VAN HOUTEN LAXEERAKKERTJES Mobilofoons in treinen, schepen en auto's telefoneren tussen een vast- en een beweeglijk punt Trage darmwerking,' Tweede Lauradag zwaarder, maar nog steeds geen uitvallers EEN VAGE HERINNERING en de meesterwereldverbeteraar Men blijft optimi tisch in Nederlands kamp Ondanks uitvallen van Lambrichs, De Korver en Syen Radio-programma öflate Jaarpang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 7 Juli 1949 Tweede Blad No. 26733 De mobilofoon in ce auto Posten over het ganse land (Speciale berichtgeving) Er zijn de laatste tijd verscheidene berichten verschenen over de z.g. „mobilofoon" en menig lezer zal zich hebben afgevraagd wat dat nu weer voor een nieuwigheid is. Welnu, het is de nieuwste service van de P.T.T., welke in staat stelt te telefoneren tus sen een vast en een beweeglijk punt (of zoals dit internationaal wordt aangeduid: mobile unit) en ook tussen twee beweeglijke punten via een vast punt- Dus telefoneren van- of met een schip, auto, vliegtuig. De radio komt hier de telefoon te hulp. Reeds vóór de oorlog profiteerden enige publieke diensten van dit com municatiemiddel, maar thans staat het voor alle gegadigden ter beschik king. - De chef van de Mobilofoondienst, de heer Emmerik, met wie wij een onder houd mochten hebben, vertelde dat er drie plannen zijn: vooreerst het grote plan voor een landelijk net, waardoor men via een aantal vaste installaties over heel Nederland zal kunnen telefo neren met heel de wereld. De heer Em merik sprak eens uit een rijdende auto op de Boulevard te Schevenlngen met een vriend in diens kantoor te New- York. Maar dat was natuurlijk een stunt) De vaste posten te Amsterdam. Rotter dam en Den Haag zijn reeds gereed en worden in snel tempo verder langs de grote verkeersaderen uitgezaaid. „Ik zit al in Lemmer en Nijmegen", aldus inspecteur Emmerik, ,.en ik hoop nog dit jaar het hele net klaar te heb ben." Ook de Ned. Spoorwegen overwegen hun treinen op de grote lijnen van mo bilofoons te laten voorzien. Binnenkort zullen hiermee proeven worden geno men. En sinds 1 Juli j.l is gelijk be kend de „Van Hasselt" van de veer dienst EnkhuizenStavoren met zulk een snufje uitgerust De mogelijkheden van de mobilofoon z^n natuurlijk legio. Als een fabrikant uit Twente, Groningen of Brabant op weg naar Den Haag bijv. vergeten heeft een bepaalde opdracht achter te laten of dringend kennis wenst te ne men van na zijn vertrek op de fabriek binnengekomen berichten, stelt de nieuwste P.T.T.-scrvice hem in staat zijn fabriek op te bellen óf vandaar uit gebeld te worden, waar hij ook rijdt. Het is begrijpelijk, dat het de taak is van de P.T.T. om deze dienst te onder houden en te exploiteren. Bij het zeer beperkte aantal golflengten, dat ter be schikking staat, zou het een chaos wor den als men zulks aan particulieren overliet. Omdat het net slechts één kanaal omvat, moeten de gesprekken beperkt blijven tot een maximum van drie mi nuten. Het tweede plan is de vorming van openbare lokale nettenin het klein ge lijk aan het landelijk net. Zij hebben een actie-radius van rond 20 km. en zijn van nut voor medici, veeartsen, advocaten, notarissen, rayon-reizigers en een massa andere gegadigden. Zij werken met één frequentie. Ook hier geldt een maximumduur per gesprek van drie minuten, hetgeen in practisch alle gevallen ook ruim voldoende is. Wordt het aantal a-bonné's groot, dan kunnen er één of meer kanalen bij worden gemaakt. Het derde plan omvat de gesloten diensten voor bedrijven en instellingen, die zulks voor eigen, intern verkeer no dig hebben. Het meest sprekende voor beeld hiervan zijn de taxi-bedrijven. Zij hebben een eigen kanaal, waarmee de P.T.T. verder niets meer te maken heb- ben. Door het gebruik van een verschil lende zend- en ontvangfrequmtie zullen als regel, de chauffeurs niet onderling kunnen spreken. De mogelijkheid daar toe bestaat echter wel. Dat systeem wordt trouwens toegepast bij de Hoog ovens te Velsen, die van de mobilofoon gebruik maken voor het dirigeren van rangeer-locomotieven. Ten einde te voorkomen, dat netten elkaar overlappen, zouden drie ver schillende frequenties gebruikt moe ten worden. Dit maakt de zaak ech ter duurder. Men bezigt thans om het andere net dezelfde frequenGe en krijgt daarbij de moeilijkheid van zg. „grensgebieden", waar men in een enkel geval op twee posten aanslui ting krijgt of waar soms ook geen aansluiting tot stand komt. Door een paar kilometer verder te rijden kan men de moeilijkheid evenwel op lossen. P.T.T. verhuurt, de toestellen voor f. 100 per maand, plus de interlocale gesprekken, waarbij dan het normale onderhoud is inbegrepen. Voor een eigen interne dienst, zoals bijv. de taxi-bedrijven, moet men min stens 20 toestellen tegelijk huren. Omzet Ned. Verfindustrie 120 millioen per jaar 300 VERF-BEREIDENDE FIRMA'S. Nederland is verhoudingsgewijs een der belangrijkste verfexporteurs ter wereld. Niet minder dan circa 300 verf- bereidende firma's zjjn in ons land gevestigd, voor een belangrijk gedeel te langs de Zaan en in Rotterdam. Een honderdtal hiervan werkt even eens voor de export en uit de gegevens van de vakgroep verf blijkt dat de ge hele omzet thans 120 millioen gulden per jaar bedraagt, waarvan 20 milli oen voor do export. Hiervan valt 2/3 ons in harde valuta ten deel. Hieruit blijkt wel dat wij hier te doen hebben met een belangrijke tak van industrie, die zich thans in deze na-oorlogse periode heeft opgewerkt tot het peil van voor 1940 en zelfs hoger nog. wanneer men de c-yfers van 1948 beziet. Want daaruit blijkt dat in de jaren 1938 en 1939 slechts voor 2\<z mil lioen gulden aan verfstoffen naar het buitenland werd geëxporteerd. WIELRENNEN. ARIE VAN VLIET EN JAN DERKSEN PLAATSTEN ZICH ZONDER MOEITE JN FINALE. In het Olympisch Stadion te Amster dam werden gisteren de baankam- pioensohappen der N.W.U. voortgezet. De proiesslonal-sprinters verwerkten hun programma tot de finale waarin zich, zoals te verwachten was, Arie van Vliet en Jan Derksen zonder moeite plaatsten. Arie van Vliet speelde in de halve finale met Remkes en ook Jan Derk sen behoefde zich in zijn halve finale tegen Bijster niet in te spannen. Bij de kwartfinales van de achtervol ging voor amateurs deden zich geen verrassingen voor. Hier plaatsten zich in de halve finales, die Zondagmiddag a.s. worden verreden, Kunst. Koeman, Gieseler en Harman. is schadelijk voor Uw gestel. Neem zonder kans op gewenning Vier dagen in het zadel (Van onze Alphense correspondent). Ook de tweede dag van de Lauratocht is een groot succes geworden. Wel is waar kon men het bij de start enkelen aanzien, dat zij de vorige dag een tocht van ruim 100 Km. achter de rug had den, maar naar mate de kilometers van de tweede dag verslonden werden, draai den de spieren weer soepeler. Allen die de vorige dag him stempelkaart hadden ingeleverd, waren om even over half- negen weer gestart, ditmaal in de rich ting Ter Aar, Nleuwveen naar Uithoorn langs het Aarkanaal en Amstel. Er stond een vrij sterke wind die men geruime tijd schuin „op kop" had. Vanaf 't Kalf je ging het in de richting van Amster dam om via het Vondelpark, waar een geheime contróle als waarschuwing voor de nalatigen een knipje in de kaart gaf, de stad over de Diemerbrug in de rich ting Weesperkarspel te verlaten. Op de ruim 31 km. lange weg van Amsterdam naar Hilversum behoefde vrijwel geen druk op de pedalen uitgeoefend te wor den, want de wind stond hier precies in de rug van de fietsers, zodat de zwakken weer wat op kracht konden komen. De eersten waren al voor elf uur in Hilver sum en kregen daar hun tweede stem pel. Het gemakkelijkste deel van de tocht zat er nu op en er stond een tocht van ruim 25 km., recht tegen dè wind in langs de Loosdrechtse plassen naar Uit hoorn voor de boeg. In Uithoorn was de laatste stempel- plaats ln Café Verhoek en hier werd kracht verzameld voor de laatste étappe van de tooht. Wel stond er nog een ste vige wind, maar door het slingeren van de weg langs de bochtige Amstel had men de wind niet steeds pal tegen. Vanaf het Tolhuis, de sluis in de Am stel, werd het steeds beter en kreeg men de wind in rug. In een snel tempo ging het nu weer op Alphen aan, waar de meesten tussen 4 uur en 6 uur arri veerden. Een enkele was daarvoor reeds binnen en een dame uit Ter Aar be stond het zelfs om reeds om 2 uur zich te komen afmelden, maar er waren ook enkelen, die over tijd binnen kwamen, maar voor wie het bestuur toch de hand over het hart streek en hen toestond vandaag weer te starten. Ook nu weer geen uitvallers. De reparatie-wagen werd in ruim vijf tig gevallen te hulp geroepen! In de Laura-tent was het 's avonds gezellig druk, de muzikale groep van de Alphense Padvinders speelde vrolijke wijsjes, er was samenzang en een dansje zorgde er voof dat de spieren niet al te stijf werden. Heden, Donderdag, gaat de tocht over Gouda, Haastrecht naar Utrecht en vandaar naar Baarn, Hilversum en weer over Utrecht terug om langs de Rijn Alphen weer te bereiken. Een tocht, die 132 km. lang is en ongetwijfeld als de zwaarste gerekend kan worden. Reeds om voor halfzeven uur stonden de eer sten gereed om op het vertrekteken hun stalen rossen weer te bestijgen en hoe wel het zachtjes motregende is men toch vol goede moed en hoopt men op goed weer en een zonnetje onderweg. Het Nederlandse merk met Wereldreputatie (Adv.) 4) door NATALIE SHIPMAN Hij duwde zijn sigaret uit, liep naar de boekekast en haalde er een in zwart linnen gebonden boek uit, zijn plakboek. Hij had er al jaren niet meer in ge keken, niet sedert hü en Helen de paar dingen hadden uitgepakt, die zijn va der hem als persoonlijke bezittingen uit Wisconsin had toegezonden. Helen had zich geamuseerd met het eens door te bladeren. Heb jij dit werkelijk allemaal ge schreven? Sommige van de artikelen zijn niet ondertekend. Ik kreeg geen bevoegdheid daartoe voor laat eer.s kyken de herfst van '26. Er was toen een moordzaak.... Vertel mij er alsjeblieft nets van, zei Helen. Ik heb er een hekel aan. Nu vlogen zijn ogen snel langs de pagina's. Zijn eerste artikel over een brand in een garage bracht weer de oude atmosfeer voor zijn geest van de nachtredactie als het sluitingsuur van half twaalf voor het nieuws nadert Een geheime kroeg waar een schiet partij had plaats gehad, een staking, een overval op handelaars in verdo vende middelen dat waren opwin dende dagen voor een jong reporter, die kersvers uit Wisconsin kwam en hevig opgewonden was door die grote vitale stadHij bleef maar bladen om slaan. Eigenaardig hoe zelfs het klein ste berichtje je weer de ijzige wind kon doen voelen, die over het meer streek en je de toeterende taxi's weer voor de geest kon halen. Toen sloeg hij de volgende pagina om en bleef onbewegelijk zitten terwijl een tintelend gevoel zich van zijn nek uit over- zijn gehele ruggegraat verspreidde. Het gezichtje van een kind keek hem aan een ovale inzet in een grotere dagbladfoto. De foto was niet groter dan 2V° cm. middellijn. Zij deed een kind zien met een ernstig gezichtje, met wijd uit el kaar staande ogen en donker haar, dat recht naar achteren geborsteld was. Jim's handen trilden, toen hij het boek dichter onder de lamp hield en de foto nauwkeurig bekeek. Zijn polsen hamer den wild. Het kind was toen acht jaar oud geweest. De datum op het uitknip sel was 4 November 1926. Zy zou nu aus drie- of vierentwintig zijn. Mis schienmisschien.... En als het zo was, din was er ook alle reden voor, dat sij dergelijke gevoelens in hem opwekte. Zijn onderbewustzijn had haar gekend, al had hij er welbewust geen idee van gehad, dat zij het was. FEUILLETON I legde het boek neer, stond op en 1 ging de eetkamer binnen, waar hij zich een bon-el inschonk. Hij bracht die mee en zette die zorgvuldig op zijn bureau. Hij nam het knipselboek weer op en las het verhaal nog eens nauwkeurig over, ofschoon hij dit in het geheel niet be hoefde te doen. Hij herinnerde zich ieder woord. Het was al zestien jaar ge leden. maar het had gisteren gebeurd kunnen zyn. HOOFDSTUK II. Hy' was uitgezonden naar het stadje Lentworth in Illinois. Het was een rau we November-avond en er woei een ste vige bries uit het Oosten, toen hij het plaatselijke hoofdbureau van politie kwam binnen vallen. Het was even over negen. De telefoon rinkelde en de kapitein, die op dat moment aan de lessenaar zat, nam de hoorn op. Jim zag, hoe zijn prettige, Ierse gezicht zich verstrakte. Onmiddellijk. Hij wendde zich tot de sergeant. Een dubbele schietpartij in dat flatgebouw. Brayle is de naam. Jim trachtte geen opwinding te to nen. Lentworth was een van die plaats jes ten Westen van Chicago, die tot voor kort nog maar een plattelands stadje waren geweest, maar nu lang zamerhand een kleine „stad" geworden was. Maar de politie hield er nog plat telandsopvattingen op na. Zij waren toegevender dan in de stad getrainde agenten. Zonder permissie te vragen die hem dan misschien geweigerd zou zijn liep Jim eenvoudig met de politie naar de auto en stapte ook in. f Toen raasden zij door de donkere avond en stopten bij het grote nieuwe flatgebouw „de flats" omdat het het eerste grote flatgebouw was, dat in Lentworth gezet was. Er was een portier en toen de politie en Jim uit de wagen sprongen, zei hij: Zeg, jongens, kunnen jullie niet achter in gaan? We willen liever de andere huurders niet bang maken. Al leen maar een ongelukje Ja, precies, zei een van de man nen. Hij maakte zeker alleen maar zijn revolver schoon. Jim volgde de zware schouders van de kapitein door de hall naar de lift. Hfj drong zioh naast de blauwe unifor men naar binnen en de lift schoot om hoog. Zij kwamen boven in de hall van een van de fraaist gemeubelde appartemen ten, die Jim nog ooit gezien had. Een man, die er uitzag als een concierge, hield een meisje ln zijn armen, dat in een dienstbodenuniform gekleed was. Op het moment, dat zij de politie in het oog kreejj, begon zij te gillen. Hij heeft het gedaan! gilde zij. Ik wist, dat hfj het doen zou, toen hij vanavond binnen kwam Houd je mond! beval de concierge. De arme bliksem is er geweest. Toen was Jim plotseling alleen in de hall; de kapitein had iedereen de woonkamer ingeduwd en de deur ge sloten. Jim kon het meisje nog horen snikken en toen werden de stemmen flauwer, toen zij naar een verder ver wijderde kamer gingen. Hij wachtte naar het hem toescheen een eindeloze tijd, terwijl inmiddels een detective en nog meer agenten kwamen opdagen. (Wordt vervolgd) Ronde van Frankrijk Zes van de 21 étappes van de Ronde van Frankrijk zitten er nu op, zes zeer zware étappes, waarin Van begin tot 'einde hard gevochten is, zo hard zelfs, dat van de 120 renners, die opgewekt en optimistisch een week gele den van Parijs vertrokken, er nog maar 88 over zyn. een aantal uitvallers dus van niet minder dan 32. En de bergen moeten nog komen! Alle zes Spanjaarden zijn reeds verdwenen, verscheidene ploegen zijn zwaar geha vend en het Nederlands zestal is tot de helft gereduceerd. De onderlinge verschillen in het algemeen klassement zijn verrassend groot. Marinelll, de leider, heeft een kwartier voorsprong op numero twee, de Italiaan Magnl en 24 minuten op numero acht in de rangschikking, de favoriet Bartali en niet minder dan 36 minuten voorsprong op een andere, een nog grotere favo riet Fausto Coppi, die 24e is geplaatst. Henk de Hoog, de grote pechvogel met het opgewekte humeur, sluit de rij der 88 man en tussen hem en Ma- rinelli liggen maar eventjesdrie uur Waarmede wij voldoende hebben aan getoond, dat er in die zes étappes heel wat drama's zich hebben afgespeeld. Maar laten wij liever de Nederlandse ploegleider, Ru de Grood aan het woord, hij heeft ten slotte die grote en kleine drama's met de Nederlandse renners van wel heel dichtbij meegemaakt, hij heeft het zestal elke dag, elk uur van de koers kunnen observeren en hij is de verantwoordelijke man, die, dat geeft hy gaarne toe, onder zware zorgen ge bukt gaat. Want, zo verklaart hy, de Nederlandse wielersport heeft geen wer kelijke basis waarop een sterke Tour de France-ploeg kan worden opgebouwd. In Nederland zyn geen fabrieken, die de wielrensport tot zich hebben getrokken, zoals In de andere landen en zonder die fabrieken leren de renners geen zware koersen ryden, staan zij vreemd tegen over de klassieken en de étappswedstrij- den. Zonder de fabrieken hebben de renners zelf geen materiële basis waar op zy kunnen voortbouwen, missen zy 'te technische steur, welke juist in een Ronde van Frankryk van zo"n grote waarde is. En daarom denkt De Grood er hard over dit probleem eens met Jacques Goddet, de directeur van de Tour de France te bespreken en even tueel met andere bekende wielrendes- kundigen. Drie van de zes renners zyn naar Nederland teruggekeerd. En als wij De Grood goed begrijpen Is hij er niet zo heel rouwig om. want zij bezaten niet de goede moraal voor dit zware étappewerk. Lambrichs was naar Pa rijs gekomen zonder dat hU de laatste vier weken op de fiets had gezeten. De Korver had hier en daar verteld, dat hij misschien Brussel zou halen, maar by die twee étappes zou het dan ook wel blijven. Sven was in de zesde étappe blij, dat hij door verkeerd eten en drinken onwel was geworden en dus een reden had om op te geven. De stemming onder de resterende dne is goed. Misschien een étappe winnen of een goede plaats, denken zij heime lijk, maar wy zullen ons uiterste best doen de bergen over te komen en Parys te halen. En dan kan, als de pech ons een beetje in de steek laat. Ondanks de teleurstellingen biyft men in het Nederlandse kamp dus op timistisch, er zyn slagen gevallen, harde zelfs, maar verslagen is men nog niet. Want ook in de andere kampen is men nog niet met de Ronde van Frankrijk klaar. Wilde Fausto Coppi, de man die gedoodverfd was als de winnaar, ln de zesde étappe na die kleine valpartij ver oorzaakt door een onvoorzichtige toe schouwer, niet opgeven en heeft het de Italiaanse leiders en de teamgenoten van Coppi niet de allergrootste moeite gekost Coppi te bewegen weer op de fiets te gaan zitten en door te gaan. naar Les Sables, waar een rustdag zyn geknakte moraal zou goed doen? En Is men in het Franse kamp zo te vreden? Neen, want men weet eigenlyk niet precies, wie van de Franse ploeg als kopman dient te worden beschouwd. Wie zal men de grootste steun moeten geven en wie zullen als knecht moeten spelen? En by de Ëelgen, die na enkele étappes al juichten, zo goed stonden zJJ in de persooniyke en in de landenrang schikking, kampt men met dezelfde pro blemen. En daar tussen zit een Ferdi Kubler, de Zwitser, die het toch eigen lyk in zyn eentje moet doen en Juist daarom bewondering afdwingt voor het moedige, sterke rilden dat hii doet De rustdag (gisteren) heeft velen tot bezinning gebracht, men heeft de er varingen van een week nog eens kun nen overdenken en de kansen van de volgende étapoes overweeen. Honelijk is de optimistische sfeer, welke wij in het Nederlandse kamp te Les Sables aan troffen, gerchtvaardigd geweest. 15). Eigenlyk was het dus maar een ongezellige toestand daar in het Dolle Okshoofd; de arme Heer Jeroen de Blaet zat met een ongelukkig gezicht voor zich uit te staren en Panda was boos omdat, hij goede werken wilde doen en het horloge met het loterij-briefje op wilde sporen en Joris Goedbloed die zat daar nu maar met een stelletje boe ven kaartspelletjes te spelen! Waar moet dat heen? Nu waar dat heen moest, dat. kreeg Panda ip een gegeven moment in de gaten. Hy zat kwaad naar Joris Goed bloed te kyken en toen zag hydat deze stilletjes een valse kaart uit een mouw van zyn jas liet giyden! Oh Joris! Je speelt vals! Dat mag je niet!" riep Panda verschrikt. Nu, daar waren Geert Graai en de andere boeven natuurhjk erg kwaad om! Joris zat steeds maar te winnen en nu bleek dan, dat hy dat niet op een eeriyke wyze had gedaan! Daar namen de boe ven geen genoegen mee. Ze stonden op, want nu voelden ze er wel iets voor om Joris te slaan. Maar als je nu denkt, dat Joris uit het veld geslagen was, dan vergis je je erg! „Hé nu, goede mannen", sprak hy. „Gy duidt my toch niet euvel dat ik enkele azen en koningen in de mouwen had en die zo nu en dan eens in het spel gebruikte? Komt nu toch! Het is toch maar een spelletje! Verstaat gy dan geen scherts?" En terwyl hy sprak sprong hij overeind en trok hy met ge weldige snelheid alle boeven aan hun mouwen, hun broekspijpen en hun boordjes, met het gevolg dat er een ha gel van valse kaarten over de tafel viel. „Ik zie, dat gy dit kunstje óók kent", sprak Joris tevreden.... MOTORRIJDEN Kopstuken hebben zich reeds te Assen gemeld HEATH VLOOG BIJ IRVING TEGEN BOOM EN GING NAAR HUIS. In Assen zyn alle fabrleksteams reeds aangekomen. Niet alleen de Engelse Norton, AJ.S. en Velocette, maar ook de Italianen Gaillera, Mondial, Guzzï, Gilera, Morini en de Spaaqse Montesa. Alleen de P.U.G., het Oostenrijkse team, was gisteravond nog niet verschenen. Bij de training verspeelde de Engels man Heath gisteren zyn 500 cc-Norton. Heath reed met een snelheid van om en nabij de 160 km. per uur; op het reohte eind tussen Laaghalerveen en de pitch blokkeerde zyn motor plotseling. De machine slipte en vloog tegen een boom. Hoewel Heath er nagenoeg zon der een-schrammetje te hebben opgelo pen afkwam, was zyn machine zodanig vernield, dat repareren onbegonnen werk was. De Brit had ingeschreven voor ^e 500 cc met Norton en de 350 cc met A.J.S., maar hij was door deze peoh zo gedesillusioneerd, dat my onmiddel- lyk besloot maar naar huis te gaan. Overigens heeift de training gisteren niet veel bijzonderheden gebracht. De kopstukken hebben het circuit eens ver kend en een rondje gedraaid, waarbij Frith het hoogste gemiddelde behaalde, nl. 117 km. per uur. Een aardige byzonderheid is nog, dat de Italiaan Paganl, toen hij zyn be scheiden in ontvangst kwam nemen, het nummer 17 geweigerd heeft, omdat men in Italië aanneemt, dat dit onge luk brengt. BRIDGE. EUROPEES KAMPIOENSCHAP. Het Nederlandse brldge-team leed gisteren in de vierde ronde van de Europese kampioenschappen een onver wachte nederlaag tegen Denemarken. De uitslagen luiden: Zweden won van IJsland met 82 tegen 19 matchpunten; Frankryk won van België met 52 tegen 25 matchpunten; Noorwegen won van Ierland met 47 tegen 25 matohpunten; Denemarken won van Nederland met 5i tegen 40 matchpunten; Finland speelde gelijk tegen Italië. Engeland was vry. De stand luidt thans: Engeland 6 winstpunten uit 3 wedstryden; Zweden 6 uit 3; Italië 5 uit 4; Noorwegen 5 uit 4; Nederland 4 uit 3: Denemarken 4 uit 3: Frankrijk 4 uit 4; IJsland 3 uit 4; België 2 uit 4; Finland 1 uit 4; Ier land 0 uit 4. DUIVENSPORT. De Blauwband (Sassenheim) hield op Zaterdag 2 Juli j.l. een wedvlucht met oude duiven vanaf Orleans (Fr.) 516 km. In concours waren 39 duiven, die wer den gelost te 6 uur 30 min. Aankomst eerste duif te 5 uur 7 min. 34 sec., snel heid 816 meter per minuut; laatste duif te 6 uur 52 min. 59 sec., snelheid 694 me ter per minuut. Uitslag: J. A. Ippel 1, H. J. Krom 2, 5, 6, 9: L. J. Drost 3; P. C Baartman 4, 8; G. B. Roodenburg 7; J. A. Meeuwlssen 10; J. Haver 11. SportspJinters Van 11 tot 18 Juli zullen de inter nationale tenniskampioenschappen van Zwitserland worden gespeeld. Nederland zal vertegenwoordigd worden door Nel Hermsen, Van Meegeren, Linck en Dennert. Van 25 Juli tot en met de 30e van die maand wordt te Scarborough (Yorkshire) een internationaal tennis- tournooi gehouden voor professionals op grasbanen. Inschryvers zyn o.a Fred Perry, Jack Kramer, Donald Budge, Panoho Segura, Dlnny Pails, Karl Schroeder, Dan Maskell en onze landgenoot J. de Mos. TENNIS Invitatie-tournooi voor Wimbledonspelers te Noord wijk Naar wii vernemen organiseert de NoordwiJkse Sportvereniging Zaterdag en Zondag a.s. invitatiewedstryden voor Wimbledonspelers. Aan deze wedstriiden zal worden deelgenomen door Brown (Australië), Cochcll (Ver. Staten) en door onze landgenoten Van Swol en Rinkel. Het programma ziet er als volgt uit: Zaterdag, heren enkelspel: Cochell— Van Swol; heren dubbelspel: Brown en CochellVan Swol en Rinkel. Zondag: heren enkelspel: Cochell— Brown; heren dubbelspel: Cochell en Van SwolBrown en Rinkel. WATERPOLO. SVH WON ALPHEN'S WATERPOLO- TOURNOOI. In het Alphense Zwembad werd gis teravond Ln het kader van de Laura- sportweek een waterpolotournool geor ganiseerd, waaraan werd deelgenomen door de bekende eerste klasse ploegen Zian uit Den Haag, SVH uit Hillegers- berg en De Meeuwen uit Amsterdam. Er werd een halve competitie gespeeld en het talrijke publiek heeft van uit stekend spel kunnen genieten. Door overwinningen op Zian (10) en De Meeuwen (41) werd de ploeg uit Hillegersberg eerste. Zian eindigde op de tweede plaats. AZC speelde voor de competitie geiyk tegen Vitesse (33), nadat de Alphe- naren met 30 hadden voorgestaan. Enkele leden van de Alphense Red dingsbrigade gaven een demonstratie, terwyi tot slot twee zeventallen van AZC en HBS een humoristisch nummer waterpolo ten beste gaven. VOOR VRIJDAG 8 JULI Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.pl.; 7.45: morgengebed en liturgische kalender: 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag: 9.00: werken van F. Mendelssohn-Barthol- dy; 10.00: de doodkistenmaker; 10.20: mu ziek houdt fit; 11.00: de zonnebloem: 11.35: als de zlelo luistert; 11.45: gram.pl.; 12.00: Angelus; 12.03: zangrecital; 1230: mededelingen: 12.33: TT-races ln Assen; 12.40: met boer Biet de kaasmarkt op; 12.55: zonnewyzer; 1.00: nieuws; 1.20: Amusements orkest; 1.50: op de korrel; 2.00: Parijs studentenkoor; 2.25: tutti fruttl; 2.55: Metropole Orkest: 3.25: viool, cello en plano; 4.00: de zonnebloem; 5.00: na schooltijd; 5.15: kinderkoor; 5.45: wat het buitenland leest; 6.00: Engelse en Amerikaanse songs; 6.20: actualiteiten; 8.30: voor de strydkrachten; 7.00: nieuws; 7.15: stad ln de frontlijn; 7.30: uit het land van Hertog Jan; 8.00: nieuws; 8.05: de gewone man; 8.12: „Ja. zó was *t"; 9.15: Hilver8ums gemengd koor; 9.45: causerie; 10.00: Amusements Orkest; 10.30: Omroep- kamer Orkest; 11.45: avondgebed en li turgische kalender; 11.00; nieuws; 11.15 12.00: Symphonette Orkest. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.18: selecties; 8.00: nieuws; 8.15: fragmenten uit Dallbor; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: Kamermuziekconcert; VPRO 10.00: „thuis"; 10.05: morgenwij ding door ds A. L. Broer; VARA 10.20: New Malfalr Orkest; 10.30: voor de vrouw; 10.45: bariton en plano; 11.10: het hals snoer; 11.30: orgelspel; AVRO 12.00: Joop Walvis, orgel: 12.30: mededelingen; 12.33: sport en prognose; 12.45: gram.pl.; 1.00: nieuws; 1.15: klaverblad; 2.20: Kamer orkest: 3.00: ons volk In zijn dichters; 3.20: Kamerorkest; VARA 4.00: Jan Vogel en z(jn accordeonorkest; 4.30: tussen twaalf en zestien; 6.00: Omroeporkest; 5.20: wij en de muziek; 6.00: nieuws; 6.15: felicitaties; 6.45: Sllvestrl-kwartet; 7.00- denk om de bocht: 7.15: gram.pl.; VPRO 7.30: causerie; 7.50: tien voor acht; 8.00: nieuws; 8.05: gram.pl.; 8.30: geeste lijk leven ln Amerika; 8.55: zo Jul6t ver schenen; VARA 9.00: verzoekprogramma; 9.30: vacantle ln Nederland: 10.00: buiten lands overzicht; 10.15: swing and sweet; VPRO 10.40: vandaag; 10.45: avondwydlng; VARA 11.00: nieuws; 11.15—12.00: Con certgebouw-orkest. AGENDA VRIJDAG: Stadszaal: Zangconcours 7 uur nam. Het Gulden Vlies: Ledenvenz. Ver. tot verzorging van kleine kinderen. 4 u. n.nx.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5