Sukarno prefereert Moskou boven Den Haag Staakt het vuren? WEERBERICHT De kabinetsformatie in België Minister van Maarseveen gelooft in gezond optimisme Waarom werd Nederland steeds opgejaagd!... De vlieger die niet opging Versnaperingen in Engeland weer op de bon! BBste Jaargang ZATERDAG 2 JULI 1949 No. 26732 LEIDSCH DAGBLAD D**ecteur: J, W Henny i WnAMrarionHp- R w Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Leiden Giro no^_57Q55 Tl OEN kort na het Van Royen-Rum accoord van 7 Mei j.l. minister Van Maarseveen namens de regering in de Tweede Kamer een verklaring af legde, waarin hh het Nederlandse beleid verdedigde en toelichtte, legde hij het zwaartepunt van zijn pleidooi ten aan zien van de ontruiming door onze troe pen van Djokja op het motief, dat een zodanige daad noodzakelijk zou zijn teneinde het republikeinse wantrouwen te doorbreken. Afgezien van het feit, dat wij nog steeds van mening zijn, dat na de er varingen van Linggadjati en Renville er aan Nederlandse zijde oneindig veel meer reden tot wantrouwen bestaat dan aan de republikeinse kant, moet toch •helaas worden geconstateerd, dat in dit opzicht het er alle schijn van heeft, dat het Nederlandse offer tevergeefs is ge bracht. Wie kennis neemt van de redevoering, welke de Sultan van Djokjakarta dezer dagen heeft gehouden ter gelegenheid van de bestuursoverdracht, moet wel tot die conclusie komen, Reeds eerder brachten wij op deze plaats onze ernstige bezwaren tegen de overeenkomst van 7 Mei tot uitdruk king. Tegenover de zeer reèle Neder landse concessie om het resultaat der tweede politionele actie grotendeels on gedaan te maken door de gehele resi dentie Djokjakarta te ontruimen, stelde Rum niet anders dan de uitermate vage toezegging van Sukarno en Hatta om hun persoonlijke invloed uit te oefenen ten einde de order „staakt het vuren" te doen uitvaardigen en de republikeinse regering tot deelneming aan de Ronde Tafel-conferentie te bewegen. Aannemende dat de republikeinse pre sident en vice-president op dit ogenblik volkomen te goeder trouw waren en vast voornemens om hun toezegging gestand te doen, blijft toch nog altijd de vraag in hoeverre zij in staat zullen blijken deze plannen te verwezenlijken. Het be wijs is nog steeds niet geleverd dat hun autoriteit momenteel verder strekt dan in de dagen van de Renville-overeen- komst, toen Hatta na zijn terugkeer in Djokja door zijn collega's onmiddellijk werd gedesavoueerd. WU zijn realistisch genoeg om in te zien, dat het accoord van 7 Mei niet in de eerste plaats het resul taat is geweest van de voorafgaande besprekingen tussen de Nederlandse en republikeinse delegaties, doch dat het fiat der Nederlandse regering in overheersende mate is beïnvloed door andere factoren, t.w. internationale druk, inzonderheid van de zijde der Ver. Staten van Amerika. Om verklaarbare redenen is op deze factor in ons parlement nooit het zwaartepunt gelegd, doch zij blijft naar ons inzicht niettemin het leidend mo tief, dat de regering tot deze overeen komst bereid deed zijn. Daarachter leefde de hoop dat de Unci en de Vei ligheidsraad dankbaar voor deze grootmoedige Nederlandse geste, welke de voortdurende impasse tijdelijk scheen op te heffen door eigen waarneming in de gelegenheid zouden zijn zich een beter inzicht te verwerven in de wer kelijke republikeinse toestanden en verhoudingen en daardoor het Neder landse standpunt beter zouden be grijpen. Wij blijven vooralsnog van mening dat een dergelijke idealistische veron derstelling, gebaseerd bovendien op zó illusoire tegemoetkomingen van repu blikeinse zijde, het Nederlandse offer niet rechtvaardigde en het vertrouwen in de republikeinse goodwill en autori teit misplaatst deed zijn. Het aftreden van dr Beel als Hoge Vertegenwoordiger der Kroon en het aanvankelijke besluit van de sindsdien helaas overleden legeraanvoerder, gene raal Spoor om eveneens heen te gaan, bewijzen dat wij in deze opvatting niet alleen staan. DE van strijdlust blakende radiorede, welke de Sultan van Djokja tot de bevolking heeft gericht, getuigt andermaal niet van de republikeinse bereidheid om de bestaande moeilijk heden in de eerste plaats langs de weg van het redelijke en vreedzame overleg tot een oplossing te brengen. Niets ware in zijn positie gemakkelijker geweest dan onder verwijzing naar het accoord van 7 Mei j.l. de nadruk te leggen op de mogelijkheid van een minnelijke schikking, waartoe het vertrek der Ne derlandse troepen ook voor Indonesi sche begrippen toch een belangrijke bijdrage moet vormen. Instede daarvan begi&t hij zijn rede voering met „Wapenbroeders" en wekt hij op tot voortzetting van de strijd. Of dit voor de licht-ontvlambare Indone sische gemoederen nu de meest ge schikte aanbeveling is voor de order „staakt het vurj", menen wij te mogen betwijfelen. Een dergelijke geestelijke instelling bewijst in ieder geval niet, dat de Ne derlandse verwachting, dat het republi keinse wantrouwen zou worden doorbro ken, in vervulling is gegaan. Zou het niet voor de zoveelste maal aldus zijn, dat Djokja alleen met de mond en teneinde de internationale mening niet tegen zich in het harnas te jagen vreedzame samenwerking be lijdt, dcch in wezen aan de leiband loopt van de soldateska, die zich van het civiele bestuur niets aantrekt en tot nu toe steeds de toon heeft aange geven? Met de grootste bezorgdheid wachten wij de verdere ontwikkeling af OVERWEGEND ZONNIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit richtingen tussen Noord en West. Voor al in het binnenland iets warmer dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 3 JULI. Zon op: 4.25 uur: onder: 21.02 uur. Maan op: 13.12 uur; onder: 0.15 uur (E.K.) Hoogwater te Katwiik te 8 17 en 20.49 u. (4 Juli te 9.17 en 21.51 uur - Doodtij). Een plan van Van Zeeland Kabinetsformateur Paul van Zeeland heeft gistermiddag in een vergadering van het partijbestuur van de C.V.P. een uiteenzetting gegeven over de stand van zijn besprekingen met betrekking tot de vorming van een nieuwe rege ring. Naar hij verklaarde, heeft de C.V.P. de socialisten voorgesteld een drieledige dan wel een tweeledige regering te vor men, al naar gelang de omstandighe den zich voordoen. Eenzelfde voorstel is aan de liberale partij voorgelegd. Alles zal afhangen van de antwoorden onzer beide partijen, zo zeide Van Zee land. De Belgische minister van staat be toogde verder, dat, aangezien de ko ningskwestie bij de vorming van een nieuwe regering op de voorgrond staat, deze in het kader van de Grondwet dient te worden opgelost. „Er hegft zich een feit voorgedaan waar tegenover wij niet onverschillig kunnen blijven: er bestaat thans in de verenigde wetge vende kamers een katholieke meerder heid. Deze meerderheid moet de gele genheid hebben zich te uiten." De kabinetsformateur stelde verder in het licht, dat de C.VP. duidelijk haar programma bekend heeft gemaakt en steeds als haar voornemen heeft te kennen gegeven, dat zij haar doel wenst te bereiken op een wijze, die de rust in het land verzekert. In deze geest heeft zij de volksraadpleging voorgesteld. „Tot de andere middelen, die wij heb ben overwogen, behoort de afschaffing van de" wet van 1945, op grond waarvan de koning in de onmogelijkheid wordt verklaard te regeren en het regent schap wordt ingesteld." De nieuwe regering zou, naar de heer Van Zeeland verder verklaarde, ge vormd worden op een enigszins onge bruikelijke basis. Wat de koningskwestie betreft, zou den de samenwerkende partijen name lijk hun eigen standpunt blijven inne men. „Wat. wij evenwel vragen is, dat de ministeriële verklaring de volgende drie punten zal inhouden: 1. de erkenning, dat in het belang van het land de koningskwestie zonder verwijl moet worden opgelost; 2. dat hieronder onmiddellijk in het parlement gestemd moet worden: 3. dat de samenwerkende partijen de verplichting aangaan, dat al degenen, die in de regering samenwerken, zich zullen neerleggen bij de beslissing van de beide Kamers. De aldus gevormde regering zou slechts van korte duur zijn en zou hoogstens enkele weken aanblyven. Het is weinig waarschijnlijk, dat zij belang rijk werk zal kunnen doen buiten het zoeken van een oplossing voor het ko ningsprobleem. Niettemin heb ik ge probeerd de verschillende programma's nader tot elkaar te brengen en tot een synthese te geraken. Welke regering uiteindelijk ook gevormd wordt, zij zal de gedurfde politiek, die sedert de oor log gevoerd wordt, moeten voortzetten, aldus Van Zeeland. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen De heer Van Zeeland mocht gisteren een enthousiast applaus in ontvangst Dit nummer bestaat uit acht pagina's. PROTEST VAN MGR VEROLINO AFGEWEZEN. De rondreis van mgr Verolino. inter nuntius ln Slowakije, moet in de hui dige omstandigheden beschouwd worden als Dropaganda en als een grootscheep se Inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van de Tsjechoslowaakse staat, aldus wordt gezegd in een offi cieel communiqué, waarin het protest van de internuntius tegen ziin behande ling door de politie in Slowakije van de hand wordt gewezen Mgr Verolino heeft tegenover Reuter verklaard dat de versie van de feiten, die door het officiële nieuwsbureau in Tsjecho-Slowakïje is gegeven en hem door het ministerie van buitenlandse zaken is toegezonden tezamen met de nota, waarin zijn protest wordt afgewe zen oniuist is. Mgr Verolino zei verder, dat hftt zeer vreemd was. dat een bezoek aan Slowa kije beschouwd werd als vijandige de monstratie en dat hij als vertegenwoor diger van de paus, eenvoudig alleen zijn olicht deed binnen de grenzen van zijn diplomatieke missie. Hij klaagde ook over inmenging in ziin diplomatieke missie door de politie, die eetracht had Dersonen in de omgeving van de bisschoppen te Kosice en Itra te ondervragen over de oogmerken van zijn reis. nemen, toen hij voor de Katholieke Partij-raad verscheen om verslag uit te brengen over zijn actie voor de terug keer van de koning en over het rege ringsprogramma, dat hij aan de libera len en socialisten had voorgelegd. Dit programma is ongeveer hetzelfde als dat van de huidige regering, alleen wordt sterker de nadruk gelegd op de vermindering der staatsuitgaven en de vereenvoudiging van het fiscale stelsel. Inzake de buitenlandse politiek wordt Spaaks politiek ongewijzigd voortgezet. Maar men zal bijzondere aandacht wij den aan de Benelux en aan de bestrij ding van het communisme. T.a.v. de koningskwestie zèide de heer Van Zeeland vrijwel zeker te zijn van de socialistische weigering. De liberalen zullen hem vanavond hun beslissing meedelen. Indien zij hun parlementairen de toestemming geven voor of tegen de koning te stemmen, dan zal de heer Van Zeeland de ge schiedenis ingaan als de man, die 'sKonings terugkeer bewerkte. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli NIEUW FEUILLETON De volgende week beginnen wij in ons Blad de publicatie van een nieuw feuilleton: „Een vage her innering" door Natalie Shipman. Wij vragen er de bijzondere aan dacht voor. Sovjetrussisch-Pools verzet TEGEN DE INSTELLING V.N.-POLITIEMACHT. De Sovjet-Unie en Polen hebben zich gekant tagen het voorstel van de secretaris-generaal der Verenigde Na ties, Trygve Lie, tot het instellen van een polltie-macht der Verenigde Naties onder de naam „velddienst" die tot taak zou hebben missies der Ver enigde Naties bij hun werkzaamheden te helpen en het personeel der missies te beschermen. Beide staten verzetten zich eveneens tegen een voorstel van Trygve Lie tot het vormen van een reserve-politiemacht, ter sterkte van 2000 man, die toezicht zou moeten hou den op het nakomen door partijen van gesloten wapenstilstanden en op het houden van volksstemmingen. De Sovjetrussische en Poolse verte genwoordigers verklaarden, dat slechts de Veiligheidsraad gerechtigd was strijdkrachten aan te wijzen, om zijn beslissingen kracht bij te zetten. Tsa- rapkin verklaarde tijdens een bijeen komst van de uit vertegenwoordigers van 14 landen samengestelde speciale commissie, die zich met dit vraagstuk bezig houdt, namens de Sovjet-Unie, dat het voorstel van Trygve Lie „een afschuwelijke negatie is van het Hand vest der Verenigde Naties en een schen ding van de souvereiniteit van de staat", waaraan hij toevoegde dat de bescher ming van personeel der Verenigde Na ties moest worden verzekerd door de regering, op wier gebied dit personeel zijn werkzaamheden verricht. De commissie zal Dinsdag a.s. op nieuw bijeenkomen. Een overzicht van de gecombineerde vloten der landen van de Westerse Unie te Mounts Bay. (A.N.P./Tele-foto) Naar een definitieve oplossing Minister van Maarseveen bU zijn aam komst in Nederland, schrijft „Het Dag blad" te Batavia: „Wij zullen niet de Gistermiddag kwart over vijf arri veerde op Schiphol minister Van Maarseveen uit Indonesië. „Ik heb tot mijn grote vreugde over- aj in Indonesië een gezond optimisme aangetrotfen," aldus verklaarde de minister. „Overal heeft men thans de idee op weg te zijn naar de definitieve op lossing van het Indonesische pro- llecm. Ik heb gedurende mijn tiendaags be zoek contact gehad met ajlenei inotan- ties. Dit was voor mij uiterst instructief." De minister verklaarde voorts, dat naar zijn vaste vertrouwen de Republi keinse leiders alles zullen doen wat in hun vermogen is om een algehele op lossing van het probleem te bespoedi gen en de Ronde-Tafelconferentie te doen aanvangen op de „streefdatum" 1 Augustus a.s. De minister besloot met zijn eer uit te spreken voor de houding van onze troepen. Ter begroeting waren o.a. aanwezig mevr. Van Maarseveen en kinderen, de ministers Drees, Götzen en Spitzen en de heer Vigeveno, w.n. chef politieke zaken van het Dep. van Buit. Zaken. Met de minister arriveerde mr Van der Valk, raadsadviseur in Alg. Dienst en kolonel V,an Gulik, hoofd afd. Mil. Zaken van het Departement van O.G. BEANGSTIGENDE VERTROU WENSCRISIS IN PLAATS VAN „GEZOND OPTIMISME". In commentaar op de woorden van Oordeel van Knickerbocker Rusland intrigeert achter het UNO-scherm De „Nieuwe Courant" te Surabaja had een onderhoud met de bekende Ameri kaanse radio-commentator en journa list H. R. Knickerbocker, die zijn in drukken over zijn bezoek aan Indonesië als volgt weergaf: Mijn opinie? De Nederlanders beta len nu voor hun menselijkheid. U moet het zo zien: uw volk ging in de 16e eeuw naar Noord-Amerika en stichtte daar de stad, die thans New York heet. De Nederlanders zijn Amerikanen ge worden. Maar de anderen, die eeuwen geleden naar Oost-Indië trokken, zijn daar schaapherders geworden van - een volk, dat nu door enkelingen wordt opgejaagd, om diezelfde Nederlanders naar de keel te vliegen. Ouden van daeen uit Naaldwijk maakten een autotocht en brachten bij deze ge legenheid een bezoek aan Soestdijk, waar zij aan H.M. Koningin Juliana een fraaie fruitmand aanboden De vorstin, vergezeld door Prinses Marijke, nam nersoonlilk het geschenk in ontvangst en onderhield zich enige tijd met de Oudjes. Ik was in '42 ook hier, aldus Knicker bocker, en toen al heb ik met bewon dering het werk aanschouwd, dat Nederland in de loop der eeuwen in dit land verricht heeft. Onbegrijpe lijk, waar een volk als bijv. het Aus tralische met zijn „blank-Australië politiek", de brutaliteit vandaan haalt, om Nederland aan te vallen. „Nobel", dat moet ik werkelijk zeggen.... „Indrukken van uw onderhoud met Sukarno?" Knickerbocker's antwoord was zeer beslist: „Zijn persoon is mij zeer tegengevallen. Hij maakt 'n zwak kere indruk, dan wij ons hadden voor gesteld. Sukarno is theatraal en hij deed me in dat opzicht aan Hitier den ken, die ook, als hij met een bezoeker alleen was, een nogal armzalige indruk maakte. Maar Hitler had macht over zijn volk. Of Sukarno dat heeft, meen ik te moeten betwijfelen Ook betwijfel ik, of Sukarno sterk genoeg is, om het communisme uit dit land te houden, ofschoon zijn woorden: „Geef mij het beste wapen, om Moskou te bestrijden: volledige souvereiniteit" lang niet slecht ge vonden zijn. Moskou heeft naiuurjo»* veel tjjd nodig om vaste voet in Indo nesië te krijgen, maar hier dreigt nog een gevaar. Want naar mijn mening zou Sukar no, als hij te kiezen had tussen Den Haag -en Moskou, de voorkeur aan Moskou geven. De politionele acties noemde Knic- keroocker redelijk en nodig. „Nederland is om voor mij onbegrijpelijke redenen door de UNO zowel als door de Ver. Staten steeds opgejaagd en aohter de broek gezeten. Dit heeft enorme risi co's met zich meegebracht, want is het niet zo, dat ieder, die geconfronteerd wordt met de gecompliceerde wereld problemen moet uitvinden wat de be doeling van Moskou is, om zijn hou ding te bepalen? In dit geval was Mos- kou's parool? „Krijg de Nederlanders er uit". Het onze had daar lijnrecht tegenover mee ten staan. De UNO noemde Knickerbocker iang$ zün neus weg een scherm, waarachter Sovjet-Rusland naar hartelust kon saboteren en intrigeren. ..Ook daar om begrijp ik met de beste wil van de wereld niet, waarom een man als Jessup Nederland zo kan aanvallen; van Australië kan ik het nog min of meer aannemen". enigen zijn, die met verbazing kennis namen van de verklaringen van de mi nister, dat hij tot zijn vreugde tijdens zijn kortstondig verblijf in Indonesië lees te Batavia hier een ge2ond op timisme aantrof. De minister had con tact met verschillende personen. Maar wij weten zeker, dat onder degenen, die de minister noemt als vooraanstaande figuren met wie hij sprak, er verschei- denen zijn bij wie dit optimisme verre te zceken is. De werkelijkheid is dan ook geheel anders dan gij 't wilt voor stellen Excellentie! Het is evident, dat u er niet in geslaagd bent de openbare mening hier te lande in haar talrijke schakeringen nauwkeurig te sonderen, want ware dit wel het geval geweest, uw oordeel zou zonder de minste twij fel geheel anders geluid hebben. Zelden sedert het begin van de poli tieke en andere moeilijkheden, die zich hier na de Japanse capitulatie hebben voorgedaan, is de stemming onder het publiek en hieronder verstaan wjj zeker niet uitsluitend de Nederlandse gemeenschap zo som ber geweest als in deze dagen. In plaats van gezond optimisme, dat mi nister Van Maarseveen meende te kunnen constateren, heerst hier te lande een beangstigende crisis van 't vertrouwen, welke steeds grotere af metingen aanneemt," aldus het Dag blad. (Van onze Londense correspondent) Diepe verslagenheid heerst er onder de Engelse jeugd. De snoepwinkels ver tonen biina alle het bordje ..no sweets" (geen snoepjes) of het andere welbe kende bordje „closed"-gesloten. Even werd de droom van jaren werkelijkheid. Boterballetjes, zuurstokken. toffee's, chocoladerepen een naar dagen over vloed, toen was het gedaan De versna peringswinkels werden belegerd. De goede, oude tijd toen ie zo maar naar de toonbank kon stappen om iets te ko pen herleefde in een flits. Ik heb de stralende gezichten gezien en de volge laden armen. Ik heb ze een paar dagen later gadegeslagen, de moeders en de kinderen. Beteuterd, verontwaardigd, ziende van woede soms. Engeland had een harde les in de onverbiddelijke eco nomie gehad. De opheffing van de rantsoenering der versnaperingen is een hopeloze mis lukking geworden. Met Engeland verge leken is ons land in dit ODzicht een pa radijs. De regering of beter de fabri kanten en handelaren, die haar advi seerden. hebben een ernstige misreke ning gemaakt. Het publiek beschikte namelijk over veel meer eeld voor snoep goed dan verwacht was. Alleen in de maand Mei werd daaraan een bedrag van vijftien millioen pond sterling (150 millioen gulden) besteed. Met de herver deling van het nationale Inkomen en de gunstiger positie van de arbeidersklasse had zelfs de Labourregering geen reke ning gehouden. Men gaf vaak viermaal zoveel u't aan lekkers al 't bedrag, dat tijdens de rantsoenering daarvoor werd uitgegeven. Natuurlijk waren er de schrokkerige giizen onder alle lagen van de bevolking, maar dat is maar een klei ne minderheid. De run op de zoetigheid was ook een reactie op het nog veel te eentonige voedsel, dat de Engelsman voorgezet krijgt en op 't tekort aan vlees en vet. Nu iedereen bang Ls achter het net te zullen vissen, wordt elke winkel, zodra men iets kleurigs in een fles ont waart of wat chocolade ontdekt, prompt -'nnr rlriedubbeldikke riien belegerd. Van alle kanten wordt er thans op John Strachey. de minister van voedselvoor ziening drang uitgeoefend ODnieuw tot rantsoenering over te eaan. De regering schiint dit evenwel nog te willen uitstel len. Zal na de vacanties de vraag niet inbinden? Op het ogenblik schijnt ieder een daarvoor te hamsteren Het zou een smadelijke terugtocht ziin. maar veel anders zal er niet opzitten. Reeds nu blijkt hoe juist het principe was. dat elkeen een geliik aandeel van hetgeen beschikbaar is. wilde geven. Dit prin cipe zal blijven gelden tot de schaarste verdwenen zal zijn. Nu men even de DUITSE KOOPVAARDIJVLOOT MAG WEER OVERAL VAREN. De Duitse koopvaardijschepen mogen weer alle zeeën bevaren. Sedert de oor log waren zij beperkt in hun beweging tot Brest in Frankrijk. Engeland, Scan dinavië en Finland en tot het vervoer van Duitse in- en uitvoergoederen of transitoladingen voor Duitse havens met zekere beperkingen. Alle geografische beperkingen zijn thans opgeheven. GESTAAKTE ROMANTIEK. Venetiaanse gondeliers leggen de roeiriem er bij neer. De gondeliers van Venetië zijn in staking gegaan uit protest tegen de lage prijzen, die door de eigenaars van motorboten worden berekènd. Zij trok ken door de stad mét spandoeken, waar op de buitenlandse toeristen werd ver zocht de actie der gondeliers te steunen. teugel vierde, bleek dit tot chaos te lei den, Degenen, die er financieel beter aan toe zijn en tild hebben, drukken de an deren in een hoek. Hoe teleurstellend het ook is. de regering zal voortaan na dit mislukte experiment voorzichtiger zün. Zij is voor de algemene aandrang uit het publiek, dat de strenge regle mentering beu is. gezwicht. Datzelfde publiek en niet het minst de winkeliers zullen een zucht van verlichting slaken, zodra de snoeperij weer op de bon gaat. Er zal weer gejuicht worden, de gezich ten zullen weer stralen. Omgekeerde wereld! EEN ANDERE WENSDROOM De kosten van het levensonderhoud in Engeland zijn torenshoog. De kreet, dat er iets gebeuren moet. wordt in alle krin gen steeds hoorbaarder Zij werd verno men op het Labourcongres. waar Cripps van geen wijken wilde weten. De con- sérvatieven hebben het met even weinig nofir even in het Lagerhuis eeoro- beerd toen ze voorstelden het basisbe drag der inkomstenbelasting (f. 4.50 op iedere verdiende 10 gulden) met een halve shilline (25 cent) te verlagen. Uit gewerkt bleek echter dat hiervan alleen degenen met hoge inkomens zouden pro fiteren. De meerderheid der bevolking zou het slechts met 15% cent per maand verlichten er dan nog alleen maar in theorie, omdat de sociale uitgaven en voedselsubsidies, die uit de belastingen worden eefinancierd ..drastisch zouden moeten worden verminderd. Het voorstel had dan ook geen schiin van kans. hoe zeer de regering het ook betreurde, dat er aan de hoge belastineen niet te tor nen valt. Veertig percent van het na tionale inkomen eaat wee aan directe en indiréete belastineen. Hetgeen zonder weergade is in dr Britse eeschiedenis. Winsten van handelsondernemingen wor den tot 60 percent afgetapt De onder minister van economische zaken Douglas Jay verklaarde in dit verband stoutmoe dig. dat dit neerkomt op een werkelijk deelgenootschap va nde arbeiders, omdat op deze manier de kindertoeslagen, de medische diensten en andere uitgaven, welke als sociaal loon worden be schouwd. betaald worden. Ook op deze kortstondige wensdroom van belasting verlaging volgde het ontwaken in de harde economische werkelijkheid. ONZE VERLIEZEN De Regering maakt bekend, dat in de afgelopen week de navol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd Kon. Landmacht. Korp. H. M. van Lier, Venlo Sold. Ie kl. G. A. Tenge. Utrecht. Sold. H. Dekker, Groningen. Sold. J. J. M. Gozeling, Amster dam-W. Sold. J. H. Herbers, Hardenberg. Sold, P. den Beer, 's Gravenzande. Huzaar P. Groenenboom, Rhocn (Z.H.). Sold. A. H. C. Raymakers, Hel mond. Korp A. J. van Schljndel, Dor drecht. Sold. H. H. G. Simons. Heerlen. Huzaar C. F. Cools, 's Gravennage Sold. G. Fokker, Laren (N.H Huzaar J. T. M. Hovius, Amster- dam-Z. Sold. Ie kl. P. J. Lockx. Alkmaai Korp. L. Meurink. 's Gravenhag^. Huzaar G. H. de Ruijter, Zutpher. Kon. Ned.-lnd. Leger. Onderlt. infie. A. R. W. de Vries, IJsselmuiden. __x!l

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1