Prins Bernhard bij de vlootmanoeuvres fe Penzance Enorme bommenwerpers-concentratie besloot luchtoperaties Weer rood-wille vlag en „Merdeka" in Djokja Kerkstrijd in Tsjecho-Slowakije steeds scherper Langdurig onderhoud met Veldmaarschalk Montgomery WEERBERICHT Geen Marshall-hulp aan een „onafhankelijk" Indonesië „Hatta onderschatte kracht der strijdgroepen" 56ste jaargang MAANDAG 4 JULI 1949 00 No. 26733 LEIDSCH DAGBLAD D'-ecteur: J W Henny Fnnfrtr»»rtnrM(>* B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21607 Witte Singel 1, Lelden - Oiro no.: 57755 Toejuichingen van saamgestroomde menigte Gisteren was een grote dag voor de Nederlandse Marine! Prins Bern hard bracht in zijn functie van in specteur-generaal der Kon. Marine een bezoek aan de oorlogsbodems in de Mounts Bay tc Penzance. De Prins arriveerde in zijn zelfbestuurde Dakota op het vliegveld Culdrose by Penzance. In de auto van admUaal Mc Grigor begaf hij zich naar Pen zance ivaar de Prins zeer enthou- ï£i ontvangen werd door de van heinde en ver saamgestroomde he- volking. Met de sloep van de admiraal begaf de Prins, die de uniform van vice-ad- miraal droeg, zich naar het vlagge- schip „Tromp", waar hij door s°hout bij nacht Willinge werd ontvangen. Op de ter ere van de Prins gehouden re ceptie waren aanwezig admiraal Sir Rhoderick Mc Grigor, °PP"bevelb£bb" van de thuisvloot, veldmaarschalk- burggraaf Montgomery, ™er?dmlri^, Rambert. de Franse bevelhebber en alle andere vlagofficieren en comman- danten van de Britse schepen. De Prins, vergezeld van de bhef ^n staf luitenant baron Van Boetzeiaer, adjudant-luitenant Steinmetz en kap tein-vjieger Sonderman, lietach aar alle officieren, ook die van de ..Tr0™P voorstellen. De burgemeester van Pen zance was eveneens aanwezig. De Prins had vooral een langdurig eesnrek met veldmaarschalk Montgo mery. Na de receptie gebruikte de Prins als gast van admiraal Mc Grigor het di ner aan boord van de „Implacable Bij aankomst weerklonken 21 saluutscho ten, hetgeen zich bij de aankomst van Montgomery herhaalde. Na het dmer werden besprekingen gevoerd over de manoeuvres. De nacht werd op de .Implacable" doorgebracht. Vanmorgen sloeg Prins Bernhard op het hoofd kwartier der operatie de manoeuvres gade. In de loop van vanmiddag denkt de Prins naar ons land terug te keren. Het bezoek van de admiraal en de vlagofficieren aan de „Tromp" wordt als een bijzondere eer beschouwd. De reis van de Prins is een belangrijke goodwill-missie ten bate der Kon. Ned. Marine, die niet nagelaten heeft indruk te maken. Na de kerkdiensten zijn gisteren tal rijke bezoeken afgelegd en recepties gehouden. Ook de sportwedstrijden werden voortgezet. HOE MEN ZEEMOGENDHEID BLIJFT. De speciale verslaggever van het A.NP. meldt o.a. nog: Nu is tijdens deze oefeningen dui delijk geworden, dat de moderne zee oorlog slechts mogelijk is met goed getrainde en goed geoefende man schappen, die over schepen, uitgerust met een moderne bewapening en alle moderne hulpmiddelen, beschikken. Wie nog meent, dat men op een slof en een schoen ook wel mee kan doen, Admiraal Sir Rhoderick McGrigor, op- Derbevelhebber der Britse Thuisvloot, en commandant van de gecombineerde vlootoefeningen der Westerse Unie. in "rek met Nederlandse officieren aan boord van het Nederlandse vlaggeschip „Hr. Ms Tromp", tiidens ziin bezoek aan deze kruiser Achter hem (links) Schout bij-Nacht J. J Willinge. commandant van het Nederlandse eskader, dat deel neemt aan de manoeuvres, „Exercise Verity", de eerste van deze aard in de eeschiedenis. NOG WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor de Westelijke provincies: droog en overwegend zonnig weer. In de och tend snel stijgende temperatuur, maar latfer op de dag binnendringen van koelere lucht bij wind van zee. Voor de rest van het land: droog, zonnig en warm tot zeer warm weer. Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). 5 JULI. Zon op: 4 27 uur: onder: 21.02 uur Maan op: 16.06 uur; onder: 0.41 uur (E.K.) Hoogwater te Katwijk tc 10.21 en 22.54 uur. zal lelijk bedrogen uitkomen. De eisen, welke de moderne zee-oorlog stelt, zijn zeer hoog en slechts een natie, die bereid is in deze eisen te gemoet te komen, zal een zeemogend heid kunnen blijven. Voor de familieleden der opvarenden zij hieraan nog toegevoegd: „Alles wel aan boord van het Nederlandse eska der en de hartelijke groeten van alle opvarenden. Post ls naar u onderweg". In Penzance is Nederland zeer popu lair. In de omgeving van de stad vindt men namelijk veel bloemencultuur en er wordt ook veel gedaan aan 't kwe ken van bloembollen, die hoe kan het anders uit Nederland afkomstig zijn. „VREDE* GEEN OORLOG". Admiraal Mc Grigor, die de verslag gevers aan boord van de „Implaca ble" heeft ontvangen, kenschetste de manoeuvres als uniek in de geschiede nis en als noodzakelijk. In het licht van het Pact der West-Europese Unie moet samenwerking gewoonte worden. Daar deze oefeningen als zuiver tech nisch bedoeld zijn. werd een tijd van het jaar gekozen, dat het weer goed is. „Wij willen de wereld laten zien, dat wij willen en kunnen samenwerken", zeide Sir Rhoderick. „Wij zijn hier om vrede, niet om oorlog te maken," zo zeide hij. Ook Zaterdag waren er vele recep ties op alle schepen. Aan de wal in Penzance werden grote sportwedstrij den gehouden. In de haven waren zeil wedstrijden. De adelborsten van de „Vulkaan" toonden zich prima zwem mers. Bij de zwemwedstrijden sleepten zij de prijzen in de wacht. De Neder landse voetballers deden het minder goed en kregen dik klop. De bevolking van Penzance doet alles om het ver blijf der opvarenden van de vloot te veraangenamen. De verbroedering was algemeen! Het was jammer, dat de Nederlandse Jan nen weinig Brits geld ter beschikking llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll KAT EN BEZEM! Onze speciale verslaggever meldt: Zaterdagmiddag bracht de comman dant van H.M. Maidstone. Capt. C. J. Blake een bezoek aan Schout-bij- Nacht J. J. L. Willinge commandant van de Nederlandse vlooteenheden aan boord van de Tromp. Capt. Blake is een nazaat van de beroemde admiraal Blake die in de Eerste Engelse Oor log admiraal Tromp bevocht. Blake voerde in die tiid een zweep, de be ruchte kat met negen staarten, in de mast. hiermee te kennen gevend, dat hij ziin vijanden zou geselen, Het ant woord van Tromp was de bezem, waar mee hij .de zeeën schoonveegde. D? tijden ziin veranderd, vijanden van weleer hebben de handen ineengesla gen om paraat te ziin bij Iedere kan- val van hen. die de vrede bedreigen. Bij ziin bezoek haalde Capt, Blake. die terecht trots is op ziin grote voorvader, een doosje te voorschiln. waarin een geschenk was verpakt voor de Schout bij-Nacht: een kat met negen staar ten. Schout-bij-Nacht Willinge. niets al wetend van de voornemens van Capt. Blake. had ook een kleine verrassing voor hèm! Hii overhandigde een doos je. waarin een kleine bezem van koper vervaardigd in de machinekamer van de Tromp. Zo wisselden twee comman danten de symbolen van de machts positie hunner voorvaderen uit voor de idee van samenwerking en vriend schap. 1IIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII' hebben, zodat het passagieren gauw is afgelopen Vanmorgen om 6 uur heeft de vloot het anker gelicht. Het eskader ging oefenen in het beschieten van drijvende schijven in de route van de Scilly- eilanden; hierbij bevindt zich de „Tromp" Het zijn in totaal 11 schepen, gesplitst in twee partijen. De rest van de vloot gaat door naar Lizardhead, om oefening te houden in verbandvaren en onderzeeboot-afweer. Het is een convooi van acht schepen, waarbij drie Nederlandse en 23 escortevaartuigen, waaronder vier Nederlandse. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Aanzienlijke vorderingen in afslaan van aanvallen De luchtoperatie „Foil" is na een nachtelijke aanval op het Zuiden, het midden en het Oosten van Enge land besloten met de grootste con centratie bommenwerpers, die sedert het einde van de oorlog boven Enge land is waargenomen. Gedurende meer dan een halfuur volgden de golven, die uit Lincoln en Lancaster vertrokken, elkaar boven Londen op, waar vuren op de grond waren aangestoken om de schijn van branden te verwekken. Het lawaai van het „gevecht" hield de Londenaars ge ruime tijd wakker. Herhaaldelijk werd Dimitrof overleden Georgi Dimitrof, de Bulgaarse minis ter-president, is, naar thans officieel wordt bericht, in een sanatorium te Moskou overleden. In een uitgegeven bulletin, onderte kend door vijf vooraanstaande Sovjet- russische artsen, wordt verklaard, dat Dimitrof leed aan leververschrompeling, suikerziekte en acute aderverkalking. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het Huis van de Vakvereni gingen, waar het opgebaard werd. Bij de rit door Moskou hingen in de gehele stad zwarte vlaggen. Bij de baar s>toi}d een erewacht, die om de vijf minuten afgelost werd. Ook Stalin betrok met andere partijleiders en regeringsfunctionarissen de wacht. Een orkest, bestaande uit meer dan honderd musici, speelde treurmuziek. Een speciale trein, waarmede het stoffelijk overschot van Dimitrof zal worden vervoerd .wordt Woensdagoch tend te Sofia verwacht. Uit het gehele land stromen mensen naar de hoofdstad om de overledene de laatste eer te kun nen bewijzen; de begrafenis zal Zater dag of Zondag plaatsvinden. Het stoffelijk overschot wordt bege leid door een speciale Russische dele gatie. Bulgarije ls in rouw. Dimitrof werd geboren 18 Juni 1882. Van zijn jonge jaren af trak hij op als revolutionair. Hij was secretaris van de communistische internationale van 1935 tot 1943 en Bulgaars minister-president sedert 23 November 1946 Hij werd be titeld als de „Bulgaarse stokebrand". Hij werd tweemaal ter dood veroordeeld en overleefde talrijke aanslagen. In het proces van de Rijksdagbrand werd hij, na een -verdediging die de algemene be wondering wekte, vrijgesproken. In 1946 werd Dimitrof onderscheiden met de orde van Lenin. In Januari 1948 kwam hij echter met Moskou in botsing toen hij in een open bare rede zijn ideeën ontwikkelde over een Balkanfederatie en douane-unie. De „Prawda" wees deze ideeën van de hand onder de overweging, dat de Sovjet-unie de leiding moest hebben van een panslavische beweging. Dimi trof gaf later zijn fout toe, zeggende, dat de critiek van de Prawda op goede gronden berustte en een tijdige waar schuwing bleek voor het „mogelijke schadelijke enthousiasme van de volks democratieën". bij het Ministerie van Luchtvaart tele fonisch geprotesteerd. BIJNA ZO SNEL ALS HET GELUID. Hoge officieren van de Britse lucht macht geloven, dat zij reeds aanzien lijke vorderingen gemaakt hebben wat betreft het probleem van het af slaan van een aanval, ondernomen door straalbommenwerpers, die op grote hoogte en bijna zo snel als het geluid vliegen. Men was van mening, dat men de grondslag had gelegd voor een aan zienlijk verbeterd systeem van lucht verdediging. Twee dingen waren in het bijzonder opgevallen en hadden de of ficieren zelfs verrast: Het grote per centage onderscheppingen op grote hoogte door Engelands nieuwste straal- gevechtsvliegtuigen de Meteors en de Vampires en de wijze, waarop het personeel gevolg had gegeven aan de eis tot grotere snelheid van plaatsbe paling en melding van de aanwezigheid van vijandelijke vliegtuigen aan con- tróle-ccntra. BRITSE JACHTVLIEGTUIG VOORAAN. De Britse minister van Luchtvaart, Henderson, heeft verklaard, dat de luchtoefening Foil, waaraan Ameri kaanse, Britse en Nederlandse vliegtui gen hebben deelgenomen een „buiten gewoon succes" is geweest. Sommige nachten was bijna 100 van de staan de Britse jager- en bombardements macht in de lucht, zo zeide hij. Luchtmaarschalk sir Basil Embry, hoofd van het Jager-commando, zeide, dat; het Britse jachtvliegtuig „nog vooraan staat in de wereld". Attlee veroordeelt communisme IN REDE TE MANCHESTER. De Britse premier Attlee heeft in een rede te Manchester voor een gehoor van 8000 mensen Rusland „een van de ach terlijkste landen ter wereld" genoemd. Hijj critiseerde de houding van de com munisten in Engeland en van hen, die geen volledige arbeidsprestatie leveren. Er zijn mensen in Engeland, aldus de premier, die niets nalaten om dit land naar de ondergang te helpen. Anderen stellen hun eigen belang boven dat van hun land en hun medeburgers. Sprekende over „hen, die tot nlet- officiële stakingen overgaan", zei Attlee, dat gedachteloosheid of gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel deze mensen tot daden brengen, die het landsbelang ernstig schaden. „De enigen, die bij deze stakingen winnen, zijn degenen die het grote so ciaaldemocratische experiment in Enge land gaarne zien mislukken. zy geven niets om Engeland. Het kan hun niet schelen of het volk lijdt". „Ik ben er zeker van dat, wanneer de mannen en vrouwen, die de Labour- beweging in Engeland hebben opge bouwd, vandaag de ware feiten over Rusland zouden vernemen, zij zouden zeggen: „dit is geen socialistische maatschappij. Er is geen vrijheid. Het is een klassiek voorbeeld van een politiestaat, evenals Rusland onder de tsaren een politiestaat was". „Ér is een heel duidelijk klassen-on derscheid. Er is geen vrijheid van het woord, van geweten of van de persoon. Het is collectivistisch, maar zeker niet socialistisch. Toch gebruiken zij, die alle vrijheid onderdrukken, waar zij maar kunnen, alle frasen der democratie. Ik krijg voortdurend hypocritische reso luties, waarin wordt geprotesteerd te gen zogenaamde inbreuken op de vrij heid in dit land", aldus Attlee. Drie personen, die trachtten Attlee in de rede te vallen, werden uit de zaal geleid. Een vierde werd door zaalwach ters verwijderd. Mtlee zeide nog, dat in Polen en Hongarije alleen diegenen hun eigen land mochten regeren, die Rusland voorop stelden en zich geheel dienst baar maakten aan „de Moskouse clique". „Maarschalk Tito wordt aangevallen, besmeurd en geboycott, omdat hij het waagt de behoeften van zijn eigen land te behartigen". Attlee verklaarde ten slotte dat „wjj geen ruzie met de Russen" hebben. „Wij erkennen hun recht om zelf hun regeringssysteem te kiezen. Wij zullen echter vastbesloten weerstand bieden aan elke poging om ons volk tot de huidige stand van de Russische be schaving omlaag tc trekken". DE MOORDAANSLAG OP TOGLIATTI. Antonio Pallante is te Rome tot 13 jaar en 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens de moordaanslag op de Italiaanse communistische leider Palmiro Togliatti. De eis was 18 jaar. De minimumstraf voor moordaanslag met voorbedachte rade is 12 jaar. Het ls hem gedurende zijn verdere leven verboden enigerlei politieke acti viteit te voeren. Voorts zijn hem alle rechten op een staatsbetrekking ontno men. Persoonlijke opvatting van dr Valentine (Van.onze Haagse Redacteur). In aansluiting op het Zaterdag door gegeven bericht over de persconferentie van dr Valentine, aftredend hoofd der ECA-missie in Nederland, delen wij nog het volgende mede: De aankondiging van de waarschijn lijke hervatting der Marshallhulp van Indonesië (want als zodanig was de letterlijk weergegeven uitlating van dr Valentine op te vatten) kan niet anders worden beschouwd dan als een poging van Washington, om de Van Roycn-Rum-Statements te steunen en verdere overeenstemming op deze basis te bevorderen. Nog gewichtiger lijkt een tweede me dedeling, dat, als Indonesië onafhan kelijk wordt, na de Ronde-Tafelcon ferentie, het automatisch buiten de Marshallhulp valt, want die is alleen bestemd voor hulp aan Europa. De hulp aan „achterlijke landen" valt geheel buiten de Marshallhulp en Ls financieel van weinig betekenis verge leken met de ECA. Als dr Valentine dus zegt, dat het verlenen van Marshallhulp aan Indo nesië na de Ronde-Tafelconferentie af hangt van de aard der te treffen over eenkomst. dan rekent hij met de mo gelijkheid, dat Indonesië ook daarna nog kan en moet worden beschouwd als Overzees Gebiedsdeel van een Euro pese Staat (de Unie). En als wij het goed hebben begrepen, rekendë hi) daarop. Maar dit zou dan slechts als een ver wachting of opvatting van dr Valen tine persoonlijk kunnen worden opge vat en moeten worden gerangschikt onder symptomen van gelijke aard uit de laatste tijd als b.v. de persstem men van de Amerikaanse journalis ten. die nu in Indonesië rondkijken. WBKKÊÊ MÈÈ m M&3BBm M& Het n euwste Amerikaanse gevechtsvliegtuig met straalaandrilvlng. de Lockheed XF 94, raast door de lucht tijdens een proefvlucht De voornaamste taak van deze machine bestaat uit het opvangen van vilandeüjke vliegtuigen tiidens slecht weer. Het gevechtsvliegtuig is uitgerust met een radarinstallatie, welke zich ln de neus bevindt De Radar-operateur in de achterste cockpit moet ziin apara- tuur onder zeer ongunsticp omstandigheden bedienen. VERKIEZINGEN IN MEXICO. Mexico heeft gisteren met gesloten drankgelegenheden en in gereedheid gehouden militaire troepen zi)n 147 leden van de nieuwe Kamer van Af gevaardigden gekozen zonder dat zich ongeregeldheden hebbep voorgedaan. De uitslag is niet voor Woensdag te verwachten. Sukarno kan Woensdag terugkeren Sukarno, Hatta en de andere Repu blikeinse prominenten, die thans nog op Banka vertoeven, kunnen Woens dag naar Djokja terugkeren, aldus heeft de Sultan van Djokja in een gisteren aan de Republikeinse dele gatie verzonden brief medegedeeld. In deze brief nodigt de Sultan alle consuls-generaal en leden van de Unci uit om de terugkeer bij te wonen. De correspondent meldt voorts dat in de stad Djokja waar thans rust en orde heersen, erebogen worden opgericht en slagzinnen aangebracht, waarin de Re publikeinse regering wordt verwelkomd in haar hoofdstad. Leden van de Republikeinse onder grondse beweging, die in de stad heb ben gewerkt als contactpersonen voor Standpunt der partijen De kerkstrijd in Tsjecho-Slowakije duurt met onverminderde hevigheid voort. Beide partijen nemen volgende posities in; Maatregelen van de communistische autoriteiten: 1. De paleizen der bisschoppen wor den door de veiligheidspolitie bewaakt, terwijl de plaatselijke autoriteiten toe zicht houden op alle handelingen van ln hun ressort verblijvende priesters. 2. Het enige drukwerk, dat de gelovi gen nog in handen krijgen, is afkom stig van de staatsdrukkerijen. 3. In een officieel besluit worden de bisschoppen beroofd van hun laatste middel om de gelovigen te bereiken, namelijk door het uitvaardigen van herderlijke brieven; dit wordt hierin verboden. 4. Kerkelijke bijeenkomsten kunnen niet worden gehouden, zonder dat hier voor vergunning door de burgerlijke autoriteiten is gegeven. 5. Van regeringszijde is verklaard, dat kerkelijke opdrachten of bekend makingen slech:s rechtsgeldigheid zul len bezitten indien zij worden gepubli ceerd in het officiële, door het ministe rie van onderwijs uitgegeven blad 6. De regering heeft de verklaring der bisschoppen, dat priesters, die met de staat samenwerken bij het nemen van tegen de kerk gerichte maatrege len, zullen worden gestraft, van on waarde verklaard. De bisschoppen stellen hiertegenover: Door de bisschoppen zijn, voordat zij geheel van alle "(zichtbare) verbindin gen met hun gelovigen werden afge sneden, de volgende tegenmaatregelen genomen: 1. De gelovigen is aangeraden de uit zendingen van radio-Vaticaan te be luisteren, waarin hen de nodige richt lijnen zullen worden verstrekt. 2. Hun is aangeraden de van het mi nisterie van onderwijs afkomstige pu blicaties, welke handelen over kerke lijke onderwerpen, ongelezen te laten. 3. Aan de priesters is opgedragen voorlezing te doen van de herderlijke brieven, welke hen bereiken, ongeacht de strafmaatregelen, die hiertegen door de burgerlijke autoriteiten zouden wor den genomen 4 Op de gelovigen wordt een beroep gedaan om indien voor hen het uur der beproeving zou slaan, zo nodig als mar telaren van de heilige kerk te fungeren. 5. Iedere priester of gelovige, die te gen de kerk gerichte maatregelen helpt bevorderen, wordt met de Pauselijke ban bedreigd 6. De katholieke actie wordt ge desavoueerd. De bisschoppen ontzeggen de voormalige katholieke voT: spart ij elk recht op enige verbondenheid, in werk opzicht ook. met de R.K. kerk terwijl haar eVeneens het recht wordt ontzegd in haar bladen namens de kerk te spreken. de Republikeinse strijdkrachten en de Nederlandse autoriteiten last hebben bezorgd, komen thans openlijk te voor schijn, om na de komst dc Republi keinse autoriteiten belangrijke posi ties in te nemen. Na het wegtrekken der Nederlanders ziet men in de stad alom weder de roodwitte vlag. Kat- jongs lopen door de straten en roepen „merdeka" als zij iemand passeren. De v.m. Republikeinse ondergrondse werkers begroeten elkander in de stra ten als bloedverwanten, die elkander in lang niet gezien hebben. Republikeinse militairen en politie, soms alleen ge kleed ln korte broeken en hemdjes, maar die er na zes maanden guerilla in de rimboe niet slecht uitzien, pa trouilleren in de straten, gereed om te schieten op plunderaars of lieden, die moeilijkheden willen veroorzaken. De verbinding met de buitenwereld, per radio of per vliegtuig, is nog niet her steld. Sedert het vertrek van de Ne derlanders is het in de stad rustig ge bleven, Op de straten en de pasars, die docr de avondklok nog een verlaten beeld toonden, was nu weer een druk verkeer. De Republikeinse militaire lei ders, die de guerilla's hebben aange voerd, keren eveneens ln de stad terug. Een militaire zegsman, die niet wenst te worden genoemd, verklaarde dat Moh. Rum by zyn onderhandelingen mei dc Nederlanders aangaande de overgave van de stad „klaarblijkelijk de kracht van dc Republikeinse strijd groepen, die de Nederlanders overal hebben bevochten, heeft onderschat. Wij zouden, als met deze factor re kening was gehouden, veel betere voorwaarden hebben kunnen bedin gen". Deze zegsmah zeide voorts, dat, als de order tot staken van het vuren zaï worden gegeven, „onze mannen, ais ge disciplineerde soldaten, er aan zuuen gehoorzamen.' Ry voegde daaraan lue: „Onze ieiaers dienen er ons ecnuer v«n te overtuigen, oat wij niet weaerom zjl- len worden aangevallen, zoaö» zuika in het verleden tweemaal ls gescnied." In Republikeinse kringen weid ge zegd, dat generaal Suairman en Pra- wiranegara "öjair'udatn spoedig naar Djokja zullen nemen. RfcFUBLiKtlN&fc AFVAARDI GING NAAK .\OUOlt£Uzut.7G. D§ KepuDiineinse afvaardiging, oe- staanae uit oe heren Lei uien a N<u.i. en waum, verlion vauaaag niet een lyntoeotei van de K.L.iVi. naai rfadang. vanwaar zy neoen nog zouden doorrei zen naar Bukittinggi. waar zy zouden wachten tot het contact met Sjafruddin Prawiranegara tot stand is gekomen. Bradley voor hulp aan Europa DE ATOOMBOM. Indien West-Europa zou worden aan bevallen. moeten de Verenigde Staten het volledige gewicht van hun lucht macht in een strategische offensieve ac tie tegen de vijand inzetten. Tezelfder tijd moeten wij ons verbinden in Europa een springplank te behouden voor het inzetten van een eventuele tegenaanval, welke od het crltieke ogenblik zou moe ten uitgevoerd worden", aldus verklaarde generaal Omar Bradley, chef van de ge nerale staf van het Amerikaanse leger, in een onderhoud, dat door hem te Washington werd toegestaan aan een correspondent van de ..Sunday Times". „Ik ben van mening dat het zenden van wapens naar Europa, zelfs van wa- Dens. die voor ons van vitaal belang zijn. volstrekt noodzakelijk is Dezp wapens zullen ter bescherming van onze eigen veilieheid van eroter waarde in Euro- Da zijn. dan wanneer zii in onze maga zijnen blijven opgestapeld. Wij moeten in Europa een zo groot mogelijk gebied zien te behouden". In antwoord op een vraag verklaarde eeneraal Bradley dat met eeen mogelijk heid ook maar bil benadering kon wor den aangegeven, wanneer de Sovjet-Unie in staat zou zijn over de atoombom als een voor doelmatig militair gebruik ge reed waüen te beschikken. .Zelfs Indien een land het eeheim van de vervaardi ging der atoombom kent. zal het nog geruime tiid duren, alvorens dit land in staat zou zijn over de atoombom als een voor doelmatig militair gebruik eereed wapen te beschikken". De crisis in België WAT ZAL DE CVP DOEN Na de socialisten hebben thans ook de Belgische liberalen geweigerd aan een tweeledige of drieledige regering deel te nemen, op de voorwaarden, die door de kabinetsformateur werden ge steld. Zoals bekend, verlangde Van Zeeland, dat de oplossing van de koningskwestie de voornaamste taak van de nieuwe regering zou zyn. Verwacht wordt thans, dat Paul van Zeeland een homogene katholieke rege ring zal vormen. Heden zal daarover worden beslist. Een liberale motie herinnert er aan dat. aangezien de CVP by de laatste verkiezingen slechts 43 procent der stemmen van het kiezercorps op zich heeft weten te verenigen, deze party niet kan beweren de wil te vertegen woordigen van de Belgische bevolking. De liberale party ls daarom van oor deel. dat het Inopportuun, gevaariyk en ln striid met de belangen van het l3nd zou zyn ten aanzien van de konings kwestie seforceerde beslissingen te ne men. welke niet gesteund worden door brede parlementaire meerderheid De voorzitter van de CVP. De Schry- ver. is Zaterdag, na een onderhoud met Van Zeeland, naar Zwitserland ver trokken voo» een bespreking met koning Leopold te Pregny. Na een geheim onderhoud met de ko» ning ls hU weer per vliegtuig naai Brus sel vertrokken en daar teruggekeerd. HU wilde niets loslaten.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1