„VOORBEELD IN TROUW, EENVOUD, PLICHTSBETRACHTING, GODSVERTROUWEN" HET KOPEREN HUWELIJK IN SOESTDIJK 588te Jaargang 1 .F.IDSCH DAGBLAD Woensdag 6 Juli 1949 Tweede Blad No. 26735 STOND eertijds een vorstenhuwelijk in het teken van politiek en diplomatie enerzijds tot welzijn der volkeren aan welker belangen zodoende ook het persoonlijk leven van vorsten dienstbaar werd gemaakt, anderzijds tot oorzaak van groter afstand en dieper kloof tussen volk en vorst, wie zelfs het gehoor geven aan de meest intieme gevoelens werd ontzegd onder de dwang van de zich wijzigende maatschappelijke verhoudingen (en wie staat centraler in en nauwer verbonden aan de maatschappij dan haar eerste burger) is een huwelijk tussen Koningskinderen een menselijke romance geworden, welke zich meestentijds onder het critisch oog van een liefhebbend volk ontwikkelt. Paste in het verleden wanneer zulk een jubileum al werd gevierd een politieke en staatkundige terugblik over twaalf en een half jarige huwelijksband, een opsomming van de loop der historie, een balans van credit en debet der gesloten „overeen komst", in onze moderne gedachtenwereld mogen wij twaalf en een half jaar menselijk gezinsgeluk van Koningskinderen niet verbinden aan de lotgevallen en belevenissen van het eigen volk én de wereld, tenzij deze van diepgaande invloed zijn geweest op dit gezinsgeluk zelve. Reeds ten tijde van het huwelijk van Koningin Wilhelmina be gon deze wijziging in de betekenis van een vorstelijke huwelijksband zich af te tekenen. „Ge moet wel begrijpen, dat ge een vrouw krijgt met twee moeders. De ene, de echte moeder, is een schat, en ge hebt van haar alleen maar iets goeds te verwachten. Maar de andere moeder is een moeder, die ook wel heel erg van haar kind houdt, maar die erg jaloers is en een beetje praatziek, en die om het minste of geringste zal denken, dat gij niet goed zijt voor haar kind. Neem U voor die moeder in acht, Hoogheid, die moeder is het Nederlandse volkAldus een buitenlandse gezant tot Prins Hendrik in diens bruidsdagen. Hoeveel temeer geldt deze zienswijze in onze dagen? Wanneer wij ons echter dit „moederschap" aanmatigen en dat doen wij in hoge mate, sprekende over „onze Prinsesjes", „onze" Koningin, mogen wij ons niet aan consequenties van die houding onttrekken, wanneer het betreft een enkel woord, een enkele geformuleerde gedachte, over een intiem festijn, waarin de „moeder" slechts te zamen met haar kinderen zich verheugt. Leefde in ons vorig jaar sterk de gedachte aan wat Juliana voor ons volk had betekend tot het moment dat zij haar hoogste positie aanvaardde, thans geldt het, wanneer wij andermaal schrijven over het Koninklijk Gezin, een persoonlijke gebeurtenis, waarin wij ons slechts „als moeder", niet „als volk van onderdanen" mogen mengen. In dezelfde trant, als waarin ons volk moeder was in de jubelende Septemberdagen van 1936, toen Bernhard von Lippe Biesterfeld het Hollandse Huis kwam binnenstormen, evengoed als tijdens de zonnige huwelijksfeesten van de zevende Januari 1937, evengoed als in 1938 bij de geboorte van „haar die gelukkig maakt", evengoed als in de bange dagen van 1939, toen Irene als „vredesboodschap" ter wereld kwam, evenzeer als in de bange jaren van de verbanning naar Canada, waarin die liefde werd gevoed door de smart van een scheiding waartegen geen moederhart is opgewassen, evenzeer als bij het weer inhalen in het ouderlijk huis in 1945 en in de dagen waarin het Nederlandse hart meeleed onder het kruis, dat Juliana als moeder te dragen kreeg na de geboorte van haar vierde dochter. thans zo gaarne in ons midden hadden gezien". Een van de woorden ongetwijfeld, wel ke de stralende bruid het diepst moeten hebben aangegrepen. Na het invallen van de winterse, vroege schemer wist zij aan het drukke en door drukte om geven paleis aan het Noordeinde onge merkt te ontsnappen, om zich te bege ven naar het Rosarium op het Joseph Israëlsplein. Daar vertoefde zij geruime tijd bij het monument ter nagedachte nis aan haar grootmoeder, Koning-Moe der Emma, aan wie zij vooral in haar persoonlijk leven zo onnoemelijk veel te danken had, aangezien deze beminne lijke persoonlijkheid haar had geleerd, als mens in plaats van als ornament de hoge plaats te bekleden, welke zij krach- Juliana, mensenkind ZIJN het niet in hoge mate de per soonlijke karaktertrekken, de diepe gevoelens voor de zuiverheid van gezinsintimiteit en huiselijke warmte, welke zozeer het beeld beheersen, dat wij ons maken van onze Koningin? Een énkel voorbeeld, teruggrijpend op de huwelijksdag, die wij thans herdenken. Hoe goed trof de voorganger tijdens de huwelijksplechtigheid in de Grote Kerk te 's-Gravenhage op 7 Januari 1937, prof. dr H. Th. Obbink de sfeer, waarin Prinses Juliana deze gebeurtenis be leefde. „In dit ogenblik gevoelen wij de geestelijke aanwezigheid van hen, die ons reeds zijn voorgegaan en die wij tens haar geboorte te dragen zou krij gen. Een eenvoudige bloemenhulde, een stil, onuitgesproken woord van dank en liefde. Niet als Koningsdochter, doch als - gelukkig door niemand opgemerkt mensenkind, dank brengend aan een van de weinigen, die haar door een moeder lijke liefde ondanks een hoge maatschap pelijke functie het persoonlijk geluk hebben doen smaken. Hebben niet ge baren als dit, hoe onopgemerkt ook, la ter slechts vernomen uit de mond van hen, die haar het naast staan, het hart van ons volk veroverd? Beter gezegd, van ons als moeder? BERNHARD, EENVOUD IN OFFICIEEL VERTOON. De officiële bruidsfoto, gemaakt direct na de huwelijksvoltrekking op 7 Januari 1937. Was het ook niet juist deze menselijke eenvoud, dit tonen van gevoelens welke ieder mens beheersen, welke ons volk reeds de eerste dagen na de zo onver wacht openbaar geworden verloving van .tllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllttlllllllilllllllll „Leer ons Uw voorrecht dankbaar ontvangen" „Almachtig God en Vader, wy danken U dat Gij ons Koningshuis en ons volk dezen dag vol vreugde bereidt en dat Gij het ons vergunt met dit jonge Vorstelijk echtpaar in dit bedehuis voor Uw aangezicht te verschijnen, om met hen Uwen zegen af te smeeken over hun hu welijksleven. Laten Uw rijkste ze geningen hun deel mogen zijn. Geef hun wijsheid, kracht en ge loof om hun hooge plaats onder ons volk met eere te bekleeden. En leer ons het groote voorrecht, dat Gij ons heden schenkt, zóó dank baar te ontvangen, dat wij met nieuwe trouw en heilige geloften ons te nauwer verbinden aan ons Oranjehuis, door hetwelk Gij ons volk reeds zoo menigen zegen hebt geschonken. Wil onze geëerbiedig de Koningin de volle vreugde tchenken van het geluk harer kin deren, opdat zij in deze zware da gen haar hooge taak met vernieuw de kracht en levenslust vervullen moge". (Het door de voorganger prof. dr H. Th. Obbink uitgesproken gebed bij de aanvang van de huwelijks plechtigheid in de Grote Kerk te 's-Gravenhage op 7 Januari 1937). Tllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllir Prinses Juliana een vertrouwelijke waar dering schonk voor de „stormender hand" bekend geworden Prins Bern hard? Niet als „koninklijke" verloofde, maar als toekomstige man van haar. die Wij liefhebben. Zozeer zelfs, dat aanvan kelijk een te vertrouwelijke naamopieders lippen zweefde. Een eenvoudige Jonge man. als een wervelwind in een eenvou dig sportwagentje door ons land loe rend. Geen officieel vertoon bij de ont vangst op het Paleis aan het Noordein de, waar Koningin Wilhelmina haar kinderen opwachtte. Een hartelijke ver welkoming, een lachende groet tot de duizenden toegestroomde Hollanders. Deze eenvoud heeft Prins Bernhard niet verlaten in de twaalf en een half jaar die sinds het huwelijk zijn verlo pen, hoewel vele openbare plichten en het nu eenmaal noodgedwongen aan zijn positie verbonden officieel vertoon het dikwijls moeilijk maken, persoonlijke belangstelling tot uitdrukking te bren gen. Onlangs nog waren wij getuige van zulk een persoonlijk medeleven van de Prins met het wel en wee van zijn land- Een aardige opname van de vier Prinsesjes in de Paleistuin te Soestdijk. BeatrixIrene en Magriet vol aandacht voor hun jongste Zusje in de kinderwagen. genoten. In besloten kring woonde Z.K.H. oefeningen van de studentenweerbaar heid Pro Patria in de Katwijkse duinen bii. On een van de schietbanen komen de, wendde Prins Bernhard zich, alvo rens de „gastheren" van het moment te begroeten, tot enige militairen, beho rende tot de permanente bezetting van de banen, die zich enigszins achteraf hadden opgesteld. Geruime tijd onder hield hij zich met de oorlogsgewonden onder hen, informeerde naar de aard van hun verwondingen hun mogelijk heden in de maatschappij, hun moei lijkheden by gedwongen demobilisatie e.d. „Stuur even een briefje naar mün hoofdkwartier. Die moeilykheden moe ten uit de weg worden geruimd. Zeg maar, dat ik dat gezegd heb!" „Een fyne l vent" was het enige commentaar, dat de betrokken militairen nadien konden j geven BEATRIX, GEBOREN OM LEIDING TE GEVEN. De eenvoud, welke zozeer onze Ko ningin en haar echtgenoot tekenen, werd door hen ook gevolgd in de opvoeding der kinderen. Beatrix, ons nu elfjarige oudste Prinsesje, wier geboorte in 1938 zulk een onstuimig vreugdebetoon in ge- heel het land ontketende, vormt van j die eenvoud der opvoeding wel een spre kend voorbeeld. Haar opvoeding immers vereiste wellicht nog meer tact en be leid dan van welk ander kind in dit of ander gezin ook. zy, als onze Kroon prinses, moet op een uiterst zware taak worden voorbereid, zodat de eenvoud der opvoeding gepaard moet gaan met de diepe bewustmaking van wat haar toekomstige taak in ons volk aan waar- digheld en verantwoordelijkheidsgevoel eist. Natuuriyke aanleg en weloverwogen voorbereiding op haar taak hebben haar thans in de kring van haar drie jon gere zusjes een dominerende plaats ge- I geven. Niet uit bedillerigheid, maar op j grond van haar door de anderen aan- vaarde organisatietalent en een natuur- ïyk overwicht als oudste neemt zy tel kenmale ongedwongen de leiding, wan neer het gaat om een van de talloze spelletjes of .opvoeringen", waarmee onze Prinsesjes zo vaak hun directe eigen of ook bredere omgeving vermaken. Reeds in Canada waren daarvan spre- kende voorbeelden op te merken. Gaan wij terug naar die tijd van verbanning en denken wy aan de overal in de ge allieerde wereld levendige drang tot I hulpverlening, tot onderlinge steun en gebouwd, allerminst. Vier dollar slechts keerde karakter. „Vrede" staat nu een bleek de opbrengst aan het einde van de dag te zijn! Maar er sprak een sfeer van actie uit, een gevoel voor organise ren ten bate van anderen, die zy ook later, teruggekeerd in het vaderland, zo dikwyis op de aan kinderen eigen een voudige wyze zou tonen. IRENE, GRACIEUZE VREDE. Heel anders geaard is Prinses Irene. In het kinderspel op Soestdyk neemt zy veelal de tweede plaats in, niet uit maal niet als eerste woord in het woor denboek, noch in de maatschappy. Haar naam was indertyd, by haar geboorte in 1939, een symbool en wy zouden thans geneigd zyn, dit symbool wederom in haar geaardheid te zien: vriendeiyke maar stille, gevoelvolle maar zwygzame volgzaamheid, gepaard aan een natuur iyke gratie, die wy maar al te zeer mis sen in onze samenleving. Kortom „vrede", tevredenheid, aanvaarding van wat de wereld biedt een gebrek aan initiatief of capacitei ten, doch ten gevolge van haar volg zamer, stiller en meer in zichzelf ge- vergroting van de oorlogsinspanning, dan herinneren wy ons de „inzameling" voor het Canadese Rode Kruis, georgani seerd door Beatrix in de tuin van haar Op 8 September 1936 stopte een open grys autootje voor het Paleis Noordeinde te Den Haag: een korte, harteiyke be- groeting door Koningin Wilhelmina en tydeiyke woning. Niet dat haar bloem- I Prinses Juliana, en Prins Bernhard had verkoop aan allen, die op zekere dag zyn entree gemaakt tn het Hollandse tuin en huis betraden, nu meteen een]gezin. Duizenden waren toeschouwer ,.v 0vaii van de fundamenten is geweest, waar-!van dit moment, een der hoogtepunten 'een ontmoeting tussen een oude ietwat op het werk van het Rode Kruis werd van de enthousiast gevierde verloving, kortademige dame en ons dei dé Drin. Deze bescheidenheid is als gezegd geen gebrek aan lnneriyke diepgang. Wie kennis neemt van de prestaties van Beatrix en Irene op de school van Boe- ke weet, dat zij in intelligentie niet tot klassen apart behoren. En er zyn gebie den, waarop Beatrix in Irene haar meer derheid moet erkennen en dan ook ten volle erkent. Buiten schoolverband biykt dit by voorbeeld sterk by alle sportieve bezigheden van de Prinsesjes. Irene laat in haar paardryden een natuuriyke gratie zien, tot trots van haar vader, die deze sport met zoveel liefde en vaar digheid betoefent. By de reeds genoem de kindervoorstellingen onzer Prinsesjes is het acrobatische gedeelte in goede handen by Irene, die op alle motorische gebied haar andere zusjes verre de baas is en daarin ook wordt erkend. MARGRIET, LEVENSLUSTIG IMITATIETALENT. Kinderen kent men nu eenmaal het beste in hun spel. In de reeds enkele malen genoemde gezameniyke spelletjes en opvoeringen van de Prinsesjes speelt Margriet tot dusverre veelal de rol van clown. Niet alleen omdat zy nog te Jong Is om „prestaties" te leveren op ander gebied, ook omdat haar aard zo in deze richting is ontwikkeld. Van haar vaders zijde heeft zij een grote gave voor ver tellen en imiteren meegekregen en reeds op zeer jeugdige leeftyd kon zy met deze aanleg allen, die haar zagen en hoorden, vermaken. Haar opmer kingsgave stelt haar in staat, vele dóór anderen onbewust ervaren bijzonderhe den scherp te onderscheiden en deze dank zij haar voor een kind meesterlyke beheersing van het woord, ook tot uit drukking te brengen In een aardige be schaving van het leven op flnc.stdijk treffen wy b.v de geschiedenis aan van

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5