T.T. Races Ledental A.N.W.B. nog steeds stijgende Inzet concours Christelijke Zangverenigingen 35 Koren zingen om de „Leidsdi Dagblad" beker Met een enkel woord Naar MAANDAG 4 JULI Het treinverkeer te Berlijn De eerste passagierstrein sinds het einde van de Berlijnse spoorwegstaking is gisteren uit de Britse sector van Berlijn naar Keulen vertrokken. Het tptinverkeèr te Berlijn is thans bijna Veer normaal, daar het. goederenver voer reeds Zaterdag was hervat. De Sovjets hebben echter de post trein uit West-Duitsland opnieuw naar de Russische sector van Berlijn doen lopen. Hoge functionarissen van de Oost Duitse spoorwegen hebben meegedeeld, dat er nog enige verkeersmoeilijkheden zijn, omdat verschillende functionaris sen nog niet naar het hoofdbureau van de spoorwegen, dat in de Amerikaanse sector staat, zijn teruggekeerd. Ongeveer 20 West-Berlijnse spoor wegstakers, die door de onder Sovjet- contróle staande spoorwegpolitie ge arresteerd waren „wegens sabotage" gedurende de afgelopen staking, zijn vrijgelaten. Vier andere bevinden zich nog in hechtenis. Over hen is nog geen besluit genomen. De Londense havenstaking Onze corespondent te Londen meldt ons: het aantal in de Londense haven door het conflict aldaar opgehouden schepen is reeds tot ruim 80 aange groeid en meer dan 7600 arbeiders zijn zonder werk. Volgens de twee jaar ge leden ingevoerde arbeidsregeling, die allen een behoorlijke bestaanszekerheid verschaft, zijn de havenwerkers verplicht de hen aangeboden arbeid te verrich- ten. De minister, George Isaacs, heeft er echter bij de directies op aangedrongen nog niet tot actie tegen de arbeiders over te gaan. Deze toestand kan echter niet eindeloos voortduren, naar hij in het Lagerhuis verklaarde in antwoord op vragen van Anthony Eden, die in feite optrad als woordvoerder van alle partijen, toen hij de els stelde, dat in het belang van het land het werk on middellijk diende te worden hei-vat. De regering wenst zich niet te men gen in details over het conflict in Ca nada, waarvan de arbeiders zelf geen duidelijk beeld hebben en dat tot de grootste verwarring heeft geleid. De enige maatstaf, die hier volgens de regering geldt, is de plicht van de arbeiders met betrekking tot wat hun contract eist en tegenover de uiterst precaire economische toestand van hun eigen land. Een aantal havenwerkers heeft ge poogd een optocht te formeren naar het Lagerhuis. Deze demonstratie werd echter door de politie verhinderd, om dat zoiets niet is toegestaan, wanneer het Huis in vergadering bijeen is. DE AMERIKAANSE MILITAIRE HULP OP TWEEDE PLAN. Naar gemeld wordt hebben vooraan staande regeringspersonen in Amerika het plan laten varen om het Ameri kaanse congres te verzoeken 1.130.000.000 dollar beschikbaar te stellen voor de bewapening van West-Europa vóór de ratificatie van het Atlantische pact. Naar verluidt is deze stap gedaan ten einde een nieuwe controverse te voor komen als het debat over het pact morgen een aanvang neemt. Vooraanstaande regeringspersonen zouden vrezen, dat, Indien het bewape- ningsprogram eerst naar het congres wordt gezonden, de oppositie tegen het paot zou toenemen. Het pact heeft een meerderheid van twee derde in de Se naat nodig. RUSSISCHE EISEN OP „WERELD VAKBOND"-CONGRES. De leider van de Sovjet-delegatie op het congres van het wereldvakverbond WFTUWasilly Koeznetsof, heeft Za terdag een aanval op Engeland en Amerika gedaan. De splitsing in het wereldvakverbond was uitgedacht door het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken en uitge werkt op een vergadering in 1947 te Washington! Kceznetsbf stelde de „Harry Truman- politiek" verantwoordelijk voor de hui dige spanning in de wereld en stelde deze tegenover die van president Roo sevelt. De Amerikanen voeren thans een politiek van agressie en ongebrei delde expansie, Kce«znetsof zeide verder, dat de deu ren van het wereldvakverbond nog steeds voor alle vakverenigingen open stonden. Verder verzocht hij de gedelegeerden een manifest aan de arbeiders in de wereld te richten en (hen op te roepen tot-een meer intensieve strijd voor een blijvende vrede. Hij stelde een „inter nationale vredesdag" voor, waarop massaprotesten gehouden dienen te worden tegen „het bestaan van fascis tische regimes in Spanje en Grieken land en het woeden van koloniale oor logen in Indonesië, Vietnam en Malak- ka en tegen de schending van de vak verenigingsrechten." PRINS VON STARHEMBERG BESCHULDIGD. De Oostenrijkse socialistische partij heeft de vervolging van prins Ernst von Starhemberg verzocht „wegens hoog verraad". De partij "baseert haar be schuldiging op de te Londen versche nen memoires van Von Starhemberg, waarin hij verklaart een burgeroorlog in Oostenrijk te hebben voorbereid waarbij huurtroepen, die van het bui tenland uit betaald zouden worden, een aandeel zouden hebben. De partij is van oordeel, da»t, indien Von Starhem berg, die thans als uitgewekene te Buenos Aires vertoeft, niet naar Oos tenrijk zou komen om terecht te staan, zijn uitgebreide bezittingen geconfis- keerd behoren te worden. DROOGTE IN ENGELAND. In Engeland maakt men zich als ge volg van de langdurige droogte zorgen over de watervoorziening, vooral van de grote steden. Er worden reeds maatre gelen overwogen om het water te rant soeneren. In Londen ls het besproeien van tuinen en sportvelden verboden, behalve op Zondagen en Woensdagen. In sommige plaatsen moet het water per spoor worden aangevoerd. In Suf folk moest water worden gebracht om de bakkers in staat te stellen hun deeg te bereiden. De melkproductie, die kort geleden zo overvloedig was dat de rantsoenering tijdelijk kon worden afgeschaft, daalt sterk. SPRINKHANENPLAAG IN OREGON EN CALIFORNIA. Een wolk van sprinkhanen is op Ore gon en Californië neergestreken. De dichte insectenmassa is verspreid over een front van C5 km en over een lengte van 120 km. Deze geweldige wolk ver plaatst zich met een donderend lawaai, te vergelijken met dat van een goede rentrein. die over een meta'en brug rijdt. De boeren, die op hun akkers door deze zwerm verrast werden, waren ver plicht de vlucht 1 nemen en moesten hun eezicht beciekkcn om z1q]j te be schutten tegen de steken van duizenden tcherpe kaken. De heer Edo Bergsma herdacht In het Palacehotel te Scheveningen kwam de A.N.W.B, in jaarvergadering bijeen. Uot het jaarversla? 1948, dat werd goedgekeurd, bleek, dat het ledental in 1948 steeg van 214.497 tot 230.914. Alleen al aan jeugdleden werd een stijging van ruim 3000 geboekt. De groei zet zich in dit jaar ook voort. De aandacht wordt gevestigd op de steeds grotere bedreiging van het wei nige ongerepte natuurschoon, dat nog in ons land bestaat. Aangezien onze weermacht toch een onderdeel van de West-Europese verdediging is. wordt het denkbeeld geopüerd om oefenterreinen buiten onze grenzen te zoeken. Voorts vraagt het verslag aandacht voor vacantleoroblemen. waarbij aan vacantiesureiding naar tijd. bijv. over drie in plaats van twee maanden, waar door het exploiteren van selzoenbednj- ven voordeliger zou kunnen worden, en sDreidine naar ruimte door ontsluiting van minder bekende gebieden en toeris tische voorzieningen aldaar wordt ge dacht. Aangedrongen wordt op het ruimer Moeilijkheden in de politiek? WAARSCHUWING TEGEN RAKOSI- EN GOTT WALK POLITIEK. (Van onze Haagse redacteur). De vragen van prof. Romme, tien da gen geleden, naar een nieuw Indonesië- debat, hebben sommige bladen doen schrijven over een komende crisis inde regeringspartijen, dan wel kabinetscri sis. Zo was het zeker niet. Prof, Romme wilde slechts aan de regering de gele genheid geven, haar belofte in te los sen, die zij gedaan had bij het zenden van Van Roy en naar Batavia. Maar de kwestie VermeulenKAB NVV heeft nu alles een zwarter aan zien gegeven. Wij hoorden katholieke vakverenigingsmannen de beschuldigin gen aanhalen, die destijds door ,De Waarheid" tegen de heer Vermeulen zijn geuit over diens beweerde ijveren voor het NS-Arbeidsfront in bezettings tijd. En wij hoorden hen zelfs waar schuwen tegen een Rakosl- en Gott- wald-politiek Het zal niet makkelijk zijn, een vol doende meerderheid in het politieke en sociale leven te bewaren. INBESLAGNEMING VAN FILM „HET IJZEREN GORDIJN" GELAST TE PARIJS. Een Parijse rechtbank heeft de inbe slagneming gelast van de anti-Russi sche film „Het IJzeren Gordijn", ^mdat er muzikale passages in gebruikt wor den van de Russische componisten .Sjostakowitsj, Prokofief en anderen. Daartegen is een klacht ingediend door de vereniging „Het lied van de we reld", de exclusieve vertegenwoordigster in Frankrijk voor sovjetcomponisten, op grond van de wet tot bescherming van litteraire en artistieke eigendom. Het bevel van de rechtbank is echter nog niet uitgevoerd. ITALIAANSE SCHEEPVAART STAKING OPGEHEVEN. Saragat, de vice-premier van Italië, heeft vanochtend meegedeeld, dat men tot overeenstemming is gekomen over beëindiging van de scheepvaartstaking, die 18 dagen heeft geduurd. Naar verluidt, zal aan de eis van de zeevarenden tot een betere pensioenre geling worden tegemoet gekomen. CHIFLEY VEROORDEELT DE AUSTRALISCHE MIJNSTAKING. De eerste minister van Australië. Chif- ley heeft in een radiorede verklaard, dat het economisch leven van het land een algehele ontwrichting nadert als ge volg van de mijnstaking, die reeds een week aan de eang is, Bijna.een half millioen arbeiders zijn zonder werk gekomen door de staking van 23.000 mijnwerkers, die hogere lo nen en betere arbeidsvoorwaarden wen sen. Er kon geen slechter tijdstip voor de actie zijn gekozen, aldus.de premier. Niets kon schadelijker voor ons natio nale welzijn wezen als wat thans op onze kolenvelden gebeurd. „Men heeft gezegd, dat de staking maanden lang werd voorbereid door communistische leiders van de mijnwer kers Ik aarzel te geloven, dat burgers zo ongevoelig kunnen zijn om het leven van de gemeenschap te belemmeren en ontoelaatbare ontberingen te veroorza ken. Doch dit is gebeurd. De regering van het gemenebest blijft onbewogen onder dreigementen. Van de ziide der mijnwerkers is het arbitrage-systeem van de hand gewezen. Dit is onredelijk en onrechtvaardig. Deze kwestie Is slechts door bemiddeling te regelen De mijnwerkers moeten beseffen, dat het gebeurde niet rampzalig voor de ge meenschap is. doch voor henzelf", aldus eerste-minister Chifley. De stakende Australische mijnwerkers zullen tegen de regering een gerechte lijke procedure aanhangig maken over de rechtsgeldigheid van de nationale noodwetbetreffende de mijnwerkerssta- king. die de banktegoeden van de sta kende nulnwerkersvakbonden heeft be vroren. beschikbaar stellen van middelen voor verbetering en aanleg van wegen. Men acht het hiervoor begrote bedrag voor 1949 van 35 millioen veel te laag in verhouding tot de minstens 120 mil lioen gulden, die uit wegenbelasting en invoerrechten op benzine zullen vloei- Met voldoening wordt vastgesteld, dat de verkeersadviezen van de A.N.W.B. door de overheid od prijs wordt gesteld. De bond heeft haar werkzaamheden voor het plaatsen van waarschuwings borden langs de weg gestaakt. De ver lichte wegwijzers bleken een groot suc ces. Hun aantal zal worden uitgebreid. De bond heeft thans 4403 wegwijzers 1519 richtingborden, 300 voorrichtings- borden en 2124 paddenstoelen geplaatst. Ook het instellen van de Wegen wacht bleek een succes. In 1948 werd 63.467 maal technische hulp verleend. Aan het einde van het verslagjaar was het aantal wegenwachtleden 64.881. De gele motoren draaiden in 1948 2.547.193 kilometer. De bond organiseerde tal van rijwiel en wandeltochten. Ruim 100.000 reisin- lichtingen werden verstrekt. Tal van kaarten, gidsen, kan-meeruitgaven en reiswijzers zagen het licht. De A.N.WB. bleef actief voor kam peerders, water- en luchttoeristen. Ongeveer 75,000 grensdocumenten wer den in 1948 afgegeven. In het bondswerk gaan thans jaarlijks ongeveer drie millioen gulden om. Het aantal A.N.W.B.-employe's is boven 500 -'e^egen. Het exploitatiejaar 1948 heeft voor het -arst sinds de oorlog evenwicht tussen uitgaven en inkomsten gebracht. De bondsvoorzitter de heer P. F. Zimmerman, herdacht het heengaan van de heer Edo Bergsma, die, aldus spreker, tal van jaren de drijvende kracht bij onz*» organisatie was. Wij kunnen hem niet dankbaar genoeg zijn en niet beter eren dan ziin werk in zijn gee*-* met alle beschikbare energie en middelen voort te zetten! Ten aanzien van de reisinlichtingen zeide de heer Zimmerman, dat men zoekt naar goedkopere vormen van toe risme. De kosten van het Bondswerk ziin enorm gestegen. Het verheugde spr. dat desondanks de contributies slechts weinig hoger ziin geworden. Ir J. J. M. Aangenendt hield ten slotte een causerie met films over ziin bevin dingen bij de wegenbouw in de Ver. Staten. Communisme: hydra met vele koppen Indonesië: rijkste buit van Azië Stewart Alsop, een der Amerikaanse journalisten die thans in Indonesië rondreist, schrijft in de New York He rald Tribune, dat het intellectuele deel der Indonesiërs in de naaste toekomst zal staan voor de oplossing van uiterst dringende vraagstukken en,dat het, ge zien dit feit, niet meer is dan sentimen teel effectbejag, het voor te stellen, als of hier een voorbeeldige democratie zal opbloeien, zodra de Nederlandse vlag is neergehaald. Wat dit betreft kan men meer vertrouwen schenken aan de uit lating van een waarnemer, die van de toestand op de hoogte kan worden ge acht, ni. dat er zich in ieder geval ge durende een bepaalde periode onlusten zullen voordoen, welke men met alle kracht de kop zal trachten in te druk ken zoals dat verleden herfst is geschied. Toen trachtten, op bevel van het Kremlin, plaatselijke groepen com munisten dc macht in handen te krijgen. Het communisme, al dus Alsop, is een hydra met vele kop pen en Indonesië is de rijkste buit in Z.O. Azië; het is aan geen twijfel onderhevig, of Moskou zal vroeger of later weer zün slag proberen to slaan. Alsop hoopt, dat de Amerikaanse po litiek van steun aan het Indonesische nationalisme tegen het communisme vruchten zal afwerpen en voegt, daaraan toe: de leiders van de Indonesiërs zijn verstandig genoeg om hun zwakheden te kennen en men mag verwachten, dat zij de bekwame Nederlandse technici en bestuursambtenaren zullen vragen, te blijven. Als deze elementen samenwer ken mag men verwachten, dat het be stuur niet zal Ineenstorten en verder, dat de rijke hulpbronnen van deze eilanden op een verstandige wijze zul len. worden geëxploiteerd en dat men met vertrouwen zal voortgaan met het. opbouwen van de nieuwe natie. Dit land kan een stabiele regering en eco nomie verkrijgen, als aan één voor waarde Y'ordt voldaan, n.l. dat de Ver. Staten zullen voortgaan met aan Indo nesië hun hulp en steun te verlenen. Dit dient dan te geschieden als een onderdeel van een nieuwe en breed opgezette Amerikaanse politiek in Azië, die moet kunnen steunen op een welvarend, anti-communistisch en vrij Indonesië als een barrière van bete kenis tegen het doorzetten van de plannen, die het Kremlin met betrek king tot Azië koestert. K.A.B.-voorzitter De Bruyn over N.V. V.-houding BIJ SANCTIE-OPHEFFING LOOPT NIEMAND OVER. Rooms-Katholieken uit alle delen van Twenthe waren gisteren naar Enschedé gekomen om r.anwezig te zijn bij de viering van het 60-jarig bestaan van de afdeling Enschedé van de Kath. Arb. Beweging. Kardinaal J. de Jong nam een défilé af, waaraan duizenden per sonen deelnamen. Ook werd een mee ting gehouden, waar het woord werd gevoerd door de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van de K AB. uit Utrecht- Deze wijdde aandacht aan de uitlatingen van de heer Vermeulen van het N.V.V. te Genève. Het verbod om op straffe van onthouding der sacramenten lid te wor den van het N.V.V. wordt, aldus spr. als een ondragelijke inmenging in het beginsel van vrijheid van vereniging be schouwd. het zou niet overeenkomen met het Handvest van de Ver. Naties, terwijl het voorts In strijd zou zijn met de ideeën en resoluties van het Inter nationale Arbeidsbureau. De houding van de rooms-katholieke kerk wordt, on waardig genoemd. Dat alles verklaart de man: die mede op onze voordracht als arbeidersgedelegeerde naar Genève werd gezonden. Door het N.V.V. is de dwaze en on ware mededeling aan de aanval van Vermeulen toegevoegd, dat de leiders van de K.A.B. voortdurend aandrang zouden uitoefenen tot handhaving van het verbod. Hoe komt men aan deze zot teklap? zeide spreker. Binnenkort zal een arbeidsdelegatie uit Nederland een bezoek brengen aan de Ver. Staten. Het N.V.V. heeft doen weten, dat het niet in gezelschap van de K.A.B. zal gaan. Het N.V.V. wijst samengaan met de K.AB. van de hand. De K.A.B. zal zich over deze kwestie dienen te beraden. Indien de ambtena ren zich bij de KA.B. hebben aange sloten, zal zij een ledental hebben van 310.000, de K.A.B. en de CNV. zullen gezamenlijk 460.000 leden tellen. Al zou de sanctie worden opgeheven, dan zou geen enkele der hier aanwezige Twen- thenaren overlopen naar het N.V.V. (applaus). Wij zoeken, zo zeide spre ker. de strijd niet. Wij zullen hem echter niet ui tde weg gaan. Nu de doorbraakpoging gelukkig is mislukt, gebruike men geen andere middelen tegen de K.A.B. Hierna sprak kardinaal De Jong over de zegenrijke strijd van de K.A.B. en celebreerde een pontificaal sluitings lof. ORIGINEEL AFSCHEID VAN PIERRE MONTEUX. Opera-ensemble zong hem toe. De beroemde dirigent Pierre Monteux, die verschillende operavoorstellingen leidde ter gelegenheid van het „Holland Festival" Ls Zaterdagavond per KL.M. Itfnvliegtulg naar New York vertrokken, 's Middags is hem door het Opera- orkest en -koor voor het American- hotel te Amsterdam een verrassende serenade gebracht. Na een Carmenfragment speelde en zong het Opera-ensemble en vele hon derden omstanders de vertrekkende dirigent het ,3e is a jolly goed fellow" en „Lang zal 'hij leven" toe. Pierre Monteux dankte voor deze bij zondere geste en besloot met te zeggen, dat hij „de volgende maal de repetities op deze plaats zal houden". Met een stevige hand-druk voor alle mannelijke en een zoen voor alle vrouwelijke or kest- en koorleden nam hij ten slotte afscheid. CONCOURS VAN KOETSWERKEN TE SCHEVENINGEN. De K.N.A.C. organiseerde te Scheve ningen het eerste na-oorlogse „concours van koetswerken en kampeerwagens. In totaal waren 67 automobielen verdeeld over 44 merken ter expositie geexpo- sèerd. De „goedkope" typen, in de prijsklasse van f. 4000, stonden neus aan neus met die, waarvan de prijs boven f. 20.000 ligt. Ook waren er postkoetsen, tilburies, sjezen en Jan Plezieren, tezamen een fraai en interessant gezicht opleverend. Een jury heeft voor de verschillende af delingen prijzen uitgereikt. „SIBAJAK" TERUG MET BURGERS EN MILITAIREN. „Lichte gevallen" deden uitstekend werk. Met meer dan 650 burgerpassagiers en 300 militairen aan boord, voorname lijk mariniers en K.N.I.L.-mannen met gezinnen, is de „Sibajak" gistermorgen te Rotterdam aangekomen. Onder de burgerpassagiers bevonden zich 60 ex- poilitieke delinquenten, zg. „lichte ge vallen", die twee jaar geleden vrijwillig naar Biak en Hollandia op Nieuw Gui nea waren gegaan, om daar in grote legerdumps te werken. In totaal waren er" 100 destijds vertrokken, allen tech nisch geschoolden. In de jaren, dat ze er arbeidden, hebben ze voor niet min der dan 200 millioen dollar aan vlieg tuig- en andere onderdeden gered. 60 hunner keerden terug, voorzien van een uitstekend getuigschrift; de anderen hebben vrijwillig bijgetekend en zijn achtergebleven. EEN DIAMANTEN VERRASSING. Tilly Schreuder, een 19-jarige ana- lyste uit Amsterdam, kreeg Zaterdag avond een ring om de vinger gescho ven. Niet omdat zij zich verloofd had, maar omdat zij de 50.000ste bezoeker van de Diamanttentoonstelling te Am sterdam was. Daarom was de ring ook geen gladde, doch een prachtige met diamant bezette ring. Niet minder dan 35 zangverenigingen schreven dit jaar in voor het Na tionaal Zangconcours, georganiseerd door de Ring „Leiden en Omstre ken, dat dit jaar voor de 18e maal gehouden wordt. Het concours neemt drie avonden in beslag. Zaterdag was het de eerste maal daf men „in het strijdperk" trad voor een jury. bestaande uit de heren Willem van Laar, Leo Smeets en Otto de Vaal. die op dit gebied het klappen van de zweep kennen en aan wier deskundig oordeel de deelnemenden zich gaarne onderwerpen! Wederom wordt in de eerste plaats met grote nieuwsgierigheid uitge zien naar de vereniging, welke beslag zal leggen op de wisseibeker. be schikbaar gesteld door de „directie van het Leidsch Dagblad". Naar men weet, komt deze voor een jaar in handen van die vereniging, welke over de gehele wedstrijd het hoogst aantal punten behaalt. In 1947 kwam zli in ^ïet bezit van de Chr. Gem. Zangver. „Looft den Heer" te St. Pancras en in 1948 van de Gem. Zangver. „Huizer Kamerkoor" te Hui zen. De organisatie berust wederom bil het zeer ervaren Ring-bestuur. waarvan de voorzitter, de heer G. Goedhart, het wel komstwoord sprak. Er waren op dat ogenblik echter nog maar weinig zan gers en zangeressen- aanwezig, vermoe delijk in verband met het voor velen te vroege openingsuur van vier uur. De deelnemers komen van heinde en ver en het zal wellicht moeilijk geweest' zijn, zich zo spoedig mogelijk van de arbeid vrii te maken, want ook later op de dag kwamen verschillende verenigingen niet od tijd. hetgeen enkele malen, belang rijke stagnatie veroorzaakte In de plaats van burgemeester Van Kinschot, die verhinderd was, sprak wethouder D. van der Kwaak het ope ningswoord. Namens het gemeente-be stuur verklaarde deze het op hoge prijs tP stellen dat dit concours wederom te Leiden gehouden wordt. Niet minder dan 1500 zangers en zangeressen nemen er aan deel Nadat spr. herinnerd had aan het kinderversje .Boze tongen zingen niet", wees op hetgeen goede mensen doe- oefening en samenwerking kunnen verkrilgen. Moge er hier slechts dank bare mensen znn en moven ook de jury en het Rlng-bestuur daartoe behoren, oodat men op een ees^aed concours kan terug zien. aldus besloot spreker. Op dezp eerste dag lieten 10 ver" enigingen horen: in de afd. uitmuntend heid Gem. koren was „Hallelujah" uit Broek op Langendijk wegens ziekte van de dirigent verhinderd. De prestaties waren als steeds uiteenlopend, ook al •"•vo's van het feit. dat verschillende afdelingen aan het woord waren. Het eerste koortje, uitkomend in de 4e afd. Gem. koren. „Looft den Heer uit Dubbeldam, maakte onder leiding van de heer J. F Erujie een goede in druk door de muzikale opvatting en het aangename klank^ehalte. Het was merk waardig te constateren, dat de zang van dit koortje een betere impresie wekte dan het hierop voleende .Ecthanto" uit Ooltgensplaat, dat in een hogere afde- lir°- uitkwam. Het ls niet mogelijk alle vertolkingen gedetailleerd te bespreken. Wii ziin o.a. nog getulee geweest van de zang van twee fraai z'ngende mannenkoren in de •rtri, uitmuntendheid, nl. -Inter Nos"uit Krimpen a. d Lek en ..Excelsior' uit H. I. Ambacht' wier punten toewijzing DE KABINETSFORMATIE IN CURACAO. De gouverneur van Curasao heeft aan dr Christiaan Engels verzocht, een ka binet te vormen dat steunt op een meerderheid, in de Staten. Dr Engels, die de opdracht in beraaa gehouden heeft, is een vooraanstaande figuur in heC culturele leven op Curasao, Hij is arts en niet in een bepaalde po litieke richting georiënteerd. FELLE BOERDERIJBRAND TE DRUNEN. Twee gezinnen dakloos. Vrijdagavond ls de kapitale met riet gedekte boerderij van J. v. Wezel te Drunen afgebrand. In een minimum van tijd lag de boerderij in de as. De inboedel, verscheidene landbouwwerk tuigen en het grootste gedeelte van de hooioogst, die bijna binnen was, gingen verloren. Ook de westelijk gelegen boer derij, eveneens met riet gedekt, werd door het vuur aangetast, doch deze kon gedeeltelijk, zij het met veel water schade, behouden blijven. De vermoe delijke oorzaak is kortsluiting; de schade wordt op 70 5 80 mille geschat. Door deze brand werden twee gezinnen daklops: het ene bestaande uit man, vropw en 8 -kinderen en het andere uit man, vrouw en 5 kinderen. „ZUIDERKRUIS" MET „BLIJVERTJES" TERUG Zij waren 3li jaar Jn Indonesië. Zaterdag is de „Zuiderkruis" met 1500 de mobilise ren den van de Marine, de Mariniersbrigade, de KL. en het K. N. I. L. uit Batavia vertrokken. Onder de troepen van de K.L, bevonden zioh o.a. eenheden van het 15e regiment infan terie, „De Blijvertjes", die rond 3% jaar in Indonesië hebben doorgebracht, waarvan het laatste halve jaar te Djokjakarta. BINNENLAND Zaterdagavond en gisteren kwam de Alg. Ned. Geheelonthouders Bond (A N.G. O.B.) In jaarvergadering te Leeuwarden bijeen. Het ledental, dat Iets ls terugge lopen, bedroeg aan het einde van het Jaar 2228. Aangenomen is een voorstel van het hoofdbestuur om aan de stichting „An- gob-Vacantleoord" toestemming te geven tot het bouwen van een kamphuis met slaapzalen te Beekbergen. In het museum van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschap pen te Den Bosch zal van 23 Juli tot en met 10 Augustus een tentoonstelling wor den gehouden van Erabants edele am bacht. Onlangs ls een aanvang gemaakt met de uitvoer van ongeveer 4000 trekpaarden naar Spanje. De minimum prijzen zijn: f. 1100.voor drle-Jarlge en oudere, f. 700.voor twee-Jarige en f. 450.voor één-Jarige paarden. Het troepentransportschip „Zuider kruis", op weg van Indonesië naar Neder land. zaï 16 Juli a.s. de haven Port Said aandoen. Er bestaat gelegenheid de op varenden correspondentie te doen toeko men, mits deze uiterlijk 10 Juli a s. ter pos», bezorgd wordt, Zaterdagmiddag verliet een wielrijder bet voorplein van het bioscoop-theater Reehorst bi) het station Ede-Wagenlngen. De man werd door een zware bus gegre pen en vrijwel op slag gedood. Hij was de 24-Jarlge ,Póól T. Albin .werkzaam op de A.K.U. te Eds. Toen een knecht van de grossier J. Stalenburg te Schoonhoven een gasinstal latie wilde controleren, deed zich een hevige ontploffing voor. Een der omwo nenden slaagde er ln de knecht, de 30- Jarlge H, Hoenkoop uit Polsbroek, uit de ravage te halen. H.. die aan handen en gelaat zwaar gewond was. is ln ernstige toestand naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd. De achtergevel van het gebouw werd geheel weggeslagen, Met een KLM-vllegtuig is gisteravond naar de Ver. Staten teruggekeerd dr Alan Valentine, v.m. hoofd van de ECA-mlssle ln Nederland, die naar bekend is ons land ls opgevolgd door dr Clarence E. Hunter. Dr valentine, werd o.m. uitgeleide gedaan door dr Hlrschfeld namens de Nederlandse regering en' talloze leden van de Ameri kaanse ambassade te 's-Gravenhage. In het uitgebaggerde deel van het Amsterdam-R(jnkanaal bij Tiel is gister middag de 25-jarlge M. van T uit Drumpt bf] het zwemmen verdronken. Op een algemene vergadering van het Noordelijk Scheepvaartmuseum te Groningen werd van gedachten gewisseld over het al of niet voortzetten van de exploitatie van dit museum. Men heeft te kampen gehad met een enorm exploitatie verlies. zodat men liquidatie overwoog. Op dezfe vergadering heeft men echter besloten het museum te laten bestaan. Er zal een plan worden uitgewerkt, waardoor een vermeerdering van inkomsten zal worden bewerkstelligd. BUITENLAND De Harvard sterrewacht te Mazels- poort (Z. Afr.) heeft ln het sterrenbeeld Hydra" een nieuwe komeet ontdekt. De komeet ls ontzichtbaar voor liet blote oog. De Japanse communistische leider JasJlro, die door de Japanse politie ls ge arresteerd, zal zich voor een Amerikaanse rechtbank moeten verantwoorden wegens „het. verspreiden van geruchten, die scha delijk zijn voor de bezetting". HIJ ls door de Amerikanen op erewoord ln vrijheid gesteld. De „Chicago Tribune" voert een cam pagne om de Engelse spelling te vereen voudigen. Het blad gebruikt reeds enige tijd een vereenvoudigde schrijfwijze voor een aantel woorden, zoals frate voor freight, catalog voor cataloque, tho voor though en thru voor through. Thans gaat men beginnen de „ph" als „f" te schrijven ln woorden, waarbij dat ln overeenstemming IS met de uitspraak. Zwaargewapende Italiaanse politie ls op Sicilië met tanks en pantserwagens een nieuwe razzia begonnen naar aanleiding van het doodschieten van vier politie agenten door bandieten, die. naar men gelooft, tot de bende van Salvatore Giullano behoren. De twee millloenste ton goederen vla de luchtbrug voor Berlijn ls door een Amerikaanse Skymaster aangevoerd. Naar schatting 1500 bedienden van verscheidene grote Parijse. warenhuizen zijn in staking gegaan. ZIJ eisen hogere lonen. Een hevige brand heeft een grote opslagplaats van een spinnerij te Tour- coing (Frankrijk) vernield. Grondstoffen voor een waarde van 130 millioen fr gin gen ln de vlammen op De Amerikaanse minister van finan ciën, John Snyder, ls per vliegtuig in Parijs aangekomen. Het Noorse parlement heeft het lid maatschap van Noorwegen van de raad van Europa geratificeerd. Slechts de elf communistische parlementsleden stemden tegen. De Australische rechter heeft, op grond van de door het federale parlement aangenomen noodwet, verbod uitgevaar digd voor een viertal vakverenigingen om gelden, welke zij Woensdag 1.1. zouden hebben opgenomen voor ondersteuning van de stakende mijnwerkers, uit te geven, John Gates, hoofdredacteur van het New Yorkse communistische blad „Daily Worker" ls na een hechtenis van 30 dagen wegens „belediging van het hof" vrij gelaten. De Brits-Amerikaanse overeenkomst betreffende de economische l'usle der Britse en Amerikaanse zones van Duits land, is tot 30 September verlengd. Functionarissen zijn van oordeel, dat tegen die tijd de Westdultse regering ls Ingesteld en deze voorziening niet meer van node ls. Zaterdagavond heeft het hoofd bestuur van de Franse communistische partij de tekst van een oproep goedge keurd tegen het Atlantische pact. Goshniak, de Joegoslavische onder minister van oorlog, hoeft in een rede te Belgrado verklaard, dat dc Oosteuropese landen de levering van wapenen aan Joegoslavië hadden stopgezet, wanneer het Westen „ons ook geen wapenen wil geven" zal Joegoslavië op zijn eigen productie zijn aangewezen, aldus zeide hij. Er waren reeds militaire vliegtuigen geproduceerd en spoedig zouden de eerste eenheden van een Joegoslavische vloot op stapel worden slechts één punt verschilde. Het eerste zang speciaal muzikaal gemanierd, het tweede muntte vooral uit door een kern achtige koorklank. De heer Otto de Vaal maakte onder grote spanning de uitslag bekend, waarbij hü er op wees, dat deze in het algemeen niet slecht was. maar dat men toch niet hoger kon gaan dan het toe kennen van eerste prijzen B. Daarbij lleD het steeds zo ongeveer om die nrijs heen. (Gelijk bekend gaat het punten tal voor de le prils B van 300—360. ter wijl dat voor een le prils A van 360 420 bedraagt. Er kan dus stellig veel ho ger gegrepen worden 'Red. L.D.). Spr. waardeerde echter aller streven en hoopte, dat ook dit concours zou bij dragen tot verheffing van de koorzang. De uitslag van de eerste dag was als volgt: 4e afd. Gemengde Koren: 1. „Looft den Heer". Dubbeldam 317 pnt. le pr.; 3e afd. Gem. Koren: 2. Elthato", Oolt gensplaat 303 pnt. le pr. 2e afd. Mannenkoren: 3. ..De Metaal- zangers". Rotterdam 301 pnt, le pr. 2e afd. Gem. Koren: 4. „Door Een dracht Sterk". Vleuten 330 pnt. le pr. le afd. Vrouwenkoren: 5, „Leerdams Chr. Dameskoor". Leerdam 327 pt. le pr, le afd. Gem. Koren: 6. „Crescendo". H .1. Ambacht 248 pnt. 2e pr. le afd. Mannenkoren: 7. „Zanglust", Zwijndrecht 284 pnt. 2e pr. 8 ,De verenigde Zangers". Baren - drecht 305 pnt. le pr. Afd. Uitmuntendh, Mannenkoren: 10. ..Exce'sior. H.I. Ambacht 304 pnt. le pr. 11. „Inter Nos". Krimpen a. d. Lek 305 pnt. le pr. A.s. Vrijdag komen de koren uit Lei den en Omgeving aan de beurt Wij ho pen daar dan iets dieper op te kunnen ingaan. Zaterdagmiddag en -avond volgt de slotserie. Er heerst oo dit concours de bekende geanimeerde stemming van Koorleden, die na ernstige studie en een geconcen treerd optreden, weer meestal verheugd over hun prijs konden zijn, H. per ELTAX Touringcar a f 10,- p. pers. Vertrek Vrijdagavond 11 uur. Inlichtingen: STATIONSWEG 45. Telefoon 22444 (Adv.) Een gedenkraam voor de Christelijke Vakbeweging IN HET EIGEN TEHUIS AAN DE OUDE SINGEL. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van het Chr. Nat. Vakverbond, dat de vorige week in Utrecht werd herdacht, brandde in Leiden op het dak van het gebouw voor Chr. Sociale Belangen het plaatselijke centrum van de Chr. Vakbeweging een be scheiden feestverlichting en waalden de vlaggen. Ook op andere wijze wil Leiden aan de herdenking meewerken. Mede in ver band met de officiële overdracht van het gebouw aan de Oude Singel, dat gedurende de bezettingstijd onteigend was en thans weer officieel in het bezit van de Vereniging is gekomen, werd besloten ln dit gebouw een gedenkraam te plaatsen. Het raam ls ontworpen door de heer Jaap van Linge en werd vervaardigd m het atelier van de firma v. Buuren en Jllleba alhier. In een speciale vergadering met de afdelingsbesturen en enkele genodigden zal op Dinsdag 12 Juli dit kunststuk aan het CU.V, bestuur worden aan geboden. De onthulling zal op verzoek van het bestuur plaats vinden door de voorzit ter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, uit Utrecht. Voor leden en belangstellenden be staat gelegenheid om het gedenkraam te bezichtigen op Woensdagavond 13 Juli tussen 7 en 10 uur. TENTOONSTELLING DR VOORTHUYSENSCHOOL. Het was Zaterdag een feestdag voor de leerlingen en het onderwijzend per soneel van de „Dr Voorthuysenschool", de school voor Bijzonder Lager Onder wijs in de Caeciliastraat. Er werd een tentoonstelling gehouden van het werk van de moeilijk lerende kinderen, die op deze school sociaal en maatschappe lijk gevormd worden volgens een spe ciaal en aanschouwelijk onderwijs. Met het hoofd van de school, de heer M. G. H. den Haan. hebben wij een rond gang gemaakt langs de keurige werk stukken, die door deze kinderen ver vaardigd werden. Het onderricht op deze school beweegt zich voornamelijk op het gebied van practische handen arbeid, waardoor de leerlingen later in de maatschappij een goede boterham kunnen verdienen. Door de jongens worden o.m, pitrieten voorwerpen, mat ten, netten en houten gebruiksvoorwer pen vervaardigd, terwijl de meisjes zich hoofdzakelijk op huishoudelijk gebied er is een prachtige keuken in de school bekwamen en met de brei pennen en de naald vertrouwd worden gemaakt. Er wordt op de BLO-school met zorg en liefde gewerkt, waarvan de tentoongestelde eindproducten, die Za terdag door vele belangstellende stad genoten v/erden bewonderd, getuigden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2