De „Franeker" met Amerikaanse journalisten bij Bombay neergestort In totaal 42 personen om het leven gekomen Opvoering van het economisch leven Sociale zekerheid moet stijgen Moeilijkheden met „ontheemden" in België Vermoedelijk slecht weer de oorzaak WEERBERICHT 88ste Jaargang DINSDAG 12 JULI 1949 00 No. 26740 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Reuter meldt uit Bombay, dat de Constellation „Franeker" van de K.L.M.. welke met 13 Amerikaanse journalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een bezoek aan Indonesië hebben gebracht en een aantal Nederlandse functionarissen Zondag j.l. uit Batavia is ver trokken. bij Ghatkopar, op 5 kilometer van het vliegveld Santa Cruz te Bombay, neergestort is. Het toestel cirkelde vanmorgen boven het vliegveld, doch kon niet 'landen wegens het slechte weer. Men had enige tijd geen contact met het toestel, waarop het eontrólestation later een telefonische' boodschap van de waterbouwkundig ingenieur der gemeente Bombay te Ghatkopar ontving, dat de Constellation in de heuvels aldaar was neergestort. Deze ingenieur, die het eerst op de plaats des onhcils aankwam, verklaarde dat alle passagiers en de gehele bemanning om het leven zijn gekomen. Voorts berichtte hij dat de lichamen der slachtoffers uit het vliegtuig zijn geslingerd en verspreid op de heuvelhelling terecht kwamen. Volgens een bericht uit Calcutta had het vliegtuig 34 passagiers aan boord. o.w. de 13 Amerikaanse journalisten en een bemanning van 8 koppen, te zamen 42 personen. Door latere berichten is dit aantal bevestigd. Een reddingsploeg vertrok onmiddellijk van het vliegveld Santa Cruz Onder de passagiers bevonden zich verschillende Amerikaanse journalisten van internationale bekendheid, zoals de radiocommentator H. R. Knickerbocker. Charles Gratke. buitenlands redacteur van de ..Christian Science Monitor" en William H. Newton van het pers syndicaat „Scripps-hloward" Reuter meldt nader, dat het veronge lukte toestel, dat cistoren te Calcutta landde, het eerste Nederlandse vliegtuig was. dat in India landde na de ophef- finc van het in December door de In diase recerinc uiteevaardicde verbod op landing van Nederlandse vliegtuigen in verband met de ..politionele actie" in Indonesië. De toestemming tot landen cü Indiase vliegvelden vormde een spe ciale faciliteit voor de Amerikaanse journalisten, die te New Delhi een on derhoud gouden hebben met. minister president Pandit Nehru. In Bombay heerste een zware moes son, zodat men de mogelijkheid ver onderstelt. dat het ongeluk aan slecht zicht te wiiten was. Het vliegveld Santa Cruz. in welks omgeving het toestel neerstortte, is een van de grootste vliegvelden van Azië. De kleine heuvelketen van Ghatko par met een maximum-hoogte van 1.000 meter list in de weg van Bombay-Tha- na-Poona. ongeveer 20 kilometer van Bombay. Ingenieurs van India houden zien reeds enige tijd bezig met een plan, waarvan de uitvoering viif iaar in be slag zou nemen en 37!£ millioen gulden zou kosten, om het vliegveld Santa Cruz te vergroten en veiliger te maken. In dit plan is eveneens begrepen, de naburige heuveltoppen af te graven in het belang van de veiligheid in de lucht. De „Franeker". een Lockheed ..Con stellation" was een van de zogenaamde tweede serie Constellations. Deze toestellen hadden een zwaardere uitvoering dan die van de eerste serie. De „Nijmegen", die op 21 October 1948 bii Prestwick verongelukte en de ..Roer mond". die op 23 Juni bii Bari neer stortte behoorden tot. het zelfde tVPe. Zoals bekend was de ..Roermond" het toestel waarmede de Amerikaanse jour nalisten indertijd naar Indonesië wer den vervoerd. Bij de ramp van de „Nijmegen" kwa men 41 personen om het leven n.l. 10 leden bemanning en 31 passagiers. Met de ..Roermond" kwamen 11 leden van de bemanning om en 20 passagiers. (Zie vervolg pag. 3 1ste Blad) Het is vrij zeker, dat gezag voerder van het toestel is de heer v.d. Vaart. Onder de passagiers bevinden zich o.a. de heer J. Phil- grams, vertegenwoordiger van de KLM te Singapore, en twee Niwin- artisten, n.l. de violist v. d. Vegt. Concertmeester van het Radio- Philhprmonisch Orkest te Batavia en zijn vrouw, mevrouw v. d. VegtVan IJnen, pianiste, die een tournee van drie maanden door In donesië gemaakt hebben. Welke journalisten bezochten Indonesië? Het gezelschap Amerikaanse jour nalisten, dat op uitnodiging van de Nederlandse regering een bezoek aan Indonesië bracht bestond uit de volgende personen: Scripps Howard Newspaper Allian ce: William Newton. Christian Science Monitor: Charles Grate, Foreign Editor. NY Times: Bertram Hulen. NY He rald Tribune: mrs Dorothy Bran don. San Francisco Chronicle (North American Newspaper Alliance) Vincent Mahoney. Houston Post: James Branyan. Chicago Daily News Syndicate: Nat A. Barrows. WOR Radio-Station: H. R. Knic kerbocker. Time Magazine: John Wcrklcy. Mutual Broadcasting System: miss Elsie Dick. Arizona Star: William R. Mathews. Business Week, mr Graw-Hill Pu blications: Tom Falco. Newspaper Enterprise Ass: S. Bur ton Heath. Portland Oregonian en KGW (Na tional Broadcasting Corp) Radio Station: George Moorad. Denver Post: Fred Colvig. Rede van Maarschalk Tito Maarschalk Tito heeft in zijn meest verzoenende redevoering jegens 't Wes ten. voor de eerste maal openlijk om leningen van de kapitalistische landen verzooht. Echter verklaarde Tito dat daaraan geen politieke haken en ogen kunnen worden verbonden, speciaal met betrekking tot Joegoslavië's aanspraken ten aanzien van Triëst. Voor Westerse waarnemers was het "belangrijkste punt in de redevoering van de maarschalk, de verzekering die hjj tussen de regels door gaf, dat Joe- go-Slavië de Griekse rebellenstrljd- krachten niet helpt en de grens wil sluiten. Waarnemers geloven dat Tito op merkelijk van zijn gebruikelijke tactiek is afgeweken door het Westen de ver zekering te geven dat Joego-Slavië niet van plan is cm te lenen dollars te ge bruiken voor het kopen van „kanonnen, tanks of andere wapens". Het was deze vrees in zekere Was- hingtonse kringen die tot voor kort het verlenen van Amerikaanse export machtigingen aan Joego-Slavië ver traagd heeft. (United Press). DE „KLEINE BLOKKADE" TE IIELMSTEDT. Door een officiële Britse woordvoerder is ontkend, dat de Britten te Berlijn tegenmaatregelen hebben genomen door het ophouden van vrachtwagens voor de Soviet-zone. Precies op tijd vertrok gisteravond tie eerste Britse Dassagierstrein sinds het eind van de spoorwegstaking te West- B er lijn van het station Charlottenburg naar de Britse zone via Helmstedt. Ook de eerste Amerikaanse passagierstrein verliet de stad dezeUde avond. Volgens een door de afdeling vervoer van het Europese commando van het Amerikaanse leger uitgegeven commu niqué is het verkeer van vrachtauto's naar Berlijn niet opgehouden. Zowel mi litair als burgerlijk verkeer passeerde de Russische contrólepost. Het burgerlijk verkeer ondervond echter enige vertra ging doordat er een nauwkeuriger con trole werd uitgeoefend dan gewoonlijk. POLEN PROTESTEERT. Polen heeft aan Engeland een nota doen toekomen, waarin wordt geprotes teerd tegen de stopzetting van de ge rechtelijke procedure wegens oorlogs misdaden tegen de Duitse generaals Kurt von Rundstedt en Adolf Strauss. DE KERKSTRIJD IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Door de Tsjechoslowaakse communis tische Dartij zijn richtlimen uitgegeven, bestemd voor Dartii-functionarissen. waarin hen wordt medegedeeld welke houding zij moeten aannemen in de striid tegen ..de vijand" -deR.K. kerk - ..die zich heeft genesteld temidden van ons boerenvolk". De communisten od het r>'*tteland worden gewaarschuwd voor de?e ..vijand" od hun hoede te zijn In de richtlijnen wordt o.m verklaard: Het is noodzakelijk de kerk te bestrij den. daar zii onze gevaarlijkste viiand is' De Dartij-functionarissen wordt er oo gewezen, dat het opheffen van de in vloed der kerk in de domen de weg zal b'nen om de dorpsgemeenschapDen op de weg naar het socialisme te leiden. Waarnemers beschouwen het uitvaardi gen van deze ..richtlijnen" als een be vestiging van de berichten, dat de Slo waakse boeren weerstand bieden aan de ootrineen der communisten om hen. lanes dp wee van het aangaan van „verenigde coöperaties", in de richting van het com munistische ideaal van het collectivisme te stuwen In de richtlijnen" wordt verder nog verklaard: „Het is niet onze wens het geloof te vernietigen. Wii wensen alle banden tussen het Vaticaan en de Tsje choslowaakse kerkelijke hiërarchie te verbreken. Wij moeten een krachtige muur bouwen, om de invloed van de bisschonnen en van de aartsb'sschODPen teffon te eaan. Het is noodzakelijk de katholieken tegen Beran (aartsbisschop van Praag) on te zetten. WARM De Bilt verwacht tot morgenavond; Overdag overwegend zonnig en warm met later kans op onweer. Meest zwak ke wind uit uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). 13 JULI Zon op: 4 35 uur; onder: 20.56 uur. Maan op: 22.75 uur; onder: 7.44 uur (V.M.) Hoogwater te Katwijk te 5.13 en 17.40 u. til nummer bestaat uit zes pagina's. PRINS BERNHARD ZAL ONDERSCHEIDINGEN UITREIKEN. Donderdag as. te 15.30 uur zal Prins Bernhard, op een terrein aan de Merwesingel te Sliedrecht een 60-tal onderscheidingen uitreiken voor daden van moed, gedurende de oorlog ver richt. Twee compagnieën van het 3e terri toriale bataljon, waaraan toegevoegd de Kon. Mil Kapel, zullen tijdens de uitreikingsplechtigheid het militair eer betoon verrichten. Na afloop volgt een défilé voor Z.K H- en de gedecoreerden. In het Noorden en Oosten van de Algoma-wiidernis in Canada Ontario, wemelt het van miinbouwkundige onderzoekers en mijnwerkers, die lagen uraniumhou dend Dek en andere radio-actieve ertsen trachten on te süoren. Langs de K ngs Hoofdweg van Mamainse Harbor tot Trail's End aan de mond van de Mon treal River ziin tentenkampen als paddestoelen uit de grond verrezen. De Goulav bergen vormen het middelpunt van het uraniumonderzoek. Tiumans half-jaarlijks program In zün halfjaarlijks rapport aan het Congres over de economische toestand van het land zet president Truman een programma van tien punten uit een, dat ten doel heeft een krachtig en groeiend economisch leven te hand haven. Hij zegt daarin allereerst, dat het beperken van de investering in het bedrijfsleven of van de productie, het verminderen van de werkgelegenheid of verlaging van de lonen, omdat het economische leven van het land een kleine teruggang te zien geeft, alleen maar er toe kan dienen, dat het eco nomische leven nog verder omlaag getrokken wordt. Op het gebied van de buitenlandse economische politiek (punt 16 van zün plan), dringt de pre sident aan op voortzetting van de programma's voor hulpverlening aan het buitenland, herstel van een onbeperkte wet op de handelsverdragen op wederkerigheidsbasis en uitbreiding van de buitenlandse investering door rechtstreeks dollars beschikbaar te stellen voor de economisch minder ont wikkelde landen. Door dit laatste en door het indirect beschikbaar stellen van dollars aan de landen in Europa, die kapitaalgoederen exporteren, zal het overige deel van de wereld beter in staat zün van de verenigde staten te kopen. Uitbreiding van technische steunverlening zal dc buitenlandse in vestering stimuleren, daar zij de landen, die kapitaal nodig hebben voor ontwikkeling, helpt hun wensen om te zetten in concrete plannen, nieuwe gelegenheden schept voor productieve investering en de particuliere inves teerders een betere kennis bijbrengt van de reeds bestaande investerings gelegenheden. In het kader van haar reeds bestaande bevoegdheden en op grond van de nieuwe wetgeving, die de president heeft voorgesteld, zal de export-import-bank haar werkzaamheden uitbreiden en in belangrijke mate bijdragen tot verwezenlijking van de gestelde doelen. Verder zullen de Ver enigde Staten krachtige steun verlenen aan de uitbreiding van de werk zaamheid op ontwikkelingsgebied van de wereldbank. vaarlyk peil is gestegen. De toestand vraagt geen onmiddellüke uitbreiding van openbare werken, dooh de presi dent verzoekt wel aan het Congres om de minimummaatstaven voor de werk loosheidsverzekering te verhogen tot een uitkering van 26 weken van maxi maal 30 dollar per week per persoon. Omtrent de andere negen punten merkt de president op: 1) Investering in het bedrijfsleven: het congres dient een omvangrijk onderzoek in te stellen naar de mogelijke uitbrei ding van investering in het bedrijfsle ven en naar de afzetmogelijkheden, dat een maximaal gebruik van de Ameri kaanse productieve hulpbronnen moge lijk moet maken. De zakenlieden moeten de investering en de productie vergro ten. teneinde tp voorzien in de behoeften van een groeiende bevolking, 2) Loon- en prijspolitiek: het bedrijfs leven moet de Drijzen verlagen zelfs ten koste van tijdelijk verminderde winsten en niet door loonsverlaging Werkgevers en werknemers moeten trachten tot overeenstemming te komen tot verbete ring van de technologie en de produc tiviteit. 3) Belastingpolitiek: de belastingwet ten moeten worden herzien, waarbii de belastingen op onroerende goederen en op giften verhoogd en de vervoers- en enkele vennootschapsbelastingen ver laagd dienen te worden. Gestreefd moet worden naar stimule ring van het zakenleven zonder dat dit leidt tot verminderde belastingopbrengst. 4) Monetaire en credietpolitiek: de tegenwoordige voorwaarden voor vol doende credietverlenine en lage rente tarieven zijn gunstie voor investering in het bedrijfsleven, maar er moeten wet ten worden aangenomen welke de aflos- sinesperioden voor lenincen verlengen, teneinde het bedrijfsleven behulpzaam te ziin in perioden van inkrimpende omzet. 5) Landbouwpolitiek: het congres dient wetten aan te nemen, waarbij de De president gelooft niet, dat de werkloosheid in de Verenigde Staten „volledige noodmaatregelen" nodig maakt, daar zy neg niet tot een ge- De enige sluizen, welke in de Rijn zün aangebracht, bevinden zich op Frans ge bied niet ver van Bazel. Doordat in de oorloe watermiinen uit vliegtuigen in de RÜn werden geworpen, liepen de sluizen ernstige beschadigingen op. Tenge volge hiervan zakte het waterniveau in Bazel zodanig, dat de scheepvaart op deze stad onmogelijk werd. Thans zijn deze sluizen geheel hersteld. Een kijkje op de enorme sluizen, waar dagelijks vele Nederlandse schepen schutten. Netelige kwestie (Van onze Brusselse correspondent) Vijf dagen lang hebben 70 D.P.-fami lies (z.g, „ontheemden"), meestal Polen en Oekraïniërs, in Brussel rondgezwor ven. Vrouwen en hullende kinderen heb ben twee nachten oo de kille straat keien geslapen. Overdag begon dan tel kens opnieuw de triestige tocht van deze vierhonderd mensen van 't ene staatsbu- reau naar het andere. Een echte Pon- tius-Pilatus-affaire. waarover de Brus selse bladen uitvoerige reportages brach ten. De zaak is echter bedenkelijk: twee drie jaren geleden togen afgevaardig den van het Belgisch ministerie van ar beid. bijgestaan door mijningenieurs, naar de D.P.-kampen in de geallieerde zones van West-Duitsland. Zij konden er zonder veel moeite arbeiders aanwer ven die bereid waren een contract voor twee jaren mijnwerk te tekenen. Hun werden dezelfde sociale voordelen als de Belgische mijnwerkers toegezegd. Onder meer: kosteloze huisvesting in nieuw ge bouwde een-familiehuizen, kosteloze ko- lendistributie, hoge lonen (een volwaar die mijnwerker verdient 5.000 frs en meer oer maand), verzekering dat het con tract na de twee iaar zou worden ver lengd enz. Het staat echter vast. dat een aantal onder hen onmiddellijk pooede over te schakelen naar een ander be roep. En vaak met succes, daar de con trole in 1946/47 practisch niet bestond. Alhoewel de zeven Limburgse mijnen tot de meest moderne van Europa behoren, met b.v. onderaardse treinen en verlichte ea^rjjen. doches. eetzalen, medische ver- zorgne etc.. blijft het beroep v?,n mijn werker een zwaar werk. Wie voor het ondergronds aderwerk niet. geschikt was. werd elders tewerkgesteld. Enkele maanden geleden vertrok een eerste karavaan van dertig families uit Beleisch Limburg oo hongermars naar de Belgische hoofdstad Ze werden on dergebracht in het .-klein kasteeltje", een oude kazerne welke momenteel politieke delinquenten een onderdak verschaft. De Belgische administratie poogde toen op verzoek der D.P.'s zelf. van de Ameri kanen in bezet Duitsland eedaan te krii- "pn. dat deze mensen opnieuw in de D.P.-kampen zouden worden toegelaten. Eens terue in de kampen kregen deze Polen en Wit-Russen een nieuwe kans. naar overzeese landen te worden ge stuurd, daar niemand onder hen er maar een ogenblik aan denkt naar hun com munistisch vaderland terue te keren. De Amerikaanse en Engelse autoritei ten we'gerden echter beslist. Een in Bel gië aangenomen D.P. is voor hen een .assimilated person", iemand die zich overigens gelukkig mae prijzen in België een vaste verblijfplaats en bestaansmo gelijkheid gevonden tp hebben. De tweede groep heeft hetzelfde spel herhaald, met de heimelijke hoop. dat de aanblik van deze massa haveloze men der boeren gehandhaafd blijft en oroductiewijzigingen worden aangemoe digd. die het totale binnenlandse ver bruik van landbouwproducten vergroten. 6) Minimumlonen: het minimumloon dient te worden vastgesteld op minstens 75 dollarcent Per uur en dit loon moet een ruimere tooassing vinden dan onder de bestaande wetgeving. 7) Sociale zekerheid: de regering kan zich niet onttrekken aan de verplichting tot het nemen van maatre'gelen. wanneer grote aantallen personen buiten hun schuld zonder werk komen. Het pro gramma voor de werkloosheidscompen satie moet worden verbreed en soepeler ^emaakt. het fonds voor de werkloos heidsverzekering moet versterkt worden en het verzekeringsstelsel voor oude en afhankelijke personen moet worden ver beterd. 8) Openbare werken: de economische toestand vraagt oo het ogenblik niet naar onmiddellijke en krachtige uitbrei- dine van openbare werken Het zou ech ter gevaarlijk ziin om als voorzor2 eeen maatreee^n voor te bereiden, die nodig zouden kunnen ziin. wanneer de vermin derde bedrijvigheid al tp ernstig zou worden. Het voriee door de president aanbevolen programma van 3 milliard dollar dient ten uitvoer te worden ge- mensen de Belgische autoriteiten murw zou maken. En van de eerste dag van hun verblijf in Brussel vonden een aan tal onder hen reeds onderdak in het zaaltje van een katholieke vereniging. De kapelaan kreeg echter van het Brus sels stadsbestuur te horen, dat hij zich dezp mensen definitief oo de hals zou halen De werkloosheid, die in België 220.000 mensen treft, maakt het onder brengen van de D.P.'s in andere beroe pen niet langer mogeliik Na vijf dagen oalabers ziin deze D.P.'s nu onderge bracht in de armen-asylen van de stad. Maar het ziet er niet naar uit. dat een andere oplossine dan de terugkeer naar Limburg kan worden gevonden. Anti-communistisch front in Azië DE V. ST. EN INDIA AFZIJDIG. In een door Quirino, de president van de Philippijnen, en generalissimus Tsjang kai-sjek gezamenlijk uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat de landen van het Verre Oosten zich terstond moeten organiseren in een verbond tot bestrijding van de „communistische dreiging". „Wü zijn overeengekomen, aldus het communiqué, dat de betrekkingen tus sen China en de Philippünen versterkt zullen worden en dat door onze respec tieve regeringen terstond concrete en practische maatregelen genomen moe ten worden ter bvordering van de eco nomische en culturele samenwerking. Wij hebben ook in den brede gespro ken over de dwingende noodzaak van gecoördineerde ontwikkeling der landen van het Verre Oosten teneinde hun stabiliteit en veiligheid te verzekeren". Verder wordt in de verklaring gezegd, dat zodra mogelijk een voorbereidende conferentie van bevoegde vertegenwoor digers van de landen, die aan de vor ming van een unie willen deelnemen, gehouden zal worden, om concrete maatregelen te bespreken. Tsjang kai-sjek verklaarde nog na der: „ofschoon ik op uitnodiging van president Quirino naar de Philippijnen gekomen ben om met hem te spreken in mijn persoonlijke kwaliteit, zal ik als leider van de Kwomintang de Chinese regering advlssren en verzoeken haar volle steun te geven aan en stappen te doen tot de tenuitvoerlegginng van de overeenkomst als in onze gezamenlijke verklaring aangekondigd". President Quirino heeft categorisch ontkend, dat er een „geheim militair verdrag" is gesloten met Tsjang kai- sjek. Te Manilla zijn door leden van een vakbond betogingen tegen het verbluf van Tsjang kal sjek op de Philippijnen georganiseerd welke eveneens tegen de gevoerde besprekingen gericht waren. Er werden optochten gehouden waarbij zich echter geen incidenten voordeden. Volgens diplomatieke autoriteiten in Washington houden de V. S. zich strikt afzüdig. Zowel de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, als de premier van India, Pandit Nehroe. hebben het standpunt ingenomen, dat de tijd niet rijp is voor een Pacific- verdrag. overeenstemmend met het Noordatlantisch pact. Er was echter geen aanwijzing van officiële zijde, dat de V. S. bezwaar zouden maken, in dien het nationalistische China en de Philippijnen de leiding namen om te pogen een front van anti-communisti sche regeringen in Azië te vormen. Marshall-hulp met 10 verminderd Een lid van de begrotingscommissie van de Amerikaanse Senaat deelde mede dat de commissie besloten heeft het bedrag, dat voor het tweede jaar van het Europese herstelprogramma is voorgesteld, met 10% te verlagen. De begrotingscommissie is overeenge komen het bedrag voor de hulpverle ning aan het buitenland vast te stellen cp 3.778.380.000 dollar, hetgeen een ver laging betekent van 420 620.000 dollar ten opzichte van het door Hoffman, de leider van de E.C.A. voorgestelde be drag ad 4.198.000.000 dollar. Het Huls van Afgevaardigden had 't bedrag voor de hulpverlening in het cp 1 Juli ji begenen tweede jaar vast- bracht. 9) Werkloosheid: ofschoon de werk- gestela op 3.563.470.000 dollar, doch de loomheid od het ogenb'ik in het land alsE.C.A. toegestaan dit bedrag zo ncd.g •'ehep' genomen niet on e°n zeer hooe j in 10V> maand te besteden, oeil liet. zün er vele ni*at«en en zelfs Het door de begrotingscommissie van somm'g» stoten waar de werkloosheid I de Senaat vastgestelde bedrag vormt ernstig is. Tegen dp-- n]pkt*e-> vov. erot° een compromis tussen net standpunt werkloosheid moeten maatregelen wor- van hen. die net gehele voorgestelde den eenomen voor zii zich uitb-elder. 'bedraz willen -oewüzen. en de voorstel- De verantwoordelijkheid daarvoor is voor len van de voorstanders van bezultii» omvang van de steun van landbouwDro-een deel nok een nationa'e verantwoor- j ?lng. d:e de tulp met 740 dollar mll- ducten vergroot wordt, opdat het inko- delijkheid. Hoen hadde» wlien verlagen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1