LAAT UW MOND VERZORGEN! AMERIKAANS PLASTIC KUNSTGEBIT EEN VAGE HERINNERING Pamdla en Het gevangeniswezen (5) Sport en ontspanning ook voor gevangenen "s De Perponcherstraat 107 - DEN HAAG - Telefoon 392090 VJ Radio-programma MAANDAG 4 JULI PAARDESPORT Courses Duindigt De uitslagen van de Zaterdag gehou den draverijen en rennen te Duindigt ftpden: ©roverijen: Gerania-prijs, afstand 2100 m. Voor leerling-pikeurs: 1. Luxor (H. A. Hyl- kema) tijd 3.07 km tijd 1.28.6; 2. Lucky Fanfare (A. Knijnenourg)3. Lucky Saint (,P. Kloor). Toto: winnend: 1.50 (..stal met Main Axworthy); plaats: 1.23, 1,80. Gekoppeld: 2.50. Griselda-prijs, afstand: 2100 m. 1. Marry Simons (J. M. v. d. Berg) tijd: 3.22.4 km tijd: 1.36.4; 2. Lexington (J. de Vlieger)3. New Vlamingman J. P. F. v. d. Breek). Tcto: winnend: 4.20, plaats: 2.20 3 28.10. Gondola-prijs, afstand 2100 m. 1. Ken tucky's Queen B (J. M. v. d. Berg) tijd: 3.09.3 km tijd 1.23.5; 2. Margretha Hanover (J. Wagenaar)3. Lex Gregor (M. Vergay). Tcto: winnend: 2.10; plaats: 1.50, 2.50, 3,90. Gekoppeld: 16.90. Great Night-prijs, afstand 2500 m. 1. Happy Saint (W. Leeuwenkamp) tijd 3 39.2 km tijd 1.27.7; 2. Juno Vita (W. H. Geersen); 3. Juggler (H. Doorne kamp). Toto: winnend: 24.80. plaats: I.10, 1.10, 1.10. Gekoppeld: 14.80. Rennen J J. Korthals van Schooten Memo riaal; aistand 1800 m. 1. Qualla CA. Mac Leod) tijd 2.03.6; 2. Majesto tJ. M. A. Dekkers)3. Funiculaire CT. Tim mer). Toto: winnend: 1.80; gekoppeld: 3.10. a Gitano-prijs, afstand 2000 m. 1. Con stance (L. Rance) tijd 2.15; 2. Metro- pcle Palace 2 tJ. C. Pex)3. Marvel lous <A. W. v. Dijk). Toto: winnend: 1.70; plaats: 1.30, 1.90. Gekoppeld: 4.70. ATHLETIEK. Bresser, Bataven, Nederlands B-kampioen polshoog De nationale athletiekkampioen- scnappen voor B-klassers, die gisteren te Eindhoven werden gehouden, neb ben wel is waar geen nieuwe records opgeleverd dat lag trouwens ook wei buiten de verwachtingen maar de KNAU-officials, die hier aanwezig waren, zullen zeker wel uit de ruim 350 athletes en athleten enkele nieuwe ontdekkingen hebben gedaan, want op deze dag ontbrak het jeugdige ele ment niet. Kampioen werden: Dames: Kogelstoten; G. de Vree (GAC) 9,51 meter. Hoogspringen: C, v. d, Meyden (Shot) 1.41 m. Discus: G. Kamerbeek (PSV) 32.34 meter. 200 meter: 1. v. d. Meyden (Shot) 26,9 sec. Vèrspringen: T. Zwart (DEM) 4,69 m. 100 meter: I. Spijk (RKEAV) 13,4 s. 4 x 100 meter: PEC (Zwolle) 52,9 s. Relay: 1. Shot (Den Haag) 58,8, Heren: Polsstokhoog: H Bresser (Bataven 3,25 m. 110 m. horden: 1. G. Schuitemaker (AAC) 17,5; (3. C. Hoogerwerf (Hol land) 18.2). Kogelstoten: J. Meyer (DOS) 12,43 meter. Vèrspringen: A. de Roy (K, en K.) 6,34 m, Hinkstapsprong1. F. v. d. Maat (AV '40) 13.47. Discus: J. Meyer (DOS) 34,36 m. 200 meter: Herberts (AV '23) 23,5 m. Hoogspringen: G. Broeken (K. en K.) 1,75 m. Speerwerpen: J. Kamerbeek (PSV) 49.15 m. 1500 meter: F. Pluymakers (RKAVM) 4.10.9. 400 meter: W. van Son (PSV) 51,9. 100 meter: D. Wfjgmans (AV '23) 11 s. 5000 meter: A. v. d. Sanden (Olym- pla) 16.31.2. 4 x 100 meter: AAC (A'dam) 45.8. „HIL v, d. MEY" WEDSTRIJDEN TE HAARLEM. L. Vrijenhoek van Donar behaalde op de 1500 M. een verdienstelijk resul taat door op dit sterk bezette junioren nummer de 2e plaats te bezetten ach ter de Tempo-athleet Wortel uit Bus- sum in een tijd van 4 min. 27 sec. ZWEMMEN. Prestatietocht van de Water vrienden ging niet door K.N.Z.B. GAF GEEN TOESTEMMING Gaan wij ver in de geschiedenis van ons Leidse zwemwereldje terug, dan herinneren wij ons het knusse bad aan de Hoge Rijndijk, waar L.Z.C. eens een prestatietocht uitschreef. Zaterdag, na 12 jaar, werd dit initiatief overgenomen door de Leidse Water vrienden, een waagstuk, dat enorm veel voorberei ding kostte, maar zou.slagen, dank zy de grote medewerking. Zo was het fraaie landgoed Crone- steyn welwillend afgestaan, zagen wij talrijke leden van de E.H.B.O. en de Leidse Reddingsbrigade en duizenden belangstellenden langs het Rijn. en Schiekanaal en niet minder dan ruim 200 deelnemers. Om halfvijf kwamen de zwemmers met zolderschuiten naar de start, om daar te vernemendat de K.N.Z.B. voor de prestatietocht geen toestemming gaf, aangezien de deelne mer? geen startnummers op de mutsen hadden. Wel mocht de wedstrijd doorgaan, maar het bestuur van de Watervrien- den oordeelde, alles of niets, en dus werd er niet gezwommen. COR BRAASEM NAAR AMERIKA. De aanvoerder van het Nederlandse zevental, mr C. Braasem, vertrekt na het Europees waterpolotournool, dat in September te Milaan en Genua wordt gehouden, naar de Ver. Staten. De doelverdediger van het zevental, Rohner, heeft een uitnodiging ontvan gen van familie om een half jaar naar New York te komen. Braasem zal hem bij die trip vergezellen. Omstreeks April 1950 hopen beiden in Nederland te zijn teruggekeerd. WATERPOLO. COMPETITIE KNZB. Voor deze week staan de volgende wedstrijden op het programma: Dinsdag 5 Juli: Gouwe IAZC (da mes); Haarlem 3De Zijl 2De Zijl 3 LZC 4. Woensdag 6 Juli: AZC 1—Vitesse 1. Donderdag 7 Juli: LZC 3—HVGB 3; LZC 2Brandenburg 2; DZV 2De Zyl 2. Zaterdag 9 Juli: WZC 1—LZC 1; Merwede 3—LZC 2. DWT 2—De Zyl 3. HPSV 2—De Zijl 4 De Zaterdag avond in Den Haag gespeelde wedstrijd HPSV 2De Zijl 4 werd door De Zyl gewonnen met 32. DE ZIJL EN LZC IN DEN HAAG. Door De Zijl en LZC werd gisteren deelgenomen aan het door Vitesse en Zios georganiseerde waterpolotournool. Bij de aanvang bleek dat VZC (Vlaar- dingen) in de afd. 2e klassers niet was opgekomen, hiervoor in de plaats kwam een Zian 2 en 3-combinatie, waardoor de taak van de overige tweede klassers een vrij hopeloze was. LZC verloor van DZV met 1—0. De Zijl dolf met 5—1 het onderspit tegen de Zian-combinatie. Van deze wedstrijd kan slechts gemeld worden dat Zian haar technisch over' wicht meende te moeten vergroten door hard spel; Prevoo redde de eer. In de winnaarsronde won Zian met 51 van DZV. Voor de verllezersrondë hond LZC met 2 invallers de strijd aan met De Zijl (4 Invallers). In deze niet al te beste wedstrijd werden aan weerszijden di- verse kansen gemist. Sanders maakte 1—0 voor De Zyl, doch door een boogbal van Butselaar werd het weer gelijk Na dat Roman De Zijl de leiding had ge- geven, wist LZC weer gelijk te maken. Kort voor het einde scoorde Rietbergen uit een fraaie doorslagbal het winnende doelpunt voor De Zijl (32). DAMMEN. OM DE ZUID-HOLLANDSE DAMTITEL. Zaterdagmiddag werd in „Het Raedt- huys" de zevende ronde voor de Zuid- Hollandse damtitel gespeeld. Evenals de vorige ronden, had ook deze een spannend verloop en is er nog met geen mogelijkheid te zeggen, wie op de eerste plaats beslag zal leggen, ook al blijft. F, Gordijn (Den Haag) nog steeds aan kop gaan. Wie had daar vroeger aan gedacht: sport en ontspanning voor gevangenen! Toch is het heel logisch! Voor het ver- kriigen en bewaren van een goede en gezonde geest die vooral van zo'n groot belang is om de mensen weer ge schikt te maken voor hun nieuwe leven in de maatschappij is meer nodig dan alleen werken, eten en slapen. In Leeuwarden wordt aan veel tak ken van sport gedaan. Vooral gymnas tiek. Voor voetballen en korfballen zyn de binnenplaatsen wel wat klein, maar het gaat toch nog. Sport ontwikkelt het lichaam, versterkt de geest, be vordert het zelfvertrouwen en leert de mensen een schakel te zyn in het ge heel. De directeur betreurde het dat de ge vangenis temidden der stadsbebouwmg staat. Ik wou zo zei hij dat wij onze gebouwen bu'ten hadden, dan zou den wij gemakkelijk flinke sportvelden aanleggen. Dan kon er onder hen boven dien wat liefde voor alles wat groeit en bloeit" aangekweekt worden door de aanleg en verzorging van tuinen. Nu zien ze alleen de keien van de binnen- olaatsen, ook als zij gemeenschappelijk luchten. In Leeuwarden zi1n thans tien goede, zelfs gezellige zalen die voor eten en ontspanning gebruikt worden. Op de hierbij afgebeelde foto is te zien dat al leen 's nachts hangmatten worden ge plaatst, omdat de ruimte ook gebruikt moet worden voor slapen. Op deze zalen wordt 's avonds na het werk gestudeerd, gelezen er is een flinke bibliotheek, die behalve ontwik- kelines- ook ontspanningslectuur bevat verder geschreven, gedamd, gekaart en geschaakt. En natuurlijk ook veel ge praat. Als regel is er toezicht op de za len. maar gedurende een heel uur zijn de gedetineerden elke avond ..baas in eigen huis". Slechts zelden is het In hen gestelde vertrouwen beschaamd. E>e goe- Van de aangekondigde vijf ontmoe tingen, werden er slechts drie gespeeld; F. Gordijn (Den Haag)—B. de Jong (Barendrecht) 2—0: B. G. Grouwstra (Den Haag)M. Zijlstra (Gouda) 11; M. J. Haasdonk (Den Haag)—De Har- tog (Sliedrecht) 20. De stand na de zesde ronde is: F. Gordijn (Den Haag) 5 gesp. 8 pnt; A. J. Ivens (Den Haag) 5 gesp. 6 pnt; H. van Zullekom (R'dam) 5 gesp, 6 pnt; M. J. Haasdonk (Den Haag) 5 gesp. 6 pnt; G. J, Aarts (R'dam) 4 gesp. 5 pnt; W. Krom (Leiden) 4 gesp. 4 pnt: B. de Jong (Barendrecht) 5 gesp. 4 pnt; M. Zylstra (Gouda) 5 gesp. 4 pnt; De Hartog (Sliedrecht.) 6 gesp. 4 pnt; B. G. Grouwstra (Den Haag) 4 gesp. 1 pt. den houden degenen die neigine moch ten hebben tot ontsporing, in toom. Af en toe worden concerten, lezingen en filmavonden gehouden. Wij maken er natuurlijk geen publieke vermakelijkheid van, zo zei de directeur. Een man moet leren a's regel 's avonds rustig te zitten en ziin vrije tijd goed te besteden. Als hij eenmaal weer eens thuis is moet hij niet herhaaldelijk neiging hebben een „b!o- ^oooie te pikken", omdat hij dat^,uit gaan" in Leeuwarden zo gewoon géwor den was." Ruim 100 mannen zijn lid van een koor. Een tiental anderen heeft een band opgericht. Als leiders treden ook gedetineerden op. Uitvoeringen worden gegeven in de kerkzaal. Vroeger waren daar houten hokjes met tralies opgesteld, waardoor de gevangenen elkaar niet konden zien, maar wel de dominee of de pastoor. Deze „konijnen-hokjes" zyn, evenals vrijwel in alle andere gevangenissen, ook hier gesloont. Nu staan er alleen banken. Zondags gaan de gevangenen eenmaal naar de kerk. Er worden dan achter elkaar een Roomse en een Pro testantse dienst gehouden. Op het po dium staat een altaar waar de pries ter de mis opdraagt. Als de dominee spreekt, wordt het altaar door een gor dijn aan het oog onttrokken. De gevangenen gaan in het algemeen graag naar de kerk. Stilte en aandacht zijn voortreffelijk. Er wordt in deze om geving gevoeld „bij brood alleen kan de mens niet leven". Elke dag komen er paters en dominees in de gevangenis om met gevangenen onder vier ogen te spre ken of godsdienstonderwijs te geven. In de kerk wordt ook elke drie maan den avondmaal gehouden. Dan zitten de gevangenen met de directeur en het overige personeel dat lidmaat ener Pro testantse kerk is, aan één tafel om de dood des Heren te gedenken. Alle Pro testantse kerken werken hieraan mee. De gevangenis in Leeuwarden is wat dit betreft de verdeelde christenheid in de vry'e maatschappij vèr vooruit! Elke Zondag is het voor de mensen, die naar de kerk gaan een gebeurtenis. Het Zondagse pak wordt aangetrokken en de schoenen worden gepoetst. Er ziin ook veel gevangenen die s' avonds voor les of verblijf op de re creatiezaal het werkpak verwisselen voor een opknappertje. EEN ONTROEREND CONCERT Op het departement van Justitie had men gezegd, dat het koor zo mooi zong en mij aangeraden het ook voor mij te laten zingen. Dat gebeurde in de kerk- I zaal. Daar midden ln de zaal stonden de honderd zangers. Op korte afstand zat ik. de vertegenwoordiger van de vrijheid, een van de mensen die staan aan de andere kant van de grendels en sloten. De adjunct-directeur zat naast mij. maar die beschouwden zij als een der hunnen. Hoe zouden ze het vinden met z'n allen te moeten zingen om mijn nieuwsgierig heid te bevredigen. Maar ik kon geen ontstemming in hun oeen zien. Integen deel .eerder belangstelling, zelfs iets van vriendelijkheid. Zy waren blij te mogen zingen. Daar hief de dirigent ziin hand op. De pianist gaf de toon aan. En toen klonk dat machtige aangriiDendp lied van Beethoven „Die Himmel rühmen des Ewigen Ehre Er schoot een brok in mijn keel, ik was er een ogenblik kapot van. Ik heb dikwijls heel goede mannenkoren horen zingen, maar nos nooit heeft een hun ner mij zo ontroerd. Die honderd man nen jongen en ouden door elkaar, ge doemd om vele. vele jaren achter sloten en grendels te zitten, zongen hier van de grootheid van God zich in de natuur openbarend Op dat ogenblik voelden zij zich onge twijfeld gelukkig. Zij waren geen ge kooide nachtegalen, maar verlustigden zich in de heerlijke ongebondenheid der ware vrijheid. van deze zaal. Zij aan de verkeerde kant. Misschien is het slechts louter toeval. De. ionge man die daar staat, kwam eens thuis toen hij' een ander op zijn plaats zag. Hij hield van ziin vrouw, haar on trouw greep hem zo aan. dat hij buiten zichzelf van woede de indringer neer sloeg. Wat zouden wij gedaan hebben in zo'n geval? Zouden wij meester over ons zelf gebleven zyn? Misschien is de klap wel wat harder aangekomen dan de bedoeling was. Hóe het zij, de man moet hier nu ziin vonnis uitzitten. Zo iemand is gelukkig niet onverbeterlijk te noemen. En zo zijn er velen. Toen kwam de beurt aan de band. Goede, beschaafde muziek. Maar na de verheven indruk die de zang gemaakt had, viel het wat in het niet. Trouwens begrijpelijk. Maar wel bleek er uit dat die band de ontspanningsavonden uitste kend kan opvrolijken. Het koor is in Leeuwarden bekend. Af en toe worden er in de kerkzaal concerten gegevën voor enkele geno digden. Eens heeft het voor de radio gezongen* maar dat was slechts heel kort en op een middaguur dat niet velen luisteren. Een radio-concert op een avond zou zeker slagen. Van het koor ziin door een muziek winkel in Leeuwarden enige gramofoon- platen gemaakt. Gedetineerden konden die kopen. Elf gulden van hun „zakgeld" was wel veel, maar velen zonden zo'n plaat naar huis. Nu klinkt de stem van vader ook weer, al ls het vereend met die van anderen, in de huiskamer. Die elf gulden waren voor de man een offer. Het loon van bijna dertig dagen - In een volgend artikel ehige opmerkin gen ^ver het resultaat van de reorgani saties in de gevangenis te Leeuwarden. Een gevangene ontdekte dat hij aanleg had voor beeldhouwen. Hij mocht die gave ontwikkelen. Hierboven een afbeel ding van een door hem uit hout gestoken Madonna. De adjunct-directeur die het al meermalen had gehoord fluisterde mij in het oor: Ook mij grijpt het altijd aan. En dan te weten dat daar moor denaar^, rovers, inbrekers, landverra ders en andere misdadigers staan. Al thans dat waren zij. Hoevelen ziin het nog? ïk ken velen heel intiem. Er zijn er heel wat die berouw hebben en ilc ben vast overtuigd, dat het voor hen is: „Dat is één keer geweest, maar nooit meer!" Die ziin ongetwijfeld al een goed eind gevorderd op de weg der reclassering. Wij zitten nu zo vervolgde de ad junct-directeur aan de goede kant Wanneer U 's morgens Uw slechte tanden bij ons laat trekken, plaatsen wij nog dezelfde dag een MUURVAST IN DE MOND. Volledige garantie. Trekken desgewenst in Evipanslaap. Behandeling door Tandartsen. Spreekuur van 9 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. FEUILLETON door NATALIE SHJPMAJN HOOFDSTUK I. De zon scheen warm op Jim Thur- mars schouders, toen hij uit zijn wagen stapte en het halve huizenblok langs liep naar zijn kantoor. Het was een van die dagen, zoals die soms in Con necticut voorkomen, hetzij laat in April of vroeg in Mei en die dan alles wat groeit tot haastige bloei brengen. Gis teren waren de bladeren aan de bomen nog maar trillende kleine wezens ge weest en nu scheen het wel, of zij zich in volle overgave tot bossen geelachtig groen vormden, die schitterend tegen de blauwe hemel afstaken. Jim woonde nu al tien jaar in New England, maar de lente bracht hem daar neg altyd in verbazing. Hoe langzaam die ook kwam, toch was er steeds iets onverwachts in het ogenblik, waarop zij werkelijk merkbaar werd; een uitgelatenheid, die hem deed denken aan een Puritein, die plotseling al zijn sombere principes van zich afwerpt, om in het zonlicht en de warmte te gaan dansen. Twee jaar geleden had het hem onaange naam getroffen; deze bloeiende schoon heid scheen een bespotting van zyn verdriet. Maar dat was nu voorbij: Dit was een ander jaar niet zo goed als de vroegere jaren, maar toch vol hoop voor de toekomst. De hall van het stenen gebouw scheen koud in vergelijking met de straat en de lift was bepaald kil. Maar het kan toor van Reed Warlon baadde in het zonlicht. Mr Warlon komt dadelijk terug, zei een meisje in de hall tegen Jim. Hij heeft gevraagd, of u binnen op hem wilt wachten. Jim liep door naar de laatste deur aan zijn linkerhand. Deze stond gedeel telijk open en hij liep zonder kloppen naar binnen. Toen bleef hij plotseling verlegen staan. Aan een kleine lesse naar in een hoek van de grote kamer zat een meisje een in het grijs ge kleed meisje, het glad gekapte donkere hoofdje over een schrijfmachine gebo gen. Zij keek even op en hy had een vage indruk van een ovaal gezichtje en tamelijk wijd uit elkaar staande ogen grijs of groen, daar was hij niet zeker van. Komt u binnen. Haar stem klonk zacht en een beetje langzaam. Mr War lon verwacht u. Hij moest even naar de tekenkamer, maar hij zal zo dadelijk wel terug zijn. Dank u. Jim liep naar het raam, zich afvra gend, wie zij wel zou zijn. Zij moest naar hij meende de nieuwe secretaresse zijn hij had Reed vaak horen klagen over die oude juffrouw, die hij bij het overlijden van zijn vader mede geërfd had maar zij had niets van die efficiënte agressieve manier van doen, die tegenwoordig alle meisjes eigen scheen, die naar een baantje als secre taresse solliciteerden. Reed had geluk gehad, dacht hy. Waarschijnlijk zat zij daar. omdat de typekamer al overbezet was; Warlon Thorndike, net als iedere andere organisatie in Craigford, die, evenals Jims eigen fabriek, ook maar in de verte met oorlogsproductie te maken had, werkte onder hoge druk. Hy stond bij het raam en keek naar beneden in het kleine Victoriaanse park, dat hier nog altijd was gebleven, on danks het feit, dat het hier in het cen trum van de stad volledig door hoge gebouwen was ingeslotèn. Het was een dwaas parkje, met een klein kronke lend riviertje, een eendevyver en een lelijk stenen gedenkteken uit de Bur geroorlog. Maar in het lentezonllcht zag het er netjes en vrolijk uit als een deel van een speelgoedstadje voor kin deren met groene verf voor het gras en een spiegel als vijver. En terwyl Jim er naar keek, drong het tot hem door, dat hy het niet wer kelijk zag. Integendeel, hij had de eigenaardige sensatie, dat hij iets an ders zag. Het was, alsof hij even over een „tweede gezicht" beschikte en alsof zijn onderbewustzijn op iets heel an ders gericht was, dan op het toneeltje daar beneden hem. Hij zag het niet in werkelijkheid en wist ook niet, wat het was, maar het scheen net even buiten zijn bewustzijn te blijven hangen; vaag, maar toch zeer nabij; n^sterieus, maar toch eigenaardig belangrijk. Hij keerde zich om. Het meisje ach ter de machine tikte regelmatig voort en van waar hy stond, kon hij alleen maar haar donkere hoofd zien, dat op fraaie wijze op vierkante slanke schou ders was geplaatst, en het profiel van haar fijn getekende wang. Zij scheen zyn tegenwoordigheid geheel vergeten te zijn. Hji stak een sigaret op en ging zitten met een vage glimlach om zijn eigen dwaze gedachten. Hij was niet het soort man, waar meisjes naar ke ken. Jim Thurmar had nooit enige il- .lusies over zijn uiterlijk schoon gehad. Hij was te lang en te_mager, om wer kelijk goed gebouwd genoemd, te kun nen worden en zijn gezicht was te grof, om hem knap te kunnen vinden. Maar hij was slank en gehard en behalve wanneer er een rimpel van vermoeienis tussen zijn wenkbrauwen verscheen, zag hij er jonger uit dan zijn negenendertig jaar. Zijn haar was neg dik en licht bruin Zweeds haar had zijn vrouw, Helen, het genoemd, „Het soort, dat vlasblond is, zolang je nog klein bent en stoffig bruin, als je groter wordt," zei zij. Hun zoon, Mark, was ook blond, maar hy had Helens gouden blondheid geërfd. Jim bleef stil zitten, terwijl een diepe rimpel zijn voorhoofd ploegde. Het scheen onmogelijk, dat Helen al meer dan twee jaar dood was. De ge dachte aan haar bracht nu geen pijn meer alleen een gevoel van onge in een gemakkelijke stoel by 't bureau loef. De pijn was voorbij en het leven 12. „Ei, ei, vriend", sprak Joris Goed- bloed, toen de boef Fokko Flopke aan hun tafeltje was gekomen, „ik zie, dat het u goed gaat! Ge ziet er opgewekt uit! Mag ik daaruit af leiden, dat ge mee geholpen hebt om de oude voorra den van de Lommerd wat op te ruimen? Ge moet namelyk weten, mijn Flopke, dat zich daarbij een horloge bevond van deze heer Jeroen de Blaet, een ach tenswaardig persoon en die was aan dat horloge zeer gehecht, omdat het hem aan zyn meest geliefde oud-oom herinnerde. Iedere keer wanneer hü keek hoe laat het was, sprongen de tranen hem in de ogen en dacht hij'aan de tere oud-oom, die thans wegens vijf maal herhaalde brandstichting voor zevenendertig jaren in het tuchthuis zucht Jeroen de Blaet wilde eerst boos wor den, want hij h&d helemaal geen oud oom die vijf maal brand had gesticht, maar het gezicht van Fokko Flopke helderde op. „Dan zijn we collega's" zei hy tot Jeroen de Blaet, terwijl hij hem hartelijk de hand schudde. Maar Fokko wist niets van de diefstal in ,de Bank van Lening. „Misschien weet Geert Graai er iets van", meende hij. „Die zal wel met zijn vrienden in „Het Dolle Okshoofd" zitten. Ik zal jullie er heen brengen". Ze gingen dus weer verder; nu met zijn vieren, en al spoedig bereikten zij het Dolle Okshoofd. En weet je, wat nu zo merkwaardig was? Juist toen zij daar aan kwamen, kwam die vleze Kas- sus er weer uit! Hy liep hard weg. Vreemd, hè? Maar Panda, Jeroen de Blaet, Joris Goedbloed en Fokko Flopke gingen er naar binnen en zetten zich aan een ta feltje, waarna Fokko een paar zeer on gunstig uitziende personen naderbij wenkte. Dat waren Geert Graai en diens •vrienden. ging voort, zoals het nu eenmaal voort moest gaan, zoals het ock deze lente voortging, ondanks het feit, dat er een wereldoorlog aan de gang was. De deur ging open en Reed Warlon kwam binnen. Spijt me, dat ik je moest laten wachten, Jim. Die lui op de Remble- fabriek weten zelf niet, wat zij eigen lijk willen ze hebben de blauwdruk ken nu al driemaal veranderd. Ik zal die brieven nu tekenen, Miss Blanshaw en dan kunt u g-aan lunchen. Jim stond naar hem te kijken, toen hij zioh over de lessenaar van zijn se cretaresse boog en dacht, dat maar wei nig mensen zouden weten, dat dat dik ke onbetekenende mannetje met zijn bruine ogen achter zijn dikke brille- glazen, een van de meest succesvolle aannemers van New England was. Nu door de oorlog alle fabrieken van oor logsmateriaal moesten uitbreiden, was hij bezig met suppletoire gebouwen voor de twee grote nieuwe fabrieken in Craigford en hi) werkte tevens aaneen project voor werkmanswoningen. Voor Jim, die uit Wisconsin kwam, had dat Yankee-temperament met zijn mengsel van goedmoedige humor en sluwheid altyd iets amusants. Op dat ogenblik zei Warlon tegen het meisje achter de lessenaar: Ik had er geen idee van, dat het al zo laat was. U moet wel ongeveer uit gehongerd zijn. Oh, neen! Zy nam de stapel brieven en enve loppen op. Toen zij zioh naar Reed wendde, kreeg Jim een ogenblik volle dig haar gezicht te zien. Het was slechts een- snelle blik, maar het was voldoende om dat gevoel weer bij hem wakker te roepen, dat hij al eerder had gehad. Ditmaal was het geen „tweede gezicht", maar een gevoel in zijn onderbewustzijn de sensatie van wat de Fransen noemen: „déjè, vu." (reeds gezien Vert.). Ergens had iemand op precies de- .zelfde manier naar hem opgekeken; iemand met een ovaal gezichtje, dat de kleur had van warm ivoor en met donker haar, dat als een weduwekap op het voorhoofd lag en met dezelfde snelle blik uit grijsgroene ogen. Het riep een echo in zijn binnenste wak ker, als de trillingen van een verbor gen bel. Het was niet enkel een physie- ke gelijkenis, die hem getroffen had; het ging veel dieper dan dat en was veel belangrijker. Het was de onont koombare overtuiging, dat hij dit meis je kende, of tenminste iemand, die buitengewoon sterk op haar leek Het wsa niet alleen maar, dat hy haar vroeger 'ergens gezien had; hy kende haar. (Wordt verVolgd)- VISSERIJBERICHTEN IJMUIDEN, 4 Juli. Besommingen: IJM 57 f. 17.000; IJM 39 f. 14.700; IJM 43 f. 29.610; IJM 31 f-19.200; KW 89 f .3680; KW 84 f.1890; KW 51 f.3380; KW 69 f.2790; KW 85 f.4830; KW 77 f.1500; KW 59 f. 1130; KW 24 f. 1690; KW 17 f.2140; KW 108 f.1600; KW 166 f 1400; KW 28 f 1980; KW 107 f. 1470; KW 125 f. 2750; KW 91 f. 1700; IJM 53 f. 1300; IJM 277 f.1722; BU 33 f.1700. KW 16 met 11 k. eigen vangst en over genomen van de KW 163 43 k.; KW 41 122 k.; KW 86 95 k.; KW 83 61 k.; KW 144 42 k.; KW 48 21 k. KW 138 met 314 k. (geen specificatie). KW 127 met 38 k. eigen vangst en overgenomen van de KW 167 49 k.; KW 130 49 k.; KW 175 77 k KW 45 30 k.; KW 65 50 k. KW 19 met 24 k. eigen vangst en overgenomen van de KW 68 62 k.; KW 129 26 k.; KW. 163 78 k.; KW 124 10 k.; KW 56 4 k.; KW 161 8 k. IJM 268 met 63 k. eigen vangst en overgenomen van de _JM 75 10 k.; KW 140 10 k.; KW 14 29 k.; KW 25 8 k,; KW 47 6 k., KW 3 6 k.; KW 9 4 k.; SCH 353 63 k. KW 28 met 37 k eigen vangst en overgenomen van de KW 14 36 k.; KW 73 72 k.; KW 2 4 k.; KW 3 12 k.; KW 9 36 k KW 47 20 k.; KW 140 2 k.; IJM 75 80 k. KATWIJK AAN ZEE, 4 Juli. Vangst- bericht van hedenochtend: KW 86 34 k KW 67 1 k.; KW 48 6 k.; KW 38 1 k.; KW 78 8 k.; KW 29 2 k.; KW 47 3 k.; KW 110 3 k.; KW 44 3 k.; KW 43 17 k., KW 15 8 k.; KW 50 60 k.; KW 167 6 k,; KW 130 14 k,; KW 175 11 k.; KW 129 18 k.; KW 124 6 k.; KW 70 25 k. Geen vangst hadden: KW 144, KW 83, KW 49, KW 39, KW 33. KW 97, KW 147, KW 73. KW 14. KW 9, KW 5. KW 3, KW 2, KW 140, KW 54, IJM 75. IJM 74. SCH 353. SCH 36, KW 123, KW 168, KW 151-, KW 65. KW 159. KW 163, KW 68, KW 161. KW 45. Gemiddelde vangst Vlaardingen 8 k., Scheveningen 7 k., Katwijk 4 k. Aan de afslag waren hedenochtehd circa 2000 kantjes. SCHEVENINGEN, 4 Juli. Besommingen SCH 10 f.360: SCH 71 f.1100; SCH 18 f. 1460; SCH 67 f.370; SCH 119 f.80; SCH f.410; SCH 65 f 1850; SCH 38 f.220; SCH 17 f.170; UK 105 f.110; SL 31 f.460; YE 93 f.360; KW 61 f.80; BH 4 f.350. VLAARDINGEN, 4 Juli, Binnen van de haringvangst. VL 207 301 k. van 7 sche pen; VL 112 350 k. van 8 schepen; VL 114 met 160 k. van 7 schepen; VL 83 met 427 k. van 7 schepen. Marktprijzen: maatjes klein 7492; maatjes klein jong 5563; maatjes groot 3240; alles per kantje. VOOR DINSDAG 5 JULI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws. 7,15: ochtendgymnastiek; 7.30: werken van Nederlandse componisten; 7.45: morgengebed; 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag; 9.00: lichtbaken; 9.25: wer ken van Frederick Dellus: 10,00: Wie komt er ln mijn hokje?, 10.15: Regens- burger domkoor; 10.30: schoolradio; 11.00 zigeunerklanken; 11.30 als de ziele luis tert; 11.40: Concerto Grosso ln A gr. t. op. 6 No. 1, G. F. Handel; 12.00: Angelus; 12.03: Martha Angelici, sopraan; 12.30: mededelingen voor land. en tuinbouw; 12.33: het orkest zonder naam; 12.55: zonnewijzer; 1.00: nieuws; 1.20 het orkest zonder naam; 1.35: Willy Francois, or gel; 2.00. Ernst Haflicher. tenor; 2.30: onder ons; 3.00: vrolijk en blij!; 4,00: de zonnebloem; 4.30: zlekenlof; 5.00: na schooltijd; 5 15: lang zullen ze leven'; 5.45: de Jaren 17941804; 6.00: KRO amusements orkest; 6.20: sportpraatje; 6.30 voor de strijdkrachten; 7.00 nieuws; 7.15 het kwartiertje van de gitaar; 730 dat ls leven; 7.45: voor de scheepvaart; 7.50: voor de wederopbouw; 8.00: nieuws ln het kort; 8.05: de ge wone man; 8,12 kamermuziek concert; 9.05 vragen van deze tijd. 9.20 het Radio Philharm. Orkest; 1Ó.45- avondgebéd; 11.00: nieuws; 11,15: gedeelten uit Faust; 12,00 sluiting. Hilversum II (415 M.) AVRO 7:00 nieuws; 7.15 bekende melodieën; 7,50 VPRO dagopening; 8.00- nieuws; 8.15: ochtendvaria; 8.55. korte gesprekken; 9.00: composities van Baehs zonen; 9.30: waterstanden; 9.35: aubade; 10.00 mor genwijding door ds P. F. Th. Aalders; 10.15- arbeidsvitaminen; 10.50: kleutertje luister!; 11.00 een lied gaat de wereld rond; 11.30: de wekker; 12.00: vrolijke zangplaatjes; 12.30: mededelingen voor land- en tuinbouw; 12.33: voor ons plat teland; 12.40: de organist Jos Carpay en de zangeres Bep Brandon; 1.00: nieuws; I.15: mededelingen; 1.20: John Renova and hls music; 1.50: Nino Amorevoll; 2.00: met naald en schaar; 2.30: Radio matinee; 4.25: honderd beroemde com ponisten; 4.40 de'schoolbel; 5 00 AVRD's kinderkoor; 5.30 the Skymasters; 6.00: nieuws; 6.15: Tom Erich, plano; 6.30: (R.VU.) culturele ontwikkeling; 7.00 het orkest van Louis Ledrich; 7.20: Paris vous parle; 7.25: Henrlette Sala. sopr.; 7.40: de betekenis van het werk van de parlementaire enquête-commissie voor ons volk; 8.00 nieuws: 8.05 ln het radio zoeklicht; 8.15: the Royal Scots Greys; 8 45: circusleven; 9 00 Dolf van der Lin den: 9 45: buitenlands overzicht; 10.00: Parijsp wafels; 10.20 Bresser Kwartet; II.00: nieuws; 11.15: dansmuziek: 11.45: tweede Peer Gynt suite; 12.00 sluiting. AGENDA MAANDAG: Oegstgeest (Geversstraat 30)Aan- -1eeln adersvc N V. Kamsteeg's Automobielbedrijf. 8 uur nam. VRIJDAG: Stadszaal: Zangconcours 7 uur nam. Het Gulden Vlies: Ledenverer. Ver. tot verzorging van kleine kinderen. 4 u. n.m.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6