Laatste Berichten STADSNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMSTREKEN Kerkelijk Leven Beurs van Amsterdam MAANDAG 11 It' NI Het 75 jarig bestaan van „Nut en Vermaak" druk bezochte receptie en geslaagde feestavond. ..Nut en Vermaak", dat a.s. Woens- dag met een Schouwburgavond haar 75-jarig bestaan zal herdenken, doch Ej reeds gistermiddag - in de fover der E Stadsgehoorzaal een receptie hield, in aansluiting waarop 's avonds in de grote zaal een feestelijke bijeenkomst werd gehouden, heeft niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. Zowel i 's middags als 's avonds werd het be- J stuur omringd door een grote schare vrienden en bekenden, die in alle toon aarden de lof van N. en V. heeft ge zongen. Het begon in de foyer al met een sympathiek woord van de voorzit ter van het Jubileumcomité, de heer C. F. Lardee. Namens alle leden werd vervolgens een stencilmachine voor het secretariaat aangeboden, waaraan een fraaie bloemenhulde werd toegevoegd. Het damescomité wilde niet achterblij ven en bood* bij monde van mevr. M. van EgmondMarijt aan alle bestuurs leden een zilveren draaginsigne aan, terwijl dit comité er tevens voor zorgde, dat de bestuurslinten, geschonken ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan, vernieuwd werden. Wethouder Van 1 Schaik, die de gelukwensen van het gemeentebestuur overbracht, wees in zijn toespraak op de betekenis,welke de jubilerende vereniging heeft voor de verheffing van het culturele peil in onze i gemeente. De heer A. C. v. d. Woerd, die j als voorzitter van de afdeling Leiden I van de Natu het woord voerde, bood I namens vele zusterverenigingen uit Lei den, Noordwijk en Voorschoten een I „Gulden-boek" aan, waarin voortaan de geschiedenis van N. en V. kan worden opgetekend. Tenslotte heeft ook de voor zitter van de 3 Octoberyereniging, de heer W. v. d. Laan, die door de secreta- j ris, de heer E. W. Wichers Rollandet, vergezeld werd, de gelukwensen aange- boden. Van de velen, die ter receptie ver- I schenen, noemen wij nog de heer J. Lambermont van de Ver. Koninginne- dag, mr R. Streng, als vertegenwoordi- I <£er van het Comité Leiden-Oxford- I Gent, dr K. Reitsma en de heer N. van Meurs namens de Kon. Ver. Litteris Sa crum en voorts afgevaardigden van de Harmonie-Kapel T. en D., en de Leidse toneelverenigingen L.OT., D.O.S., Euri pides. de Stalen Band, K. en G., T.I.G. en T.O P., Louis Bouwmeester te Noord- I wijk en A.T.V. te Voorschoten. Van de I vele schriftelijke en telegrafische geluk- j wensen noemen wij een waarderend schrijven van de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, en een telegram van de Kon. Mij „De Melomanen" uit Gent. Bij een,jubileum behoren nu een- I maal bloemen, en ook daaraan heeft het Nut en Vermaak deze dag niet ontbro ken. Aan het einde van de middag heeft de voorzitter, de heer P. J. Boom, een kort dankwoord gesproken, waarin spre ker zeer térecht tot de conclusie kwam, dat N_ en V. na 75 jaar niets aan be- I langstelling en medeleven heeft inge boet, de feestavond. 's Ayonds werd in de geheel gevulde Stadsgehoorzaal een variété-dansavond gegeven. De stemming werd er uitste kend ingebracht door het Ail-round orkest o.l.v. Jack Smit, en de balleider W. F. van Wijk. Dans, samenzang, con ferences, een goochelaar, een snelteke naar en een accordeonnist wisselden elkaar af op het feest dat tot 4 uur in de morgen duurde. Een viertal dames en heren voerde een door Mevrouw Nie- boerVan Wijk ingestudeerde Quadrille des Lanciers op; zeer charmant maar op den duur te eentonig door het be perkt aantal variaties. De voorzitter, de heer P. J. Boom bood de dames Van Wijk, Pot. Wijnbeek en Hoeps bloemen aan als dank voor het initiatief dat het Damescomité getoond heeft bij het or ganiseren van deze avond. Mevrouw NieboerVan Wijk gaf na de pauze nog een zeer gewaardeerde tap-Aans demon stratie. Vele bloemstukken sierden net podium. toelatingsexamen r.k. h.b.s. Geslaagd voor het toelatingsexamen tot de 1ste klasse: F. Bakker, Wasse naar; C. Bazelmans, Oegstgeest; A. van den Berg, Noordwijk; H. Castelein; A. van Gent, Oegstgeest; Th. de Goey, Oegstgeest; D. de Gunst, Boskoop; G. van Halderen, Zoetermeer; M. van der Ham, Voorschoten; A. Hilhorst, Wasse naar; G. Hoogeveen, Wassenaar; C. Ho- rikxj G._ Hubers, Sassenheim; G. Jan sen; Wassenaar; J. Kaak; J. de Kleer- maeck^r, Wassenaar; H. Korist, Wasse naar; J. Kortmann, Zoeterwoude; A. Krijnen, Voorburg; W. van Lammeren, Bennebroek; J. van der Linden; R. Lu- ken, Voorburg; P. Lubbe, Wassenaar; D. de Man, Wassenaar; C. Meerpoel; H. Niersman, Voorschoten; H. Nolens, Wassenaar; Ch. Ornek, Noordwijk; J. Parlevliet, Voorschoten; J. Pieck; J. Pompe; A. Ponsioen, Alphen a.d. Rijn; H. Ramp; H. Ras; J. Reintjes, Oegst geest; R. la Rivière; A. Runderkamp, Wassenaar; A. Schilthuizen; C. Schra- ma, Wassenaar; G. van der Spek; J. Sterkenburg, Boskoop; C. van der Voort, Noordwijk; W. van der Voort, Oegst geest; H. de Vrind; H. Walenkamp, Warmond; C. van Well, Den Haag; G. Westgeest, Wassenaar; Th. Wittenen, Sassenheim; W. Wiessing; J. Wisse; A. Wösten, Noordwljkerhout; A. Zuydwijk, Koudekerk; J. Verdegaal. Hazerswoude; N. Winnubst, Wassenaar en H. van Kempen. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. toelatingsexamen GEM. H.B.S. Geslaagd ziin voor het toelatingsexa men tot de 1ste klasse: T. Arentsen, J. Bloem. G. Blote, Lau ra Bronkhorst. J. Cornelisse. K. Dekker, H. van Dorsten. Janny van Es J. L. J. Gaillard R. Gaykema J. van Gelderen, L. Groeneveld. A J. P. van Heeringen, C. E. Herbig. J. G van Heusden. Ingrid Heynls. N. van den Hoed. Leny van der Hoek. W. van 't Hof. P. Hogervorst, M. A Hbogerwerf, C. van Hooidonk. Sinie Houwer. R. Huisken, F. P. Janzen, T. de Jong. J. J. van der Kaaden. E. L. A. Kersing Hannie Keuter. P. H. Keyzer, A. J. C. Kluppel, Els Kolling. H. J. Koo reman. R. Langezaal Th Laurentius. J. van Leeuwen. Neli van der Meulen. Th. Muller, Fia Obèr. Mia Ouwerkerk. M. M. Paling. L. E. Reichenfeld. Ch. G. J. Reizevoort. Ank de Ren. J. T Riedel. F. Robbers, C J. M. Rosin, H. J. Ruiter. H, C. Seijn. R. G Slikkerveer. J. Sloos. C. van Staal. J. H. van der Steen, Th. Swaak. Ingrid Verbeek, P J. J. van Weerlee, J. Welter. K. J. Wichers. J. F. van den Wijngaard, W. P. van Zijl. Opening tentoonstelling Leids Kunst Centrum IN DE BOERHAAVE-ZAAL. Het aantal belangstellenden, dat Za terdagmiddag aanwezig was bij de ope ning van de tentoonstelling van het Leids Kunst Centrum in de al-oude Boerhaave-zaal waarover wij Zater dag reeds uitvoerig schreven was zo groet, dat velen zich met een staan plaats moesten tevreden stellen, terwijl tijdens de redevoeringen menigeen de oude trap beklom, die in de zaal, waar de plechtigheid plaats vond, naar boven voert. Het welkomstwoord werd gesproken door de voorzitter van het Centrum, wethouder J. C. van Schaik. Deze noemde ter illustratie van wat in korte tijd is gepresteerd, de vele moeilijkhe den. die de nog jonge stichting had moeten overwinnen, vooral wat de ex positie-ruimte betreft. Maar tenslotte kwam, dank zij het Gemeentebestuur en de afd. Gemeentewerken de historische en voor tentoonstellingen zo buitenge woon geschikte Boerhaave-oaal in orde. Spr. bracht ook dank aan de tentoon stellingscommissie, aan de firma Kriest, die het spontane medeleven van de burgerij vertolkte met planten en bloe men en aan de firma Gebrs. Dullaart. die de heer D. van Leeuwen in staat stelde een glas-in-lood-raam te ver vaardigen, dat het Centrum als blij vend geschenk werd aangeboden. Ook de jury. die belangeloos de moeilijke taak van het balloteren aanvaardde en deze taak in ijltempo moest volvoeren, ontving de welgemeende dank van de v%thouder. Hierna beschouwde spr. nog eens in vogelvlucht, wat het Leids Kunst Cen trum zich ten doel stelt. Als eerste verwezenlijking van dat deel: nader contact onderling, zal in de loop van öe volgende week voor de leden een muziekavond worden georganiseerd in de Boerhaave-zaal. Als tweede spr. voerde architect G. v. d. Mark het woord. De heer v. d. Mark besprak uitvoerig de historie van dit gebouwencomplex, dat van klooster via ziekenhuis, werkinrichting en toe vluchtsoord voor politieke delinquenten tot tehuis voor de Leidse kunst werd. De herinnering aan het feit, dat Oud- Leiden in 1937 de sloping verhinderde, mocht de heer v. d. Mark daarbij te recht met trots vervullen. Hierna sprak burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot een korte openings rede uit. De burgemeester zeide om twee redenen verheugd te zijn over deze gebeurtenis: in de eerste plaats krijgt de oude Boerhaave-zaal nu weer 'n officiële en waardige bestemming en ten tweede krijgen jonge Leidse kun stenaars hier de gelegenheid in een typisch Leidse omgeving hun presta ties naar voren te brengen. Hen, die thans door de jury waren afgewezen, wenste spr. bij een volgende gelegen heid meer succes toe, daarbij de aan sporing voegende niet te versagen. Nog lang vertoefden de vele belang stellenden hierna in de gerestaureerde Boerhaave-zaal om de expositie te be zichtigen. Onder hen merkten wij ook wethouder Jongeleeh op. MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID". Het bestuur van dit koor is gewijzigd en thans als volgt samengesteld: Jac. Ginjaar, voorzitter; F. F. Biesjot, secretaris, Rijnsburgersingel 22a; P. A, BOSKOOP SANERING MELKHANDEL De melkhandelaren alhier hebben een vrijwillige overeenkomst gesloten om over te gaan tot sanering van de be drijven. De gemeente is thans ver deeld in wijken, zodat iedere melkver- koper zijn eigen wijk heeft. Hiermede wordt voorkomen dat soms in 1 straat 8 verschillende melkslijters komen. De saneringscommissie bestaat uit de heren: J. van der Wilt, voorzitter; A. C. Blonk, secretaris-penningmeester; W. van der Wel, J. van Leeuwen en Jac. de Lange. De vertrouwingscommissie; J. Hooft- man Jzn.. Adr. Blom en D. van Otter- loo. Arbiter: notaris G. C. Smesnk, Rechtskundig Adviseur: mr dr J. F. Taat. GESLAAGD TUINFEEST. Onder grote belangstelling had Za terdagavond op het GD.S.-terrein de jaarlijkse openluchtdemonstratie plaats van de gym.- en turnvereniging G.DJ3. („Groot Door Samenwerking"). Om kwart voor zever; vertrok men van het Schoolplein, voorafgegaan door het corps tambours en hoornblazers van de Zeeverkenners uit Leiden. O.l.v. de heer J. J. Vos uit Hazerswoude werden de verschillende oefeningen vlot en cor rect uitgevoerd. Het fraaie bal- en hoepelspel van de dames had ieders be wondering. evenals het nummer lengte paardspringen voor heren. Om 9 uur werd de demonstratie besloten. Mej. R. Kortmann alhier, slaagde te Utrecht voor het theoretisch eind examen Conservatorium. HAZERSWOUDE Benoemd tot onderwijzer aan de School met de Bijbel de heer K. Plan- tlnga te Koudum (Fr.). Rheumatische Pijnen tergen de mens tot levensmoewordensrfoe. Maar met Kruschen keerde voor milli- oenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen wondermid del. Het is alleen maar een natuurlijk middel, samengesteld uit die zes mine rale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kunnen functionneren. Die natuurlijke middelen mankeren veelal aan het gewone dagelijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kruschen elke morgen na het opstaan, brengt gij het evenwicht weer in stand en geeft ge Uw bloedzuiverende organen precies die kleine dosis opwekkende kracht, nodig voor de functies, die het lichaam er van venvacht. Waarom zoudt ge U zelf geen andei-friens maken: vlot, fit, welgemoed en Veerkrachtig? In plaats van door te tobben met stramheid en pijn en de lusteloosheid en humeurig heid, die daan'an het gevolg zijn. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apo thekers en Drogisten. (Adv.) Klinkhamer, penningmeester; W. J. J. van Velzen, bibliothecaris; C. Kleer, 2e voorzitter; Jac. de Groot, 2e secretaris; A. erlind, 2e penningmeester; J. Later- veer, commissaris; B. Bakels, algem. secundus. KATWIJK AAN ZEE MUZIEK UITVOERINGEN. Badgasten en onze ingezetenen kun nen deze zomer genieten van veie mu ziekuitvoeringen. die in de muziektent cp de Boulevard gehouden zullen wor den. 7 Juli: Openingsconcert door U.N.I. alhier o.l.v. de heer K. F. Kokela van de Kon.. Mannierskapel. 13 Juli: Con cordia uit Leiden. 22 Juli: Koninklijke Marinierskapel uit Rotterdam. KATWIJK AAN DEN RIJN DODELIJK ONGEVAL. Zaterdagmiddag kwam de 71-jarige C. K. per fiets'uit de-richting Rijnsburg en wilde de linkerzijweg irislaan op een moment.dat twee auto's hem achterop reden. De eerste auto passeerde hem wel. doch K. merkte, mogelijk omdat hij hardhorend is, de tweede wagen niet op. Gelijk met het uitsteken van zijn •hand sloeg hy linksaf, doch werd tege lijkertijd gegrepen door de auto. K. werd zwaar verminkt, zeer spoedig wa ren de levensgeesten geweken. TUINBOUWOVERZICHT. Over de gang van zaken in de afge lopen week viel niet te roemen. Integen deel. Vooral in het begin der week stond het er slecht voor. Later herstelde de markt zich enigszins behalve dan voor bloemkool en vroege aardappelen. Voor al de bloemkooltelers ziin het. die dit jaar de klappen krijgen. Een veel te lage priis werd de gehele week besteed; voor 1ste soort werd niet hoger geno teerd dan f. 10.- tot f-14 - per 100. tweede soort ging nog voor f. 6.- tot f. 8.-. En dan behoordemen hier nog tot de gelukkigen. Er waren veilingen waar niet alleen de 2de. doch zelfs de eprste kwaliteit doordraaide. Bladgroen ten konden soms geen kopers vinden. Het ziin dus wel op de eerste plaats de koudegrond-tuinders die dit jaar de klappen kriigen. De verwachting is voor de volgende week iets beter in verband met de nieuwe mogelijkheid van export naar Duitsland. Maar een bedrag van 250.000 dollar is in deze tild van het jaar snoedig volgekocht. Met de vroege aard appelen ging het ook allesbehalve naar wens. En nu is de aanvoer in deze streek van vroege aardappelen nog maar ma tigjes. Dit tengevolge van het verbod om vroege aardappelen te telen vanwege het bekende aaltje. De meest gevraagde maat en de beste waliteit ging voor f. 10.- tot f-12 50 per 100 kg. Bospeen eaat in kwantiteit steeds vooruit, maar over de priis is ook' al niet te roemen. Prima bospeen varieerd van f. 10 tot f20 - per 100 bos. Radiis f- 4.10f. 5.50, Boskroten f. 3.10f. 5.50 en Sla van f1 60 tot f6.10 geven geen bevredigende uitkomsten. Tuinbonen zijn geregeld goed gegraagd. Maar het kwantum is nog klein. Doppers. Prlncessen- en Snij bonen is voor de ..gewone man" niet te koop. Weer is deze week gebleken dat- men Duitsland voor het massa-product niet kan missen! NfiORDWIJKERHOUT De Zaterdag gshov. collecte voor Kinderbescherming heeft f. 143.25 opge bracht. RIJNSBURG Door enkele actieve dames is voor ..Pro Rege" het mooie bedrag van f. 317.88 gecollécteerd. De Zendingscollecte welke Zondag 12 Juni in de Ned. Herv. Kerk gehou den is heeft f. 1216.59 opgebracht. SASSENHEIM Voor het diploma van het Station voor Bakkerij en Maalderij te Wagenln- gen slaagde de heer A. Stelma, alhier. Voor het Mulo-diploma B slaagde H. Geerts alhier. Voor de akte L.O. slaagden de da mes C. v. d. Meij en J. Noordermeer alhier, die beiden een aanstelling ont vingen te Voorhout. VALKENBURG Afscheid ds Hainjé VELE WOORDEN VAN DANK EN WAARDERING. Onder grote "belangstelling nam ds P. Hainjé te Valkenburg afscheid van de Gereformeerde gemeente. Na votum en zegen werd gezongen Ps. 43 34. De dienst werd voortgezet met het lezen van de apostolische geloofsbelijdenis en Markus 6 4556. Hierna volgde gebed. Ds Hainjé had als tekstwoord voor de afscheidsdienst gekozen Markus 6 48a „En hij zag dat zij zich zeer pijnigden om het schip voort te krijgen, want de wind was hun tegen". Spr. behandelde een tweetal punten, n.l. de discipelen op het meer en Jezus op de berg. Ds Hainjé heeft in de drie en een half jaar dat hij in Valkenburg stond vele resultaten gezien van zijn werk. Na het zingen van Gez. 25 35 bepaalde spr. zich tot een persoonlijk woord waarin hij de afgevaardigde van de classis, ds Meyenfeldt, zijn hartelijke dank betuig de voor de vruchtbare samenwerking. Dank werd eveneens overgebracht aan de kerkbesturen van Katwijk, Rijnsburg, Oegstgeest, Morsch-Rijndijk en burge meester De Wilde met de beide wethou ders Zwaan en v. d. Meij, welke mede werking verleenden bU de kerkbouw. Vervolgens bracht spr. dank aan ds L. Baas en de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk voor de goede verstandhouding en samenwerking, benevens de koster, de organist en de gemeente voor het af scheidscadeau, een schrijfmachine. Na mens de classis, sprak ds Meijenfeldt. Burgemeester De* Wilde memoreerde de prettige samenwerking, ook op burger lijk terrein. Ds Baas hoopte dat ds Hainjé in Tiel weer ln staat gesteld aal worden een kerk te bouwen. Tot slot sprak de ouderling K. Binnekade woor den van dank tot de scheidende leraar. Spr. verzocht de gemeente de scheiden de leraar toe te zingen Ps. 121 4. Ds Hainjé dankte alle sprekers en eindigde met gebed, waarna gezongen werd Gez. 29. Velen maakten gebruik van de ge legenheid om afscheid te nemen van ds en mevr. Hainjé. Diaken A. Oostcrlee ter aarde besteld. Woensdagavond ging door ons dorp de droeve tijding, dat A. Oosterlee. die bijna 25 jaar diaken geweest is bil de Ned. Herv. Gemeente, na een langdu rig lijden was heengegaan Zaterdag middag vond in alle eenvoud de begra fenis van deze algemeen geziene fi guur plaats. Nadat in het sterfhuis door ds L. I. Baas een korte dienst was ge houden over enkele verzen uit Joh. 11, werd om ongeveer twee uur het stof felijk overschot door ambtsbroeders naar de dodenakker gedragen. Groot was de belangstelling van de gehele gemeente, zowel van Hervormde als van Gereformeerde zijde. Ds Baas las een gedeelte van Openb. 20 en tekende in enkele korte trekken het karakter van de overledene. Wars van alle uiter lijke vroomheid heeft hij bijna een kwarteeuw de dienst der barmhartig heid uitgeoefend. Eerlijk in het oordeel over anderen en met een bewogen hart dacht hij aan de hulpbehoevende mens heid en vervulde daarmede een functie, die van geslacht op geslacht bij de familie Oosterlee hoorde. Immers, van af 1838 komt. de naam Oosterlee voor in de colleges van de Hervormde ge meente van Valkenburg. Nadat ds Baas nog woorden van troost tot de fa milie gesproken had,, verlieten de velen, diep onder de indruk, de begraafplaats. VOORSCHOTEN Besluit Veilig Verkeersweek EEN ZEER GESLAAGDE ACTIE. Zaterdag stond de «gemeente nog maals in het token van „Veilig Ver keer". In de loop van de morgen arri veerde een grote Mitchell bommenwer per die, laag over de gemeente vliegend enkele pakken met biljetten uitwierp. Ditmaal geen illegale bladen, zoals in de jaren 19401945, maar biljetten voor mededinging aan de wedstrijd voor het schatten van de hoogte, waar op het vliegtuig zich bevond. De jeugd in grote "getale aanwezig deed haar uiterste best een biljet mach tig te worden. Bovendien had de commissie voor veilig verkeer gezorgd voor muzikale omlijsting middels een geluidsinstalla tie. Tegen 2 uur in de middag waren alle schoolkinderen op een terrein aan de Koningingn Julianalaan verzameld. Met spanning werd het ogenblik afge wacht dat „Bob" zou arriveren per Mitchell bommenwerper, op het Kerk plein zou landen en dan in triomph naar het feestterrein worden gebracht. Toen het vliegtuig naderde en enkele malen laag over de menigte vloog, was het gejuich nog harder dan het eebiml van de motoren. Men hield zijn hart vast dat de tribune het zou begeven, maar gelukkig deden zich geen onge vallen voor en toen dan eindelijk „Bob" was afgeworpen en enkele ogenblik ken daarna in levende lijve op het vier kant van de gemeentetoren verscheen, vervolgens naar beneden sprong en enkele ogenblikken daarna met bur- gemeester C. J. v. d. Hoeven op het terrein verscheen, was het enthousias me wederom enorm. I Via een geluidsinstallatie sprak al lereerst burgemeester v. d. Hoeven en daarna „Bob" de schooljeugd toe en wekte ook de overige aanwezigen op een volgend jaar ln nog grotere getale aan het verkeersexamen deel te ne men. Hierna werd e?n openluchtspel opge voerd. Zowel de aanldeding als de ver tolking was buitengewoon en met ge spannen aandacht werd door jong en oud het spel gevolgd. Hulde voor de samenstelling en de uitvoering. 's Avonds om 7 uur had in de Raad zaal de uitreiking plaats van de be haalde diploma's veilig verkeer. Burge meester C. J. v d. Hoeven hield een korte toespraak en overhandigde aan waren er gezakt. Corry van Meijgaar- den, Rijndijk, alhier, had het beste examen gedaan en ontving een per soonlijke prijs van de burgemeester, een vulpen. Voor het rijwielexamen wa ren 26 candidaten afgewezen. Mr Drossaart Bentfort. voorzitter van de afdeling reikte aan de volwas senen de diploma's uit. Van de 146 deelnemers kregen 90 het diploma, ter wijl de beste deelnemer, de heer v. d. Nouweland, als extra prijs een stel rij wielbanden ontving. Ten slotte is bijzondere hulde ge bracht aan de heren Aten, Jansen en Robertsen voor het vele werk. dat zij in de laatste weken hebben verzet om een en ander zo goed te doen slagen. Dinsdagavond om 10 minuten vóór halfzeven wordt door de KRO een re portage verzorgd van deze verkeers- middag. Aanrijding. Zaterdagmorgen had op de Leidseweg ter hoogte van de R.K. kerk een aanrij ding plaats. Twee wlelrllders. komende uit de richting Leiden, wilden de rijweg oversteken om het pad naast do kerk op te rijden, toen met grote snelheid een motorrijder passeerde, waardoor beiden ln de flank werden aangereden. De mo torrijder en één der wielrijders kwamen er coed af, doch de andere wielrijder bekwam een grote hoofdwond. Politie was terstond ter plaatse en verbond het slaohtoffer. waarna hil bij dr Kuypers werd binnengebracht. BEVESTIGING EN INTREDE Ds M. DEN BOER. Gistermorgen werd dr M. den Boer. overgekomen uit Wezep. in de Gerefor meerde kerk a's dienaar des Woord be vestigd door Prof. Brillenburg wurth uit. Kampen. HU had als tekst gekozen 2 Cor. 2 14a .En Gode zij dank. die ons allen tijd doet triomferen in Chris tus". Na de predikatie sprak de bevestiger ong een kort persoonlijk woord. In de namiddagdienst deed ds Den Boer zijn intrede door te preken over Jona 3 15. „De bekering van Ni- nevé". Na de predikatie sprak hii een woord speciaal tot de kerkeraad. de ge meente. de vertegenwoordieers van de classis Leiden, tot ds H P. Fortgens, Ned. Herv.- pred., het college van B. en W-, waarvan de burgemeester en weth. Schr&ma aanwezig waren, en verder tot organist koster en commissie van Be heer. Ds Den Boer werd namens de kerke raad toegesproken door ouderling L. J. Los en namens de classis door ds A. K. Krabbe u't Hillegom. Als bijzonderheid kunnen we nog ver melden dat dit de eerste gemeente is waar ds Den Boer staat, waar een kerk orgel aanwezig Is. WARMOND AGENDA RAADSVERGADERING. De agenda voor de Raadsvergadering van 30 Juni vermeldt onder meer: Vaststelling van een besluit tot toe kenning van een tijdelijke duurtetoe- siag aan het gemeente-personeel; voor- stol tot continuering van de verzeke ring van gemeentegelden tegen benade ling door plaatselijke ambtenaren en bedienden of door anderen, gesloten bij de Frauderisisco Onderlinge van Ge meenten te 's-Gravenhage; vaststelling van besluiten tot wijziging van de be grotingen voor 1948 en '49; vaststelling van een besluit tot het fixeren van het wat er verlies van het gemeentelijk Wa terleidingbedrijf op 7%% van het ver bruik- Minister Van Maarseveen keert Woensdag terug Minister v. Maarseveen keert Woens dag maar ons land terug. Zaterdagmorgen bezoch^hU te Bata via een legeronderdeel van 1-15 R.I., dat uit Djokja gekomen was en thans op het punt staat naar ons land te ver trekken. In Buitenzorg werd hij ontvan gen in de officiersmess van het paleis aldaar. Op weg naar het buitenverblijf te Tjipanas, waar minister Van Maar seveen dit weekend de gast was van Je H.VK., stopte hü bij verschillende on derdelen. Aan de vooravond van zijn vertrek zullen de H.V.K. eri mevrouw Lovink een receptie houden ten paleize Ko ningsplein. Sultan Hamid II wenst hulp der V. S. Als stuitblok voor het communisme. Bertram D. Hulen, een van de 15 Amerikaanse journalisten, die zich thans in Indonesië bevinden, bericht uit Batavia in de New York Times: „Met de verklaring, dat het com munisme „het grootste gevaar voor ons hier is", drong Sultan Hamid II Vrijdag aan op hulp van de V.S. voor de V.S.I .gedurende de enige jaren, terwijl het land zich begint te ont wikkelen. De Sultan zeide, dat hij zich niet zou verzetten tegen Ameri kaanse troepen en bases hier, indien Washington dit wenst, ofschoon hij er duidelijk de nadruk op legde, dat dit slechts het geval zou kunnen zijn voor de eerstkomende jaren". De Sultan zeide, dat de lijn San Fran cisco—-Hawaï- en verder door de Ver. Staten kon worden uitgebreid door het invoegen van Indonesië als een stuit blok voor het communisme. Republikeinse regering vermoedelijk 5 Juli in Djokja SULTAN SPREEKT DONDERDAG VOOR RADIO. Indien de situatie het toelaat, zal de Sultan van Djokja 3 Juli een tele gram naar Banka en Batavia sturen voor de overkomst van de Republi keinse regering naar Djokja. Indien dit doorgang vindt, wordt de_ Repu blikeinse regering op 5 Juli ver wacht, aldus deelde de Sultan van Djokja mede. Hü zeide, dat morgenmiddag om 12 uur de overdracht van de civiele dien sten geschiedt, waarop dan Woensdag middag de ontruiming van de ^taddoor de Nederlandse troepen en Donderdag middag de officiële overdracht van de Residentie Djokja aan de Sultan volgt. Pas na deze overdracht mogen rood witte vlaggen gehesen worden. Donderdagmiddag zal de Sultan een verklaring uitgeven en die dag zal hij voor Radio-Djokja spreken. De avond klok zal na de overdracht gehandhaafd blijven. In een bekendmaking van kolonel Van Langen wordt om. gezegd, dat in de stadsgedeelten, zolang deze nog onder Nederlands gezag staan, het Woensdag aan feder verboden is, zich buitenshuis te begeven. Dit geldt niet voor de mili taire waarnemers, Nederlandse militai ren. Nederlandse bestuursfünctionaris- seri' en personen, die door 'kolonel Van Langen gemachtigd zijn. De Sultan van Djokja heeft omtrent de beschieting bij Prambanan ver klaard geen enkel schot te hebben ge hoord. Ned. Herv Kerk Beroepen te Tilburg- Goirle J. J. Goorhuls. voorg. Alg. Ver. Vrijz. Herv. te Groningen. Aangenomen naar Spijk (Gr.) L. J. Prins te Nijehaske. Benoemd tot hulppred. te Goudswaard H. v. Amstel. cand. te Hulzen (N.H.). Geref. Kerken art. 31 K.O. Aange nomen naar Urk W. H. de Boer te Stads kanaal-Pekelderweg. Clir. Geref. Kerken Bedankt voor Zierlkzee (2e pred.pl.) dr B. J. Ooster- hoff te Utrecht-C. De Hervormde raad voor „Kerk en Israël" houdt Woensdag 6 Juli a.s. zijn vierde toogdag op het landgoed „Ter Veken" te Wassenaar: bij onlustig weer ln het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. aldaar. Protestantse kerken bieden katheder aan voor de Willem Ruys. Zaterdagmiddag werd te Rotterdam aan boord van de Willem Ruys door vertegen woordigers van de Ned' Hervormde, de Gereformeerde en de Remonstrantse ker ken aan de directie van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd een door de beeldhou wer Han Richters ontworpen en gebeeld houwde katheder aangeboden, ten gebruike bij de protestantse godsdienstoefeningen voor passagiers en bemanning van het schip. De kerken en het Fries. In de vergadering, van de part. synode van Friesland-zuid der Geref. Kerken rapporteerde de heer A. L. Wijtzes namens de commissie voor. de vertaling van de liturgische formulieren ln het Fries. De commissie bood deze vertaling aan de synode aan. Ook de belijdenisvragen zijn in het Fries vertaald. De beslissing over het gebruik van het Fries ln de eredienst wjl de commissie aan de kerken overlaten. De synode besloot, zich over deze materie ln verbinding te stellen met de part. synode Friesland-noord, daar zij het ge wenst acht. dat belde ressorten eenzelfde gedragslijn volgen. KLM-DIENST BATAVIA—DJOKJA VOORLOPIG GESTAAKT. Het KLM-toestel dat vanmorgen van Batavia naar Djokja vloog, is om 12.30 uur van het vliegveld Maguwo terugge keerd, waarna de KLM de dienst op Djokja voorlopig staakt. BEROEP VAN BERG VERWORPEN. Over Kotalla wordt psychiatrisch rapport verlangd. De Bijz. Raad van Cassatie te Den Haag heeft heden het beroep van de 42-j. Karl Peter Berg, tijdens de bezet ting commandant van het concentratie kamp Amersfoort, verworpen. De raad heeft nog geen eindbeslissing genomen in de zaak tegen Joseph Jo- hann Kotalla), de beruchte kampbe waarder in Amersfoort. De raad achtte het gewenst een psychiatrisch rappott te laten uitbrengen. Diens zaak werd derhalve vooi; onbepaalde tijd geschorst. Het beroep van twee „Silbertanne"- moordenaars, de 34-jarige W. A. Polak uit Utrecht en de 35-Jarlge B. Slop uit Voorburg, die beiden de doodstraf kre gen, werd door de raad verworpen. DE EXPORT VAN EIEREN. (Speciale berichtgeving). Naar wij vernemen zullen met ingang van 3 Juli a.s. de lasten, verbonden aan de export van eieren, gelijkelijk over pluimveehouders in Nederland worden verdeeld. Een desbetreffende verorde ning van het bedrijfschap voor pluim vee en eieren is binnenkort te ver wachten. SCHEEPSBERICHTEN. BENNEKOM. 25/6 van New York te Jucaro: BREDA. 25/6 van Cristobal naar Curasao; COTTICA, 24/6 van Trinidad naar Paramaribo; EEMDIJK. 24/6 van Havanna naar Antwerpen; TERO. 25/6 van Antwerpen te Montevideo; UTRECHT. 25/6 van Baltimore te New York; WATER LAND A'damBuenos Aires 24/6 van Las Palmas. NOORDAM, 27/6 van R'dam te New York verwacht: RIJN. Gibraltar-Monrovia pass. 25/6 Dakar; RIJNLAND. Buenos Aires pass. 26/6 Fernando Noronha; STAD HAARLEM. 27/6 van Vlaardlngen te Lulea; STAD MAASTRICHT. R'dam—West Italië Dass. 26/6 Flnlsterre, STRAAT MALAKKA. 26/6 van Rlo de Janeiro naar Kaapstad; TALISSE, 27/6 van Rangoon te Belawan; TARAKAN. 26/6 van Belawan naar Co lombo: TABINTA. R'damQuebec pass. 25/6 Sclllles; TEGELBERG. 25/6 van Yokohama te Hongkong; TJITJALENGKA 25/6 van Makassar naar Surabaya; VAN DER WAALS. SorellAntwerpen pass. 26/6 Kaap Race: VOLENDAM. 27/6 van R'dam te Quebec; SLOTERDIJK, 27/6 van New York te Batavia. VISSERIJBERICHTEN IJMU1DEN, 27 Juni. Besommingen: 3 stoomtrawlers f. 16.600, f. 19.400, f. 18.600. KW 84 f2D50; KW 61 f. 8160; KW 28 f. 2370; KW 177 f. 1600; KW 17 f. 3030; KW 104 1.2940; KW 108 f.2360. KW 125 f. 2620; KW 166 f. 1870: KW 69 f. 2250; KW 53 f. 2260; ICW 210 f. 1810; KW 77 f. 1530; IJM 267 f. 1500; UM 316 f. 1100; BU 33 f. 26C0. KW 49 met 32 k. eigen vangst en over genomen van de KW 67 69 k., KW 32 35 k.. KW 97 42 k„ KW 33 36 k.. KW 18 39 k., KW 20 45 k.; KW 29 met 131 k. eigen vangst en overgenomen van de KW 41 86 k.. KV/ 48 149 k.. KW 86 56 k.; KW 70 met 10 k. eigen vangst en over genomen van de KW 56 23 k.. KW 16 16 k.. KW 161 5 k.. KW 163 12 k.. KW 124 12 k.. KW 19 29 k.; KW 15 met 12 k. eigen vangst en overgenomen van de KW 175 77 k.. KW 130 22 k.. KW 167 20 k.. KW 65 6 k.. KW 127 95 k.; KW 227 met 68 k. en KW 159 met 225 k. KATWIJK, 27 Juni. Praalrapport van hedenmorgen: KW 78 8 k.. KW 47 2 k.. KW 83 2 k.. KW 147 1 k.; KW 9 2 k.. KW 5 4 k.. KW 54 1 k.. IJM 283 4 k.. IJM 74 1 k.. SCH 353 6 k.. KW 40 2 k.. KW 42 1 k., KW 65 1 k.. KW 127 3 k.. KW 163 1 k.. KW 56 1 k KW 68 2 k. Geen vangst- KW 144, KW 86. KW 83. v\v 67 KW 48. KW 18. KW 20. KW 33. KW 97. KW 138, KW 73. KW 25. KW 23. KW 14. KW 3. KW 140. IJM 268. IJM 75. SCH 107, KW 43. KW 15. KW 167, KW 130, KW 175. KW 124. KW 19. KW 16. KW 161, Gemiddelde Vlaardlngen 1 k.. Scheve- nlngen 1 k.. Katwijk 1 k. SCHEVENINGEN. 27 Juni. Besommin gen: SCH 11 f.1670; SCH 65 f.1540; SCH 38 410; SCH 12 f.260; ARN 8 f.140: ARN 14 f.320: TH 47 f.310; KW 215 f. 130; OD 1 f 70; ST 16 f. 100; SL 49 f. 180; SL 8 f. 100. VLAARDINGEN, 27 Juni. Binnen van de haringvisserij: VL 197 met 81 kantjes van 4 sqhepen; VL 172 met 226 kantjes van 6 schepen; VL 78 met 242 kantjes van 8 schepen: VL 115 met 31 kantjes; VL 47 met 130 kantjes van 5 schepen. Markt- nrllzen: maatjesharing klein 6083: Idem groot 36—47; makreel 19. Alles per kantje. Internationale harlngrlt naar Vlaardlngen. Vlaardlngen hield Znterdag zijn tweede internationale harlngrlt voor auto's en motorep. Het weer was schitterend en de deelneming was dan ook groter dan vorig Jaar. Meer dan 500 deelnemers snorden van alle kanten de stad binnen en naast de vele motoren uit schier alle hoeken van het land, waren er uit Bazel en Bern, Kopenhagen en België, die de harlngrlt- plaquette ln het Handelsgebouw ln ont vangst kwamen nemen. De „Hollandse nieuwe" met wittebrood, die Vlaardlngen beroemd heeft gemaakt, werd met graagte genuttigd. Er waren rondvaarten op de rivier de Maas, con certen ln de stad en ln de Grote Kerk. doch het hoogtepunt was wel een Mas kerade-optocht. 's Avonds was er een bonte avond op het feestterrein, gevolgd door een nacht feest met bal ln de Harmonie zaal. Maandag 27 Juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000, Vorige O. K. koers v. heden Ned. '48 3% 100 Ned. '47 3% 3 97fj| Dollar-Ing '47 3 106*$ Investerlngscert. 3 97% Ned p. 1962/4 m.b. 3 98% Infë -37 A 3 95% Grootboek '46 3 97% ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 80 N. Ind. H bank 112% Ned Handelmi)152 A-K 169 169 Lever Br 262% 262 K Philips 23 IK 230 K Wilton Feyenoord 152 K Kon Olie 299% 301% Amst Rubber 135% 135 yK Dell-Bat MU 9?K Holl Amer lijn 144% Kon N Stoomboot 122% 122K Ned Scheepv Unie 161% 161K H V A 158 159% Java Cult81% Del) Bat Mi)133K 134% Dell MU 150K 149% Senembah 136 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 Den Haag 1947 I 3 R'dam "37 I, n 3% Industr. Obligaties Lever's Zeep MU 3% Kon. Petr. MU 3% 100 103% 101% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen Amsterd. Bank 1587% 103% Rotterd. Bank Twentsche Bank ö'/a 167 K 163 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr.fabr. 323 Rott. Droogd MU 335% Zwanenb. Organoo 177 Handelsondernemingen Born. Sum. R. MU 148 Internatlo 186% Spoorwegen Dell Spoorw MU 60% Voori. genoteerd* aandelen Albert Heyo 186% Ned MU Walv Vrt. 110 Amerik. fondsen 26% 34% Anaconda Shell Union

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3