SCHUDT UW LEVER WAKKER Prof. Hellema over funeste belasfingpofifiek Minister Stikker in Tweede Kamer over Raad van Europa Streven naar verwezenlijking internationale samenwerking LEIDEN-HAARLEM de iveg der zuchten SfcKKjSL, STADSNIEUWS Met een enkel woord DONDERDAG 7 JULI (Van onze parlementaire redacteur) Minister Stikker beantwoordde giste ren in de Tweede Kamer voor slechts een twintigtal leden de gemaakte op merkingen over de Raad van Europa Het verheugde hem dat de verschil lende fracties, behalve de communisti sche. instemming met het wetsontwerp hadden betuigd. Tegenover de heer Wa genaar hekelde de minister de Moscovi- sche opvattingen van vrede en democra tie. De minister verklaarde dat hi1 on mogelijk nieuw licht over de zaak kon laten schijnen. Hij was het veelal eens met de geleverde beschouwingen en ge uite desiderata. Er zit reeds een ont- wikkelingstendenz in de organisatie, zo ten aanzien van het stemmen in het co mité van ministers. Zolang de wet nog niet in het Staats blad is verschenen, kunnen onze verte genwoordigers in de raadgevende ver gadering nog niet worden benoemd. Spreker hoopte dat de Eerste Kamer het wetsontwerp ook nog deze maand zal afhandelen; dan zal daarna de Tweede Kamer nog bijeen moeten komen voor die benoeming. Spreker wil een afschrift van het KB. als geloofsbrief aan de vertegenwoordigers meegeven en stelt een zijner departementsambtenaren als secretaris aan hen ten dienste. Het vol gend iaar zal er hopenliik een vaste pro cedure voor de benoeming der vertegen woordigers tot stand zijn gekomen. Voor de aan Nederland toegewezen belangrijke functie in het secretariaat van de Raad van Europa is de rege ring er In geslaagd een persoonlijkheid te vinden met internationale ervaring od juridisch cn uolitiek gebied, die be reid is die functie te aanvaarden. Maar wie dit is. zei de minister nog niet. en geen der leden vroeg er naar. Noe eens terugkomend op de vertegen woordiging in de raadgevende vergade- Bevestiging doodsberichten communistische leiders De correspondent van het Chinese dagblad „Sedar" seint uit Djckja, dat bevestiging kon worden verkregen van de dood van de volgende communisti sche leiders: Alimin is verleden maand gestorven aan dysenterie te Solo (zijn stoffelijk overschot werd te Djatinom ter aarde besteld), mr Amir Sjarifuddin. Djoko- sujono, de militaire commandant van de communistische regering te Madiun, Suripno, de voormalige gezant van de Republiek te Praag en Darusman, de vroegere vice-minister van Buiten landse Zaken. Ontslagaanvragen Gen. maj. Meyer en Kol. Van Langen De territoriaal tevens troepencom- mandant in Midden Java en comman dant van de B-divisie, de generaal-ma- joor J K. Meyer, is voornemens, per 1 October a,s. met pensioen te gaan na 31 jaren dienst als officier. De Surabajase Courant „De Vrije Pers" meldt in verband met deze ont slagaanvraag, dat generaal Meyer zeer teleurgesteld was over de overeen komst van 7 Mei, maar dat hij niet op het crilieke ogenblik de troepen in de steek wilde laten en besloot, de ontruiming van de residentie Djokja zelf tot uitvoering te brengen. „De Vrije Pers meldt voorts, dat kolonel D. R. A. van Langen, de mi litaire commandant van Djokja commandant van de T-brigade, ont slag uit de militaire dienst heeft ge vraagd. Van bevoegde militaire zijde te Ba tavia werd het bericht ten aanzien van igeneraal Meyer bevestigd, waaraan werd toegevoegd, dat de generaal reeds in September zou vertrekken. Op het bericht betreffende kolonel Van Lan gen kon men geen commentaar geven. ONTSLAG AAN THESAURIER- GENERAAL TE BATAVIA. Heren Alons, v. Hoogstraten en Djajadiningrat naar ons land. Aan de Secretaris van Staat voor Financiën te Batavia, de heer W. Alons, is per 31 Juli op zijn verzoek eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten onder moeilijke omstandigheden aan den lan de bewezen. Tot zijn opvolger ls be noemd drs A. Oudt. tot dusverre The saurier Generaal. Vanavond vertrekt de heer Alons te zamen met de Secretaris van Staat voor Econ. Zaken, mr J. E. van Hoog straten, voor besprekingen naar Den Haag in het kader van coördinatie van het. economische en financiële verkeer tussen Nederland en Indonesië. Na af loop van deze besprekingen gaat het ontslag van de heer Alons in. Met het zelfde vliegtuig reist prof. Hussein Djajadiningrat. secretaris van Staat voor Onderwijs, die in ons land zal deelnemen aan besprekingen over de rechtspositie van overheidspersoneel in Indonesië. SPOEDIG HEROPENING SCHOLEN TE DJOKJA? Guerillastriiders noe „fit". Naar te D.joka vernomen wordt zullen de scholen voor lager en middelbaar on derwijs spoedig heropend worden. Van hoger onderwijs zal voorlopig geen spra- kp kunnen zijn. aangezien de meeste studenten over Java verspreid ziin of zich nog bij de guerilla-eenheden be vinden. Hoewel de stedelijke bevolking rijke lijk genoeg schilnt te hebben van de langdurige vijandelijkheden, gaven gue- rPlastrilders uit het binnenland, die Diokia binnenkwamen, te verstaan dat zij zich ..fit genoeg" voelden om door te vechten, doch bereid waren zich bil de besluiten van hun leiders neer te leggen, (U.P). EERSTE ZITTING SYNODE GER. KERKEN VAN INDONESIË. De Ger. kerken van Indonesië hielden te Surabaja de eerste zitting van de Synode. Dit was de eerste maal, dat de Ger, Kerken in Indonesië in zelfstan dig verband bijeenkwamen. Voor Augus tus 1948 vormden zij als classis Batavia een onderdeel van de organisatie van Ger, Kerken Ln Nederland. TREIN LIEP OP TREKBOMMEN. Vyf doden. Een trein tussen N^awen en Blora is Zondag op twee i .-ibornmen gelo pen. Vijf personen werden gedood en verschillende gewond. ring. zeide de minister dat het de wil der Kamer is en dat is haar goed recht dat de delegatie uitsluitend zal bestaan uit parlementsleden. Dit be doelt evenwel niet tekort te doen aan de particuliere verenigingen, wier werk van zo eminent belang is voor de ont wikkeling der Europese eenheidsidee. De minister gaf hierna enige gissin- CTen over de agenda der eerste bijeen komst te Straatsburg en wees er op dat Nederland en België aan de spits moeten blijven staan bil de verwezenlijking van internationale samenwerking. Hij on derstreepte daarbij de betekenis van de publieke opinie. Na korte replieken keurde de Kamer h.st het Statuut goed onder aanteke ning dat de communisten en Staatkun dig Gereformeerden tegen zijn. De Kamer machtigde voorts haar voor zitter om samen met de voorzitter der Eerste Kamer in overleg met de rege ring de zes leden uit ons parlement aan te wijzen, die straks Nederland in de raadgevendp vergadering zullen verte genwoordigen. Terwijl er veel meer kamerleden bin nengekomen waren, werd er vol ijver gedebatteerd over de naturalisatie van enige Duitsers. Reeds enige malen is er bij vorige gelegenheden principieel ten deze van gedachten gewisseld en nieuwe ■'ericht.spunten deden zich niet voor. De naturalisatie van 169 gegadigden werd z.h st. eoedgekeurd. Ten slotte werd de voorzitter gemach tigd H.M. de Koning'n en Z.K.H, Prins Bernhard ter geleeenhe'd van hun 12%- lari^ huwelijksfeest namens de Kamer geluk te wensen Vergadering Prov. Staten Zuid-Holland VERHOGING DER PENSIOENEN. In de vergadering van Prov. Staten van Zuid-Holland werd goedgekeurd 'n voorstel van Ged. Staten tot terleen- verstrekking van 'n bedrag van f. 412-.000 aan de Ver. der Broeders van Liefde te Venray ten behoeve van de psychi atrische inrichting „St. Bavostichting" te Noordwjjikerhout. Aan de Vereniging der Zusters van Liefde te Venray werd een bedrag van f. 275.000 ter leen verstrekt ten behoede van de psyohiatrische inriohting „Huize Sancta Maria" te Noordwjjk, Aan de Stichting voorbeeldbedrijven Rijnstreek en omgeving, gevestigd te Leiden, werd ten behoeve van het door haar geëxploiteerde voorbeeldbedrijf te Alphen aan den Rijn gedurende de jaren 194.9 t.m. 1953 een provinciale bij drage verleend van resp. f. 1500, f. 1000, f. 750, f. 500 en f. 250. Het voorstel van Ged. Staten tot wij ziging van het ambtenarenreglementen van 't arbeidsovereenkomstenreglement, werd na zeer langdurige discussie z-h-st. aangenomen. Ook werden o.a. aangenomen het voorstel tot wijziging van de verorde ning op het verlenen van waohtgeld of pensioen aan hen, die ophouden lid van Ged. Staten te zijn, en van pensioen aan hun weduwen en wezen en een voorstel tot toekenning van een toeslag op de pensioenen, verleend ten laste van de provinciale kas. Met betrekking tot het wachtgeld of pensioen aan hen, die ophouden lid van Ged. Staten te zijn, en van pensioen aan hun weduwen en wezen, werden de maxima voor het eigen pensioen en v_por het pensioen van de weduwe onderscheidenlijk ver hoogd van f. 4.000 tot f. 4.800 en van f. 1.400 tot f, 2.200; voor het gezinspen sioen en het pensioen der volle wezen geldt nu een grens van f. 4.000 p. j. (.voorheen f. 2.400 p. j.). Zal verdwijnen der trambaan verbetering brengen? De Minister van Waterstaat heeft zijn toestemming gegeven tot het op breken van de trambaan Haarlem Leiden. De NZH zal waarschijnlijk zo spoedig mogelijk daarmee beginnen, met Lisse als centraal punt en vandaar in heide richtingen. Naar alle waarschijnlijkheid zal daar mee een moeilijke periode beginnen. Immers, na de verwijdering der tram rails kan men niet aanstonds met de verbetering of vernieuwing van het wegdek beginnen, Dat zal voorlopig pro visorisch moeten gebeuren, opdat de grond kan „inklinken". De bestrating van de weg Haarlem-Leiden, voorzo ver die parallel liep met de trambaan, zal er wel als een lappedeken gaan uit zien. Maar dat zal om technische re denen onvermijdelijk zijn. Men zou er in de Bloembollenstreek die betrekkelijk kortstondige narigheid gaarne voor over hebben wanneer men de zekerheid had, dat daarna een defi nitieve verbetering van deze weg zou volgen. De weg Haarlem-Leiden, althans voor zover die is gelegen op Zuid'hol- lands territoir, mag men gerust eender slechtste wegen van Zuid-Holland noe men. De buspassagiers, die van Haarlem in de richting Lelden rijden, -behoeven zich waarlijk niet af te vragen, waar ze de provinciegrens tussen Noord- en Zuid-Holland passeren. Immers, de bus sen, die tot nog toe gebruik hadden ge maakt van een gladde en goed onder houden asfaltbaan, arriveren met een serie horten en stoten op de klinkerbe strating voorbij Bennebroek. En dan is het ook definitief uit met gemak en comfort, en is het hobbelen en schud den zonder end. Tot aan de grens van Llsse rijdt men Dit jaar opheffing vleesdistributie NAAR VRIJHEID IN VEEHANDEL. In Goes wordt de ledenvergadering van de Nederlandse Bond van Veehan delaren gehouden. De bondsvoorzitter, de heer J. P. van der Stoel, zeide optimistisch te zün ten aanzien van opheffing van de vleesdistributie binnen een jaar. Hy meende, dat de vleesdistrlbutic zich zelf heeft overleefd. Ook wat betreft de export van gebruiksvee zag hij goede vooruitzichten. Uit het jaarverslag bleek o.m. dat in '48 ca 19500 dieren werden uitgevoerd, ter waarde van bijna 17% millioen gulden. Men besloot de jaarvergadering in 1950 in Overijssel te houden. Dr J. Buter. secretaris van de onder- bedrijfsgroep Groothandel Voedselvoor ziening en aanverwante gebieden, sprak over: ..De nieuwe bedrijfsorganisatie en de veehandel". De veehandel zal voor de vraag komen te staan, aldus spr.. of men zelfstandig zal. kunnen werken of via een bedrijfsschap. De staatssecretaris van Econ. Zaken had in een gesprek met dr Buter op gemerkt. dat hii geloofde, dat de vrije organisaties weinig te betekenen zullen krijgen, hetgeen betekent dat ze een soort kiescollege worden. Spr. was van mening dat de veehan del zeker deze richting niet uit moet. Hij deed de suggestie een bedrijfsschap te maken, dat als het ware een schaduw- organisatie wordt van de vrije organisa ties. De veehandel moet de richting uit van de vrije handel en derhalve de or ganisatie zeker n:'et laten schieten. ONDERWIJS AAN GEREPATRIEERDE KINDEREN. Al of niet voortzetting van het overbruggings-onderwijs. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van een re geling ten aanzien van de ..Stichting ter bevordering van het onderwijs aan uit Indonesië gerepatrieerde kinderen". Aan de memorie van toelichting ont lenen wij: Op 1 September a.s. zal het overbrug- gings-lager-onderwiis geheel kunnen worden beëindigd, terwijl vóór genoemde datum zal worden nagegaan in hoeverre het noodzakelijk is na die datum het overbruggings-middelbaar-onderwiis nog voort te zetten. Daar het onderwijs aan de uit Indo nesië gerepatrieerde jeugd zowel een e.-erlands a% een Indonesisch belang is te achten, ziin de minister van O.. K. en W. en van Overzeese Gebiedsdelen en van Financiën tot de conclusie ge komen. dat het aanbeveling verdient de daarmede eemoeide kosten gelijkelijk ten laste van Nederland en van Indonesië te brengen. op een niet al te best onderhouden klinkerbestrating. In Lisse belandt men op de kinderhoofdjes, waarvan de arme wielrijders in die gemeente, die er da gelijks overheen moeten hobbelen, na tuurlijk nog veel meer last hebben. Dan komt er weer een stuk klinkerweg tot Sassenheim, waar opnieuw grote keien de Hoofdstraat plaveien. En -busreizi- ger zowel als automobilist slaken een zucht van verlichting, wanneer ze ein delek bij het Klinkenbergerviaduct zijn aangeland en de gladde, -brede asfalt weg naar Den Haag bereiken. De weg Klinkeniberg-erviaduct-grens Noord-Holland behoeft dringend verbe tering. Dag en nacht beweegt zioh daarop een zeer druk verkeer, vooral de grote vrachtwagens, de tien twintig tonners, maken veel van deze route gebruik. In de Bollenstreek zelf is tijdens het veilingseizoen 't vracht verkeer uiterst druk, reden waarom men hoopt dat met het opbreken van de rails gewacht wordt tot deze drukte achter de rug is. Maar men heeft er in de Bollenstreek graag de moeite en last voor over, aan iedere weg-herstelling verbonden, wan neer deze lijdensweg mettertijd veran derd wordt in een verkeersweg, die op één lijn staat met de andere prachtige wegen waaraan deze .provincie rijk is! en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op ie wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. (Adv.) Ministers van Defensie 15 Juli bijeen VERSLAG OVER DE GECOMBI NEERDE MANOEUVRES. De secretaris-generaal van de per manente-commissie van het Verdrag van Brussel, deelt mede dat de minis ters, verantwoordelijk voor de verdedi ging van de vijf landen, (hun 5e perio dieke bijeenkomst zullen houden te Luxemburg op 15 Juli a.s. De laatste bijeenkomst van deze mi nisters werd begin April in Den Haag gehouden. Reuter meldt, dat verwacht wordt, dat de ministers verslagen zullen wor den aangeboden van het Comité van Opperbevelhebbers aan het hoofd waar van, zoals bekend, Montgomery staat, over de gecombineerde manoeuvres die thans worden gehouden. VERSLAG COMITÉ 50-JARIG REGERING S-JUBILEUM. Vorming van een Prinses Wilhelmina fonds. Verschenen 1$ het verslae van het Na tionaal Comité van de herdenking vaii het 50-jarig regeringsjubileum van H.M, Koningin Wilhelmina in 1948, In Neder land werd ontvangen f. 2.338.198,57 en uitgegeven f. 257.071,06. zodat de netto opbrengst is te stellen op f.2.081.127 51. Verreweg het belangrijkste deel der uitgaven vergde de aanmaak en de ver zending van de insignes. In totaal werd hiervoor f. 224.450.28 uitgegeven. De overige kosten bellepen f. 27.620,78 of 1.18% van de inkomsten. In het batig saldo ziin niet begrepen de bedragen welke in de Overzeese Ge biedsdelen zijn ingezameld. In Indone sië is het voorlopig bedrae der inzame ling f. 742.434,33. In de Ned. Antillen is bijeengebracht f. 6 371,60, waarvan een „Prinses Wilhelminafonds" gevormd zal worden ten behoeve van onvermogende kankerpatiënten in dat deel van het Rijk. EEN OPERETTE-OORLOG. Uitspraak ereraad. Een ere-raad, ingesteld in opdracht van de vereniging van Schouwburg directies, bestaande uit de heren mr H. J. Waage (voorzitter), A. Wunnink, dr J. Meihulzen, A- Wins en K. v. d. Vaart, tot onderzoek van een geschil HoofdstadoperetteDilrer, Hoofdstad operetteResidentie-operette heeft het navolgende advies gegeven: 1. Dat. daar door de heer Dürer her haaldelijk en openlijk gehandeld is in strijd met de goede trouw en het be hoorlijk zakenfatsoen, waardoor Dürer de grootst mogelijke verwarring in het bedrijf heeft veroorzaakt en daarbij grote schade heeft berokkend aan zijn voormalige mede-firmanten, zeer ern stig gewaarschuwd moet worden tegen de handelspraktijken van de heer Dü rer; 2. dat door het bestuur en de le den der vereniging van Schouwburg directies a'le pogingen van de zijde van de heer Dürer om een operette-gezel schap uit te brengen in w°lke vorm ook dit eventueel zal geschieden met alle middelen moeten worden teeenge- gaan; 3. dat door de leden van de Ver. van Schouwburgdirecties geen nieuwe contracten dienen te worden afgeslo ten met de Residentie-operette cq. stichting Residentiekunst, indien de heer Dürer voor dat gezelschap, hetzil als Droducer, hetzij in enige andere kwaliteit, direct of Indirect zal ontre den; 4 dat de stichting Residentie kunst, cq. Residentie-operette, zich oo de kortst mogelijke termijn van de heer Dürer dient los te maken, ten einde het bedrijf van ongewenste ele menten te zuiveren; 5 dat door de le den der vereniging van Schouwburg directies geen contractbreuk ip welke vorm ook dient te worden geduld, weshalve de leden de heer Paul Har den slechts zullen accepteren als me dewerker der Hoofdstad-operette, zo lang deze contractuele verplichtingen heeft tegenover de Hoofdstad-operette. DE f. 25.900 ER UIT. Op nummer 17794 van de Staatsloterij is een prijs van f. 25.000 gevallen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd zün: voor het candidaats- examen geneeskunde: mej. M. C. v, d. Plank te Middelburg en de heren P. R. Eakker te Den Haag; G. Bcersma te Assen; C. C. v. d. Heuvel te Ooltgens- plaat; F. L. Holland te Vriezeveen; E. L. Humme te Gennep; H. J. Kalkman te Den Haag; K. Mechelse te Haarlem en J. Versteeg te Den Haag; voor het candidaatsexamen psychologie: de heren M. E. de Jonge te Scheveningen (cum laude) en J. A. Stalpers te Eindhoven; voor het candidaatsexamen geschiede nis; de heer A. E. Boerstra te Den Haag; voor het propaedeutisch examen godgeleerdheid: de heer H. J. Mulder te Leiden; voor het doctoraal examen Nederlands-Indisch recht: mej. R. C. Sont te Amsterdam en de heren W. A. Viëtor te Heemstede en A. L. A. van. Unen te Leiden; voor het doctoraal examen Nederlands recht: mej. P. S. Hepkema te ^Leeuwarden en de heer R. A. Mörzer Bruüns te Rotterdam. Gepromoveerd zijn tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proefschrift, getiteld „Wrüvingsverschijnselen van gassen bü lage druk", de heer W. P. J Lignac, geboren te 's-Gravenhage wonende te 's-Gravenhage, en tot doc tor in de letteren en wijsbegeerte, op proefschrift, getiteld „De immigratie van Indonesiërs in Suriname", de heer J. Ismaël, geboren te Pekalongan (In donesië) en wonende te Leiden. BONKAARTEN HALEN. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het Hoofd een stamkaartnum mer heeft van 81.401 tot en met 83.600. Hoge onderscheidingen voor leden Marine Luchtvaart Dienst Door de commandant van de Marine Luchtvaart Dienst in het Oosten, de ka pitein ter zee vlieger P. Vroon, werd on langs op het vliegkamp „Morokremban- gan"' bü Surabaja een viertal konink lijke onderscheidingen uitgereikt aan le den van de M.LJD. De adjudant onderofficier-vlieger W. H. Bakker ontving het Bronzen Kruis voor ziin gedragingen gedurende de vijf oorlogsdagen in Mei 1940 in Nederland. De sergeant vliegtuig-telegrafist C. C. van Doorn verwierf het Vliegerkruis voor zijn dapper optreden tijdens de oorlog ln Indonesië en in het bijzonder voor zijn moedig hulpbetoon bii het redden van drenkelingen van Hr. Ms. „Van Nes" en van het transportschip „Sloet v. d. Beele", die in de Javazee ten onder gingen. Dezelfde onderscheiding werd post- huum toegekend aan de matroos der 1ste klasse J. van Hasselt die zich eveneens heeft onderscheiden bij talrijke vluch ten tegen de Japanse overweldigers in Indonesië. Zijn moeder nam het Vlie gerkruis van haar overleden zoon in ontvangst. De technische ambtenaar T. N. C.Ver meulen ontving ten slotte uit handen van de commandant de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, voor zijn trouwe en uitnemende Dlichts/ervulhng gedurende ruim 17 ja ren bii zijn werk voor de M.L.D. Initiatief moet gestimuleerd De Ver. voor Hoger Onderwijs op Geref. Grondslag kwam te Arnhem bü'een voor haar landelijke byeenkomst. Prof. mr H. J. Hellema, hoogleraar in de faculteit der rechten aan de Vrüe Universiteit, hield een referaat over ..Enkele beschouwingen over de actieve belastingpolitiek". Op een gevaarlijk terrein begeven wij ons, aldus spr., als de belastinghef fing wordt gehanteerd als een mid del om te lcomen tot spreiding van inkomens en bezit. Inkomens, die worden verkregen in het vrye beroep door bijzondere bekwaamheid en gro te inspanning, worden zonder meer gelyk gesteld met .inkomens door Nederlands vliegtuig in zee gevallen ADELBORST VAN BREEM DODELIJK VERONGELUKT. Dinsdag is tijdens de gecombineer de manoeuvres van de vloot en lucht strijdkrachten der Westelyke Unie een Firefly-vliegtuig van de Neder landse Marine verongelukt. De piloot kon door de Britse torpedobootjager Saint James worden gered, doch de waarnemer kon niet worden gevon den, zodat men moet aannemen, dat hü verdronken is. Van officiële zy'de te 's-Gravenhage vernemen wü, dat de Firefly K 1169 tydens het landen op het Britse vlieg- dekschip „Theseus" over boord viel. De vermiste is de ongehuwde adelborst vlieger der eerste klasse M. H. van Breem uit Eindhoven. De piloot, de luitenant ter zee vlie ger tweede klasse Kon. Marine reserve F. Langenbach. werd ongedeerd gered door de jager Aisne. maatregelen van overheidswege ver kregen, bijv. de hoge exportwinsten door toeslagen op het voedselpakket, BINNENLAND Gistermiddag ls te Vllsslngen het opleidingsschip „Galma" van de Britse Marine aangekomen met een bemanning van 11 koppen van wie 9 zeecadetten. Gisteravond bemerkte voorbijgangers vlammen aan de achterzijde van een drietal loodsen aan de Weesperzijde 271 te Amsterdam, waarin de heer J. v. d. Scheur een fabriekje heeft gevestigd voor betonnen platen. De brandweer kon niet verhinderen dat het gehele bedrijf uit brandde. De zaagmachines en tegelpersen werden vernield. Vermoedelijk ls de brand veroorzaakt door met vuur spelende jongens. De Nederlandse zanger Laurens Bogt- man ls gisteravond per K.L.M.-vliegtuig naar Afrika vertrokken waar hij een tournee van ongeveer drie maanden zal maken. Morgen zal de Staatssecretaris van Marine, Schout bij Nacht H. C. W. Moor man het opleidingskamp voor mariniers te Volkel bezoeken. Hij wordt vergezeld door de commandant van het korps Marl- nies, generaal-majoor der mariniers M. R. de' Bruyne. BUITENLAND De Amerikaanse goudvoorraden heb ben de recordwaarde van 24.465.923.000 De nieuwe Griekse regering van Dlomedes heeft in het parlement met 199 tegen 72 stemmen en 2 onthoudingen een votum van vertrouwen gekregen. De nieuwe regering bestaat uit 12 po- pullsten. 10 liberalen, 2 unionisten en een partijloze minister. De Verenigde Naties hebben bekend gemaakt, dat Ethiopië als eerste land zijn ratificatie van de conventie betreffende rassenmoord gedeponeerd heeft. Op de Howaldt-werf te Hamburg zijn zeven arbeiders gedood en vier gewond door het omvallen van een ln reparatie zijnde kraan. Volgens een Columblaans blad is lp Columbia een vljfllng ter wereld gekomen. De babies maken het wel, doch men ls bezorgd voor de moeder. De leider van de Oostenrijkse econo mische politie Wallchsofer heeft bekend gemaakt dat zeven leden van zijn staf zijn gearresteerd ln verband met het smokkelen van schroot naar Oost-Europa. ZIJ worden er van beschuldigd smokkelarij ln de hand te hebben gewerkt en steekpennin gen te hebben aangenomen. Drie Oostenrijkers, die door het ge rechtshof te Graz ter dood waren veroor deeld wegens het smeden van een samen zwering om het natlonaal-soclallstlsche bewind in Oostenrijk „ln verbeterde dollars bereikt. Dit goudbezit vertegen- i vorm" te doen herleven, zagen hun ter - - dood veroordelingen door de Oostenrijkse president Karl Renner veranderd ln ge vangenisstraf. woordigt ongeveer 3/5 van de wereldvoor raad. De Verenigde Staten. Frankrijk, En geland en Polen hebben te Londen een overeenkomst ondertekend, volgens welke Polen een aandeel zal hebben ln de ver deling van het door de Duitsers geroofde goud. De Amerikaanse nationale onderwij zersbond, die 825 000 onderwijzers ver tegenwoordigt, heeft verklaard, dat ln Amerikaanse scholen geen communisten als leerkrachten dienen te fungeren. kunstmatig laag gehouden arbeids lonen. Dat de huidige belastingpolitiek on rechtvaardig werkt, is' met een voor beeld aon te tonen, aldus spr. Zü, die geen of een zeer laag inkomen thebben krügen een aanvulling volgens de nood- wet-Drees. Iemand, die met noeste vlyt en spaarzaamheid een vermogentje heeft gespaard, dat hem ongeveer een zelfde inkomen verschaft als volgens de nood- regeling-Drees, wordt voor deze deugd beloond met een aanslag in de .vermo gensbelasting. Men zoekt volgens prof. Hellema al te gemakkelyk de oplossing in het weg- belasten van hoge Inkomens, waarby men de funeste werking op het parti culiere initiatief en de belastingmoraal dan bagatelliseert in plaats van het Initiatief van de begaafden maar eco nomisch zwakkeren te stimuleren door beter onderwijs en credietverlening. Er zijn talloze scholen voor debielen, maar er ls geen enkele school voor bijzonder besraafde kinderen. Men wekke niet de indruk met een gedurfde belastingpolitiek de werkloos heid te kunnen uitbannen en sociale zekerheid van de wieg tot aan het graf te kunnen geven. Verruiming toetreding Nat. Reserve THANS OOK OPEN VOOR OORLOGSVRIJWILLIGERS. Opnieuw is enige verruiming gege ven aan de mogelijkheid tot toetreding bü de Nationale Reserve. De uitzondering voor gewezen oor logsvrijwilligers is thans vervallen. Allen, die behoren tot de lichtingen 1941 t.m. 1943 en dus thans niet dienstplichtig zyn, alsmede zy, die behoren tot de lichting 1944 cn dus thans buitengewoon dienstplichtig zijn, kunnen een vrijwillige verbinte nis sluiten by de Nationale Reserve. Uitgezonderd blijven slechts enige kleine groepen o.a. artsen, tandartsen, juristen, ingenieurs enz., in het büzon- der van de lichting 1944. Zolang de verbintenis bü de Natio nale Reserve van kracht ls, is de vrij williger uitsluitend ter indeling be schikbaar voor de Nationale Reserve, terwyl voor degenen, die geen verbin tenis hebben gesloten of die hun ver bintenis hebben verbroken, steeds de mogelijkheid blü'ft bestaan, dat op hen de dienstplicht van toepassing kan worden verklaard Vrije uitvoer van citrusvruchten uit Suriname ANDERE Ï.ANDEN UITGESLOTEN VAN IMPORT. De Nederlandse regering en het Gou vernement van Suriname zü'n over eengekomen, dat Nederland de vrüe invoer zal toestaan van citrusvruchten uit Suriname tussen 1 Juni 1949 en 1 Juni 1950 Volgens raming kan in deze periode Suriname 225 000 kratten leve ren. In het belang van de Surinaamse citruscuhuur zal Nederland de citrus- import uit andere landen uitsluiten van 1 Juni tot 1 December 1949 In ons land zal de maximumprijs, alsmede de distributie en de controle import, worden afgeschaft doch Ne derland heeft zich het recht van we derinstelling daarvan voorbehouden in geval van excessen, in welk geval de prüs zal worden bepaald na gemeen overleg tussen Nederland en Suriname. Chr. H.B.S. OVERGANGSEXAMENS. Bevorderd tot de tweede klasse: G. C. Anker, E E. Bach Kolling, D. Boersema, H. Brouwer, M. J. v. Breda, P. D. C. Broks, J. Bruinsma, J. Dirkse, J. H. v Dük, C. Fa vier, W. Flinterman, J. P. de Groot. J. ten Have, H. F. Heu- seveldt, A. Hollebeek, J. Hoogstraten, H. G. v. Kampen, W. Buurman, M, Bax, J, M. Kooreman, D. v. d. Kwaak, C. Lamain, J. Landaal, N. Landaal, M. v. Leeuwen. J. Lodder, P. J. Luyendük, J. H. v d. Luyt, F. A. v. Mameren, B. C. Mekking, W. v. d. Meulen, N, G. Minnaard.D Noest, L.Parlevliet, A. W. C. Buis, K. M. de Groot, W. F. Hajer, P v. d. Kwaak, J. v. d. Land. W. v. 1 Leeuwen, J. M. Pet, W. v. d. Plas, G. M. M. Segaar, L. J Snüders, L. v. d- Süs. A W G. Terpstra, J. H. v. d. Vos, E. v. Weelden, F. E. Wieringa, H. N. Wolleswlnkel. C. J. Houtman. Afgewezen 18. Bevorderd tot de derde klasse: C. Barnhoorn, B. Batelaan, D. Bin- nekamp, A S. de Bode, P. M. Boekling, G. A. de Bruyne, A. J. v. Damme, G. Groeneveld, E. A. Güsman, G. de Jong, H. J v. Klaveren. J. de Klerk Wolter.s. L Kluyver, H, J, Kouwenhoven. G Kuipers, W. Kukler, A. Lievense, D. M. Passohier, P. A. Piers, Chr. Wijling, A. Keus, J. A, Mulder, C. J. Buurman. H. v Heurn, C. Hortensius, B. J. Huurman, C. M, Lagemaat, J. J. v. Leeuwen. H. Lindenburg, A. T. Makaliwy, J. de Mey. H J. Nagtegaal, C. Piers S. Renskik, J. L. Schummelketel, B. Smit, W. H. J. Tieleman, W. F. H. Timan, J. C. Ver loop. P. Verra, H. W. Verrips. C. J. Verver, A. Vis, F. C. v. d. Vliet. H. Voorthuis. L. S. v. Wyk. Afgewezen 14. Bevorderd tot de vierde klasse: P. Arnoldus, D. A. Bekooy, R. O. v. d. Bill- J Bleichrodt, H. L. Boter. A, Broekhuizen, F. W. Buurman, L. Dek ker. A. J, v. Dük, F. v. Egmond, J. M. Feringa, J. H. de Graaff, P, C. Heems kerk. P. B. v. d, Horst, H. Meyer, E. W. Parlevliet, A. J. Varkevisser, J. D. Voorkamp J. A. Dregmans, C. D. Hajer, A. v. d. Berg, W. de Bruyne. Ch. de Groot, J. I. Goudsmit. E J. Hajer, A. W. Moolenaar, W. W. Mulder, C. Par levliet, P. Passchïer, L. v. d. Plas, A. Ravestein, J, B. Reyneveld, G v. Rün, J, J. v. Santbrink, H. C. Sepers, J. Steenwinkel, A, J. Wevers, H. J. Wol- vekamp, M. Pamoentjak, H. Koster. Afgewezen 12. Bevorderd tot de 5e klasse A (Lit. Econ. afd.): N. Bakker, J. H. Broere, E, Chaudron, M. J. Goudriaan, A. C, de Graaf, J. Hagemeyer. C. Jansen, L. Karens, M. H. C. Meyering. J. Roos. B. W. Rotte veel, M. O. de Ruyter de Wildt, A. v. d. Schee, G, Schouten, W. A. v. d. Tang, W. P. de Vries. Afgewezen 4. Bevorderd tot de 5e klasse B (math,- phvs-afd.) G. A. Brandt, P. J. Bruné, L. G. v. Dorp, T. B. v, Hamme, J. A. Harloff, C. v. Klaveren. J. J. de Kort, H. Meer- tens, M. de Mey, D. P. den Os, D. v. d. Plas, C. Ravestein, H. W, Rensink, J. v. d. Schier, H. W. Tieleman, J. Tim- mers, A. A. Wehrmann. Afgewezen 13. NOG ENIGE RAADSSTUKKEN. B. en W. hebben nog enige voorstel len aan de raadsagenda van Maandag toegevoegd, n.l.: Een gunstig praea-dvles op het ver zoek van het Koninklük Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" om de noodzakelükheid uit te spreken van de oprichting en instandhouding van een. 2-jarige dag-ulno-cursus aan zü'n nü- verheidsschool; een voorstel tot het uitgeven in erf pacht van een perceel grond aan de Hoge Ründijk en het Utrechtse Jaag pad aan de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer Maatschappü N.V. tegen ^en jaarlükse canon van f.600; Voorstel tot het aangaan van overeenkomst tot levering van gas rfet de gemeente Sassenheim; Voorstel tot het vaststellen: a. van een verordening tot wüziging van de verordening, houdende regle ment van de Gemeentelijke Volkscre- dietbank te Lelden; b. van de verordening, regelende de werkkring en de samenstelling van de vaste commissiën uit de Raad; c. van de verordening, houdende wü ziging van de verordening, betreffende de Dienst voor Sociale Zaken te Lelden. Daarentegen nemen B. en W. terug het voorstel inzake de woning op het terrein van „Rhijngeest". TWEEDE ZOMER CONCERT PIETERSKERK. Het tweede Pieterskerk-zomerconcert wordt Dinsdag aa. gegeven. Het Lelds a capella-koor o.l.v. Iskar Aribo, Hennie Schouten en Leo Mens zün de mede werkenden. Het programma vermeldt zowel voor koor als voor orgel, werken uit de oud-Italiaanse school en van Bach en Schütz. Voorts o.m. composi ties van Hendrik Andriessen en v. d. Sigtenhors tMeyer. MULO-EXAMENS. Voor het Mulo-diploma A slaagden J. Oppelaar (Lisse), C. J. Tuinsma (Al phen), G. de Mey (Alphen), N, W. Phi- lippo (Sassenheim), A. Ciggaar (Sas senheim), T. P. Stikvoort (Leiden), J. M. Teunissen (Leiden), B, E. Veerman (Leiden), W. J. de Bruyn (Leiden), A. v. d. Tang (Noordwükerhout), J. v. d. Welle (Warmond), G. Klungel (Voor schoten), J. Hagendük (Voorschoten), G. Knibbe (Abbenes), M. Ebbing (Hil- legom)C. Colün (Hillegom), P. N. Veldhuizen van Zanten (Hillegom) en J. v. d. Staay (Haarlemmermeer). Af gewezen werden 9 candidaten. Voor het Mulo-diploma B slaagden: H. D. Teske, O. B. Leget, M. T. Wee llink, J. W. Neyenhuys en A. v. d. Wijn gaard, allen te Leiden. Afgewezen wer den 7 candidaten. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Adriaan, z. van G. Rietkerk en J. Kop- peschaar; Johannes, z. van J. Kershof en M. Flanderhijn; Johannes, z. van J. Ver hoef en C. C. Krelfer; Folkert, z, van J. L. Fhilippo en E. Meyers; Dirk, z van G. Tukker en E. Treur; Antje, d. van H. C. Broekhof en E, Koper. Johannes Cornells Hubertus, z van C. L. van Schooten en M. A. Zonneveld; Hen- drika Cornelia Maria, d. van A. J. J Drles- sen en H. de Helden; Wilhelmus Hendrl- kus, z. van W. H. Wouters en C. G. Var kevisser; Johannes Leendert, z. van J. L. Lekx en C. G. van Houten; Catharlna Maria Petronella, d. van J. P. Krol en G. H. M, Klein; Eleonora Marina Hendrlka d van L. H. Piek en M. P. van der Velden; Maria Joh^ina, d. van J. Feller en W. M. Rozier. OVERLEDEN: C M. van Lieshout, huisvr. van H. J. Devilee, 36 Jaar. M. J, 'de Moolj. d., 8 maanden. GETROUWD: L. M. de Bruin Jm en A. P. M. Reyn- goudt Jd; H. Jonker jm en J. G. Kam ping gesch.; H. Verkerk Jm en A. Pels jd; J. van der Reyden Jm en A. H. Heetveld Jd; G. Polane Jm en E. Pret gesch.; W. Plasmeljer jm en A. Schalk* Jd; G. Kuiter* jm en F. Verbeek Jd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2