Nederlandse kringen over de ontwikkelingen OM EEN TROON WEERBERICHT AANBIEDING HULDEBLIJK aan Koperen Koningspaar Enorme brancl in loods aan Rotterdamse Spoorweghaven Er is voor kapitalen vernield 88ste Jaargang ZATERDAG 9 JULI 1949 No. 26738 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Parlementsverkiezingen kunnen een I volk soms in onverwadht grote moei- I lykheden brengen. Men zie sleohts naar I onze Zuiderburen België is ter stembus geweest voor de I verkiezing van wat wij zouden noemen I Eerste en Tweede Kamer; de uitslag I brengt het land in grote verlegenheid. I De C.V.P., de katholieke party, was de I verkiezing ingegaan in de vaste over- I tuiging, alleen de meerderheid te zullen I (behalen en had zich daarom voor <le I kiezers vastgelegd aan direct herstel I van het koningschap van Koning Leo- I pold. Het is tegengelopen. Wel in de I Senaat, doch niet in de Kamer werd I de absolute meerderheid veroverd, al I soheelt het in de Kamer slechts een I paar stemmen. Gedachtig aan de ver- I kiezingsleus heeft de C.V.P. echter I vastgehouden aan het herstel van de I Koning als eerste en beslissende punt, I maar, ock al kan in België niet gere- I geerd worden zonder de C.V.P., alleen E kan zij het nu toch ook niet af. En I misschien, prijst zij zich, achteraf be- I schouwd, daarom nog gelukkig, want anders zou het er veel op geleken heb- I ben alsof de Koning sleohts de verte- I genwoordiger was van één partij. Maar nu is een vreemde situatie cnt- I staan, die niet zo eenvoudig te ont I warren zal zijn. De C.VP., staande op I de drempel van haar eerste begeren, I is niet geneigd daarvan afstand te I doen, doch ziet zich de weg danig ver- I sperd. Want noch socialisten noch llbe- I ralen willen in het schuitje stappen, I dat de C.VP. heeft klaar liggen om uit I te stomen En dat behoeft geen verbazing te I verwekken. De socialisten zijn. immers I volslagen tegenstanders van een terug- keer van Koning Leopold en bij de I liberalen zijn het sleohts enkelen, die I daarvoor zijn geporteerd. Waarbij di- I reet de vraag mag worden gesteld, of. I zelfs die voorstanders tegen de beslui- I ten der party zouden durven in te I gaan. Tot overmaat van ramp is de C.V.P. I wel wat overyid te werk gegaan. Zij I schoof als eerste persoon naar voren I Paul van Zeeland, die zonder naar I rechts of naar links te zien in zee wil- I de gaan met het program van zijn par- I tij. Dat moest op een fiasco uitlopen, I want men kan begrepen, dat geen van i beide andere partyen als gewillige bij- I loper wilde fungeren. Beide tegenspelers I der C.VP. wezen er op, dat de stembus I de katholieken sleohts eventjes 43% der I stemmen had gegeven en, als men de I stemmen der dissidente Vlamingen I meetelde, amper 45%, zodat van een I meerderheid geen sprake kon zyn, fce- I ker niet om eigen wil door te drijven I zonder meer. Toen Paul van Zeeland niettemin I voet by stuk bl^ef houden, was het I -pleit spoedig beslist. Hy moest de hem I gegeven opdracht een kabinet te for meren teruggeven! De vraag ryst nu of de poging van Van Zeeland werkeiyk ernstig bedoeld is geweest of sleohts informatorisch. I Gezien het feit, <dat thans de voorzitter I tier Kamer, Frans van Cauwelaart, - als I informateur optreedt en niet als for- I mateur, zou men geneigd zijn het eer- I ste aan te nemen. Maar dan dient ge- I constateerd te worden, dat wel zeer I onpractisch is geageerd. Thans gaat men met meer voorzich- I tigheid te werk en zoekt men door middel van besprekingen het terrein te effenen voor een oplossing, waarby te- I rugkeer van de Koning niettemin op de voorgrond blyft staan. Erg hoopvol ziet dientengevolge de toestand er niet uit! Over vier dagen moet het nieuwe Belgische parlement byeen komen, doch het valt alleszins te Detwyfelen of zich dan een kabinet- kan presenteren, dat enige redelyke kans heelt cm zich te kunnen hand haven. Te meer, waar tal van by kom- stigneden ook een duit in het zakje doen. Neem b.v. maar eens de positie van Spaak. Feitelyk wil iedereen hem aan buitenlandse zaken zien blijven, •gelet op zijn zeldzame invloed en zijn befaamde nandigheid voor elke vraag een uitweg te weten. Natuuriyk speelt de idee van een volksreierendum over de terugkeer van Koning Leopold ook weer een voorna me roi. Het is weinig minder dan van zelfsprekend, dat eèn meerderheid van enkeie percentages in dit geval niets zou zeggen. Maar hoe hoog moet het percentage aan woraen gelegd om aan ae terugkeer te kunnen aenxen? Moei- lyke kwestie, die op zich zelf weer tc-t heel wat genarrewar aanleiding kan en moet geven. Er lopen geruchten, dat de socialis ten, mits een percentage van 70 zou worden aangehouden, in tegenstelling tot hun houding totdusver, wel iets voor zo'n referendum zouden voelen, over tuigd, dat dit percentage toch niet zou worden gehaald, doch dit heeft nog geen bevestiging gevonden en lijkt ons zelfs weinig waarschynlyk, gelet op ae principiële aspecten, daaraan vercon- tien. En daarop wijst ock allerminst het feit, dat de socialisten druk doende zijn de vakverenigingen in het geweer te brengen om Dij een terugkeer van de koning over te gaan tot stakingen. In du laatste natuuriyk gesteund, door de communisten, die in dat geval door over'oieden zouden trachten de leiding te nemen, met alle gevaren, die een I aergeiijxe situatie inhouden. Een en ander doet ernstig de vraag rijzen, ox een Koning prys kan en mag soehen op voortduring van een twist vraag, die in ieder geval moet eindigen met een abdicatie, zij het dan na te rugkeer MORGEN ENKELE OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nanacht op enkele plaatsen tijdelijk nevel of mist. Overigens over wegend droog weer met voornamelyk in de ochtend veel bewolking, maar later op de dag hier en daar doorbrekende zon. Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit Noordelyke richtingen. Weinig ver andering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 10 JULI. Zon op: 4.31 uur; onder: 20.58 uur. Maan op; 21.54 uur; onder: 3.49 uur Op Huis ten Bosch te Den Haag heeft gistermiddag de aanbieding Dlaats ge vonden van het huldeblijk van het Nederlandse volk aan HM. Koningin Ju liana en 'Z.K.H. Prins Bernhard ter gelegenheid van het koperen huwelijks feest. Onze Vórstin en Haar gemaal bezichtigen het huldeblijk. ontwerp aan van een zonnewyzer, waarin de wapens der verschillende regimenten zyn verwerkt. Namens de Marine werd een drinkservies voor het Koninklijk jacht Piet Hein aangebo den, terwijl het geschenk van de ma rechaussee bestond uit een schemer lamp van Delfts blauw, waarop het wapen van de marechaussee is aan gebracht. Ook deze plechtigheden droegen een i eenvoudig karakter, geheel in overeen- (V.M.) Hoogwater te Katwiik te 3.01 en 15.34 u. 11/7 te 3.49 en 16.22 uur - Springtij. nummer bestaat uit acht pagina's. Korte en sobere plechtigheid (Speciale berichtgeving). Zonder „groot" vertoon werd tydens een korte plechtigheid in het Paleis Huis ten Bosch in de residentie gis termiddag, zoals wjy reeds schreven, het nationale huldeblijk van ons volk aan het koperen Koninklijke bruids paar aangeboden. Langs de lanen en parken, die tot de ingang van het paleis toegang ga- ven, hadden zich reeds geruime tyd voor de aankomst van het Koninklijke paar, vele belangstellende Hagenaars geschaard, die bij de binnenkomst van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard door hartelyke toe juichingen van hun gevoelens op dit ogenblik blyk gaven. Onder de genodigden bevonden zich o.m. de leden van het'ere-comité. onder voorzitterschap van de minister van Staat en vice-president van de Raad van State jhr mr F. Beelaerts van Blok land, minister-president dr W. Drees, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de Commissarissen der Ko ningin in de verschillende provincies benevens de leden van het uitvoerend comité en de voorzitters en secretarissen van de provinciale commissies voor de herdenking van. dit 12 Vj jarig huwe lijksfeest. Koningin Juliana, gekleed in een blauw tollet met witte garneringen Prins Bernhard in het generaalsuni form van de Kon. Landmacht, hoorden aandachtig naar de woorden, waarmee de voorzitter van het Uitvoerend Comité mr L. A. Kesper, het nationale hulde blijk aanbood. De eenvoud van deze toe spraak en het ontbreken van pracht en praal by deze korte plechtigheid de monstreerden het intieme karakter, dat het Koninklyk echtpaar aan dit feest wenste te verlenen. Niet minder werd deze sfeer gekenmerkt door de aard van de geschenken. Na de toespraak van mr Kesper, wer den de schermen, die de tafel aan het oog hadden onttrokken, waarop een maquette van de tuinaanleg en de ser viezen waren geplaatst, weggenomen en bewonderden Koningin Juliana en Prins Bernhard de verschillende onderdelen van de geschenken, waarvoor zij in een kort v;oord hartelijke dank uitspraken. Nadien werd de ontmoeting tussen Koninklyk echtpaar en Nationaal Hul digingscomité voortgezet in een onge dwongen samenzijn in de tuin achter het Paleis. Tydens het gebruik van ver versingen onderhield het Koninklyk Echtpaar zich met vele leden van het comitc. Na het vertrek van de gasten wer den in Huis ten Bosch nog delegaties ontvangen van de Kon. Marine, de Kon. Landmacht en de marechaussee. Kolonel jhr Van Suchtelcn bood het stemming met de sfeer, waarin het Ko ninklyk echtpaar deze gebeurtenis wens te te herdenken. Laat in de middag waren nog velen getuige van het moment, waarop Ko ningin Juliana en Prins Bernhard Huis ten Bosch verlieten. Woensdag a.s. regerings verklaring over Indonesië Woensdag a.s. zal een rceeringsver- klarine over Indonesië worden afge- leed in Comité Generaal. De Kamer vergadert wel meer met ge sloten deuren, n.l. wanneer huishoude lijke aangelegenheden van dit Hoge Col lege ter sprak? komen, als benoeming van ambtenaren ter griffie e.d. Een vergadering met gesloten deuren als welke nu zal plaats hebben komt minder voor. De laatste vergadering in Comité-Generaal van deze aard is ge houden op 7 Februari 1946, toen ook de Indonesische kwestie aan de orde was. Voordien was de laatste vergaderine met gesloten deuren op 15 December 1919. België zal niet devalueren België zal onder geen voorwaarden overgaan tot devaluatie, zelfs al zouden andere landen dit wel doen. Dit gezien de goede goud-oositie en de steeds nog groeiende export. In geval van een herziening van de koers van het pond sterling en andere Europese valuta's en handhaving van de koers van de Belgische franc od het tegenwoordig? niveau, zou de export van Belgische goederen, waarvan sommige voor menje Europees land onbetaalbaar zouden worden, natuurlijk afnemen De Belgische autoriteiten ziin od een der gelijke toestand voorbereid. Zij ziin van mening, dat de crisis, die dan de Belgi sche-industrie zou treffen, .een harde, maar gezonde schok" zou ziin. Fabrieken die nu een „kunstmatig" bestaan leiden, zouden dan verdwijnen, evenals indus trieën die niet van belang ziin. Er liggen te Brussel al plannen gereed om de werkloosheid, die er- het gevolg van zou ziin, te bestrijden. BONN ZAL ONDER GEALLIEERDE CONTROLE BLIJVEN. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld dat- Bonn. de toekomstige hoofdstad van West-Duitsland. onder ge allieerde controle zal bhjven. Exterrito rialiteit zou juridische' 'moeilijkheden veroorzaken. Wel is waar was liet niet aannemelijk, dat te Bonn permanent geallieerde troepen gestationneerd zou den zijn. doch de troepen zouden het recht van toegang behouden. Vertrouwen blijft bestaan BEWONDERING VOOR ONZE TROEPEN. Een rechtstreekse bevestiging van 'n gerucht, dat thans te Batavia de ronde doet, dat dr Van Royen binnenkort naar Djokja zal reizen cm daar o.m. Sukarno te ontmoeten, kon in kringen van de Nederlandse delegatie aan de de geest, waarin de vergaderingen van de delegaties gehouden werden. Men zeide zioh te kunnen voorstellen, dat dr Van Royen, indien deze redevoerin gen de stemming zouden weergeven, die thans te Djokja heerst, een eventueel bezoek zou uitstellen tot uit de Repu blikeinse hoofdstad klanken zouden wer den gehoord, die meer in overeenstem ming zyn met de geest van de over- politieke correspondent van Aneta niet ^enkomst van dr Van Royen en Moh, worden gegeven. Men zeide, dat nog geen officiële uitnodiging daartoe door dr Van Royen was ontvangen. In verantwoordelijke Nederlandse krin gen te Batavia wees men in dit verband op de redevoeringen, welke verschil lende Republikeinse leiders in de af gelopen dagen te Djokja hebben gehou den. Men achtte de toon van deze re devoeringen wel zeer verschillend van Nieuwe Legercommandant in Indonesië BUURMAN VAN VREEDEN BENOEMD TOT LUIT.-GENERAAL. By K. B. van 8 Juli is benoemd bU het K.N.I.L. tot lult.-generaal, com mandant van het leger cn hoofd van het Dep. van Oorlog in Indonesië de met de waarneming van het leger- commando- in Indonesië belaste ge- neraal-majoor van de Generale Staf van het K.N.I.L,, D. C. Buurman van Vreeden. Een enorme brand-, die bergen hoge fiookkolommen de lucht inzond en dan ook van ver buiten de stad te zien was, heeft gistermiddag de haven van Rotterdam geteisterd. En grote dubbele loods aan de Spoorweghaven van naar schatting 150 M. lang en 12 M. breed, werd vermoedeUjk door onvoorzichtig heid van schilders, geheel in de as gelegd. De loods was voor driekwart gevuld met allerhande goederen. Van de loods is nog slechts een ruinc over cn van de goederen kon zo goed als niets gered worden. Onvoorzichtigheid van schilders? Schilders waren reeds enige tijd bezig aan de havenzyde van de loods met het afbranden van de verflaag. Ze ge bruikten daarvoor apparaten met Buta- gas. Werklieden op het terrein ver klaarden. dat ze omstreeks kwart over drie opeens een grote steekvlam uit de loods zagen komen. Of dit in verband gebi-acht moet worden met de werk zaamheid van de schilders staat echter nog niet vast. De vuurhaard nam zo snel in omvang toe, dat er aan redden niet te denken viel, ofschoon direct van alle kanten van het terrein hulp kwam opdagen. Men slaagde er wel in enige opgeslagen goederen naar buiten te slqpen en in veiligheid te brengen, maar dit bleef miniem, omdat men door de verstikkende rook niet ver ge noeg kon doordringen. Het Rynschip „Alarich". groot 1358 ton, dat langszy van de loods in de Spoorhaven lag met 230 ton kali aan boord, liep ernstig gevaar. De luiken hadden reeds vlam gevat en men dacht niet- anders, of ook dit schip zou prijs gegeven moeten worden. Dit laatste is eohter- verhinderd kunnen worden. Hard tegen hard in Londense havenstaking James Chuter Ede, de Engelse minis- ter van binnenlandse zaken, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de rege ring heeft besloten de koning te advi seren, wannéér het werk in de Lon dense haven Maandagmorgen niet op alle schepen hervat wordt, op grond van de hem in 1920 wettelijk toegekende speciale bevoegdheid de noodtoestand uit te roepen. De wet van 1920 maakt het treffen van maatregelen mogelyk om de gemeenschap de belangrykste levensbehoeften te verzekeren. Volgens Ede is het geschil, dat verle den week begon, toen de havenarbeiders; ^ffen dubbele^oodTV'enYen gVdeeï Inmiddels was behalve de brandweer en de politie ook het marinedepot ge alarmeerd. dat een belendende loods in gebruik heeft. Tal van marineman nen werden met spoed naar de bedreig de loods gedirigeerd en ook deze is van het vuur gevrijwaard gebleven, al zal er dan wel waterschade zijn. Een zee van water werd in de bran dende massa geworpen."tenvyl anderen de belendende loodsen nat hielden. Spoedig was er dan ook vrijwel geen vuur meer te zien. maar de rookont wikkeling daarentegen was enorm. Inmiddels stortten op het terrein van de brand de daken in van de ge- uitbreiding niet meer bestond en de nablussing ter hand genomen kon wor den. Dc uitgebrande loods was door de gemeente aan een viertal firma's ver huurd, n.l. Furness Scheëpvaart- en Agentuur Mij. N.V., de Groenten- en fruitexporteur D. G. van den Endc, het internationale Expeditiebedrijf Feldenhoff en Co. en het stuwadoors- en expeditiebedrijf A. Vyfvinkel. De schade, die in hoofdzaak door ver zekering gedekt wordt, is nog niet te overzien, maar dat er voor kapitalen verbrand is staat vast. Persoonlijke ongelukken zyn niet ge- j oorlogsherinneringskruis en meld. D. C. Buurman van Vreeden. Luit.-generaal D. C. Buurman van Vreeden werd op 16 Juni 1902 te Sura- karta geboren. Hy volgde de H.B.S. in Den Haag en Kampen en werd in 1921 cadet aan de K.M.A. te Breda. Op 30 Juni 1925 werd hy tweede luitenant der artillerie van het K.N.I.L. en op 30 Juli 1928 eerste luitenant. Op 22 Febr. 1939 volgde zyn benoeming tot kapitein. Op last van. de gouvernqur-generaal vertrok hy ln de eerste week van Maart 1942 naar Australië, waar hy werkzaam was bij de herschikking van onze troepen. Op 28 Mei 1942 werd hy ma joor en op 27 Mei '43 overgeplaatst naar de Generale Staf. Op 7 Juni '43 werd hy tydelijk benoemd tot kolonel en aange wezen als militaire attaché te Tsjung- king. Op 30 Juli '44 werd hy effectief benoemd t-ot luit.-kolonel en 14 Febr. '46 tot kolonel 29 Maart '46 volgde zijn be noeming tot generaal-majoor en zyn aanstelling tot Chef Staf van het K.N.I.L Gedurende de oorlog was hij nog enige tyd verbindingsofficier bij het Z - Oost-Azië commando bij de generale stof van Mountbatten. Luit.generaal Buurman van Vreeden is officier in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Rid der in de Orde van Oranje-Nassau en Commandeur in de Orde van het British Empire. Voorts is hij drager van het kruis en van het ereteken voor orde en vrede. twee Canadese schepen weigerden te lossen, die betrokken zijn by de stoking van de Canadese zeeliedenbond, geen „wettig industrieel geschil, doch een uitdaging van het gehele staatsgezag". Enkele uren na de bekendmaking van Ede besloten 400 leden van de bond van waterdragers, liohtermannen, slepers en schippers zioh aan te sluiten bij de 10.213 stakende havenarbeiders. Men verwacht, dat het wérk in de havens practlsch geheel zou komen stil te lig gen, Indien deze arbeiders, die belang- ryke functies in het havenverkeer ver richten, hun staking uitvoeren. DINSDAG BIJEENKOMST VIER COMMANDANTEN VAN BERLIJN. De vier commandanten van Berlijn zul'en Dinsdag bijeenkomen om de maat regelen te besoreken .ter normalisat'e van het Beriiinse leven". Donderdag kramen de commandanten bheen om de besprekingen voor t? be reiden. ten van de wanden, bijna geheel uit hout bestaande, moesten omver worden gehaald om ongelukken te voorkomen. Regelmatig- klonken ontploffingen uit de ruïneuze massa, vermoedelyk vaten, die uit elkaar sprongen. Tegen vijf uur was men het vuur in zoverre meester, dat het gevaar voor ZWITSERLAND PROTESTEERT BIJ ROEMENIË. Zwitserland heeft besloten scherp bij de Roemeense regering te protesteren tegen de veroordeling van Zwitserse onderdanen in Roemenië. Verschillende Zwitsers werden veroor deeld tot vonnissen variërend van zes maanden tot enige jaren gevangenis straf, beschuldigd van fiscale misdrijven. De minister van buitenl. zaken noemde de straffen onrechtvaardig en buiten I verhouding. De beschuldigden waren niet in staat gesteld een verdediger aan Rum. Men onderschreef dc uitlating van dr Van Royen, die in het vraaggesprek met radio-Indonesië verklaarde het zeer ernstig te betreuren, dat dc Re publikeinse leiders geen mogelykheid zagen, hun volgelingen te wyzen op dc ernstige wil tot samenwerking, die aan Nederlandse zyde thans bestaat, en hun volgelingen aan te sporen ook hunnerzijds de thans toegestoken hand grijpen. i Enerzyds wilde men in aanmerking nemen, dat in sommige van deze rede voeringen sprake geweest was van een, uit Republikeinse hoek bezien, psycho logisch wel verklaarbare wens om .-stoom af te blazen", anderzyds her innerde men er aan, dat ook in het verleden aan Republikeinse zyde een grotere geneigdheid bestond om reke ning te houden met de wensen van het minst tot samenwerking bereid zynde volksdeel dan om te trachten de me ning in de Republiek om te buigen. Men hoopt, dat tot teleurstelling aanleiding gevende redevoeringen tot het verleden zullen behoren en dat in de komende dagen de Republikeinse leiders gelegenheid zullen vinden een ander en constructiever geluid to doen horen. Aan de andere kant wil de men in deze Nederlandse kringen niet nalaten te wyzen op het gevaar, dat de overeenkomst van 7 Mei be dreigt, indien politieke spanningen te Den Haag tot uitbarsting zouden ko men. „,Te ,-ï?ln onderstreept men de mogelykheden voor een blijvende sa menwerking tussen de Nederlanders en de Indonesiërs, indien thans van bel de zyden gebruik wordt gemaakt van het weer opgeleefde wederzydse ver trouwen Men vestigt er de aandacht op, dat in twee gevallen het door som migen geuite pessimisme niet werd be waarheid: noch van aanslagen op Su karno c.s. by hun terugkeer in Djokja. noch van represailles na de terugtrek king van de Nederlandse troepen is iets gebleken. Men zegt vertrouwen te hebben in de spoedige totstandkoming van het be vel tot het stoken van dc vyandeljjk- heden en het definitieve aanvaarden van de Ronde-Tafelconferentie door de Republikeinse regering. Op de ln dit verband door de politieke corres pondent van Aneta gestelde vraag of daarna dr Van Royen Indonesië zou verlaten, antwoordde men onder voor behoud bevestigend. Het is niet de bedoeling van dr Van Royen, zo *ide men. om daarna te Batavia het re sultaat van de inter-Indonesische voorconferentic af te wachten. vJ"aagstuk van de terugtrekking Rnnri^e-rendsf troePen zal op de Ronde-Tafelconferentie behandeld wor den, zo zeide men. Men wees tenslotte met erote nad.uk in kringen van de delegatie op het voorbeeldig gedrag der Nederlandse troepen, die Djokja ontruimd hebben Deze terugtocht getuigde van vol-' maakte discipline onder de troep, al dus werd gezegd. Men had daarvoor te meer bewondering, omdat de rede nen van deze ontruiming gecom- pliceerd als de politieke situatie hier te lande is voor veie soldaten mocilyk te begrypen moet zUn ge weest. to nsmen. Dc laatste das? van de gecombineerde vlootmanoeuvres der W. Unie. Een der man-chappen aan boord van het Neder andse escorteringsvaartulg ..JohanMau- ritsbedient een Oerlikon tijdens een aanval van „vijandelijke" vliegtuigen. „Tijgerhaai" en „Vulcaan" geprezen GOEDE SAMENWERKING TUSSEN NEDERLANDSE EN ENGELSE MITCHELLS. Onze speciale verslaggever aan boord van de Vulcaan seint ons. Op de Implacable heeft de Opperbe velhebber gelijk gemeld een eind- conferéntie met vlag- en stafofficieren zenouden, waarop de resultaten van de oefeningen van de vloot der Westerse unie werden besproken, in liet bijzonder het convooieren. De verbindingen ziin boven verwachting popd verlopen. Onderzee boten speciaal de Tijgerhaai. die in de box van het convooi de Theseus tor pedeerde deden goed werk. In de toe komst zullen zodanige wijzigingen aan gebracht moeten worden, dat dit niet meer mogelyk is. Voor het werk van de Vulcaan bestond zeer veel waardering. Volgens admiraal Anton schonk de ver binding tussen de schepen onderling de meeste voldoening. Hierover waren alle ouitenlandse officieren tevreden. De eerste Lord der Admiraliteit was zeer te spreken over de samenwerking van en de goede geest, die er heerste bij de vloten van de Westelijke Unie. De Franse admiraal oefende opbou wende critiek uit op de werkwijze van het buitenlandse verdediginesscherm bli het convooi. welke wat moet veranderen. Men moet de vijand niet afwachten, doch opzoeken en aanvallen. Betwijfeld wordt of de grote luchtaanval wel suc ces zal hebben ^ehad. Alle toestellen vlo gen te hoog. n.l. 5 a 6000 meter. 13 wer den buiten gevecht gesteld. De aan de vliegbasis Culdrose iop 100 miil afstand) •"^vraagde iaeerhulo kwam sn^. binnen 13 minuten. De Nederlandse en Engelse Mitchells werden als eoed teamwork" p°noemd. De Onperbevelhebber verklaarde steeds bereid te ziin ook met de kleinste een heid van de Kon. Marine samen te wer ken.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1