Onderwijs-vernieuwing in Waddinxveen ^at de Leidse Raad Maandag a.s. zal behandelen Officiële publicaties Laatste berichten UIT DE OMSTREKEN UIT DE RIJNSTREEK Beurs van Amsterdam DINSDAG 5 JULI Uitbreiding centrale electriciteitifabriek Reeds spoedig na de bevrijding bleek het noodzakelijk aandacht te schenken aan de productiecapaciteit der electri- citeitafabriek. Aangezien deze, tezamen met de vijf andere centrales in Zuid- Holland, werkt in gezamenlijk veHband met de N.V. ElectriciteiWbedrijl Zuid- Holland te 's-Gravenhage (E.Z.H.) en deze N.V. tenaanzien van de produc tiecapaciteit de leiding heeft, werd het onderzoek inzake de te volgen uitbrei- dingstaotlek door haar verricht. Zij verstrekte daartoe een opdracht aan het Centraal Bureau van de Vereni ging van Directeuren van Elecfcriciteits- ibedrijven in- Nederland. Het rapport, door dit Bureau uitgebracht, conclu deerde, zoals te verwachten was, tot een aanzienlijke uitbreiding van het produc tie-vermogen Het bestaande productie-vermogen der Zuid-Hollandse centrales bestaat immers voor het allergrootste deel uit machines, welke reeds omstreeks 1930 en eerder in bedrijf werden gesteld. Zonder onderbreking van de uitbrei dingen van centrales als gevolg van de oorlog, zouden deze machines reeds door nieuwe zijn- vervangen. Verder is het electriciteitsverbruik na de oorlogs jaren zodanig toegenomen, dat in de vraag niet anders dan met inspanning van alle krachten en met beperking van het verbruik gedurende de winter maanden kan worden voorzien. Ten aanzien van de vraag, in welke Zuid-Hollandse centrales de nieuwe productie-eenheden zullen worden op gesteld, is, voor zover thans is beslist, de keuze gevallen op Rotterdam en Dordrecht, in welke gemeenten elk 2 eenheden van 50.000 kW. zullen wor den opgesteld, terwijl verder in Leiden 2 eenheden van 30.000 kW. en in Den Haag 1 eenheid van 30.000 kW. zullen worden geplaatst. Omtrent een verdere uitbreiding in E.Z.H.-verband zullen nog nadere beslissingen moeten worden genomen, in verband waarmede aan "t eind van dit jaar een nieuw onderzoek zal aanvangen. Bij de genoemde keuze hébben voor namelijk technische overwegingen een rol gespeeld. Daarnaast was van belang de vraag, waar de opstelling met de minste kosten tot stand kon komen. Dat in Leiden twee nieuwe productie eenheden zullen worden opgesteld, is voor de gemeente niet alleen van be lang, omdat daarin de bevestiging ge zien kan worden van de belangrijke plaats, welke de Leidse lichtfabrieken in de Zuid-Hollandse electriciteitsvoor- ziening innemen, doch deze omstandig heid bestendigt tevens de mogelijkheid tot stoomlevering voor industriële- en verwarmingsdoeleinden De voorgestelde uitbreiding overtreft overigens niet die, welke de electrici- teitsfabriek zou moeten onuergaan, in dien geheel zelfstandig geproduceerd werd. In E.Z.H.-verband wordt immers ondanks het feit, dat de electriciteits- fabriek, afgezien van enkele Zon- en feestdagen, doorlopend in bedrijf is, de laatste jaren steeds meer electriciteit iiigekccht dan de productie der cen trale bedraagt. De productiecapaciteit der centrale is onvoldoende om bij een machinedefect til deus de hogere belas- tingen, zonder bijstand van de de eigen electriciteitsbehoefte te dek ken, Uit dezen hoofde alleen al zou e<m uitbreiding met een eenheid van rond 30.000 kW. bij zelfstandig bedrijf reeds veel eerder tot stand moeten zijn «ekomen. De opstelling van een tweede eenheid van 30.000 kW. ter vervangmg van de oude machmes zou dan op het ogenblik eveneens aan de orde Wn- De kosten van opstelling van twee productie-eenheden, elk groot 30.CKW kW., met bijkomende werken kunnen als volgt worden geraamd: Bouwkundige werken Ketelhuis, incl. bunkers f. Ketelfunderingen J- Machinekamer Turbinefundamenten i- Schakelhuis Filtergeb. koelwaterkanalen 1. Machinale inrichting 2 Turbogeneratoren met toebehoren 4 Ketels met toebehoren f. Ketelvoedingpompen f- Voedingwateraccu's Stoom- en voedingleidingen I. Ketelwaterbereiding f- Koelwaterfilters J- K.ïlentransport extern l- Kolentransport intern f. Electrische aanleg Onvoorzien f- Verplaatsingskosten te ver wijderen installaties der Lichtfabrieken Totaal der werken in E.Z.H.-verband 20.700.000 Ten aanzien van de jaarlijkse lasten, welke voor de electriciteitsfabriek voort vloeien uit deze uitbreiding, zij het vol gende opgemerkt. De totale productie- en transportkosten van alle productie- centrales in Zuid-Holland worden, voor zover die kosten zijn gemaakt in E.Z.H.- verband, door de E.Z.H. aan die P™~ ductiecentrales vergoed. Zij brengt die kosten, verhoogd met haar eigen kos ten, weder aan de deelnemende bedrij ven in rekening in verhouding van de grootte van elks debiet tot de in totaal afgenomen hoeveelheid electricitit. Aan de elecriciteitsfabriek zal dus in reke ning worden gebracht dat deel van de uit de werken voortvloeiende jaarlijkse lasten, dat overeenkomt met het ge bruik, dat van de nieuwe installaties ten behoeve van de Leidse electriciteits- voorziening wordt gemaakt. Voor Lel den is het dus in dit opzicht onver schillig, waar het nieuwe productiever mogen wordt opgesteld. Het door Lel den verschuldigde aandeel in de daar uit voortvloeiende lasten zal haar steeds in rekening worden gebracht. De vraag, in wflke mate de nieuwe investeringen van invloed zullen zijn op de kostprijs, is nog niet met zeker heid te beantwoorden. Worden de ver wachtingen omtrent het toenemen van de vraag naar electriciteit bevestigd, dan zal de stijging van de kostprijs bij maximale bezetting ongeveer 1 cent per kW. bedragen. Daar staat tegenover, dat, evenals na de eerste wereldoorlog het geval was, een daling van de ko- lenprijs mag worden verwacht. Hoe groot deze daling zal zyn, is op dit ogenblik uiteraard niet aan te geven. Ter oriëntering kunnen wij echter me dedelen, dat een daling van de kolen- prijs met f. 12,— per ton tengevolge zal hebben, dat de bedrijfsuitkomsten voor de gemeente door de onderhavige uitbreiding niet zullen worden beïn vloed. OVEREENKOMST LEVERING GAS EN ELECTRICITEIT AAN DE GEMEENTE BENTHUIZEN. Voorgesteld wordt een overeenkomst tot levering van eas. alsmede een over eenkomst tot levering van electriciteit aan te gaan met de gemeente Benthui zen. 2.000.000 120.000 730.000 220.000 100 000 480.000 4.600,000 7.000-000 240.000 60.000 800.000 365.000 100.000 350.000 200.000 800,000 1.815.000 700.000 De Wethouder van Onderwijs, de Heer J. C. van Schalk, is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. De Wethouder van Openbare Werken, de Heer A. J. Jongeleen, ls verhinderd Woens dag spreekuur te houden. AFSLUITING SPOORWEGOVERGANG MOKSWEG. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat in verband met rioolwerkzaamheden voor de spoorwegwerken de spoorwegovergang aan de Morsweg (Staatsspoor) met ingang van heden voor onbepaal.de tijd voor alle rij- vérkeer zal zijn afgesloten. Het rijverkeer, komende van de richting Lage- en Hoge Morsweg, zal worden om gelegd over de Rynzichtbrug, de Haagweg en het Noordelnde. Het van de tegen overgestelde kant komende rijverkeer kan de Lage- of Hoge Morsweg slechts bereiken ia het Noordeinde, de Haagweg en de Riinzlchtbrug. Leiden, 5 Juli 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BOOL. F. H. VAN KINSCHOT. Ons Distributiehoekje MEER PAARDENROOKVLEES OP VLEESBON. Het C.DK. deelt mede. dat met ingang van gisteren op een bon voor 100 gram vlees in plaats, van 100 gram paardeiï- rookvlees. 150 gram paardenrookvlees verkrijgbaar zal zijn. Voorts zal men op een bon voor 100 gram vlees desgewenst 100 gram pekel- spek kunnen kopea. LEIDSE PHILATELISTEN NAAR DE TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. De Leidse Vereniging van Postzegel verzamelaars maakte in samenwerking met hare afdeling te Noordwijk. Zondag een tocht per autobus naar de .Bepitex" Intern, philatelistische tentoonstelling te Brussel, 's Morgens halfacht werd van het Stationsplein gestart (uit Noordwijk vertrok men om 7 uur) en na enig opont houd aan de grens bereikte men om circa 1 uur Brussel, na vooraf nog even geluncht te hebben en onderweg zich nog even te hebben gelaafd met een koele dronk. Nu werd gelegenheid ge geven de tentoonstelling te bezichtigen. De leden-philatelisten hebben genoten van wat daar achter de vitrines was ten toon gesteld. Ook was een gedeelte van de verzameling van de koning van En geland ten toon gesteld, hetgeen een zéér interessante inzending was. Jam mer, dat de tiid te kort was om alles goed te bestuderen. Na nog een korte rondrit door Brussel gemaakt te hebben, werd circa 6 uur de tocht naar Holland aanvaard. Na nog een korte rustpoos aan de Schelde tp Antwerpen bereikte men om circa halftwaalf Leiden. MULO-EXAMENS. Geslaagd voor diploma B: N. Favier, J. J. v. Zonneveld, M, J. de Bock, M. G. de Bruin, allen te Leiden. T. de Groot, D Hortensius Oegstgeest; W J. Wach- tendt^k, Voorschoten: J. P. C. v. Beek, Alphen; A. Durieaux, Katwijk aan Zee; A. Oskamp. Aarlanderveen; D. C Rade maker. Leimuiden; C. Horsman. Koude kerk. Afgewezen: 7 candidaten. Geslaagd voor diploma A; M. G. Heemsbergen. P. L. Eichhorn Leiden; A. A. Luca, H. v. d. Gon Netschor. Oegst geest; L. v. Amerong, Voorschoten: H. W. Dompeling. T. Kleen. C. v. Beelen, Katwfjk aan Zee: D. v. Leeuwen, Alphen. Afgewezen; 4 candidaten. Naweeën van de Stadhuisbrand NA 20 JAAR NOG GEEN OVEREENSTEMMING. De heer B; E. Feld, eigenaar van het pand Vismarkt 6, heeft onderstaand adres gericht tot de Leidse Gemeente raad. „Ondergetekende Feld, Bernard En- gelbert, wonende te Lelden, Vismarkt no. 5, geeft te kennen, dat hij in het jaar 1935, toen wonen de Vismarkt no. 6, een zeer onaange- namè buurman heeft gekregen met na me het Gemeentebestuur van Leiden, waarvan hij tot heden toe met anders dan ellende en verdriet heeft ondervon den, dat h\j sinds 1 September 1946, dat is meer dan 2% Jaar, besprekingen heeft gevoerd met B. en W. over het huis Vismarkt no. 6, welke eohter tot geen resultaat hebben geleid, dat hij op 12 Mei 1949 aan B. en W. van Leiden en aan de Aannemings maatschappij vii. Hillen Roosen te Amsterdam verzocht heeft de herstel ling van genoemd huis te doen uitvoe ren volgens de dading overeengekomen voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage in November 1940 en daarvan schrifte lijke bevestiging tegemoet eag, dat hy tot nu toe na hernaald vra gen, van B. en W. geen antwoord heeft ontvangen, dat hij daarom het dringend verzoek tot U richt, zorg te dragen, dat 't huls Vlsmarlft no. 6 spcedig hersteld wordt in de toestand zo als het was in Sep tember 1935". (Wij herinneren er aan, dat het hier een pand betreft dat bij de Stadhuis- orana op 12 Februari 19z9 dus meer dan 20 jaar geleden! ernstig werd •beschadigd. Het wordt dus wel de hoogste tijd, dat deze zaak eindelijx eens wordt afgedaan. Red. „LJD."). VIER GOUDEN DOCTORATEN. Vandaag is het vijftig jaar geleden.dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Geneeskunde de heer A. A. Ladage. geboren te Leiden en wo nende te Zeist. De heer B. R. de Bruijn, geboren te Goes en wonende te Amsterdam, her denkt vandaag het feit. dat hij vijftig jaar geleden aan deze Universiteit pro moveerde tot doctor in de Scheikunde. Morgen zal het viiftig jaar geleden zijn dat aan deze Universiteit promo veerde tot doctor in de Godgeleerdheid de heer A. H, Haentjens. geboren te Arnhem en wonende te Baarn. Donderdag a.s. zal het vijftig jaar ge leden ziin dat promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap, de heer H. Pol- vliet. oud-lid van het Hof van Justitie in West-Indië, geboren te Utrecht en wonende te Haarlem. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Juni werd op het poli tiebureau aangifte gedaan van de vol gende gevonden voorwerpen: Sleutels; bril; etui met Inhoud; etui met foto's; vulpen; regenjas; ketting- kast; rozekrans; portemonnaiebro che; militaire koppel; ceintuur; trui; stofjas; parapluie; kniekous; padvin- dersriem; jongensjasje; postzegels; schoen; kinderstep; combinatietang; j vulpotlood; dasspeld; armband; hals ketting; boek, passer; kinderschoentje; Tekenschrift; muntbiljetten; gaskraan met koppeling; tafelbel; sjaal; handtas met inhoud; baret; handschoenen; wieldop (auto); alpinomuts; windjack; distributiebescheidengymschoenen overhemd; leef net met viszak; actetas; zwembroek met handdoek; emmer met inhoud; rol kurkplaat; reservewiel met •band (auto); armbandhorloge, bood schappentas; fototoestel; medaille. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat 10, op Woens dag- en Zaterdagmiddag van 14.00 16.00 uur. De heer W. J. Mulder alhier slaag de te Wageningen voor het ingenieurs examen tropische landbouw. TORPEDO VAN DE „TIJGERHAAI" MISTE. Succes voor de duikboten. Onze speciale verslaggever bij de vlootmanoeuvres seint nader: Na de succesvolle aanval van de .Zeehond" op het convooi kreeg giste ren ook de „Tijgerhaai" gelegenheid een torpedo te lanceren. Deze was be doeld voor de Maidstone, doch miste en ging voor de boeg van de „Vulcaan" heen. Vannacht zijn de Brits»- duikboten verscheidene keren tot de aanval over gegaan. Op de „Vulcaan" kan men niet zeggen met welk resultaat. Deze oefeningen hebben ten doel het con vooi in verband te houden. Voor de duikboten zijn zij leerzaam wat de aan- valstactiek betreft. In werkelijkheid zal het zo zijn, dat de duikboten niet met route, koers en snelheid van het con vooi bekend zijn en dus ook minder kans hebben om doelen te vinden. Bovendien schrijven de oefeningen van gisteren en hedennacht geen te genaanval voor. Toch is het een succes voor de duikboten, dat zij tot in de box van het convooi, ondanks binnen- en buitenschermen van de escortesche pen wisten door te dringen. Heien zijn er aanvallen van vlieg tuigen, die begonnen zijn van land uit te verkennen. Vliegtuigen van de „Im placable" en van lanöbases zullen tot afweer opstijgen. De grootste oefening komt als het convooi mag uitwijken en de escorte schermen tot de aanval mo gen overgaan. Eerst dan is de realiteit benaderd. POSITIE K.LJV1.-VLIEGTUIGEN. Gisteren is van Amsterdam vertrok ken de PH-TDG (Gouda) met gezag voerder Van der Vaart. Uit Batavia is gisteren vertrokken de PH-TET (Til burg). In Amsterdam is gisteren aan gekomen de PH-TDE (Eindhoven) met gezagvoerder De Wijs. P.v.d^A.-RAADSLID BEDANKT VOOR BENOEMING. Mej. A. J. van Nienes thans in aanmerking. Naar wij vernemen, heeft de heer Drs L. A. V. Metzemaekers zijn benoe ming tot lid van de Gemeenteraad niet aanvaard, zulks in verband met een binnenkort te verwachten langdurig verblijf in het buitenland. Op de lijst van de P.v.dA. wordt de heer Metzemaekers opgevolgd door mej. A. J. van Nienes. KATWIJK AAN DEN RIJN Tijdens de hevige onweersbui van hedenochtend ls de bliksem Ingeslagen ln de torenspits van de Ned. Herv. Kerk al hier. Gelukkig was er geen noemenswaar dige schade, terwijl ook geen brand ont stond. KATWIJK RAADSAGENDA. Woensdagmiddag te 5 uur komt de raad in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeld o.m. 0de volgende pun ten: Benoeming van een lid in de com missie tot wering van schoolverzuim te Katwijk a. d Rijn. Voorstellen tot het aangaan van twee geldleningen, resp. groot f300.000.- en f. 160.000.-. Voorstel tot wijziging der Verordening tot rege ling van de lonen der werklieden in dienst van de Gemeente Katwijk. Voor stel tot het onder het beheer van het Grondbedrijf brengen van enige perce len grond van E. A. van Leeuwen (Com mandeurslaan) en de erven Verloop (ten Zuiden vap Katwijk-Zee). Burgerlijke Stand Geboren: Lydia Agatha, d. van A R. van der Jagt en L. A. Korpelshoek; Pietje Jeltje, d. van B. W. Vooljs en A. Star; Huibertje. d. van W. van Duljn en H. Blok; Johanna A. M„ d. van D. van der Bent en C T. J. Slats; Krljntje, d. van C. Meijvogel en D. van der Plas: Huig, z van J. van Duljn en H. van Beelen; Dirk, z. van W. Ku(jt en L. Durleux; Cornells, z. van C. Harteveld en A. Ouwersloot. Ondertrouwd; P. J. Verhoog en M. Vlas man; J. van den Burg en J. Paap; P. Kerpershoek en C. Guljt; J. van der Does en C. M. van der Plas: P. J. Slingerland en J. H. Elfrink; G. van Hanswijk en. G. Guljt; J. van Delft en G. van Iterson. Getrouwd: E. A. T. de Beer en J G, van Rijn; T. van der Plas en I. Vooljs: Z. Ouwehand en M. Stljger; S. Visser en L. H. Burgerhout. Overleden: C. Korpelshoek, 71 Jaar. echtgen. van E. Blellleven; L. SchaaD. 68 jaar, geh. met A. Philipsen; H. van Duy- venbode, 70 Jaar, wed. van M. Ouwehand. KATWIJK AAN ZEE Ds GODTHELP BEZOCHT KATWIJK. Ds J. Godthelp te Zwljndrecht, die alhier beroepen ls ln de vacature van ds H. A. Jellema, heeft gisteren met zlln vrouw een bezoek aan Katwijk gebracht. Hij werd rondgeleid door de gemeente en bezocht verschillende kerkelijke instellingen. Des avonds om 7 uur was er een bijeenkomst in de Oranjezaal van het Jeugdhuis, waar hij kennis maakte met de Herv. Kerke- raad en anderen. Ds Godthelp is 44 Jaar oud. was predi kant te Westmaas van 19391942; te Streefkerk van 19421946 en dient sinds 1946 de gemeente van Zwijndreoht. De volgende leerlingen van de Chr. School voor ulo. hoofd de heer F. W. A. Eikerbout slaagden voor het diploma Mulo A: Riek Dompellng. Tinl Kleen en Kees van Beelen en diploma B: Adrl Durieux. NOORDWIJKERHOUT Burgerlijke Stand Geboren: Louisa Maria, d van W. J. Verbeek-Broekhof; Huberta Petronella Johanna, d. van C. P. I Ultendaal-v. d. Burg; Cornelia Catharlna Maria. d. van J. N. v. Eeden-v. Teyllngen; Engelbertus Johannes Gerardus Maria, z. van W. P. v. d. Berg-Hogervorst; Harry Antonlus, z. van C. L. v. d. Lans-Brama; Maria Hendrlka Anna. d. van J. v. Marls- Zonneveld; Cornelia Helena, d. van J. G. Kortekaas-Rulgrok; Bernardus Cornells I Godefrldus. z. van A. W. Lammers-Romljn. Overleden: W. P. A. v. Maarschalker- waart, 74 Jaar. echtgenoot van G. W. Vos- selman; J. Nulkes, 73 Jaar, echtgenoot van M. Kors; L. van Baarle. 80 Jaar, echtgenoot van J. v. d, Mey; A. W. Heerbaart, 72 Jaar, echtgenoot van J. H. Vosmer. RIJNSBURO Afscheid ds Burgy. Gisteravond kwam de Jonge Kerk in maandelijkse vergadering bijeen. De bijeenkomst droeg het karakter van een afscheidsavond, in verband met het vertrek van ds Burgy naar Den Haag. Ds M. J. J. Bonting opende de vergade ring op de gebruikelijke wijze, waarna hij een openingswoord sprak, waarin hij o.a. naar voren bracht, hoe het be stuur gemeend had om deze avond dis cussies te houden over de Zondagshei liging. de vrijetijdsbesteding en vrij stelling van studenten in de theologie van militaire dienst. Er werden 6 krin gen gevormd. Na de pauze werd door mej. R. Hogewoning „Gemeenschap der Heiligen" voorgedragen. Ds Bon ting deelde mede. dat het bestuur -weer een fietstocht georganiseerd heeft voor 20 Juli a.s. Tevens herinnerde hij aan de postzegelactie, waardoor een meisje naar Zwitserland gestuurd kon wor den. Zif is geheel hersteld teruggeko men. Hierna ging spr. over tot het eigenlijke doel van deze avond: het afscheid van ds Burgy en echtgenote. Ds Bonting dankte ds Burgy namens de gehele Jonge Kerk voor al hetgeen hij in de drie jaren, die hfj hier geweest is, gedaan heeft. Spr. overhandigde na mens de Jonge Kerk ds Burgy de tri logie over Josef en ziin broeders van Thomas Mann. Ds Burgy sprak zijn dank uit voor de welgemeende woor den en het geschenk. ,By het lezen van deze boeken zal ik veel aan Rijnsburg terugdenken". Na voorgegaan te zijn in gebed en het ringen van Gez. 300, werd deze avond gesloten, waarna gelegen heid bestond afscheid te nemen van ds Burgy en echtgenote. De heer H. J. Boom, 1ste onderwij zer aan de Kon Wilhelminaschool al hier. heeft de benoeming als hoofd der Chr. school te Nieuw en St. Joostland bij Middelburg aangenomen. De ouden van dagen die wensen deel te nemen aan het autotochtje, dienen zich vóór Donderdag as. op te geven bij dr Van der Laan of de heer Kromhout van de Boerenleenbank. ALRHEN GEMEENTELIJKE AANBESTEDING. Ten gemeentehuize werd gistermor gen de aanbesteding gehouden voor het bouwen van een brandweergarage. In totaal waren er 16 inschrijvingen. De hoogste inschrijving was die van de fa. Leehorst te Waddinxveen met f. 11.849, dé laagste van H. J. Strijk te Rijpwete- ring met f. 8.950, AANBESTEDING DUIKERBRUG. Door Provinciale Staten van Zuid- Holland werd gistermorgen te 's-Gra venhage aanbesteed het maken van 'n duikerbrug van gewapend beton alhier, ten behoeve van de aanleg van de weg verbinding RijnbrugHerenweg. Er waren 39 inschrijvingen. De vijf laagsten waren: het Aannemersbedrijf C. M. Deereraberg Gebrs. J. en P. van Wijk alhier, f. 54.500,fa. Beljon te Den Haag f. 54.860,L, P. Waals te Rotterdam f. 54.900,—; Gebrs. Schol- te, Leiderdorp f. 55.850,J. Bron- gersma te Gouda f. 56.300,De hoog ste was fa. Heemskerk te Leiden met f. 78.500,—. BODEGRAVEN De heer J. C. van Leeuwen al hier slaagde te Wageningen voor het candidaatsexamen Nederlandse land bouw. HAZERSWOUDE De Anjercollecte ln onze gemeente heeft f. 102,97 opgebracht. Raadsvergadering De raad dezer gemeente komt op Woensdagavond 7.30 uur in openbare vergadering bü- WADDINXVEEN Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Petronella, d. van A. Verblaauw en E Plokkaar; Pleter, z. van W. J. Hardendood en W D. van der Laan; Martina Maria, d. van P. Ripping en S. A. van der Broggen. Ondertrouwd; H. van der Weljde en H. J. Kersbergen. Getrouwd: H. J. van Vliet en A. J. T, Janmaat; M. A. Kcijzer en N. Langendam; C. J. van Hofwegen en J. Boon. Acht woningen toegewezen. Het gemeentebestuur heeft bericht ontvangen, dat dit Jaar nog 8 wonin gen beschikbaar zouden worden ge steld. Voor particuliere en overheldsbouw zullen dus 11 woningen beschikbaar zijn. De heer J. H. de Kort 1ste opzich ter-tekenaar bij Gemeentewerken al hier, is geslaagd voor het examen Wegenbouwkunde van de P.B.N.A. De heer C. Verheul behaalde zijn einddiploma 5-j. H.B.S. te Groningen. Onze oud-plaatsgenoot, de heer J. de Reus, thans adj.commies ter se cretarie te Assen, slaagde voor het diploma Gemeente-administratie I. ERNSTIG ONDERZOEK NAAR LAAG VLIEGEN BOVEN KUSTSTREEK. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat een ernstig onderzoek wordt ingesteld naar het dezer dagen geconstateerde onveranwoordelyk laag vliegen van mi litaire vliegtuigen boven de kuststreek. Het onderzoek is nog niet geëindigd. Vast staat in ieder geval dat geen Nederlandse vliegtuigen daarbij betrok ken zijn. TOERISTEN-DEVIEZEN VOOR DENEMARKEN. Met ingang van heden kunnen ook toeristische deviezen voor reizen naar Denemarken worden aangevraagd en wel zonder loting. De eerste toewijzing zal op 11 Juli kunnen geschieden. De toewijzing bedraagt vpor personen van 14 jaar en ouder ten hoogste 500 Deense kronen en voor kinderen bene den 14 jaar 250 kronen. Per dag mag slechts maximaal over 50, respectieve lijk 25 kronen worden beschikt. De aan vragen kunnen gedaan worden voor rei zen aanvangende in de lopende of de eerstvolgende maand. RIJKSGEBOUWEN ZULLEN 7 JULI VLAGGEN. Naar wii vernemen zal ter gelegenheid van het 12%-jarig huwelijk van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard op Donderdag a.s door de Depar tementen en andere Rijksgebouwen wor den gevlagd. HALF MILLIOEN ITALIAANSE TEXTIELARBEIDERS IN 24-UUR STAKING. Een half millioen Ialiaanse textiel arbeiders zijn vandaag een 24-uursta- king begonnen om kracht bij te zetten aan hun eisen tot vernieuwing der looncontracten. De metaalarbeiders in Italië zijn voornemens a.s. Dinsdag een dag te staken. Vanochtend zond het s*. „Stad Schiedam", gemeerd aan de Ertskade te Amsterdam, met zijn stoomfluit SOS-signalen uit. Het lid van de be manning, de 29-jarige A. van Gaveren uit Amsterdam, was van een trap ge vallen, met zijn hoofd op de railing terecht gekomen en in het water geval len. Enige tyd later slaagde men er in het lichaam op te halen, doch de levensgeesten bleken reeds geweken. Marktberichten BODEGFAVEN, 5 Juli. Aangevoerd 201 partijen kaas. Ie soort f. 1.691.75; 2e soort f. 1.631.68; extra zware soort tot f. 1.83. BOSKOOP. 4 Juli. Rozen per bos gr. bloemig Better Times 6090; Duisburg 70—1.20; Pechthold 80—1.00; Rosalandla 3050; Florex 5790; Butterfly 5585; Vierlanden 1.50—1.90; Queen Mary 1.50 2.20; Talisman 90—1.10; Edith Helen 50 80; Hadley 5070; Parel van Aalsmeer 3540; Gemengde rozen 20—30; Baby rozen per bos: Gloria Mundl 45; Prinses Juliana 3050; Else Poulscn 2738; Sweetheart 46—52; Rose Triumph 30—45; Juweeltjes 751.40; Ingar Olsson 31—42; Wolfsglorle 4070; Polyantharozen 1.00 1.30. Diversen per bos: Clematis Prlns Hendrik 2.002.20; Idem Durandl 70 1.00; Campanula 2031; Llatrlx 5585; Gladiolen 34—59; Margriet 8—10; Floks 4551; Delphinium 4865; Spirea 2129; Legustrum goud-bont 3846; Anjers 15 —20: Lathyrus 1634; Lelies 2228; Iris 30; Dahlia's ln soorten 5867. KATWIJK a. d. RIJN, 4 Juli. Groente veiling. Aardappelen bonken 88.40; Idem groten 8.8010 60; Idem drielingen 4.40 8.00; Idem kriel 3.604.40: Bospeen 10 18; Boskroten 2.804.40; Kroten per 100 kilo 6.4011.20; Tuinbonen 813; Sla 1.505.50; Kassnijbonen 1; Andijvie 810; Komkommers 1719; Waspeen 915; Aardbeien 0.600.75; Doppers 4249; Rabarber 6 10—10.70; Radijs 2.00—2.10; Bloemkool Ia 1921; Idem I 1118; Idem II 6—12. ROELOFARENDSVEEN, 4 Juli. Bloe menveiling. Alstroemerla 27; Colvlllle 4—27; Gladiolen 39—46; Esther Read 1— 8; Eremeus 4080; Anjers 312; Dahlia 7—11; Liatrls 2430; Scablosa 7—16; I/elles 7—35. ROELOFARENDSVEEN. 4 Juli. Groen teveiling. Aardbeien 18—30: Frambozen 2236; Kropsla 1.502.60; Bloemkool 6.00 8.00; Bospeen 6.007.00 per 100; Kas- snljbonen 9.0012.00; Idem stek 4.00 6.50; Prinsebonen 12.5014.00; Peulen 2.205.00; Doperwten 2.803.50; Capu- cljners 2.705-20: Tuinbonen 0.95—1.20; Augurken grof 14.3015.20; bom 8.10; stip pel 2.30 per 25 kilo. ROTTERDAM. 5 Juli. Veemarkt. Aan gevoerd totaal 2751 stuks. 210 vette koelen en ossen; 722 gebrulksvee; 125 graskalve ren; 445 nuchtere kalveren: 393 biggen; 46 veulens; 268 paarden; 398 schapen en lammeren: 65 bokken en gelten: 79 var kens. Prijzen per stuk: kalfkoelen le soort 870. 2e soort 760, 3e soort 640; melkkoeien 870, 760, 640; varekoelen 500. 439. 360; vaarzen 640, 520. 400; pinken 530, 430, 350, graskalveren 330. 230. 120; biggen 52. 45, 40; hitten 700, 560, 425; werkpaarden 880, 680, 520. Prijzen per kg: slachtpaarden 1.40, 1 30, 1.10. Uitwisseling met Eerbeek Dat het in Waddinxveen ernst is met de onderwijs-vernieuwing, is onlangs weer duidelijk gebleken. Na de laatste Raadsvergadering werd een demonstratie gegeven met het aan gekochte filmapparaat. De Raadsleden en de genodigden konden zich daarbij zelf overtuigen van de grote waarde, die het filmonderwijs voor de schooljeugd kan hebben. Een drietal leerzame films van de Stichting de Nederlandse Onder wijs Film werd vertoond. Hieronder was een tweetal films over het vogelleven. Duidelijker dan de meesten ooit in staat zullen zijn om het te kunnen waarne men, zag men op het witte doek het le ven dezer dieren, zoals bekende vogel kenners het hebben vastgelegd. Om de vijf weken staat het toestel een week ter beschikking van een der scho len met uitzondering van de beide Nederl. Herv. scholen, waar deze vorm van onderwijs niet wordt toegelaten. Het geprojecteerde wordt uitvoerig be sproken. Bij iedere film is voor het on derwijzend personeel een handleiding, zodat niets van de waarde der film ver loren behoeft te gaan. Moge dit filmonderwijs al een hele vooruitgang zijn, de heer P. van Zonne veld, hoofd der Openbare School A al hier, meende dat er geen betere les ge geven kan worden, dan door de kinderen met de leerstof in contact te brengen. Een schoolreisje is voor ontspanning en dan is er geen aandacht voor het ontstaan van heuvels, sprengen e.d. De heer Van Zonneveld vond er wat anders op en dank zij de medewerking van de inspecteur van het L.Ö., het ge meentebestuur en vele anderen, ls zijn opzet prachtig geslaagd. Met een college uit Eerbeek werd be sloten de kinderen der twee hoogste leerjaren een week uit te wisselen. Zo vertrokken vorige week 25 Waddinx- veense schoolkinderen met een bus vla het Uddelermeer naar Eerbeek en kre gen hun ouders een van de 27 Eerbeker tjes te verzorgen. De eerste dag was voor ontspanning, maar de volgende morgen zat de Wad- dinxveense jeugd ln de schoolbanken van Eerbeek. Het hoofd van de Openbare School aldaar vertelde hen het ontstaan en het nut van de sprengen, de kunst matige beekjes voor de papierfabrlcatle. 's Middags trok de klas er op uit om de sprengen te gaan bekijken. Zo maakten zij onder deskundige leiding tochten naar b.v. het Openluchtmuseum, de Hoge Veluwe Zoom, de gekoppelde sluis bij Dieren en de Postbank by Arnhem. Leerstof in overvloed en gretige aandacht van de kin deren. Zeer leerzaam was ook het be zoek aan de papierfabriek in Eerbeek, waar zij werden rondgeleid en het be drijf in werking konden zien. De ex cursie was weer vooraf gegaan door een les. door een der bedrijfsleiders, ge geven. Niet alleen dat de leerlingen een beter begrip gekregen hebben over het geen wat zij tot nog toe alleen uit boe ken hadden geleerd, ook aan het ge drag der kinderen is flink geschaafd! Vooral beleefdheid en spreektaal zijn twee dingen, waarin de Waddinxveense Jeugd nogal achter bleek te staan by hun vriendjes uit Eerbeek. De Eerbekers hebben in Waddinx veen ook heel wat kunnen opsteken. Bezocht werden om in Gouda, de sluizen en de musea: in Waddinxveen de carosseriefabriek VerHtoil (waar de jongens zelf mochten lassen), de ta baksfabriek vah Dobbelmann; ln Bos koop de kwekerijen onder leiding van de Plantenziektenkundige Dienst; ln Reeuwyk een visserybedryf en de turf- baggeryen met tot slot een prachtige tocht over het plassengebled. Beide schoolhoofden zyn dan ook zeer voldaan over het resultaat en zyn de velen, die voor het welslagen hun onmisbare medewerking hebben ver leend, zeer dankbaar. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 4 Juli. De stemming was Iets vriendelijker, hetgeen voornamelijk in verband werd gebracht met de devaluatiebespiegelin gen. Over het algemeen trokken de meeste aandelen en met name de Inter nationale waarden een tot drie punten aan. doch de omzetten bleven uiterst beperkt. Olies openden op 302 1/4 en be wogen zich daarna rond 303 Unilever boekte een winst van ruim twee punten. Aku's en Phlips waren 1% punt beter. Bij de Indonesische cultures ging de meeste aandacht uit naar de tabaks- en suiker waarden. Deli's openden op 152, een winst van ruim drie punten, die ech ter niet behouden kon worden. Tegen het slot wa^ de koers weer 151. HVA's boekten een winst van één punt. Amsterdam Rubber volgde, na lagere opening, de marktendena en sloot prlls- houdend. De Schcepvaarthoek vertoonde een zeer stille aanblik. Scheepvaart Unie kon zich tot 161 verbeteren .waarmede de koersrecatie op de dividendaankondi- gine (gedeeltelik in aandelen) weer tot het verleden behoort. De meeste soorten waren prijshoudend. De 3% Nederland 1947 opende onveranderd en moest daar na een fractie prilseeven. de Jnveste- ringscertlficaten liepen ruim 1/8 punt terug. Grootboek 1946 wist zich volledig te herstellen en kwam weer op 97 7/16. De dollarlening Nederland en Philips waren vandaag wat lager en noteerden resp. 106% en 114. Visserijberichten SASSENHFJM Gedurende de maand Juni werd bJJ de RUksnostsDaarbank ineelegd f.27 086 54 en terugbetaald f. 25.746.06. WASSENAAR Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieursexa men voor werktuigkundig ingenieur de heer J. C. E. van Apeldoorn, alhier. KATWIJK AAN ZEE, 5 Juli. Vangst- berichten van hedenmorgen: KW 86 4 k.; KW 83 40 k. (nog 25 netten halen): KW 67 15 k.; KW 78 30 k.; KW 39 65 k.; KW 29 60 k.; KW 20 7 k.. KW 97 40 k. (uit de halve vleet); KW 147 30 k.; KW 73 16 k.; KW 14 15 k.; KW 9 14 k.; KW 5 8 k.; KW 3 11 k KW 2 15 k.; KW 140 10 k.; KW 54 8 k KW 47 60 k. (uit de halve vleet); KW 110 35 k.; KW 44 10 k KW 43 47 k.; KW 15 30 k.; KW 123 15 k.; KW 50 17 k.; KW 170 2 k.; KW 168 15 k KW 167 1 k.; KW 161 7 k KW 65 15 k.; KW 175 20 k.; KW 129 2 k.; KW 159 17 k KW 124 20 k KW 56 25 k.; KW 68 22 k.; KW 70 14 k KW 161 9 k.; KW 33 100 k SCH 353 11 k.; SCH 36 40 k.; IJM 283 5 k.; IJM 75, 5 k-: IJM 74 12 k. Gemiddelde Vlaardingen 4 k.; Scheve- nlngen 12 k.. Katwijk 20 k. Aan de afslag 600 k. Prijzen: maatjes groot f. 3439; maatjes klein 5766; alles per kantje. IJMUIDEN, 5 Juli. Besommingen van hedenochtend: IJM 87 f.6380; IJM 94 f. 11.370; IJM 15 f. 10.050; HD 79 f.2840; IJM 249 f.160; IJM 226 f.90; IJM 241 f. 150 KV/ 32 met 6 k. eigen vangst en over genomen van de KW 20 27 k.. KW 78 7 k KW 97 32 k.. KW 67 52 k„ KW 33 57 k.. KW 38 28 k., KW 49 38 k.; KW 42 met 56 k. eigen vangst en overgenomen van de KW 110 108 k„ KW 43 48 k„ KW 15 42 k.; KW 173 met 4 k eigen vangst en overgenomen van de KW 123 3 k.. KW 50 66 k„ KW 168 87 k.. KW 170 14 k. Dinsdag 5 Juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad MOOO. Vorige koers v, Ned. *48 3% 100 Ned. '47 3% 3 97% Dollar-Ing. '47 3 106V2 Investeringscert. 3 97f* Ned. p. 1962/4 m.b. 3 98% Indië '37 A 3 95% Grootboek '46 3 97% ACTIEVE AANDELEN O. K. heden Kolon. Bank 81 Va N. Ind. H.bank 111% Ned. Handelmy 153% A.K.U 166% 167% 2647A 233% 272 235% Wilton Feyenoord 152% 303% 308% 133% 135^ Deli-Bat. Rubber 98 Holl. Amer iyn 145 Kon. N. Stoomboot 119% 120 >A Ned. Scheepv. Unie 161% my. 164% 155y. Java Cult 80% 132 150% 152% 133% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 Den Haag 1947 I 3 R'dam '37 I, n 3% Industr. Obligaties Lever's Zeep My 3% Kon. Petr. My 3% 100 103% 101 I/a 10251 103H NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en CredietlnstelIIngen Amsterd. Bank 158% Rotterd. Bank 167% Twentsche Bank 16214 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr.fabr. 31954 Rott. Droogd. M|). 342 Zwanenb. Organon 178% Handelsondernemingen Born. Sum. H. M(J 146% Intematlo 190 Spoorwegen r Dell Spoorw M(). 60 Voor), genoteerde aandelen Albert Heyn Ned. Ml) Walv.Vrt. Amerik. fondsen Anaconda Shell Union 178 114 25% 5354

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3