Enorme belangstelling voor jubileum Chr. Nat. Vakverbond Onderscheiding voor de heer Ruppert ƒ50.000 voor een Talma-vacantieoord Mr. Fockema Aiidreae over tékenen aan de wand Wekt dringend op tot deelneming aan Vrijwilligersorganisaties Baas blijven in eigen huis P,. een „ld*. d., MUGGEN Q Q J) AT Met een enkel woord ZATERDAG 2 JULI Plaatsvervangers voor Oostenrijk bijeen VORDERINGEN ONDANKS MENINGSVERSCHIL. De plaatsvervangers voor Oostenrijk ▼an de Grote Vier zijn te Londen bij eengekomen om het ontwerpen'van een staatsverdrag voor Oostenrijk te vol tooien op basis van het accoord, dat twee weken geleden door de ministers van buitenlandse zaken te Parijs is be reikt. Men hoopt dat de plaatsvervangers er in zullen slagen tot overeenstem ming te komen over de nog hangende details. Er schijnt een redelijke kans te zijn, dat volgend jaar om deze tijd de bezettingstroepen uit Oostenrijk zul len zijn verdwenen en het land volledige onafhankelijkheid zal genieten. Reuter meldt nader, dat de plaatsver vangers een ernstig meningsverschil hadden over de betekenis van de In structies van hun chefs te Parijs. De Amerikaanse afgevaardigde Sa- Muel Reber zei, dat hy overleg met zijn regering diende te plegen en dat de kwestie misschien naar de ministers v. buitenlandse zaken zou moeten worden terugverwezen. De Sovjet-afgevaardigde Zaroebin hield vol, dat het slotcommuniqué van de ministers van buitenlandse zaken hen instrueerde om in het Oostenrijks verdrag een nauwkeurige verklaring op te nemen van de reohten, die Oosten rijk moet garanderen aan zijn Slo veense en Croatlsche minderheden. De drie Westelijke afgevaardigden waren daarentegen van mening, dat het hun taak was in het verdrag slechts de eenvoudige bepaling op te nemen, dat Oostenrijk de reohten van de SFo- veense en Croatlsche minderheden moet garanderen. Zowel Zaroebin als de Westelijke af gevaardigden haalden het verslag van de Parijse vergadering aan om hun standpunt' te steunen. De vergadering werd tot a-s. Maandag verdaagd. DIMITROF ERNSTIG ZIEK. Volgens een speciaal communiqué van het hoofdbestuur der Bulgaarse com munistische partij is de toestand van de Bulgaarse minister-president G^orgl Dimitrof, die reeds enige tijd ziek is, de laatste twee dagen verergerd. DE STRIJD IN CHINA. Reuter's correspondent te Hongkong meldt, dat de troepen der Chinese com munisten, die him opmars naar het Zuiden na de verovering van Sjanghai vertraagd hebben, een nieuwe algemene aanval vermoedeiyk tot de herfst zul len uitstellen om gevechten op oogst- velden te vermyden. Door dit uitstel zou de oogst binnengehaald en opge slagen kunnen worden, zodat de boeren door de oorlog niet gedupeerd worden, aldus waarnemers. Volgens de laatste officiële verlies lost zyn by het nationalistische bom bardement van Sjanghai, Woensdag J.l., 155 personen gedood en ruim 450 ge wond. DE BLOKKADE DER CHINESE HAVENS. Het Chinese nationalistische kabinet heeft maatregelen goedgekeurd voor het aanhouden van schepen, die Chinees eigendom zyn en op weg naar havens in communistische handen. Er is geen verwijzing naar schepen, die eigendom zyn van een buitenlandse mogendheid De nationalistische marine- en lucht strijdkrachten zouden de kustwateren patrouilleren en elk verdacht schLp zou worden vastgehouden en haar lading verbeurd verklaard. Op elk schip, dat zou trachten te ontsnappen, zou worden geschoten. CHINA KIEST COMMUNISME. De leider der Chinese communisten M-ao Tse Tung heeft openiyk bekend gemaakt, dat de Chinezen zich zouden scharen aan de zyde van de Sovjet-Unie en dat zy bezig waren aan de vorming van een volksdemocratisohe dictatuur in China. In de verklaring, die hy te Pelping aflegde en die door de radio versprefd werd, beweerde Mao dat er geen mid denweg bestond tussen imperialisme en socialisme. AMERIKA HEEFT TEKORT VAN 2 MILLIARD. De Amerikaanse minister van finan ciën, John W. Snyder, heeft medege deeld, dat het begrotingsjaar 1949 voor de V. S. elndizde met een tekort van 1.911.440.047 dollar. Het tekort is byna drie keer zo groot als president Truman In Januari ver wachtte. AGENDA ZATERDAG: Caecillastraat 65a: BLO-tentoonstelllng 34-J uur nam. Stadszaal: Zangconcours, 4 uur nam. MAANDAG: Oegstgeest (Geversstraat 30): Aan deelhoudersvergadering N.V. Kamsteeg's Automobielbedrijf. 8 uur nam. WOENSDAG. Het Gulden Vlies: Ledenvers: Ver. tot verzorging van kleine kinderen. 4 u. n.m. Sassenhcim: Aandeelhoudersver gadering N.V. Sassenhelmsche Motorree- derlj. 8 uur nam. I>E BIOSCOPEN. Casino „Canyon-passage" (14 Jaar) dag 7 en 9.15: Zond 2.30, 7 en 9.15 uur; dag beh. Zondag 2—6 uur fllmac. Lhlo „Tragische Jacht" (18 Jaar) Zat en Zon 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „4 stappen ln de wolken" (18 Jaar) Zat en Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Trianon „De mannen ln de achter hoede" (18 Jaar) Zat en Zon 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Ke\ „SlaaDwagen naar Triest" (14 Jaar) Zon 2.15, 4.15."7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 2 Juli 13 uur tot Zaterdag 9 Juli 8 uur waargenomen door Apotheek Her- ding en Blanken. Hogewoerd 171. tel. 20502 en Apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek Wllhelminapark 8. tel. 26274. De Zondagsdienst der hulsartsen te Lelden wordt waargenomen door dr De Bruyne, De Jager, Kortmann en Mey- boom. Te Oegstgeest door de doktoren Van d. Vliet (tel. 22331) en Lanen Baron (tel. 21610) De Zondagsdienst van do vee-artsen wordt waargenomen door de heren H. J. Stol en W. Wcenlng. Communistische infiltratie in de Darul Islam Een Amerikaanse deskundige in com munistische aangelegenheden verklaar de dat communistische cellen van de groep Muso-Alimin doorgedrongen zijn in de gelederen van de Darul Islam. Voor zover bekend is het de commur nist Suwargadikusuma, die in 1946 een opleiding genoten heeft in het „Marx House" in Djokja, die thans als propa gandist van de Darul Islam optreedt ln het Noordelijk deel vqn Tjiamis, al dus genoemde expert. In het Oheribonse propageert een zekere Mukden ln het belang van ge noemde organisatie. Voordien was hy propagandist van de PKI. Een zekere Wira, die gedurende de jaren 1923 1925 bekend stond als een aanhanger van het communisme, en die tijdens de Republikeinse tyd voorzitter was van een Islamietisohe vakorganisatie te Garut, heeft nu zich aangesloten by de Darul Islam ln Pasundan. DE VOORNAAMSTE MOEILIJKHEID De Londense Economist schryft, dat de nieuwe hoop, die in Indonesië was ontstaan, volgens degenen, die de ge beurtenissen aldaar van naby meema ken, reeds gedoemd was plaats, te ma ken voor blbtére teleurstelling, „De voornaamste moeilijkheid is, dat, zolang de Republikeinse leiders menen, dat zij de Ver. Naties over heersend achter zich hebben, zij nooit tot een eerlijke overeenkomst met de j Nederlanders zullen komen, tcnzy op hun eigen voorwaarden", aldus het blad. Het doet een beroep op de Nederlan ders, zo spoedig mogelyk de Ver. Staten 1 van Indonesië af te kondigen en op Washington om een politiek van afzy- digheid op te vatten. Jeep met militaire waarnemers beschoten Bij de ontruiming van Djokja door de Nederlandse troepen is een jeep van de Unci met twee militaire waarnemers, die achter de Nederlandse troepen aan reed, door een bende met een mitrail leur beschoten. De beschieting geschied de even buiten Tempel: de waarnemers werden niet getroffen. Een vollediger rapport van de betrokken waarnemers, wordt door de Unci afgewacht. Hatta vraagt nogal wat., rr-. DE PEULESCHIL VAN 1 MILLIARD DOLLAR. Volgens „Business week", waarvan Thomas Falco deel uitmaakt van de groep Amerikaanse journalisten, die thans in Indonesië reizen, zullen de Ver. Staten van Indonesië ln de ko mende 10 jaar 1 milliard dollar nodig hebben voor de economische ontwik- kèling. Deze raming werd gedaan door -Moh. Hatta, die hieraan toevoegde, dat 100 mlllioen dollars „zo spoedig mogelijk" nodig zullen zyn voor wegpn, energie,- installaties en fabrieken voor verbruiks- goederen. Hij sprak de hoop uit,-dat hetzij de Wereldbank hetzy de export- importbank het grootste gedeelte van het geld zal verstrekken. Hij was-van mening, dat Engeland en. Nederland eveneens een bijdrage zullen leveren. ZELFBESTUURDERS NAAR BATAVIA Voor bespreking met H.V.K. vyt zellbestuurders uit Oost-Suma- tra zyn heden naar Batavia vertrok ken voor een bespreking met de H.V.K. omtrent de positie van de zelfbestuur- ders aan Sumatra's oostkust. Ónder hen bevinden zich de Sultan van/Dell en die van Asahan. VOORKOMEN BETER DAN GENEZEN 1 Zelfs de best georganiseerde actie voor veilig verkeer kan niet voorkomen,-.dat er nog -dagelijks vele ongevallen voor komen. Het kan li o-oJt onesitcam&n! Met. een ongevallenpolls In Uw b$zit voorkomt U geen ongeval, maar het kan dan niet voorkomen, dat er. finan ciële zorgen uit voortkomen. Een ongevallenpolis van de N.V. Nieuwe HAV Bank te Schiedam geeft U die zekerheid Vraagi nog HEDEN inlichtingen Minister Drees dankt voor steun Na de rede van de heer Ruppert tij dens de viering van hét 40-jarig be staan van het Chr. Nat. Vakverbond werd een telegram van trouw aan H.M. :de" Koningin verzonden. Vervolgens sprak minister-president Drees namens de regering. Hy wenste, het C.N.V. geluk. Het contact van de regering met de vakbewegine is zo nauw. veelvuldig en vruchtbaar, aldus spr. dat er rede is. van belangstelling en sym pathie te doen blijken. De minister-president wees o.a, op de gTÓte wijzigingen, die de maatschappij de laatste 40 jaren heeft ondergaan. Gezamenlyk zal men alles doen om dreigende gevaren te bezweren. Vervol gens zeide dr Drees, dat hem in de vier jaren. dat. hijzelf mede de verantwoor delijkheid voor de landsregering draagt, de onmisbaarheid is gebleken van de vakorganisaties, welker belangen ook door lipt C.N.V. zyn behartigd, Dr Drees wees tenslotte op de grote taak om het gezamenlijk erfgoed" te verdedigen, waarvoor ln de bézettings- tijd is gestreden. Wil moeten ook in het geesteliike sterk blijven. Van de steun van het C.N.V. is dr Drees verzekerd: daarvoor betuigde hii dank. Tot slot deelde dr Drees de heer Ruppert mede, dat het H.M. bad be haagd hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau, me^e in verband met zijn verdiensten els oud-voorzitter van de Christelijke Landarbeidersbond. De belangstelling voor de herdenking was enorm, 's Middags werden vele ge lukwensen overgebracht en toespraken gehouden. De heer II. Oudekerk, secretaris- penningmeester van de Ned. Christ. Landarbeidersbond sprak namens het door de heer Hofman gestichte Tal- macoyiité. Dit bracht in de vorm van centen een bedrag van ongeveer f. 50.000 büeen, dat de voorzitter van het C.N.V. werd overhandigd ten be hoeve van de Stichting van een Tal ma-vacantieoord. D2 .avondbyeenkomsten vonden onder overgrote belangstelling plaats. In de Irenehal sprak de oud-voor zitter Van het C.N.V., de heer A] Sta pelkamp óver „hetdoel van onze ar beid"; en ln de Tivblihal werd een bij eenkomst aangeboden door de N.C.R.V. Evenals ln de Irenehal hield de vice- voorzitter de 'heer Schipper een referaat met als onderwerp: „Onz? plaats in de samenleving". Spr. geloofde in de roe ping van het C.N.V., als de liefde Gods slechts de drijfveer is. Dr A. F. "N. Lekkerkerker, hervormd predikant te Utrecht, zeide o.m dat gestreefd wordt naar een algemene vakbeweging, waarin de persoonlijke ontmoeting van de ene arbeider met de ar-'ere wordt verwezenlijkt. Derde spreker was de heer K. Kruit hof. ere-voorzitter van het CNV., die een slotwoord sprak Hy wenste dë te genwoordige voorzitter, de heer Rup ert,. evenveel tegenstand als hi.i zelf had ondervonden, „omdat alleen de Strijd staalt". WELKOM VREEMDELING De Tsechoslowaakse autoriteiten heb ben maatregelen genomen ter bespre king van het vriie verkeer van daar te lande verblijf houdende vreemdelingen. Voortaan moet iedere vreemdeling, die voor meer dan drie dagen ziln woon plaats verlaat, de oolltle hiervan in ken nis stellen. (A.FP.). EEN MERKWAARDIG GAS. Het verlamt tijdelijk de strijdwil. De democratische afgevaardigde Ro bert Sikes r die de staat Florida ver tegenwoordigt heeft het Amerikaanse congres medegedeeld, dat de met schei kundige onderzoekingen belaste afdeling van het Amerikaanse leger „er mogelijk niet ver vandaan is een gas te; kunnen vervaardigen, dat de eigenschap ïieeft tydelyk de wil tot vechten te verlam men, doch dat geen blijvend letsel .ver oorzaakt". Sikes verklaarde verder dat „een dergeiyk wapen, mits het geheim ervan afdoende wordt bewaard, van veel groter waarde zou kunnen blykeh te zyn dan de atoombom, daarhet niet de verwoestende eigenschappen van laatstgenoemd wapen bezit". (Reuter). DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. Het Belgische Vakverbond, waarvan ongeveer 60 der Belgische arbeiders lid is, heeft medegedeeld, dat het spe ciale maatregelen had genomen „om zo wel de belangen der arbeiders als de wettelyke democratie, welke door een mogelyke terugkeer van koning Leo pold naar België in gevaar waren ge bracht. te verdedigen". Een vooraanstaande functionaris ver klaarde na een spoedbyeenkomst van het Verbond, dat, Indien de koning te rugkeerde, de socialistische arbeiders zouden worden .opgeroepen het econo mische leven van het land te saboteren. De actie, zo zei hy, „zou van de soort ondergrondse activiteit zyn als wy tegen de Duitsers in de oorlog bedreven". VONNISSEN IN HONGARIJE. Uit goede bron wordt vernomen dat deze week 15 personen, onder wie de directeur-generaal van de Hongaarse spoorwegen, Varga, door een militaire rechtbank zyn gevonnist. De voornaamste beklaagde, Varga en drie van zyn medeplichtigen zouden ter dood veroordeeld zyn. (A.F.P.). WERKLOOSHEID IN DE V.S. Het Amerikaanse bureau voor de sta tistiek heeft bekend gemaakt, dat de werkloosheidscyfers in de V.S. met 3.778.000 ln Juni een hoogtepunt sedert zeven jaar hebben bereikt, hoofdzakeiyk als gevolg van de seizoensgolf van jeug dige personen van schoolgaande leeftyd, die een betrekking zoeken. Hst bureau deelde verder mede, dat van elke drie nieuwe betrekkingzoekenden er twee in slagen werk' te vinden. AFSCHEID VAN DR A. VALENTINE. Aanbieding van een geschenk. Gisteravond werd in kasteel Oud Wassenaar een receptie gehouden ter gelegenheid van het afscheid van dr A. Valentine. Hem werden twee grotè Delf tse vazen aangeboden door de heer" E, Kupers, voorzitter van het N.V.V., namens de Raad van Adviescommissie van het ERP. („Marshall-plan"). Deze Raad vertegenwoordigt het Nederland se bedryfsleven. Namens de Koningin was aanwezig de hofmaarschalk kapitein R. J E. M. van Zinnicq Bergmann.Voorts o.m. vele ambassadeurs en gezanten en andere officiële autoriteiten. Er was èen schat van bloemen. Morgen zal dr- Valentine per vliegtuig ons land verlaten. JAARVERSLAG STICHTING 1940—1945. Achteruitgang kwam tot stilstand. In het jaarverslag 1948 van de Stich ting 1940—1945 wordt o.m. medegedeeld, dat de in het vorige verslag met be zorgdheid gesignaleerde, sprongsgewijze teruggang der by dragen van het Ne derlandse volk ln 1948" tot stilstand kwam. In dit jaar werd in totaal van particulieren ontvangen f. 2.621.775. Het beroep op het gehele volk om een uur loon af te staan voor de ver- zetsslachtoffers vond weerklank. Het schoonste voorbeeld gaven de Limburg se mynen. waar ongeveer f. 25.000 bij een kwam. De openstelling van de bunker van Seyss Inquart te Apeldoorn bracht f. 54.000 op. Tenslotte brachten in 1947 en 1948 Nederlandse militairen oyerzee'f: 31.000 byeen voor de door de bezetting ge troffen gezinnen in het moederland. Het boekjaar 1947 sloot met een ba tig saldo van f. 1.158.639; 1948 met een nadelig saldo van f. 6.204. Verwacht wordt dat de Stichting haar desbetreffende werkzaamheden dit jaar goeddeels zal kunnen voltooien. Einde 1948 telde de Stichting 9833 •vrijwillige medewerkers. Gisteravond hield de Staatssecretaris van Oorlog, mr Fockema Andreae, over Hilversum II een radiorsde, waarin hy n%mens de regering de aandacht van het Nederlandse volk vroeg voor de deelneming aan een der vrijwilligers organisaties, welke ter versteviging van 's lands veiligheid door de overheid in het leven zijn geroepen. Spr. verklaarde, zich niet voldaan over •het aantal aanmeldingen en zeide dat mn moet begrijpen, dat. het noodzake lijk is, dat vryWllligé medewerking wordt gevraagd. De regering riep de verbanden ten behoeve van de -vrijwil-, lige ondersteuning der nationale weer kracht in het leven na- de gebeurtenis sen in Tsjechoslowakije. Wij mensen vergeten echter spoedig. Toen de geva ren minder in het oog lopend waren ge worden, won de gedachte veld, dat het met ons niet zo'n vaart zou lopen. Spr. zou tegen deze mentaliteit van gezapige rust met kracht willen waar schuwen. Niet dagelyks worden er duidelyke tekenen aan de warid ge schreven, gelijk in Praag, maar daar'- om zijn de gevaren er nog wel. Wie meent, dat de wereld sédert de laat ste VA jaar tot een louter beeld, van orde, rust en vrede is uitgegroeid, ver gist zich. De ernst van de omstan digheden binnen en buiten onz« gren zen vraagt om een blijvende waak zaamheid en om de verdedigingswil van ons allen. In dit opzicht is er sedert „Praag" in wezen niets veran derd. De eerste ruk aan de wagen van de voorlichting is te zacht geweest, doch de tweede en hardere ruk zal aanstonds volgen, want de spieren staan reeds ge spannen. Wil een beroep op vrywillige weer baarheid succes hebben, is deze, dat hij, die oproept gelooft in wat hy zegt. De regering was en is er van over tuigd, dat voor de gezonde verster king van de verdediging van de in wendige en uitwendige veiligheid van Nederland de vorming van krachtige' verbanden van vrijwilligers nuttig en noodzakelijk is. Nuttig, omdat in een periode van herstel na een oorlog, de bewaking van 's lands veiligheid tüdelijk met eenvou diger middelen moet worden gediend, dan in meer normale tyden wellicht het gevai zou zijn. Noodzakelijk, omdat juist door het antwoord, dat de natie geeft op het beroep op vrywillige medewerking tot de verdediging van onze nationale vrij heid,, jn onze vrijedemocratie kan blij-, ken. wat het ons allen waard is om baas in eigen huis te blyven. Mr Fockema Andreae besloot met de dringende opwekking deel te nemen aan een der vrijwilligersorganisaties. VLIEGEN radicaal ul.ro.lt in de pracfische. voordelige stuifzak 65 cehf Maandag grootscheepse rrnb'neerde oefeningen 0N7p T4VTJF.Q BF.KLOTVrVTFN DE ROTSEN VAN LANDSEND. Onze sneciale verslaggever bij de vlootoefeningen seint ons heden: Het is thans een levendig gedoe in Penzance, waar de vloot ln de baai bijeen is om Maandag uit te varen voor de grootscheepse gecombineerde oefeningen op de Atlantische Oceaan. Motorsloepen onderhouden 'n voort durende verbinding tussen de eenhe den van elk deelnemend vlootonder- deel en de wal en lijet nu overvolle Penzance is door de aanwezigheid van de Westelijke vloot ln een soort feeststemming geraakt. Honderden officieren veerden giste ren en vandaag algemene besprekingen 'betreffende de manoeuvres, de convooi- en de beschermings- en ecsortevaartui- gen. Er zyn speciale koptelefoons om de beraadslagingen goed te kunnen vol gen. In Penzance en op de schepen wor den veel partijen en bals georganiseerd én er komen veel uitnodigingen voor de bemanningen. Maar deze kunnen er in slechts zeer beperkte mate aan deelne men. De officieren van de „Vulkaan" gaan te gast op de „Maidstone", dat eenzelfde soort vaartuig is als de „Vul kaan" en het Franse „Gustav Zode". Er is een gardenparty met „old time dances", welke de officieren meer hoofdbrekens zullen kosten dan de na vigatie. De kasteelheer op de rots in de baai ,St. Michaels Mountain" heeft eveneens vele officieren, van de vloot uitgenodigd. /De vloot vaart Maandag morgen ln de vroegte uit voor de grote oefeningen zy zal Donderdag terug keren naar Weymouth Bay, waar dan een „at home party" zal worden gege ven op het slagschip „King George". Als besluit vindt de vogende dag een conferentie plaats onder leiding van de commandant van de Homefleet, waar in de gehouden oefeningen zullen wor den besproken. In samenwerking met de Engelsen heeft de Nederlandse marine lan- dingsoefeningen gehouden bij Land- send, waarbjj onze Jantjes ook de steile rotsen hebben moeten beklim men. PRIJSVERHOGING SPECIALE BENZINES. Met ingang van gisteren zyn de prij zen voor speciale benzines met 35 cent per 100 liter verhoogd. Dit vindt zijn oorzaak in de verhoging der wereld marktnoteringen. WAT Nïf MET DE VOLKSHERSTEL- SIGARETTEN? (Van onze Haagse redacteur). In Den Haag was niets te bespeuren van een „run" op de sigarenwinkels op de eerste dag, dat de tabaksartikelen van de bon zijn. Maar wat moeten we nu met de Volksherstel-sigaretten? vroeg men ons van handelszijde. We blyven er mee zitten. Niemand koopt die dure rokertjes meer en zeker geen Ameri kaanse import voor f. 2.80, nu ze zwart voor minder dan de helft verkrygbaar zyn Men rekent dan ook op een ver nieuwde ombanderollering van dé Volks- herstelsigarebten. Een woord van bezinning DE REVOLUTIE VAN RECHT EN ONRECHT. Van alle revoluties welk»5 de wereld de laatste eeuwen heeft gekend, is er een, waarvan ae invioed en nee gevoig groier zijn geweest dan iemand nog goed begrepen heeft. Het is geen bloe dige revolutie geweest en ook geen plot selinge. Doch dé uitwerking er van was ingrijpender dan welke andere veran dering wij maar bedenken kunnen. Het is de revolutie op geestelijk terrein ge weest, die ons bepaald heeft by de vragen van recht en onrecht. By vroe gere geslachten was. de houding tegen over deze vragen anders; en dit kon ook niet anders, want men zag kerk en By bel als autoriteiten, die zeiden: dit is recht, en dat is onrecht, dit moet zo gebeuren en dat mag zeker niet zo gebeuren, en daarmee uit. Dit betekent niet dat er in vroeger jaren minder onrecht werd bedreven en meer recht, werd gedaan dan bij de huidige generatie. Maar de wereld van vroeger zag de dingen nu eenmaal een voudig en gemakkeiyk; er waren twee kanten te zien: wit (dat was het ter rein waar recht gedaan werd) en zwart (dat was het terrein waar onrecht be dreven werd). En de kerk had daarby de autoriteit om op grond van de Bij bel de witte en zwarte terreinen duide- lyk aan te duiden. Maar tegen deze autoriteiten Is verzet gerezen en de wereld heeft deze dui delyke contrdle afgewenteld. Ook ln de kerk heeft men Ingezien dat het op de vroegere manier niet meer ging. Zo zyn de tyden en de houdingen grondig en revolutionair gewijzigd. Wat kwam er voor in de plaats? Dit, dat wy ieder voor onszelf nu op zekere hoogte moeten uitmaken wat recht of onrecht is Wij leven nu eenmaal in de vryheid, en deze situatie kan tot de vreemdste uitingen leiden. Ook in de kerk zal het er om moeten gaan om telkens een beroep te doen op het men selijke geweten onder het licht van het Evangelie. Wy mogen deze veranderde situatie betreuren of er tegen mokken, maar dit helpt niet; wy doen het beste de dingen te nemen zoals ze zyn. Het ligt voor de hand aan een ver anderde situatie altijd een betere kans te geven dan de vroegere: het appèl op het geweten zal toch meer betekenen dan gebod en verbod. En toch kan het gebeuren dat de omstandigheden na een revolutie even slecht zyn als vroe ger. Zyn wy er werkelyk beter aan toe dan de vroegere geslachten? Maken wij nu een juister onderscheid tussen reoht en cnrecht? Of hebben wij een verantwoordelykheid gekregen die te groot is en te zwaar voor onze scnou- ders? Wij staan voor problemen van allerlei aard. Wij hebben met vragen te maken van diep Insnijdende beteke nis. Zijn daar ook vragen by als deze: Wat moet Ik doen om zalig te worden?, of: Wie zal my verlossen uit het lichaam dezes doods? Of komen wy aan deze vragen niet meer toe, omdat wat voor my recht is, onrecht betekent te genover de ander en omgekeerd? In plaats van de twee terreinen wit en zwart, leven wy nu in een wereld met talloze variaties van de kleur grys. En de „betrekkeiykheid" maakt grenzen en ontsluit ze. Waar moeten wy met de resultaten van deze revolutie heen? Nakaarten, klagen of jubelen, het helpt alles niets; wy leven ln een ontluisterde en totaal gedevalueerde wereld. Ik meen, dat één ding ons alleen helpen kan: onze houding tegenover Christus. Want in deze houding wordt bepaald waar van "recht en onrecht afhankelyk zyn. Want Christus heeft deze wereld met allen die daarin wonen niet prys ge geven. In het luisteren naar en het volgen van Hem, kan het mistige grys dezer wereld optrekken en transpa rant worden! W. H. K. BINNENLAND Onder grote belangstelling is gister middag de openluchttentoonstelling van Europese beeldhouwwerken ..Sons'oeek 1949 geopend ln aanwezigheid van tal rijke autoriteiten, o.a. prof dr F. J. Th. Rutten, minister van O.. K. en W., die tevens het woord gevoerd heeft. Te Sibolga overleed de '50-jarige vertegenwoordiger van het Departement van Economische Zaken te Medan, de heer W. G. C. Setteur, vroeger een be kende figuur uit de Atjehse planters kringen. By het lossen van schuimaarde ln de haven van Oude Schild op Texel, schoot de rem van de kraan los. "tenge volge waarvan de gryper naar beneden kwam en de chauffeur van Rabs Bouw- materJalenbedryf. R van der Vis. met grote kracht omklemde. De man was op slag dood. Hi| was gehuwd en vader van twee kinderen. Te Groningen wordt thans het lïde congres van de „Arpa Internationaal" gehouden. Dit congres ls gewyd: aan- de behandeling van de ziekten van het aarodont (tand- en omliggende weef sels), een ziektebeeld, dat buitengewoon veelvuldig voorkomt en gekenmerkt wordt door een vroegtijdig losstaan cn verlies van het gebit. In de Diamantbeurs te Amsterdam i wordt wegens enorme belangstelling de j tentoonstelling .Amsterdam Diamant. I stad" verlengd t/m. 11 Juli a s. Dr Dussenbroek heeft ,de góuver- heur van de Ned. Antillen cle opdracht tot het formeren van een College van Algemeen Bestuur teruggegeven. Een nieuwe formateur I's nog niet aangewezen, te verzenden naar de Nederlandse Antillen per stoomschip „Stuyvesant", vertrek 15 Juli a.s.. uiterlijk pos ten 13 Juli. Naar Suriname per m.s. „He lena" vertrek 8 Juli a.s. Ulteriyk posten 6 Juli. Het Bureau van overtollige leger- goederen (B.O.L.G.) Is met Ingang van 30 Juni J.l. geliquideerd. De Rijkspolitie heeft uit de Coeji- haven te Amsterdam het lijk opgehaald van de 21-Jarige kok van de kustvaar der „Borelll". M. F. Beekman uit Gou- tum (gem. Leeuwarden), die een week geleden bij het zwemmen in de haven verdronk. Het vliegveld Ypenburg herbergt thans een ongewone gast. De :Stlnson" PHPBD, een 300 p.k.-toestel. een van de zwaardere vliegtuigen uit de Gras shoppers-klasse was oorspronkelijk een artillerie-waarnemer. Prins Bernhard, de eigenaar stond het af voor het Ministerie van Landbouw, dat er nu proeven mee neemt om na te gaan ln hoeverre dit type vliegtuig-geschikt ls voor de bestrydlng van Insecten van-de lucht uit. De Amerikaanse ex-staatsman Ber nard Baruch broer van dé Amerikaanse ambassadeur, ls met de „Queen Eliza beth" uit Amerika vertrokken Hy ver- Itïaarde voornemens te zijn, Nederland te bezoeken. Frits Schuurman, de nieuwe eerste dirigent van het Stedeiyk Orkest van Jo hannesburg, wordt met de Kllpfontein" 19 Juli te Durban verwacht. HIJ zal zijn eerste concert dirigeren in de stadszaal te Johannesburg op 9 Augustus, 19 Juli a.s. zal Z.K.H. Prins Bern hard een bezoek brengen aan de Zaan streek. De bekende Amerikaanse schryver Sydney Clark heeft een bezoek gebracht aan Oost-Brabant met het doel Indruk ken op te doen voor zijn nieuwe boek „All the best of Holland", dat hij na zyn terugkeer ln Amerika voornemens ls uit te geven om het Amerikaanse volk een betere kijk te geven op de toestanden in ons land. De Nederlandse Bond van' huls- en grondeigenaren heeft ln een adres aan de ^Ministerraad en de belde Kamers der Staten-Generaal verzocht af te zien van het voornemen toe Invoering van een huurbelasting en van verhoging van het registratierecht van 5% tot 6%. Philips' Experimentele Televisie heeft gisteravond het seizoen met een laatste uitzending afgesloten. De zender gaat nu h.aar zomerslaap houden, maar het voor nemen- bestaat de uitzendingen in- Sep tember te hervatten. l T Als pijnen J U kwellen Gisteren zyn vele slachtoffers van de ramp met de „Roermond" naar hun laatste rustplaats gedragen. BUITENLAND. Bao Dal, ex-kelzer van Annam en hoofd van de nieuwe staat Vietnam, heeft de vorming van een regering be kend gemaakt. Tevens vaardigde hy een proclamatie uit waarin hy verklaart de leiding der staatszaken op zich te hebben genomen. De Britse minister van arbeid, Isaacs, heeft ln het parlement meege deeld dat de spoormannen besloten heb. ben hun „langzaam-aan" actie op. te schorten. De actie, 'zou Zondag te mid dernacht-begonnen rijn.. Te. Adelaide zal een speciaal com plex laboratoria worden gebouwd voor het winnen van uranium, één der grond stoffen voor atoombommen, uit Zuid- Australisch erts. De openbare aanklager heeft 18 Jaar gevangenisstraf geëist tegen de student Antonio Pallante. wegens de moordaanslag op de Italiaanse communistische leider Palmiro Togllattl. Een Douglas ..DC 3"-vliegtutg is, zeer kort na bet opstijgen van een vlieg veld te Perth, neergestort. Het toestel vloog ln brand, waarbij alle 18 Inzittenden om het leven kwamen. Het vllégtulg had een uit vier koppen bestaande bemanning aan boord, de 14 andere slachtoffers waren passagiers.- Kon. Shell besteedt per jaar 50 millioen aan research TE AMSTERDAM 1500 MAN VOOR WETENSCHAPPELIJK WERK. (Speciale berichtgeving). Op het Oude Galgenveld, aan de Bad huisweg te Amsterdam, zijn dagelijks 1500 mensen, o.w. ruim 150 academici, bezig met wetenschappelijke arbeid ten bate van de Kon. Shell groep. In een gisteren gehouden pers-byeen- komst heeft ir. J. H. Vermeulen, die aan het hoofd van deze research-ar- bcid staat, ons verteld, dat het in 1914 gestichte laboratorium thans een der grootste van de groep ls. Veel grotere zal men trouwens ver- moedelyk ook wel niet bouwen, ook ln Amerika niet, omdat de ervaring heeft geleerd, dat men dan van de top af de zaak nauweiyks meer overzien kan en tot splitsing gedwongen ls. De Kon. Shell hecht hoge waarde aan het wetenschappelyke research-wefrk en in het afgelopen jaar heeft zy er zelfs het fantastische bearag van 50 millioen gulden voor gebruikt. Een moderne in dustrie zonder de hulp van het weten schappelijke onderzoek is in deze tyd bykans ondenkbaar. In totaal omvat het research-perso- neel van de Kon. Shell-groep ruim 3800 personen. Ongeveer een derde deel hier van is werkzaam in ons land, dat be halve in Amsterdam ook nog een dergeiyk laboratorium in Delft heeft. TOT NU TOE 7.000 AANMELDINGEN BIJ NATIONALE RESERVE. De directeur van de Nationale Re serve lult.-kol. Le Fèvre de Montlgny, heeft verklaard dat zich tot nu toe on geveer 7.000 personen voor de Nationale Reserve hebben gemeld. In dit aantal zag hy geen reden tot optimisme. Men kan er alleen uit leren, dat er enige tekening begint te komen zonder dat nog algemeen de noodzaak wordt inge zien van deelneming aan een van deze vrijwilligers-organisatle. Hij zeide, dat de beste resultaten op die plaatsen werden bereikt waar nau we samenwerking bestaat tussen het Instituut „Steun Wettig Gezag" en de organen van de Nationale Reserve. DISSONANT IN MUZIEKFESTIVAL. Residentie-Orkest bedankt voor Amsterdam. (Van onze Haagse redacteur). Het Residentie-Orkest, dat voor het Holland Festival op 10 Juli a.s. in het Amsterdamse Concertgebouw zou op treden, zal niet naar Amsterdam gaan. Hst Orkestbestuur geeft hiervoor als reden op, dat het Holland Festival geen subsidie voor dit concert wil geven, ter- wyl men wèl de avond van het Con certgebouw-orkest in de Residentie heeft gesubsidieerd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2