T. D. brengt serenade aan diamanten bruidspaar STADSNIEUWS Met een enkel woord VRAAGT U EEN AMBTENAAR, hoe U behang moei plakken! Officiële publicatie WOENSDAG 29 JUNI „Vlieger" prachtig gered met hélicoptère UITSTEKENDE STEMMING OP DE „PIET IIEIN". Öe A.N.P.-verslaggever aan boord van H.Ms. Piet Hein seint, dat het red den van in zee gestorte vliegers met behulp van de hélicoptère mogelijk is, werd gistermiddag bewezen door lui tenant ter zee vlieger Senger voor de kust van Zandvoort, De uitkijk van H.M.'s „Queen Wilhelmina" ontdekte een vlot met een „verongelukte" vlie ger. Direct werden SOS-signalen uit gezonden. Op het vliegveld Valken - burg, waar men deze signalen opving, werd een hélicoptère uitgezonden. 35 minuten later was het toestel bo ven het vlot en slaagde men er met lün en haak in de „vlieger" (in dit geval een pop) uit zijn benarde toe stand te bevrijden, zodat hij even later op de „Queen Wilhelmina" kon worden afgeleverd. De proef achtte men uitstekend geslaagd. H.Ms. „Piet Hein" had juist teen de hélicoptère in actie kwam. een achter stand, welke door een defect aan de stuurinrichting was ontstaan, ingelopen. Dank zij de gladde zee en het mooie weer is de stemming overal aan boord uitstekend. Van de oorlogsbodem af kon men door de verrekijkers zien, dat tal loze badgasten aan het strand waren. Het moet voor de badgasten, die in het bezit waren van een kijker, een fan tastisch gezicht zijn het Nederlandse smaldeel voorbij te zien varen! Omstreeks 10 uur gisteravond voeg den zich vier Belgische mijnenvegers bij het convooi. Even daarna werd naar het Westen gedraaid op weg naar de Engelse Zuidkust. En dan gaat 't eigen lijk pas ernst worden 1 MINISTER VAN MAARSEVEEN ONTVING U.N.C.I.-LEDEN. Drukbezochte receptie. Maandag heeft minister Van Maar- seveen de drie leden van de commissie der Ver. Naties ieder afzonderlijk ten palcize ontvangen. De besprekingen werden op een hartelijke toon en in een sfeer van gemeenschappelijk ver trouwen in het bereiken van de geza menlijke doelstellingen van Indonesië en Nederland gevoerd, aldps een offi ciële mededeling. Maandagavond hebben de H.VK. en mevrouw Lovink de leden en adviseurs der Republikeinse delegatie, van wie enige door hun dames werden verge zeld, op een informele cocktailparty ten 'paleize ontvangen, teneinde hen in de gelegenheid te stellen, kennis te maken met minister Van Maarseveen. Gisteravond hadden de heer en me vrouw Lovink in het paleis een zeer druk bezochte receptie, mede ter ge legenheid van de terugkeer van minis ter Van Maarseveen naar Nederland. TWEE METEOR-VLIEGTUIGEN IN BOTSING. Piloten ongedeerd. Tijdens de vannacht voortgezette ge combineerde manoeuvres van de West- Europese strijdkrachten zijn twee Me- teor-vliegtuigen boven Doncaster in Engeland met elkander in botsing ge komen; de piloten bleven ongedeerd. Zoals bekend neemt ook een groep Nederlandse Meteor-atraaljagers aan de oefeningen deel. Wij vernemen van het Commando Luchtmacht te 's-Gra- venhage, dat daar nog niets bekend is over een ongeval met Meteor-vlieg tui gen. (Foto LeHsch Dagblad/Van Vliet) Voor en in de woning van het dia manten bruidspaar J. MarijtDe Water in ae Lange Raamsteeg was het gister avond feest. De Harmonie-kapel T. en D. bracht een serenade en de buurtbe woners staken hun vreugde niet onder stoelen of banken. De voorzitter van de Kapel, de heer Cornet, feliciteerde het diamanten ouderpaar, terwijl de bruide gom, die niet minder dan 57 jaar het vak van sigarenmakerwaarvan ruim 45 jaar bij de Edelachtbaar-sigarenfa briek) heeft uitgeoefend, een kistje si garen in ontvangst mocht nemen. Bruid en bruidegom, die beiden in hun 81ste laar zijn en nog over een goede gezond heid beschikken, waren blij verrast door dit hartelijk medeleven waarin buurtbe woners, vrienden en bekenden het bruidspaar in de afgelopen dagen al ruimschoots deden delen. Op 11 Juli valt de trouwdag, doch voordien zullen bruid en bruidegom nog heel wat handen heb ben te drukken. ZALM VAN 21 POND AAN HENGEL! Bjj het Bernse Veer aan de Maas wist de heer J. van Overdijk uit Vlij men een zalm te verschalken van maar liefst 21 pond. Het was een hele toer de vis op het droge te brengen. De zalm werd door een vishandel voor f. 126. overgenomen. Rond Djokja's ontruiming MORGEN DE LAATSTE FASE. Aan de vooravond van de ontruiming van de stad Djokja seinde de correspon dent van Aneta uit Djokja dat in. de loop van de dag Nederlandse troepen bewegingen plaats vonden, waarbij o,m. de troepen uit Kaliurang, Klasan en de bezetting van het vliegveld Maguwo op Djckja werden teruggetrokken. Dit terugtrekken verliep zonder inci denten, met uitzondering van één geval, waarbij de Nederlandse troepen door drie man werden beschoten, die zijn neergelegd. Bjj dit incident wa ren waarnemers van de Commissie der Ver. Naties voor Indonesië aan wezig. De bezetting van Kaiiurang door Ne derlandse troepen zal, met het oog op de watervoorziening, zo lang mogelijk worden gehandhaafd, terwijl ook de A.N.I. E. M. (de Alg. Ned.-Ind. Electri- eiteits Mij.) tot op het laatste ogenblik voor de levering van stroom zal zorg dragen. De militaire waarnemers van de Com missie der Ver. Naties zijn uiterst actief. Zij doorkruisen het gebied van Djokja in hun jeeps voortdurend. De ontruiming van Djokja begon vanmorgen door de T-brigade uit de aan de zuidelijke stadsrand gelegen militaire posten, 's Middags tegen 3 uur zullen de laatste Nederlandse troe pen uit Djokja zijn teruggetrokken. Zij zullen dan afmarcheren in de richting van Magelang en stellingen innemen, die op een afstand van ongeveer 6^ K.M. van laatstgenoemde stad zijn ver wijderd. Morgen vindt de laatste fase van de ontruiming plaats, waarbij de Neder landse troepen zullen worden terugge trokken naar definitieve, bulten de re sidentie Djokja gelegen stellingen. WEER EEN COMMUNISTISCH STAALTJE. Een nieuwe variatie van de commu nistische activiteit te Djokja is het vol gende: De laatste dagen verscheen op de muren van het „Slti Inggil" (een deel van de buitenkraton) een roodge verfde sikkel en hamer, versierd met pornografische tekeningen en obscene prenten aan het adres van Sukarno, Hatta en andere Republikeinse promi nenten. De militaire waarnemers wer den hiervan in kennis gesteld en be zichtigden de tekeningen. Een patrouil le van de Ned. Veiligheidsdienst lag enige tijd in een hinderlaag om de da ders te betrappen en te arresteren, doch zonder resultaat. Hierna werden de te keningen verwijderd. „In verband met de veiligheidstoe stand acht de Sultan htt niet raadzaam, dat reeds bij de officiële overdracht Ne derlandse correspondenten aanwezig zijn. Deze maatregel is bedoeld als een voorlopige". Morgen vertrekt het vlieg tuig van de Unci naar Djokja met een aantal correspondenten, voorts met drie leden van het werkcomité van hpt Knip (voorlopig Republikeins parlement), vijf adviseurs van dé sub-commissie voor de terugkeer naar Djokja, het hoofd van de Republikeinse PTT-dienst, Diar, en de minister van voorlichting, Moh. Natsir. AMERIKAANSE JOURNALISTEN BIJ SUKAWATI. De president van Oost-Indoneslë, Su- kawati-, heeft in zijn paleis de Ameri kaanse journalisten, die thans Indone sië bezoeken, ontvangen. Gisteren maakte het gezelschap een korte tocht de omgeving van Makassar. Leugencampagne officieel weersproken PROTEST TEGEN INSINUATIES. Officieel wórdt gemeld, dat uit ver schillende voorvallen in de residentie Djokja blijkt, dat bepaalde kringen doende zijn een leugencampagne tegen de Nederlandse troepen te ontketenen, waaruit blijkt, dat deze zioh schuldig maken aan wangedrag. De militaire waarnemers hebben de commandant van de T-brigade gemeld, dat bij het op 26 Juni door de Nederlandse troe pen ontruimde bivak te Kedatonplered 6 mortiergranaten, die als landmijnen werden gebezigd, waren aangetroffen. Bij de op 26 Juni ontruimde post te Bantul constateerde de T.N.I. de aan wezigheid van twee Engelse landmij nen, hetgeen aan de waarnemers ge meld werd. Bij het voorlopig onderzoek, dat naar aanleiding van deze rappor ten werd ingesteld, hebben de betrok ken bivak-comm^idanten verklaard, dat hier geen sprake kan zijn van door de Nederlanders gelegde mijnen of booby traps. Voorts staat vast, dat genoemde •bivaks overdag en 's nachts voor de ontruiming regelmatig werden bescho ten, waaruit de aanwezigheid van groepen in de onmiddellijke nabijheid bleek. Ten scherpste moet worden geprotes teerd tegen dergelijke insinuaties, waardoor geen enkel belang gediend is. De verjaardag van Prins Bernhard FEESTAVOND LEIDSE CHR. ORANJEVERENIGING. Ter gelegenheid van de vérjaardag van Prins Bernhard had de Leidse Chr. Oranjevereniging gisteravond in de gro te Stadsgehoorzaal een feestelijke bij eenkomst belegd, welke o.m. werd bij gewoond door wethouder D. v. d. Kwaak en vertegenwoordigers van de 3 Octo- bervereniglng en de Vereniging „Ko ninginnedag". De voorzitter, mr dr N. G. Geelker ken, sprak een kort inleidend woord, waarin hi) wees op de plaats, welke Prins Bernhard temidden van het Ne derlandse volk Inneemt. Door zijn be langstelling op verschillend gebied heeft hi.j zich in hoge mate populair gemaakt. Onder instemming der vergadering, werd besloten het volgende telegram naar Z.K.H. te zenden: „De Leidse Chr. Oranjevereniging, in f eestvergadering bijeen, biedt U haar oprechte geluk wensen aan. Moge God U sparen en bekrachtigen tot zegen van het Ko ninklijk Gezin en het Nederlandse vólk". Het Chr. Harmonie-gezelschap Con cordia en het gemengde en jeugdkoor van de Chr. Zangvereniging ,Ex Animo" zorgden daarna voor een gevarieerd programma, dat door de aanwezigen zeer werd gewaardeerd. Niet minder was dit het geval mét het optreden van het xylophoon-duo Gouw, welks prestaties inderdaad voortreffelijk waren. Voorts was er onder leiding van de heer H. de Wolff samenzang, een onderdeel van deze avond, waaraan de aanwezigen enthousiaste medewerking verleenden. Al met al een geslaagde avond. LEDEN VAN PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND MAKEN BOOTTOCHT. De leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen morgen per boot een excursie maken van Leiden uit over de Kager-plassen, Oude Wete ring, de Braasemermeer (Heimanswete ring) via Alphen a. d. Rijn naar Gouda, ten einde de toestand van bepaalde oeverwerken en bruggen ln ogenschouw te nemen. Mathesis Scientiarum Genitrix Eindexamen 5de Klasse A. H. Besling, Arnhem, K. Betcke, G. N. Boonekamp, Katwijk, J. Carton, Voor schoten (met lof), H. Droog. B. Elch- horn, P. Erades, J. M. Gauke, Rotter dam, M. Gerse, J. H. A. Goddijn (met lof), J. F. Hartman, G. W. in 't Hof, Colmschate (met lof). W. J. de Jong, Dlepeveen, J. J. Kimmel. Zoetermeer, A. v. d. Kooy, Schiedam, J. Kranen- buig, L. Kruit, W. G. v. d. Linden (met iofN. J. Minekus. Den Haag, B. G. Moll, M. Mühlbauer (met lof). J. Neu teboom, H. de Nooy, Bennekom, G. F. v. d. Poel, Brielle, F. J. Ponder, Den Haag, J. W Ruppert, Amsterdam. N. Schelling, Noordwijk (met lof), C. W. Sloos. I. Starre, J. Stigter, W. F. Stij- ger. H. Verkerk, J. Vermond, L. M. Ver sluis, W. Verver, Sassenheim, P. G. N. de Visser, W. de Vrind. 14 afgewezen. Overgang Bouwkunde 1 naar 2: W. Blok, Th. Hoogenboom, D. T. v. Manen, P. Mizee. Eindex. Bouwkunde. Eindexamen B2: C. G. J. Bik. F. Galjaard, G. de Jong, Oegstgeest. J. v. d. Oever, Katwijk a. Zee. C. P. J. Paardekooper, Zoeter- woude, H. A. Stuifzand, J. J. v. Vliet, Bodegraven W. Witt-eman, M. Zaal berg. 1 afgewezen. Overgang Electrotechniek. Ie naar 2e: A. Algra, Dantumadeel, A. P, Baljet, Haarlem, J. Brouwer, J. A. Dleleman, Hontenisse bij Hulst. L. N. Driehuis, Oostvoorne, E. Geevers, Delft, P. J. M. v. Groos, Bilthoven. C. Heil. G. Klin kenberg, C. C. Koopmans Heerenveen, J. A. v. d. List, Delft. L. J. Moret. Wa teringen, A. T. Neuteboom, P. L. van Nood, H. J. Stemerdmg, Harderwijk, J. B. Stikvoort, G. de Vries, F. M. v. Zaa ien, Den Haag, N. de Jong. 4 afgewezen. Overgang Electrotechniek, 2 naar 3: J. J. van Beuge (voorwaardelijk). J. C. Blitterswijk, Maassluis, J. Brede veld, G. H. Broers, Haarlem, A. S. J. Florls- son, J. Gertenaar. A. Kiel, J. G. L. Koe nen, Wassenaar, J. la Lau, W. Moerer, Th. W. v. Niekerk, Hazerswoude, K. Nierop. Purmerend (voorwaardelijk), J. A. Th. v. Schooten, A. J. Severijnen, Den Haag, H. M. Silvester. J. de Vink. Electrotechniek eindexamen: E. J. Bakker, D. H. Bey, D. v. d. Bos, A. A. Flick, Maartensdijk, W. J. D. I. King- ma. H. A, J. G. Pijnenburg, Alkmaar, C. Spaanderman, J. P. P. Webbers. A. Wouterloot. 1 afgewezen. 5de klasse B: J. H. v. Dijk, J. D. v. d. Geest. Oud-Ade. L. Guyt. Katwijk J. C. Jans, Oegstgeest. N. Verdoes. Lei derdorp. I. v. d. Wijngaard, F. J. Zwart jes, Voorhout. 2 afgewezen. Werktuigbouwk. NI—N2: A. J. Boer- sma, H. Guldemond. P. Kooreman, H. LIgtvoet. Voorschoten, H. v. Maanen. J. A. Stigter, G. v. Woudenberg, Oegst geest. 2 afgewezen. Werktuigbouwk. O vergang N 2N 3 J. J. den Bak, Sassenheim. 'C. Hooge- veen, Koudekerk. J. M. Jung, Amster dam, M. H. Koreman, P. Lagrand, M. Th. Opdam, F. Reuter, Rotterdam J. Schelling, G. Trap. P. de Vries. M. Was senaar. 1 afgewezen. Waar geen woonplaats ls vermeld is deze Lelden. NED. CHR. HANDELSREIZIGERS- VERENIGING. Sluiting van het seizoen. Maandag J.l kwam de afdeling Lei den van de Nederlandse Vereniging van Christelijke Handelsreizigers en Agen ten in Café Aniba aan de Witte Singel in vergadering bijeen. Voorzitter C. Griffioen opende deze met het lezen van Psalm 138 en ging daarna voor in gebed. Hij heette allen welkom en zeide ver heugd te zijn dat zo velen aan de op roep van 't bestuur gevolg hadden gege ven om de laatste vergadering van dit seizoen bij te wonen. Nadat de gewone huishoudelijke za ken waren afgehandeld, werden de plannen voor het a.s. Winterseizoen be sproken. Verschillende belangrijke onderwer pen zullen worden behandeld, o.a. het Marshall-plan en de Benelux. De secretaris verzocht de leden die verzuimd hadden 't enquête-formulier in te zenden het alsnog te doen, daar dit zeer belangrijk is voor het hoofdbe stuur om een overzicht te krijgen van de salarissen en voorwaarden waaron der de vertegenwoordigers en agenten in de diverse branches werken. De feestcommissie, bij monde van de heer Van der Horst, deelde vervolgens mede dat de datum voor de feestverga- dering is vastgesteld op 21 October en dat getracht zal worden deze avond ge heel met eigen krachten te vullen. Nadat de voorzitter allen een prettige vacantie had toegewenst sloot de heer De Graaf met dankgebed. Mej. T. C. Kiers en de heer T. H. Muhlstaff, beiden alhier, slaagden te Delft voor het propaedeutisch examen voor bouwkundig ingenieur. Eerste Zomerconcert K. O. MENS EN STOTIJN: TWEE GETROUWEN. Het was een goede opkomst in de Pieterskerk. Geen wonder: Leo Mens is een geliefde figuur en niemand minder dan Jaap Stotijn blies. Orgel en hobo, om en om, en dit be tekende een prettige afwisseling en geen kans op geestelijke vermoeienis. Het programma had een opvallende tegenstelling. Enerzijds Joh. Pachelbel, waardig Bach-voorganger (Ciacona in d), en Bach zelf in Prelude et Fuga (C moll uit 2e band?), als de meester der muzikale logica, van het strenge contrapunt en van de gecompliceerd heid der veelstemmigheid, geheven op de eeuwigheidswiekslag der fantasie. Anderzijds de tedere eenvoud, en in nige melodieuse vreugde van de wereld der hobo. Leo Mens had gisteravond een wel zeer gelukkige hand. Moge hij nu een zeventiger zijn, zijn spel groeit en schijnt een nabloei te verkrijgen. Er ontstond een zekerheid en rustige be heersing, een duidelijkheid der phrase- rmg, een opmerkelijke vaste rhythmiek en een afweging der klankverhouding, die wi) niet altijd zo van hem gekend hebben. En in de begeleiding waren mooie nuanceringen, naast een zeer vlotte samenwerking. En dan Stotijn. deze bezitter der eeuwige Jeugd, deze onnavolgbare ho boïst! Wat meet men zijn lot nog zin gen? Zijn toontechnlek is soepel en vlekkeloos. Altijd ls het magistraal. Wie merkte ooit een spoor van technische worsteling? t t u, Hij vergastte ons op Loeillets bloei ende Sonate in c, een Intermède Champètre van Gaubert, een Menuetto van Emmy Heil en een Pastorale van Alex Voormolen. Gaubert en Voormolen zullen wel het meest geoceid hebben! 't Werden charmante tweespraken tussen orgel en hobo, herderszangen en lentefeesten, waarbij de vrije natuur openbloeide. Mens, die nog Variaties op een oud- Nederlands Kerstlied horen liet, deed ons ook kennis maken met een Suite Evocatrice van Cnarles Tournemire, César Francks opvolger als organist. Dit werk mist Francks harmonische rijkdom en thematische bekoring, staat inspiratief lager, maar diens subtiel color iet is er wel en vergoedt veel. In de stralende Finale leek vader Franck in persoon aan het woord. De organist heelt hier fijnzinnig geregistreerd. AD INTERIM EINDEXAMENS CHR. KWEEKSCHOOL. Voor het eindexamen van de Chr. Kweekschool alhier zijn geslaagd: P Laman (Leiden); M. Vermeulen (Leiden», J. Verloop (Noordwyk aan Zee). M. Spierenburg (Voorhout). C. y. Houwelingen (Leiderdorp), C. v. d. Haak (Den Haag), R. Blommaert (Rotter dam), W. van Beelen (Katwijk aan Zee), J. Andreas (Noordwijk), A. van Beveren (Zoeterwoude), C. Hogervorst (Leiden), M. v. d- Horst (Leiden), J. v. Katwijk (Leiden), C. van Rooijen (Katwijk). J. Kuipers (Leiden) en P. van Dam (Leiden). Afgewezen 2 Candida ten. EINDEXAMEN STED. GYMNASIUM. Van de tweede groep afdeling A van de elndexamencandidaten van het Gym nasium slaagden: mej. Th. M. Th. Droogh te Noordwijk/Zee en P. Jansen, H. N. de Mooy en H. Ryksen, allen uit Leiden. Met twee candidaten van deze groep wordt het examen voortgezet. Van de eerste groep afdeling B slaagden beide candidaten, te weten de dames G. Burgersdijk en Ch. C. Viets, -belden te Leiden. Nog slaagden van de eerste groep af deling A: R. Hazelhoff en P. J. Mulder, beiden te Leiden. LEERLINGEN Dr VAN VOORTHUYSENSCHOOL VIEREN FEEST. Draaiorgel ontbrak niet. De leerlingen van de Dr van Voort- huysenschool. die met hun leerkrachten het 35-jarig bestaan ven de B.L.O.- school herdachten, hebben heden een feest gevierd, dat hun nog lang zal heugen. Zij hebben zich uitbundig ver maakt met kinderspelen en poppenkast, terwijl een „pierement" niet op het appèl ontbrak. Na afloop ontving elk kind, dank zij de goede zorgen van leerkrachten, oudercommissie, de vere niging „Nazorg" en tal van particulie ren, enige geschenken. Vanzelfsprekend werden de leerlingen ook op tractaties onthaald. Dientengevolge keerden van middag om 12 uur tal van Jantjes en Pietjes, Marietjes en Greetjes met een vergenoegd gezicht huiswaarts, om nog lang na te praten over dit „fijne" feest. Het hoofd der school, de heer M. G. H. den Haan, heeft met allen, die hem hierbij behulpzaam waren, deze ochtend heel wat vreugde in kinderharten ver wekt 1 BINNENLAND Dtf Nederlandse ambassadeur te Brussel baron van Harinxma thoe Slooten, heeft gistermiddag namens H.M. Koningin Juliana onderscheidingen uitgereikt aan een aantal Belgen, die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor de cul turele toenadering tussen Nederland en België. In het Staatsblad van gisteren Is verschenen een O. van 1 Juni 1949, be treffende de uitgifte van bijzondere post zegels ten bate van „Het Ned. Roode Kruis", de „Stichting Nederland helpt Indlë" en het Centraal Bureau „Nationale Inspanning welzijnsverzorglng Indlë". De postzegels zullen als voorstelling een afbeelding van een zonnebloem dra gen. De geldigheidsduur eindigt op 31 December 1950. Gistermiddag is de grote boerenhof stede van C. Bus te Oostknollendam totaal uitgebrand. De oorzaak ls vermoedelijk kortsluiting; de verzekering dekt de schade. Het Congomuseum te Tervueren (bij Brussel) heeft een klok gekregen, die onlangs aangetroffen werd in de Beneden Congo, dicht bij de kust van de Atlanti sche Oceaan. Deze klok, die van Neder landse afkomst blijkt te zijn. ls 20 cm. hoog en draagt de Inscriptie: „Laft Godt van al - 1604". („Looft God boven alles"). De Weense Staatsopera. die van 1 t/m 5 Juli ln Amsterdam en Den Haag opvoeringen ln het kader van het „Hol land Festival" zal geven, komt 30 Juni en 1 Juli a.s. uit België naar ons land. Het gezelschap bestaat uit 202 perso nen; onder hen zijn begrepen 22 solisten en het Weens Philharmonlsch Orkest, dat een bezetting heeft van 85 man. Een beslissing in de kwestie Ypen- burgSchleveen. zal naar wij vernemen, nog maanden op zich laten wachten. De ansjovisvangsten op de Waddenzee zijn weer beëindigd. De vissers z(jn over de resultaten niet enthousiast. Het was koud en winderig weer, hetgeen voor de vang sten erg nadelig was. De totale vangst ls dan ook een stuk beneden de 100.000 kg gebleven. Een meevaller was. dat de prij zen dit seizoen zeer behoorlijk waren De Waddenzeevissers gaan zich thans weer aan de garnalenvisserij wijden. Boomkwekers uit alle delen van het land zijn te Goes bijeengekomen om daar de eerste van drie nationale boomkwekers- dagen ln Zeeland bij te wonen. Van Vrijdag af zullen tien taxi's van Haagse ondernemingen met een mobilo foon worden uitgerust. In Rotterdam is de mobilofoon al enige t(Jd b(J een taxi- onderneming ln gebruik. Gistermiddag heeft minister-presi dent Drees ln de Haagse Houtrusthallen de grote poppententoonstelllng van de Stichting 19401D45 geopend. Welhaast 3000 poppen uit 45 landen, waaronder de prachtigste en meest exotische exemplaren, ook een kostbare collectie van H.M. de Koningin, zijn hier te bewonderen. De Rijksverzekeringsbank heeft de werkzaamheden verbonden aan het toe kennen van verhogingen van uitkeringen krachtens de Invaliditeitswet en van kinderbijslagen aan rentetrekkers thans geheel voltooid. Zij, die bedoelde verho ging of kinderbilslag nog niet ontvingen, kunnen zich tot'het bestuur van de Rijks verzekeringsbank wenden. Ter gelegenheid van het eeuwfeest der Ned. Mij tot bevordering der genees kunst zal van 7 Juli tot 31 Augustus ln het Waaggebouw op de Nleuwmarkt te Amsterdam een interessante medisch - hlstorische tentoonstelling worden ge houden. Deze manifestatie ln het kader van do festiviteiten der artsen ls ook voor de nlet-medlsche wereld toegankelijk. 's Nachts ls door onbekende oorzaak brand uitgebroken ln de fabriek der C. van Dongen's metaalgieterijen te Helmond. Een der meest vitale afdelingen van het bedrijf, de modelmakerij, brandde geheel uit. De schade aan machines, gebouwen en materiaal wordt op f. 50.000 geschat. BUITENLAND De nieuwe Amerikaanse ambassadeur te Moskou, vlce-admlraal Kirk, ls per vliegtuig ln de Sovjetrusslsche hoofdstad aangekomen. Te Jacksonville, ln de Amerikaanse staat Florida, ls majoor Edward Monroe, die beweerde 133 Jaar oud te zijn, over leden. De Britse onder-minister van buiten landse zaken. Mayhew, heeft het Lager huis medegedeeld, dat het aandeel van Engeland ln de kosten van de „lucht brug" op Berlijn, sinds de aanvang op 26 Juni 1948 tot op 15 Juni 1949. 8.600.000 pond sterling bedragen; 23J van de naar Berlijn vervoerde goederen ls door Engelse vliegtuigen aangebracht. Te Vaticaanstad ls bekend gemaakt, dat de Vaticaanse radio-omroep zijn uit zendingen naar Tsjecho-Slowaklje binnen kort van twee op zeven keer per week zal brengen Het doel hiervan ls de Tsjecho- slowaakse bisschoppen ln hun strijd tegen de regering te Praag te steunen. Mgr. Marton, bisschop van Alba Julia en mgr Durcovlci, bisschop van Jassy. zijn ln Roemenië aangehouden. Zij waren de enige twee bisschoppen die nog op hun post waren. Volgens verantwoordelijke functiona rissen te Frankfort zal het personeel van het Britse bestuursaoparaat in Duitsland tegen het einde van dit Jaar tot op minder dan de helft en wel tot op 5000 man. verminderd worden. De Amerikanen hebben hun personeel verminderd tot 2000 man en de Fransen zullen het hunne verminderen tot 1000 h 1200 man. De besprekingen over de handel en de betalingen tussen Engeland en Spanje, gedurende het op 1 Juli aj. beginnende Jaar. zijn te Londen met succes tot een einde gebracht. De Hongaarse regering heeft bekend gemaakt dat de dag van 29 Juni feest van de Heiligen Petrus en Paulusdie het begin van de oogst aangaf en een van Hongarlje's traditionele feestdagen was, voortaan niet langer als feestdag zal wor den beschouwd. De Zuidafrlkaanse minister van bin nenlandse zaken. Donges, heeft ln de Senaat verklaard, dat de regering der unie zeer ernstig overweegt het commu nisme bulten de wet te stellen. In een groot deel van Europa heerst grote warmte: in Parijs, Rome en Frank fort registreerde men temperaturen van 27 graden. Uit Rome wordt bericht, dat in geheel Italië een vochtige hitte heerst Het meteorologische Instituut te Frank fort verwacht droog warm weer ln geheel Duitsland gedurende de komende tien dagen of zelfs langer. Afgevaardigden, die 460 000 Britse spoormannen vertegenwoordigden, hebben met overweldigende meerderheid besloten een ..langzaam-aan-staking" te beginnen en geen overwerk te verrichten met Ingang van a.s Zondag, als protest tegen het feit dat de door de vakvereniging, ae nationale bond van spoorwegpersoneel, gestelde looneisen zijn afgewezen. Maandag en Dinsdag ls het ln ver scheidene openbare zwemgelegenheden te Washington wederom tussen Jonge negers en blanken tot een handgemeen gekomen Groepen Jonge blanken demonstreerden tegen een poging van het beheer der parken en openbare plaatsen om het rassenonderscheid, dat ln de meeste par ken en zwembaden van de Amerikaanse hoofdstad ln acht wordt genomen af te schaffen. Ambtenaar en behanger, dat zijn twee beroepen die elkaar niet ra ken, al worden ze beide binnens kamers uitgeoefend. Zo is sokken beoordelen ook niet ieders werk. Paar is vakkennis voor nodig. Jan van Hartevelt, Haarlemmerstr. 210 H, Holswllder, Nieuwe Rijn 7 A. Klaassens, Breestraat 114b C. H. Nolet, Haarlemmerstraat 206 H. Nolet, Botermarkt 9 Raumann Teppema, Maarsmansteeg 4 G. Schoonwater, Haarlemmerstraat 79 Bert Schrier, Breestraat 152 Alb. B. Timmerman, Breestraat 90 Herm. Trossel, Hogewoerd 109 Firma Wannee. Botermarkt 17 Jan Westen, Breestraat 147 Firma Windsor, Gangetje 6 Jo van Eyken, Haarlemmerstraat 87 Koopt in een Speciale Herenmodezaak TOELATINGSEXAMEN STED. GYMNASIUM Tot de eerste klasse zijn toegelaten: M. J. Baak, Ernestine Th. M. Berg, T. Blangé, P. van Blom, Elise M. Boerse- ma, Tine van Dijk, Hendrika D. van Dijk, Agatha Ch. W. Siegenbeek van Heukelom, Carolina W. J. Jongsma, R. J. Knetsch, Hendrika Knlbbe, A. H. Scholte, J. van Steenis, Gerdina W. C. A. Swart, R. E. Taselaar, L. G. Toorn vliet, Lydia H. van der Vlerk, Elisabeth M. A. Waszink, H. Kuiper, allen te Lei den; R. S. P. Beekes, A. Broekhuizen, Janneke A. Dankbaar, Margaretha J. Leffertstra, W. G. W. van Luyn. F. Merkelijn, Th. L. J. Steenmetser, allen te Oegstgeest; P. H. Admiraal, Jacoba G. Bouman, Karla Slagmolen, C. F. Woensdregt, allen te Katwijk Zee; J. M. Boeke, W. J. Terpstra, allen té Noord- wijk Zee; Myrna W. P. Huizer, Magda- lena M. de Priester te Voorschoten; W. R. O. Goslings te Warmond; D. den Heijer te Rijnsburg en Bertha Stapen- sea te Leimuiden. CONSUMENTENCREDIET. Het Centraal Bureau voor het Consu- mentencrediet maakt bekend, dat voor Detaillisten en Bankinstellingen, die heb ben verzuimd tijdig d.w.z. voor 20 Maart resp. 3 April 1949 de waarde bonnen van het Consumentencrediet te verzilveren, de gelegenheid wordt geboden alsnog tot 2 Augustus 1949 verzoeken tot verzilvering ln te dienen. De belangheb benden moeten kunnen aantonen, dat de waardebonnen reeds ln hun bezit waren, voordat de aanvankelijk voor hen vast gestelde inleveringsdatum, was verstreken. De detaillisten dienen zich te wenden tot de Plaatselijke Dlstrlctsraad. De Bank instellingen zullen van het Centrale Bureau nadere mededelingen ontvangen. SCHEEPSBERICHTEN'. AMSTELDIJK, R'damJapan 29/6 te Manilla; AMSTELKERK, 28/6 van Taco- radl te Accra; AMSTELSTAD, A'dam— Perzische Golf pass. 28/6 Aden; CHAMA (T), 29/6 van Singapore te Poro verwacht; CORYDA (T), 28/6 naar Berre terugge keerd; GROOTE BEER, A'damJava pass. 28/6 Malta; JAARSTROOM, 28/6 van Lome te Tacoradl; HYDRA. A'damWest Indlë 28/6 van Funchal; LEOPOLDS- KERK, R'damCalcutta 29/6 te Bombay verwacht; LUNA, 29/6 van Garston te Hamburg verwacht; MAASLAND. Buenos AiresA'dam pass. 28/6 12 uur Ouessant; MATARAM, Batavia—R'dam 29/6 te Be- lawan; MENTOR, 28/6 van Bona te Ant werpen; ALAMAK. 28/6 van Vlaardlngen te Narvik; ALDABI, Buenos AiresR'dam 28/6 210 mijl Zd van Las Palmas; ALDE- RAMIN, 28/6 nog te Conakry; DRENTE. R'damJava pass. 28/6 20 uur Minlcoy; KOTA INTEN, JavaR'dam pass. 28/6 12 uur Perlm; LANGKOEAS. R'damJava pass. 28/6 4 uur Suez; ZEELAND. R'dam Mexico pass. 28/6 00.00 uur Azoren. ALUDRA, 26/6 van Bombay naar Rot terdam; JOOST VAN DEN VONDEL. 28'6 van Galveston te Hull; MIRZA (T) 28'6 van Soernbaya naar Mirl; MEERKERK. 29'6 van Nagoya te Kobe verwacht; MER- WEDE. CalcuttaR'dam. 28/6 te Suez; MUREN A. (T) 28/6 van Singapore te Mirl; RAKI. A'damMakassar, pass. 28 6 Kaap Paloss; RANDKERK. 28/6 v. Kaap stad te Walvisbaai; RÉMPANG, 29/6 van Amsterdam te Batavia; RUYS. 29/6 van Mauritius te Singapore; SOESTDIJK. New YorkJava, 28/6 te Alexandria; STAD MAASTRICHT, R'dam—Genua, pass. 28/6 Gibraltar; SUNETTA (T). 29/6 van R'dam te Hull: TERO Ant.arpen Buenos Aires, 29/6 van Montevideo; TJITJALENGKA, 28/6 van Semaranar n. Batavia NIEUW AMSTERDAM. 28 6 18 uur van Rotterdam te New York. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN. 28 Juni. Groente- velling. Sla 1.505.80; Bospeen 611; Boskroten 1 703.70; Herebonen 1.50; Bloemkool I 9: Waspeen 816; Aardbeien 0.500.75 per kg. Doppers 38; Aardappe len bonken 7.609.40; idem groten 8.20 10.20; Idem drlellngem 8—7.40, fcfen krifll $.20—4.80.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2