Italiaans stadje betaalde 5 millioen lire om Tour de France Ie zien Lied van de arbeid klinkt in Leeuwarden Roda boos op grensrechters en gaal ze gerechtelijk vervolgen WOENSDAG 29 JUNI Frankrijk in de ban van de gele trui (Van onze Parljse correspondent). Het is dus weer zover. Morgenochtend werpen een 200 Franse en andere renners zich in het zadel voor de eerste etappe van de fameuse Tour de France, de monsterrit over 5000 kJn., en een maand lang leeft Frankrijk dan onder de hypnose van de Gele Trui, zijnde het reliquie, waarmee de leider in het algemeen klassement van de Tour zich mag tooien. De ParUse kranten reser veren gedurende al die tijd hun grootste lettertypes voor de man, die een dage lijkse étappe heeft gewonnen, en er zou minstens een oorlog moeten uitbreken of een aanslag op de president der Republiek moeten worden gepleegd, alvo rens één avond de Tour de France van de frontpagina's zou kunnen worden verdrongen. Tóur de France 1949 I De tofa'e a'star-d 48i7km Da' «deatyaid Panis-Mos |kou.hean»ni>rug auscroLOWfC *»OCMClLl 1 l.l 30 Juni 182 KM 2e 1 Juli 273KM 3» 2 211 KM 4e 3 105KM 5» 4 293KM 6» 5 i. 305KM Rustdag 6 7» Etappe 7 92 KM Tijdrac» 8» - 8 262 KM 9» 9 228 KM 10e 10 202 KM Rustdag 11 11e Etappe 12 193 KM 12e 13 134 KM 13e 14 289 KM Kt 15 199 KM 15e 16 213 KM RusMag 17 16e Etappe 10 274 KM 17e 19 257 KM Rustdag 20 18e Ettppe 21 265 KM 19e 22 283 KM 20e 23 137 km Ti/drac» 21e 24 340 KM SPANJC CARTtK<OTri_ Het.is al vaak opgemerkt, dat de Tour ietwat, aan het verzakelijken is om 't zachtjes uit te drukken en dat de nobele wielersport door de be langen die grote ondernemingen, bad plaatsen en kranten in de Tour hebben gelegd, een weinig in de verdrukking dreigt te komen. Elk-jaar kondigt Jacques Goddet, de organisator en dictator van de Tour, tevens directeur van „l'Equipe", het veelgeprezen sportblad, dat men wel het officiële .orgaan van de onderneming mag noemen, nieuwe maatregelen aan, bestemd om de excessen te bestrijden, die vorige malen wat deining bij het publiek vermóchten te veroorzaken. Zo heeft men in 1948 opgemerkt, dat zekere rij wielfabrikanten aan renners douceurtjes gaven om ze tot kalmte aan te manen Aldus werd meermalen een overwinning „georganiseerd" van een andere renner, die toevallig een fiets van bedoelde fa brikant bereed. Geheel en al eerlijk is dat natuurlijk niet en om dergelijke intervénties dit jaar uit te schakelen heeft Goddet een ongekend scherp re glement voor zijn mannen ontworpen. Gedurende de rit zal geen enkele deel nemer vriend, vrouw, verloofde of wie ook mogen spreken of ontvangen en na elke étappe worden de renners prac- tisch opgesloten in het hotel, dat als hun bivak fungeert. Even voor de start des anderen morgens worden ze dan <weer losgelaten door hun „sportieve di recteur", die ze des avonds bij de vol gende halte weer op moet vangen. Ge durende de rit zullen ze voorts aan een ongekend scherpe contróle blijven on derworpen en bv. ook geen enkele jour nalist te woord mogen staan. Een fiet send convent heeft men de Tour de France versie 1949 daarom dan ook al genoemd. Of die maatregelen helpen czullen? Ingewijden zijn sceptisch. De Tour is nu eenmaal, verklaren zij. een millioenenondernemlng geworden. Vorig jaar werd er bijna 50 millioen francs (een half millioen gulden) aan ten koste gelegd. En geen enkele bepaling, die daar iets aan wijzigt. Een Frans reglement'is er bovendien om ontdoken te worden. Het vermaarde systeem „D." van „débrouillez-vous" (sla je er maar doorheen)is nog altijd de sport, die door elke Fransman met fanatisme wordt beoefend. Zij 't dan soms wat ten ikoste van de sportiviteit In theorie en op papier is de Tour MOTORSPORT. ACHT NATIONALITEITEN NAAR ASSER TT. Bij de organisatie-commissie van de TT-races,.om de grote prijs van Neder land der, K.NM.V., welke 9 Juli a^s. op het circuit van Drente zal worden ver reden, zijn thans inschrijvingen bin nengekomen van acht nationaliteiten, nJ. 30 Engelsen, 4 Spanjaarden, 16 Ita lianen, 1 Australiër, 2 Denen. 2 Nieuw- Zeelandersen in ieder geval 1, waar schijnlijk 3 Oostenrijkers, die voor Puch uit zullen komen, terwijl bovendien 36 Nederlanders hun inschrijvingsformu lieren hebben ingeleverd. In totaal zul len dus 93 deelnemers aan de start ver schijnen. ATHLETIEK. AAV '36 COMB. BOEKT SUCCESSEN BIJ GOUDSE ATHLETIEK - KAMPIOENSCHAPPEN. Bij de wedstrijden om de G.A.C.- kampioenschappen heeft de AAV '36 Comb, uit Alphen drie kampioenschap pen in de wacht gesleept. De damesploeg wist met 86 pnt de meerdere te blijven over Gouda (57 pnt) en Achilles (51i£ pnt). Jongens A be haalden de titel met 13*6 pnt. De Achil- les-jongens werden tweede met 61 Va pnt en Schoonhoven derde met 30Ms pnt. De B-jongens zegevierden met een nog grotere voorsprong. ZH behaalden 70(2 pnt, Gouda werd tweede met 46 pnt en Nurmi derde met 34 punten. De herenploeg moest dit iaar genoegen ne men met de derde plaats (48 pnt) ach ter Ter- Gouw (91 pnt) en Achilles Ï0V2 pnt. »amCLCÏ»C WeOl JUUT thans een staatsonderneming. De wed strijd wordt n.l. georganiseerd door een aantal Franse kranten, die in een ge nationaliseerd syndicaat zijn verenigd. Men kan zelfs zeggen, dat de Tour de France het enige genationaliseerde be drijf in Frankrijk is, dat zichzelf be druipt en zelfs winsten af weet te wer pen. Maar in werkelijkheid houdt de staat zich (gelukkig) terzijde. De enorme kosten alleen de winnaar toucheert na afloop al een millioen worden bij na uitsluitend gedragen door de steden en dorpen, die in het traject zijn opge nomen. Alle Franse gemeentebesturen zijn namelijk gebrand op een bezoek van Goddet's karavaan. Ten eerste we gens het massale aantal touristen, dat de Tour oplevert 2000 man alleen al aan renners, officials en journalisten en vervolgens vanwege de publiciteit. Kwijnende badplaatsjes schrapen daar om graag 'n twee of drie millioen bij elkaar terwille van het voorrecht de Tour een. nacht onder te mogen bren gen. Lausanne dat overigens geens zins kwijnend is had daar zelfs 20.000 Zwitserse francs voor over, en het Ita liaanse grensstadje St.-Vincent d'Aoste, dat na de oorlog met Franse annexatie werd bedreigd, 5 millioen lire. Tegen deze commerciële exploitatie van de Tour ten gunste van het toe risme, zijn misschien best enkele mora listische bezwaren in te brengen, maar dat is doelloos. De Tour, zoals die te genwoordig reilt en zeilt, is tot hèt sportevenement van Frankrijk uitge groeid en men heefit hem dus maar te nemen, zoals hij geworden is. TENNIS. WIMBLEDON-KAMPIOENSCHAPPEN. Titelhouders heren dubbelspel uit de strijd De verrassing van de dag was de ne derlaag van de titelhouders heren dub bel, Bromwich en Sedgman, tegen het ongeplaatste paar Budge PattyEric Sturgess. Nog een ander geplaatst paar verdween uit de strijd met Drobny en Falkenburg. dat zich buigen moest voor de Australiërs BrownSidwell. De belangrijkste uitslagen luiden: Heren dubbelspel, vierde ronde: Patty (VS) en Sturgess (Z.A.) sl. Bromwich en Sedgman (Austr.) 68 63 75 36 63; Mulloy en Schroeder (V.S.) sl. Mottram en Paish (G.B.) 6—2 26 63 108; Gonzales en Parker (V. S.) sl. Cucelli en Del Bello (.Italië) 63 6—1 6^-3Brown en Sidwell (Austr.) sl. Drobny (Ts. Sl.) en Falkenburg (V.S.) 6—3 3—8 7—5 6—8 8—6. Kwartelndstrijd damesenkelspsl: H. Rihbany (V.S.) sl. C. DawsonScott (G.B.) 75 75; Patricia Todd (VS) sl. mevr. WalkerSmith (G.B.) 36 6-4 6—3. Gemengd dubbelspel, vierde ronde: Bromwich (Austr.) en Louise Brough (V.S.) sl. Butler en mevr. Hition (G.B.) 60 63; Johansson en mej. Gull- brandsson (Zweden) sl. echtpaar Weiss (Arg.) 6—3 5—7 7—5; Sidwell (Auótr en Margaret Dupont (V.S.) sl. Cochell en Patricia Todd (V.S.) 6—4 3—6 6—3. TURNEN. NEDERLAND NEEMT DEEL AAN ZES-LANDEN-TOURNOOI. Een ploeg van 4 turners van het K.N.G.V. zal deelnemen aan het inter nationale 6 landen tournooi, dat op 9 en 10 Juli as. in Luxemburg wordt ge houden. De ploeg zal bestaan uit: K. Boot (de Halter, Alkmaar) kam pioen van Nederland 1949; G J. C. Lende (Hercules, Hengelo)M. J. Vos (Simson, Amsterdam). Voor de vierde man zal een keuze worden gedaan tussen G. J. Wiethaar (Turnlust, Haarlem) en M. Krill (VTV Vaals) Leider van de ploeg is de heer A. F. Klazema uit Den Haag en als Neder landse juryleden zullen fungeren de heren: J. D. de Jong (Leeuwarden), A. Metz (Leiden) en J. Schenke (Amster dam). Aan dit tournooi nemen ploegen deel uit Italië, Zwitserland, Frankrijk, Bel gië, Luxemburg en Nederland. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP LEIDSE BILJART BOND 3e KLASSE. Te Zoeterwoude werden de 1 aatste partijen gespeeld voor het persoonlijk kampioenschap 3e klasse van de Leidse Biljart Bond. De eindstand luidt: 1. E. Keyzer 16 pnt. (gem 5.13)2. M. Lagerman 14 pnt. (gem. 4.04); 3. J. v. Velzen 12 pnt (gem. 4.73); 4. T, Fasel 10 pnt. (gem. 4.53); 5. K. Mulder 9 pnt. (gem. 3.56); 6. B. de Roo Jr 8 pnt. (gem. 4.56) 7. C. S. de Jong 8 pnt. (gem. 4.07); 8. N, Vernet 5 pnt (gem. 3 57); 9. J. Oudshoorn 5 pnt. (gem. 3.28); 10. S. Groen 3 pnt. (gem. 3.25). NEDERLAAG-TOURNOOI T.O.G. Voor het nederlaag-tournooi van T.O.G. werden de eerste wedstrijden ge speeld. De uitslagen hiervan luiden: 2e klasse: TOG 2Vriendenkring 1 (Langeraar) 451427; 3e klasse: TOG 3—DOH 2 (Wasse naar) 400286; 5e klasse: TOG 5Flora 2 (Wasse naar) 240210. Op initiatief van de Tilburgse-. Arnhemse-, Utrechtse-. Osser- en Leidse Biljart Bond zal op 17 Juli a.s. te Oss een bijeenkomst worden gehouden met het doel een landelijke organisatie van Biljartbonden op te richten. Het gevangenisivezen (4) Sportsplinters Gisteravond werden te Bodegraven athletiek-wedstriiden gehouden ten bate van deNiwin. A A.V.C. '36 uit Alphen won de wedstrijd van NurmiBodegra ven met 200 tegen 133 punten. K.N.V.B. boos op Roda en schrapt haar als lid Enige tijd geleden speelde de Boven- kerkse voetbalclub Roda een beslissings wedstrijd voor het kampioenschap tegen de Blauwe Vogels, welke ontmoeting in een gelijk spel. 0—0 eindigde. De Blauwe Vogels, die met Roda in de Amsterdamse Voetbalbond, onderafdeling van de KNVB spelen, werden door beter doel- gemiddelde kampioen. Na afloop diende Roda een protest in tegen het niet-toekennen van een geldig doelpunt. Dit doelpunt was aanvankelijk door de scheidsrechter toegekend, maar de Blauwe Vogels beweerden, dat de grensrechter even te voren de vlag had gezwaaid, omdat het leder buiten het speelveld was terecht gekomen. Toen de scheidsrechter bfj zijn grensrechter daaromtrent nadere informaties vroeg, verklaarde de laatste, dat de bal inder daad over de lijn was gegaan. Het merk waardige van het geval is. dat de grens rechter volgens verscheidene getuigen op het bewuste moment niet had ge reageerd In de zitting van de protestcommissie van de AVB zouden de beide grens rechters verklalngen hebben afgelegd, die, volgens het standpunt van Roda, niet zouden stroken met de feiten en evenmin zoudenovereenkomen met de vroegere beweringen,- De vereniging Roda legde zich niet bij de uitspraak van de protestcommissie neer. Dezer dagen werd een buitenge wone algemene vergadering, belegd en daarin besloten de Bovenkerkers met algemene stemmen om het bestuur der vereniging te machtigen de beide grens rechters gerechtelijk te doen vervolgen. Het motief is. dat de grensrechters door het afleggen van onjuiste ^verklaringen Roda opzettelijk schade hebben toege bracht Roda zal echter geschrapt worden als lid van de onderafdeling van de KNVB, aangezien deze vereniging inbreuk op de reglementen heeft gemaakt. Bij toetre ding tot de bond of een van zijn onder afdelingen is men onderworpen aan de bepalingen, welke zeggen, dat men niet de hulp van de strafrechter mag inroe pen, aangezien geschillen in intern ver band moeten worden beslist. VOETBAL HILVERSUMSE POLITIE VERSLAAT WASSENAAR EN WINT DISTRICTSBEKER. Gisteravond werd onder goede be langstelling op het terrein aan de Zoe- terwoudse Singel een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de politie-ploegen van Wassenaar en Hilversum, welke wed strijd de finale was van de bekercom petitie van het District West van de Nederlandse Politie Sport Bond. Hilversum won de ontmoeting met 52 en kwam alzo in het bezit van de beker, die na afloop door de voor zitter van het District met enkele toe passelijke woorden werd uitgereikt. De ontmoeting werd bijgewoond door de commissarissen vaai politie "an Wassenaar en Leiden. CRICKET. DE TWEEDE TESTMATCH. Een draw. Dan zD een formidabele dubbele cen tury van Donnelly (206) sloot de Australische innings op 484 runs, d.i 171 runs meer dan de Engelsen had den gescoord. Met nog 5 uur speeltijd voor de boeg hadden de gastheren een redelijke kans om de benodigde runs te maken en zij slaagden daarin dan ook ruimschoots met een score van 306 runs voor het verlies van 5 wickets. Hulton 66. Robertson 121, Edrich 31, Watkins 49 en Mann 17. Het resultaat werd dus een draw. Engeland 313 voor 9 (gesloten) en 306 voor 5: Nieuw-Zee- land 484. HENGELSPORT „Ontspannine na Arbeid" Hield een wedstrijd te Nieuwe Wetering. Na 3 urn- vissen werden 21 stuks aan de schaal gebracht met een totaaleewicht van 1073 gram. Hier volgt de uitslag: 1. B. Boef (met extra priis voor groot ste bliek); 2. A. Pardon Jr (met extra Driis grootste voorn); 3. P. Wiliemse; 4. J. Cambier; 5 C. Hoppenbrouwer; 6. A Wiliemse; 7. H. Wiliemse; 8 A. Leue- rine; 9. C. Wiliemse: 10. C. Arnoldus; 11.' A. Stouten Sr; 12, J. Haasbeek; 13. I; Stouten Jr; 14. Van Aalten. Alleen de figuur van de bewaarder op de voorgrond toont aan dat dit geen gewone drukkerij is. Maar die be waker staat er niet altijd. Het werken in deze afdelingen geschiedt trouwens onder werkmeesters, die voor de be zoekers wat het uiterlijk betreft nau welijks te herkennen zijn. Als men de werkplaatsen doorwandelt en dat zijn er zeer vele, want er is behalve de drukkerij, een letterzetterij, een boek binderij, een timmerfabriek, een meu belmakerij met stoffeerinrlchting. een weverij, een rietvlechterü, een herstel plaats voor auto's, een smederij, een delmakerlj. een kleermakerij dan krijgt men slechts zelden de indruk in een gevangenis te zijn. Opgewekt zijn de mensen aan de arbeid, blijkbaar heeft ieder lust in zijn werk. Van het oude begrip dwangarbeid is geen spoor meer over. Vroeger gaf men een gevangene een houten lepel in de volksmond is dit bewaard gebleven, daar de gevangenis nog wel eens hotel de houten lepel" wordt genoemd omdat men het ge vaarlijk vond hem een ijzeren te geven. Nu gaat hij om met allerlei beitels, ha mers en andere als wapens gevaarlijke voorwerpen alsof het iets heel gewoons is Geen werkmeester of bewaker voelt zich een ogenblik daardoor in gevaar. Men werkt zelfs met liefhebberij, want een gedetineerde zei het mij ar beid is hier een zegen. ..A's ik aan het werk ben vergeet ik dat ik in de gevan genis ben". De voorwerpen en artikelen, in de ma in de drukkerij. WATERPOLO. De Zijl 3VZV 2 De Velsenaren, die de hun geboden kansen uitstekend benutten, scoorden in de eerste helft twee doelpunten. Na de rust, bij een 30 stand, wist Key de eer té redden, waarna de gasten nog twee doelpunten aan het totaal toevoegden (1—5). Zijl-adsp.Zwip-adsp. De Leidse adspiranten waren in deze ontmoeting het hoofd kwijt; er werd zonder over leg gespeeld. De bezoekers wonnen met 3—1. Daar de LZC-dames zich uit de com petitie hebben teruggetrokken, ging de wedstrijd Zijl-dames—LZC niet door. De eergisteren aan De Zijl aangebo den kleine zilveren bal is niet geschon ken door het badpersoneel. zoals wij abusievelijk meldden, doch door de fa milie Rol. Boskoop Voor de comj>etitle speel de Boskoop 2 tegen Donk 1 uit Gouda, w^lke wedstrijd met 1—0 dooi- de Pij- penstad-bewoners werd gewonnen. DAMMEN. DAMKAMPIOENSCHAP BOLLENSTREEK. In de eerste ronde van de finale om het damkampioenschap van de Bollen streek deed de Lisse Vooruitspeler Nic. Hal goed werk door beide punten te veroveren op W. Krom uit Sassenheim (kampioen van Leiden en Omstreken). De uitslagen waren: lste klasse: W. Krom—N. Hal 0—2; J. v. d. LooF. Lubbe 11. 2de klasse: J. CouveeJ. Klinkenberg 0—2, A. v. SteynN. Assendelft 20. DUIVENSPORT. NED. BOND VAN ZATERDAG VLIEGERS. Op Zaterdag 25 Juni werd door „Het Oosten" een wedvlucht gehouden met oude duiven van af St. Denis, pl.m. 390 km. De duiven werden gelost bij straffe Noordenwind om 8 uur. De eerste duif werd geconstateerd om 2.2.11 uur; de laatste prijswinnende om 2.29.22 uur. De uitslag was als volgt: A. Rooda 1, 4; H E. Christiaanse 2, 13. 14, 15. 17; J. Boekkooi 3,5. 8; J. Prins 6. 7; DcZwaan 9; J. P. Groenen dijk 10, P. Groenendijk 11, A. ter Haar 12, W. Alting 16. „De Reisduif" (Hazerswoude) Wed vlucht met oude duiven vanaf St. Menis (Frankrijk) afstand 386.72 KM. De eer ste duif werd geconstateerd om 2 uur 16 min. 05 seconden, snelheid 1028,3 me ter per minuut. Laatste prijswinnende duif om 2 uur 25 min. 26 seconden. Uitslag: 1 en 4 P. J. Fase; 2 P. v. Kla veren en 3 W. G. de Jongh. „De Rhljnmonders" Wedvlucht vanaf St. Denis. Uitslag: N. Verkerk 1; H. van Schie 2, 4; J. Aanhane 3; C. Schalkers 5; P. Varkevisser 6. «raziinen oogeslagen, bewijzen dat er veel en goed geproduceerd wordt. De rijks diensten zijn de grootste afnemers, maar ook worden wel particuliere orders aan genomen. „Ledigheid is des duivels oorkussen" is een waar gezegde. Daarom wordt er naar gestreefd voor alle gedetineerden pas send werk te vinden. Zo mogelijk wordt daarbij aangepast bii het vak dat iemand in de maatschappii beoefende. Niet altiid gaat dat. want voor land- of tuinarbeiders is geen werk. Bovendien hebben ve'en nooit een vak geleerd. Die mogen kiezen voor welk ambacht zij een opleiding willen hebben. Als zij dan in vrijheid komen kunnen zij daarvan pro fiteren. Het ls moeilijker intellectuelen aan arbeid te helpen. Sommigen werken aan de samenstelling van .de Schijn werper". het huisorgaan dat elke week voor en door de gedetineerden wordt uit gegeven anderen worden aan het werk gezet voor het uitwerken van gegevens voor het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Er wordt in Leeuwarden veel aan opvoeding der vakbekwaamheid en be vordering der algemene ontwikkeling gedaan. De practische kant wordt overdag verzorgd door de werkmees ters. In de avonduren worden veel cur sussen gegeven. Onder de gedetineer den zijn verscheidene intellectuelen die cursussen geven. Zij doen dit met ambitie en de cursisten zijn dankbare leerlingen. Er worden in de gevangenis geen hoge lonen betaald. Het loon is 50 cent per dag, bij een goede prestatie wordt het 75 cent. Daarvan mag de gedetineerde de helft in de cantine besteden, het ove- riee wordt op ziin boekje gezet voor het vormen van een uitgangskas. Af en toe wordt toestemming geeeven om een deel van het cantinegeld te besteden om een geschenk naar huis te sturen. Vooral op Moederdag wordt daarvan gebruik ge maakt. VOOR HET GEZIN WERKEN? De socia'e ambtenaren die thans aan alle gevangenissen verbonden zijn, be ijveren zich er voor. dat de band tussen gedetineerden en hun familie behouden en zo mogeliik versterkt wordt In Leeu warden is dit in menig geval moeilijk, want een vrouw van een man die tot een laneere straf dan vier jaar veroor deeld is mag volgens ons Wetboekschei- dine vragen Van die bevoegdheid wordt door vele vrouwen gebruik gemaakt. Als de verhouding in het huwelijk toch al stuk was. legt de man zich daar meestal -uw bij neer. maar ook ziin er gevallen, dat hü zijn misdaad betreurt en nog hooot eens met zijn eezin een nieuwe toekomst te kunnen oobouwen Als ziin vrouw dan de band wil verbreken kan hem dat geducht dwars zitten. En hij moet alles van verre afstand ondergaan. Ook de onzekerheid hoe het dan met de kinderen zal gaan. In een enkel geval wordt de breuk door tussenkomst van een geestelijke of sociale ambtenaar noe wel eens voorko men. Er zijn gelukkig ook veel eevallen dat er goede verstandhouding tussen de veroordeelde en zijn gezin is blijven bestaan. Daarop kan bii de reclasse ring worden voortgebouwd. Menig man betreurt dat hü nu niet in staat is voor vrouw en kinderen te werken. Die komen nu veelal ten laste van Sociale Zaken. „En toch sta ik hier elke dag te werken" zo denkt de gevangene. Wij stelden de vraag: zou het niet mo gelijk zijn aan de gevangenen die een gezin ter verzorging hebben, een be hoorlijk loon te geven, dat dan natuur lijk in handen moet komen van zijn vrouw? In financieel opzicht zou dit geen verschil maken, want of het geld voor het onderhoud van het gezin nu uit de gevangenis komt of uit de kas van Sociale Zaken maakt niet veel uit. Maar de gevolgen zouden wel van bete kenis zijn. De man zou het besef (en de voldoenine tevens!) hebben, dat hij werkt voor vrouw en kinderen Boven dien zou de band tussen man en gezin steviger worden Ook zou er voor de man een prikkel tot flink aanpakken komen, want hoe meer hij in zijn werk presteert, hoe gun stiger de omstandigheden thuis worden. De sociale werker van Leeuwarden steunde dit betoog. Mij werd geantwoord dat deze kwestie in studie is Er zijn hier echter grote moeilijkheden te overwinnen. Over sport en recreatie iets in een volgend artikel. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Johanna Maria. d. van F. de Haas en G. H. Mulder: Catharlna Maria Theresla, d. van G. F. C. Kleft en P. J. Drlessen: Johanna Allda. d. van W. van Tongeren en S. Koet; Jacobus Cornells Hendrlkus Maria, z. van J J. Postma en J. M. Scholten. Elisabeth, d. van A J. B. Rose- leur en J. M. Kraaljenbrlnk; Johannes Bernardus, z. van J. A. Alders en M. A. Snee boer. De metaalafdeling verschilt ook niet veel van een particulier bedrijf. Dernec" geeft nog steeds de hoogste prijs voor Uw oude naaimachine. Ook repareren wij alle soorten machines af doende. Vergist U niet in ons adres. Alléén Haven 7, Telef. 25365. Per 1 Aug. gezocht door moeder en stud. zoon. ongem. en ongestoff. slaapk. en zltk. (Lelden of omgeving Brieven: E. de Charon. Beu- kelsdilk 39 a. R'dam-West. Jongemau zoekt kamer met pension, in Lelden of omgeving Brieven Bur. van. dit Blad onder No. 9494 k. Med. student zoekt zlt- slaapkamer. Bij voorkeur om geving Acad. Ziekenhuis. Br Koninginneweg 92, Haar lem. Een R.K. meisje, 23 Jaar, zoekt vriendin, om gezellig mee om te gaan. Brieven Bur. van dit Blad No. 9515 k. Gevraagd een knechtje of knecht. Leerling geen be zwaar. met kost en Inwoning. Licht werk op schip van 100 ton. 's Zondags vrii. J. Schijff Lelmulderdilk 487. Nieuw- Vennep. H Gevraagd, voor alle voor komende werkzaamheden een knecht, tussen 20 en 30 Jaar. Vereisten: betrouwbaar, on besproken gedrag, energiek. Brieven met uitvoerige in lichtingen Bur. van dit Blad onder No. 9550 k. ■3 Gevraagd een tweede hands kano. In goede conditie. Prils- j opgave en beschrijving. Brie ven Bur. v. d. Blad No. 9557 k I AANGEBODEN „Het Rlngenhuls". Specia liteit ln trouw- en verlovings ringen. Vanouds bekend adres voor al uw reparatlën aan goud, zilver en uurwerken- Inkoop goud en zilver. Ver gulden en verzilveren. .Morsstraat 9. Tel. 24920. Laat ons uw meubelen eens nakijken. Wij overtrekken uw meubelen- met prima vooroor logse stof kleur naar keuze. Ook uw adres voor lijmen, beitsen, enz. ($toffeerdenl en Meubelmakerij) L v. d. Blom Morsstr. 29 Leiden. Tel. 24306 ..Roslne" geeft de hoogste prils voor goud. zilver en Ju welen. Grote keuze lri verlo vingsringen. gouden, zilveren en Verzilverde artikelen. Het adres voor alle reparatlën en uurwerken. Steenstra» t 16. Telef 26854. Guitaar pracht Instrument f. 40. mandoline f. 20. pracht banjo f. 35. accordeon drie- rijer f. 55 Motoren, veren, onderdelen ook goedkoop Gevraagd guitaars. mooie pla ten. accordeons enz. enz. w. Grönloh. Burgsteeg 9. Lelden. Dames-' en Herenrljwiel Damesrijwiel m. Tórpedonaaf f. 55. herenrljwiel z. g. a. n. f. 75. geëmailleerde kookka chels nieuw f 41.25 salaman derkachels f27.50 enz. Wrlngerrollen versleten, op nieuw bekleden met garantie. Langezaal. Stille Rijn 7. Tel. 26545. Ter overname aangeboden complete Llnguaphone. Fran se cursus, ln koffer met bij behorende studieboekjes Bevragen: Rijnsbureerweg 9. Telefoon 20814. H J.A.P. wegracer aangeboden 5C0 cc., zonder gebreken en z^er snel tegen e, a. b. Te zien en te bevragen: Kerk straat 48. Noórdwllk, Tel. 2726 I B Wegens vertrek enige In boedel te koop. Kanaalstraat 32. Te koop strandtent z. g. a. n Witte Singel 58 c. Na 7 uur. H Te huur aangeboden vril gemeub. huls. dicht bij zee en strand. Te bevr. bi) J. Guyt, Jan Tooropstraat 12. Katwijk aan Zee. Aangeboden Engels ledi kant. prijs f. 10 en nieuw llts- jumeaux met Auping matras sen. prijs f. 100. Zoeterwoudsa Singel 75. Nette werkster biedt zich aan voor 2 dagen ln de week. Br. Bur. v. d. Blad No. 9556 k Te koop aangeboden een zeilboot model kleine B M. Prijs f.150. Te bezichtigen: Pelikaanstraat 15. Lelden. M Wist U, dat voor meubelen volgens eigen ontwerp, het adres Is: L. Brederveld (firma Wassenaar). Janvossensteeg 60 Tel 20143. Prima materiaal. Billijke prijzen. Vraagt vrijbl lnl. Meubelmakerij. Hout- draaleril. Reparaties. Te koop visbootje met bun Kaag 12. Aangeboden kleine zeilboot. Comroleet ln prima staat Br Bur. v. d. Blad No. 9514 k E Te koop llchtgrlls eolbert- costuum. m. 50. maatwerk, z. g. a. n. Maredijk 19 a. Na 7 uur. B Aangeboden ijzeren roei bootje ln ruil voor tropisch aquarium, ook te koop. Te vens aquarium te koop ge vraagd A. de Vrind. Slon- stseg 3. t.o Bata. 4 volt accu's Enkele 4- volt accu's z. g. a n f. 6 p. st.. een beste handwasimchil- ne f. 25 Nieuwe Rijn 106. B Motorrijwiel te koop. merk Vllllers. in Drlma staat. St c.c.. voor f. 200. Nieuwe Rijn 96. Perz. kleden. Laat Uw vloerkleden, tapijten en Perz. kleedjes tijdig repareren. Gil voorkomt daardoor grotere uitgaven Wil maken motwe- rend. Vrijbl. alle gewenste inlichtingen. Atelier „Marok ko". Buitenruststraat 8 a. Telef. 23708. Een vrolijke boel? Wilt U dit van Uw bruiloft. Jubileum verjaardag of kinderfeestje maken? Vergeet dan niet al vorens Inkopen te doen gra tis advies te vragen bij de Volle Neef, Dlef6teeg 19. Aangeboden voor net rus tig heer een gemeubileerde kamer op zeer goede stand (Burgemeesterswijk n/b. Zoet. Singel). Brieven Bur. van ddt Blad onder No 9551 k. Biedt zich aan chauffeur voor vracht- of besteldienst. Ook particulier werk. Gene gen alle voorkomende werk zaamheden te verrichten. Om geving Noordwijk. Brieven Agent L.D.. Kerkhofpad 37, Noordwijk. Uw dop van uw vulpen stuk. wij draalen voor U een niéuwe binnen een dag. te vens gratis polijsten. Ledds Vulpenbedrilf, Ha&rl.straat 64. Tel. 24185. DIVERSEN Bruiloft of feestje? Onze grote gezellige zaal ls in Juli nog enige Zaterdagavonden vrij. Glas- en servieswerk aanwezig. Inlichtingen vrij blijvend! G. Swinkels. Hoogl. Kerkgracht 42! Let op het Juiste adres. Wonlngrull. Vrije beneden- of bovenwoning te Vlaardin- gen bestaande uit 2 kamers, keuken en slaapgelegenheid boven, te rullen met vrlie beneden- of bovenwoning te Voorschoten of omgeving. Adres: R. v. d Meer. 2e Maa»- boschstraat 34. VlaardLngen (Oost).

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6