Nog eens de stichting Ned. Onderwijstilm 18^0Juli: Nederland levert auto's aan het buitenland Listige, onbekende Dussauit won eerste étappe HET HUIS AAN DE BAAI Dubbel Schroeder-Mulloy zegevierde na enerverende strijd Pandla en de meesterwereldverbeteraar Radio-programma 88ate Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 1 Juli 1949 Tweede Blad No. 26731 Vrije uitverkoop textiel Vertoning van enkele de verschillende handelingen en werd j oi. te veel aandacht besteed aan het producten bakken van brood en te weinig aan het maaien en dorsen En bii de „Steen- „Films, die aan kinderen worden ▼ertoond, staan od een ander Dlan en niveau, dan die welke volwassenen In teresseren en bii de vertoning van kin derfilms dient men zich als ouders dan ook te verplaatsen in de menta liteit van het kind", aldus mr Van Bruggen, secretaris van dc Stichting Ned. Onderwijsfilm, voor het begin van het draaien van enkele onderwiis- films, voor persvertegenwoordigers, in de grote vergaderzaal van het Mini sterie van O., K. en W. aan de Prin- sessegracht te Den Haag. Vertoond werden de films „Van koren tot brood"; „Steenkool" en de Kap- meeuw", welke het best de principes zouden demonstreren, welke de N.O.F. huldigt bii het vervaardigen van films voor schoolkinderen van 9 t/m 12 jaar. De films werden toegelicht door de heer C Schreuder. onderdirecteur van de Stichting, die er op wees, dat het Lager Onderwijs aan de. kinderen speciale eisen stelt, welke vooral in de didaktische lijn liggen. Het vroegere principe .Kennis is macht" is verlaten en daarvoor in de plaats is gekomen het stimuleren van het kind tot denken. Een ander idee, dat eveneens door prof. Kohnstamm naar voren is gebracht, is dat het leven van alle kant in de school moet komen en dat middel is de film. Daarbij moet er voor gezorgd worden, dat de kinderen een richtine wordt bijgebracht, waarin het goed denken zich beweegt. En in die lijn is de dynamiek de hoofdzaak. De onderwijsfilm. zo betoogde de heer Schreuder, moet daarom niet blijven stilstaan, maar doorlopen. Er moet al leen dan tekst gegeven worden, als het strikt noodzakelijk is. Voorts wordt com mentaar het gesproken woord uit de boze geacht omdat dit zo gauw bo ven het peil der kinderen zou uitgaan. Bovendien maakt de film die twee maal voor de klasse wordt vertoond onderdeel uit van een les. zodat de on- derwilzer dan gelegenheid krijgt, aan de hand van een instructieboekje de films nader toe te lichten. Voorop staat vol gens de heer Schreuder het grondprin cipe van alle venieuwing van het onder wijs: de kinderen dichter bij het leven te brengen. m De vertoning der films heeft ons niet de overtuiging bijgebracht, dat het onmogeliik is. de productie der films in handen te geven van het par ticuliere bedrijf, dat zoveel goedkoper werkt en aan de hand van een door deskundigen samengesteld draaiboek zeker in staat mag worden geacht films van een gelijke, zo niet betere, kwaliteit samen te stellen. In de film: „Van koren tot brood" ontbrak b.v. een zeker evenwicht tussen kopl.'irfilm miste wij node het geluid van de pneumatische boor. bii „De kap- meeuw" het gekrijs van de vogels, een voor de kinderen gemakkelijk herken ningsteken. Maar prof. Kohnstamm bleef, nadat dienaangaande een opmerking was ge maakt op het standpunt staan, dat uit kinder-psychologisch en didakisch oog punt een stomme film gewenst is. fi nanciële bezwaren nog daar gelaten. En ten slotte de kosten. Is het te verwonderen, dat die hoog zijn, wanneer de heer Schreuder mee deelt, dat om een onderdeel van een film op te nemen, de gehele opname equipe, omdat de weersomstandighe den vaak niet goed zijn, vijfmaal een verre reis moest maken, en dat een andere opname mislukte, doordat er Het Ministerie van Econ. Zaken deelt mede dat aan de textielhandel de ge legenheid zal worden gegeven van 18 t/m 30 Juli a.s. textielgoederen vrjf of tegen verlaagde puntenwaardering te verkopen, mits de verkoopprijzen met tenminste 10 worden verlaagd. BEROEPSGEHEIM NIET ERKEND. De Haagse journalist L. de Ru, die geweigerd had voor de Rechter-Com- missaris als getuige de bron van een zij ner berichten te noemen, is door de Ar rondissementsrechtbank te Den Haag veroordeeld tot f. 50 subs 10 dagen. De Rechtbank achtte beroep op over macht niet aanwezie en wees er op, dat bij arrest van de Hoge Raad geen be roepsgeheim van de journalist wordt er kend. De eis was 1 maand voorwaardelijk een spiegeltje voor de lens had ge- met een proeftijd van 3 jaar en f. 100 zeten?. subs 10 dagen. Ronde van Frankzijk NEKKRAMP IN MARINE- OPLEIDINGSKAMP. In verband met een geconstateerd geval van meningitis (nekkramp) in het marine-opleidingskamp te Hilversum wordt dit kamp thans in quarantaine gehouden. BADER IN ZEE VERDRONKEN. Gistermiddag is aan het stillq strand te Scheveningen bij het baden in zee verdronken de 19-j. filmoperateur J F. van Z. wonende ln de Benschaplaan te Den Haag. Omstanders zagen, dat Van Z die te ver in zee was gegaan, in nood kwam te verkeren Vermoedelijk door dat hij een flauwte kreeg. Hij werd uit zee gehaald door mej. J. Slierendrecht, die zich aan een redlijn in zee begaf. Oneeveer anderhalf uur heeft men ge tracht met kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, het geen helaas niet is gelukt. DE ZIEKTEGEVALLEN ÓP DE ,.KOTA INTEN". Hoewel nog niet met zekerheid vast staat, dat de zieken op de „Kota Inten" inderdaad aan pokken lijdende zijn, heeft de directeur van de GGD te Rot terdam, toch alle voorzorgen genomen. Mocht bij het binnenkomen van het schip inderdaad quarantaine nodig worden geacht, dan zal ae quarantaine- inrichting, die de laatste jaren voor TBC-patiënten wordt gebruikt, worden Bouwdoos-productie aan lopende band (Speciale berichtgeving) Tien nieuwe auto's rollen per dag uit de Kaiser-fabriek, aan de Maas haven te Rotterdam, die sinds begin Februari van dit jaar in vol bedrijf is. Nog tegen het einde van 1949 hoopt men de dag-productie tot het dubbele te hebben opgevoerd en voor het komende jaar mag er dus op ge rekend worden, dat daar in de enor me hallen aan de Sluisjesdijk, die een oppervlakte van 20.000 vierkante me ter beslaan, ongeveer 6000 Kaiser- wagens „in elkaar zullen worden ge zet." De fabriek te Rotterdam, waarin met het kantoorpersoneel mee een 300 mensen werk vinden is in 1948 tot stand gekomen in samenwerxing tussen de Kaiser Frazer Corporation, te Michigan, de Nederlandse regering en de gemeente Rotterdam. Zij is, naast die van Ford. de enige van deze aard in Europa en moet na tuurlijk ook in aanzienl.ke mate voor de export werkzaam zijn. Zij kan daar bij gunstiger condities bieden dan de meeste andere autofabrieken, omdat de invoerrechten op geïmporteerde wa gens zeer veel hoger zijn dan die op onderdelen. Kaiser heeft dat verschil uitgebuit door de oprichting van zijn montage hallen te Rotterdam, in welk bedrijf trouwens voor het merendeel Hollands kapitaal is gestoken. In grote kisten worden de onderdelen per schip naar de Maasstad getransporteerd. Voor zes wagens zijn zeven kisten nodig met een inhoud van niet minder dan 13.800 on derdelen, die ln de fabrieksbouwdoos te Rotterdam ln drie dagen tijds tot ma jestueuze benzinewagens worden ge componeerd: aan de lopende band en volgens een strak gehandhaafd sche ma Enkele onderdelen, die met zachte valuta kunnen worden betaald, worden gekocht in Nederland of andere lan den. Op het ogenblik geldt dat' glas uit Sas van Gent, bekleding uit Tilburg, banden uit Enschedé en accu's uit Rot terdam. Verreweg de meeste wagens gaan onze grenzen over. Voor dit jaar wordt dat totaal op 2000 geraamd, het volgend jaar zal het wellicht 60 a 70% van de gehele pro ductie bedragen. Voor Nederland is de fabriek te Rotterdam van grote waarde. Met enige landen worden thans bespre kingen gevoerd over de levering van hier hoog nodige artikelen. Wij heb ben meer recht van spreken als wij, zoals in dit geval, Amerikaanse auto's van de hoogste klasse kunnen aan bieden als tegenprestatie, vooral in deze tijd. waarin de aanschaffing van Amerikaanse wagens zo moeilijk is geworden door het gebrek aan dol lars. CRICKET LCC—ENGELS ELFTAL. Sijen en De Ruiter de beste Nederlanders Eerst ln de laatste 60 kilometer van de eerste étappe, ParijsReims, van de gisteren begonen Ronde van Frankrijk, ontbrandde de eigenlijke strijd. De Fransman Faohleiter bond de kat de bel aan. Hij flitste weg uit de hoofd groep en nam tot 45 seconden voor sprong. Maar „Faoh" zou overigens geen vruchten plukken van zijn inspan ning. Want tijdens de klim van Haut Vïllers kwam de stoere Goasmat ver vaarlijk opzetten en hij was het die op de top het eerst over de streep ging. De Breton ging nu op zijn beurt pro beren wat aan Fachleitner niet gelukt was. Hij stoof met een flink vaartje over de bochtige, geaccidenteerde we gen in de hem eigen weinig soepele, maar doeltreffende stijl. Bijna 25 kilo meter reed hij als enkeling aan de kco. en bij Serrieres had hij 1 min. 20 sec. voorsprong op zijn achtervolgers. Maar ook hij had zUn krachten overschat en op de steile helling van Selves <152 km) kreeg hij een diepe inzinking, die hem fataal zou worden. Twee leden van de ploeg Centrum- Zuid Westen, Garonzi en Dussauit, alle twee nog zeer fris en popelend van strijdlust, haalden hem in. Garonzi ging direct door, maar de listige Dussauit bleef eerst nog een vijftig meter in het spoor van de zwoegende Goasmat rijden om uit te blazen. Toen demarreerde hü uit alle macht, ging Garonzi onweerstaanbaar voorbij en bereikte het hoogste punt met 20 meter voorsprong op zijn ploegmaat. Even aarzelde hu of wachten zou of alleen doorgaan. Hij besloot tot het laatste en liet Garonzi aan zün lot over. Met een constante vaart van 40 kilometer en de talrijke heuveltjes en bergjes zonder moeite nemend had hij by Louvois (155 km) al meer dan 1 minuut voorsprong op het peloton, dat achtereenvolgens Goasmat en Garonzi in zich opgeno men had. En Dussauit, in topvorm, was hier niet meer tevreden, hij zette door met De reeds eerder aangekondigde wed-1 soepele pedaaltred, in ze'n hoog en re- strijd van LCC tegen een elftal van het j gelmatig tempo dat de achtervolgers Britse bezettingsleger in Duitsland isin plaats van in te lopen nog meer vervroegd en wordt nu morgenmiddag j terrein verloren. Bij Verzy, 19 km van aan de Wassenaarseweg gespeeld. het eindpunt, lag hij al 2 min. 50 voor. JUBILEUM DER GARDE-REGIMENTEN. Donderdag 7 Juli a-s. zal het 120 jaar geleden zijn, dat de garde-regimenten Grenadiers en Jagers werden opgericht. Donderdag zal te 10.30 uur een défilé worden gohouden voor H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard voor het paleis te Soestdyk. 's Avonds wordt in het Kurhaus te Scheveningen een concert gegeven door de Kon. Mil. Ka pel. Het vuurwerk dat hierna zal wor den aangeboden door de Mij. Zeebad Scheveningen, zal tevens betrekking hebben op de herdenking. Zaterdagmorgen 9 Juli wordt 'n mars gemaakt door Den Haag. waarbij op het Plein zal worden gedefileerd voor de Minister van Oorlog, 's Avonds wordt een receptie gehouden in het ontruimd. Het vraagstuk waar deze Kurhausr waarna" öp°het "ku7haus-ter- TBC-patiënten dan moeten worden on dergebracht, is in studie. ras een taptoe geblazen wordt door de Kon. Mil. Kapel. Tennis op Wimbledon Margaret Dupont Osborne en Louise Brough beiden uit de Verenigde Staten en dik bevriend, hebben zich voor de eindstrijd van het dames enkelspel geklasseerd. Margaret Dupont Osborne won zonder veel moeite van Helen Rihbany (62, 62) en Louise Brough, beiden uit de Verenigde Staten uiterste in te spannen om aan Pat Todd's Wlmbledon-eindstryddromen 'n einde te maken (63, 60). De halve finales van het dames en kelspel hadden dan ook een tam veiv lcop en werden geheel in de schaduiw gesteld door de magnifieke partij in het heren dubbel tussen Sohroeder Mulloy en BrownSidwell. Dit was een strijd voor" de fijnproe vers en de spannendste en fraaiste in de geschiedenis van Wimbledon wat de heren dubbels aangaat. Het Ameri kaanse paar, nummer 1 geplaatst, won ln vijf sets. (6—4, 4—6, 6—8. 6—3, 9-7) maar de ongeplaatste Australiërs weer den zich zodanig dat de uitslag tot het einde toe onzeker bleef. Zij kwamen in de beslissende set op 2 punten van de zege bij 54, en twee keer op 1 punt bij» de stand 6—5. Telkens redden de Amerikanen de situatie in spectaculaire trant, dank zij hoofdzakelijk Schroeder, wiens vermogen om zich in kritieke omstandigheden te herstellen aan het wonderbaarlijke grenst. Hij was van de twee Amerikanen verreweg de sterkste want Mulloy bleef wat beneden zijn beste vorm. Aan de Australische kant wisselde Brown goede mgt zwakke momenten af terwijl Sidwell met de grootste vastheid en koelbloedigheid speelde. Verheugend was de grote sportiviteit waarvan alle vier matadoren blijk gaven. De sympa thie van het publiek ging natuurlijk naar de ongeplaatste Australiërs uit, maar hun tegenstanders werden bijna even geestdriftig toegejuicht. SchroederMulloy ontmoeten nu in de finale de winnaars van de party Gonzales/ParkerPatty/Sturgess, welke vandaag gespeeld wordt. De belangrijkste uitslagen lulden ver der: Gemengd dubbelspel vijfde ronde: Sturgess en Sheila Summers (ZA) sl. Brown en Jean Titoh (Austr.) 36, 64, 63. Bromwich (Austr.) en Loui se Brougih (VS) sl. Paish en Jean Quertler (GB> 3—6, 9—7, 6—0. Sidwell (Austr.) en Margaret Dupont Os'oorne (VS) sl. Mottram en mej. Gannon (GB> 6—1, 6—4. Heren dubbelspel, halve finale: Gard- nar Mulloy en Schroeder (VS) sl. Sid well en Brown (Austr.) 64, 3—6, 6—8, 6—3, 9—7. Dames dubbelspel, vierde ronde: Jean Gannon erf Betty Hilton tGB) sl. me vrouw Glover en mevr. Gordon (GB) 62, 62. Shirley Fry en Helen Rih bany (VS) sl. Mollie Blair en Jean Quertler (GB) 6—3, 5—7, 11—9. Drie kilometer verderop kreeg hij de straffe wind tegen en nu was hij wel zeer in 't nadeel, als geïsoleerde, bij de greep die achter hem aankwam. Zijn voorsprong slonk, maar werd niet ge heel ingelopen, zodat hem een velkc- mèn verdiende zege ten deel viel. Na hem arriveerde een groepje van vier man, dat er in gslaagd was het hoofdpeloton te lossen. De Belg Jo- maux sloeg Tassin, Molineris en Lam- breaht in de sprint. Op dit viertal volgden enkele alleen rijdende renners ei- daarna kwam het grote peloton binnen met alle favorieten. Ook De Rui ter en Eyen zaten in deze groep. Van cie Nederlanders macx •beste indruk. Ongetwijfeld zijn ze niet op de voorgrond getreden, maar de beroemde cracks en favorieten pasten JT7"'j-ïe turtle* tee p O"" Bartali. Callens enz staken geen vuur werk af. Ieder was zuinig op zijn krachten, het was of elke pedaaltrap geteld werd, men wilde met 4900 kilo meter vcor de bceg geen inzinking ris keren door een te grete inspanning. De voorzichtigheid schreef voor gegroe peerd te blijven, en het mag tot ver heuging stemmen dat Syen en De Rui ter zich zonder enige moeite in het selecte gezelschap konden handhaven. Lamibrichus, op wie men grote ver wachtingen had gebouwd omdat hij het type is van de Tour-rijder is hij voor de oorlcg niet eenmaal negende geworden in het eindklassement? heeft deze dag niet gelukkig gereden. Wellicht as een slecht geplaatste an thrax oftewel steenpuist hier debet aan geweest. De Hocg is eveneens veel la ger geëindigd dan men verwaoht had. Hy en Lamorichs raakten al in moei lijkheden op ae eerste steile helling bij Aixerre en ait voorspelde weinig goeds voor het laatste stuk van het parcours. Tct veroazing van allen, die dezestreek niet kennen, bleek de weg over tal van werkelijk zware héllingen te voeren. En die bij Hautvillers, Ville en Selve, en Verzij kon men inderdaad geen heuvels meer noemen, het waren in feite venij nige kleme cols. i>e uitsiag van de étappe Parijs Reims U82 km) is: 1. I^ussault (Cen- trum-Z.W. Fr.) 5.13.54; 2. Jomaux iBel- gie A) 5.14.24; 3. Tassin (W.N. Fr.); 4. Molineris <Z.O. Fr.); 5. Lamorecht lEeigie A) alien z.t.; 6. Rooic (W.N. Fr.) 0.15.11; 7. Marinelli (Le de Fr.) z.t.; v. Steenoergen USelgie A 5.10.24; 9. Dolnats (Centrum-Z.W. Fr.j ö.lo.ób; 10. Caput i'Iie de Fr.) z.t. Vervolgens een peloton van 40 man met o.m. Schotte, jtmpanis, GyselmcK, Ockers, Coppi en Bartali en de Ne- ocrmnciers J-»e Kuiter en ScOen. De Korver en Pauwen kwamen als Toe en Toe binnen, beiaen in b.22.11. Ce Hoog en Lamoncns werden ge klasseerd ais rOo en lUöe. Tyo: o.3o.z4. Afd. Zuid-Holland Noord van C.K.B. houdt weer districts middagen De districtsmiddagen van District Z.-H. N. van de C.KJB. worden dit jaar gehouden te Voorbuig op de terreinen aah de Jan Thijssenweg. Hoewel niet alle clubs van het district inschreven is het aantal deelnemende twaalftallen niet onbevredigend. Morgen treden de le,'2e en jun. klas- sers aan om elkaar te bekampen. In de le kl. zien we twee afdelingen van elk 5 twaalftallen waaronder de 2e klas- sers Tonego, Oranje Nassau en Pernix 2. In la heeft Pernix de beste papieren en ln 2b zal Excelsior zich wel aanmel den voor de finale, die 2 x 15 min. duurt cn om 7.0J uur aanvangt.. Voor de 2e kl. zijn 2 afdelingen van vier twaalftallen samengesteld. Ook hier zullen wij ons niet verwonderen als de finale zal gaan tussen Pernix 3 en Excelsior 2. waarbij laatstgenoemde dan ae beste papleren heeu. Voor de jun.-klasse Is zo veel moge lijk ingedeeld naar leeftijd, zodat er 3 afdelingen van 4 twaalftallen zijn. Hier in spelen o.a. 2 twaalftallen van Per nix, 1 van D.A.W. Rijnsburg) en 1 van Fluks (Noordwijk). De wedstrijden vangen aan om 2.45 uur en duren 20 minuten, uitgezonderd de finale's in de le en 2e klassen. Op 9 Juli treden de 3e en 4e klassers aan. FEUILLETON door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 70) Er werd alléén maar gebruik ge maakt van de ondergrondse gewelven, verbeterde Brannigan mij. En de kolo nel was kennelijk de enige, die de ge heime toegang van zijn werkkamer naar het ondergrondse vertrek kende. Fello- wes kwam er altijd door de ingang in het bos binnen. Edith Simpkins maak te klaarblijkelijk van diezelfde ingang gebruik, als ze Fellowes ontmoette. Ja, dat is de enig mogelijke uit leg, gaf ik toe. We hadden op het bestaan van die geheime ingang in het bos kunnen komen, toen Johnny Barnes ons ver telde, dat hij Fellowes niet het huls had zien verlaten, terwijl hij toch plot seling ergens uit de struiken opgedoken was, zei Brannigan. Als ik aan die me dedeling toen meer aandacht had ge schonken en de juiste conclusie had getrokken, hadden we die geheime toe gang eerder ontdekt. Wanneer ben je voor het eerst argwaan tegen de kolonel gaan koes teren? vroeg ik. In zekere zin heb ik aldóór arg waan tegen hem gehad, zei Brannigan langzaam. Hij had immers de grootste mogelijkheden. Maar hy cultiveerde de in druk dat zyn zuster en Fellowes ae mensen waren met de hersens, die d£ zaak bestuurden. Dit leidde de aan dacht af en toen jij me verteld had, wat je daar in die tuin van het kantoor had afgeluisterd op de avond, dat Je daar was binnengedrongen, kwam ik tot de overtuiging, dat ik er naast moest zijn. Toen begon ik naar een andere verdachte uit te kijken, en dat was de dominee. Ten slotte was hy in loonden geweest op de dag, dat Billy Turner werd vermoord, en op het moment, dat de afperser via de Monopolis Magazy- nen ontsnapte. Ik volgde meneer Arlen de eerste keer, merkte de dominee op, omdat ik hem verdacht. De tweede keer haalde ik een soort kwajongensstreek uit. Ik was er achter gekomen, dat u mij ver dacht en ik wist, dat ik achtervolgd werd, en toen besloot ik myn achter volger af te schudden. Maar ik zorgde er wel voor een alibi te hebben: ik was die dag inderdaad in het kinderzieken huis. Dat weet ik, zei Brannigan. Ik liet dat nagaan, en kwam om die reden tot de conclusie, dat u toch niet de man was, die we zochten. Maar er was zoveel in uw manier van optreden, dat om een uitleg vroeg, dat ik u een nacht huis arrest besloot te geven, terwyl ik de diverse feiten onder ogen zag. Als de kolonel de man was, die we zochten, hoe was het hem dan mogelyk na ons fiasco in de Monopolis-magazy- nen- weer ln zijn kantoor te zijn toen we hem daar opzochten? vroeg ik. Je mensen hielden daar de wacht en nie mand zag hem weggaan. Dat was inderdaad zyn slimste zet, gaf Brannigan toe. Ik ben er achter ge komen, dat de kolonel in zijn Jonge jaren een uitstekend toneelspeler was. Op de dag van de afspraak met gravin Carfrew gaf hij te zijnen kantore order, dat hy niet gestoord mocht worden, en daarna sloop hy er onopgemerkt tussen uit, behooriyk vermomd, met een grijs pak aan en een gryze bolhoed op. In een kamer, die hy in de buurt van Bond Street had gehuurd, maakte hy zich verder op tot een oude deftige Londen- se Club-gentleman. Nadat hy de politie had weten af te schudden, betrad hy in eerstgenoemde vermomming binnen enkele minuten weer zijn kantoor. Hij maakte echter één fout, die my de eerste échte aanwyzing gaf. En die was? vroeg Judith. Bij zyn oor zat nog iets van schmink en de lucht hiervan was on miskenbaar er hing een bepaalde lucht ln zyn kamer, zoals in de kleed kamers van artisten hangt. Ten slotte had de man snel moeten werken. Hij had de verf, die hem onherkenbaar voor myn mensen, die de wacht hielden, gemaakt had in alleryi moeten afwis sen aan een wastafel in zyn privé-kan- toor, om daarna in rustige houding achter zyn bureau te gaan zitten. Had het me maar verteld, zei ik Als ik geweten had, dat je hem ver dacht, had ik me vérre van die man gehouden. 10). „Goede raad is duur!" riep Je roen de Blaet wanhopig uit, toen hy hoorde dat het horloge met het lot door Kassü? naar de Bank van Lening was gebracht „Heel duur, myn waarde treffend opgemerkt!" knikte Joris bedachtzaam. „Ach hoe jammer dat myn Goede Werken my veel tijd kosten! Wellicht zou ik u anders enige goede raad kun nen verschaffen in het dure soort.. „Spaar moeite noch kosten, edele vriend!" smeekte Jeroen. Maar Panda j zei: „Laten we nu geen tyd verspillen. We moeten gauw naar de Bank van Lening!" J Dat deden ze. De Bank van Lening of Lommerd, zoals deze Instelling ook wel genoemd wordt was niet ver weg en al heel spoedig kwamen ze er aan. Maar toen zagen ze iets, dat wel vreemd was, want juist toen ze er aan kwamen kwam de kleine, ongereinigde heer Kas- sus er heel haastig uitrennen! Hy zag hen niet eens en sloeg een andere rich ting in. „Als hy dat horloge er maar niet weer uitgehaald heeft!" riep Pan da ongerust. Ze gingen dus snel naar binnen en zo kwamen ze dan by een soort toonbank, waarachter een bedien de de krant zat te lezen. Zo goed en zo kwaad als dat ging legden ze hem uit wat ze wilden. „Horlogehorlogemompelde de man nadenkendAch ja, ik be- gryp het. Dat moet horloge 18732 A bis geweest zyn. Ja, ja! Toevallig Is daar juist iemand voor geweesteen ze kere Kassus. Ja! Die had het hier ook gebracht. Maar ik heb het hem niet ge geven. Hm. Dat kon namelijk niet. Jammer. Er is hier juist een inbraak gepleegd ziet uen toen is dat hor loge gestolen, tezamen met zevenender tig naaimachine's, een gebloemd schort, een kunstgebid en twaalf koperen bloempotten Brannigan schudde zyn hoofd. Het was me niet mogelijk Bob, Je ook maar de geringste aanwyzing te geven, zei hy. Ik maakte een opmer king, over de lucht, die in de kamer hing, maar verder kon ik niet gaan, want de grote waarde van je hulp lag juist hierin, dat je onbevangen in het Huis aan de Baai kwam, zonder in welk opzicht ook blyfc te geven van verdenking tegen een van hen. Ik liet je zo goed mogelyk beschermen, speci aal in dat geval, toen ik hoorde, dat je alleen in het Huis aan de Baai bij de kolonel was, nadat je dat avontuur ln het East End had meegemaakt. Geloof je, dat de kolonel toen iets tegen me ondernomen zou hebben? vroeg ik. Daar ben ik zeker van. Terwyi je daar was, kreeg hy de mededeling, dat jy daar gespionneerd had. Bedenk, dat we je identiteit geheim hadden gehou den. Als ik toen niet geweten had, dat jy daar was en een politieauto had gezonden om je te halen, zou Je al veel eerder verdwenen zyn. Wat betekende die dreigbrief, die de kolonel zelf toch ook ontving? Die schreef hy eigenhandig. Hy was toen langzamerhand ln een min of meer overspannen toestand geraakt. En die verwonding aan zyn hoofd was óók een schijn-manoeuvre? vroeg ik. Precies de bloedvlekken werden met rode inkt aangebracht Het Is alles ongelofelyk! riep de dominee uit. Het is geen wonder, dat die man niet gemakkeliik te pakken te krij gen was. Iedere stap. die hij deed. was gedekt. Maar waarom liet hij al die brie ven, waaruit hij het materiaal voor de chantage putte, daar in die kamer lig gen. waar ieder 1H van de beweging, die de toegang kende, een en ander zou kunnen vinden? Ik geloof niet. dat hij daar gewoon lijk deze zaken bewaarde, antwoordde Brannigan. Het ls waarschijnlijker, dat hii deze ergens in de eeheime eane. r"e naar zijn werkkamer in 't huis voerde, Dlacht te bewaren. Maar hij heeft ten slotte al'es in die betimmerde kamer ge bracht om als lokaas voor ons te die nen. Zo nu en dan moet hij ook wel eens in zijn werkkamer aan de chan tage gewerkt hebben Dit werd bewezen, toen Johnny Barnes dat blauwe papier daar vond. (Wordt vervolgd) WATERPOLO. L.Z.C. won met stevige cijfers van Forel De ontmoeting L.Z.C. 1Forel 1, zeer belangrijk voor het kampioen schap, daar beide ploegen nog geen wedstrijd verloren, is, ondanks twee invallers, door de thuisclub met ste vige cijfers gewonnen. De bezoekers speelden een snelle party waterpolo, doch wilden het spel te veel forceren, waardoor vele kansen ongebruikt bleven en L.Z.C. rustig haar doelpuntjes kon scoren. Nadat beide doelverdedigers beurte lings aan de tand gevoeld waren, ver kreeg Forel een klein overwicht en moest invaller Versluis alle zeilen byzetten om zyn heiligdom voor doorboring te vry- waren. Echter in deze periode wist Brak by een onverwachte Leidse aanval zyn club de leiding te geven, even later ge volgd door een tweede doelpunt, uit een mooie doorslagbal van dezelfde speler. Even voor rust, toen de bezoe kers weer sterk in de aanval waren, kwam Lut alleen voor het vyandeiyke doel en het was 30 voor de L.Z.C. Ook ln de tweede helft gaven beide partyen elkaar weinig toe. Uit een strafworp scoorde Forel een verdiend tegenpunt. Door Lut werd het evenwel 41 en toen Forel wederom een fout baging bracht Lut de stand op 51. Met een goed doelpunt van Forel, 52, kwam het einde van deze verdiend door L.Z.C. gewonnen wedstryd, welke uitstekend geleld werd door de Inter national Cor Braasem. L.Z.C. 2S.V.H. 3 Door slecht spel van de thuisclub werd deze wedstryd onnodig verloren. Reeds direct na de aanvang wist Brak (hoeveel doelpunten heeft deze speler reeds voor L.Z.C. ge scoord?) de stand op 10 te brengen. Een fout in de Leidse achterhoede bracht de partyen evenwel op gelijke voet, Onmlddeliyk na het uitzwemmen liet L.Z.C. wederom een steek vallen en konden de bezoekers gemakkeiyk de leiding nemen. Een derde fout bracht de stand op 13. In de tweede helft was het de beurt aan de bezoekers om fouten te maken en door twee goede doelpunten van Brak werd het 33. Direct daarna ondernam S.V.H. een gevaariyke aanval en daar L.Z.C. de aanvallers liet opzwemmen zonder ze voldoende af te dekken, kwamen de Lei- denaars weer achter te staan. Brak maakte er echter weer 44 van en het was bepaald mismoedig voor deze spe ler, dat de L.Z.C.-defensie nogmaals een fout maakte, waardoor de bezoekers goedkoop aan de overwinning kwamen. VOETBAL Morgenmiddag om 5 uur speelt Quick Boys op haar terrein aan de Jan van Brakelstraat te Kat-wyk een wed stryd tegen de Rotterdamse 3e klasser Moordrecht. ROEIEN. DDS VERLOOR TE HENLEY. Neumeier ln halve elndstryd. Na een prachtige, zeer spannende stryd heeft de Acht van de Delftse Sport by de Henley Royal Regatta met slechts één meter verschil verloren van Trinity College (Oxford) ln de derde heat van de wedstryd om de Grand Challenge Cup. Trinity legde de afstand van 1 myi en 550 yards af in 7 minu ten en 13 sec. Neumeier, de Willem 3-skiffeur, sloeg vry gemakkelijk de Engelsman L. D. Habbits voor de Diamond Sculls, zyn tyd was 9 min. 10 sec. Neumeier plaatste zich hiermede ln de halve eindstryd en komt hierin vandaag uit tegen de Amerikaan Kelly. DAMMEN DAMKAMPIOENSCHAP VAN ZUID-HOLLAND. k Morgenmiddag wordt in het Raedt- huys de zevende ronde van het tournooi om de Zuid-Hollandse damtitel gespeeld. Deze wedstrijden hebben tot op heden een zeer spannend verloop en er is nog met eeen mogelijkheid te zeggen wie op de titel beslag zal leggen. Na deze ron de moeten er noe vier gespeeld worden. Morgen staan de volgende partyen op het programma: H. v. Zullekom (Rotterdam)G. J. Aarts (Rotterdam); F. Gordijn (Den Haag)B. de Jong (Barendrecht)B. G Grouwstra (Den Haag)M. zyistra (Gouda); M, J. Haasdonk (Den Haag)— De Hartoe (Sliedrecht)J. C. Kalden (Den Haag)—A, J. Ivens (Den Haag). De deelnemer van de Leidse Districts Dambond, W. Krom. heeft deze ronde vrijaf. VOOR ZATERDAG 2 JULI Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: dag der gidsen; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: ochtendconcert; 8.55: Inleiding; 9.04: de zonnebloem; 10 15: klein, klein kleu tertje; 10.30: muziek houdt fit; 11.00: de zonnebloem; 11.45: muziek van Mozart; 12 00: Angelus, 12.03: balletmuziek; 12.30: mededelingen; 12.33: de zevenklapper: 12.55: zonnewijzer; 1.00: voor de 6tryd- krachten; 1.30: Symphonette orkest; 1.50: film en toneel; 2.10: Omroeporkest; 2 50: boekennieuws: 3.00: naar het wonderland der muziek: 3.30: Kamerkoor; 4.00: lezing: 4.10: Amlcltla; 4.30' de schoonheid van het Gregoriaans; 5.00: de wigwam: 6.00: muziek van Tsjalkofskl; 6.05: actualitei ten; 6.15: Journalistiek weekoverzicht; 6.30: Ned. strydkrachten; 7.00: nieuws: 7.15: Maria Visitatie; 7.25: Amusements Orkest; 7.45: voor de Nederlanders in Duitsland; 8.00: nieuws; 8.05: de gewone man; 8.12: gram.muzlek; 8.20: lichtbaken; 8.45: dag der gidsen; 9.00: zomersproeten; 9 45: krulsklankpuzzle; 10.00; Promenade Orkest; 10.30: wy lulden de Zondag in; 11.00: nieuws; 11.2012.00: concert. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.18: selecties; 8.00: nieuws: 8.15: gram.muzlek: 9.00; Philharmonla orkest: 9 30: waterstanden; 9.35: gram. muzlek; VPRO 10.00: „tijdelijk uitgescha keld"; 10.05: morgenwijding door ds P. Oort; VARA 10.20: radlofeullleton; 10.35: voor de arbeiders ln dc contlnubedryven; 11.35: muziek van Ludwlg van Beethoven; 12.00: Malando; 1.00: nieuws; 1.15: ka lender: 1.20: Metropole Orkest; 2.00: als een bonte vogelvlucht; 2.20: Kon. Militaire Kapel: 2.50: en dat kost u uw geld; 3.15: Omroepkamerorkest; 4.00: reportage; 4.15: amateurs zetten hun beste beentje voor: 4.45: sportpraatje, 5.00: de top hits van 1949: 5.30: om en naby de twintig; 6.00: nieuws: 6.15: populaire liedjes en melo dietjes; 7.00: artistieke staalkaart: VPRO 7 30 lezen ln de bybel; 7.45: passepartout: VARA 8.00: nieuws; 8.05: dingen van de dag; 8.12: varia: 8.15: accordeola; 8.45: de golfbreker; 9 45: socialistisch commen taar: 10.00: Stradlva-aextet; 10.25: mensen die wij wel eens ontmoeten: 10.40: orgel spel; 11.00: nieuws; 11.1512.00: geva rieerd programma. AGENDA ZATERDAG: Stadszaal; Zangconcours. 4 uur nam. Caeclllastraat 65a: BLO-tentoonstclllnf 2H mr aam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5