Groots défilé en onvergetelijk middagfeest te Soestdijk Leidse hoogleraren betuigden hulde De finantiële besprekingen van Londen WEERBERICHT Juichende Jeugdorganisaties stroomden voorbij ÖÜste Jaargang MAANDAG II JULI 1949 00 No. 26739 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 67055 Doel era niidclel OP ONZE redactietafel fladdert het eerste nummer van een nieuw periodiek „De Spaarpost", uitgave van de in 1948 opgerichte Nationale Spaarraad, ingeleid met een artikel van deszelfs voorzitter, burgemeester d'Ailly van Amsterdam. Blijkens dit artikel beoogt het blad propaganda te maken voor een oud- vaderlandse deugd, het sparen. Een alleszins lofwaardig streven is men geneigd op het eerste gezicht te zeggen. Maar men vraagt zich toch af of het middel niet erger is dan de kwaal, wanneer men verder verneemt dat dit blad, dat buiten het inleidend artikel een hoogst onbenullige inhoud heeft, maandelijks in een oplage van twee millioen exemplaren gratis in alle Nederlandse gezinnen zal worden ver spreid. Wfj hebben de moeite genomen van deze uitgave een kostenberekening te laten maken en kwamen daarbij tot de slotsom, dat daarmede jaarlijks in clusief de verzend- en distrlbutiekosten een bedrag van minstens f300.000 is gemoeid. Uiteraard moeten deze kosten wor den bestreden uit de opbrengst der be lastingen, d.w.z. uit gelden, welke het Nederlandse volk, (dat van huis uit spaarzaam is) voor een deel naar de spaarbank had kunnen brengen, wan neer niet de fiscus zulk een zware cijns vroeg. Naar onze mening geeft de Natio nale Spaarraad lees: Ministerie van Financiën hier een slecht voorbeeld. Het lijkt zo'n beetje op de dief, die de aandacht van zich poogt af te leiden door luidkeels te schreeuwen „Houdt de dief!" Het doel is hoewel de omstandig heden ongunstig zijn sympathiek; dit middel in hoge mate het tegendeel. Wij zouden bijna willen zeggen, dat het middel het doel ontheiligt LIEVER OP Z'N AMERIKAANS!.. De Rotterdamse politie houdt streng toezicht op autobestuurders, die niet al te zeker meer aan het stuur zitten. Een Nederlander, die mesr in de Ver. Staten dan in zijn eigen land vertoeft, heeft dit on dervonden. De politie nam, na de bloedproef die het bewijs van over matig alcoholgebruik moest ver sterken, zijn auto in beslag, terwijl de man zelf op het politiebureau moest blijven. Hij stond er echter op, evenals in Amerika gebruike lijk, onmiddellijk voor de rechter geleid te worden. „In Amerika be taal je 50 dollar en dan is de zaak gezond", gaf hij te verstaan. „Goed, dan onmiddellijk voor de rechter", zei de politie en zo geschiedde. Reeds greep hij naar zijn porte feuille op het ogenblik, dat de po litierechter vonnis ging vellen, maar de hand verstijfde in zijn zak toen hij de uitspraak hoorde: „14 dagen hechtenis". Dat kwam totaal onverwacht en daarom ging de man onmiddellijk in hoger beroep. Maar de behandeling van dat hoger be roep duurt nog wel even. Tsjang kai sjek naar de Philippijnen Generaal Tsjang kai sjek is gister morgen per vliegtuig van Formosa naar Manilla vertrokken op uitnodiging van de regering der Philippijnen en aldaar gearriveerd. Tsjang kai sjek zal officieuze bespre kingen voeren met president Quirino en andere hoge functionarissen over zaken van gemeenschappelijk belang voor het nationalistische China en de Philippijnen. Naar verluidt, zullen zij overleggen, hoe de communistische ex pansie in het Verre Oosten bestreden kan worden. Tsjang is vergezeld van een grote groep regerings- en kwomintangfunc- tionarissen. Tsjang legt het bezoek af als hoofd van de kwomintang, niet als leider der Chinese regering. SUCCESSEN DER GRIEKSE REGERINGSTROEPEN. Door radio-Athene werd gemeld, dat de verbindingen der Griekse guerilla- strijders met Albanië en Bulgarije thans- als gevolg van het veroveren van de in Noord-Macedonië gelegen bergketen van het Kaimakgalan-gebergte door de regeringstroepen, volledig zijn afgesne den. De Griekse regeringstroepen staan nu aan de Joegoslavische grens. Het Kaimakgalan-gebergte ligt onge veer in het midden van de grens tus sen Griekenland en Joego-Slavië, Oostelijk van deze bergketen ligt Bul garije en Westelijk Albanië. Tijdens een explosie op een jacht kwamen twee personen om het leven. Negen andere personen werden min of meer ernstig gewond. Even bulten Washington nam het jacht benzine ln voor een tochtje op de Poto- mac-rlvler. Plotseling had een heftige ont ploffing plaats waafblj het hele 38 voet metende Jachtje volkomen uit elkaar vloog en alle Inzittenden over boord ge smeten werden. (U.P.). WARM WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond. Droog en overdag zonnig weer met v"ooral in het binnenland zomerse tem- psraturen. Meest zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. (Opgemaakt te 13 uur). 12 JULI Zon op: 4.33 uur; onder: 20.57 uur Maan op: 22.41 uur; onder: 6.25 uur. (V. M.) Hoogwater te Katwijk te 4..35 en 17.03 u. DÜ nummer bestaat uit zes pagina's. Alle Prinsesjes sloegen spijkers met koppen voor héél de Koninklijke familie, maar ook voor de Hofmaarschalk, de heer R. J. E. IVL van Zinniq Berg- mann, onder wiens leiding dit tuin feest is geworden tot een der meest ongedwongen en onvergetelijke fees ten, die ooit temidden van ons Ko ninklijk gezin is gevierd.... EEN ENTHOUSIASTE VOET BALWEDSTRIJD. Met een voetbalwedstrijd tussen KPS, het elftal van het paleispersoneel en een team uit het naburige dorpje Spa kenburg, werd Zaterdagavond het grote feest op Soestdijk besloten, door het Koninklijk echtpaar en talloze anderen bijgewoond. In 't laatste kwartier trok de hele paleisploeg, met B. Hoogeveen, de chauffeur van de Koningin als aan voerder, ten aanval, maar Spakenburg won met 30 en glimmend van trots nam de aanvoerder uit handen van Prins Bernhard de door de Koningin uitgeloofde medaille in ontvangst. De baten van deze druk bezochte wedstrijd waren bestemd voor de rimbcekisten- actie van de Niwin. Groter feest, heeft niemand gekend Inzake het grootse défilé te Soestdijk voor het Koninklijke echtpaar mel den wij nog, dat 50 minuten lang Brabantse boerinnenbonden, red dingsmaatschappijen, Hervormde kna- penverenigingen landarbeidersbonden, dambonden, Katholieke arbeiders, korfbalbonden, brandweerlieden, oud BS'ers, kaasdragers, biljarters, meis jesverenigingen en athletcn langs het bordes van het Paleis onder de tonen van de nimmer versagende Mari nierskapel, die later werd afgewisseld door de Kon. Militaire kapel, defi leerden. Het „Nederlands" elftal, met Karei Lotsy aan het hoofd, bestond uit voet ballers van DOS, UW, Hercules, Ve- iox en Elinckwijk. Herhaaldelijk maakten de Koningin en de Prins elkanaer opmerkzaam op bijzondere groepen en de kleine Marijke boven op het balcon danste vrolijk mede op de maat van de muziek. Alle groepen begaven zich na het delilé onmiddellijk naar de tuin achter het Paleis, waar blauw geüniformeerde lakeien verversingen uitreikten aan lange witgedekte tafels. Slechts de vaandeldragers betraden na elkander 't gazon voor het balcon en toen verte genwoordigers van de Nederlandse vis serij met hun netten in de hand als laatsten voorbij waren gemarcheerd, weerklonk het Wilhelmus. Nauwelijks waren de laatste tonen van het Volks lied weggestorven of een duizendtal duiven zwermden uit hun manden, die rond het gazon waren opgesteld. Hierna begaf de gehele Koninklijke familie ziciii langs de achterkant van 't Paleis naar de tuin, temidden van de 1600 defilan- ten. KONINGIN HIELP MARIJKE. Nimmer kende de grote paleistuin van Prinses Beatrix was de eerste, die haar krachten op de koperen koppen van de spükers probeerde. Achter elkaar joeg zij er twee in het hout, omringd door honderden jongens en meisjes, van wie er velen haar zelfde leeftijd hadden. Vanzelfsprekend moest Prinses Irene dit spel ook proberen evenals haar jongere zusje Margriet. Maar toen vond de Koningin, dat het de beurt was aan Haar jongste. Ze stopte de kleine de hamer in de hand en of het de kracht was van de meehel pende arm van de Vorstin of de drif tige bewegingen van Marijke, de spij ker verdween onder donderend ge juich in het hout....! Steeds meer bsgenen allen zich thuis te voelen in deze heerlijke tuin en von den zij elkander in hun spel op deze onvergetelijke en onnavolgbare koperen bruiloftviering. Er was geen mens, die iets verbood, geen opziohter, die een woord zei, wanneer voetballers, Ur- ker jeugd of padvinders de heggen „na- j men" of hun hoogspringkunst op ban ken testten. Groter feest en groter blijdschap dan op deze Julidag kan het paleis Soestdijk niet gekend hebben. Het was Koningin en Prins aan te zien, dat zij er van genoten en ncde was het dan ook, dat Zij tenslotte de grote deuren van het paleis weer binnen stapten. 1500 KINDEREN MARCHEER DEN. Dit tuinfeest was het besluit van het grote jeugödéfilé van 1500 jongeren. De band van het Ned. Padivindsters Gilde Haarlem deed de Marinlerskapel en de Kon. Mil. Kapel Concurrentie aan door de energieke en kundige wijze waarop deze vrouwelijke trommelslagers en hoornblazers zich van haar taak kwe ten. Dat mag ook gezegd worden van de harmonie „Prins Hendrik" uit Apel doorn en de „Ensohedé-band" van de Soestdijk ln zijn lange geschiedenis een Nederlandse padvinders, die haar aflos- dergelijke veroroedenng als 's middags, toen de jeugd van Nederland meer dan een uur lang bezit van hem nam. AJC-ers in hun blauwe jakken voer den er hun ronde-dansen uit; gymna siasten volvoerden him sprongen op de gazons, jonge boerinnen zongen hossend luide hun liederen, kajotters en her vormde jongens en meisjes deden zich broederlijk te goed aan de versnaperin gen, die werden rondgedeeld en ijverige padvinders sloegen onvervaard met machtige hamers „spijkers met kop pen". En temidden van deze ongekende drukte te Soestdijk wandelde de hele Koninklijke familie, Marijke incluis, rustig rond, vertoefde bij de gymnasias ten, en de voetballers, de vrolijke AJC- ers. Natuurlijk liep zij ook even langs de „spijkers met koppen" slaande pad vinders. ten. De Kath. Arbeidersjeugd opende dit maal het défilé, gevolgd door een dele gatie jongens en meisjes uit Indonesië. De AJC trek, begeleid door violen aan het Kon. Gezin voorbij, de meeste leden van de Geref. organisaties hadden zich zelf gedecoreerd met grote Oranje-co- cardes, de voetballende „Oranjeman nen" droegen vanzelfsprekend 't „leren monster" met zioh mede, de padvinders deden hun hoeden tollen op de lange stokken en de jongens van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart droe gen hun modellen, tot vliegende vleu gels toe, in de formatie mee. Zo bracht Nederlands jeugd hulde aan ons Koninklijk gezin! Het was een grootse dag, die niet licht ver geten zal worden. Een grootse dag Ook Prinses Marijke nam deel aan het feest, dat Zaterdagmiddag in de tuin van het Paleis Soestdiik voor de jeugd van Nederland werd gegeven Evenals haar zusjes moest zij „spijkers met kop pen" slaan. Wij zien hier Prinses Ma- njke, geholpen door ZJK.H. Prins Bernhard. deelnemen aan het spel. Onder de vele honderden deelnemers aan het défilé voor de Koninklijke Fa milie voor Paleis Soestdijk bevonden zich Zaterdag ook Leidse hoogleraren in toga. waarvan bovenstaande foto ln de groep op de voorgrond toont v.r.n.l. prof. dr S. T. Bok. prof. dr C. C. Berg, prof. mr J. M. v. Bemmelen en prof. L. J. van Hoik, direct gevolgd door de rector van Groningen, prof. dr P J. Enk. DE HUISZOEKINGEN TE SYDNEY. Een politiewoordvoerder verklaarde te Sydney, dat huiszoekingen zijn ver richt om het geld te vinden, dat door het vakverbond van arbeiders in de ijzer industrie van een bank was opge nomen om de stakende mijnwerkers te steunen. De woordvoerder sprak de overtuiging uit, dat het geld voortdu rend van de ene schuilplaat® naar de andere wordt gebracht. Het zoeken zou echter niet ophouden alvorens het geld is gevonden. Een Australisch hof van arbitrage heeft Idris Williams, voorzitter van de mijnwerkersbond, en Grant, secretaris, elk tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld omdat zij hebben geweigerd gevolg te geven aan een gerechtelijk bevel cm ge'.den, die zijn opgenomen om de mijnstaking te steunen, aan de rechtbank terug te betalen. De mijn werkersbond zelf werd tot 2000 pond boete veroordeeld. ER WAS GELD TE VEEL Ambtenaren van het Egyptische ministerie van sociale zaken kwa men. 24 uur voordat het lopende begrotingsjaar in de boeken zou worden afgesloten tot de bevinding dat van de het ministerie toege wezen credieten een bedrag van 84.000 Egyptische ponden nog niet was gebruikt. Dies spoedden deze ambtenaren zich naar meubelza ken te Cairo, waar zij het nog openstaande bedrag tot de laatste cent besteedden voor de aankoop van meubilair voor het ministe rie, Er bevindt zich thans zoveel meubilair in het ministerie, dat men met geen mogelijkheid weet, waar het onder te brengen. Kardinaal Mindszenty houdt levenslang HOGER BEROEP AFGEWEZEN. Het- hoger beroep van kardinaal Mindszenty is afgewezen. De straffen van drie mede-beklaag den vein de kardinaal werden vermin derd; de R.K. geestelijke dr Bela Ispanky kreeg 15 jaar gevangenisstraf, terwijl de tegen twee andere beschul digden uitgesproken straffen met drie en twee jaar zijn verminderd. Prins Paul Esterhazij, die tot 15 jaar gevangenisstraf en dr Miklós Nagy, die tot drie jaar opsluiting is veroordeeld, hadden geen hoger beroep tegen de hen opgelegde straffen aangetekend. Het O.M. had bevestiging der uitge sproken straffen geëist. In zijn moti vering van de genomen beslissing zegt het Hongaarse hooggerechtshof dat noch door de verdedigers, nooh door de officier van justitie materiaal van zo danige waarde is overgelegd, dat hier door een wijziging van de door de la gere instantie gevelde vonnissen ge rechtvaardigd Is. Beginnen de Russen opnieuw? BEPERKING VAN HET VERKEER NAAR BERLIJN. Zonder verdere toelichting hebben de Sovjetrussische functionarissen teHelm- stedt meegedeeld, dat zij niet meer dan vier voertuigen per uur zullen doorlaten op de enige weg, die van het Westen naar Berlijn leidt. Gistermiddag begon zich aan de Britse zijde van de grens een queue van vrachtauto's te vormen. Het dagelijks goederenverkeer zou door deze maatregel van 300 tot 96 voertuigen teruggebracht worden. Duitse personen auto's en alle wegverkeer der geallieer den passeerden de grens echter zonder enige vertraging of tegenstand. Een Britse functionaris verklaarde, dat het Britse militaire bestuur de Sov jetrussische autoriteiten om een uiteen zetting heeft verzocht betreffende de nieuwe beperkingen. Van Britse zijde worden deze beperkingen als een schen ding van het tijdens de minister-confe rentie te Parijs genomen besluit, dat het verkeer naar Berlijn weer op nor male wijze zou moeten plaats vinden, beschouwd. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is ingelicht, de Brit se autoriteiten vatten deze nieuwe be perkingen van het wegverkeer naar Berlijn ernstig op. Men ontkomt moeilijk aan de indruk, dat de nieuwe beperkingen een welover wogen stap vormen van de Sovjetrussi sche autoriteiten die in het kader van hun politiek past. Ook het verkeer over waterwegen naar Berlijn ondervindt hinder van de Russische „speldenprik-tactiek". Gisteravond was de toestand deze, dat de Sovjetrussische, met de zone- grenscontróle belaste autoriteiten, op zeven van de acht plaatsen waarvan tijdens de ministers-conferentie te Pa- Aanvang Inter-Indonesische conferentie op 20 Juli? De inter-Indonesische conferentie zal 20 Juli te Djokja een aanvang kunnen nemen, aldus werd van officiële zijde medegedeeld. Eerder hadden Republikeinse zegslie den gelijk bekend gesproken van een aanvang der conferentie tussen 10 en 15 Juli. Het Poolse s.s. „Mazury" van de Gdynla-Amerika-lljn „Zegtugowe AKC Gdynia", groot 909 bruto registerton, ko mende van Antwerpen en bestemd voor Gdynia, Is door de sleepboot Goliath van zee uit met machlneschade te Vllssingen binnengesleept. Het schip ligt thans op de rede. Leider Rep. Noodregering te Djokja Sjafruddin Prawiranegara, de leider der Rep. noodregering is via Batavia le Djokja aangekomen. Hij was verge zeld van de leden der missie Lcimena, de minister van Financiën der nood regering, Moh. Natsir, Lukman Hakim en een aantal leden van het K.N.I.P. Hij verklaarde van de Sumatraanse noodregering de bevoegdheid te hebben gekregen, het mandaat terug te geven. De vraag, of hij zal terugkeren naar Su matra, of dat hü te Djokja zal blijven ln zijn vroegere functie van minister van Ec. Zaken in het kabinet Hatta zal af hangen van zijn besprekingen met het kabinet Hatta. De noodregering zal blijven bestaan, tot hij zijn mandaat heeft teruggegeven. De politiek der noodregering is onver anderd, zo zeide hij. DE AMERIKAANSE JOURNALISTEN UIT BATAVIA VERTROKKEN. Het gezelschap Amerikaanse Journa listen, is gisterochtend met de Constel lation „Franeker" uit Batavia vertrok ken. Op het vliegveld werden zij uitge leide gedaan door o.a. dr Koets, chef kabinet van de H.V.K., de heer van Schellen, secretaris van mr van Royen en de heer Creutzberg, chef van het intercontinentale bedrijf der K.L.M. Zaterdagavond zijn de journalisten de gasten geweest van Aneta, dat te hun ner ere een partij gaf in het receptie- paviljoen van Hotel des Indes. Op deze receptie was een groot aantal vertegen woordigers van de Indonesische, de Chinese en Nederlandse pers te Batavia aanwezig, alsmede van Voorlichtings diensten zowel van Nederlandse als Re publikeinse instellingen en verder ver tegenwoordigers van de consulaten, de radio en de film. Indonesiërs niet klaar voor eigen regering SUKARNO'S HUIS OP DROMEN GEBOUWD. A. Barrows en van de 15 Amerikaanse journalisten in Indonesië en correspon dent van de „Chicago Daily News", de „Washington Evening Star" en andere kranten, verklaart o.a.: De onafhanke lijkheidsbeweging van president Sukarno heeft zo diep wortel geschoten en heeft zo'n vat op het volk, dat niets het kan tegen houden. Maar hoe oprecht de nationalistische Republikeinen ook mogen zijn in hun streven naar „Merdcka" (Vrijheid), het is een feit, dat zij nog niet klaar zijn om onmiddellijk zoals het plan is de uitgebreide taak van zelfrege ring over te nemen, zonder een be hoorlijke periode van oefening. Dr Sukarno's huis is gebouwd op won dermooie dromen zonder voldoende voorbereidingen. Hij heeft geen goed materiaal ter beschikking om het tegen de uit- en inwendige stormen, die het zeker te verduren zal krijgen te be schermen. Dit is een feitelijke waarne ming, die de diplomaten ln Batavia reeds lang op haar juiste waarde had den moeten weten te sohatten. Iedere „nieuwkomer" hier kan zeker niet onder de oppervlakte doordringen zonder zich al te vragen waarom het beeld, dat aan de buitenwereld gegeven wordt, zo dik wijls verwrongen en onjuist is. Het is voor iedere cerlijkdenkendc bezoeker duidelijk, dat er ergens meer dan één feit, dat door de diplomatieke kanalen aan de buitenwereld Is bekend gemaakt, is verdraaid om te passen ln de bevoordeelde ideeën. De onafhankelijkheid is zeker aan staande in dit sprookjesachtige Oosterse land, maar de Westerse wereld moet de realiteit van wat hier gaande Is, kunnen zien. Het kan niet de politiek voor Indo nesië laten verstoren door verdraaide voorstellingen. Een feit blijft dat de Re publikeinen nog een lange weg moeten gaan, voordat zij rüp zijn, zichzelf te regeren In September voortzetting te Washington Het Engelse ministerie van finan ciën heeft een communiqué over de financiële besprekingen tussen Enge land, de VB. en Canada uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat er een al gemene uitwisseling van zienswijzen heeft plaats gehad over maatregelen op korte en lange termijn om de hui dige evenwichtsstoring tussen de dol lar- en steriinggebleden op te heffen. Begin September hoopt men te Wash ington verdere ministeriële besprekin gen te houden, aldus het communiqué. Verder is voorgesteld, dat de drie re geringen voor de besprekingen te Washington technische en oriënteren de besprekingen zullen houden. Devaluatie van het pond is tijdens de besprekingen van de drie laatste dagen tussen Cripps, Snyder en Ab bott niet voorgesteld, aldus het com muniqué. Het communiqué verklaart, dat de drie ministers van financiën het er over eens waren, dat men bii het bena deren van de bestaande vraagstukken moet uitgaan van volledige erkenning van hun „ingrijpende en langdurige aard", en voegt er aan toe: „Het doel moet zün het verkrijgen van een stelsel voor de wereldhandel, waarin de dollar en de andere landen samen kunnen werken in één multilaferaal kader. Alle betrokken partijen moeten bereid zün rijs was bepaald, dat hierover het weg verkeer naar Berlün zou worden geleld, zonder dat dit aan belemmeringen on derhevig zou zün, alle Duitse verkeer met vrachtauto's tegenhielden. hun politiek met dit doel voor ogen te herzien". Tüdens een persconferentie zeide Snyder, dat naar zün mening de Ame rikaanse aankopen van grondstoffen in het sterlinggebied zullen herleven, zo dra de huidige Amerikaanse „aanpas sing" voltooid zal zün. De inkomens in de Verenigde Staten zijn nog steeds niet ver van het hoogtepunt verwijderd. Hoe de Amerikanen er toe gebracht worden hun geld aan Britse goederen le besteden, is een vraagstuk, dat de Britten aangaat. Snyder ontkende, dat de verkopen van grondstoffen aan de Verenigde Staten verminderd zijn als gevolg van een of andere „terugslag" in de Verenigde Staten. „Ik erken het woord terugslag niet", aldus Snyder. Wat op het ogenblik in de Verenigde Staten gebeurt, is een aanpassing, als er zich in elk van de vier na-oorlogse jaren hebben voorgedaan. De Ameri kanen hebben gelük. dat zü hun goe derenvoorraden verminderen. Nadat zü deze tot een normaal peil zullen heb ben teruggebracht, zullen zij weer aan de markt komen en kopen. Snyder vertrouwt er sterk in. dat zü dit zullen doen. Al het geld. dat werd toegewezen voor de aankopen van strategische grondstoffen voor voorraadvorming is gebruikt. Nieuwe toewijzingen zün er nog niet en zü zullen door het congres verstrekt moeten worden. Tn an'woord op een vraag of aange nomen mocht wo.-den, dat de Marshall hulp tot 1952 zou worden voortgezet zeide Snvder. dat dit van het congres afhing. Hü achtte echter een redelijke zekerheid aanwezig, dat de hulp zou worden voor'gezet. Op een vraag over devaluatie van het pond, antwoordde Snyder: „Ik heb al» tijd gea«9^ dat het nooit zal devalue* ren".

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1