Tilo's dollarflirt met het Westen HET HUIS AAN DE BAAI Belangrijke rol voor Italië Concert Prijswinnaars Vocalistenconcours 1949 Zo'n aartsoplichter VOOR DE JEUGD Radio-programma Panda en BNst? Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 2 Juli 1949 Tweede Blad No. 267 Graaf Camillo Castiglione als bemiddelaar Door Robert H. Grilt*). Een Brits diplomaat heeft onlangs Tito's positie vergeleken met die van de heldin uit de klassieke Franse roman: „Paul en Virginie". Geplaatst voor een vreselijk probleem besloot de deugdzame Virginie om haar leven te offeren ten einde haar eer te redden. Tito staat voor een dergelijk dilemma. Hij heeft de keus: kapitalistische hulp te aanvaarden of een deugdzaam marxist te blijven maar dan een langzame verstikkings dood tegemoet te gaan als gevolg van de economische blokkade van de sovjets. Anders dan in de roman overwint hier echter de drang om te blijven leven. Tito is bereid zijn ideologische schaamtege voel opzij te schuiven en het marxis tische manteltje, dat zijn naaktheid be dekt, weg te gooien In een nogal sensationele rede heeft hij dat onlangs zeer duidelijk doen blijken. „Zullen wij met het Westen handel drijven, dat wil zeggen: alles kopen wat wij nodig hebben en zoveel verkopen als wij kunnen om geïmporteerde ma chines te betalen?", was zijn rhetorische vraag, en na een kleine pauze, waarin bij zijn toehoorders de spanning zicht baar tot een climax steeg, gaf hij zelf het antwoord: „Natuurlijk zullen wij dat! De zestienhonderd gedelegeerden van het derde congres van het Yougosla- vische volksfront barstten los in uitbun dige bijvalsbetuigingen. .,De reactie in het Westen", zo ging Tito verder, „haat ons. Het Oosten houdt niet van ons „Kunnen wij ons op deze wijze hand haven?", vroeg hij vervolgens, en op nieuw zorgde hij zelf voor het ant woord: „natuurlijk kunnen wij dat, voornamelijk omdat wij moeten Intussen toont ook het Westen zich niet ongenegen om met Tito zaken te doen. In de naaste toekomst zal men dan ook het buitengewone schouwspel gunnen meemaken van een dollar-flirt \ussen de „rode rebel" en Wallstreet. De Yougoslavische vertegenwoordiger m Weshington, Sava Kosanovic, heeft voor zijn land om aanzienlijke leningen gevraagd bij de „Bank of America en de „Chase National Bank"1 en van re geringswege heeft men deze banken discreet laten weten, dat er geen poli tieke bezwaren tegen die leningen be staan. Integendeel. Dean Acheson en zijn experts hebben in alle stilte een programma opgesteld, dat steun aan Tlto beoogt, te verlenen. De volgende richtlijnen hebben daarbij gegolden: 1. Tito's betekenis als succasvol tegen stander van het Kremlin is zo groot dat de ideologische bezwaren betreffende enigerlei vorm van samenwerking on derdrukt moeten worden. Een poging om de democratische niet-Tito-istische krachten in Yougoslavië te versterken, en Tito's positie te ondermijnen, zou slechts de Russen in de kaart spelen. 2. Aan economische hulp zullen geen politieke voorwaarden worden verbon den opdat Tito geen kans zal krijgen om zogenaamde „Amerikaanse afpersings manoeuvres" te gebruiken om weer toe nadering tot Moskou te zoeken. 3. De op de zogenaamde 1 B-lijst ge noemde artikelen, waarvan de export naar het Oosten verboden ls, kunnen onmiddellijk naar Yougoslavië worden uitgevoerd. Ook enige artikelen van de 1 A-lijst als zeldzame ruwe grondstoffen, machines, vliegtuigen en munitie, zul len voor dat land worden vrij gegeven. Aan de landen, die van de Marshall hulp gebruik maken, is bovendien de wenselijkheid te kennen gegeven om eventuele pogingen van Yougoslavische zijde om toenadering te zoeken op han delsgebied, welwillend tegemoet te tre den. Een belangrijke rol in dit wonderlijke intermezzo in de koude oorlog heeft men in de Verenigde Staten toegedacht aan Italië, dat tot voor kort een van de meest verbitterde vijanden van Yougo slavië moest worden genoemd. Tito heeft onlangs plotseling besloten het zo lang betwiste visserij-verdrag met Italië te tekenen en bij die gelegenheid liet hij doorschemeren dat het hem niet onwel kom zou zijn als de zakelijke betrekkin gen tussen beide landen veel omvang rijker zouden worden. Daartoe aange spoord door Amerika hebben de Italia nen zich nu bereid verklaard de ruwe grondstoffen aan te nemen, welke de Yougoslaven aanboden als betaling voor machines en andere artikelen, die Tito zo nodig heeft. De delicate onderhan delingen zijn in het grootste geheim ge voerd en slechts geleidelijk is de waar heid thans naar buiten doorgedrongen. Met opzet had men trouwens het eerste contact niet tot stand gebracht volgens de gebruikelijke officiële paden maar door middel van betrouwbare verbin dingsmannen zodat bi) een eventueel mislukken geen autoriteiten gecompro- miteerd zouden kunnen heten. De Italiaan, die met de historische missie belast werd, en die er zich ook maar al te eraag voor beschikbaar stelde, is graaf Camillo Castiglione. een veelomstreden figuur. Hil werd twee maal door Tito ontvangen en had de laatste maal een onderhoud yan meer dan twee uur met hem. De zeventigjarige Castiglione, met zijn biina mismaakte en kabouterachtige fi guur. is iemand, die verteert wordt door eerzucht en voor eigen roem veel od het spel durft te zetten. Bij al ziin avontuur lijke neigingen kan men hem echter een zekere genialiteit niet ontzeggen. Zijn stokpaardje is .de grote politiek". Zijn moeder heeft eens de wens eeult dat de kleine Camillo een ..geldmacht" zou mo gen worden. Aan die wens is al lang vol daan. Thans droomt Castiglione er van ook een politieke macht" te worden. De affaire-Tito is voor hem een springplank. Zij heeft hem reeds in nauw contact gebracht met het Quiri naal en met het Amerikaanse gezant schap. Hij zal in de naaste toekomst wel meer van z ch laten horen Behalve zakelijke wil Castiglione ook gaarne politiekp toenadering tussen Rome en Belgrado tot stand brengen. Van belane ziin ln dit verband de aan houdende geruchten, dat Sforza, de mi nister van buitenlandse zaken, een be zoek aan de Joegoslavische hoofdstad zal brengen. TITO NOG NIET RIJP VOOR POLITIEKE SAMENWERKING Wij hebben een Amerikaans diplo maat, die de Joegoslavische verhoudin gen gedurende geruime tijd ter plaatse heeft bestudeerd gevraagd wat hil denkt van de mogelijkheid van een politieke oriëntering van Tito naar het Westen. Ziin antwoord luidde: De economische blokkade van de Kom- inform-landen tegen Joegoslavië wordt voortdurend onverbiddelijker. Het zal niet zo zijn. dat zii rondweg alle handel met de .rode ketter" zullen afwijzen. Geenszins. Zü zullen echter voor hun producten fantastische woekerprijzen vragen. Voor een tractor eisen de Tsje chen 377 ton bauxiet, een enkele vracht- wagen-motor willen de Polen met 60.000 ton mais laten betalen. Tito is zeer ver ontwaardigd over deze „kapitalistische afpersingsmanieren" en wendt zich daarom tot het Westen, waar hij de zelfde artikelen, zij het dan voorlopig alleen nog tegen contante betaling, veel billijker verkrijgen kan. Maar er ligt een hele afstand tussen zakelijke en politieke samenwerking. Ik geloof niet dat Tito daar op het ogenblik al riip voor is. Niet alleen omdat hij rekening moet houden met de puriteiten onder zijn partijge noten. maar ook omdat hii zelf nog aan het marxistische evangelie gelooft. De zakelijke samenwerking kan hij als een soort noodweer rechtvaardigen, politieke colaboratie met de „Westelijke reactlon- nairen" zou vermoedelijk echter als openlijk verraad worden beschouwd. De nieuwe politiek van de Kominform poogt thans Tito's positie van binnen uit te verzwakken. Het is duidelijk dat zij de plannen voor een openlijke aan val van buiten heeft opgegeven. Daar om moet Tito er voortdurend op bedacht ziin de Joegoslavische Stalinisten geeo onnodige aanvalsmogelijkheden t^, ge ven" Robert H. Grift is een medewerker van het Bureau Dukas te Zürich. Zijn artikelen verschijnen ook in de Reuter- dienst en worden bovendien herhaalde lijk gepubliceerd in de Zwitserse „Welt- woche". Kijkje achter de schermen EEN WEEK ABSENTIE. In verband met de vacanties van diverse voor een interview in aan merking komende stadgenoten is het ons deze week niet mogelijk U het wekelijkse kijkje achter de schermen aan te bieden. Volgen de week hopen wy wederom als uw gids te mogen optreden DE REGISSEUR. Ten bate der Niwin in Huis ter Duin Waarom bovengenoemd concert, ge organiseerd door de Union „Bel Can to", mede onder auspiciën van het Leids Kunstcentrum, eerst ruim drie kwartier later moest beginnen, dan geannonceerd, is ons een raadsel! Enfin: toen eenmaal „gestart" werd, bleek voor de pauze in het algemeen, dat velen het ware „bel canto" niet aangeboren is. Het peil was vrij mid delmatig, zelfs onder tweede prijs winnaars van een concours, waaraan een deskundige jury een strenge se lectie deed voorafgaan. Overigens niet verwonderlijk, omdat zij, die zich reeds een reputatie op het podium verwierven, meestal niet het risico willen nemen, niet met een prijs „uit de bus" te komen. Het verschil met na de pauze toen de eerste prijswinnaars aan de beurt waren bleek hoogst opmerkelijk. Toen kwamen de „ontdekkingen". He laas konden wij met het oog op het ergevorderde uur de volstrekte prijs- wlnnares van het concours, de alt Maria van Veen Müller niet meer vol gen, doch gehoord de zang van de alt Clementine Oom es (volstrekte prijs- wmnares onder 30 jaar) moet haar niveau bijzonder goed geweest zijn. Clementine Öomes beschikt oyer een voor haar jeugdige leeftijd reedo ver wonderlijk gerijpt orgaan, een prachtig, expressief geluid. Zij zingt daarbij met gevoel en stijl, en zal dus onbetwistbaar In onze concertzalen verschijnen. Tweede verrassing was de imponerende bariton Leo Ketelaars uit Vaals, edel, begripvol en technisch vrij zingend. Mendelssohn's Elias' aria „Es ist ge- nug" sprak van innerlijke overgave: duidelijk ls ook zijn dictie. Bij te grote stemuitzetting verliest het timbre ech ter aan noblesse en glans, gelijk ln Mengelberg's ,Het leven is een krijgs banier". Hij wake daartegen! Ook hem zal men zeker meer horen. Zoals opgemerkt: voor de pauze ging het matig toe. Het pleit bijv. niet voor het niveau, dat een tenor_als Gerard v d. Berk meer geroutineerd dan kundig als oratoriumzanger, een twee de prijs wist te behalen. Zijn Schopfung aria miste soepelheid en nuancering. De sopraan Riek WaasReen (tweede prijs) zingt lief, maar te onbewogen en met weinig begrip (Duparc kan onein dig tederder). Van de teksfen valt weinig te verstaan. De bas Gee Smith (tweede prijs) geeft zich meer de allure ran een operazanger dan dat hij er een is. Voor Mozart's aria ..O wie dill ich triomfieren" uit de „Entführung" wordt dieper sonoriteit vereist. Veelbelovend is de sopraan Willy Rirmooy uit Was senaar, wie speciaal het lichte genre iigr. Haar kopstem klinkt resonansvol, maar het lagere register niet vrij. De- bussy's „Fantocheas" verdient een com pliment! De ervaren sopraan Jeanne Bacilek (tweede prijs) zou in het caba ret vocaal een charmant figuur ma ken. Z\j kent het uiterlijk effect en weet vooral wat een verfijnd pianissimo kan uitwerken. Een intelligente zangeres, die precies voelt welke trucjes er „in" gaan! Johan Otten, accompagneerde. Hij kweet zich ruim voldoende van zijn uit eenloper cle opgave. Karei Zwaneveld was aan de vleugel de partner van Jeanne Bacilek. Voor uitvoerenden en toehoorders was het serveren tijdens deze uitvoering, welke tóch pretendeerde een „concert" te zijn, hinderlijk onaangenaam. Het bezoek had, bij een betere organisatie, groter kunnen en moeten zijn! H. Niemand vindt het prettig voor .oplichter" aangezien te worden. Maar zelfs een vrij eerliik mens kan daar soms niet aan ontko men Dat zat zo: Laatst logeerde ik bij familie in een vriendelijk dorpje en ontdekte tot m'n schrik na 't avondeten, dat m'n laatste cent was uitgegeven. D.w.z. ik had nog wel een bankje ..groot geld", maar kon daarmee geen fooi betalen aan de lieftallige gedienstige bij mijn vertrek op de volgende morgen. Goede raad was duur: winkels en banken gesloten, postkantoor reeds 's middags om 3 uur potdicht en miin eerbare familie van wie je 't eigenlijk hebben moet. kon al evenmin een cent wisselen. Ha: daar in de verte lag het dorpskroegje! Ook al cesloten, maarbij na dering hoorde ik geloei en gezang van aangeschoten lieden, die op miin eebel nieuwsgierig de gordijn tjes oplichtten en mii vreemd-lod derig in de ogen keken. Daar deed de eigenaar open. Op mijn vriendelijke vraag of hij missohien 25 gulden wisselen kon, dook hil welwillend in z'n cigaren- kistje en toverde een grandiose stapel klein geld voor de dag. dat hii moeizaam ging uittellen. De wat versjofelde gasten keken begerig toe en mil jaloers aan. toen de vele guldens, kwartjes, dubbel tjes en centen in miin zakken ver dwenen. Toen gebeurde 't Voor zijn moeite wilde ik-de hulp vaardige geldwisselaar een kwartje geven. Hii keek mii plotseline met open oeen verbaasd aan eri od dat ogen blik had ik nog niet in de gaten, dat ik vergeten had hem het bank je van 25 te geven, waar 't toch om Ring. Dat zat nog stevig in m'n porte feuille Na de verbazing die ik voor een gevoel van beledigdheid aanzag, kwam de dreiging De mannen cirkelden rond mU en de wisselaar gromde schor: ,En m'n vijf en twintle Diek dan?" Tóen pas begreep ik. Snel als de wind green ik m'n portefeuille, maar él m'n veront schuldigingen konden dat diepe wantrouwen dezer lichtelijk wan kele mannen niet meer wegnemen. En nu nóg zie ik die loerende ogen van de kroegbaas, die zorg vuldig en hoofdschuddend dat bankje van 25 tegen de lucht hield, omdat vanzelfsprekend zo'n ..aarts oplichter" alleen maar met vals geld kon komen aandragen. En tóch had ik 't zo goed bedoeld met dat kwartje fooi! FANTASIO voor allen om uit te kiezen; de Groteren (1116 jaar) vijf, de Kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Annie Knijnen- tourg) Ik ben een woord van 11 letters, dat elke dag boven de advertenties staat. 10, 7, 1 is een meisjesnaam, 1. 8 zegt men tegen iemand, die stil moet zijn, 2, 6, 1 krijgt men op school, 9, 4, 11 eet men over de aardappels, 5, 3, 2 is een ogenblik. II. (Ingezonden door Nelly Dorrepaal). Verborgen plaatsnamen. 1. Mendauneri (ln Zeeland); 2. Otheveriun (Gelderland); 3. Zab- wagreeste (in Friesland); 4. Dir- rekderk (Z.-Holland)5. Legupn (ln Limburg). in. (Ingezonden door Willie Jansen). Ik ben doof, blind en stom. Ik heb nooit gelezen, kan niet staan, en reis toch in vele landen, en weet vele en gewichtige dingen te verhalen. IV. (Ingezonden door Loes Dietoen). Welke boog gebruikt iedereen, zowe', de wilde, als de beschaafde man en vrouw? V. (Ingezonden door Willy Rijnihart). Hier volgt een kamraadsel. De tan den (verticaal)die beginnen bij de kruisjes, 1. 2, 3, 4, 5, 6 worden gevormd door de volgende woorden: x x x x X x 1. trede van een ladder; 2. Vader of Moeder; 3. toestel, dat ons draadlocs woord en muziek brengt; 4. muziek instrument; 5. nieuwsblad; 6. wind streek. Horizontaal komt dan een woord van 11 letters, betekenende: door middel van tekens de weg zoeken. VI. (Ingezonden door Jan van Weizen). Ik ben een plaats in Zuid-Holland. Mijn le deel is een windstreek, mijn tweede een deel van een stad. Wie ben ik? VII. (Ingez. door Anneke de Koning). Op welke stoel kan men niet zitten? VIII. (Ingezonden door Wlm Buddingh Focke). Mijn geheel bestaat uit 4 woorden. Samen vormen de 4 woorden 'n spreek woord. le woord: niet oud -f klinker. 2e woord: daar veegt men mee. (meervoud). 3e woord: wat men met no. 2 doet. 4e woord: rein. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Sole Mio; 1. Schelde, 2. sociaal, 3. soldaat, 4. Sole Mio; 5. stemmig, 6. stellig, 7. scherzo. 2. Een handschoen. 3. Het is niet alles goud, wat er blinkt. Henk, Tini, das, big, staal, Gronin gen, ton, wit, Ellie, ruw. 4. 1. Kelk. 2. egel, 3. Lena, 4. klas. 5. Steenwijk; st, een, wijs, nek. 6. Panorama; Pa, Nora, Ma. 7. De kinderen van een predikant 8. De suiker. Beste raadselnichtjes en -neefjes, Vierde ronde van de laatste loting voor de vacantietyd. Zet Je beste beentje voor, en wees present.Nu is er dan aan Jullie en myn wens van mooi, warm weer, voldaan. Daar ben ik bl(J om, maar niet, dat er brieven en oplossingen ont braken! Aan dat deel van myn wens, nj. allen tóch present zijn, ls niet door allen voldaan. Ja, dat viel me een beetje tegen. Jullie zullen de krant mee naar bulten moeten nemen! Is dat niet een goede oplossing voor het raadsel: „Hoe moet lk mijn raadsels maken en Instu ren. als het mooi weer ls en lk de hele dag bulten ben?" Wat vinden Jullie hier van? Laat maar zien en horen! Nu, daar gaan we dan weer. Joke Smlttenaar. Je hebt toch genoeg goede oplossingen. Moeilijke raad. seis en de zon te zamen. hebben Jou vast gauw ln slaap gesust! Ludy Janssen. Het was lekker van de week. Jou al te warm? Er zal voor de vacantle ook nog wel wat bewaard biy ven. Corrle Hansen. Natuurlijk kun nen de nieuwe raadsels wachten tot na de overgang. Succes daarmee. Rudy Hoek. Leuk. zo'n ultgaans- weekje vóór de vacantle. En een Tante verwent nog wel eens een beetje! Je boek ls al door goede handen gegaan; dat lees ik met plelzler. R l a C o 11 e e. Bedankt voor Je raad seltje. Annle Jongbloed Nu heb je fiur weer een nieuw diertje, om een beetje tt „knuffelen". Deze maanden zul Je hei meest van Je flets genieten! Jannie v. Kampennout Mis- schlen passeren we elkaar w<;l eens hle: ln de omgeving Zonder dat we het var elkaar weten! Annle Bentveld Bedankt voor Je raadseltje. Vind je ze nu weer mak- keiyker? Tineke Blom Ja zeker, een aardlc I raadseltje, bedankt. Nu htb Je dus mee: geluk. Schiet Je op met Je prlkkaart? Wlm Schouten. Gefeliciteerd hoor Dat heb Je er netjes afgebracht. Die vulpen ls wèlverdlend. Nu kun Je eer lange tyd vacantle houden. Veel tUd voor voetballen! Mleneke Duparc. Je had toch maar op moeten schrijven, wat Je var raadsel No. 1 had. Je hebt veel en goec opgelost. Thea Lancel. Nee hoor. stel le ge rust: met dat afwachten bedoelde lk het wachten op Jouw nieuwe zending Je kruiswoordraadsel komt zeker ook aai de beurt, maar moet langer wachten on de plaatsruimte. Daarom komen de kruis woordraadsels slechts om de 4 weker voorlopig. Maar: het komt G y s Bloot. Je hebt wel een grot- wens: een eigen clubhuls! Die ligger maar niet opgeschept. En hoe groot 1 die club wel? Chris Hlllebrand. Je laatste In zending zal 't nog wel net goed maken Ik vind het leuk. dat de „neven" uit onre kring elkaar kunnen helpen met ce postzegels. Theo Burgerhout. J(j lost prach tig op, hoor: myn compliment' Ga zo door. Wlm Heemskerk. Wat een 6chrlk voor Je zusje, en voor Jullie allen. Knapt zy al op? Beterschap voor haar. Corrle v. d. Anker jy hebt op die ene Zaterdag heel wat gezien van de wereld. Fynere aardrykskunde-lessen kun Je Je niet wensen, jy geniet van Je leventje op het ogenblik! Tlnle Stol. Zo komt het beter uit met Je parapluutje! Dit nieuwe raadsel tje vind lk niet geschikt; dat kunnen de anderen nooit raden zo. Hans Hollebeek. Hartelllk wel kom! Als Je oplost, ls hot veel leuker, ook ln te sturen. Elly Duparc. Nog gefeliciteerd; ten eerste met de verjaardag zelf. en ten tweede met het prachtige cadeau. En hebben jullie fyn lawaai gemaakt op Je partijtje? Gerda Hartman. Nu zal naast het „roekoe" ook de muziek van Vaders nieuwe Instrument klinken. Nee. lk hac? een andere opleiding. Hoe 16 de uitslag van de test? Anneke de Koning. Nu maar ho pen. dat het mooie weer ook blijft. Speel Je graag plano? Wat kun Je al spelen? Adrlaan Jansen. Een goed begin ls het halve werk! Ik denk zo, dat jy wel op Je plaats bent in |e nieuwe werk. Een schoolreisje ls altyd een pretdag. Bedankt voor Je raadsels. Voor de raad sels blijft toch wel tyd, en zin? Hessel Pape, Harteiyk welkom; lk hoop le geregeld aan te treffen. Bedankt voor je raadseltje. Een poosje geduld vóór de plaatsing! Riet Schouten. Als Je zorgen voor Je plant even goed zyn als voor Je ko- nyntjes. maak jy een goede kans! Hoe was Moeders reis? Willy Ry nhart. Een lekker „fris" briefje stuur jy! Je brengt me ln de verleiding, er ook ln te duiken! Nu, ontbreek niet op het appél vol gende week! Denk er aan: loting! Tot zolang! Allen harteiyk gegroet door Jul lie Raadseltante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD VOOK ZONDAG 3 JULI Hilversum I (301 M.) NCRV 8 00 nieuws; 8.15: muziek van G. F. Handel 8.30: morgenwydlng door ds I. de Bruyne 9.15: NCRV-koor; KRO 9.30: nieuws; 9.45 concert; 9.55: inleiding; 10.00: hoogmis, 11.30: gram.muzlek: 11 4n- nmrnpnv^mor. FEUILLETON door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 71) Ddérorn had de kolonel het dus zo eearrangeerd. dat Ji1 en de politie agenten allen tezamen in zijn werkka mer waren. rieD ik uit. Precies. Hij wachtte totdat we het ceklop op de muur hoorden daarna vond hil als door een wonder de geheime veer. waardoor de muur openging. Toen we eenmaal allen goed en wel in die betimmerde kamer waren, terwijl de opening, die naar het huis terugleidde, weer op geheimzinnige wijze verdwenen was. kon ziin hele plan in vervulling gaan. Juffrouw Clitherwood kwam binnen met de thee. Ik had er een vermoeden van. dat ze het grootste deel van het verhaal van Brannigan achter de deur afgeluisterd had. Maar ditmaal hinderde haar nieuwseierieheid me niet. Het is dus mijn oom geweest, die ik gezien heb die nacht, dat Johnny Bar nes werd vermoord? vroeg Judith. Ongetwijfeld. Job moest verdwijnen om het aannemelijk te maken dat hii de dader was. Hij werd de vorige week in Durham gearresteerd Ik twijfel er nu niet meer aan. dat hij niet verantwoor delijk voor deze moord is eeweest. Stilzwijgend en in gedachten verzon ken. dronken we onze thee. Zijn er nog meer vragen? vroeg Brannigan ten slotte. De misdaad gaat voort en er wacht me nog heel wat werk in Londen. Ja. zei Judith. Wat was de bedoe ling van die extra brieven van groot for maat. die zo nu en dan tussen onze uit gaande oost verzeild raakten? Dat heb ik een van de handlangers bevraagd, antwoordde Brannigan. In die brieven zat een brief in een speciale blauwe enveloppe, die gepost moest wor den aan een van de slachtoffers. Ik ge loof dat de kolonel sDeciaal papier koos. vanwese het psychologisch effect op het s'achtoffer. Er werd eveneens een briefje met instructies voor de tussenpersoon bijgevoegd Od bepaalde tildstippen placht de kolonel, die daarbil achter een gordijn zat en zijn stem onherkenbaar maakte door een versterkingsapparaat, het geld. dat ingezameld was. in ont vangst te nemen en een bepaald percen tage aan ziin helpers terug te betalen. Het hele schema was keurig uitgedacht, en ik ben nog nooit zo iets vernuftigs tegen gekomen. Laten we dankbaar zijn, dat die man dood is. riep de dominee uit. Het spilt me juffrouw Taylor, ik dacht er niet aan, dat het ten slotte uw oom was. We zijn jufrouw Taylor heel wat dank verschuldigd, merkte Brannigan op. Haar navorsingen hinderden Fello- "wes dermate, dat hy een poging deed haar uit de weg te ruimen. Geloof je. dat Fellowes die eerste keer, dat ik het Huis aan de Baai be zocht. dat schot op Judith loste? vroeg ik. Daar ls geen twijfel aan. Hij haatte haar. In een zolderkamer van zijn huis vonden we het dienstgeweer. waarmee dat schot werd afgevuurd. Maar ik ge loof niet, dat hij aansprakelijk is voor het eesoook met de maskerkop rondom hij de dood vond hij gebruik van de kap maakte om iedereen, die hij eventueel tegen zou komen, een doodschrik te bezorgen. En hij óf de kolonel legden de kap ln de studeerkamer van de dominee, om deze er in te betrekken voor het geval de politie op de pastorie een onderzoek zou instellen. Ik denk wel, dat de kolonel dit heeft gedaan, merkte de dominee op. Hy kwam mij zo nu en dan opzoeken onder het voorwendsel een boek van me te willen lenen, en als ik uit was, liet mijn huishoudster hem altyd in mijn studeerkamer. Dan zal' het inderdaad de kolonel geweest zijn. stemde Brannigan toe. Tussen haakjes, hy schijnt nocit gewe ten te hebben, dat Fellowes in het ge heim gehuwd was met zijn zuster, hoewel hij het waarschijnlijk wel ver moed heeft, toen ze samen verdwenen. 11) „Wel, wel, wel," sprak Joris Goed- bloed troostend, toen zij gedrieën ver slagen de Bank van Lening verlieten. „Ons horloge gestolen! Ach zou dit het einde van onze Goede Werken zijn? Neen immers! Ik zie aan de fonkeling in uw edel oog, mijn goede vriend," zo zei hij tot Jeroen de Blaet. „dat gij niet voornemens zyt om het er bij te laten! Evenmin als ik! Evenmin als Panda, onze secretaris! Wij zullen nog een poging wagen! Alleen zult gij en kele bescheiden onkosten moeten ma ken, myn waarde „Dat is geen bezwaar!" riep Jeroen de Blaet onmiddellijk. „Goed", knikte Joris. „Dan zullen wy ons thans begeven naar de Melksalon „De Uitgeperste Druif", alwaar ver dachte lieden plegen samen te komen. Misschien ontdekken wij daar wie de Bank van Lening beroofd heeft. Maar gy moet uiteraard de verteringen beta len ik, als President van de Maat schappij der Goede Werken kan zoiets niet doen. Dat zou grond geven aan valse geruchten, nietwaar?" Ze waren het allen eens, en even later zaten ze dus aan een tafeltje in de Uit geperste Druif. Nu verdachte perso nen waren hier genoeg! Allemaal boe ven, om zo te zien! Ha-ha." zei Joris bedachtzaam. „Daar zie ik iemand die ons misschien inlich tingen kan geven! Dat is Fokko Flopke, waarin lk reeds menig goed werk heb verricht. Wij zullen hem de kans geven te tonen, dat hij myn aandacht waard was en dat hij óók tot het goede in staat ls. We zullen hem inlichtingen vragen!" En met die woorden wenkte hij een der boeven om naderby te ko men. Panda was benieuwd, wat dat op zou leveren! Ik geloof dat myn ooms liefde voor zyn verwanten de enige eigen schap is, die hem gunstig aangerekend kan worden, zei Judith langzaam. Mis schien ls het maar een geluk, dat hij verdronken ls. De vernedering en de publiciteit van een proces worden ons hierdoor bespaard. Ons? vroeg Brannigan. Judith en ik zijn van plan zo spoedig mogelijk te trouwen, lichtte lk hem in. Maar dat is schitterend, riep Bran nigan uit, terwijl hij ons harteiyk de hand drukte. Ik vermoedde al zo iets. Maar wacht eens even. Kan ik wel myn goedkeuring aan dit huweiyk ge ven? Wat bedoel Je? Bob heeft bewezen een onschat bare speurhond te zijn. Als hij ons niet geholpen had, was het mysterie van 't Huis aan de Baal niet opgelost. Wan neer hy nu van plan is voortaan een keurig getrouwd leven te gaan leiden, zal ik in het vervolg altijd óók aan zyn vrouw permissie moeten vragen, als ik weer eens zijn assistentie nodig heb voor het een of ander. Ik vroeg me af, of Brannigans woor den een voorspelling inhielden. Dat zou de toekomst moeten leren Nadat onze gasten vertrokken waren, zaten Judith en ik gedurenae lange tyd in de vlammen van het haardvuur te kijken, denkend aan het leven samen, dat voor ons lag. Even gingen zélfs toen mijn gedachten nog terug naar de ruïnes van het Huis aan de Baai. Waar denk Je aan? vroeg Judith, terwyi ze haar hoofdje tegen mijn schouder aanvleide. Ik dacht aan alles, wat er ge beurd is, voordat wy elkaar gevonden hebben, bekende ik. Maar al die ellen de is nu voor'oy. We beginnen 'n nieuw leven. Judith antwoordde niet. Er waren ook geen woorden nodig. Het geluk, dat begonnen was, toen we elkaar onder zo sinistere omstandigheden in de donkere keldergewelven van het Huis aan de Baai onze wederzydse liefde hadden be kend, straalde ons tegemoet. 11.30: gram.muziek; 11.40: Omroepkamer orkest; 12.15: apologie; 12.35: gram pl 12.40: Amusementsorkest; 12.55: zonne wijzer; 1.00: nieuws; 1.20: Amusements orkest; 1.45: uit het boek der boeken 2.00: Rotterdams Phllharmonlsch Orkest, 2.25: partypolltlek; 2.35: koorconcert; 3.20: kroniek beeldende kunsten; 3.30 cellorecital; 4.10: sportreportage; 4.25 vespers; IKOR 5.00: uitzending van dt 300ste Jeugddienst; 6.30: Ned. strydkrach- ten; NCRV 7.00: Nederlands kamerkoor 7.15: kent gy uw by bel?; KRO 7.30 nieuws; 7 45: actualiteiten; 7.50: ln i Boeckhuys; 8.00: Don Giovanni, opera li 2 bedryven; 10.45: avondgebed en lltur glsche kalender; 11.00: nieuws; 11.11 12.00: avondwandeling ln Wenen. Hilversum II (415 M.) VARA 8.00 nieuws; 8.15: postdulvenberlcbten; 8 17 strydlled; 8.20: Hongaarse rhapsodle; 8.30 voor de tuin; 8.45: Barcarolle; 9.10: post dulvenberlchten; 9.15: verzoekprogramma 9.45: .geestelijk leven; VPRO 10.00: Zon dagshalfuur; 10.30: (IKOR) kerkdlensi voorganger ds J. A. van Nleuwenhuyzen 11.45: berichten; AVRO 12.00: Muslcorda 12.30: de Zondagclub; 12.45: muziek uit Suriname: 1.00: nieuws; 1.15. The Avro- leans; 1.50: even afrekenen, heren; 2.00 gram.pl.; 2.05: boekenhalfuur; 2.30: Radio Phllharmonlsch Orkest; 3.45: fllmpraatjo, 4.00: concert; 4.30: sportrevue; VPRO 5.00: tussen kerk en wereld; 5.20: een mooi kerklied; VARA 5.30: Amsterdam^ vrouwenkoor; 5.50: gram.pl.; 6.00: nieuws; 6.15: sport; 6.30: „alleen voor U"; 7.00 radlolympus; 7.30< Godwin en Sllberman presenteren; AVRO 8.00: nieuws; 8.05 reportagedlenst; 8.15: populaire orkest muziek; 9.00: de laatste dagen van Pom- peï; 9.35: The Romancers; 10.10: Inspec teur Viymscherp; 10.30: zomeravond- melodie; 11.00: nieuws; 11.15: Skymasters, 11.4512.00: nieuwe opnamen van het orkest van George Melachrlno. VOOR MAANDAG 4 JULI. Hilversum I (301 M.) NCRV 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek: 7.30. reveille; 7.45: een woord voor de dag; 800: nieuws; 8.19: Te Deum Laudamus; 8.45. gram.pl.; 9.15: ziekenbezoek; 9.30: muziek by het werk; 10.00: muziek van W. A. Mozart; 10.30: morgendienst door ds J. E. Hendriks; 11.00: het Nederlands Sextet: 11.20: van oude en nieuwe 6Chry- vers; 11.40: Anna van der Smit. mezzo sopraan; 12.10: Metropole Orkest; 12.30: mededelingen; 12.33: Metropole Orkest; 1.00: nieuws; 1.15: Mandollnat^; 1.45. gram.pl., 2.00: schoolradio; 2.35: concert; 3 00: Arthur Hoogveld, tenor; 3.30: Sym phony Orchestra; 4 00: bybellezlng; 4.45 Jubileum schoolzangwedstryd; 5.45: de Jeugd ln Suriname en de Nederlandse Antillen; 6.00: de Vijf Zapakara's; 6 15: sportrubrlek; 6.30: Ned. strydkrachten; 7.00: nieuws; 7.15: onder de NCRV-lees- lamp; 7.30: actueel geluld; 7.45: land- bouwrubrlek; 8.00: nieuws; 8.05: proloog. 8 15: kerkconcert; 9.00: ln een nieuwe tijd rond de oude wereldzee; 9.30: popu laire orgelbespeling: 10.00: Sweellnck- kwartet; 10 30: NCRV-kwartet; 10.45: avondoverdenking: 11.00. nieuws; 11.15: avondmelodle; 11.45—12.00: slotaccoord. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: operetteklanken; 8.00: nieuws; 8.15: ochtendvarla; 8.55: van vrouw tot vrouw; 9.00: gram.muziek: 9.30: waterstanden; 9.35: een dansliedje deint; 10.00: morgenwijding door dr A. A. van Ruler; 10.15: arbeidsvitaminen; 10.50: gram.pl.; 11.00: op de ultkyk: 1115: orgelconcert; 12.00: de Kwintetspelers; 12.30: mededelingen; 12.33: ln 't spion netje; 12 38: planoduo; l.DO: nieuws; 1.15: de Papavers; f.50: Marek Weber en z(1n orkest: 2.00: wat gaat er om ln da wereld?; 2.20: Divertimento; 3 00: bom bonnlére; 4.00: 6ollstenconcert; 4 45: La- H'nse muziekculturen: 5.30: hoort zeel het voort; 5.45: Slavische Rhansodle: 6 00 nieuws: 6.15: gram.pl.; 6.30: Skvmasters. 7.00: radio filmkrant; 7.30: Inleiding tol ^uzlekbPSTlp: 7.45: Glasgow Orpheiu Cholr; 8.00: nieuws: 8.05: ln het radio zoeklicht- 8.15: Residentie Orkest; 9.25 boekenhalfuur: 9.50: de pryswlnnaars van het nationale vocalisten concours 1949. 10.15: het verdwenen huisje; 10.30: Les Gars de Paris; 11.00: nieuws; 11.15: by het afsluiten van het boksselzoen; 11.30— 12.00: Swlag Corner.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5