Laura-rijders hadden gisteren mei wind en regen fe kampen N.Y. v.h. Fa BERNARD 7 Januari 1937 7 Juli 1949 GEDENKLEPEL ƒ1.90 Onvergetelijke Mozar top voeringen der Weense Staatsopera Hoogtepunten voor ons muzikale leven Hillegomse Beurs wordt te klein WOENSDAG 6 JULI sesje, waarna Margriet thuiskomende vertelt (op vierjarige ieeftyd!) dat die dame zo'n „ingeslikte stem had! Zo ;s Margriet, een bron van de meest ia«ce en typerende beschry vingen, een overal en onafgebroken aangeboren talent tot imiteren en vertellen. Zij vult met deze gave de sfeer van het kinderleven op Soestdijk op meesterlijke wijze aan, mede doordat zij kleine foutjes bij haar zusjes zo raak weet te onderscheiden en to critiseren. MARIJKE, BENJAMIN VAN GEZIN EN VOLK De geboorte en jongste levensloop van ons vierde Prinsesje, Marijke, heeft aan de Koninklijke ouders het bewijs ge schonken, hoezeer ons volk niet alleen zijn Koningskinderen, maar veeleer zijn Kinderen liefheeft. Ontelbaar waren de reacties uit alle kringen en lagen van ons volk. welke op Soestdijk bin nenstroomden, toen bekend werd, dat Prinses Marijke door een ongelukkige samenloop van omstandigheden met een aangeboren gebrek door het leven zou moeten gaan. Deze bewijzen van diep medeleven hebben Juliana en Bemhard veel meer kunnen zeggen, dan de hulde- en trouwbetuigingen bij de geboorte van het Prinsesje zelve, of bij zoveel andere festiviteiten van na tionaal belang. Misschien juist dank zij deze omstandigheden neemt Marijke zo'n grote plaats in in de harten van gezin en volk. Oneindig zijn de zorgen, waarmee zij zowel door haar ouders als door haar zusjes wordt omringd, direct en voortdurend is de belangstelling, welke de zusjes voor haar Benjamin aan de dag leggen. Uit een onlangs gepubliceerd onder houd met mevr. RÖelIFeith, vóórhaar huwelijk jaren lang verzorgster van onze Prinsesjes, weten wij, dat het met Marijke allengs beter gaat. Trappen lopen doet zij al als de be^te, en ook in vreemde kamers heeft zij geen moeite meer met het uit uit de weg gaan van voorwerpen en meubelen. Voorts weten wij. dat haar reactie op kleuren en blinkende voorwerpen zeer goed Is. Men heeft dan ook goede verwachting, vertrouwen zelfs, dat Marijke in de toekomst met behulp van een bril be hoorlijk zal kunnen zien. Wat betekent dit gezin in ons volk? HET IS ALLERMINST eenvoudig een antwoord te geven op de vraag, wat dit gezin voor ons volk betekent. Sinds de verregaande demo cratisering van de maatschappij en daarmede de democratisering van het I Koningsschap is het formuleren van dit I antwoord moeilijker geworden, omdat de betrekkelijk eenvoudige ophemeling en kruiperige vleierij er niet meer in passen, zoals zij ln vroeger tijden van het Koningsschap opgeld deden. Spraken wfj reeds in de aanvang van onze beschouwing over de toespraak van prof Obbink tijdens de huwelijksplech tigheid, ook het antwoord op deze vraag willen wij daarin vinden. „Waar elk huis 't nodig heeft te leven onder open hemel, zal Uw huis dat nodig hebben in dubbele mate: Uw hoge plaats te midden van het Ne derlandse volk, Uw meer dan gewone van de maatschappij te vrezen viel De ervaringen van ons volk met het Ko ningschap in de laatste halve eeuw hebben duidelijk in het licht gesteld, waarop die meer dan symbolische taak van Oranje in ons volk berust: op per soonlijke aanhankelijkheid, waardering voor de persoon en het persoonlijk leven van het staatshoofd. Anderzijds echter zijn er nadelen verbonden aan de aldus opgevatte taak van Oranje tegenover ons volk. Deze vooral per soonlijke taak maakt het dikwijls zeer moeilijk, „gewoon" te zijn. Millioenen Argusogen volgen het wel en wee van een gezin, dat op een andere maat schappelijke plaats gesteld langs na tuurlijker wegen tot oplossing van con flicten en moeilijkheden had kunnen komen, ware er niet het volle licht der wanneer dit zich afspeelt buiten de grenzen van eigen hof en haard. Na tuurlijk, daarvan zijn ook de ouders zich bewust, ons volk wil nu eenmaal blijk geven van zijn liefde voor het Oranjehuis, en aan wie kan die liefde nu eenmaal beter getoond worden dan aan de kinderen, die van nature de lief de van de „moeder" hebben? Maar hebben wij het recht, te critiseren, wanneer aan die kinderen en aan dil gezin bijzondere voorrechten ten deel vallen, waarvan het overgrote deel van -ons volk gespeend blijft, wanneer wij het door een te onbescheiden belang- verantwoordelijkheid tegenover el kander en tegenover ons Vaderland en daarmede tegenover God, stelt U tot plicht met grote wijsheid te wan delen in Uw persoonlijk èn ln Uw openbaar leven. Het Nederlandse volk wil hoog tegen U opzien met eer biedige liefde, tegen U beiden, zoals wij het tot nu toe deden tegenover onze beminde Prinses. WIJ WILLEN IN U BEIDEN ZIEN ONS VOOR BEELD IN TROUW, IN EENVOUD, IN PLICHTSBETRACHTING, IN GODSVERTROUWEN." Deze wens van prof. Obbink formu leert eigenlijk beter dan elke andere omschrijving de betekenis van ons Ko ninklijk gezin voor ons Nederlanders. Voorbeeld ln trouw, in eenvoud, in plichtsbetrachting, in Godsvertrouwen. Maar.al te zeer legt de positie, aldus bezien, van het Oranjehuis in ons volk verplichtingen en beperkingen op aan zijn leden. Wij kunnen ons daar ener zijds over verheugen, omdat er uit blijkt, dat er een veelomvattendè en mooie taak is weggelegd voor ons vor stenhuis, ook in maatschappelijke zin, niet alleen een veelal hoofdzakelijk symbolische taak in staatsrechtelijke betekenis, waarvoor ten gevolge van de overigens verblijdende democratisering openbare belangstelling op gevallen. Een onvolkomenheid, juist typerend voor de menselijke eenvoud, wordt be sproken in wijde kring, een verkeerd gebaar wordt in het licht van de plaats, welkfe Koningin, Prins of Prinsesjes in ons volk innemen, becritiseerd! Voor de moeilijke taak. mens te z*yn als lid van het Koninklijk Huis, en lid van het Koninklijk Huis als mens, stalt onze moderne maatschappij nu vooral het jubilerend gezin van Soestdijk. Dit houdt verplichtingen in ook voor ons, als volk. Wij mogen niet van een gezin verlangen, dat het „ge woon" zal zijn, hoewel wij het op een voetstuk plaatsen, wanneer wy niet onszelve de verplichting en beperking opleggen, het dit gezin mogelijk te maken, „gewoon" te zijn ondanks zulk een voetstuk en deze hoge po sitie. En het is wel eens beschamend, dat wij als volk dit deel der wederzijdse verplichtingen niet nakomen Wij doelen hier op de begrijpelijke en enerzijds verheugende belangstel ling, die wij aan de dag leggen voor het normale gezinsleven van de Prinsesjes, stelling onmogelijk maken, dat de kin deren in de kring van eigen land ge nieten, wat alle Nederlandse kinderen genieten kunnen? Vrijheid, een een voudig kinderspel aan het strand, een gezellig bezoek aan een dierenpark, een tochtje door de mooie Hollandse na tuur. een ongestoorde vacantierust bui tenshuis? ONS MOOISTE GESCHENK: EEN WONING IN ONZE S AMENLE VIN G. Als geschenk bij het koperen huwelijk van Koningin Juliana en Prins Bern- IgÉit Prinses Juliana met Beatrix. Irene en Margriet te Chatham, in de Verenigde Staten, waaraan het in ballingschap levende Prinselijk gezin in de zomer van 1944 een bezoek bracht. hard biedt ons volk zijn Koningspaar de restauratie aan van het Huis ten Bosch. In de residentie geven wij daarmede aan ons eerste gezin een wo ning. Dit is een tastbaar geschenk, dat blijvend van onze liefde zal getuigen. Maar wjj kunnen, zonder offer, dus misschien minder „waardevol", maar zeker meer „gewaardeerd" nog, een mooier geschenk geven: een woning voor dit gezin in onze samenleving waar het nu slechts een woning in onze eigen, persoonlijke harten heeft. Wij weten, dat het de dierbaarste wens is van ons Koningspaar, de kin deren een zo gewoon mogelijke op voeding te geven. Kunnen wij. bij dit festijn, ons zelf niet de belofte doen, deze dierbaarste wens te vervullen? Nog eenmaal willen wfj terugkeren naar de reeds geciteerde toespraak van prof. Obbink. Sprekende" over de sociale kant van de taak van ons Koningshuis, merkte prof. Obbink op: „Er is voor U samen prachtig werk te doen in Neder land, waarvoor het ganse volk U dank baar zal zijn." Laten wij daarbij bedenken, dat WIJ het ons Oranjehuis mogelijk moeten maken, dit prachtige werk te volvoeren, door ook het jongste Oranjegeslacht in staat te stellen, mens te zijn, ook wan neer het boven de gewone mensen ge steld wordt, gewoon te zijn ook wanneer de maatschappelijke positie ongewoon is, dus als gewone mensen ons volk te leren kennen en liefhebben, opdat het mettertiid on de enig mogelijke basis van liefde dit „prachtige werk" kan vol voeren. En dan is het goed te zeggen: „Er.is voor ons allen praohtig werk te doen in dit Koninklijk Gezin, waarvoor ons Vorstenpaar ons dankbaar zal zijn." Laat dit onze „moederlijke" zorg zijn, en laat in deze geest ons volk het feest gedenken, dat thans in Soestdijk als gezinsfeest wordt gevierd. Het geliefde gezin van Juliana, Bemhard, Beatrix, Irene, Margriet en Marijke, „Ons" Hol landse gezin. P. BOK. Vier dagen in het zadel Gelukkig lachend leveren deze meiskes gen van de eerste tocht. Er waren geen uitvallers (Van onze sportredacteur) Wij hebben, om heel eerlijk te zijn, altijd een beetje neergekeken op de Al pheuse Laura-rit. In vier dagen zo'n kleine 500 kilometer fietsen, wat is daar ten slotte aan voor ons Hollanders, die bij wijze van spreken op het rijwiel ge boren worden. Zo méénden wij. En wy hebben dan ook nooit begrepen waar om men in Alphen van een keurige prestatie spreekt bij het volbrengen van de toclU en waarom de deelnemers zo trots op hun medaille zijn. Vandaag begrijpen wij dat wel. Wij hebben gisteren ni. de eerste tocht mee gereden. Om persoonlijke impressies op •te doen, zoals dat heet. Onze hoofdredactie had ons het ge bruik van een auto aangeboden om de deelnemers te volgen, doch dit voorstel hebben wij verachtelijk van de hand ge wezen. Kom, kom, zo'n schamele 120 ki lometer, zo dachten wij, daar worden wij niet warm van. De moeite niet waard om over te spreken. En dies zijn wij gistermorgen om halfadht naar het IJsclub terrein in Alphen gewandeld, waar de start plaats vond, en hebben daar de vader van de Laura, de heer Gastelaars, de hand gedrukt en hem medegedeeld,, dat wij zó weerom zou den zijn. Vervolgens zijn wij kwiek op het va derlandse vervoermiddel bij uitnemend heid gesprongen en hebben ons met juiohen.de pedaaltred, om in renners- jargon te spreken, in de richting Lei den begeven. Wij voelden ons gelijk een Coppi of een Bartali, toen wij in die vroege morgenuren door de dikke hagen belangstellende Alphenaren vlogen, het stuur stoer in de vuisten geklemd. Bin nen in ons zong iets en speels schudden wij een elk, die het voornemen koesterde aan ons snelle wiel te gaan hangen, met een paar maohtige pedaaldrukken van ons af. Zelfs een mals regenbuitje in de buurt van Hazerswoude kon aan onze rennérsdroom geen ernstige schade toebrengen. En zo aijn wij over de mooie Singels van onze goede Sleutelstad, over-Voor schoten en Marlot naar Wassenaar ge reden, dat wij zo ongeveer helemaal doorkruist hebben. En vandaar ging het via de Wassenaarse Slag naar het vlieg veld Valkenburg. Daar, bij dat nest van die snelle militaire vogels, ging het to taliter mis met ons. Het leek of wij door stroop reden inplaats van op asphalt. Daar stond voor ons de „man met de hamer", die aan onze juiohende overmoed definitief een einde maakte. Laten wij even naar de vliegtuigen kij ken, hebben wij moeizaam tot onze tochtgenoot gesproken, voor wie wtf niet wilden weten dat wij in ernstige moei lijkheden verkeerden. Daarna zijn wij naar Katwijk gefietst, haar contrölekaarten in na het völbren- (Foto „L.D."-Lux-Alphen) wy mogen gerust zeggen gekrabbeld, waar in Brittenburg het eerste rust punt was. Hier blijven wij lang om persoonlijke indrukken op te doen beloofden wij ons zelf. En in Britten burg hebben wij moeizaam naar een kopje koffie zitten staren, onderwijl be denkend dat wanneer wij 120 kan. in één reahte lijn zouden rijden, wij onge^ veer in Antwerpen zouden zijn en dat wij dan in ieder geval de wind mee zou den hebben. Wij willen onze lezers niet verder vervelen met de diepe ellende, die wij hebben moeten verstouwen op het verdere gedeelte van onze reis. Anders zouden wij uitgebreid vertellen over onze gutsende zweetdruppels bij het beklimmen van de venijnige „cols" van het fietspad van Katwijk naar Noordwijk, onze teleurstelling in Hille- gom, toen wij vernamen dat de eerste rijder al om tien uur was doorgekomen (wij arriveerden om halféén), ons wor stelen naar Aalsmeer via Heemstede, het gevecht dat wij hebben geleverd met de storm toen wij langs de Westeinder- plassen over Kudelstaart naar Leimui- den kropen in een,.stromen de regen, ter wijl het water van het meer over de weg sloeg en onze triomphantelijke ze gelach, toen wij ten slotte weer in Alphen arriveerden, temidden van fleu rige meiskes en sportieve jongemannen. Wij weten nu dat het volbrengen van de Laura-tocht een sportieve prestatie van de bovenste plank is. Wij zitten vandaag weer op onze bureaustoel, maar de 500 dapperen zijn vanmorgen weer gestart voor de tweede rit, liefst 130 km. en zij komen daarbij in Amsterdam, In Hilversum, Bussum en het Gooi. En wanneer wij bedenken dat er on der de 500 deelnemers grootmoeders en grootvaders schuilen, dan nemen wij vol eerbied onze hoed af voor zo'n pres tatie van formaat. De heer Gastelaars heeft met zijn Laura-rit sportminnend Nederland een belangrijk evenement geschonken, een tocht welke niet alleen veel van de wils- en spierkracht van de deelnemers vraagt, maar ze ook door de mooiste plekjes van ons vaderland voert en waarbij men de gezonde Hollandse lucht met volle teugen naar binnen krijgt. Onze waardering voor dit initiatief1 en wij hopen van harte dat de Laura-tocht een lang leven beschoren moge zijn. v.h. KONINKLIJK HUWELIJK uitgevoerd in GERO-ZILVER BREESTRAAT 55 GEZAAGD NAALDHOUT EN HEIPALEN VRIJ. Speciale -berichtgeving).- Naar wij vernemen zal, tegelijk met het 40-jarig bestaan van de Ned. Houtbond, op 9 Juli a.s'. de distributie van gezaagd naaldhout en van heipa len, welke 8 jaar geduurd heeft, een einde nemen. Voortaan is er dus weer meer hout voor huizenbouw beschikbaar, al blijft de contingentering bestaan. HEEMSKERK TEGEN HET BADEN! Bij verordening van B. en W; van Heemskerk is het voortaan verboden zich aan het strand te Heemskerk aan zee in badpak op te houden. Aan per sonen van 14 jaar en ouder is het te-' vens verboden zich in zee te begeven. (Van onze Muzieikredacteur) De verrukkelijke en meeslepende tover der beroemde Wfeense Staatsopera (eer tijds Hofoper) heeft ons weer omgeven! Het was als in de dagen onzer studie jaren in de Oostenrijkse hoofdstad, toen wij dikwijls avonden achtereen geestdriftig, opgewonden en verhit! omgeven door studievrienden met par tituren in de hand, op de „Stehparterre" haar grandiose opvoeringen beleefden onder leiding van een Franz Schalk, Bruno Walter of Clemens Krauss. Zoals zij de traditie van bijv. een Gustav Mahler overnamen, zijn het nu een Josef Krips en een dr Karl Boehm, die de fakkel verder dragen. Thans zwaaien zij de scepter over een gezelschap zangers en zangeressen, die behalve bezitters en bezitsters ener bijzondere zangtechniek, de eigenschap pen in zich hebben van de rasacteur- en actrice, ook op dat gebied in staat tot individuele prestaties van het hoogste peil en töch in volstrekte har monie tot elkaar. Ja: deze eeuwenoude Weense opera cultuur, waarmee de Oostenrijker van prille jeugd af aan vertrouwd wordt gemaakt in een stad, waarin kunst en zang tot absolute levensbehoefte werd, heeft een faam verkregen, die tot ver over de landsgrenzen door drong en nu ook opnieuw ons land een week in haar greep hield. Wij zijn tijdens de fijnzinnige opvoe ringen ter gelegenheid van het Holland Festival in het tot de nok gevulde Ge En dan een orkest, waarvan het pre cieus afgewogen -klankgehalte in de stijlvol vertolkte geniale Mozarbwerken bouw van K. en W. te Den Haag, weer 1 diens komische opera „Die Hochzeit getuige geweest van stemmen van voor- ^es Figaro ei} het geinspu eerde zang- treffelijk gehalte - al aijn er dan ook Serj.il natuurlijk zelfs in dit gezelschap gra den van een ongemeen tempo, van een vanzelfsprekende, natuurlijke gra tie en soepele actie. Er vielen gisteren geen uitvallers te noteren, evenmin behoefde de E.H.B.O. dienst te doen, terwijl de meerijdende reparatiewagen slechts enkele malen ln actie moest komen. Hedenmorgen vroeg zijn de deelne mers weer met vol enthousiasme gestart en het wil ons voorkomen dat ook deze tweede dag zonder uitvallers zal ein digen. Gisteravond werd er op het Alphen- terrein, in het kader van de Laura- Komt er schot in de bouwplannen? (Van een bijzondere medewerker). Toen in 1946 de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur besloot, haar zetel over te brengen naar Hille- gom en daar een nieuw, groot beurs gebouw te stichten, met tentoonstel lingszaal, kantoorgebouwen en wat niet al, staken de verblijde Hillegommers de vlag uit. Dit resultaat was bereikt door grote inspanning en offervaardigheid, en de man die de drijvende kracht ach ter dit alles was, Bernard Rijnveld, werd met zijn medewerkers op het Hil legomse Raadhuis gehuldigd. Betrekkelijk kort daarna overleed Bernard Rijnveld. en pessimisten zei den, dat mét hem het Beursplan ten grave daalde. De pessimisten kregen gelyk. Terwijl de Hillegommers hun leider misten, om de plannen verder door te zetten, deden de Haarlemmers wat ze konden, om alsnog de beurs voor Haarlem te behouden. En ze slaagden daarin wonderwel. De Alge mene Vereniging kwam op haar besluit terug, Hillegoms kansen waren ver dwenen! 1 Behalve de Maandagbeurs, welke te Haarlem in het Krelagehuis gehouden wordt, Js er echter ook een Donderdag- morgenbeurs te Hillegom, welke thans ruim vijftien jaar bestaat. Het was niet de eerste en enige plaatselijke bloem- bollenbeurs, die naast de „grote" beurs te Haarlem werd opgericht. In ver schillende plaatsen, centra van bloem bollenteelt, werden dergelijke beurzen gesticht, maar óf ze verdwenen na kor ter of langer tijd, of ze behielden al leen een regionale betekenis. De Hillegomse beurs werd echter ge sticht in de plaats, die het centrum is van de export, dus van de handel in. bloembollen. Na enkele magere jaren bloeide ze verwonderlijk snel op, en na dé oorlog bleek dat deze beurs, om Sportweek, een voetbalwedstrijd ge speeld bussen combinaties van Alphen en Alphia. Nadat de rust was ingegaan met blanke stand, bleek de Alphen-ploeg in de tweede helft te zwak voor de nog al fanatiek spelende Alphianen en ein digde de wedstrijd met een 31 over winning voor Alphia De muziekvereni ging „Arti" maakte een mars door de gemeente en luisterde de wedstrijd met pittige nummers op. In de Laura-tent, waar de deelneem sters en deelnemers hun ervaringen en belevenissen van de eerste dag uitwis selden, was het de gehele avond een druk geroezemoes. een afgesleten term te gebruiken, in een dringende behoefte voorzag. Steeds meer lakglimmende wagens rijden zich aaneen in de Hillegomse straten, wan neer Donderdagsmorgens de beurs werd geopend. De autowacht moest zich zelfs een fiets aanschaffen om het allemaal te kunnen bekijken en bewaken. Bloe men werden ter keuring ingezonden en het diploma van de Hillegomse Beurs wordt als een waardevolle trophee be schouwd. Maar ln de lange pijpenla van hotel ..Flora" waar de gebroeders Van Dril de scepter zwaaien van achter hun tapkast, werd het al spoedig benauwd Drie-, vierhonderd mensen zochten daar hun weg door de nauwe paden tussen de tafeltjes en stoelen. Men trapte elkaar op de tenen, liep elkaar in de weg, en de Beurscommissie zocht naar een uitweg voor al die commer ciële activiteit, die zich daar iedere Donderdagmorgen samenbundelde. Er werd een noodoplossing gevonden door verplaatsing en verschuiving, maar het wordt met. de dag duidelijker: de enige definitieve oplossing is: een nieuw beursgebouw. Inmiddels had de voorzitter der Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, Jhr. Van Nispen tot Panner- den, tevens Burgemeester van Hille gom, getracht een oplossing te vinden om zowel Haarlem als Hillegom in hun verlangens tegemoet te komen Hy stelde voor, dat de Algemene Vereni ging gebruik zou maken van het aan bod der gemeente Haarlem, hetwelk het haar mogelijk maakte in de Bloe menstad te blijven, èn tevens het aan bod der gemeente Hillegom (het ter rein ..Treslong" en f. 100 000.zou accepteren ten bate van een nieuw beursgebouw voor Hillegom. Dit voor stel werd aanvaard. Door teleurstelling achterdochtig ge worden,. begroetten de Hillegommers dit „halve ei" niet met blister veel enthousiasme. Maar met iedere week bleek duidelijker, hoe dringend nood zakelijk het was, dat. de beurs méér en betere ruimte kreeg. De Hillegomse Beurscommissie zocht en vond contact met. haar Burgemees ter, en langs die weg werden vele be zwaren opgelost. Nog is alles niet in kruiken en kannen, maar de kansen od **en spoedige en bevredigende oplossing zijn er aanzienlijk op vooruitgegaan, en wanneer men de steun van het vak- kan krijgen in die mate als het geval was met het ..grote" Beursplan. staat het vrijwel vast. dat binnen afzienbare tijd in Hillegom een beursgebouw ver rijzen zal, waar de blocmbollenhandel zich volkomen kan ontplooien! het oor verrukten. Zowel in de prach tige soli die met een voor ons land geestdriftige onstuimigheid tot ontel bare open doekjes leidden als ln de veeleisende ensembles. Sleohts aan de décors op het onein dig ruim lijkende toneel der Weense Staatsopera waaraan een groot man als prof. Roller destijds zijn kunstzin nige visie wijdde bewaren wij andere en stellig veel kostbaarder herinnerin gen. Maar is het niet zo, dat op een tour- née als deze sleohts met eenvoudige, zij het smaakvolle hulpmiddelen t.w. reisdécors volstaan moest worden? En tóch: wét werd ondanks die eenvoud bereikt De ban voornamelijk dus die van zang en spel viel weer volkomen over ons: Gelijk eertijds een Maria Jeritea, Ma ria Németh, Elizabeth Schumann, Lot to Lehmann of Margit Angerer, een Richard Mayer, Alfred Jerger, dr Sohip- per, Leo Slezak, Alfred Piccaver of Jan Kiepura de aandacht volledig concen- trerden, waren het nu een Paul Schoff- ler, Endré Koreh, firich Kunz, Wilma Lipp. Irmgard Seefried, of Sena Juri- nac en Emmy Loose en vele anderen, wier talent en kunde onder een emi- nene regie de enig juiste en zuivere Mozartsfeer schiepen. Was wellicht eertijds bij tyd en wijle 't „stersysteem", met fenomenale „uit blinkers",, die Alles voor zichzelf op eisten, een zwak element in de overi gens toch altijd van niveau sprekende opvoeringen der Staatsopera, thans bleek hiervan geen sprake: er heerste een zeldzame eeniheid en een ongewoon op elkaar afgestemd zijn, terwijl een ieder zich met ernst en overgave ten diepste in dienst van het kunstwerk stelde. Mozart ter ere! Er was spanning, leven/ dramatische en frisse muzikale energie in overvloed en ook bekorende gevoeligheid en tin telende humor. Humor, die de Wener zo perfect ligt, al doet zy in deze eeuw wat kinderlijk aan. Maar dat hindert niets: speciaal de huidige generatie, levend onder zware druk van beslommeringen en zorg, kan zich in die humor onderdompelen. Zij wordt verkwikt, haalt weer ruimer adem, veert op en vindt bij zo'n biy- sprankelende vertolking de weg naar het ongerimpelde kinderland terug.... Maar ook is er bij Mozart oneindig veel wijsheid en levenservaring Inhoud, betekenis en strekking der genoemde werken mogen wij bekend veronderstellen: folianten zyn er over vol geschreven. Daarom sleohts enkele hoogtepunten: in „Figaro's Hochzeit" de onvergetelijke créatie van Irmgard Seefried als de charmante en kittige Suzanna. wier briefduet met de echter 'naast haar wat En dan een vocaal superieure Figaro van Erich Kunz, die zioh eveneens "als acteur sterk op de voorgrond plaatste. Zij beiden droegen deze opvoering, daar bij eveneens gestimuleerd door de diri gent dr Karl Boehm, wie het scheppen van een luchtige, vaartvolle Mozart sfeer by uitstek is toevertrouwd en aan de orkestklank een buitengewone door zichtigheid en accuratesse verleent. Maar ook als acoompagnateur der blik semsnelle recitatieven, waarvan de dui delijke dictie ongeëvenaard is, betoonde hij zich een meester. En dan „Die Entführung aus dem Serail": qua uitvoering eigenlijk nóg gaver, volmaakter en verfijnder dan de „Figaro", met een Konstanze van Wil ma Lipp en een Osmin van Endré Koreh, die sleohts als ideaal bestempeld kunnen worden! Glashelder de coloraturen der so praan, met haar heerlijk „bfel canto", fabuleus de onzegbaar diepe bas van de dikbuikige haremwaohter, een prach tig gegrimeerde Osmin van een ver wonderlijke vitaliteit en koddigheid, schitterend in zijn unieke dronkemans scène met Pedrilk) (Peter Klein). Maar ook een volmaakte Blondchen (Emmy Loose), héél menselijk in haar afscheid npmen van de plotseling zo vergevens gezind geworden waardige Bassa-Selim (Heinz Woester), die met zijn au fond goede hart allen de vrijheid .hergeeft. Een wat stijf acterende Belmonte (Walter Ludwig) beschikt over een glanzende tenor. Ook de tragiek spreekt haar woord: men denke aan het ontroerende duet KonstanzeBelmonte in de laatste acte. Gevieren vormden de solisten een su bliem kwartet. Het gesproken woord stuitte soms even het élan, dat overigens door de met een merkwaardige precisie en pit tige raakheid dirigerende JoSef Krips bij voortduring gestimuleerd werd. Een van enthousiasme geladen opvoe ring, evenals de Figaro door stormaoh- tlge ovaties, eindeloze terugroepingen en bloemaanbiedingen bekroond. „Die Entführung" zit deze Weners dan ook in het bloed! Zo ztfn deze van noblesse vervulde opvoeringen de „Don Juan" hoor den wy helaas niet weer verblin dende glanspunten voor ons muzikale leven geworden. Zij staan in de herinnering gegrift en bewyzen dat de Oostenrijkse opera- cultuur ondanks het woeden van de tijd nog niets van haar waarde en straling heeft ingeboet. Moge de overkomst van de Weense Staatsopera niet slechts een bijdrage vormen tot een hernieuwd wederzijds begrip voor elkander van twee volke ren, levend in een Europa, dat naar nieuwe samenwerking zoekt en streeft, maar ook een bijdrage geleverd heb ben tot het meer „opera-ingesteld" maken van het Nederlandse volk. De ontzaglijke belangstelling en het grootse succes betekenen reeds een gunstige aanduiding in die richting. Of vergissen wij ons en was hier van alleen sprake, omdat een der grootste cultuurinstituten van de we reld haar kostelijk bezit presenteerde? Volkomen gerust zijn wij daar he laas ondanks alles niet op Want Nederland is nog geen land als het door en door muzikale Oos tenrijk, waar „Kunst" even nodig is als „brood" H. WETSONTWERP HERKEURING VAN AFGEKEURDEN. Aan het voorlopig verslag van de Com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot herkeu- ring van afgekeurden ontlenen wil. dat het naar de mening van vele leden aan beveling zou verdienen in het voorstel vast te leggen, dat onder de generale herkeuring niet zullen vallen zii. dié vol gens de nieuwe keurlngsmaatstaven ziiri afgekeurd (dus dienstplichtigen van de hchtingen na 1944). terwiil men een ter- miin voor de duur van dit ontwerp niet onwenseliik ar-htte zulke m verband met het ervaringsfeit dat ..buitengewone om standigheden** een naar tiid gemeten zeer rekbaar begrip vormen. Wat ver staat de reeerm<* daaronder, en ^aruft- blijken de7e? Is de opvatting luist, dat er mede de internationale verwikke- afvallende Maria Reining als de gravin hin2:en jn West-Europa in kunnen wor- tot een der lieflijkste fragmenten werd.1 begrepen?

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6