Residene - Djokja thans geheel ontruimd Het Inter-Europese betalingsstelsel Sultu roept op tot voortzetting van de strijd WEERBERICHT Verhitte Tweede Kamer-debatten over Landbouw-Egalisatiefonds Nog geen beslissing over subsidies 1950 Mij voor Nijverheid en Handel vergaderde te Middelburg Prof. Weyer ziel dirigisme ais hef grofe struikelblok 58ste Jaargg VRIJDAG I JULI 1949 00 No. 26731 LEIDSCH DAGBLAD D'recteur: J. Henny w Menkhnrsf en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel l. Leiden - Olro no 57Q55 Gistermidf om 13.00 uur precies begonnen de laatste afdelingen Neder landse troep de residentie Djokja te verlaten. Deze troepen bestonden ui Nederlandse fanterie en zij verlieten, begeleid door enkele tanks en pantser auto's het gest te voet als laatste Kolonel van Langen met enkele offi cieren van i staf over de door de Nederlanders over de Kali Progo bfj Salam gesljn Baileybrug. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan en te 14.00 uur s de gehele residentie do or de Nederlandse troepen ontruimd. „Eenvrij, altijd vrij!" In een r.orede voor radio-Djokja heeft de San o.a. verklaard: De resfcitie Djokjakarta is terug in handeran dc Republikeinse rege ring. De esident heeft mij tijdelijk het bestij toevertrouwd gedurende de overggsperiode. Ik wens u allen geluk m deze gedenkwaardige ge- beurteniftVij kunnen Djokja weer in ons bezinemen dank zij uw aller strijdgce zowel van hen van de strydkraten als van hen daarbuiten, die zola de verschillende moeilijk heden oer de ogen hebt gezien. Gü kon lija doorstaan door het hoge doel, daoor u lag. De terkeer van Djokja in Repu blikeinse nden betekent de voortzet ting van ze nationale strijd. Vanzelf sprekend ordt van iedere burger ver wacht, dïhij bijdraagt tot het vervul len van ce arbeid. De tigkeer van de Republikeinen in Djol is een phase in de giganti sche rijd van het gehele Indone sische 'Ik. De Republiek, die thans slechts een deel van haar gebied terugw, zal de strijd voortzetten, zij aan zjtnet de volken van Pasundan, Oost-Iioncsie, Borneo, Sumatra en de andendeelgebieden, zodat onze ge- meensappelijke doelstellingen kun nen trden gerealiseerd. Indieri'ij wensen, dat de geschiede nis volltter lijden zich niet herhaalt, dient 'ans onze eenheid in de eerste plaats komen. De Staat garandeert het besan van democratische rechten. Iedere irger heeft het recht zich vrij uit te reken tegen alles wat de staat doet ei hen niet aanstaat. Dit dient echter jekanaliseerd te worden langs wettig&'egen en zonder de staatsvei ligheid i gevaar te brengen voor spe ciale gfpsbelangen. Daarom dient onze handeliijze en denkwijze na de terug keer vj Djokja in handen van de re- publikcse regering veranderd te wor den. Bendien zullen terwille van de staatsvigheid alle gewapende een heden ider commando van de TNI ge- plaatst'orden. Daardoor voorkomen wi] krachterspilling en verkleinen wij de mogeljheid tot provocaties, welke ons voortdend bedreigt. Hetfehele volk kan handhaving der veiligfti bevorderen door afdelings- veiligbdswachten op te richten. Wij dienen nu meer dan ooit op onze hoede te zijn. Van nu af zal ik niet aarzelen krachtige maatregelen te treffen tegen hen, die onrust wensen te veroorza ken. Het is duidelijk, dat ieders taak vergroot is. De Sultan, die begon met de aan hef „Wapenbroeders", eindigde met „Zet de stjjd voort. Eens vry, altijd vrü". D industriële productie in Europa ÉÉT GAAT IN DE GOEDE RICHTING. Del CA heeft bekend gemaakt, dat de lrlstriële productie in West-Europa toeniit. hoewel er zwakke plekken in de ecppmlsche ontwikkeling naar voren komï I Ha totale handelsvolume blijf t op een hoognlveau gehandhaafd, de Indus- triël productie blijft zich uitbreiden en de relging van een inflatie schijnt min :r groot te zijn geworden. O' r de zwakke plekken wordt in het rapp rt opgemerkt, dat het handels- voluie tussen de Marshalllanden zich min ?r snel ontwikkelt en dat er teke nen ijn van moeilijkheden om de bin nen 'ndse vraag te handhaven en bij het ipnemen van arbeidskrachten, die door toenemende productiviteit vrij koijn. D» industriële productie was m het. eerse kwartaal van 1949 113 van die van voor de oorlog, dit is 14 procent mee dan in hetzelfde kwartaal van 194£ Op grond van voorlopige rappor ten over de voornaamste industrieën, als de kolen-, staal- en textielindustrie, is n het tweede kwartaal een verdere toëieming van de totale productie te véxvachten. 'De prijzen zijn in alle landen, behalve Tirkije, stabiel geweest of iets gedaald. D< begrotingen zijn op weg om in even- whht te geraken. In alle landen, be- hdve Griekenland en Oostenrijk, zijn de inromsten uit de belastingen meer dan vddoende om de gewone uitgaven te dikken. DE SCANDINAVISCHE DEFENSIE. Volgens de New York Times heeft de Toorse minister van buitenlandse zaken, lalvard Lange, gezegd^ dat Noorwegen lereid is opnieuw j;te welfden een stu- rie te gaan mabuw. mogelijkhe- <en van en bepc- huldignavische de- .'ensle. „Wij begrü. m zeer wel. ildus zeide Lange, dat dergelijke samenwerking met land van het Noord-Atlantisch pact. gezien vanuit het gezichtspunt van de officiële Zweedse politiek zeer ernstiee moeilijk heden zou kunnen oplever--"". DROOG EN ZONNIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overdag zonnig weer met in de Noordelijke kustgebieden enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 2 JULI Zon op: 4.24 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 11.47 uur; onder: 0.03 uur. (N.M Hoog water te Katwijk te 7.33 en 19.56 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. DE BLOKKADE DER CHINESE HAVENS. De nationalistische regering in China heeft de V.S. een antwoord t.a.v. de afsluiting van havens in communistische handen. Zij betoogt hierin, dat het be vel tot afsluiting van de havens wettig is en uitgevoerd kon worden onafhan kelijk van de afkondiging van een blok kade. De regering verzoekt de mede werking van de V.S., ter vermijding van edk noodlottig incident". FINSE HERSTELBETALING AAN DE SOVJET-UNIE. In de komende 18 maanden zal Fin land de Sovjet-Unie herstelbetalings goederen ter waarde van 26.654.000 dol lar zenden, zo is in een gisteren gete kend verdrag vastgelegd. Voor een waarde van 11.178.000 dollar zal aan i machinerieën en fabrieksuitrustingen j worden gezonden en de rest aan sche- I pen en dergelijke. Volgens de wapen- stilstandsovereenkomst van 1944 moest Finland voor een waarde van 300.000.000 dollar herstelbetalingsgoederen levéren in zes jaar tijds. De termijn werd daarna verlengd tot acht jaar en juist voor de algemene verkiezingen in Finland hal veerde de Sovjet-Unie het bedrag. Een „Blimp" een klein model Zeppelin, van de Amerikaanse marine is opge stegen van het vliegdekschip .Franklin D. Roosevelt" tijdens de oefeningen na bij de kust van Norfolk.- Er is overeenstemming bereikt De raad voor de organisatie van de Europese economische samenwerking heeft te Parijs overeenstemming be reikt over een compromis-voorstel voor de financiering van de Europese handel. Gisteren werd de Amerikaanse druk niet langer op Engeland, doch op Bel gië uitgeoefend. Naar vernomen wordt drongen de Amerikanen er bij België op aan. zijn gehele export-overschot, op ongeveer dezelfde wijze als Amerika in het kader van de Marshall-hulp zijn export aan Europa schenkt, opnieuw uit .te lenen. De vergadering van de plenaire raad, die aanvankelijk om 23 uur zou begin nen, ving eerst om half twee in de nacht aan. Tevoren kwamen de eerste vertegenwoordigers van Engeland, de V.S., België en Frankrijk (Cripps, Har- riman, Spaak en Petsche) voor een voor bespreking bijeen, nadat Spaak zijn re gering telefonisch had geraadpleegd over nieuwe voorstellen om uit de im passe inzake de omwisselbaarheid van het pond sterling te geraken. Om 2 uur was het overleg geëindigd en was overeenstemming bereikt. Hier volgen enkele punten der nieuwe overeenkomst: 1. België's overschot op de betalings balans vergeleken met de rest van Europa mag 440 millioen dollars niet overschrijden. België zal in overeenstem ming met de andere landen maatrege len nemen om te voorkomen, dat dit bedrag overschreden wordt. 2. Het tekort van België in het dol- largebied wordt vastgesteld op 200 mil lioen dollars. 3. Indien België's overschot in Europa 400 millioen dollar bedraagt, zal België zelf 312Vj millioen dollar ontvangen en 87*4 millioen dollar uitlenen aan an dere Europese landen. 4. België kan meer dollars verdienen, indien de aan andere landen toegekende rechten op dollarverdienste aan België worden overgedragen. 5. België heeft toestemming gegeven, dat zijn verdiensté van extra dollars tot 40 millioen beperkt blijft. 6. Harriman heeft besloten aan te bevelen, dat de dollars, die België boven de 200 millioen pond sterling ontvangt, die de schuld aan het Westelijk half rond bedraagt, vrije dollars zullen zijn, die dus besteed kunnen worden voor andere dan herstelgoederen. Na de bijeenkomst heeft Harriman verklaard: „Deze betalingsovereenkomst, in combinatie met andere handelstrans acties. maakt een daadwerkelijke stap vooruit tot multilaterale en Yrije han del mogelijk doordat de bilaterale han del wordt afgesohaft en handelsuitwis seling op breder basis in Europa in de hand wordt gewerkt. België's bijdrage van 87*4 millioen dollar in het kader van de E.C.A. is een belangrijke ver groting van de hulpbronnen, die voor het Europees herstel beschikbaar zijn gesteld". De nieuwe overeenkomst maakt een einde aan de gespannen verhouding, welke was ontstaan tussen de E.C.A en Engeland. Zij maakt tevens een einde aan het meningsverschil tussen 2 groe pen van Europese landen, de ene onder leiding van België en de andere onder leiding van Engeland. Amerikanen, En gelsen en Belgen hebben alle concessies gedaan, doch het standpunt van de Britse minister. Sir Stafford Cripps, heeft grotendeels gezegevierd. De voornaamste bijdrage van België in de complomis-overeenkomst ligt hierin, dat dit land grotere credieten aan zijn handelsdebiteuren zal verle nen op veel gemakkelijker voorwaarden dan dit land aanvankelijk had gewenst. De deskundigen zullen nog het bij zondere geval van Zwitserland onder zoeken, welk land nog moet besluiten of het aan de nieuwe overeenkomst zal kunnen deelnemen. Van de Europese landen, welke een nadelige handelsbalans met België hebben, zullen slechts Engeland, Frankrijk en NEDERLAND profiteren van de credieten op lange termijn, welke België zal verlenen. Geen keurslijf van regelingen en besprekingen Gisteren werd de jaarvergadering van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel te Middelburg gehouden en ge opend door de voorzitter, prof. G. A Ph. Weyer. Als plaats voor de volgende vergade ring werd Groningen vastgesteld. Tot bestuurslid werden benoemd de heren P. A. de Pree. prof. mr B. C. Slotemaker, de heer W. J. R Dreesman en drs A. C. J. Rottier. Ir A W. van der Poel, E. J. Muller en H. J. Reesink werden door de departementen Sneek, Den Haag en Zutphen als lid van het hoofdbestuur aangewezen. MEER INITIATIEF EN RISICO. De voorzitter der Maatschappij, prof. G. A. Ph. Weyer, sprak over „De Be- nelux-overbrugging van tegenstellin gen". Hieraan ontlenen wij het volgende: Wanneer men nagaat wat eigenlijk het grote punt is, dat te eniger tüd tot een oplossing moet worden ge bracht, dan kan men niet ontkomen aan de indruk, dat dit is het verschil tussen dirigisme en vrijheid. Wij worden geconfronteerd met het vaststaande feit, dat het Nederlandse economische leven aanmerkelijk meer gebonden is dan het Belgische en Luxemburgse. Onlangs heeft te Brussel onze minister van economische zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink, ver klaard dat de Nederlandse economische politiek van beperking en regeling na de oorlog niet voortvloeit uit een theo retische voorkeur van de regering voor een bepaald economisch stelsel, maar uit harde noodzaak. Spr. vroeg zich af welke objectieve criteria men zal aanleggen om vast te stellen, dat de harde noodzaak, waar van de minister sprak, gelijk is geble ven. is toegenomen of verminderd. Hij achtte het niet mogelijk deze objectieve criteria eens en voor altijd te formu leren. Het economische leven is daar voor te dynamisch en de grillen van de wereldconjunctuur, aan wie spr. de grootste invloed op onze nationale con junctuur toeschrijft, zijn niet of uiterst moeilijk te voorspellen. Het enige mid del dus dat ons openstaat indien wij de verklaring van de minister ook werke lijk in de practijk willen brengen, is, dat wij het samenstel van regelingen en beperkingen, waarmede wij hebben te werken, doorlopend projecteren te gen de achtergrond van ons economisch leven en van deze harde noodzaak. Dat zal telkenmale voeren tot pleidooien voor grotere vrijheid, zowel van de zijde van het Nederlandse bedrijfsleven als van onze Unie-partners. Het is dan de taak van'de regering deze pleidooien ernstig op hun waarde te onderzoeken. De politiek moet er. zolang de verkla ring van minister Van den Brink van kracht is buiten blijven, want theore tische voorkeur beheerst het regerings standpunt niet. Het is louter de doel matigheid die het probleem beheerst. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllll WAAROM PROF. POSTHUMA ZWEEG. Prof. S. Posthuma, directeur van de Ned Bank zou aanvankelijk ook het woord voeren op de vergadering der Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid, is wel over „De monetaire aspecten van de Benelux". Hij zag hiervan op ihet laatste ogenblik af. Gevraagd naar de motieven tot dit besluit verklaarde prof. Posthuma: „De huidige internationale situatie komt mij voor van dien aard te zijn, dat ik het niet opportuun acht op dit moment in het openbaar te spreken over de Benelux en de daarmee samenhangende vraag stukken." Illlllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het algemeen belang eist, aldus spr., dat het gedeelte van ons volk, waar van de handelingen bepalend zijn voor "het economische leven van onze natie, weer agressief worut, dat het weer de strijd durft aan te binden met anderen in het buitenland en in het binnenland, dat het weer risico durft te nemen, dat het weer initia tief gaat tonen. Willen wij ons onafhankelijk maken van de Marshall-hulp, compensatie verkrijgen voor het enorme verlies voor onze volkswelvaart door de gebeurtenis sen in Indonesië, en de levensstandaard van voor de oorlog terugkrijgen, dan is daarvoor nodig een maximale energie- en initiatief-ontplooiing. Spr. kan zich die niet voorstellen in het enge keurslijf van regelingen en beperkingen. Drs A. Kaan, adjunct-directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken van de gemeente Amsterdam, sprak over „Uitwisseling van arbeids krachten" en mr A. J. R. Mauritz, se cretaris van het Centraal Sociaal Werk geversverbond sprak over Sociale re gelingen van de Benelux". Houdt men rekening met de vrijwil lige voorzieningen ln Nederland, vooral op het gebied van de pensioenen, en met de in de naaste toekomst nog waar schijnlijk te verwachten verhogingen van lonen en sociale lasten in ons land, dan zal blijken, aldus luidde zijn con clusie. dat het verschil tussen de in dustriële kostenniveaux in beide lan den stellig niet van die aard is, dat dit een belemmering behoeft te vormen voor de economische unie. Spr. oefende ten slotte critiek op het Nederlandse wetsontwerp op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie in zijn nieuwste vorm, waarbij hij wees op de verschillen tussen dit ontwerp en de reeds in Belgic tot stand geko men wettelijke regeling der bedrijfs organisatie. Hier kunnen, meent spre ker, wanneer in ons land op dit ter rein niet een zeer voorzichtig beleid gevoerd wordt, tegenstellingen uit voortkomen, die de noodzakelijke coördinatie van het economische en sociale beleid ln de Beneluxlanden zullen schaden. Mr P. A. Blaisse, directeur Buiten landse Economische Betrekkingen van het ministerie van Ec. Zaken gaf een uiteenzetting, waarom foutieve investe ring voorkomen moet worden. Hij acht te een grondige coördinatie van investe ring noodzakelijk en toonde zich aller minst een voorstander van de „surrival of the fittest". De drie partners van de Benelux moeten op de hoogte blijven van hetgeen er op economisch gebied bij ieder gebeurt. Op dit gebied zijn reeds zeer te waarderen stappen ge daan. De vrucht van de coördinatie kan over enkele jaren het herstel van de betalingsbalans zijn. De voorzitter prof. G. A. Ph. Weyer sprak een hartelijk dankwoord, waarna de deelnemers aan het congres in de onlangs gereed geko men burgerzaal van het Gotische stad huis op de markt, door het gemeente bestuur werden ontvangen. UNIE IS GEEN KOEHANDEL. Aan het begin der middagvergadering sprak de voorzitter prof. G. A. Ph. Weyer een welkomstwoord tot de Direc teur-Generaal van de Benelux, mr dr E. J. M. H. Jaspar. Deze hield een rede waarin hij verklaarde, dat ieder uitstel na 1 Juni 1950 kan meebrengen, dat er van de Economische Unie niets meer teTecht komt. De Economische Unie is geen koe- handel, doch moet steen voor steen worden opgebouwd. Spreker verze kerde, dat België geen spel aan het spelen is. Het land vraagt van Ne derland niets anders dan in het pro tocol is vastgelegd. De heer Jaspar deed een beroep op dc vergadering om te geloven in de noodzaak van de Unie en om daarvoor offers te bren gen. GEEN OVERHAASTING MET DE BENELUX. Minister Lieftinck betoogde 's avonds op het diner te Domburg, dat van grotere betekenis dan de Benelux het herstel van het evenwicht in de Ne derlandse betalingsbalans is. Spreker bracht hulde voor hetgeen werkge vers en werknemers sedert de bevrij ding daarvoor presteerden en noemde zulks zeldzaam in de historie. Toch is er nog een tekort van 1.2 milliard gulden, dat slechts met behulp van de Marshall-fondsen kan worden ge dekt. Die hulp legt zware morele ver plichtingen op ons volk, waarvan w|j nog onvoldoende doordrongen zijn, aldus de minister. De credietverlening aan Indonesië heeft de koopkracht van ons volk ver hoogd, maar zij loopt af en daardoor zal de koopkracht van ons volk ver minderen. Nog is er een teveel aan koopkracht, maar zou de regering de subsidies op allerlei artikelen vermin deren, dan zou dit leiden tot een aan zienlijke verhoging van het kostenpeil. Toch moet dit gehandhaafd worden. België meent, dat wij nog altijd te veel investeren en het zal wellicht goed zijn naar deze critiek te luisteren. Dat kun nen wij doen door ons productievermo- een op te voeren en de betalingsbalans sluitend te maken. Spr. waarschuwde voor overhaasting met dc Benelux. Zolang het tekort op de betalingsbalans belangrijk is. zo lang immers zullen wü niet aan onze verplichtingen kunnen voldoen en Het „boterde" helemaal niet! (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren is de Tweede Kamer weer een hele middae bliccn geweest zonder dat het tot een beslissing kwam in dc aaneeleeenheid wawarover zii verga derde. Dat was de begroting van het Landbouw-Egalisatiefonds voor 1949. Wegens de subsidie-verlaginsen (en deels ook door de verlaagde importprii- zen van buitenlandse granen) werd in April een gewijzigde begroting ingediend. Het oorspronkelijk od blina 365 millioen •zld. geraamde nadelig slot werd daarbij teruggebracht op nog niet 227 millioen, dus een vermindering van 138 millioen gu'den. Er Is een geheel nieuwe schriftelijke voorbereiding, inclusief afdelingsonder- zoek. gevo'gd en thans was er een com pleet debat waaraan een achttal Ka merleden deelnamen. Hoofdzakelijk richtten zich de bezwaren tegen een la gere betaling van de melk. bestemd voor de boterberelding. dan van de melk voor kaas. condens of consumptie. Minister Mansholt wilde niet over het algemeen landbouwbeleid spreken, noch over de subsidies op het voedselpakket daar zulks bil de begroting van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening dient te geschieden. Hij constateerde, dat er in beginsel geen meningsverschil bestond over hetgeen door het parlement bij de jongste begrotingsbehandeling is be slist. n.l. dat men zou overgaan tot de vrije prijsvorming. Hier herhaalde de minister de reeds meermalen gegeven uiteenzetting over de positie van onze boter-industrie. en de wenselijkheid om over te schakelen op de productie van kaas. condens en melkpoeder.* Over de subsidies voor 1950 heeft de Regering nog geen beslissing ge nomen. Dat komt bil de volgende be groting van het Egalisatie Fonds aan de orde. De graanregeling is momen teel in bewerkine in overleg met dc belanghebbende organisaties; spr. kan hierop niet vooruitlopen. In plaats van de ondienstig gebleken exportzegels krijgen de pluimveehouders een heffing per kip te betalen om daar mede de export te subsidiëren. Spr. sluit zich aan bil de in de Kamer gedane op roeD aan de pluimveehouders, aan deze nieuwe regeling me? te werken opdat zij slaee. Want dit is de enige manier om een redelijke eierprijs in stand te houden. NOG NIET DIRECT VOLLE MELK. Dc uitgesproken verwachting van een groter afzet van melk bü een ho ger vetgehalte kan de minister niet delen. Dc prijs zou dan immers ver hoogd moeten worden en het is de vraag of het publick die zou kunnen en willen betalen. Maar deze aangele genheid komt bij het loon- en prijs beleid aan de orde. Het tempo, waarmee onze subsidies worden afgeschaft, kan volgens de mi nister in de andere Benelux-landen geen ontevredenheid wekken. Over de lopende onderhandelingen om meer afzet van tuinbouwproducten naar West-Duitsland, kan spr. geen mededelingen doen. Bü de replieken diende de heer Droesen (Kath.) een motie in tot verhoging van dc inleverlngsprüs van boter bü het zuivelschap van 15 cent per kg., wat neerkomt op een verbe tering van dc melkprijs met 0,6 cent per liter. Opnieuw legde de minister de situatie uit. Om tot egalisatie te komen zou die hogere betaling voor de botermelk gehaald moeten worden van de melk voor kaas, condens enz. Zo niet, dan komt men tot een hogere melkprijs dan waarop de begroting is gebaseerd. Als men een regeling eenmaal heeft aan vaard, moet men er niet van afwijken. De heer Droeaen vindt het niet no dig, de prijs op een tiende cent nauw keurig vast te stellen. In ieder geval kan hy niet met de boterprfjs accoord gaan. Terwül dc afgevaardigden met verhit te gezichten rond het stenografen- hekje drommen, herhaalt dc minister wel tot overleg bereid te zijn als de gevraagde verhoging mogelyk is bü handhaving van de richtprijs van 17.5 cent per liter. Van verhoging der subsidie zal de minister van Financiën cn ook de regering niet willen weten. Om gelegenheid tot overleg te geven besluit de voorzitter dan, de stemming over de motie en over de Fondsbegro ting uit te stellen tot Dinsdag a.s. LUCHTOEFENINGEN BOVEN LONDEN. Gistermiddag had boven Londen een bombardementsoefening plaats door on geveer 30 Wellington-bommenwerpers, die op 6000 meter hoogte vlogen, terwijl een groep Engelse en Nederlandse Ja gers, en o.m. zeven escadrilles straal vliegtuigen van het type „Meteor" de De minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker, heeft te Parijs bcsore- kingen gevoerd met verteeenwoordigers der Marshall-landen over de moeilijk heden met het betalingsvekeer met Engeland. Sir E. Hall Patch Britsch adviseur <1); minister D. U. Stikker: Sir Stafford Cripns en de vertegenwoordiger der Ver. Staten, Averell Harriman. na de con ferentie. dreigt het gevaar, dat ons land niet slechts afhankclük zal worden van Amerika, maar ook van België en Luxemburg. Het evenwicht van onze betalingsbalans is primair ook voor het slagen van de Benelux. BUITENLAND LET OP ONS! Nadat de Commissaris der Koningin in Zeeland had gesproken, besloot dr Jaspar de rij van nog andere sprekers od deze dag. o.w. mr W. F. Llchtenauer, secretaris van de K. v K. te Rotterdam, die sprak over „Het havenprobleem in het kader van de Benelux", met te. zeggen, dat, wanneer er vriendschap en vertrouwen heersen, ondanks alle be lemmeringen de Benelux een bereikbaar ideaal is Nederland, België en Luxem burg hebben voor hete uren gestaan en daar komt nog bü, dat het buiten land op ons let. Wij moeten de mocilükheden over winnen. Alleen dan leveren wü een positieve büdrage tot het bewaren van het erfdeel onzer vaderen, aldus dr Jaspar.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1