Laatste Berichten Kerkelijk Leven De Belgische crisis UIT DE OMSTREKEN De opening van de kleuterschool te Katwijk aan Zee Toonkamer van de Water- en Licht- bedrijven in gebruik genomen worden UIT DE RIJNSTREEK Beurs van Amsterdam PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG. Alphen aan den RJ|n Oud Geref. Gemeente: Van Mandersloostraat7.15 uur ds v. d. Poel van Glessendam. Katwijk aan Zee Chr. Geref. Kerk: 8 uur ds P. v. d. Byi. PREDIKBEURTEN VOOR DONDERDAG. KatwUk aan Zee Geref. Gemeente (Remisestraat)7.30 uur ds v. d, Woesteyne van Ridderkerk. Nèd: Herv. Kerk Beroepen te Sta- venisse J. v. Drenth te Waverveen; te Gouda (toez.) G. Boer te Putten. Bedankt voor Stadskanaal J. G. U. v. Hnoostraten te Harkstede-Scharmer; voor Jorwerd J. Bosch cand. te Amsterdam: voor Oude-Tonge A. J. Timmer te Pols broek. Geref. Kerken Beroepen te Drach ten (vac. B. Sllngenberg) H. v. Twillert te Wlldervank; te IJsselsteln P. v. d. Sluis te Dirkshorn (N.H.); te Goenga K. Runia cand. te Leeuwarden. Aangenomen naar De Wilp (Gr.) F. H. Kamphuls te Wierum. Bedankt voor Suameer C. v. d. Boom te Eerkum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Maarssen C. v. d. Weele te Harderwijk. Vrijz. Hervormden vergaderen te Enschedé DE POSITIE VAN DE NED. IIERV. KERK. De Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den kwam in Enschedé in algemene ver gadering byeen. Ds H. J. Kater, Ned. Herv. predikant te Enschedé, zeide ln zjjn wijdingswoord, dat de kerk weer schriftgeleerden nodig heeft. Het gaat er thans om. zo zelde spreker, zien weer te bezinnen op het geloof en de bijbel. Ons gebedsleven is te armzalig. Wij moeten de „deur naar de schatkamer" weer open zetten en daar voor is een diepere beleving van het gebed noodzakelijk. Ds J. Boonstra wees er op, dat het geestelijk elan weg ls. Het gaat ln de Ned. Herv. Kerk om het zhn of het niet zijn. Als de Ned. Herv, Kerk haar styi en taak niet kan vinden, wordt ze op dood spoor gereden. De proble men samenvattende zelde spreker: de nood dwingt de Ned Herv. Kerk zich te heroriënteren en zich te vernieu wen. De kwestie is hoe het uitzicht centraal dient te worden geregeld. Voor de Vrijzinnig Hervormden bestaat geen reden, om extra beducht te z\jn. Ds D. A. Vorster stelde voor een tele grafische felicitatie te zenden aan prof. dr G. A. van den Bergh van Eyslnga in verband met diens 75ste verjaardag en noemde deze hoogleraar één der schrift geleerden, die men dringend nodig heeft. Bil de bespreking van het jaarverslag werd opgemerkt, dat het orgaan „kerk en wereld" gedifferentieerd zal worden. Het plan bestaat om, evenals voor de oorlog, de edities weer een regionale Inslag te geven. De studlekas voor de toekomstige pre dikanten staat er slecht voor. Als er geen flinke sommen binnenkomen, zal men op de huidige voet niet kunnen voortgaan. Van het enthousiasme, dat op de verga dering te Sneek bestond voor deze mate rie, is vrijwel niets terecht gekomen. Hierna werd de vergadering geschorst, NEDERLANDSE ZONDAG SCHOOLVERENIGING. Gisteren begon te Leeuwarden de twee daagse Jaarvergadering van de Nederland se Zondagschoolvereniging. Eén feeshon derdtal leden woonde de werkvergaderin gen bij. Prof. dr C. G. Wagenaar hield een in leiding over het Zondagsohoollied. waar na George Stam sprak over nieuwe me thoden bil het instuderen, van liederen. Nadat nog de heer A. S. de Leeuw een demonstratie had gegeven met een Zon dagschoolklas, werd de middagvergadering gesloten met samenzang. Des avonds lieten de trainers ln een feestelijke bileenkomst iets van hun werk zien door. middel van een schets lh twee bedrilven. namelllk „een huiskamer ln 1833" en „een hulskamer ln 1949". WOENSDAG 29 JUNI De opdracht aan Van Zeeland De keuze tot kabinetsformateur van Paul van Zeeland, die als vurig monar chist bekend staat (hij is voorzitter van het katholieke actiecomité voor de terugkeer van de Koning) mag doen vermoeden, dat de onderhandelingen over de vorming van een nieuwe rege ring in het teken van de koningskwes tie zullen staan. Tijdens een bijeen komst van de contactcommissie der CVP gisteren is er trouwens reeds de nadruk op gelegd, dat de katholieken trouw zullen blijven aan hun program ma en een spoedige oplossing van het koningsprobleem zullen nastreven. Van katholieke zijde wordt opgemerkt, dat in een gemeenschappelijke zitting van Kamer en Senaat de CVP de meerder heid zou hebben en juridisch gesproken een einde zou kunnen maken aan het regentschap. Sommige katholieke bladen vragen zich af, of Paul van Zeeland, ondanks de grote politieke ervaring waarover hij beschikt, er wel in zal slagen een nieu we regering samen te stellen. Men. wijst op de geheel gewijzigde verhou ding in sterkte van de grote partijen en op de omstandigheid, dat die par tijen niet de gelegenheid gehad hebben concreet te bepalen op welke basis een gemeenschappelijk regeringsprogramma kan worden opgesteld. Evenmin is reeds duidelijk of de voorkeur der par tijen uitgaat naar een drieledige dan wel naar een tweeledige regering. De liberalen zouden zeer verlangend zijn in het nieuwe kabinet te worden, opgenomen. Een coalitie-regering van katholieken en liberalen zou volgens hen echter slechts mogelijk zijn, indien aan Gaston Eyskens een andere porte feuille wordt toegewezen dan die van KATWIJK AAN ZEE INSCHRIJVING AMBACHTSSCHOOL. Door de directeur der Gemeente Be drijven alhier, is gistermogen aanbe steed de electische installatie en blik sembeveiliging ten behoeve van de Am bachtsschool. De inschrijving was als volgt: C. J. de Jong Zn., Katwijk a. d. Rijn f. 11.148.9J. Techn. Bureau Koel man, Oegstgeest f. 11.900. Iemco N.V., Leiden f. 11.947 f Ergon Electric, Leiden f. 15.465. J, H. Schaart N.V., Katwijk aan Zee f. 15.889. Te 's-Gravenhage behaalde onze plaatsgenoot, de heer D. van Duyven- voorde Hzn, het diploma voor motor- machinist -kleine handelsvaart. De extra-collecte van de Herv. Kerken heeft f. 634,80 opgebracht. Onze plaatsgenoot de heer A. Dij ken, onderwijzer aan de Herv. 7de ieer- jaarschool is met ingang van 1 Juli be noemd tot hoofd van de Chr. school te Medemblik. Onze plaatsgenoot de heer C. van Rooyen Jr. is benoemd tot tijdelijk on derwijzer aan dè Chr. Opleidingsschool alhier. Mej. W, van Beelen, alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de Sa- vornin Lohmanschool. Donderdag 30 Juni'des namiddags tussen 4.30 en 5 uur, zal er ten raadhui- ze gelegenheid worden gegeven tot kosteloze inenting of herlnenttng van kinderen tegen pokken. Het 6-jarig dochtertje van de banketbakker De Kort is hedenmorgen in de ouderlijke woning van de trap gevallen en vervolgens met een her senschudding naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. Haar toestand was bevredigend. VISSERIJBERICHTEN KATWIJK AAN ZEE, 29 Juni. Vangst- berichten van hedenmorgen: KW 67 8 h.; KW 18 10 KW 78 20 k.; KW 39 6 k.; KW 32 17 k.; KW 20 25 k.; KW 33 8 k.; KW 97 34 k.; KW 147 7 k.. KW 138 11 k.; KW 25 6 k.; KW 14 24 k.; KW 9 4 k.; KW 3 5 k.; KW 140 8 k.; KW 54 16 k KW 110 45 k.; KW 43 18 k KW 42 40 k KW 15 4 k.; KW 123 3 k KW 50 1 k.; KW 167 23 k.; KW 130 17 k.; KW 65 1 k.; KW 175 11 k.. KW 127 3k.; KW 129 5 k.; IJM 268 65 k IJM 283 6 k.; IJM 75 3 k., SCH 353 3 k.; SCH 36 4 k. Geen vangst: KW 144, KW 86, KW 83, KW 48. KW 41, KW 73, KW 5, KW 173, KW 168, KW 163, KW 124, KW 56. KW 68, KW 16. KW 161, IJM 74. Gemiddelde Vlaardlngen 1 k., Scheve- nlngen 7 k., Katwijk 10 k. Geen afslag. SCHEVENINGEN. 29 Juni. Besommin gen: SCH 17 f.170; SCH 119 f.100; SCH 165 f. 30; TH 47 f. 300; KW 61 f. 140; KW 215 f. 190; OD 5 f. 300; OD 17 f. 260; OD 2 f. 170; OD 20 f. 210; OD 3 f. 230; SL 16 f. 170; SL 8 f. 120; ARN 8 f. 320. IJMUXDEN. 29 Juni. Besommingen van hedenochtend: IJm. 19 f. 15 800; IJm. 117 f. 11.100; IJm. 16 f 24.000; IJm. 249 f.560; LJm. 23 f.2300; LJm. 213 f.660. Totale aanvoer 2440 kisten; geen verse haring. KW 44 met 74 k.. en 40 k steur- haring eigen vangst, overgenomen van de KW 42 84 en 42 steurharlng, KW 43 21 k., KW 110 3 k. financiën. Slechts in dat geval name lijk zouden de liberalen de belofte, die zij hun kiezers hebben gedaan, de di recte belastingen met 25% te verlagen, in vervulling kunnen doen gaan, aldus zegt men. Men ziet de t-aak van Van Zeeland in sommige politieke kringen dan ook meer als d,ie van een informateur dan als van een formateur. Men zal zich herinneren, dat ook bij vorige rege- ringscrises dergelijke informateurs de weg hebben geëffend voor hun opvol ger, die dan de eigenlijke kabinetsfor mateur werd. In het algemeen is men de opvat ting toegedaan, dat de vorming van 'n nieuwe regering geruime tijd in beslag zal nemen. Opmerkelijk is de uitlating van een gewezen katholiek minister, dat z.i. de regering niet gevormd kan wor den voordat het parlement bijeen ls geweest. Dit zou zijn na 11 Juli, de da tum, waarop de provinciale raden de 46 senatoren zullen kiezen, die met de 106 direct gekozenen en de 23 gecoöp teerde senatoren tezamen de Senaat zullen vormen. De kabinetsformateur heeft heden morgen op een persconferentie ver klaard, dat hij hedenmiddag bespre kingen zal aanvangen met de ministers van Staat en de leiders der socialisti sche en liberale partijen. De onderhan delingen zullen, naar Van Zeeland meedeelde, gevoerd worden op basis van, het partijprogramma der CVP. Hedenmorgen heeft Paul van Zeeland geconfereerd met de leidende persoon lijkheden der christelijke volkspartij. Hij zeide verder, dat hem op het ogenblik nog geen enkele-oplossing voor ogen stond en dat het resultaat der besprekingen van hedenmiddag afge wacht diende te worden. Van Zeeland verklaarde voorstander te zijn van een kabinet op zo breed mogelijke basis -met progressief karak ter. Gisteravond heeft de kabinetsforma teur een telefonisch onderhoud gehad met Spaak, die op het ogenblik in Pa rijs vertoeft. Op een vraag van een der journalis ten antwoordde de katholieke staats man, dat de geruohten omtrent een de valuatie van de franc, die na zijn be noeming tot kabinetsformateur de ron de deden, met de meeste nadruk tegen gesproken konden worden. Veluwe wordt gehouden op 21 Juli. Na de pauze werd een pröefkeuring gehou den van konijnen door alle aanwezige leden onder leiding van de keurmeesters Rol en Westgeest. Voor het propaedeutlsch examen voor scheikundig ingenieur slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft onze plaatsgenoot E. H. Houwink. Begrafenis slachtoffers van vliegramp bij Bari Naar wij vernemen zijn de begrafenis sen van 13 bij de ramp met de „Roer mond'' omgekomen inzittenden als volgt vastgesteld: De heer (W. J. van Dort, mevr. M. P. van DortVan Abcoude: Vrijdag 2 Juli om 14,00 uur. begraafplaats „Heiderust" te Worth/Rheden; mevr. H. Esser Schiebel. R. D. Esser, T. C. Esser; Za terdag 2 Juli om 13.00 op .Nieuw Eik en Duinnen", Den Haag; mevr. J. C. C. MeelhuyzenVan Son: Vrijdag 1 Juli om 14.15 uur op „Oud Eik en Duinen"; de heer S. K. van 't Hof, mevr. E. van 't HofDijkstra: Zaterdag 2 Juli om 11.30 uur te Zaandam; de heer F. G. Dikkers: Vrijdag 1 Juli om 14.00 uur op de Alg. begraafplaats te Delden; dr ir A. G. A. Idenburg: Zaterdag 2 Juli om 12.00 uur op Oud Eik en Duinen; ste ward P. J. van Overbeek: Vrijdag 1 Juli om 14.00 uur op de begraafplaats „Zorg- vlied" te Amsterdam; stewardess C. A. Timmermans: Zaterdag 2 Juli om 10 uur OD het kerkhof Jonkerbos, Nijmegen. Vlieger tweede klas J. Tuyt: Zaterdag 2 Juli om 15.30 uur op „Nieuw Eik en Duinen", den Haag. Op uitdrukkelilk verzoek van de fa milieleden zal de begrafenis van de fa milie Van Hasselt in alle stilte geschied den. GEHEIMHOUDINGSPLICHT VOOR DUITSE ARBEIDERS IN BRANDENBURG? Het Sovjetrussische militaire bestuur ln Brandenburg heeft ongeveer 200 Duitse employé's gedwongen een be lofte tot geheimhouding over hun werkzaamheden te tekenen, zo meldt het met Britse licentie verschijnende blad „Telegraf". De arbeiders zou ge zegd zijn, dat schending van de belofte gelijk zou staan met „sabotage, straf baar volgens de Sovjetrussische militaire wetten". Ook werden zij gewaarschuwd, dat het hun als een misdrijf zou wor den aangerekend, Indien zij de Weste lijke sectoren van Berlijn betraden, aldus de „TelegraJ". DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. By K3. zün afgewezen de verzoeken om gratie van de doodstraf bij sententie van het bijzondere Hof te Leeuwarden opgelegd aan: A. Kaper en P. Schaap." De vonnissen zijn inmiddels voltrok ken. K., vroeger brigadier-rechercheur, was tijdens de bezetting verbonden aan het bureau Joodse zaken in Amsterdam. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan moord, mishandeling van gearresteerden, aan houding van Joden en in het algemeen* hulpverlening aan de vijand. S., eveneens politieman, was tijdens de bezetting eveneens verbonden aan het bureau Joodse zaken in Amster dam. Later kwam hij ook in Gronin gen, om er te werken voor dë SD. Hij heeft verscheidene personen dood geschoten, mishandelingen gepleegd, huiszoekingen en arrestaties verricht. Ook schoot hij te Bakkéveen (Fr.) 10 arrestanten dood. nadat hij de slacht offers eerst had mishandeld. .AANVAL" VAN BOMMENWERPERS GLANSRIJK AFGESLAGEN. Bij het krieken van de dag werd van morgen het Nederlandse convooi. uitge breid met de vier Belgische mijnenve gers en met drie Britse destroyèrs,aan gevallen door vliegtuigen. Om kwart over vier meldde het Radarschip Sumba vijr andelijke vliegtuigen: Nederlandse Mit chell bommenwerpers, die 10 minuten later, laag over het water scherend, ko mend uit de richtine van de Belgische kust. het convooi attaqueerden. Op een doel dat 500 meter achter de Piet Hein gesleept werd. werden tot tweemaal toe bommen geworpen. Een half uur daar na waren snelle Spitfires boven het con vooi en werd de aanval der bommenwer pers afgeslagen. Om kwart voor zes werd het sein „all clear" gegeven. Aan boord van de Piet Hein had alles prachtig gefunctionneerd. Schip en bemanning hadden de aanval elansrük doorstaan. De afstand tussen de Piet Hein en de Britse jagers, welke het convooi openden, was n.l. naar schatting 7 km. De oefening was zeer realistisch .al bleef ook ditmaal het schieten achterwege. Nu weer nieuwe avonturen tegemoet! Maandagmorgen vond onder grote be langstelling de officiële heropening plaats van de verbouwde openbare kleuterschool. Hierbij waren van ge meentewege tegenwoordig de burge meester mr W. J. Woldringh van der Hoop, de wethouders H. P. Bloot en D J. Kiê-h, de gemeentesecretaris D. C. O. Boekhoven, de .directeur van ge meentewerken O. R?us en de directeur van gemeentebedrijven'J A. Blom. Van de Wederopbouw waren aanwezig de neren. Klcoj, Me'jturg- en Kriele, van het comité var» toezicht mevr. Wol dringh van dei Hoop, mevr. 's Jacob, mevr. Boekhoven en mevr. Parlevliet. In de speelzaal, welke .versierd was met vele bloemstukken, nam de burge meester als eerste spreker het woord. Het is vandaag voor ons een grote feestdag. Een klein stukje wederopbouw is tot stand gekomen. Van -het oQde gebouw uit 1848 ls niet veel meer over. Wij mogen tröts zijn op het nieuwe. Een woord van dank komt toe aan mej. Brandse én haar' "personeel. Haar werk werd geleid door liefde voor het kind. Het is het gemeentebestuur een groot genoegen aan mej. Brandse en de dames van het comité van toezicht de school ever te dragen. Moge deze school groeien en bloeien en' een groot succes hebben. Mevr. Woldringh v. d. Hoop. voorzit ster van het comité van toezicht, zeide mede namens ae leerkrachten, de 'bur gemeester hartelijk dank voor de nieu we school. Wij zijn het gemeentebe stuur zeer dankbaar, dat deze verbou wing zo gauw ter hand werd gëriomen. Het resultaat is werkelijk een school, waarin de Katwijkse jeugd volgens de modernste methode kleuteronderwijs zal kunnen ontvangen. Als bewijs van de grote waardering voor al het werk dat mej. Brandse en de onderwijzeressen hebben verset, werd een doos blokken aangeboden. Mej. Brandse bedankte, mede uit naam van het personeel. Zij bood de spreuk aan, die bij de ingang was aan gebracht"; „Help rfiy het zelf te doen". Wij willen, zei spr., van de kleuters zelfstandige mensen maken.-Nahjené de moeders rbóden ipevr. Pus en ïpevr. Kuipers een electrische klók aan. Na de openingsplechtigheid werd de school bezichtigd. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Op VRIJDAG 1 JULI a.s. des namiddags 4 uur zal de Wij spreken de hoop uit dat het publiek van deze dienst tot voor lichting een ruim gebruik zal maken. Voorlopig zal de Toonkamer geopend zijn op werkdagen van 16 tot 18 uur. F. H. KEMPKERS, Directeur Water- en Lichtbedrijven te Alphen aan den Rijn .I1IIIIIIIIII111II1IIIIIIIIIIIUII1IIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN VOORHOUT De heer D. J. A. Vester alhier slaagde te Delft voor het propaedeutlsch examen voor bouwkundig ingenieur. WASSENAAR RIJNLANDS LYCEUM. Voor het eindexamen van de afde ling HB.S. B van het Rijnlands Ly ceum slaagden: mej. Y. Klusman en F. M. Gerritzen, F. F. van Haeften, T. H. van den Honert, H. Knape, P. Landsman, J. de Leede, G. van Leeu wen, R. J. Moorrees, L. J. van Ruyven, T. Smit. A. J. W. van der Stigchel, T. J. de Vries, J. Westenberg. M. J. Coenen. H. P. van Gorcum, J. A. den Haan, C. Kamsteeg, A. van Noortwijk, I. W. Nortier, H. Roos, J. F. Vink, R. N. Zeven. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard zal de Muziek vereniging „Excelsior" vanavond om 8 uur op het Burchtplein een concert geven. De collecte voor Slmavi heeft f. 2648 opgebracht. In „Het Wapen van Wassenaar" werd een ledenvergadering gehouden van de Pluimveevereniging „Wasse naar". Er werd vastgesteld een jonge dierendag te houden op Zaterdag 13 Augustus De excursie naar Ouwehands Dierenpark en het Natuurpark Hoge ALPHEN steun Wettig gezag. Met het huis aan huis bezorgen van een keurig verzorgde folder, waarin de bewoners van onze gemeente worden aangespoord zich aan te melden voor de verschillende reserve-formaties van leger en politie, ls de plaatselijke com missie van Steun Wettig Gezag onder leiding van burgemeester Mr F. M. A. Schokking haar werkzaamheden be gonnen. Inschrijvingen worden ingewacht bij de heer A. Hofland, die zitting heeft ten gemeentehuize. GESLAAGD OPENLUCHTCONCERT VAN „ARTI". Het was de plaatselijke muziekvereni ging „Artl et Rellgioni", welke gister avond in de muziektent een populair openluchtconcert gaf, waarvoor een be hoorlijke belangstelling besjond. De verschillende nummers werden vlot en met vaart gespeeld en het publiek ge noot kennelijk van de pibtige muziek. Het weer werkte bovendien prachtig mee, zodat het goed vertoeven was in het bospark, Ds Jeugd roerde zich even wel wat te veel* een verbod om met rijwielen het terrein te betreden zou wellicht een rustiger luisteren mogelijk maken. TOELATINGSEXAMEN CHR. LYCEUM Na gehouden examen zijn tot de le klas van het Chr. Lyceum toegelaten: W. D. G Boot. K. H J. K. Boot. H. J. Begeman. G. A. de Bruijne, Leider dorp, J. van Dam, C. Doelman. P. Doel man. W, Domburg, Zwammerdam. Ja- coba C. van Dijk, Leiden. H. van Elk, J. van Gemeren P. C. HoogerdUk. Hazers- woude. J. A. Huijssoon H. M. de Jong, P. de Jong. J. J. Jongenburger. Boskoop. Masje C. Kalkman. C. Kamp. Woerden, A. D. Kardol, Hermina G. A. Kempkes, Waddinxveen,. C. J. G Keijzer. A R. Keijzer. P. T. Koetsier. Boskoop. H. A. Lammers. A. de Leeuw Boskoop. A. R. Nanninga, Boskoop. Jenne Noordhoek, Bodegraven. J. J. van Noort, C. Offers, Cornelia Oppelaar. Hazerswoude. Pie- ternella den Otter, C. Plomp. Leiden, Gezina L. J. van Reenen, Woubrugge, J. de Rooy, Boskoop W. M. Schouten, D. Tom, J. Veerman, Bodegraven, K Veer man. Bodegraven. J. Verheul. Waddinx veen, A. Vink, Bodegraven. A. J. Vlieger, Katina van Vliet, Gouda. J. S. Vroege, B. W. van de Waal, Bodegraven, W. C. H. van der Wolf. Johanna M B. Ydo, Bodegraven, C. Zaal. Bodegraven. Frede- rika L. Zwaan. Oegstgeest. H. Heuvel man, Ouderkerk a d IJssel, Gerrie Pros man. Gouderak. Waar geen woonplaats werd vermeld, is dit Alphen aan den Rjjn. De Arrondissementsrechtbank te Leeuwarden heeft een lijst van aanbe veling opgemaakt ter vervulling van de vacature van kantonrechter, waarop vermeld mr J. A. de Jong, alhier, grif fier van het kantongerecht, tevens ad vocaat-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te Den Haag. BOSKOOP Bij de onderlinge wedstrijden met politiehonden te Alphen a. d. Rijn be haalde onze plaatsgenoot, de heer D. Ramp, de eerste prijs benevens de wis selbeker en de heer P. A. Spruijt al hier, een 4e prijs. BENTHUIZEN VAN ZATERDAG OP ZONDAG GEEN WATER. De nieuw aan te leggen rijksweg van Ypenburg naar Amsterdam kruist de Kniplaan alhier, waarin de transport leiding van het verzorgingsgebied van de drinkwaterleiding „De Tien Ge meenten" ligt. Door de aanleg van deze verkeersweg moet de transportleiding over een ge deelte worden omgelegd; de voorberei dende werkzaamheden zijn zover ge vorderd, dat dit zal geschieden in dc nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 Juli, aanvangende om 12 uur 's nachts. Iedere aangeslotene wordt aanbevolen om Zaterdagavond een kleine voorraad water te tappen voor 's nachts en Zon dagmorgen, waarbij uitdrukkelijk wordt verzocht niet meer water in voorraad te nemen dan beslist nodig is. Naar wij vernemen heeft de heer Th. J. van Vliet. 2de ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier met ingang van i Augustus ontslag gevraagd. B. en W. hebben dit ontslag aan vaard. doch onder voorbehoud van de datum van ingang. NIEUWKOOP GEVAARLIJKE KETTINGEN De met lange punten voorziene ket tingen, zoals die ter versiering nog bij enkele huizen in de Dorpsstraat voor komen, zijn voor de kinderen altijd een min of meer gewild speelgoed. Dat het spelen hiermee zeer gevaar lijk is, ondervond de 11-jarige A. M., die trachtte over de kettingen te springen. Zij kwam te vallen en wel zodanig, dat een der lange ijzeren pun ten tot ver ln haar been drong. Op het hulpgeroep kwamen verschillende om standers aanlopen en bevrijdden haar uit de zeer pijnlijke positie, waarna zij het huis van de opperwachtmeester der Rijkspolitie werd binnengedragen, al waar de juist passerende arts dr M. Koert, haar de eerste hulp kon ver lenen. Na vehbonden te zijn, werd zij naar huis vervoerd. DE OUDEN VAN DAGEN OP REIS. Gisteren maakten onze ouden van dagen hun jaarlijks reisje. Begunstigd door fraai zomerweer vertrokken om 9 uur een drietal bussen en enkele auto's met c.a. 130 personen vla Bodegraven Utrecht, Bilthoven, Amersfoort naar het hoofddoel van de tocht: Apeldoorn. Men werd hartelijk uitgeleide gedaan door de Nieuwkoopse bevolking", die reeds vroeg de vlaggen had uitgehan gen. Tegen 12 uur arriveerde het ge zelschap te Apeldoorn bij de Julianato- ren. Vele oudjes waren hier nog nooit geweest en men begrijpt dat zij zich de ogen uitkeken. De bekende vermake lijkheden als bootje varen, lachspiegels en zelfs het beklimmen der toren waren bijzonder in trek. Halfvijf werd het vertreksein gebla zen. De terugtocht ging via Ede, Scher- penzeel en Woudenberg, langs de Oude Rijn, Woerden en Alphen terug. Half- negen arriveerde men bij het Sport hotel, waar de muziekvereniging „Eens gezindheid" het gezelschap verwelkom de met vrolijke marsmuziek. De presidente van het werkcomité, mevr. Bourguignon dankte de oudjes voor hun prettige medewerking. Ds De Jong sprak namens het ere-comité en de heer Stam dankte ten slotte allen die op enige wijze aan het slagen van deze tocht hadden medegewerkt. De Anjerbloera oollecte heeft al hier f. 111.61 opgebracht. De collecte voor het nationaal ge schenk dat het Koninklijk gezin zal worden aangeboden ter gelegenheid van hun koperen huwelijksfeest, heeft f. 120.69 opgebracht. Vrijdag 1 Juli zal de Raad in open bare zitting bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m Voorstel inzake aan bouw gemeentehuis; voorstel tot het vernieuwen van de landhoefden met brug in de gemeentevaart; voorstel tot de legatie van bevoegdheid tot verhu ren van nieuwgebouwde gemeentewo ningen; verlenging termijn fraude^ verzekering met 5 jaren en wijziging begroting dienstjaren 1948 en 1949. TWEEDE KAMER. Interpellatie-aanvraag Wagenaar. Bii de aanvang van de vergadering-der Tweede Kamer heeft de heer Wagenaar (C.P.N.) hedenmiddag verlof gevraagd aan de regering, in verband met geruch ten daar omtrent, vragen te mogen stel len. namelijk of er plannen tot devalua tie betaan en zo ja, welke. Op deze aanvraag zal de Kamer mor gen beslissen. CHR MIDDENSTANDSBOND VERGADERT. Onder leiding van voorzitter P. C. Ta- meling kwam de Christeliike Midden standsbond te Utrecht hedenmorgen in algemene vergadering bijeen. Bij de Chr. Middenstandsbond zij a thans 2o vakbonden aangesloten met een totaal van circa 13000 leden. Het werd een ge-, lukkig verschijnsel genoemd, dat men. meer en meer overgaat tot het stichten; van bondsbureaux en het aanstellen van meestelde'bestuurders. De in-het jaar verslag geuite mening werd onder streept. dat de- economisphe maatregelen ten opzichte -Van het,bedriifs!eVeh, spe ciaal wat betreft dé' middenstand, de grenzen van het, redelijke, overschrydeu., De scherpe calculatie vah de' prijzën ma- ken in vele gevallen een redelijk bestaan in de detailhandel onmogelijk, aldus de oorzitcer. In de middagvergadering zal wegens het bedanken van de heer Ta- meling een nieuwe voorzitter worden gekozen. NIEUWE UITGAVEN. Kruistocht door Eorópa. Bij de firma Relnemann te Den Haag is uitgekomen de Nederlandse vertaling van Dwlght D Elsenhower's „Kruistocht door Europa". Daarin beschrijft de voor-, mallge opperbevelhebber van de Westerse geallieerde legers vrij en open zyn in drukken over de strijd ln Noord-Afrlka, later op Sicilië en ln Italië eü tenslotte de inVasle ln Normandlö die eindigde ln de volledige Duitse nederlaag. En al moge Elsenhower dan n,let beschikken- over de fascinerende stijl van een Winston Chur chill, niettemin ls ook zijn boek alleszins de aandacht overwaard en biyft men, een maal begonnen, "vol aandacht volgen, het geen zich" op het wereldtoneel afspelen ging. gezien door de bril van de leider der operaties zelf. Volkomen overzichtelijk waar nodig, met kaarten etc. toegelicht kan men volgen, hoe het Hltler-reglom tenslotte de genadeslag werd toegebracht. Klaar en duidelijk wordt het de lezer voorgelegd. Naast het militaire spel krijgt men tevens een inzicht in het politieke spel. dat zich daarnaast afspeelde, hetgeen de militaire zijde niet altijd ten goede kwam en de militaire leiders wel eens grote moeilijkheden opleverde. Een interessante uitgave, die de volle aandacht verdient. De Arabische Wereld. Bij het Uitgeversbedrijf „De Spieghel" to Amsterdam zal het licht „De Arabische Wereld" van Philip K. Hllll, professor aan de Amerikaanse Prlnoeton-Unlversltelt. Het ls een waardevol resumé uit zijn grote uitgave over dit chapiter dat voor degene, die deze wereld nader wil leren kennen, diepe aspecten opent. Problemen en verlangens der Mohammedaanse wereld ziet men te voorschijn treden uit deze opbouw van het verleden en zo wordt een goed inzicht verkregen, wat er leeft ln het midden-Oosten. Voor cn Achter het Voetlicht. Mr J. H. Penning gaf uit bij de Uit geverij. „De Kern" te Den Haag een be schouwing over het hedendaagse toneel hier te lande. Gezelschappen, leiders, toneelllsten van betekenis, allen worden onder de loupe genomen en.^chrflver geeft daarbij zijn persoonlijke visie. Alle facet ten van het Plankenleven worden succes sievelijk op overzichtelijke wijze behan deld. Een herdruk. Verschenen Is by de Uitgeverij Born N.V. te Assen een 2e druk van. de goede uitgave van H. Chr. G. J. van der Man- dere: Dertig Jaar wereldstrljd. een ge schiedenis in het kort, maar toch zeer overzichtelijk van wat er ln ons wereld deel ln, twee wereldoorlogen, die feitelijk een ,verlengstyk vormen, is voorgevallen. Waar deze uitgave belangrijk in prijs is verlaagd ls zy- onder berèlk van velen gekomen. DE STAKING IN DE LONDENSE HAVENS. De 4000 havenarbeiders'te Surrey,die zich gisterochtend op het werk hadden aangemeld, werden er van verwittigd, dat men besloten had de havens te slui ten zolang het personeel zou weigeren de aldaar liggende twee Canadese'sche pen te lossen. De leidefs der staking richtten daar op terstond een oproep tot alle Lon- dense havenarbeiders om eveneens het werk neer te lep een. De vakbondsafgevaardigden der ha venarbeiders hebben zich tegen staking verzet. Er werd door de arbeiders een storm achtige protestvergaderine 'bii de ingang van de havens gehouden Er worden niet-officiële comité's gevormd en-vrij willigers eaan de havens af om alle ar beiders. die nog aan het werk zijn.- tot staken te bewegen. De nationale verenigde unie.van ha venarbeiders heeft een massavergade ring op heden aangekondigd. Ook func tionarissen van de „Transpon and'Ge neral Workers Union", welker leden eveneens bij de kwestie betrokken zijn nogen een massa-bijeenkomst te organi seren. Volgens mededeling van ambtelijke zijde wordt thans op 31 schepen in de Koningshavens en op 11 schepen in de Surrey-havens niet gewerkt. Onder deze schepen zijn grote oceaanstomers met voedingsmiddelen,, o.a. 4 met dui zenden tortnen bevroren vlees. Ongeveer 6000 arbeiders van de Ko ningshavens en nog 900 in de Surrey- havens zouden ln staking zyn. TEGEN DE KU KLUX KLAN. De gouverneur van de Amerikaanse staat Alabama. James Folsom, heeft zijn handtekening geplaatst onder een met 84 tegen 4 stemmen door de Kamer aanvaarde wet, waarbij het dragen van maskers in het openbaar wordt verbo den. De gouverneur verklaarde, dat streng zou wprden toegezien op nale ving van deze wet, welke hoofdzakelijk gericht is tegen de practiiken van de Ku Klux Klan en dergelijke organisa ties. v/aarvan de leden gemaskerd op treden. BEURSOVERZÏCHT AMSTERDAM. 28 Juni. Geleldeiyk treedt de beurs in de va- cantieperiode. De jaarverslagen van de meeste ondernemingen zyn nu versche nen en er zouden wel heel bijzondere dingen moeten gebeuren, wil de markt wat levendiger worden. Dat bijzondere zou kunnen zijn een herziening van de valutaverhoudingen. En inderdaad blijft deze mogelijkheid aanwezig en duren de conferenties tussen de ministers van Financiën voort. Vandaag was de stem- ming bijzonder ongeanimeerd. De be langstelling ontbrak volkomen en in geen enkele afdeling viel een ontwik keling van enige betekenis te constate ren. Het heden verschenen Jaarverslag van- Philips was nog slechts ln zeer be perkte kring bekend en oefende prac- tisch geen invloed uit. De stemming voor de Internationale industrlefóndsen was nauwelijks pryshoudend en Aku liep zelfs 2% terug. Van de mUnbouw- ondëmémingen blijft de algemene ex ploratie de aandacht trekken, mede op het gerucht dat een nieuwe bron zou zyn aangeboord. Kon. Olie bewoog zich rondom de vorige koers, de handel was echter minimaal. Ook voor Indonesische fondsen viel slechts geringe belangstelling te con stateren, doch de koersen bleven vry goed gehandhaafd, met uitzondering van HVA, die tegen het slot iets in zakte. De aandelen der Curacaosche Handel Maatschappy, die een aanbod gedaan heeft tot het overnemen van de aandelen der Kaashandel Maat schappy „Gouda", werden vernomen op 240, hetgeen voor de „Gouda" uitkomt op 192. Een ongeanimeerde stemming heerste op de Staatsfondsenmarkt, waar vooral de investeringscertificaten zich moeiiyk konden handhaven. Woensdag 29 Juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000.— Vorige O. K. koers v. hedep Ned. .'46 3% 100 Ned. "47 3% 3 97% Dollar-Ing '47 3 106& Investeringscert. 3 97Vè Ned. p. 1962/4 m.b. 3 98% Indlë -37 A 3 95% Grootboek '46 3 97fJ ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 80Vz N. Ind. H bank 111% Ned HandelmU153 AKU 157% 168*4 Lever Br261 */8 261 Philips 228% 228% Wilton Feyenoord 149% Kon. Olie 302'4 300 Amst. Rubber 134% 133 Dell-Bat My 97% Holl Amer iyn 145*4 Kon N Stoomboot 120% 119% Ned Scheepv Unie 160% 158% HVA157 «4 154*4 Java Cult. 81 Deli Bat. My131 Dell My 148% Senembah 138 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 100 Den Haag 1947 I 3 103^ R'dam '37 I, n 3% 101% Industr. Obligaties Lever's Zeep My 3% 103% Kon. Petr. My 3% 103% NIF.T-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsteró. Bank 158i/a Rotterd. Bank 167% Twentsche Bank 163% Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr.fabr 323 Rott. Droogd MU 346 Zwanenb. OrganoD 178 Handelsondernemingen Born. Sum. _H. MU 143% Internatlo 186 Spoorwegen Dell Spoorw My. 60% Voorl. genoteerdt aandelen Albert Heyn 174*4 Ned. My Walv.Vrt. 112 Amerik. fondsen Anaconda 26% Shell Union35

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3