Belg Callens en Fransman Tesseire étappe winnaars De Franse kennis op bandjes Gele trui wisselt snel van eigenaar Titels voor Peters en Yincken Opwindende eindstrijd tussen Louise Brougli en Margaret Dupont 85ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 4 Juli 1949 Tweede Blad No. 28733 De gele leiderstrui verwisselt na elke étappe van eigenaar. Was het Vrij dagavond Lambrecht, die het symbool van het leiderschap in ontvangst mocht nemen, Zaterdagavond was het een andere Belg, Callens, die na een prachtig gereden race overgelukkig zijn hotel in Boulogne kon opzoeken. De Belg heeft evenwel niet lang van zijn triomph genoten, de gisteren ge reden vierde étappe, Boulogne-Rouen, verliep voor onze Belgische vrienden catastrofaal en thans siert de gele trui de brede schouders van de Frans man Marlnelli. Heeds 15 km na aanvang van de derde étappe, BrusselBoulogne, sprongen Callens, zijn landgenoot Mathleu en de ex-kampioen van Frankrijk, de regio naal Marcelaikweg. 't Peleton dacht er voorlopig niet aan de drie vluchtelin gen te achterhalen en naarmate de ki lometers onder hun wielen wegvloden, werd de voorsprong van de drie moedi gen groter. Op 77 km, bij de grens tus sen België en Frankrijk, was het ver schil reeds 10 minuten en 15 seconden en nog steeds deed niemand uit de grote groep moeite om het tempo te versnellen teneinde een poging te wa gen de 3 /brutalen", die op een étap pe van ruim 200 km het in hun eentje dachten te doen, af te straffen. Te Rijssel, op bijna 100 km van Brussel, kwamen Mathieu en Marcelak alleen door, met zeker 10 minuten voorsprong op de grote groep, terwijl Callens, die een kleine inzinking had, toch nog al tijd 7 minuten op het peleton bleek te hebben. Te Armentieres, waar geravitailleerd werd, op 111 km, passeerde Marcelak in zijn eentje, met Mathieu en Callens op 35 seconden, daana een grote groep geleid door Lapebie, Ockers en Sciar- dis op 9 minuten 25 sec. en een tweede peleton daar vlak achter. Op de vol gende kilometers veranderde er niet veel, alleen aan de kop haalden de bei de Belgen de Fransman in en te Ha- zebrouok, op 137 km, kwam dit drietal tezamen door met naar later bleek, niet minder dan 11 minuten voorsprong op de grote groep. Na Hazebrouck begon het bij van Steenbergen te dagen. Hier lag fcjjn- kans, zo flitste het door zijn hoofd. Hij ging er tussen uit, gevolgd door Geml- niani en Deledda, beiden Fransen, en daar 't peleton nagenoeg niet reageerde, waren zij spoedig los. Deledda viel ech ter terug, maar de beide anderen zet ten de achtervolging door, en wel in zulk tempo, dat de achterstand op de drie leiders zienderogen verminderde. Op 160 km van Brussel bedroeg het verschil 7 minuten 35 sec., 18 km ver der no^ maar 4 minuten 30 seconden en te Boulogne bij de aankomst slechts drie en een halve minuut, een schitte rende poursuite van Rik van Steenber gen. Te Boulogne sloeg Callens Marcelak en Mathieu in de sprint en veroverde daarmede de gele trui. Wat het belangrijkste van deze derde étappe is geweest, behalve dan de ge lukte vlucht van Callens, Mathieu en Marcelak? De slag. die de Belgen voer den, was opmerkelijk sterk van opzet. Enkelen wisten een aanzienlijke voor sprong te nemen, zoals Callens, Ma thieu en Van Steenbergen en dit ge beurd zijnde, zorgden de anderen er voor, dat geen van de cracks uit de grote groep veel van de eenmaal opge lopen achterstand kon inhalen. België zegevierde deze dag over alle linies. Wat onze landgenoten betrof, alleen De Ruiter, die tot nu toe het beste van het zestal heeft gereden, slaagde er in met de grote groep ex aequo op de 18e plaats te worden geklasseerd. Geruime tijd wisten Syen en Pauwels het tempo vol te houden, maar in de laatste kilo meters werd het hun te machtig, kre gen zij een lichte inzinking en het re sultaat was, dat zij juist iets te kort aan snelheid hadden om zich in het peleton van Bartali en Coppi te hand haven, zoals met De Ruiter het geval was geweest. Toch was de prestatie van Syen, op 25 seconden achter de groep, uitstekend te noemen, evenals van Pauwels, die driekwart minuut daarna arriveerde. Lambrichs en De Hoog waren reeds na het passeren van de Belgisch—Fanse grens teruggevallen en aangezien op het laatste gedeelte de slag pas goed begon, slaagden zij er niet in meer bij te komen. Een kwar tier na het peleton kwamen zij binnen. FRANSEN TREKKEN VAN LEER. Waren het Vrijdag en Zaterdag voor al de Belgen die de toon aangaven, gisteren in de vierde étappe zjjn de Fransen van leer getrokken. Velen hadden verwacht dat de ren ners het na de inspanning van de vo rige dagen kalmpjes aan zouden doen, temeer daar het snikheet was en de zon meedogenloos brandde op de grijze wegen. Men meende dat de koers in de laatste kilometers beslist zou worden. Maar de tricolores, die tot dusver nog niet overmatig veel successen hadden geoogst, bleken er anders over te den ken. Toen dan ook kort na de start de Italiaan Riccl zich los reed, sprong Apo Lazarides hem onmiddellijk achterna, gevolgd door vijl, zes andere Fransen, de Nederlander De Hoog en Fausto Coppi in eigen persoon. De beroemde Italiaan zette echter niet door, hij ver traagde iets en gaf zijn ploegmaats een teken een handje te helpen. Daarvan maakten Chapatte, Fachleitner, Mahe WIELRENNEN. BELANG'WEKKENDE WIELER SPORTGEBEURTENIS TE ZANDVOORT. Een week na de Ronde van Frank rijk zal in ons land een belangwekken de wleJersportgebeurtenis plaats vin den. „Touring Zandvoort" zal nJ. op Zondag 7 Augustus a.s. onder techni sche leiding van ,JDe Kampioen" op het autocircuit een internationaal wie- Ier criterium organiseren, waarvoor nu reeds enkele bekende renners werden geëngageerd: Middelkamp. Peters. La- keman, Vooren, Voorting en De Best. Voorts ligt het in de bedoeling de Tour de France-ploeg te laten starten, met enkele Fransen en Belgen. Dit wielercriterium zal die dag worden voorafgegaan door :en wedstrijd voor amateurs, waaraan acht Engelse ren ners zullen deelnemen. en de Italiaanse „waarnemer" Ricci prompt gebruik om verder uit te Iepen. Wat later veegden zich nog meer Fran sen, de Belg Lambrecht en de Italiaan Ausenda van de B-pioeg bij de koplo pers, en zo ontstond een groep, welker samenstelling zich nog wel enkele ma len wyzigde, maar waarin het Franse element zeer sterk vertegenwoordigd bleef. Op 30 KM. van de finish dachten Marlnelli en Diot hun slag te slaan. Zij flitsten weg uit het peloton, maar ble ven niet lang alleen want Teisseire ontsnapte op zijn beurt en voegde zich bij hen. Elkaar straf bewakend, en wachtend op hun kans, bleven de drie tot in de buitenwijken van Rouen bij elkaar, waar Diot de pech trof dat hij zijn voorwiel moest verwisselen. Hij speelde het in V& minuut klaar, maar was natuurlijk uitgeschakeld voor de eerste en tweede plaats, want Teisseire en Marinelll gooiden er dadelijk een schepje bovenop. Samen verschenen ze op de wielerbaan en daar klopte de snelle Teisseire Marlnelli met zes leng ten. Maar voor het algemeen klasse ment is thans de volgorde omgekeerd: daar leidt Marinelll als eerste, met bij na twee minuten voorsprong op Luclen Teisseire. nummer twee. Zo was het niet alleen een Fransman die de etappe won, maar er plaatsten zich negen Fransen onder de eerste tien. Bovendien bezetten zij de eerste en de tweede plaats in het algemeen klassement. Bij de Belgen was Lambrecht de beste. Hij kreeg bandenpech toen or nog een dertigtal kilometer gereden moest worden, en aangezien niemand hem hielp moet het een wonder heten dat hij nog als 15e binnenkwam. Jo- maux van de Belgische A-ploeg en Breuer van het B-team kwamen na sluiting der contróle binnen neen, het was geen goede dag voor onze Bel gische vrienden. De Nederlanders hebben gisteren een uitstekende teamwedstrijd gereden tot dat Pauwels, Syen en Lambrichs weer de nodige lekke bandjes kregen en zoveel achterstand opliepen dat die niet meer in te halen was. De Korver, De Ruiter en Dq Hoog wisten zich voortdurend in het grote peloton te handhaven, en zij kwamen samen met de ruim vijftig renners van die groep binnen. De Korver zou er ook toe hebben behoord indien hij niet in de buitenwijken van Rouen een an dere band had moeten omleggen. Het was gauw gebeurd en hij deed wat hij kon om de groep te achterhalen. Dit lukte niet doch hij arriveerde slechts een minuut later, samen met Bobet en Le Strat. De uitslag van de derde étappe, van Brussel naar Boulogne sur Mer (211 km) luidt: 1. Callens (België A) 6 uur 5 min. 50 sec.; 2. Marcelak (F. West Noord) op twee lengten; 3. Mathieu (België A); 4. Van Steenber gen (België A) 6 uur 9 min 13 sec.; 5. Geminiarü (Frankrijk)7. Martini (Italië B) zelfde tijd; 8. Ockers (Bel gië A> 6 uur 11 min. 41 see.; 9. Deprez (Frankrijk); 10. Dupont (België B). Na de derde étappe was cie stand ln het algemeen klassement: 1. Callens (België) 20.02,41; 2. Lam brecht (België) 20.04.22 3. Marlnelli (lie de France) 20.05.39; 4. Ockers (Bel gië) 20.06.29. Het klassement van de vierde étappe BoulogneRouen 118 km, luidt: 1. Teisseire (Fr. A) 5.10.04; 2. Marlnelli (lie de France) op 5 lengten; 3. Diot (Fr. A) 5.1146); 4. Ricci (It. A) 5.13.50; 5. Muller (He de France) z.t.; 6. Idee (He de France) z.t.; 7. Redolfi (lie de France) z.t.; 8. Chapatte (Fr. A) z.t.; 9. Fachleitner-(Z.O. Fr.) z.t.; 10. Des bats (Centrum-ZN. Fr.) z.t.; Bartali, Coppi, Apo, Lazarides en Kubler kwa men met het grote peloton binnen in 5.23.02. In deze étappe kwamen De Ruiter en De Hoog binnen met het grote pelo ton, dat ex aequo 21/74 geklasseerd werd in 5 uur 23 min. 02 sec. De Kor ver werd 77e in 5.23.30, Lambrichs 95e ln 5.38.12, Pauwels 98e z.t. en Syen 99e z.t. Na de vierde étappe luidt het alg. klassement als volgt: 1. Marinelli (lie de France) 25.15.13; 2. Teisseire (Fr. A) 25.17.06; 3. Ricci (Italië A) 25.24.03; 4 Diot <Fr. A> 25.24.40; 5. Idee (lie de France) 25.24.41; 6. Chapatte (Fr. A) z.t.; 7 Magni (Italië B) z.t.; 8. Callens (België A) 25.25.43; 9. Lapebie (Frank rijk A) 25.25.52. In het algemeen klassement bezet De Ruiter de 55e plaats met een totaaltijd van 25.41 49; Pauwels ls 80e met 26.05.21, Syen 83e met 26.08.19; De Korver 92e met 26.18 42; Lambrichs 101e met 26.41.08 en De Hoog 108e met 27.17.15. Nationale baankampioenschappen Hijzelendoorn en Geukens in amateur-sprintfinale Op de baan van het Olympische Stadion werd dit week-eind een aan vang gemaakt met de nationale baan kampioenschappen. Behalve de num mers 50 k.m. voor amateurs en pro fessionals, welke races beslissend wa ren, werden beide dagen gevuld met de series en halve-finales sprint voor amateurs en kwart-eindstrijden ach tervolging voor profs. In de sprint voor amateurs slaagde de 46-jarige Bernard Leene er bijna in zich voor de finale te plaatsen. De 19- Jarige Geukens, die voor de vierde maal op de baan stond, had drie ritten nodig om de „oudere generatie" te slaan. Deze Geukens, die over snelheid be schikt en bewijzen leverde, dat hij onder deskundige leiding het ook in Gerard Peters rijdt na de overwinning zijn ere-ronde met De Best (midden) en A. Vooren (links). tactisch opzioht een eind zal kunnen brengen, zal waarschijnlijk met Hijze lendoorn door de Nederlandse Wlelren- Unie naar de wereldkampioenschappen te Kopenhagen worden afgevaardigd. Bij de profs kwam men tot aan de halve eindstrijden achtervolging. Ver rassingen vielen daarbij niet te noteren of het moest zijn de bijzonder snelle tijd, welke de Brabander Van Est maakte. Met 6 minuten 28,6 seconde liet hij de snelste tijd over de 5 km, no teren. Met Van Ést kwamen Schulte, Peters en Van Beek in de halve eind strijden. Woensdag worden de baankampioen schappen voortgezet. De uitslagen luiden: Kampioenschap van Nederland voor profs over 50 km.: 1. cn kampioen Pe ters 1 uur 6 min. 10 sec. 2. De Beste: 3. Vooren. Op 1 ronde: 4. Middelkamp 5. Bijs ter. fi Schulte. 7 Romkes,. 8. Van Beek, 9. Bakker. 10. Van Est. ROEIEN NJORD IN ZWEDEN. De Jonge Vier van Njord nam deel aan de Internationale roeiwedstrjjden, welke te Simlaangen werden gehouden. De Leidenaren bezetten de derde plaats met een tijd van 7.33.6.. De eerste en tweede plaats werden ingenomen door de Deense roeiclubs Skjold en Kvik met een tijd^van resp. 7.35.8 en 7.26.0. Voor amateurs: 1. en kampioen Vincken (Geleen) 1 uur 10 min. 22 sec.; 2. Schotman (Amsterdam), 3. Sieve- king (Amsterdam); 4. De Booy (Am sterdam); 5. Koch (Utrecht); 6. Kunst (Amsterdam); 7. Witteveen (Amster dam). Halve eindstrijden sprint amateurs: eerste halve finale: le rit: 1. Hijzelen doorn, 2. Schotman 131/5; 2e rit: 1. Hijzelendoorn, 2. Schotman 13 2/5. Tweede halve finale: le rit: 1. Geu kens, 2. Leene 13 3/5; 2e rit: 1. Leenen, 2. Geukens 13 3/5; 3e rit: 1. Geukens, 2. Leene 13 4/5. Achtervolging professionals over 5 km. Kwarteindstrijden: le rit: Schul te 6.33.4; 2. Middelkamp 6.36.4 2e rit: 1. Peters geen tijd, Blanke- nauw opgegeven. 3e rit: 1. Van Beek 6.45, 2. Voor ting 7.06.4. 4e rit: 1. Van Est 6.28.6; 2. Evers 6 36.0. WANDELSPORT. GESLAAGDE WANDELMARSEN VAN P. A. d. WERFF. Zaterdag en Zondag hield de P. A. v. d. Werff wandelmarsen over afstan den van 10, 15, 25, 40 en 50 K.M. De deelneming stemde tot verheugenis, want was het aantal verleden jaar on geveer 300, thans telden wij niet min der dan 466 tippelaars! Wij waren enige malen In de gele genheid het parcours te volgen en over 't algemeen mag gezegd worden dat er door de groepen uitstekend gewandeld ls. De goede geest en het juiste tempo waren factoren, die de echte wandel sportmensen deden herkennen. Zo was en bleef Royal aan de Dou- zastraat het centrum van de vele lief hebbers op wandelgebied en had de jury geen gemakkelijke taak de prijzen over de deelnemende groepen te ver delen. Na lang beraad werd de uitslag: 1. Victoria (Dordrecht); 2. Brandweer Schiphol (Amsterdam)2. Klein Vrijen- band (Delft); 4. Penneaudoln (Dor drecht); 5. T. en V. (Leiderdorp). Bij de junioren behaalde Lyceum Voorburg een eerste en de Gem. H.B.S. Leiden een tweede prijs. DE HENLEY ROYAL REGATTA. Diamond Sculls voor Kelly. De Diamond Sculls zijn gewonnen door de Amerikaanse skiffeur Kelly, die in de eindstrijd zijn landgenoot Trin- sey vrij gemakkelijk sloeg in de tijd van 8 minuten 12 sec. De Acht van de Princeton Universi teit behield de titel in de Thames Chal lenge Cup. doch de overwinning was niet zonder moeite tot stand gekomen. De Amerikanen wonnen met een leng te. na een boord aan boord race. van de Lady Margaret Hall Club van Cam bridge. De tijd van de Amerikanen. 6 minuten 58 sec. was zeven seconden langzamer dan het record van de Mar garets Acht, maar de omstandigheden bleken op de laatste dag van Henley niet zo gunstig te zijn. Het hoofdnummer, de Grand Chal lenge Cup voor Achten, werd gewonnen door de Leander Boat Club met één lengte, in 6 minuten 54 sec. voor de Thames Rowing Club. In de finale van de Double Sculls wonnen de Denen Lars en Parsner met 2',2 lengte van de Britten Brown en Tinegate. De winnaars legden de af stand éf in 7 minuten en 39 seconden. Zomeravondcompetitie Leidse Korfbalbond Door .de Leidse Korfbalbond is voor de aangesloten verenigingen een zomer avondcompetitie georganiseerd, waar aan door alle clubs, met uitzondering van De Danaïden, wordt deelgenomen. Voor afd. I schreven in: Algemene A. Fluks A, Vicus Orientis A en B. en Zuiderkwartier A. Hier wordt een hele competitie gespeeld. In afd. II wordt deelgenomen door: De Algemene B. A.Z.L., De Demping, Fluks B, KNS, NSA (Alphen a/d. Rijn) Vicus Oriëntis C en Zuiderkwartier B. Gedurende de afgelopen week werden reeds gespeeld: Afd. A: Algemene AFluks A 33; Vicus Oriëntis _AZuiderkwartier A 81; Vicus Oriëntis BAlgemene A 23; Zuiderkwartier AFluks A 0—0. Afd. B: Fluks B—KNS 5—2; AZL NSA 42; Vicus Oriëntis CDe Alge mene B 51; Fluks BDe Demping 5—5; Zuiderkwatier B—KNS 9—2. Voor deze week staan de volgende ontmoetingen op het programma Hedenavond: AZLKNS; Vicus Oriëntis A—De Algemene A. Morgenavond: Vicus Oriëntis C Fluks B. Vrijdagavond: Fluks AVicus Oriën tis A; NSAZuiderkwartier B; De DempingDe Algemene B. Geslaagde districtsmiddag van Zuid-Holland Noord PERNIX SLAAT EXCELSIOR. IN EINDSTRIJD. De districtsmiddag van Zuid-Holland Noord van de C.K.B. had Zaterdag een vlot verloop. Spoedig bleek dat het op een finale Per- nix—Excelsior zou uitlopen. Beide ploe gen wonnen drie wedstrijden en boek ten één gelijk spel. Pemix speelde ge lijk tegen DES (11) en Excelsior te genPemix II, dat op een uitste kende dag mag terugzien. Reeds voor de finale gaven we Per- nix de beste kansen, want de Lelde- naars waren zeer productief, wat van Excelsior niet gezegd kon worden. De eerste 15 minuten was Pemix ook in derdaad gevaarlijker voor de korf, maar toch werd met gelijke stand ge draaid Het doelpunt, dat Pemix de overwinning bezorgde, was buiten- woon fradi. Uit een goede combinatie volgde een snelle doorbraak. Op uit stekende wijze werd de bal toegespeeld en een trekbal vlak voor de korf trof de roos. Ook de tweede klasse leverde een Leids succes op. Pemix III kwam on geslagen in de fnnale tegen Fluks uit Noordwijk. Een gelijk spel was het re sultaat (I1) en ook de verlenging bracht geen beslissing. Nu viel het spel van Pemix III wat tegen, maar de strafworpen nam het beter. Eveneens dus de eerste prijs. In de junioren-afdelingen gingen de eerste prijzen naar P^v.-iix A, Fluks (Noordwijk) en VEO (Voorburg. JAARVERGADERING FLUKS. De korfbalvereniging Fluks hield Za terdagavond haar jaarlijkse algemene vergadering. Het bestuur werd als volgt samengesteld: G. W. Horrée, voorzitter; H. Seller, le secretaris: G. A. Masten broek, 2e secr.; J. v. Klarenbosch. wed strijd-secretaris; W. F. Nieuwland, pen ningmeester; A. v. d. Bos en W. Dreef, commissarissen. In de twaalf tal-commissie werden ge kozen de dames H. de Ren en E. de Wekker en de heren W. Dreef, K. Kuk- ler en W. F. Nieuwland. SERIEWEDSTRIJDEN L.D.W.S. RODENBURG—D.H.C. 1—4. Onder flinke belangstelling heeft D.H.C.in het kader van de Zaterdag begonnen seriewedstrijden van LDWS, een gelukkige zege op Roodenburg be haald. Onze stadgenoten waren voor de rust uitstekend op dreef, maar konden de prachtig spelende Delftse doelman niet passeren. (00). In de tweede helft speelden de be zoekers beter, dooh het duurde nog ge ruime tijd alvorens zij de leiding kon den nemen. DHC bleef gevaarlijker en won de wedstrijd ten slotte met 4—1. Morgenavond speelt LDWS tegen RUnsburgse Boys. ATHLETIEK. Zatopek verloren voor de athletiek? De onlangs door Emil Zatopek aan de voet opgelopen verwonding zou ern stiger zijn dan men aanvankelijk heeft gedacht. Hij ondergaat op het ogenblik een speciale behandeling van zijn ge neesheer Kolonel Toplnka. Deze spe ciale behandeling duurt tot 8 Juli en eerst daarna zal het pas mogelijk zijn te constateren of de Olympische kam pioen, tevens wereldrecordhouder op de 10.000 meter, zijn athletiekloop- baan zal kunnen voortzetten. In ieder geval zal Zatopek verstek moeten laten gaan op de Tsjechische kampioenschappen, welke 9 en 10 Juli worden gehouden. ZEILEN De Forel hield nationale zeilwedstrijden De resultaten van de nationale zeil wedstrijden op de Kaag door „de Forel" gehouden, lulden: Valkenklasse: 1. Barry 3, J. M. Snij ders (De Kaag); 2. Quo Vadis, H. J. Hoogenboom (Braassemermeer) Drakenklasse1. Norremeer, J. C. P. Hofkes (De Kaag); 2. Volanus, J. H. A. A. Kalff (De Kaag). Regenboogklasse1. Pimpernel, J. Bakker (De Kaag). Olympiajollenklasse A: 1. Magneet, B. Willems (Schinkel); 2. All Weather, Jac. F. Stap (De Kaag). Olympiajolenklasse B: 1. N. N„ H. W. Gramser-Moswold (Aalsmeer); 2. Wit te Raaf, H. Willems (De Schinkel). 12 m2 klasse: 1. Mustang, gebr. Kraan (Braassemermeer)2. Spotvogel, W. Guldemond (de Forel). Vrijheidsklasse: 1. Jolly Roger, A. We- terings (W.V.A. te Amsterdam)2. Stormvogel, P. C. Schakenbos (De Kaag). 16 m2 Eenheidsklasse A: 1. Symon den Danser 2, J. P. v. Dijk (De Kaag); 2. Thoas 3, G. L. V. Iterson Jr. (De Schinkel). 16 m2 Eenheidsklasse B: 1. Ingalzan- do, S. H. v. d. Meer (De Kaag)2. Vampyr, J. v. Dam (De Kaag); 3. En Toch, Chr. Homan (De Kaag). 16 m2 Toerklasse: 1. Astra, C. Bos (De Schinkel). Pampusklas E: 1. Braassemermeer. W. v. Staveren (Braassemermeer); 2. Windekind, J. A. J. Niessen (Venne- meer). 12. Vcetjollenklasse: 1. Woelwatertje, E. v. Notten (De Koenen); 2. Dopeij, mej. H. F. Hageman CDe Kaag). Amerika troef op Wimbledon Gemengd dubbelspel voor Sheila Summers en Sturgess Wimbledon heeft wel een record ge maakt voor wat het aanial toeschou wers enhet weer betreft. In de twaalf dagen, dat het tournooi heeft geduurd, is er geen spatje regen geval len. Ook voor de laatste dag was de belangstelling weer en^rm groot. Won derlijke toneeltjes speelden zich reeds Vrijdagavond af. Want voor dat de laatste speelsters en spelers Vrijdag middag de velden hadden verlaten stonden de mensen al weer in de rij voor de wedstrijden van.... Zaterdag Om acht uur Zaterdagmorgen stonden al 2000 belangstellenden te „queuen" en sommigen, die aan de kop van de rij stonden, hadden zich ln dekens ge durende de afgelopen nacht te slapen gelegd. Het ls de dag der Amerikanen ge worden. immers in drie van de vier eindstrijden stonden Amerikaanse spe lers en speelsters tegenover elkaar en bij de vierde finale was Louise Brough ook nog betrokken, tesamen met twee Zuid-Amerikanen, Sheila Summers en Eric Sturgess alsmede Johnny Brom- wich, de Australiër. In liet meest opwindende gevecht, sinds het einde van de oorlog op Wimbledon in het damescnkelspel gezien, slaagde Louise Brough, het 25-jarige Californische meisje, er in haar titel te behouden. Zij sloeg haar vriendin en partner In het dubbelspel Margaret Dupont Osborne met 108, 16, 108, met andere woorden, de verliezende speelster behaalde meer games dan de winnares. Het zag er overigens in de derde, de beslissende set naar uit, dat Margaret Dupont. die de Wimbledontitel in 1947 won ook dit maal beslag zou leggen op het damesenkelspel, maar Louise Brough vocht tot het laatste door en slaagde er in de titel voor de tweede achtereenvolgende maal te behalen, hetgeen sinds de periode Helen Moody Wills (1932 én 1933) niet meer is ge beurd. De beide dames hadden elkaar onge veer dertig maal in het enkelspel ont moet, maar dit was de eerste keer, dat zij tegen elkaar moesten uitkomen in de eindstrijd van Wimbledon. Nog nim mer te voren heeft Louise Brough har der voor de zege moeten vechten dan in deze wilde, wisselende titanische strijd, welke de 17000 toeschouwers van het centre court gedurende meer dan twee uur in spanning hield. Belde speelsters, die werkelijk de beste dames van de wereld van dit jaar zijn, lieten haar normale spel zien, dat wil zeggen, de mannelijke wijze van serveren, vol leren, smashen en slaan van backhand en forehand, overheerste. Opmerkelijk ln dit speltype was het feit, dat men herhaaldelijk naar het net opliep om te trachten de rallies zo kort mogelijk te houden. Wat het slagenrepertoire betrof zou men deze finale in technisch opzicht hoger kun nen aanslaan dan de eindstrijd van de heren van Vrijdag. Er was zo weinig krachtsverschil tussen beide speelsters, dat het eigenlijk maar een kwestie zou zijn wie op een gegeven ogenblik in de service tekort zou schieten. Het was Margaret, die op het kritieke moment faalde en daarmede de finale verloor. De derde set was vol spanning en toen Louise Brough op 9—8 kwam op haar service was het Margaret Dupont, a:e fouten begon te maken. Geholpen door de fouten van haar tegenstand ster verloor Louise in de 18e gahoe slechts 1 punt en toen de laatste drive van Margaret Dupont buiten de base line ging was Louise Brough wederom Wlmbledonkampioene. Louise Brough en Margaret Dupont wonnen het damesdubbelspel door in de eindsirijd haar landgenoten Gussle Moran cn Pat Todd met 86, 75 te slaan. In het herendubbelspel, dat n.o. in straight sets door Gonzales en Parker werd gewonnen van Schroeder en diens vriend Mulloy (64, 64, 62), SCHAKEN. NEDERLAND VERLIEST VAN ZUID-SLAVIË. Te Belgrado werd dit week-eirrde de schaakwedstrijd Zuid-Slavië-Nederland gespeeld. De eerste ronde wonnen de gastheren met 64, terwijl de tweede ronde een 5%4% zege voor onzeland- genpten opleverde. De eindstand werd hierdoor dus lO'/fc9!& in het voordeel van de Zuid-Slaviërs. VOETBAL. Quick BoysMoordrecht 63 Ondanks het feit dat de thuisclub met 4 invallers verscheen, was zij het eerste half uur van deze vriendschap pelijke wedstrijd ver de meerdere van de club uit Moordrecht. Dit overwicht werd uitgedrukt in vier doelpunten, waarna de gastheren het welletjes von den, met het gevolg dat de gasten na de rust de achterstand inliepen tot 43. Daarna pakte Quick Boys de zaken weer wat beter aan. hetgeen be loond werd met twee doelpunten. Alzo kwam het einde van deze tamme wed strijd met 6—3. blonk Frank Parker bijzonder uit. Wij hebben hem geen fout zien maken en dank zij ook zijn tactische kwaliteiten konden Schroeder en Mulloy maar niet tot de aanval overgaan. Gonzales had momenten van onzeker spel, maar over het algemeen was hij toch beter dan hU ooit -op Wimbledon heeft gespeeld. In het gemengd dubbelspel wonnen de Zuid-Afrikanen Sheila Summers en Eric Sturgess met 97, 911. 7—5 van Louise Brough en John Bromwich (V.S.—Australië). Sporfsplinters De landenwedstrijd tennis tus sen België en Nederland ls vastgesteld op 27 en 28 Augustus te Spa. Arie van Vliet heeft gisteren de Grote Prijs van Parijs voor profs ge wonnen met de Brit Harris on de twee de en de Fransman Gerardin op de derde plaats. Gisteren vestigde een estafette ploeg van de Zweedse club Gaevle J. F. een nieuw wereldrecord op de 4 x 1500 meter met 15 min. 30.2 sec. Karei Lotsy heeft gisteren te Schiedam tijdens een receofie ter ge legenheid van het door SW behaalde landskampioenschap, aan de aanvoer der van de Schiedamse vereniging de gouden medaille van de K.N.V.B. uit gereikt. Mexico leidt met 20 ln de Ame rikaanse zone van de Davis beker in de wedstrijd tegen Cuba. René Plrolley, de Franse rugslag- zwemmer. verbeterde het Europsse re cord 200 meter rugslag door deze af stand af te leggen in 2 min. 24.2 sec. in een wedstrijd tegen de wereldrecord houder Allan Stack. CRICKET NED. CRICKETBOND. Uitslagen van gisteren. lste klasse: ExcelsiorSparta: gew. door Sparta met 74 runs (Excelsior 83, Sparta 157); HaarlemHCC I: draw <HCC 288 voor 9, Haarlem 211 voor 8, tUd); HCC II—HDVS: draw (HDVS195 voor 7, w. v. Stolk 101 niet uit, HCC 147 voor 7. t(jd); KampongHBS: gew. door HBS met 127 runs (HBS 236, Kam pong 109); VOC—VVV: gew. door VVV met 48 runs en 6 wickets (VOC 111, V VV 159 voor 4; VRA—RW: gew. door RW met 8 runs (RW 161, VRA 153). 2de klasse A: HDVS II—LCC: gew. door HDVS met 119 runs (HDVS 249, LCC 130); TCC—HCC III: gew. door HCC met 26 runs (HCC 140, TCC 114). 3de klasse B: Ajax—Voorburg: gew. door Ajax met 11 runs en 5 wickets (VCC 56 en 61, Ajax 86 en 42 voor 5. HERMES II—LCC. Hermes wint met 119 runs. Hennes scoorde het zeer mooie to taal van 249 runs. Liefst 7 spelers maakten een goede score en al waren de innings van Melïef 46 en Bravenboer 40, de meest pro ductieve, het beste batten vertoonden v. d. Schouw 42 en Ameyden 20; v. d. Pol bleef met 37 not out. Uit den aard der zaak waren de bow- 'lingcjjfers niet fraai: A. Kantebeen 3-31, J. Hopp 377, F. van Es 134 en A. van Es 159. Vermelding verdient het zeer goede fielden van Schouten en Montfoort. Metsch en P. Kantebeen zorgden voor een stand van 40 voor 't eerste wicket, waarna Mcts.ch voor 15 kon gaan. A. Kantebeen 10. A. van Es 28. J. Hopp 29, waarna P. Kantebeen verdween voor 33. Het was toen 126 voor 5, doch de staart roerde zich niet en voor 130 wa ren allen uit. L.C.C.—ENGELS ELFTAL. Engelsen wonnen met 36 runs. De Engelsen gingen het eerst naar de 7/icketó en scoorden 108 runs voor het verlies van vijf wickets. Het vrij tal rijke publiek heeft kunnen genieten van stijlvol batten van Truss 46, Wekeling 20 en Frenth 29 not out. J. Hopp 2—37, F. van Es 219 en M. Nolles 1—15. Bij L.C.C. waren het voornamelijk T. Kantebeen met een krachtige 64 en J. H:^pp 10, die de meeste tegenstand bo den op de sterke Engelse aanval, waar van de fastoowler Vince bijzonder ge vaarlijk was. Zijn cijfers 5 voor 18 zeg gen voldoende. In de laatste over viel het laatste Leidse wicket, zodat er volop spanning was. Woensdag 3 Augustus heeft op het terrein aan de Wassenaarseweg de ïecurnwedstrijd plaats. AJAX WINT VAN VOORBURG. Voor de tweede maal in dit seizoen heeft Ajax het zoet der overwinning ge proefd. De gasten batten het eerst en scoorden 56 runs. Vreeken had de fraaie bowllngcijfers van 8 voor 22, K. Sloos 1—10. Ajax bracht het daarna tot 86 runs, w.v. Vreeken 12, L. Janssen 17, K. Sloos 15 en J. Heyn 16. De tweede in nings der Voorburgers leverde 61 runs op, waarna Ajax de strijd bij de stand van 42 voor 5 staakte. Ajax won du» met 11 runs en 5 wickets. Zon en wind verleenden behoorliik medewerkin» aan de istereji door ..De ForeF* od de Kazerplassen gehouden nationale wedstrijden. Fraai steken de zeilen rf tegen water en lucht, een tafereel van bijzondere bekoring biedend.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5