Allround Draaier Concours Chr. Zangverenigingen „Ring Leiden" Groot défilé voor Koninklijk koperen paar le Soesldijk ZANDVLIET's JUFFROUW Pampus zeiljacht Uitvoeringen van uiteenlopend niveau Leidse professoren in toga's Javasclie Bank over „de gemiste kans" RECHTZAKEN Laatste berichten Voor de Vrouw PLAKKAATVERF Drukkerij E. J. Brill Meisje ZATERDAG 9 JULI Wederom waren talloze zangers en zangeressen in de Stadszaal verenigd in verband met de tweede zangavond van het concours, georganiseerd door de Ring „Leiden en Omstreken". Ge deeltelijk is ditmaal zwak speciaal voor de pauze of middelmatig ge zongen, gedeeltelijk lofwaardig of zelfs uitstekend alhoewel nauwlet tende studie dringend geboden blijft, wil men niet maar op het kantje af een le prijs B veroveren, d.w.z. juist op of boven de 300 punten komen. Slechts één vereniging, ni. „Eupho- nia" uit Voorburg, tfnder directie van de heer W. F. Kools Sr., slaagde er in een le prijs A te veroveren met 378 punten (vereist aantal 360 p) en bo vendien „met lof" (afd. Uitmuntend heid Gem. Koren). Eerlijk gezegd was dit hoge punten tal ofschoon nog ver van de 420! voor ons persoonlijk wel even een ver rassing Want het verplichte nummer „De komende dag" van Koop, werd in een wel zeer gedragen opvatting ge houden, terwijl de tekst van het vrije nummer „De Deerne" van Kools ab soluut onverstaanbaar was. Aan de andere kant muntte het kiankgehalte uit en was de algehele afwerking tot in details verzorgd, hetgeen zeker tot de voor dit koor zo verheugende uitslag geleid zal hebben. Juiste muzikale aceenten verhoogden tevens het niveau. In dezelfde afdeling kwamen uit twee kleine koortjes onder leiding van me vrouw Tilly Stenz—Leemng, n.l. „Zang zij onze leus" uit Voorschoten en „Hal leluja" uit Leiden. De klank van het laatste koor is veel forser en sterker dan die van het eerste, dat wat dun en ijl aandoet, hoewel het dikwijls ge nuanceerd en fijnzinnig muzikaal zingt. Beide koren zetten eohter niet altijd de puntjes op de i! „Halleluja" beschikt over mooie so pranen. De dirlgente had van het „De komende dag" een lichtere en snellere opvatting dan het koor uit Voorburg. „Zang zij onze leus" en „Halleluja" kregen resp. 344 en 322 punten (dus twee eerste prijzen B). In de ere-afdeling Mannenkoren hoorden wij met veel genoegen het dubbel-mannenkwartet „Euphonla" uit Alphen (dirigent D. v. Vliet)De klank Is licht en vrij, er wordt zuiver gezon gen en met begrip. De zangers zijn te vens goed op elkaar ingesteld. Met 325 punten venvief dit kwartet een eerste prijs B. In de ,afd. Uitmuntendheid Mannenkoren trok „Wassenaars Man nenkoor" onder directie van de heer v. d. Water de aandacht, dat over het al gemeen zuiver en homogeen voor de dag kwam. (le prijs B met. 305 punten). De andere koortjes van de heer v. d. Water, die zioh eerder hadden doen horen, konden daarentegen lang niet altijd op zuiverheid bogen. De inzetten waren veelal te laag en zodoende werd dan bedenkelijk gezakt. In de le afd. Gem. Koren was dit bijv. het geval by „Bel Canto" in Mozart's „Ave Verum", welks inzetten bovendien veel tederder en mysterieuser kunnen klinken Het zal de taak van de directeur zijn voor al zijn aandacht aan de onzuiverheid ie wijden. „Bel Canto" verwierf met SCHEEPSVERBINDINGEN. ALNATI, R'dam—Rlo de Janeiro. 8/7 van Antwerpen; BREDA, SanJuari— Amsterdam. 8/7 te Madeira; DRENTE. 8/7 van Singapore naar Batavia; GADILA <T) 8 7 van Port Soedan naar Singapore; GROOTEKERK. 8/7 van Kaapstad naar Port Elisabeth; HEELSUM. 8/7 van Port Said naar Glasgow; HEEMSKERK, 8/7 v. Port Said naar Aden; HUGO DE GROOT, 8 7 van Trinidad te Kaapstad; HYDRA. AmsterdamCristobal. 8/7 te Trinidad; KOTA AGOENG. 10/7 van Menado naar Makassar: KOTA INTEN. Batavia—R'dam 8/7 13 mill Noord van Phillpoevllle; JO- HAN VAN OLDENBARNEVELT. A'dam— Babavla. pass. 8/7 Kaap Finlsterre; ME- LAMPUS. MacassarA'dam. 9/7 te Suez; NIJMEGEN. SafflVlaardlngen. pass. 9 7 Flndsterre; PERNA (T) Curagao Havre, 8/7 165 mijl Nrd Oost Horta; SCHEE, AmsterdamBarbados. 8/7 van Funchal; TARAKAN. Java—New York. 9 '7 te Djibouti: WESTLAND. A'dam— Buenos Aires. pass. 8/7 Las Palmas; WIL LEM RUYS. R'dam—Singapore, pass. 8 7 22 uur Perim; ZUIDERKRUIS. Java- Rotterdam. 8/7 1100 mill Zd Oost van Kaap GuardafuL Marktberichten BOSKOOP, 8 Juli. Rozen gr. bloemig per bos: Rosalandla 80—1.20, Vlerlanden 1.402J20; Florex 1.201.60; Duisburg 801,50; Better Times 1.401.90; Aug. Noach 3246; Butterfly 801.50; Pech- told 80—1.40; Edith Hélen 1.20—1.40; Had- ley 1.30; Gemengde rozen 3050; Baby rozen per bos: Else Poulsen 2543: Orange Triumph 3345; Sweetheart 36 —68. Polyantharozen 6080; Juweeltjes 62—1.30; Wolfsglorle 751.00; Gloria Mundl 4261, Ellen Poulsen, 60; Prinses Juliana 2146; Rose Triumph 2050; Ingar Olsson 4385. Diversen per bos: Clematis Durandl 90—1.30; Campanula 3649; Anjers 19—25; Lathyrus 27—36; Floks 2533; Spirea 14r—25; Llatrlx 52— 70; Margriet 1822; Delphinium 4755: Legustrum goud-bont 4461; Dahlia's ln soorten 3656; Asclepius 3550; Distels per tak 21; Chrysanthen gr. bloemig per bloem 44. RIJNSBURG, 9 Juli. Groenteveiling. Eerstelingen 811; drielingen 67; kriel 34; kroten 911; waspeen 1215, tuin bonen 1012; uien 311; doperwten 40 50 per kilo. Selderij 610; peterselie 48; bonekruid 35; bosprel 1316; boskroten 25 per bos. Bloemkool 20 26; sla 24 per stuk. RIJNSBURG, 9 Juli. Bloemenveiling. Gladiolen rood 3.505.00; Idem wit 5.00 6 50; idem geel 5 006.50; Dubb. Mar grieten 80—1.20; Galllardla 40—60; Con- flll wit 2 50—3.50; Idem rood 2.50—-3.50; Regal Lelies 2.003.00; Elemurls 20.00 30.00; Dahlia's 4.00—5.00: Zinnia klein 1.001.50 per 100 Statlce blauw 2530; Cop Godetla ros 2025: Idem zalm 25 30; Anemonen 912; Lathyrus 3035 per bos KATWIJK a. d. RIJN. 8 Juli Groente- velling. Aardappelen bonken 7.808.20; Idem groten 7.7011; Idem drielingen 6.60: idem kriel 34.50; Tuinbonen 913; Bospeen 1421; Kroten 6.75—8.50; Prlnc. bonen 1.30—1.40; Sla 1.90—5.30; Boskroten 3 60—3.70; Andijvie 9—10; Rode kool 12; Snijbonen 11.05; Bloemkool IA 28—31; idem I 19—27; idem II 16—18; Waspeen 718, Rabarber 6.208.10; Sja lotten 78. ROELOFARENDSVEEN. 8 Juli. Bloe menveiling. Alstroemeria 412; Esther Read 417; Anjers 816; Gladiolen 18 37; Colvillie 837. Leatrix 2345; Anglala 5—12; Lelies 13—1.00; Eremeus 60—1.40; Dahlia's 831; Leeuwenbekken 1012: Flox 21—23; Scabiosa 12—20. ROELOFARENDSVEEN. 8 Juli. Groente veiling. Aardbeien 2032; Frambozen 22 —38: Kropsla 1.50—2 80; Bloemkool 6 00— 40 00; Peen 6.00—8.00; Andijvie 6.00— 12.00; Uien 5.00—7.00: Postelein 10.00— 13.00 per 100: Kassnljbonen 10.0014.50; SnUbonen 9.0013.00; idem stek 4 50 7.50; Prinsebonen 11.5014.50: Peulen 1 -804 70: Doperwten 2.003.40: .Capu- r'^nrc 3.S03,10; Tuinbonen 0.800 95 Ppr 10 kilo. Aüeurken grof 6 707.70: bommen 2.704.00; stippel 1.30 per 25 &Ll0. 308 punten een le prijs B, „Zingt den Heer" (2e afd. Gem. Koren) en het meisjeskoor „Bèl Canto" (afd. kinder koren A) beiden eveneens onder direc tie van de heer v. d. Water behaalden resp. met 300 en 306 een le prijs B. „Die Ry'nsanghers" uit Oegstgeest (directeur A. Balkenende) waren niet bijster ge lukkig en behaalden met 285 p. een tweede prijs. Het koor zal hard moeten werken, om hoger te komen. Ten 'slotte noemen wy .Melodla" uit Voorhout (air. D. v. Vliet), dat met 314 p. een verdienstelijke le prijs B verwierf. Met enkele toepasselijke woorden heeft de heer Otto de Vaal namens de jury de prijzen onder grote span ning uitgereikt en daarbij nogmaals tot volhardende studie opgewekt. In het bijzonder wees voorzitter Goed hart op de betekenis van de slui tingsavond van heden, waarop het Huizer Kamerkoor de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de directie van het „Lcidsch Dagblad" zal moe ten verdedigen. Wij zijn benieuwd of het lukken zal, deze te behouden. H. EEN VELDPREDIKER DER GEREF. GEMEENTEN. Naar het zich laat aanzien zullen nu ook de Geref. gemeenten in ons vader land uit. hun midden een veldprediker leveren. De commissie voor de geeste lijke verzorging der militairen in de Geref. gemeenten hebben de heer A. Vergunst alhier, student aan de Theo!. School te Rotterdam, verzocht zich be schikbaar t.e stellen voor een benoeming als legerpreaikant. voor Indië. De heer Vergunst heeft dit verzcek ingewilligd. ONDERSCHEIDINGEN VOOR VERZETSSTRIJDERS. Op 14 Juli a.s. zal Prins Bernhard te Sliedreöht aan een. 60-tal verzetsstrij ders uit het gehele land hoge militaire onderscheidingen uitreiken. Onder hen bevinden ziéh de heer P. L. baron d'Aulnis de Bourouill, oud-commandant van „Pro Patria" en de heer B. dp Groot, beiden alhier en de heer M. Kick uit Wassenaar, DE AQUARIUMTENTOONSTELLING. De komende week zullen in de col legezaal van 't Botanisch-laboratorium twee lezingen worden gehouden, n.l. door drs A. F. G. Slootweg en drs G. A. Kamerbeek over „Sloot en plas door het microscoop gezien" (met micropro jectie) en. door dr J.. M. Lodewijks over „Taal der Vissen". Beide lezingen zijn gratis toeganke lijk voor hen die een bezoek aan de Aquarium- en Terrariumtentoonstelling in de Hortus hebben gebracht. Het bezoek aan de tentoonstelling "blijft zeer bevredigend', vrijwel alle be zoekers keren enthousiast huiswaarts! BONKAARTEN HALEN Maandag as. zijn de gezinnen aan -de beurt, waarvan het Hoofd een stam kaartnummer heeft van 83.601 tot en met 85.800. Bij KJB. is met ingang van 1 Oct. a.s. aan prof. dr N. Tinbergen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar in de experimentele dier kunde aan de Leidse Universiteit. Ge lijk bekend, heeft-prof. Tinbergen een benoeming te Oxford aanvaard. Onze sadgenoot, de heer P. A. Kou- wenhoven, is benoemd tot lid van het hoofdbestuur van de bond van Chr. Oranjeverenigingen. Begin «le dag met IVO ROL Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. GYMNASIUM De overgangsexamens. e- Bevorderd naar de tweede klasse: J. M. van Alphen, H. A. Bentfort van Valkenburg, A. Berkenbosch, A. J. Dam, D. J. Faber, G. den Heeten, J. C, A. te Lintum, J. Mulder, C. W. Mul ler, L. D. van der-Sleet, L. Smit, J G. C. Steketee, J. A, Werner, M. van Wie- ringen, E. M. de Wit, D. -Endeveld, A. Evers. T. Goslings," E: M. Huislngh, D. Bouman, E. W. J. H. Bohl, I. W. Dijk stra, F. Chr. Fischer. G, Galavazi, E. Goslings, G. H. A. Juynboil, R. Lahr, J. Lubbers, R. G. C. Oldeman, C. C. Schade, van Westrum, R. P. Sprey, L. C. Verstege, D. C. M. Ottevanger. A. P. Admiraal, J. Beudeker, G. A. Dorge- lo, J, Nooteboom, J. Rhemrev, A. Berg man, N. Crama. A. J. Drewes, E. M. van Dunne, A.E. Eringa, G. G. Klet ter, A, Korenhoff, H. Maaskant, C. W. Siemons. W Terpstra, J. M. van der Velden; B. Vochteloo, I. Schoonenberg, Jr -A. vaij -.Gelderen-, M. Heemskerk, C. C. Jasperse. ,G. J. Noort, A. W. Reyers. In' klasse I zijn er 9 afgewezen en 1 herexamen. Bevorderd naar de derde klasse: G. E. Abrahams, P. M. van Bemmelen, H. E. M. Boeke, J. Brinkman, J. H. Crom- melin, E. Dingemans, P. G. van der Horst, H. Huisken, P. M. Jansen, J. J. Kuiper, J. Leffertstra, J. Mcstert, G. M. Rysdyk, Chr. R. Wiohers, Th. Bar nard. E. D. A. Dantuma, J. Th. H. C. van Ebbenhorst Tengbergen. J. P. En gels, K. Kaiser, J. Lahr. D. Laurentius, W. H. de Sitter, M. F. Boersema, J. D. Bouma, J. D. David, W. J. van Dorp, J. C. van Egmond, B. M. Goslings, C. G. de Jager, Ohr. Kamma, H. M. Knottnerus, E. J. M. R. Kriek. T. Lek- kerkerker, C. J. Lindeman, J. Matze, M. J. -van Nes, H. van Ormondt, M. A. Overduin, J. A. M. Smit. A. E. Schade van Westrum, M. E. de Tombe, Chr. van der Veen, C. M. H. Wennekers, IJ. F; P. Knaap, J. D. Noest, H. P. Noote boom, N. van der Vlist. In klasse II zijn er 8 afgewezen en 3 herexamens. Bevorderd naar de vierde klasse: C. Arend, J. van den Dungen, G. L. F. v. Kinschot, P. van der Kwaak, M. J. Meiners, A.. H. Oort, A. K. E. Poort man. J. Roozenboom, Th. R. Sprev, J. Tinbergen, H. Th. Weiland, E. de Wil de. P. W. Wybenga, M. van Ebbenhorst Tengbergen, M. Hoogerwerf, P. M. Nie- kerk, G. Blankert. P. H. M. Colla, W. A. Dankbaar, J. Hubbard. F. Kalsbeek, G. Kalabeek. A. J. Kelder. R. F. J. Nobrdhoek Hegt, P. de Priester, J. de Raad, L. Schouten, J. Stapensea, J. v. Veen, J. H. Waszink, M. P P. Blind. F. Eikerbout, D, Eringa. J. J. Kruyt, M. A. Woldringh van der Hoop, J. Barn hoorn, Th. M. Berg, Ohr. Brandt, G den Heeten. P. Kuivehhoven, A. A. Meurs, P. A. Pronk, M. W. Ragut, J. Veenstra, H. Vossers, J. P. C. Wichers, K. Hermsen, A. Riedel, J. W. Schnei der, A. H. van Stolk, C, E. van Straten. In klasse III zijn ér IQ afgewezen en 2 herexamens. Bevorderd naar de vijfde klasse: H. M. A. Drewes, P. van Egriiond, H. W. Feitkamp, J. Y. Groeneveld, R. J. Is raël, M. Jansen, P. C. Meyer, J. W. E. Muyzert, E. H. Siemens, M. van Stee nis, J. Steketee, W. Teljeur, J. M. Ver loop, J. G. Houtman, B. de Die, W. Jansen, H, de Jong, J. van der Klaauw, H. Welland, H. L. Bouman, J. A. Groe- newegen, M. J. van Heel, J. H. Kra mers, A, Moens, M. W. J. P. Pompe, H. O. Rijksen, J. A. Voorwinden, N. J. M. Jahssen, Th. de Jongb, P. D. Jungerius, A. C. van Loo, S, Rozemond, E. H. A. van de Sande Bakhuyzen,- H. A. E. de Koning. In klasse IV zijn er 8: afgewe zen. J!; Bevorderd naar de zesde klasse: J. Th. de Bruyn, M. de Clercq, F. W. van Dam. J. R. H. Hoogervorst, J. A. M. van Hoorn, A. Overes, J. M. van Weer- lee, A. D. Mulder, C. van Wijngaarden, J, Boter, R. David, M. C. S. de Jager, L. H. van Leeuwen, S. H. Overdiep, L. de Priester, R. E. Spijker, J. K. Steens- ma, N. Warmolte, N. van Weeren, J. W. van Wingen, M. Wijier, H J. Braak man, P. W. de Bruyne, P. Kuyper, J. W. Mèyer, H. Moliin, G. C. M. Reyers, M. J. Steensma, W. A. Veltkamp. In klasse V zijn er 7 afgewezen en 2 her examens. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands-Indisch recht; mej. M. A. Dijksma en de heren F. P. Polman, J. Kruys, J. P. Moen, A. Duitgenius en R. Crince le Roy (allen Den Haag); can didaatsexamen Nederlands recht: de dames A. H. M. de Jong (Haarlem), M. de Jonge (Amsterdam), D. Hess (Gou da) en C. M. W. Th. Huysmans (Den Haag) en de heren D. C. Fokkema (Scheveningën) (cum laude)H. Sla venburg (Den Haag), P. C. van Wer- merskerken (Voorburg), P. J. Machiel- sen (Rotterdam), K. Helder (Wasse naar), A. Bonneur (Heerlen), J F. E. Hopman (Den Haag), R. de Bruyn (Rijswijk), M. D. Haga (Amsterdam), C. A. Westerouen van Meeteren (Was senaar"), S. P. Duvekot (Den Haag). L. C. Bosch van Rosenthal (Bern, Zwit serland), B." F. -N". Boeker (Den Haag), P. S. R. F. Mathijsen (Brussel), P. W. Schflthuls (Rotterdam) en O. Hattink (Oegstgeest): dootoraal-examen Neder lands recht: /ie. heren- D. N. Groene veld (Rotterdam), Ph. H. Noordwal (Den Haag) en N. P. van Riessen (Den Haag); doctoraal examen Vrye studie richting ln de Rechtsgeleerdheid de heer C. M. Esser (Oegstgeest)propae- deutisch examen godgeleerdheid: de heer C. Bregman (Leiden)candidaats examen Egyptologie:- de heer J. Zan- dee (Warmond): doctoraal examen Egyptologie: de heer A. Klasens (Lei den); dootoraal examen Geneeskunde: de heren P. J. Bangma (Schevenin- gen), H. J. van Heijst (Oegstgeest) en L Vanags (Oegstgee6t); artsexamen le gedeelte: de heren S. Bouwer (Leiden), A. v. Dorp (Katwijk). J Th. M. Post (Rijswijk), B. K.-T. Lim (Leiden), A J. Sauer (Oegstgeest) en C. Zegveld (Den Haag): artsexamen 2e gedeelte: mevr. A. M. J KnuttelHoltappel (Lei den) en de heren J. Verhulst (Den Haag) en W. M Wiemer (Wassenaar). Gepromoveerd tot doctor in de Rechts geleerdheid, op proefschrift getiteld „De Overheidsmiddelen van Indonesië in verband met de dualistische econo mie", de heer N. J. Feldmann (Den Haag). Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde, od proefsohrift getiteld „Het Rubella-probleem in het. lich* van Nederlandse ervaringen", mej. A. E. H. M. Kamerbeek (Rotterdam). MULO-EXAMENS. Voor het. Mulo-diploma A slaagden: J. Bekooy, J. v. Vliet, J. v. d. Kraats en E. van Hilten (allen te Lelden), C. van Bienen en G. S. de Jong (Oegst geest), P. Los (Alkemade), M. G. van Kampen (Leidschendam)J Stolk (Hillegom), G. J. Kooren (Bennebroek), K v. d. Bos, T. Raapfliorst en H. P. v. Litih (Alphen). Afgewezen werden 3 candidaten. Voor het Mulo-diploma B slaagden: M. S. Zandbergen (Rfjnsburg), C L. den Holder, T, Maaskant en J. Scho- ncveld (allen te Ledden) en A. Jeller (Oezstgeest). Afgewezen werden 5 oandidaten. De bomen aan de Amsterdamse des van het paleis verschenen. De Ko- straatweg tot in een omtrek van enige ningin liep even de trap af. Het leek er de bossen rond het Palels klonk het doffe gedreun van trommen, waar achter het schuttersgilde St, Jan uit Babberich compleet met narren op marcheerde. Zo formeerde zich in de ochtenduren de stoet van ruim 1500 vertegenwoordi gers van alle lagen van ons volk, die vandaag langs -liet Koninklijk gezin defileren in een hulde voor ons vorsten huis bij dez= koperen bruiloft. Het was precies halfelf toen Koningin Juliana, gekleed in een lichtblauwe zomerjapon en een witte hoed, de Prins in generaals-uniform en de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet op het bor- een ogenblik op, dat zij op de klok bo ven het Paleis wilde controleren of het défilé inderdaad precies op tijd begon, doch in werkelijkheid richtte zij haar blik naar het balcon boven het bordes, waar mevr. Penning de kleine Marijke op haar arm hiéld ten einde ook de kleinste van het gezin van het défilé te doen genieten. Toen de Koningin zich hiervan over tuigd had voegde zii zich weer bil de honderden meters, van het Paleis Soestdyk droegen vandaag een num- ;mer. Naarmate het ochtenduur vor derde, verzamelden zich onder de bo men groepjes mensen in een rijke verscheidenheid van kleding en uit rusting. Bjj boom 18 zagen wij Leid se, Utrechtse en Groningse professo ren in hun statige toga's, de blade ren van boom 21 overschaduwden Karei Lotsy met elf Jn Oranje shirts gestoken Utrechtse voetballers, die zich Uvferig oefenden in het koppen. Bij het volgende boomnummer een i^STlSSSF v*»n arhi54Pr"« dat °«nbllk marcheerde de vesten en dito alpinos. Van achter*}Marinierskapel met vrolilke muz'ek via de Soester ingang van het Palels het grintpad op, onmiddellijk gevolgd door eenheden van het Kon. Ned Indonesi sche leger, de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de Luchtstrijdkrachten. Daarachter de Nationale Bond „Het Mobilisatlekruis" en op eni* afstand af- ^rdigineen van de Nationale Vrouwen raad van Nederland. Vliegtuigen van do Nationale Luchtvaar tschool scheerden over het paleis. Wit gekapte zusters van de Ned. Bond Ziekenverpleging liepen langs 't bordes en toen het gebrom der motoren over Baam verdween, hieven de Delftse studenten hun cylinders voor het Koninklijk gezin. Indonesië voor tientallen jaren aclitenfitgezet MILLIARD EN VERLOREN GEGAAN. „Dit eerste in traditionele trant op gestelde verslag van na de oorlog, ver mag helaas geen opwekkend beeld te schetsen", aldus vangt de president der Javasche Bank, dr R. E. Smits, het he den gepubliceerde verslag over de ja ren 1947 tot 1949 aan en hij vervolgt: .Drie en half jaar na het staken der vijandelijkheden is ondanks het Inter nationale Monetaire Fonds, de Wereld bank en de Marshall-hulp, het inter nationaal economisch bestel, als deel waarvan Indonesië zijn weg zal moeten vinden, nog steeds in ernstige mate ontwricht, al is m het bijzonder gedu rende 1948 een aanmerkelijke vooruit gang in de vorm van een vermindering der negatieve factoren waarneembaar geworden. Ernstiger echter is, dat de economi sche situatie van Indonesië zelf ver geleken bij die welke voor de oorlog was bereikt en zelfs nog in Augustus 1945 gemakkelijk had kunnen zijn hersteld, voor tientallen jaren achter uitgezet is tot zeer grote en door wei nigen in volle omvang besefte schade aan wezcnlyke belangen van dit land." Het gedeelte, waarin de situatie in In donesië op gedocumenteerde wijze wordt beschreven, vangt dr Smits als volgt aan: „Indonesië neeft onder de aanvanke lijk na de oorlogsjaren bestaande situa tie met betrekking tot vraag en aanbod van grondstoffen en genotmiddelen de kans gehad om door onmiddellijke uro- ductiehervatting en herstel van het pro ductie apparaat van de beschadigings graad, waarin het door de bezetter werd achtergelaten, zich in het kader van de naties een plaats te verwerven, die in economisch en financieel opzicht rela tief krachtiger zou ziin geweest, dan zii voor de oorlog was. Die kans is verloren gegaan en gedane zaken nemen nu een maal geen keer. Nochtans schrijnt het besef dat enerzijds door onnodig ver 1'es van oroductie en export-inkomen een in mlUiarden lopend bed ra i verloren eing. welks realisatie Indonesië in staat zou hebben gesteld tot- volledige bekostiging van een snelle en efficiënte rehabilita tie. terwijl anderzijds door verdere en nog steeds voortdurende vernieling van het productieapparaat, door noodge dwongen goederenimport, die het land ze]f had kunnen voortbrengen en door zeer hogf» uitgaven in het belang van orde en rust en voor de uitoefening van de overheidstaak een onnodige extra uit gave van enkele milliarden werd opge legd. Het gecombineerde resultaat hier van is geweest, dat voor Indonesië vele milliarden verloren ziin gegaan en dat dit land de kans miste om in tegen stelling tot vriiwel alle landen over de gehele wereld zondpr bcl^uTiikc schuldvermeerdering uit de oorlog te voorschiin te treden, economisch sterk en paraat voor een economische we reldcrisis die ook na deze oorlog niet zal uitblijven. De kansen voor een geslaagde oprich ting van industrieën in bepaalde delen van de Archipel is ongetwijfeld aanwezig en in dit verband kan de mate van eco- r.-,miccho voo-ndt-gan0' vno»- Indonesië oP langere termijn besohouwd, ln aanzien lek optimistischer licht worden bezien dan die voor de landen ln West-Europa, die voorheen als pionier van de econo mische ontwikkeling ziin opgetreden. Indonesië is een land met 70 mil- liopn inwoners, waarin door stimu'ering van de behoeften en door gebruikma king van de overvloedig aanwezige pro. ductiefaetoren, natuur en arbeid, een groot reservoir voor interne economi sche ontwikkeHn» li^t on^et^st. De gezonde verhoudingen tussen de voor de economie en de financiën van Indonesië bepalende elementen, van welke verhoudingen opzichzelf zeker de mogelyke toekomstige opbloei van dit land afhankelijk is, zyn op dit ogenblik volkomen verbroken" De verdere economische ontplooiing van Indonesië zal een belangrijke kapi- taalsinvestatle vereisen en het Is uiter mate wenselijk, dat de afhankelijkheid van dit land van de toevoer van bui tenlands kapitaal vermindert door toe nemende binnenlandse kapitaalsvorming in Indonesische handen. De president besluit zyn zeer uitvoe rige beschouwingen als volgt: „Naar mate orde en rust terugkeren en de vorenstaande voorwaarden zich verwe zenlijken, kan en zal Indonesië zich eco nomisch verder ontplooien en tot gro tere welstand geraken. Dat dit zo moge gaan is de wens van allen, :die met dit land verbonden zijn". DOODSTRAF GEËIST TEGEN S.D.-AGENT. De Procureur-Fiscaal van het Arn hems Bijz. Gerechtshof jhr mr Serra- ris eiste de doodstraf tegen de 28-jarige Antolne Tousseul afkomstig uit Breda, die in de periode van de oorlog, vol gende op de invasie in dienst van de SD. op de. Veluwe en ln Utrecht een zeer groot aantal arrestaties heeft ver richt. 113 van de door hem gearresteer de personen kwamen later in concen tratiekampen om. HAAGSE POLITIERECHTER. DE PALEN STONDEN TE KATWIJK IN DE WEG.... Niet in de eerste plaats om de palen te bezitten, doch meer omdat de palen in de weg stonden, hadden twee Kat- wykse schelpenvissers op het strand een aantal palen verwijderd. Het was een heel werkje geweest, en twee da gen waren ze er mee kwyt. Toen kre gen ze een proces-verbaal omdat ze de palen hadden meegenomen en verkocht. De palen vormden nog een erfenis van de Duitsers, die meer lastige zaken ach ter hebben gelaten bij hun vlucht. De Officier wilde aannemen dat dief stal niet de drijfveer was geweest, hoe wel het beter was als de strandvonderij zich er mee had bemoeid. Die vond het echter een te kostbaar geval, want het verwijderen der palen zou meer hebben gekost, dan de opbrengst zou zijn ge- tfeest. Met dat alles rekening houdend, vroeg de Officier f. 100 boete of 50 d. hechtenis tegen twee verdachten, be nevens f. 50 voor een landbouwer uit Katwijk aan den Rijn, die de palen had gekocht en dus heling had ge pleegd. Na het pleidooi van mr v. d. Plas, legde de rechter elk van de verdaohten f. 40 boete of 10 dagen hechtenis op, met verbeurdverklaring van de palen. Visser ijberichten KATWIJK AAN ZEE, 9 Juli. Praalrap- port van hedenmorgen: KW 83 7 k.; KW 38 7 k.; KW 18 12 k KW 78 4 k.; KW 49 17 k.. KW 41 1 k.; KW 39 1 k.. KW 20 2 k.; KW 33 8 k.; KW 147 9 k.; KW 138 34 k.; KW 73 3 k.; KW 23 1 k.; KW 2 2 k.; KW 140 3 k.; KW 54 4 k.; KW 110 2 k.; KW 44 2 k.; KW 123 1 k.; KW 50 2 k.; KW 168 2 k.; KW 167 5 k., KW 151 7 k.; KW 130 3 k.; KW 37 22 k.; KW 175 5 k KW 127 2 k.; KW 163 2 k.; KW 159 4 k.: KW 129 9 k.; KW 36 3 k.; KW 68 2 k.; KW 19 2 k.; KW 16 5 k.; KW 70 12 k.; KW 161 17 k IJM 75 5 k.; IJM 74 10 k.; SCH 36 3 k. Geen vangst: KW 144. 86. 29, 25. 14, 3. 47. 43, 15. 173, 170, 65. 45. SCH 353, 107. ThuisstomendKW 86. 48, 97. 14, 5. 50. 67 en de KW 161. Er waren hedenmorgen 170 kantjes haring aan de afslag. Prijzen grove maat jes 3538; kleine maatjes 5567 per kantje. SCHEVENINGEN, 9 Juli. Besommingen: SCH 10 f.410; SCH 159 f.290; SCH 11 f.80; SL 31 f.330; KW 215 f.250. DE NIEUWE KONINGINNNEZEGELS. Maandag a.s. zullen als eerste in de reeks van de nieuwe postzegels met beeltenis van H.M. Koningin Juliana de 10 cents (goud-oker) en f.1.zegel (rood) verschijnen. De overige waarden zullen geleidelijk volgen. Deze serie zal de beeltenis van H.M. en face dragen, op een donker fond, waarin zyn uitgespaard monogrammen met een kroon er boven. Bij de zegels van f. 1.t.m. f. 10.is het fond op gebouwd uit een fijn netwerk van elkaar kruisende lijnen. LUCHTPOST NAAR INDONESIË. Met ingang van 11 Juli a.s. is het weer mogelijk monsters en zgn. „gespro ken "brieven" tot jeen inaximum gewicht van 500 gram per luchtpost naar Indo nesië té verzenden. - MAXIMUM SNÉLHÈID-WEG DOOR VLIEGKAMP VALKENBURG. De K.N.A.C. wijst er 'op, dat automo bilisten zich niet méér houden aan-de maximum snelheid van 40 km, per uur op de openbare weg door- het Marine vliegkamp Valkeiiburg. Deze weg is de verbinding tussen Wassenaar en Kat wijk en Noordwijk. De waarnemend commandant van hetvliegveld - heeft aan de Marechaussee verzocht op de toepassing van dè voorgeschreven ma ximum snelheid toezicht te'houden en proces-verbaal op te maken, zodra de veiligheid van het yerkeer. in gevaar wordt gebracht. Mocht blijkep, dat auto mobilisten zich desondanks toch nipt aan de snelheid van 40 km. per uur houden, dan zou hij zich genoodzaakt zien de weg weer voor het verkeer af te sluiten. PROVINCIALE INSPECTEURS KUNSTBESCHERMING. De minister van O., K. en W. heeft bepaald, dat door hem zijn aangewezen Provinciale Inspecteurs Kunstbescher ming, een inspecteur Kunstbescher ming voor de gemeente Amsterdam en districtshoofden kunstbescherming, die onder leiding van het hoofd van de Rijksdienst voor de monumentenzorg en de rijksinspecteur voor de roerende monumenten werkzaam zullen zijn ter bescherming, zowel in oorlogs- als in vredestijd, van zaken van cuturele be tekenis. Als zodanig zijn, te rekenen van 1 Januari 1949, benoemd in de provincie Zuid-Holland mr L. J. F. Wijsenbeek, directeur van het Rijksmuseum Huis Lambert van Meerten en het Stede lijk Museum het „Prinsenhof" te Delft. RECORD VAN DE „PIET HEIN". Bekend is gemaakt, dat de „Piet Hein" een record heeft gevestigd bij het olietanken in volle zee. De tijd tus sen het overschieten van de lijn en het «Jdaar voor pompen" bedroeg 8 minuten Dit is de snelste tijd, die ooit bij het tanken in zee werd gemaakt. Natuurlijk zyn de leden van de be manning van de tanker en van de „Plet Hein" trots op deze prestatie, waarvoor grote waardering op de Britse vloot be staat. GEEN BINNENLANDSE K.L.M.-LUNEN MEER? Volgens „Avia", het officiële orgaan van de Kon. Ver. voor Luchtvaart zal de K.L.M. deze zomer haar binnenlandse luchtlijnen voorlopig voor het laatst be dienen. De K.L.M. heeft de concurren tie met de spoorwegen niet kunnen vol houden, aldus het blad. De inkomsten per vlieguur bedragen nog slechts een fractie van de werkelijke kosten. UMUIDEN, 9 Juli. Besommingen1 stoomtrawler f. 21.600; KW 6 f.7270; KW 77 f. 1480; KW 107 f. 1600; IJM 53 f. 1080; IJM 230 f.500; IJM 226 f.180: IJM 11 f. 1750, IJM 203 f. 300; IJM 213 f 200; IJM 249 f.200; KW 92 f.800; KW 72 f 250. HarlngaanvoerKW 124 met 40 k. eigen vangst en 33 van de KW 68, 30 van de KW 56. 16 van de KW 161 en 57 van de KW 70. Sovjetrussisch soldaat door Amerikaans officier doodgeschoten Door de radio-omroep der Amerikaan- sa) strijdkrachten is bekend gemaakt dat een Amerikaanse officier tydens een grensincident, dat in de nabyheid van Coburg heeft plaats gevonden, een Sovjetrussisch soldaat heeft doodge schoten. Aan het voorgaande werd door de radio-omroep toegevoegd ,dat het inci dent „op een afstand van minstens 200 yards (ongeveer 180 meter) binnen de grens der Amerikaanse bezettingszone" heeft plaatsgevonden. De Amerikaanse autoriteiten hebben een taraohtig pro test ingediend tegen deze Sovjet-Rus- sisqhe schending van de Amerikaanse ^onegrqns. AARDBEIEN EN KERSEN. "Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt De aardbeien- en kersentijd duurt slechts enkele weken; wie et van ge nieten wil, moet zijn kans waarnemen als de pluk in volle gang ls en het fruit het goedkoopst verkrijgbaar. En wie nog iets van de geur van de zomer wil bewaren, kan het fruit in de vorm van Jam, vruchten op sap of limonade voor het winterseizoen conserveren. Dat zijn van die zelfgemaakte pro- ductenr die een huisvrouwmet trots laat "zien en proeven! Wanneer men daarvoor maar het goede ogenblik kiest, kan hét ook een flinke besparing bete kenen op onze uitgaven voor fabrieks- consebven. Wij laten hier enkele recepten vol- gen; ,- meer kunt U er vinden ln het vouwblad „Vruohteninmaak", k 3 cent te bestellen: Voedingsraad, Koningin negracht 42, Den Haag. JAM VAN AARDBEIEN EN KERSEN: (2 k 3 potjes). 500 gr aardbeien, 500 gr. kersen, 1 citroen, 3/4 kg suilcer. De vruchten schoonmaken, ontpitten, fijndrukken en langzaam verwarmen tot ze zacht zijn. Het citroensap toevoe gen en de vruohtenmassa inkoken tot 2/3 van het. volume. De suiker er bij doen en de Jam laten koken, totdat een naar druppels, op een koud bord afge koeld, niet meer uitvloeien. (Bij het inkoken goed roeren, zodat de jam niet aanbrandt). Ze heet in de goed schoon gemaakte potjes doen, die, om stuk springen te voorkomen, in een teil met v/arm water zijn geplaatst. De potles afsluiten met een stukje vochtig cello faan of perkamentpapler, dat met een touwtje strak om het potje wordt ge spannen. Men kan de Jam ook bedek ken met een laagje gesmolten paraffi ne, alvorens het potje te sluiten. A ARDBEIENLIMONADE 1 Liter aard'beiensap, VA kg suiker, 35 er. citroenzuur. Het vruchtensap aan de kook bren gen en de suiker er in oplossen. Het sap laten doorkoken en afschuimen. Het vervolgens koud la teil worden. Het citroenzuur in een weinig water laten oplossen en afkoelen. Het koude sap met de koude citroen zuur-oplossing vermengen. De limona desiroop overdoen in goed schoonee- mtrakte flessen en deze met een kurk afsluiten. KERSENPANNEKOEKJES 200 gr. zelfriizend bakmeel, 1 ei, Vz liter melk. 1 snuifje zout. 500 gr kersen, wat boter of marga rine. suiker. Het bakmeel in een kom doen, het el er in breken, iets zout toevoegen en er met de melk een glad beslag van roeren. De kersen wassen, van stelen en pitten ontdoen en ze door het beslasr roeren. In de koekenpan wat boter of marearine smelten en van het beslag nannekoekies bakken, die aan weers zijden lichtbruin en van binnen gaar moeten ziin. Er op de schaal wat suiker over strooien. Kantoorboekhandel HAARLEMMERSTRAAT 117 met vele jaren kantoorervaring, in het bezit van div. di ploma's o.a. Prakt. dipl. Boekhouden, zag zich gaarne gcpl. op kantoor. Liefst Katwijk of omgeving. Prima referenties. Brieven aan het Bureau van dit Blad onder nummer 1166. Nederlandse Maatschappij voor Havenwerken N.V. te Warmond, vraagt een Moet ook bankwerken en monteurswerk kunnen uitvoeren. Zich melden Zaterdag tussen 68 uur: Leeuwerikstraat 37 Leiden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUlUllJUJIllilllM TE KOOP AANGEBODEN, wegens vertrek n. elders een compleet met buitenboord motor, radio, linnen kajuit en prima tuig. Da Costastr. 25 - Tel. 22952 vraagt om opgeleid te worden tot Monotype-tikster. Leeftijd boven 18 jaa Aanmelden: OUDE RIJN 33A.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3