Duizenden begroetten thuiskomst der vloot in Weymouth-baai Onbekende veeziekte teistert dierentuin te Rome Dr van Royen niet ontevreden over bereikte resultaten Teleurstelling over uitlatingen der Republikeinen „Sukarno koestert zich in zon van Veiligheidsraad" Hoogste instanties namen geen notitie van de werkelijkheid WEERBERICHT 1 1 Geboorte van nauwe samenwerking der oorlogsmarines Van grote historische en politieke betekenis 88ste Jaargang VRIJDAG 8 JULI 1949 00 No. 26737 D'tecteur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red 21507 HonfrirpdarMe: B W Menkhnrst en J Brouwer f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Witte Singel l, Leiden Giro no.: 57055 Alleen samenwerking kan chaos voorkomen In een vraaggesprek van Radio- Indonesia met dr Van Royen heeft deze o.m. medegedeeld, dat het werk van de voorconferentie nog niet vol tooid is. De details van de order tot het staken van de vijandelijkheden moeten nog worden uitgewerkt. „Zo als u weet, is officieel alleen gespro ken van een „overeenstemmend standpunt", een ontmoeting der gees ten vertalen door „wilsovereenstem ming", maar hoe dit ook zy. het is duidelijk, dat de uitwerking van de principieel bereikte overeenstemming ten aanzien van het „staakt het vu ren" nog zal moeten volgen." Dr Van Roijen achtte de grootste concessie van Nederlandse en Republi keinse zijde bij de onderhandelingen het laten varen van het aan beide zij den bestaande wantrouwen. De Neder landse delegatie heeft van het begin der conferentie af zich op het stand punt gesteld, dat zü vertrouwen moest hebben in de wederpartij. Dit was ge zien het verleden een belangrijke con cessie onzerzijds. Aan de andere kant hebben de lei dende figuren der Republiek een van hun standpunt uit uiterst belangrijke concessie gedaan door, vertrouwende op de oprechte bedoeling van Ndeerlandse zijde om tot een spoedige souvereini- t-eitsoverdracht te komen, zich te ver plichten de in de Statements van 7 Mei neergelegde politiek te volgen. De Re publikeinse leiders hebben hiermede ge riskeerd de steun van hun volgelingen te verliezen. Hij zeide, dat de beste waarborg, dat overeenstemming over de gehele linie verwezenlijkt zal worden, is, de overtuiging, dat alleen door samen werking de orde cn vrijheid hersteld en gehandhaafd zullen kunnen wor den en alleen door samenwerking In donesië van chaos zal kunnen worden gevrijwaard. Dr Van Roijen zeide met het tot dusver bereikte resultaat niet ontevreden te zyn. Gevraagd naar de reactie van de de legatie op de uitlatingen van de Repu blikeinse leiders, i.e. van de Sultan na het terugtrekken van de Nederlandse troepen uit de residentie Djokja, zeide dr Van Roijen, dat de Nederlandse de legatie het zeer ernstig betreurt, dat de Republikeinse leiders, m.n. de Sul- HET PROCES TEGEN JOANOVICI. Het proces tegen de millionnair-vod- den-raper Joanovici ls gisteren te Pa rijs voortgezet. Joanovici verklaarde, dat hij een keer de Gestapo met een som van 5 millioen francs had omgekocht. Hij had het geld aan Laffont, de Franse Gestapo- chef gegeven in ruil voor een indenti- teitskaart van de Gestapo. „Je kan beter je armen laten afhakken dan je hoofd", aldus zijn motief. ITALIAANS VICE-PREMIER AFGETREDEN. Giovanni Porzio, Italiaans vice-pre- mier en minister zonder portefeuille, is afgetreden uit protest tegen een wet, waarbij machtiging wordt verleend tot uitvoering van openbare werken. Vol gens Porzio zou deze wet, die door de Kamer is aanvaard, voorkeur verlenen aan steden In het Noorden boven die van het „verarmde Zuiden". Men ver wacht dat Porzio van zijn besluit zal terugkomen na tussenkomst van mi nister-president De Gasperi. tan van Djokja, geen mogelijkheid heb ben gezien om hun volgelingen te wij zen op de ernstige wil tot samenwer king, die aan Nederlandse zijde bestaat, en deze volgelingen aan te sporen ook hunnerzijds de thans toegestoken hand te grijpen. Wij hopen en verwachten intussen, dat de Republikeinse regering na haar terugkeer in Djokja bereid zal zijn de openbare mening in construc tieve zin te leiden. Hy zeide overtuigd te zijn, dat voor Indonesië grote zo niet onbegrensde mogelijkheden weggelegd zijn, maar dat deze alleen verwezenlijkt kunnen wor den door bewuste samenwerking van alle constructieve krachten, zowel van de Republiek als van de B.F.O. en Ner derland. Truman zegt: wereld gaat naar de vrede Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman gezegd, dat de wereld zich langzaam en geleide lijk naar een wereldvrede beweegt. Uiteindelijk zou deze vrede bereikt worden. Op een voorstel om na de ratificatie van het Atlantische pact tot een we- reldkruistocht voor de vrede op te roe pen antwoordde de president, dat hij sinds 1945 „onophoudelijk op" een vre- deskruistocht" is geweest. Hij had niet de bedoeling Europa later in dit jaar te bezoeken. Truman verklaarde zeer optimistisch over de Amerikaanse economische toe stand te zijn. De president wenste geen commentaar te leveren op de berichtèn over eventuele Amerikaanse economi sche steun aan Engeland. Te Parijs en Londen werden hieromtrent besprekin gen gevoerd. Mening van Kapitein Williams Aan het artikel van William H. New ton over de rapporten van de militaire waarnemers, ontlenen wii nog het vol gende De beslissingen die gebaseerd ziln op onjuiste of bevooroordeelde' berichtge ving. zullen kennelijk leiden tot het vor men van een regiem in Indonesië, dat noch de macht noch de bekwaamheid heeft om de communistische opmars in Azië te weerstaan. Het ongevallencijfer. onder de mili taire waarnemers bedraagt 10%. hetgeen uitermate hoog is. zelfs voor een leger in oorlogstijd. De Australische officier kapitein C. G Williams deed dienst als militair waarnemer voor de Ver. Naties van Juli 1948 tot Maart 1949. Nadat hij zijn mis sie had volbracht, publiceerde hij in een rapport aan zijn landgenoten feiten, die hii niet eerder had kunnen openbaren. „Het is ongelukkig, dat de wereld de Indonesische sprekers en propagandis ten gelooft, die blijven beweren, dat iedere Indonesiër in Indonesië tot hun partii behoort, en hem de edelste mo tieven, de hoogste cultuur en de meest vaderlandslievende geest van offer vaardigheid toeschrijft, waar dit ken nelijk onjuist is", aldus schreef Wil liams". Honderden Indonesiërs werden we kelijks door extremisten vermoord, bruggen en treinen opgeblazen, open bare nutsbedrijven vernield en land verwoest. Sukarno c.s. bekommeren zich niet over deze onverantwoorde lijke vemielig. Zii koesteren zich in de zon van de steun .van de Veiligheids raad en weigeren ieder aanbod voor 'n redeliike opdossing". aldus Williams, die vervolgt: „Tijdens de recente ac tie zag ik zowel dode als levende Ja panners en het lijdt geen twijfel, dat ook zij een actieve rol spelen in het huidige conflict". Het ls Inderdaad zo. dat van de me ning van Williams door de Unci of de hoogste instanties van de Ver. Staten nooit de minste notitie is genomen. Want deze is niet .in overeenstemming met hun Dolitiek. aldus Newton volgens de pu blicatie in „Het Dagblad" te Batavia. Eerste vonnissen in Tsjecho-Slowaakse geloofsstrijd Te Bratislava is officieel medegedeeld, dat twee personen zijn vrijgespro- Alvorens een gecontroleerde verkie- ,ken en aan negen anderen gevangenis- zing gehouden is zal niemand weten, straffen tot tien" jaar werden opgelegd. wie elkaar steunen, maar naar hetgeen ik er persoonlijk van gezien heb. zou ik niet zeggen, dat Sukarno od meer dan 10% van de bevolking zal kunnen reke nen. welke dan nog door Japan gedrilde elementen zouden ziin." Sprekende over de discipline van de Republikeinse troepen welke van vi taal belang is voor de stabiliteit van het land, nadat de Nederlandse troepen zijn vertrokken merkt kapitein Williams op: „De eneklacht na de andere werd door de militaire waarnemers ingediend bij de verantwoordelijke Republikeinse autoriteiten betreffende de door hun troepen veroorzaakte incidenten. Moch ten zii al beloven de zaak onmiddellijk recht te zettep. dit bracht niet de min ste verandering. De waarheid is. dat zij niet de minste controle over hun men sen hadden, 's Lands toestand is bedroe vend. De Republikeinse autoriteiten zijn in Djokja teruggekeerd, nadat de Neder landse troepen de residentie Djokja hadden ontruimd. De herbezetting van Djokja door de Republikeinen geschiedde zonder incidenten onder toezicht van de UNCI-commissie - Dc Sultan van Djokja bekijkt bii Prambanon. 16 km ten O. van Djokja. een Nederlands machinegeweer. In het midden Arnold Brackman. Amerikaanse correspondent te Batavia. AANHOUDEND VRIJ KOEL WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met aanvankelijk nog hier en daar enige motregen, maar morgen plaatselijk opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtin gen. Weinig verandering van tempera tuur. - (Opgemaakt te 10 uur). 9 JUNI. Zon op: 4.30 uur; onder: 20.59 uur. Maan op: 21.14 uur; onder: 2.44 uur (10/7 v.m.) 0 Hoogwater te Katwijk te 2.09 en 14.42 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Felle brand te Vlaardingen HISTORISCH PAND GEHEEL VERWOEST. Gistermiddag, is een felle brand uit gebroken in een opslagplaats van smeer oliën en vetten van de Oil Import Com- pay Technoza. gelegen in het centrum van Vlaardingen. De vlammen sloegen ver boven het dak uit. daartussen door klonken doffe knallen van uit elkaar springende olievaten, zodat eevaar voor uitbreiding niet denkbeeldig was. Huizen en winkels werden tot ver in de omtrek ontruimd. Het vuur werd met niet minder dan 15 stralen van alle zij den aangetast Men had de vlammenzee binnen het half uur bedwongen. Het pand kan echter geheel als verloren worden beschouwd. Het dateerde uit 1665 en had een prachtige gevel en ge- ve'steen Het geheel stond onder toe zicht van monumentenzorg. De oorzaak van de brand is onbekend. Zij waren beschuldigd van daden van geweld en roof in Levoc, 25 Juni begaan. De voornaamste beklaagden werden er voorts van beschuldigd in contact te staan met vroegere anti-democratische organisaties en vreemde mogendheden, die Tsjecho-Slowakye niet vriendelijk gezind zijn. Volgens eén officieel rapport ontston den de ongeregeldheden te Levoc toen een menigte zich voor het huis van pa ter Vojta verzamelde van wie men meen de. dat hy gearresteerd zou worden. Een lid van het nationale comité was echter slechts bij hem voor een bespre king over een te houden bazar. De me nigte viel het lid van het nationale comité aan en drong later de huizen van andere leden binnen, waar huis raad en meubels vernield werden. De leden, die van genoemde bespreking naar huis keerden, werden eveneens geslagen. Van Cauwelaert voert besprekingen VOORLOPIG NOG GEEN AANWIJZINGEN. Informateur Frans van Cauwelaert heeft inzake de Belgische crisis gister avond aan journalisten medegedeeld, dat hij besprekingen heeft gevoerd met verscheidene politieke persoonlijkheden, onder wie Rolin. voorzitter van de Se naat. Devèze, lid van het bestuur der liberale partij, August de Schrijver, voorzitter van de CVP, De Vleeschau- wer, katholiek senator, Motz, voorzitter der liberale partij, Max Buset, voorzit ter van de socialistische partij en Gi- lon, liberaal minister van Staat. Na afloop van deze besprekingen had Van Cauwelaert een onderhoud met de Prins-Regent. Frans van Cauwelaert toonde zich zeer optimistisch over het verloop der onderhandelingen, doch zeide in dit stadium nog geen medede lingen te kunnen doen. Heden en morgen zal hij zijn bespre kingen voortzetten en hij venvacht Maandag een verklaring te kunnen af leggen over het resultaat. STAKING BIJ GAS EN ELECTRICI- TEIT IN FRANKRIJK. In Parys is de electrische stroom af gesneden en de druk van het gas ver minderd ten gevolge van sporadische stakingen bij de gasbedrijven en de elec trische centrales. De betrokken arbei ders eisen hoger loon. Een woordvoerder van de „Electricité de france" verklaarde, dat de helft van Frankrijk en geheel Parijs bij de sta king betrokken waren. Bevin nodigt Abdoellah uit Bevin. de Britse minister van buiten landse zaken, heeft koning Abdoellah van Transjordanie voor een bezoek aan Londen uitgenodigd. Koning Abdoellah, die de uitnodiging heeft aangenomen, zal vermoedelijk in de eerste week van Augustus naar Londen vliegen. Abdoellah's verbliif te Londen zal sa menvallen met dat van ziin premier. Tewfik pasja, die Woensdag voor een verblijf van drie ftweken te Londen zal aankomen en van de Iraakse regent emir Abdoel Illah. LEIDSCH m DAGBLAD Duizenden vacantiegangers zagen gisteren de vloot der Westeuropese Unie, bestaande uit 100 schepen, de Weymouth-baai indraaien. De vloot kwam In twee linies, de ene aangevoerd door het vlaggeschip „Im placable" en de ander door het slagschip „Anson". De vloot heeft zich „al strijdend" tegen „aanvallen" van vliegtuigen met bases op het land, motortorpedoboten en onderzeeërs, een weg door het Kanaal gebaand in het laatste stadium van de vier dagen durende oefeningen op zee. Mijnenvegers hebben meer dan 100 magnetische mijnen en kabelmijnen op geruimd. Het waren oefenmijnen, waar van men bij ontploffing de schok in •het gehele vaartuig kon voelen. Een gedeelte van de vloot voer op zettelijk door het ongezuiverde gedeel te. In het gezuiverde gedeelte kwam geen enkele mijn tot ontploffing, doch in het andere gedeelte, waardoorheen o.m. de „Implacable" voer, ontploften vijf mijnen. Het was een moeilijke taak de gehele vloot in de baai te doen va ren, daar er gevaarlijke stromen en zandbanken zijn. Alles werd echter goed uitgevoerd onder het commando van Opperbevelhebber, McGrigor. ZEER GROOT SUCCES. Admiraal Mc Grigor verklaarde, dat de oefeningen een zeer groot succes zyn geworden. Evenals Veldmaarschalk Montgomery achtte hy het zeer wenselyk, dat de volgende oefening door de mogend heden van het Atlantisch Pact zullen worden gehouden. Vandaag vond aan boord van het vlaggeschip een grote conferentie van vlagofficieren plaats, waarop admiraal McGrigor de manoeuvres in detail analyseerde. Hij vermeldde in het bijzonder de dood van de Nederlandse waarnemer Van Breem en noemde het zeer treu rig. dat de oefeningen de docd van een der dappere officieren van de Neder landse Marine tot gevolg moesten heb ben. Vandaag keren de Franse, Belgische en Nederlandse eenheden naar haar thuishavens terug en houden onderweg afzonderlijke oefeningen. ZWARE LAATSTE LOODJES. De laatste loodjes der manoeuvres wogen het zwaarst. Zij waren een aan eenschakeling van aanvallen van on derzeeboten, motortorpedoboten en vliegtuigen op het zwaar beschermde convooi, dat aoor een smal Kanaal tus sen mijnenvelden door langs de Zuid kust van Engeland voer. De oeieningen waren ditmaal zeer realistisch. En vooral de aanval van de MTB's in de vrcege morgen, nadat de maan was ondergegaan, was spectaculair. Lioht- kogels en fakkels kleurden de zee met feiie gloed en deed de jagers die het convooi beschermden en de MTbs als schichtige schimmen over het water schieten. Voor een eenzaam vissersooot- je, dat toevallig in het strijdgewoel raakte, moeten dit angstige momenten geweest zijn. CONCLUSIES. Noch de aanvallende vliegtuigen, noch de MTB's hadden echter veel succes. De grootste triomfen vierden de aan vallende onderzeeboten, die bewezen, dat dit wapen nog immer een groot gevaar vormt voor de convooien. Mo gelijk is dit de belangrijkste conclusie van deze groots opgezette en geslaagde manoeuvres. Eentweede conclusie is, dat bewezen mag werden verondersteld, dat de onderdelen van de vloten der Westeuropese landen samen een sterke macht kunnen vormen. De afgelopen tien dagen hebben geleerd dat de wil en de middelen tot samenwerking mo gelijk zijn in een periode, dat zowel de marine van Nederland, ais die van En geland en Frankrijk met personeelge- brek te kampen heeft. Dat zij nood zakelijk is, bewezen ojn. de successen der onderzeeboten. De historische betekenis van dit ge beuren is waarschijnlijk, dat het de geboorte zal blijken te zyn van een definitieve en nauwe samenwerking van de oorlogsmarines der vredelie vende landen. Dat de Nederlandse vlooteenheden hierby een goed figuur hebben gesla gen, is te waarderen. West-Europa heeft getoond ter zee één te willen en te kunnen zyn en dc politieke betekenis van deze demon stratie moet hoog worden aangesla gen. LOF VAN DE SCHOUT BIJ NACHT. Tot besluit der oefeningen heeft Schout bij Nacht J. J. L. Willinge op de rede van Weymouth aan boord van de Tromp een persconferentie gehou den. Hij zeide o.a. dat de Nederlandse sohepen behoorlijk hebben meegedaan, in het bijzonder de-„Tijgerhaal", De A.N.P.-verslaggever tekent hierbij aan, dat de Schout bij Nacht opvallend bescheiden is met uitingen van lof. Op de vraag of het volgend jaar weer dergelijke oefeningen zullen worden ge houden, antwoordde de Schout bij Nacht: „Als het blijkt dat het nuttig is in deze geest dóór te gaan, zal het zonder twijfel gebeuren." Deze mening wordt onderstreept door uitlatingen van Montgomery, die o.a. verklaarde, dat het zeer belangrijk is, dat hoge leger officieren eens met de vloot kennis maken. Op de vraag of het convooi onkwets baar was gebleken, antwoordde de Schout bij Nacht: „Dat is zeker niet het geval. Evenmin is eohter gebleken, dat een onderzeeboot er doorheen komt. Omstandigheden spelen in deze een zeer belangrijke rol." Tenslotte merkte dc Schout bij Nacht op, dat Nederland by oefeningen als deze nooit moet ontbreken en moet trachten met een belangrijk contin gent te komen. De Nederlandse vloot eenheden zullen Zondag in ons land arriveren. Naar aanleiding van het vliegtuigon geluk aan boord van de Theseus werd nog medegedeeld, dat de Nederlandse Tirefly te hoog in kwam, het raakte het dek te laat, miste de barrier en verspeelde zijn onderstel. Het toestel sloeg cp 't dek achter de barrier, pikte een Engelse Firefly mee en stortte in zee. Luitenant Langenbach wist zich los te maken en kwam boven, waar hij werd opgepikt door een torpeaooootja- ger. Hij heeft zijn sleutelbeen gebroken. Het conflict tussen N.V.V. - K.A.B. en C.N.V. BESPREKINGEN TE AMSTERDAM. Gistermiddag kwamen de besturen van het N.V.V., de K.AJ. en het C.N.V., op verzoek van beide laatstgenoemde or ganisaties te Amsterdam bijeen ter De- spreking van de redevoering welke de N.V.V.-secretaris de heer A. Vermeulen op 24 Juni j.l. op de Internationale Ar- beidsconferentie te jGenève hield over het bisschoppelijk verbod voor Katho lieke werknemers om lid te zijn van het N.V.V. en over de op overtreding van dit verbod gestelde sancties. De bespre kingen zijn niet ten einde gebracht; binnenkort komen de besturen opnieuw bijeen. Drastische maatregelen Onze Romeinse correspondent meldt: De dierentuin te Rome, die bezig was zioh op verheugende wijze te herstellen van de ernstige verliezen, die de oorlog teweeg bracht, is door 'n buitengewoon zware ramp getroffen. Enige maanden geleden had de directeur een zestal ga-zellen gekocht in Somaliland. Deze dieren weroen per schip via Genua naar Rome verzonden. Te Genua door de veeartsen y kundige dienst onderzocht, werden zij vrijgegeven en gedurende de eerste weken van hun verblijf in de dierentuin maakten zij de indruk vol komen gezond te zijn. Plotseling wer den de dieren ernstig ziek, weigerden alle voedsel en stierven binnen weinige dagen. Reeds enkele dagen later werden ook andere dieren ziek* antilopen, her ten, gemzen, runderen, d.w.z. zonder uitzondering herkauwende zoogdieren. De tuin werd gesloten en ontsmet. Veeartsen en bacteriologen begonnen onderzoekingen te deen om de virus van de onbekende ziekte te vinden, he iaas zonder resultaat. Sommige dieren genazen wel is waar, doch in 'n maana tyds zijn twintig herkauwers gestorven. Daar het onderzoek geen resultaat heeft opgeleverd en de ziekte nog steeds nieuwe slachtoffers maakt, heeft de hoge sanitaire raad van Italië na gron dige besprekingen besloten het meest radicale middel toe te passen om te verhinderen dat de zeer gevaarlijke ziekte zich buiten de hekken van de „Zoo" zal verspreiden en de veestapel van Italië, wie weet van geheel Europa, aantasten. Het smartelijk besluit is ge nomen om alle herkauwende zoogdie ren in de tuin, zij die van de ziekte genezen zyn en die welke tot nu toe geen zichtbare symptomen vertonen, ter dood te brengen en de cadavers che misch te vernietigen. Antilopen en ga zellen. gemzen, moeflons van Sardinië, Exotische runderen zyn het tairijkst onder deze ten dode opgeschreven ale- ren, doen er zijn ook enkele zeer kost bare en zeldzame dieren bij: bisons, wisenten, giraffen en vooral een paar Indische gaurrunderen. die hoogst zeid- zaam zijn. Het schijnt ook nodig te zijn de dertig wilde zwijnen, die de tuin rijk is, te doden daar deze dieren wel is waar zelf immuuh schijnen voor de ziekte, doch geacht worden de virus over te brengen. Na de aischawe.ijxe slachting zal de genele tuin grondig worden ontsmet en niet voor half Sep tember voor het publiek worden her opend. Men hoopt dat dit afdoende zal blijken om 's lands veestapel tegen een groot gevaar te behoeden. Een foto van het Koninklijk Gezin, welke vervaardigd werd ter gelegenhe'd van het koperen huwelijksfeest van HM. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern hard.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1