Radio als wapen in „de sirijd der Ideoiogiën' Onze jongens overzee en demobilisatie Met een enkel woord De noodtoestand in Engeland NOG GEEN WIJZIGING IN DE TOESTAND. ■Nadat de boodschap van Koning George VI, waarin de noodtoestand in Groot-Brittannië wordt afgekondigd, in het Hogerhuis was voorgelezen, deed Herbert Morrison, de voorzitter van het Lagerhuis, mededeling, dat de bood- sohap Woensdag in het Lagerhuis in debat zou komen. Na de voorlezing van de boodschap in het Lagerhuis riep Leslie Solley, die kortgeleden uit de Labourparty is ge royeerd: „schande". In een overzicht van de toestand zei- de de minister voor Arbeidszaken, Isaacs, dat op de massa/vergadering van gistermorgen 2.500 van de 10.000 sta kers aanwezig waren. Isaacs zeide verder, dat 10.200 ar beiders staakten en 15.000 aan 't werk waren. Op 112 schepen in de haven lag het werk stil. De stakers verklaren, dat zij door de werkgevers niet tot het werk worden toegelaten. Zij zullen zich iedere och tend op de schepen melden met uit zondering van de twee Canadese. Troepen, mariniers en marine-specia listen zijn in de „Royal Albert Dock" begonnen met het lossen van vitale goederen. Deze haven is een van de grootste van Londen. Men Is van mening, dat het huidige arbeidsgeschil potentieel het ernstig ste is sinds de algemene staking van 1926. Door de regering en de vakver enigingsleiders wordt het geschil be schouwd als een uitgesproken strijd tussen het nationale belang en de con stitutionele methoden aan de ene en communistische chaos aan de andere kant. Volgens de noodmaatregelen kan de lossing van door het gesdhil opgehou DINSDAG 12 JULI GELIJKSTELLING NED. DIPLOMA's IN BELGIS In het Belgische staatsblad is ver schenen een regentsbesluit. waarbij het Nederlandse diploma gymnasium A voortaan toegang verleent tot het af leggen van examens in de faculteiten van letteren en wijsbegeerte en rechten en voor het notariaat aan de Belgische universiteiten. Ten aanzien van het Nederlandse di ploma gymnasium B geldt hetzelfde voor de natuurwetenschappen, voor het candidaatsexamen in de natuur- en me dische wetenschappen, en voor het can didaatsexamen landbouw kundig inge nieur. Het Ned. einddiploma H.B S. B geeft toegang tot het candidaatsexamen in de wis- en natuurkundige wetenschappen en het candidaatsexamen landbouwkun dig ingenieur. BELEGGINGSCOMMISSIE BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW. Het bestuur van het Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw heeft op grond van desbetreffende bepalingen in de sta tuten een adviescommissie voor beleg gingszaken ingesteld, welke thans ge ïnstalleerd is. -li wordt gevormd doo*- prof S. Posthuma. A. A. van Sandick en ir H. Vos. Voorts zijn de heren *hr mr W. C. Hooft Graafland en mr Ph. C. M van Camnen, directeuren der be'de Centrale Boeren^enbanken. benoemd tot advise rende leden van het bestuur van het bedrijfspensioenfonds voor deze aange legenheid. VAKBEWEGING EN K.L.M. Dezer dagen hebben de bij het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. aangesloten vakorganisaties voor K.L.M.-oersoneel. den scheepsladingen worden versneld. een overkoepelend orgaan gesticht, dat en kunnen personen, die worden geacht te handelen tegen het landsbelang, zonder bevel tot inhechtenisneming wor den gearresteerd. Door deze maatrege len wil men de essentiële diensten, zo als voedsel- en watervoorziening en vervoer, beveiligen. Taft tegen Atlantisch Pact AANNEMING SCHIJNT ECHTER VERZEKERD. Terwijl de republikeinse senator Van- denberg nog eens verklaard, warm voorstander te zijn van het Atlantisch Pact. zeide de democratische senator Gillette, dat hij wel verwachtte voor bekrachtiging te zullen stemmen, dooh dat hy dit „met de grootst mogelijke tegenzin, bange twijfel en gewetensbe zwaren" zou doen. Het Atlantisch verdrag is nodig om tegenover het Amerikaanse volk de voorgestelde verschepingen van wapens naar West-Europa te kunnen recht vaardigen," aldus Gillette. De vooraanstaande republikeinse se nator Robert Taft heeft medegedeeld „tot zijn grote spijt" genoodzaakt te zijn tegen het Atlantisch verdrag te stemmen. Ter motivering van zijn beslissing verklaarde hij o,m.: „Naar mijn me ning brengt het Atlantisch verdrag voor de Verenigde Staten de verplich ting mee West-Europa, ten koste van ons land. te bewapenen. Hierdoor wordt eerder het uitbreken van oorlog, dan het bestendigen van de vrede bevor derd. Daar de herbewapening van West-Europa met Amerikaanse hulp aan het te sluiten verdrag wordt ge koppeld, is dit althans naar de geest, volkomen in strijd met de verplichtin gen. welke de Verenigde Staten, over eenkomstig het handvest van de Ver enigde Naties, op zich hebben geno men. Ik zou wel mijn stem aan het verdrag geven, indien hierin een bepa ling werd opgenomen, waarin werd be paald dat er voor de Verenigde Staten geen enkele wettelijke of morele ver plichting bestaat wapens aan West- Europa te verstrekken. Het Atlantisch verdrag is klaarblijke lijk een defensief militair bondgenoot schap, waarbij de ondertekenaren zich verplichten, zo nodig, de strijd aan te binden met elk land, dat een van de contracterende staten zou aanvallen." Aanneming blijft- echter wel verze kerd. Waneer gestemd zal worden is nog niet zeker. Onverwachte wending in de Belgische crisis De informateur Van Cauwelaert heeft zijn overleg ter voorbereiding van de kabinetsfoimatie voortgezet. Evenals tot dusverre hebt>en zijn laatste besprekingen een individueel karakter gehad en nog niet het collec tieve karakter van onderhandelingen met de partijen. De informateur deelde mede, dat hij meent Woensdag in staat te zijn te beslissen over enige voorstellen, die basis voor onderhandelingen tussen de partijen zouden kunnen zijn. United Press meldt echter: Een boodschap die Koning Leopold aan de Christelijke Volkspartij heeft gezonden dreigt een op handen zijnde overeenstemming tussen de drie grote partijen over de kabinetscrisis in de war te sturen. Naar verluidt heeft Koning Leopold de katholieke partij laten weten, dat hij afwijzend staat tegenover een „volks raadpleging" als middel om het han gende conflict uit de wereld te helpen. Volgens bronnen uit de naaste omge ving van de demissionnaire minister president Spaak heeft de Koning zelf echter geen nieuwe oplossing aan de hand gedaan. Gezaghebbende bronnen verklaarden dat voor de jongste stap van de koning, een voorlopige overeenkomst tussen ka tholieken, socialisten en liberalen was bereikt, waarbij was bepaald dat de koningskwestie binnen de drie komende maanden door middel van een volks raadpleging zou worden geregeld. De koning, zo wordt thans gezegd, is tegenstander van 'n dergelijke volks raadpleging. omdat hij de mening is toegedaan dat daardoor de verwijde ring tussen het Waalse en het Vlaamse deel van het Belgische volk nog groter zou worden. VEILIGHEIDSRAAD NEEMT NOG GEEN BESLISSING. De Veiligheidsraad is er gisteren weer niet in geslaagd ook maar enig besluit te nemen met betrekking tot de aanvra gen van 12 landen voor het lidmaat schap der V.N. De betrokken landen zijn Ierland. Portugal. Transjordanië, Italië, Oostenrijk. Finland. Hongarije, Bulga rije. Roemenië, de Mongoolse volksrepu bliek. Ceylon en Albanië. De Sovjet-Unie drong aan op toela ting van alle 12 aanvragers tegelijk ter wijl de V.S. hun standpunt herhaalden dat de raad over ieder land apart zou stemmen. De raad verdaagde de zitting tot de volgende week Men verwacht, dat dan tot stemming zal worden overge gaan. naar buiten zal optreden onder de naam K.L.M -Unie. Dit orgaan is aangewezen om namens de aangesloten organisaties het alge meen overleg met de bedrijfsleiding van de K.L.M. te voeren. TWEE VROUWEN BTJ A*\'RIJDTN^ ERNSTIG GEWOND. Gistermiddag is in de Mamlxstr.ap te Amsterdam een gecompliceerde aanrijding gebeurd, waarbij twee vrou wen het slachtoffer werden. Een personenauto reed een wielrijd- ster, die linksaf wilde sla3n, maar op het laatste moment weifelde, aan De bestumder van de auto verloor de macht over het stuur, zwenkte naar rechts en reed een voetgangster met haar zoontje die juist het trottoir op wilden stappen, omver. Het jongetje kwam er goed af, maar d3 beide vrouwen kregen ernstige hoofdwonden. Felle vuurzee in Hiiversum's hart FABRIEK SALVO TOTAAL VERWOEST. Vannacht is de kousenfabriek „Sal vo", in het centrum van Hilversum, door een bijzonder felle brand totaal verwoest. Omstreeks halftwaalf schoot plotseling een steekvlam door een der bovenramen naar buiten. Even later was het voorgedeelte van het gebouw, waarin o.a. een aantal nieuwe, kostbare machines stond opgesteld, reeds geheel in vlammen De brandweer stond voor een hopeloze taak. daar vele zeer brandbare stoffen als wol, garens en een grote partij kousen voor de vlam men een gemakkelijke pröoi vormden. Hoewel het vuur met een vijftal stra len werd bestreden, bleek spoedig, dat het gehele fabrieksgebouw als verloren moest worden beschouwd. Een hoge vuurzee, gepaard gaande met een enorme vonkenregen, woedde loodrecht omhoog. Enkele uren later was er van het grote fabriekspand niets meer over dan enkele brokken muur De oorzaak is onbekend. De schade, welke zeer omvangrijk is, kon nog niet worden vastgesteld. CHR POLITIEAMBTENAREN VERGADEREN. Te Den Haag vergadert thans de Bond van Chr. Politieambtenaren De bondsvoorzitter, de heer Netten, wekte de leden op propaganda te ma ken om de bond. d e thans ruim 5.200 leden telt. naar de 6.000 leden te bren gen. Geconstateerd werd dat het poli- tie-vraagstuk sedert het vorige Jaar niet dichter bh de oplossine was gekomen. Decentralisatie van het politie-appa- raat acht het hoofdbestuur uit den boze. Het betreurt verder, dat vraagstukken als de salarisherziening, classificaties en dienstcommissies traag werden afge werkt. KOL. WALAARDT SACRÉ OVERLEDEN. Grondlegger Ned. Militaire Luchtvaart. (Van onze Haagse redacteur) Nog onverwacht overleed te 's-Gra- venhage in de ouderdom van 75 jaar de kolonel der genie B. D. H Walaardt Sacré. die onder zijn onderscheidingen ook telde de gouden medaille der Kon Ned. Ver. voor Luchtvaart. Hij was Immers een der Nederlandse vliegpioniers en grondleeger van de Ned. Militaire Luchtvaart. Ook sinds het ver laten van de dienst in 1928 was er geen gebeurtenis of streven od aeronautisch gebied in ons land en ver daarbuiten, die niet zijn belangstelling en daadwerke lijke deelneming genoot. De begrafenis heeft morgen plaats. Franse Wereldomroep ondervindt scherpe critiek (Van onze correspondent te Parijs). De radio, toegepast als voertuig voor de officiële propaganda, is eigen lijk een instituut dat in zijn huidige omvang, ln Frankrijk, Engeland en Nederland althans, dateert uit de jongste oorlog.' Direct bij het uitbreken van die oorlog al hebben namelijk ook de democratische regeringen de bete kenis begrepen van de radio als wapen op het „ideologisch front", zoals Goeb- bels de propaganda noemde. Tot Mei 1940 geschiedde die „strijd met leuzen" aan democratische zijde op nog slechts beperkte schaal. De „dröle de guerre, de scherts-oorlog", noemden de Fransen die episode. Toen eindelijk Duitsland overwonnen was; overwonnen door de vliegtuigen en nauwelijks door de leuzen, werd de oorlog in de aether echter voortgezet De ultra-kortegolf-stations van Ameri ka, Engeland en Frankrijk richtten hun propaganda-pijlen toen evenwel minder op de Duitsers (die men onder een directer bereik had gekregen) dan wel op de Russen en op alle volkeren, die ln de rode machtssfeer waren geraakt Hunnerzijds lieten de Russen zich na tuurlijk evenmin onbetuigd om via de aether „de onderdrukte proletariërs der democratische landen" tot eenheid op te wekken. Maar omdat de Russen door bemiddeling der communistische partijen in het Westen over propagan- da-methoden beschikten die de demo- cratiën achter de caviaar-grens. ofwel het ijzeren gordijn, ontbeerden, werd de aetherstrijd aan Westerse zijde toch wel met de hoogste intensiviteit ge voerd Tot voor kort leek het dat er in de satelietlanden bij voorkeur naar de Franse stem ln dit democrat-lsoh -con cert geluisterd werd. Dat althans viel op te merken uit de duizenden brieven, die Parijs toen ontving. Soms 1800 per dag, 1800 dankbare brieven waaruit te concluderen viel dat bijvoorbeeld de Tsjechen toen nog intensief naar Parijs luisterden als de Fransen tijdens de bezetting naar Londen. Sedert ongeveer een half jaar moet er in deze belangstelling echter een kentering zijn ingetreden. Niet alleen ls het aantal brieven sedertdien sterk gedaald, maar ook de toon er van is zeer gewijzigd De Tsjechen verwijten de Fransen dat hun uitzendingen plot seling kleurloos zijn geworden en on verzorgd, en ze verwonderen er zich over dat de mentaliteit, die uit deze culturele propaganda spreekt, soms ver- Sultan Hamid wenst Inter. Indonesische conferentie te Batavia B.F.O.-AFVAARDIGING VAN 50 TOT 80 LEDEN. De voorzitter van de B.F.O., Sultan Hamid II heeft verklaard, dat de B.F. O. een brief aan de Republiek heeft gezonden, waarin zii wordt uitgeno digd tot deelneming aan de bespre kingen over de hoofdlijnen van de voorlopige staatsregeling de z.g. ialer- Indonesische conferentie, welke te Ba taria zal worden gehouden. Sultan Hamid zeide, dat aan Batavia als conferentieplaats verreweg de voor keur werd gegeven boven elke andere plaats in Indonesië in verband met de accomodatie. de transportmogelijkheden, de verbinding met andere Negaras en andere practische overwegingen. Sultan Hamid zeide. dat de delegatie van de B.F.O. voor de Inter-Indonesi- sche conferentie zal bestaan uit 50 tot 80 leden. 'n Steek of 'n scheut hier en daar komt ge nog wel te boven. Maar wee als Rheumatiek zich vastzet. Welk mens bij zijn volle verstand, zal het zo ver laten komen? Zulke aanwij zingen zijn een reden te meer om van vandaag-op-morgen met de weldadige Kruschen-kuur te beginnen. De zes mi nerale zouten van Kruschen stimuleren van de eerste dag af met de jaren ver slapte bloedzuiverende organen en bren gen die al gauw weer helemaal op gang. Als lever, nieren en ingewanden op na tuurlijke wijze hun werk doen. kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet vastzetten. Die worden dan radicaal af gevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oorzaak van pijnen, die U nu in Uw bewegingen belemmeren en U het leven vergallen. Weifel niet langer, begin vandaag met Kruschen. In Uw eigen belang. Kruschen ls verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Adv.) Nieuwe Legercommandant tot de troepen: „Wij hebben elkander nodig" De nieuw-benoemde commandant van de Kon. Landmacht en van''het Kon. I Nee1, Ind. Leger, luitenant-generaal Buurman van Vreeden, heeft. zich met een radio-rede tot de militairen ge richt. Hij zeide hierin o.a?: Het is goed dat u weet, dat de legerleiding en ook de regering nauwkeurig op de hoogte zijn van uw moeilijkheden en dat, met inachtname van de beperken de omstandigheid, dat nu eenmaal geen Ijzer met handen kan worden gebro ken, steeds alles voor u wordt gedaan, dat mogelijk is. Zü onder u, die tijdens dé tweede wereldoorlog in Nederland of hier te lande vertoefden, hebben buitenge woon moeilijke jaren achter de rug, waarin u vaak voor hete vuren heeft gestaan. Velen hebben wij als gevolg van die hete vuren, moeten achter laten. Ook in de jaren, die volgden op de tweede wereldoorlog, hebben de K.L. en h^t K.N.I.L. hier te lande vaak voor hete vuren gestaan en ook nu moesten wij velen onzer achterla ten. Het is te voonzien, dat deze hete vu ren nog niet dadelijk overal in Indo nesië gedoofd zullen zijn. Zolang dat niet geschied is, is de bijzondere taak, die u en mij is opgedragen nog niet voltooid. En zo lang, gaan wij die al zo vaak voor hete vuren stonden, niet uit de weg voor de moeilijkheden, welke wij nog zullen ontmoeten. Wij wet«n ons daarbij, van de laatste tot dc hoogste, als soldaten nauw aan elkander verbonden in een en hetzelf de leger. Wij weten dat wij elkander nodig hebben. Wij weten dat wij een eenheid vormen, waarin de een niet verder kan, zonder loyale plichtsver vulling van de ander." Financiert Ned. Regering terugkeer Rep. regering? VRAGEN VAN DE HEER GERBRANDY. Door het lid der Tweede Kamer de heer Gerbrandy (A.R.) zijn aan de mi nister van Overzeese Gebiedsdelen en de Minister zonder portefeuille de vol gende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat in beginsel beslo ten is. dat de regering van Indonesië de terugkeer der Rep. regering naar Djokja zal financieren en dat het in het voornemen l.gt voorlopig een be drag van 20 milhoen beschikbaar te stellen, die voor de eerste uitgaven in verband met de terugkeer benodigd zul len zijn, alsmede een bedrag van f. 300.000 voor de kosten der Republi keinse delegatie, wordende de uitgaven voor het tweede halfjaar 1949 volgens opgave der republikeinse delegatie ge raamd op: a. voor het Sultanaat Djokja 45 mil- lioen; b. voor gebieden buiten dit. Sul tanaat 200 mlllioen; c. voor de Repu blikeinse delegatie maandelijks f70.000, Wegens aflopen der werkzaamheden totaal te stellen op f. 300.000? 2. Indien de boven aangegeven cij fers niet of niet geheel correct zijn, kan de minister mededelen op welke wiize en met welke bedragen de regering van Indonesië bij de aanhangiee regeling is betrokken in de financiering van de terugkeer der Republikeinse regering naar Djokja? PARTAI MURBA VERWERPT OVEREENKOMST VAN 7 MEI. Voorzitter Sukarni. uitgeweken. De communistische Partai Murba ver werpt de overeenkomst van dr Van Roy en en Moh. Rum en zal de guerilla- strijd voortzetten tot de Nederlandse troepen teruggetrokken zijn. aldus een resolutie van de partijraad der Partai Murba, zo meldt het Chinese blad „Sin Po". De voorzitter van de partii. Sukarni, is volgens het blad uit de residentie uit geweken. teneinde aan de vervolging van de TNI te ontkomen, die thans doende is de elementen, d e t-achten chaos te veroorzaken, te elimineren. GENERAAL SUDÏRMAN TE DJOKJA. De opperbevelhebber van de TNI, ge neraal Sudlrman. is vandaag te Djokja aangekomen. Vanmiddag zou een mili taire parade worden gehouden. Bij de aankomst van SJafrudd*« waren aanwezig premier Mohammed Hatta. de Sultan van Djokja en Mohammed Rum en echtgenote. Sjafruddin Ls door pre sident Sukarno in diens paleis ontvan gen. Er worden thans te Djokja twee dag bladen gepubliceerd, n.l. de .Kedaula- tan Rakjat" en de „Nasional", die, in verband met het feit. dat er slechts 's nachts electrlsche stroom wordt gele verd 's morgens verschijnen. dacht veel lijkt op het karakter van hun eigen kranten en radio's. De belangstelling achter het Ijzeren gordijn voor radio-Parijs nam ziender ogen af en enkele Franse kranten heb ben zich tot tolk van de critiek gemaakt. Wat is de oorzaak van deze betreu renswaardige omkeer? Gedeeltelijk de tekortkomingen van het personeel waaronder verschillende communisten worden gesignaleerd, maar gedeeltelijk ook interventies van hogerhand- Zo is het opgevallen dat men zich bijvoor beeld ln de uitzendingen naar Spanje sedert enige tijd systematisch van elke toespeling onthoudt, die Franco on welgevallig zou kunnen zijn. Aan de hand van dooumenten heeft het blad „Combat" aangetoond dat voor deze uitzendingen thans de directieven van de Quai d'Orsay worden gevolgd om dat de regering blijkbaar redenen heeft Spanje te ontzien. Naar verluidt, zou den hier vooral handelsbezwaren in het geding zijn. De bezwaren tegen de uitzendingen naar de Russische satelietlanden moe ten, als zo vaak in Frankrijk, vooral in verband worden gebracht met per soonlijke kwesties. De leider, die voor deze radio- propaganda verantwoordelijk is. staat namelijk op niet al te beste voet met een aantal zijner ondergeschikten en het resultaat van hun tweedracht komt in de kwaliteit der uitzendingen he laas duidelijk tot uiting. Sommigen spreken zelfs van sabota ge Anderen beweren dat, dank zij de afwezigheid van een nauwgezette en doelbewuste leiding, verscheidene com munisten achter het gordijn de Franse propaganda in handen hebben kunnen nemen. Aldus zou de overeenkomst met de pers- en radio-organen van de Sov jets zijn verklaard. Sedert de bevrijding kan men in Frankrijk veel en niet steeds ver diende critiek op de nationale radio vernemen, op „mère biquette", moeder de geit, gelijk de omroep door de Fran sen wordt genoemd. Deze critiek was deels zeker onverdiend alles wat hogerhand bestiert wordt door de Fransman nu eenmaal met een lichte hoon ontvangen doch anderzijds ge zond. voor zover hij redelijk was. De vuile was bleef althans binnenshuis. Met de critiek op de buitenlandse uizendingen is het wat anders gesteld. Het prestige van Frankrijk in het bui tenland is er mee gemoeid. Dooh bo vendien. en vooral, wordt door de te kortkomingen dezer uitzendingen aan millioenen mensen, die gedoemd zijn onder de verdrukking te leven, een morele steun onthouden, waarvan wij allen tijdens de oorlog de waarde heb ber geleerd. BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW. Vrijstelling tot deelneming. Er zijn in de landbouw verschillende werkgevers, die voor hun personeel reeds üensloensvoorzienlngen lopende hadden voordat het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw in werking trad. Wanneer de bestaande regeling aan bepaalde eisen voldoet waarvan de voornaamste is. dat de pensioenvoorzieningen minstens even gunstig moeten ziin als die van het fonds, kan vrijstelling worden verleend van de verplichting tot deelneming. PRIJZEN GEMERKTE HANDGE- BREIDE. GEHAAKTE EN HAND GEKNOOPTE GOEDEREN VRIJ. In de Staatscourant is gepubliceerd een Drii zenbeschikking vriilatine van Driizen voor gemerkte handgebreide. ee- haakte en handgeknoopte eoederen 1949, en een derde wijziging priizenbeschik- king handgebreide en gehaakte goede ren 1947. Koninklijke Familie naar Nationaal Horse Show te Londen Naar wij vernemen, zullen H.M. de Koningin. ZK.H. Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene in het White City Stadion te Londen de National Horse Show (Nationale Paarden Ten toonstelling) die daar van 22 t/m 29 Juli wordt gehouden, bilwonen. H.M. de Koning'n blijft niet de gehele week in Londen. Het ligt in haar bedoe ling Maandag 25 Juli weer naar ons land terue te keren. De Prins en de beide prinsesjes blijven in Londen ge durende de hele tentoonstelling. De Prinsesjes gaan ditmaal mee. omdat in het White City Stadiun ditmaal gedu rende de Horse Show tal van kinder- wedstriiden worden gehouden. De mogelijkheid bestaat, dat de Prins Donderdag 28 Juli ook deelneemt aan een dressuurproef. De Horse Show wordt georganiseerd door de British Horse Society. Het bezoek draagt een privé karakter Het Koninklijk paar en de Prinsesjes zuren ln een hotel logeren. FRANSE AMBASSADEUR GAAT NAAR PRAAG. De Franse ambassadeur, de heer Jean Riviere, zal ziin diplomatieke post te Den Haag in September verwisselen met die in Praag. SUCCESVOLLE „RONDE TAFEL-CONFERENTIE" De assistentie der Hilversumse politie werd ingeroepen bij een scherp toegespitst meningsverschil tussen twee Hilversumse buren, die elkaar derhalve alle overlast aandeden. De bemiddelende briga dier van politie koos een nieuwe weg. Hij verenigde beide families voltallig aan een „ronde huiska mertafel-conferentie" en met suc ces Hoewel er geen officieel commu niqué werd uitgegeven stond toch in het politierapport te lezen: „Na zeer breedvoerige besprekingen hebben beide families zich ver plicht elkaar gedurende de eerst volgende 14 dagen geen enkele overlast of hinder aan te doen". Daar over veertien dagen een der families naar elders vertrekt, kan deze oplossing alleszins bevre- d.gend worden genoemd! Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Johanna Gerry, d. van L. van Es en K. Boezaard; Adrlaan, z van S. Fuchs en C. J Kok: Pleternella Sara Adrlana. d. van K C Jansen en W. C. Groen; Jacob, z. van F. Rietkerken en H. W. van Aggelen; Erica. d. van E. Klap en H. van Egmond: Maria Hendrlka. d. van H. J. C. Kortekaas en M. M Kauffman; Rlenke, d, van H. Reede en R. Hlndrlks-Derksema; Wllhel- mlna Catharlna Maria d. van H. P. Raaphorst en K. P. Melet; Hendrik, z. van I Stouten en S. Montanje: Jeannette Petra. d. van R, M. Smits en J. J. Dinant; Hendrlcus Jacobus, z. van F. van der Woerd en S J Velthuljzen: Elisabeth Christina Antonla Maria, d. van A. J. van der Born en A. F. Drlessen; Johannes Audrles. z. van J. Frankhuizen en J. Vlasveld: Christine Gerarda. d van A. A. de Vogel en M C Berghelm; Elisabeth, d. van J. Hogewonlng en W. Kramer: Carolina Wilhelmlna, d. van N. Pet en E. Azler; Elisabeth, d van N. Pet en E. Azler: Maud Louisa, d. van A Faber en L. van Alphen: Geertrulda Cornelia Adrlana, d. van J. E. Jansen en A. Alves. GETROUWD: H. de Roode Jm en J. A. M. Lefeber Jd. OVERLEDEN: A. de Geest, wednr.. 83 jaar; M Gulde- mond. hulsvr. van W. Neuteboom. 71 Jaar; P- Hoppenbrouwer, wednr 76 Jaar; B. Corts. man, 66 Jaar. Niwin Contactavond te Katwijk Zeer veel ouders, echtgenoten, ver loofden en familieleden van de Kat- wijkse militairen In Indonesië waren gisteravond ln de Kapel bijeen. De hoofdvlootpredikant, ds J. H. Sillevis Smit, sprak over „Onze jon gens Overzee": kolonel H. van Altena, hoofd van de voorlichtingsdienst van de Nationale Demobilisatie Raad, over: „Demobilisatie". De voorzitter van het Niwin-comité, de heer D Goedhart, heette allen har telijk welkom. Er is veel gebeurd, zei hy. sinds de laatste contactavond. Nu moeten allen gaan werken voor de rimboeklsten-actle. Wanneer Vrydag 22 Juli de Kon. Marinierskapel een con cert geeft, zal er voor dat doel met speldjes gecollecteerd worden, wy mo gen onze mannen Overzee niet verge ten. Mej. W. van Beelen declameerde op zeer voortreffelijke wyze voor en na de pauze een viertal gedichten. Ongetwij feld is zy een goede opvolgster van haar moeder. Ds Sillevis Smit, die in Indonesië veel Katwjjkers ontmoet heeft, vond't'n BINNENLAND. De 85-Jarlge oud-actrice Marie van EysdenVink, die enige tijd geleden voor een operatieve behandeling ln een der Haagse ziekenhuizen moest worden opgenomen, is thans geheel hersteld. Gistermorgen ls de heer H. A. van Luijk van het Rijksarbeidsbureau per vliegtuig naar Batavia vertrokken om aldaar ln opdracht van de minister van Sociale Zaken deel te nemen aan be sprekingen over de organisatie van de emigratie van Indonesië uit van gedemo biliseerde militairen naar Australië en Nleuw-Zeeland. Met de Constellation Gouda", die gistermiddag uit Batavia op Schiphol landde zijn negen Egyptische stafofficie ren. die ln Cairo waren Ingestapt, aan gekomen. Het waren vier kolonels en vijf groot-majoors, die uit alle onderdelen van het Egyptische leger zyn gerecru- teerd. Zy vertrekken vandaag per K.L.M. naar Londen om ln Engeland de mili taire manoeuvres te bestuderen. Gisteren ls te Hoek van Holland de 19-Jarlge coupeuse S. M. A. Baks uit de Westerbeekstraat te Rotterdam ln zee verdronken. Een vriendin zou haar zwem men leren. Daarbij heeft het meisje ver moedelijk te veel water binnengekregen. Zy verdween althans plotseling in de diepte. Een kwartier later werd het ont zielde lichaam door de golven aange spoeld, Op 76-Jarige leeftijd ls te Leeuwar den overleden de van Terschelling af komstige heer G. Knop, die In October van het vorige Jaar met zyn boek over Terschelling de door de Provinciale Sta ten van Friesland Ingestelde Joost Hal- bertsma-prijs voor heemkunde verwierf. Van zijn hand verschenene vele publi caties over het Terschelllnger volksleven en -dialect. Op de R.K. Begraafplaats te Utrecht ls gistermorgen het stoffelijk overschot van de te Amsterdam overleden oud commandant van de Mijnenveegdienst en van Hr Ms werk6chlp „Vulcaan", kapi tein-luitenant ter zee G. P. Küller met militaire eer ten grave gedragen. Verschenen ls de Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag der Twee de Kamer betreffende het wetsontwerp tot afschaffing van het besluit oorlogs pleegkinderen. Het troepentransportschip „Water man" zal morgen met aflossingsdetache menten van het Kon. Ned. Ind: Leger, de Kon Marine en de Kon. Landmacht uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. Gisteren arriveerde uit Londen sir P. Harewood, een neel' van de Engelse.-ko- nlng op Schiphol. Sir Harewood zal een week ln ons land blijven Hij ls ovoïge- vlogen om enkele manifestaties van het Holland Festl\al bij te wonen. Zaterdag- en Zondagavond is het ook te Haarlem bij de vertoning van de film .Het geval Gouzenko" tot onge regeldheden gekomen, waarbij de politie krachtdadig moest optreden. Ook in Amsterdam ls het tijdens de vertoningen weer rumoerig geweest. Op 30 en 31 Juli zullen te Spa (België) de wedstrijden worden gehouden om de wereldkampioenschap accordeon- bespeling. Voor Nederland zijn aangewe zen de heer Coen van Orsouw uit Den Bosch en de heer A. Wlllems uit Hel mond Accordeon-virtuozen uit een 12-tal landen zullen elkaar ontmoeten. De officieren, d'e bij het Prinselijk huwelllk ln 1937 dienst hebben gedaan bij het escorte, de ere-wachten of als alde-ceremoniemeester. hebben H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard bij het koperen huwelijksfeest een groot mo del zilveren talelsigarettenaansteker aan geboden, waarop de lnscrltptle: „Namens de dragers vun de .Huweiyksmedallle 1937" 7 Juli 1949". alsmede een album met de namen van de schenkers. De 14de Nederlandse landbouwweek die van 11 t/m 15 Juli te Wageningen wordt gehouden ln de hulpaula van de Landbouwhogeschool, is door de voorzit ter van het Ned. Genootschap voor land bouwwetenschap, prof. Ir W. de Jong, ge opend. BUITENLAND. Kort na het opstijgen van Agadir (Marokko) ls een Junkers-vliegtulg ln zee gestort. Het was op weg naar Dakar, ln Frans-West-Afrlka. Volgens de eerste berichten bevinden zich 12 passagiers en een bemanning van 5 koppen aan boord. Winston Churchill is door de ge meenteraad van Straatsburg tot ereburger van de stad benoemd. Alleen de commu nistische raadsleden onthielden zich van stemming. Alle andere leden stemden met de benoeming In. (U.P.). Een militair gerechtshof heeft na een proces, dat drie weken ln beslag nam. te Warschau Adam Doboszyn6kl ter dood veroordeeld, beschuldigd van splon- nage voor de Amerikanen na de oorlog en collaboratie met de Duitsers tydens de oorlog. Dit proces was het grootste splonnageproces ln Polen sinds de oor log. De beschuldigde zeide niet schuldig te zijn. Op de conventie van de United Automobile Workers te Milwaukee (V. S.) hebben 2400 afgevaardigden met na genoeg algemene stemmen het C.I.O.. waarbij zij zijn aangesloten, verzocht, vakverenigingen, die door leden van de communistische partij beheerst worden, af te stoten. Als zodanig worden 11 bij het C.I.O aangesloten vakverenigingen beschouwd. Een groep Franse banken zal Spanje 15 milliard Franse francs lenen voor de wederopbouw, zo ls officieel te Madrid bekend gemaakt. Het bedrag zal groten deels worden gebruikt voor de aankoop ln de komende vijf Jaar van technisch materiaal. Het Britse verbond van transport arbeiders de grootste vakbond in de wereld met een ledental van 1 1/3 mll lioen heeft besloten alle communis ten. die officiële functies ln de bond be kleden. te ontslaan. Men gelooft, dat verschillende bezoldigde functionarissen en een groot aantal onbezoldlgden uit hun functies zullen worden verwyderd. De Amerikaanse marine ls thans bezig haar vliegtuigen uit te rusten met een nieuwe geheime vinding om duik boten met Schnorkel-apparaten, die zeer lang onder water kunnen blijven, on schadelijk te maken Naar aanleiding var de aanbeve ling van een Amerikaanse vereniging voor onderwijs om communisten te we ren uit het docentenberoep, heeft de Amerikaanse vereniging van universi teitsprofessoren de volgende verklaring uitgegeven: „Zolang de communistische party een legale politieke party ls. moet het lidmaatschap daarvan niet be schouwd worden als een gerechtvaardigde reden voor uitsluiting uit het acade misch beroep". Volgens de woordvoerder van de ambassade der V. S. te Teheran, heeft president Truman de sjah uitgenodigd voor een bezoek aan de V. S. De datum voor dit bezoek ls nog niet bekend, Alle sprekers, die gisteren 't woord hebben gevoerd op het tweede Jaarlijkse congres van de liberale wereldunie, te Deauvllle oefenden heftig crttlek op het streven der Westelijke diplomaten om met het Oosten een accoord te sluiten, dat gebaseerd is op de formule „leven en laten leven". Er ls een luchtver/oersovcreen- komst tussen India en Australië gete kend. welke er ln voorziei dat de lucht vaartautoriteiten in de twee landen ge zamenlijk het volume van dit vervoer tussen de twee landen zullen bepalen. groot voorrecht hier te spreken. De jon gens, die naar Indonesië gingen, zyn daar uitgegroeid tot mannen. Zy zyn gehard en gestaald en hebben een veel wijder blik gekregen. Een rasechte Ne derlander wü houden wat hy heeft. Zo cok willen wy Indonesië niet in de steek laten. Onze jongens hebben een aware taak te vervullen: rust en orde te bewaren totdat een verantwoordelijk bestuur die taak overneemt. Onder de zegen van de Almachtige doen de man nen daar hun plloht en het zal vrucht dragen. Zij hebben reoht op Neerlands dank en trots. Kolonel Altena nam vervolgens het woord. „Wat kunnen wy voor de te- rugkerenden doen?" Dit vraagstuk heeft zoveel kanten, dat spr. slechts enkele punten kon aanroeren. Kolonel Altena behandelde o.m. het aflossings systeem. Op het ogenblik komen eerst de oorlogsvrywilligers terug, vervolgens de 7-December-divisie. Over dit systeem is wat rumoer ont staan. Er zyn comité's opgericht met het doel de terugkeer te doen versnel len. Dit ls zeer begrypelyk, spr. wilde eohter wijzen op enige bezwaren daar aan verbonden. Generaal Spoor wilde voor elke man, die naar Nederland te rug ging, er één voor in de plaats terug. De toestand liet niet toe om de troepen te verminderen. Dit werd aan vaard. Spr. zette uitvoerig uiteen, dat er eik jaar in ons land niet genoeg troepen geoefend worden om naar In donesië te gaan voor aflossing. Daar om deze langere diensttyd in Indone sië. Een précair onderwerp is de kwes tie van het zoeken van een betrekking door de terugkerenden. De werkgele- genneid was verleden jaar nog zeer ruim. Dat is nu anders geworden; de werkloosnei-d wordt groter, maar is n^g niet scnrikoareno. De arbeidsmarkt is vezadiga, de grote vraag naar werk- kraenten is verminderd. Voor hen, cLe geen vakopleiding genoten heboen, wordt het moeilijker een betrekking te vinden. Daar de werkgevers verpna.it zyn de werknemers, die in dienst zijn gegaan, terug te nemen, raadde spr. ae terugkerende militairen aan, niet 'n nieuw vak te kiezen, daar zy dan van voren ai aan oeginnen mcetan. Voor ae ongeschoolae kraonten zyn de baantjes niet voor het grijpen. Spr. gal de raad aan ongescnociden om zo spoedig mo- geiyk een vak te leren. Er zyn gemeen ten, waar soholingmogelyfcneden be staan, o.a. in Haarlem en Den Haag. Zij, die van rykswerkplaatsen komen, heoben voorrang. Na verloop van eni ge tyd zal een ieder ongetwyfeld een oetrexking gevonden heboen. Kolonel Aitena sprak eveneens over de nuisvestiag van de terugkerenden. Hy eindigde met te zeggen, dat de demobilisatie kan en zal stagen. De voorzitter beaankte auen voor hun medewerking. Hy sprak een danx- geoed uit, waarna staande twee cou pletten van het Wilhelmus werden ge zongen. Kort na de pauze werd besloten het uitgaansdagge te stellen op 4 Aug.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2