Duikers vonden vleugeldeel van de „Roermond" Amerikaanse journalisten zijn sceptiseh gestemd Met een enkel woord Bende beschiet Sultan en diens convooi MAANDAG 27 JUNI Oorzaak van ramp nog onbekend Van de zijde der KLM deelt men ons mede, dat uit bij de KLM uit Bari bin nengekomen berichten blijkt, dat op grond van verklaringen van deskundige ooggetuigen en verdere aanwijzingen het onwaarschijnlijk moet worden ge acht, dat zich brand aan boord van de Roermond heeft voorgedaan. Een veronderstelling omtrent de oor zaak is thans nog niet te geven. Duikers hebben een deel van een vleugel gevonden. Zij gingen af op verschillende olievlekken en zijn er thans zeker van tl| grote trekken te weten waar zich het wrak bevindt. Men heeft slechts vier paspoorten gevonden; het ontbreken van identi teitspapieren vertraagt bet werk in grote mate. De duikers hebben nog te kampen met een harde wind. Een Italiaans-Nederlandse commissie van onderzoek is begonnen met het schiften van de mededelingen van hon- De kerkstrijd in Tsjecho-Slowakije HET IS „OOKLOG". Mgr Beran, aartsbisschop van Praag, heeft zijn priesters verzocht hem niet meer te schrijven of te komen bezoeken in zün paleis te Praag, omdat zijn resi dentie door de geheime politie is bezet, „Mijn vrijheid als hoofd van het Epis copaat", aldus 'n door mgr Beran aan de geestelijkheid gezonden memoran dum „is volkomen vernietigd". Een herderlijk schrijven is gisteren in alle kerken voorgelezen. Daarin verklaart het Tsjechisch Episcopaat, dat de Kerk zich nu ge plaatst ziet voor de keuze; onderwer ping of vervolging door de Staat. In dien nodig, aldus de brief, moeten onze gelovigen bereid zijn de harde weg van de martelaren voor Christus te gaan. De Tsjechische bisschoppen, zo wordt in de brief gezegd, zijn altijd bereid geweest grote offers te brengen om een overeenkomst met de regering te be reiken. Maar de door de communisten georganiseerde „katholieke actie" moet worden ontbonden voordat er van nieuw overleg sprake kan zijn. Herin nerd wordt aan de ex-communlcatie der leden van deze actie. In deze tijd. die een proef is voor de kracht van Uw geloof moet gij geloof hebben in uw bisschoppen, hoewel gij mogelijk ver hinderd zult worden contact met hen te hebben. De Kerk zal niet zwichten voor welk dictaat ook en zij zal zich niet laten onderwerpen door de Staat. De strijd zal zwaar zijn, omdat de Kerk beroofd is van elke verbinding met de gelovigen, en de Staat over alle gewenste propagandamiddelen beschikt. Tot slot wordt verklaard, dat talrijke kloosters in het land zijn gesloten en dat de monniken per vrachtwagen naar een onbekende bestemming zijn ver voerd, Daarentegen heeft de minister van Justitie nog eens ln een rede 't stand punt van de regering uiteengezet, ten slotte neergelegd in volgende motie: ..Wij zullen de vrijheid van godsdienst verdedigen en elk misbruik van de godsdienst tot het voeren van een actie tegen de regering en het volk bestrij den. Wij willen een nauwere samen werking met de priesters van alle ker ken om de vertegenwoordigers en de gelovigen van alle belijdenissen in de gelegenheid te stellen actief mede te werken aan 's lands opbouw, Wjj zullen de katholieke actie steunen, die met de overweldigende meerderheid der gelovi gen ijvert voor een accoord tussen de staat en de hoge geestelijkheid". West-Berlijnse spoorweg staking geëindigd Het bestuur van de stakende West- Berlijnse spoorwegvakbond heeft een stemmig besloten, dat de stakers mor gen het werk zullen hervatten. Het bestuur nam het besluit op een bijeenkomst, welke werd bijeengeroepen om het verzoek van de westelijke com mandanten, dat het werk morgen zal worden hervat, te overwegen. Na een stormachtige bijeenkomst van vier uur van het bestuur en de leiders van de „onafhankelijke vakver enigingsorganisatie" (U.G O.) werd een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat ,.de stakende spoorwegar beiders met het oog op de brieven van de drie Westelijke commandanten aan burgemeester prof. Ernst Reuter, op 25 Juni, hebben besloten op gediscipli neerde wijze morgen het werk te her vatten. De drie Westelijke commandanten hebben n.l. Zaterdagavond de West- Berlijnse burgemeester Ernst Reuter, en de leiders van de stakende West- Berlijnse spoormannen doen weten, dat zij voortzetting van de staking ..niet langer gerechtvaardigd" achten. Om het beëindigen van de staking, die reeds vijf weken duurt, te bevorde ren, hebben de Westelijke commandan ten de Westelijke gemeente-autoriteiten gemachtigd er voor te zorgen, dat de spoormarmen de komende drie maan den hun l<*m voor honderd procent in Westmarken ontvangen. De gemeente- autoriteiten mogen de gelden verschaf fen, welke nodig zijn voor aanvulling van de zestig procent loon in West marken. welke de spoorwegdirectie wil betalen. Aan deze machtiging is de voorwaarde verbonden, dat de stakers uiterlijk morgen het werk hervatten. Stakers, die morgen het werk niet hebben hervat, zullen geen uitkering meer ontvangen. Een uitzondering zal worden gemaakt voor spoormannen. wonend in de Westelijke setoren van Berlijn, die schriftelijk te kennen reven niet meer bij de Berlijnse spoorwegen te willen werken en elders werk te willen zoeken. Zij moeten de verzeke ring geven, dat zij op geen enkele wiize het spoorverkeer zullen hinderen Het Westberliinse gemeentebestuur zal hen heloen bij het zoeken van ander werk. Het 6poorwegbestuur heeft medege deeld. dat het treinverkeer onmogelilk morgen hervat zou kunnen worden. „Er is aanzienlijke schade aan de in stallaties toegebracht en het zal enige ti1d kosten deze te herstellen", aldus de verklaring. Deskundigen aan het stakingshoofd derden ooggetuigen van de ramp. Politie en functionarissen van de Maatschappij zijn begonnen de opgehaalde bagage van de slachtoffers te sorteren en in te pak ken voor verzending naar de verwanten. Bij vrijwel elk pak bevond zich een foto album en een aantal, kleine geschenk pakjes, die uit Indonesië waren, meege nomen voor uitdeling in Nederland. Er waren ook schoolrapporten van twee Kinderen, de 14-jarige Robert en de 12-jarige Eileen Esser, die met hun moe der, mevrouw Helmi Esser, omkwamen. In de koffer van mevrouw Esser bevond zich een ingelijste brief, waarin be schreven stond hoe haar echtgenoot, Hans Esser, van de Nederlandse Marine, drie Jaar geleden de dood vond. Aan het zoeken naar het wrak werd uok deelgenomen door Appl Plesman, broer van de omgekomen piloot en ver tegenwoordiger van de KLM te Milaan. Volgens de bij het onderzoek be trokkenen zal het misschien onmoge lijk zijn tot een verklaring vari de oorzaak van de ramp te komen, wan neer men er niet in slaagt het afgebro ken staartstuk van het vliegtuig te vinden. Een der functionarissen zeide, dat op sommige slachtoffers sporen van verbranding waren waargenomep. GENERAAL-MAJOOR A. C. DE RUYTER v. STEVENINCK f Oud-commandant der Irene-Brigade. Te Den Haag is in de leeftijd van 53 jaar overleden generaal-majoor A. C. de Ruyter van Steveninck, lid het het Hoog Militair Gerechtshof en oud commandant van de Kon. Ned. brigOTe „Prinses Irene". Generaal-majoor De Ruyter van Steveninck heeft een belangrijk aan deel gehad in de bevrijding van het vaderland en als commandant van de Kon. Ned. Brigade „Prinses Irene" dit onderdeel op een zodanige voortreffe lijke wijze aangevoerd, dat de geallieer de bevelhebbers, onder wie de brigade streed, herhaaldelijk hun bijzondere te vredenheid hebben betuigd over de moedige en beleidvolle wijze, waarop de brigade haar taak in geallieerd ver band vervulde. Als erkenning van de daden door haar verricht, heeft HM. de Koningin destijds gelijk men weet het vaandel der brigade de hoogste militaire onderscheiding, n.l. de Militaire Willemsorde, verleend. De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau em drager van de bronzen leeuw en van het onder scheidingsteken van langdurige dienst als officier. Hij was voorts begiftigd met de Distinguished Sendee Order", officier in de „Order of the British Em pire". commandeur van het „Legion d'Honneur", drager van het Franse „Croix de guerre" met palm, comman deur in de orde van Leopold met palm en drager van het Belgische „Croix de guerrre" met palm. Gisteren werd het dodenhuis, waarin de stoffelijke resten van 23 omgekome nen bij de ramp van de Roermond lig gen, voor het publiek geopend. Vissers en andere burgers van Bari liepen in stilte langs de doódkisten. Velen onder hen hadden het ongeluk zien gebeuren. Zy brachten vele bloemen mee, waar mede zij de kisten bedekten. Nader vernemen wij, dat de identifi- ca tic van de 23 verongelukten thans vol tooid is. Pogingen van de duikers, om de romp van het toestel te vinden mis lukten wederom. Naar men weet. be- j vinden zich nog de lichamen van tien personen in het wrak. LIEVER RAADSLID DAN LERAAR! Tot lid van de Raad te Vlissingen is o.m. gekozen de heer drs P. J. Theune, die echter leraar ln de staathuishoudkunde en de han delswetenschappen is aan het Lyceum te Oostburg. Ofschoon het naar het oordeel van enkele deskundigen dubieus is of deze twee functies niet te combineren zijn, daar de heer Theune zijn leraarsfuncties buiten de gemeente Vlissingen uitoefent, heeft deze besloten, ontslag te vragen als leraar aan het Lyceum te Oostburg en op deze wijze de knoop door te hakken. Geen bemoedigend vooruitzicht De artikelen van de 15 Amerikaanse journalisten, die* thans een bezoek aan Indonesië brengen, leggen tot dusver alle het zwaartepunt op het vraagstuk van het communisme. W. N Newton van de Scripps-Howard schrijft uit Banka in „World Telegram" o.a.: De Republikeinen treffen thans voorbereidingen om de striid teeen dc Nederlanders te beëindigen. Het ziet er naar uit. dat zij voor een veel ern stiger 09 dodelijker striid met de com munisten staan. H«t vooruitzicht is niet bemoedigend. Er zijn in Indonesië duizende gewa pende communistische guerillastrijders, en niemand weet hoe groot hun aantal is. President Sukarno is niet bevreesd <lat de communist'sche geurillabenden in de omgeving van Djokja hem enige moeilijkheid van betekenis zullen bezor gen en volgens hem zijn er in dit ge bied niet meer dan ongeveer 300. In December heeft hij eezegd. dat er bii de nadering van de Nederlandse troe^n ongeveer 30.000 communisten uit de ver schillende Republikeinse gevangenissen waren losgelaten! Als het door Sukarno eenoenvle getal juis- is en er inderdaad slechts een 3300 communisten over zijn. ligt er een sluier van geheimzinnigheid over het doen en laten van de andere 29 700 B. D. Hulen schrijft uit Djokja in de New York Times: de toestand in de Re- oublikeinse hoofdstad is aan de voor avond van het terugtrekken der Neder landse troepen rustig doch gespannen door de aanwezigheid van de ongere gelde benden uit de stad Volgens be trouwbare inlichtingen bestaan deze benden uit een samenraapsel van com munisten en bandieten en valt# hun sterkte niet te bepalen Een bewiis van de heersendp spanning is wel. dat de militair waarnemers van de Unci voor het eerst sedert hun werkzaamheden hun diensten gewapend verrichten. Vol gens de mening van ervaren neutrale burgerlijke waarnemers zal er waar schijnlijk geen chaos ontstaan, zolang de Nederlanders in Djokja ziin en zullen de communisten niet onmiddellijk na hun vertrek van de stad binnentrekken. Deze waarnemers verwachten een rus tic- verloop van de ontruiming- door de Nederlanders, hetgeen echter naar hun mening na verloop van enkele weken zal worden gevolvd door gevechten als een gevolg van de acties van onver antwoordelijke gewapende elementen. Ch. Gratke. buitenlands redacteur van BINNENLAND BIJ graafwerkzaamheden voor het aanleggen van een gasleiding ls men ln de omgeving van het voormalige concen tratiekamp vught gestoten op een aantal stoffelijke resten. Men heeft hier zeer waarschijnlijk te doen met slachtoffers der Duitse terreur. Zaterdagmiddag ls de kapitale boer derij v&n de heer W. J. Keizer te Mij drecht tot de grond toe afgebrand. De brand begon ln de hooiberg; aangenomen wordt dat enige daar spelende kindereu brandende lucifers ln het hooi hebben laten vallen. De inboedel werd grotendeels vernietigd De schade, die ongeveer f. 70.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Met betrekking tot het onderzoek in de Penlwen-zaak vernemen wij, dat de des betreffende commissie gereed ls met het onderzoek en thans bezig ls met het opstellen van de conclusies voor haar eindrapport. Te Den Haag is de Nederlandse Vereniging C.O.M.D. (Club voor orkesten, musici en artlsten) opgericht. Deze club stelt zich ten doel, door nauwe samen werking een wisseling van orkesten, musici en artlsten tot stand te brengen, zowel voor het binnen- als voor het buitenland. de Christ. Science monitor meldt: President Sukarno gaf uiting aan zijn vast geloof, dat door het ontbreken van een volkslaag van oroletariërs in Indo- Padvinders-Koempoelan gewijd aan „massajeugd,, VOLGEND JAAR VIERING 40 JAAR PADVINDERIJ. Vijftienhonderd leiders en leidsters van de Nederlandse padvinders waren het afgelopen weekeinde op de Gouds- berg te Lunteren bijeen voor hun jaar lijkse Nationale Koempoelan. Hoofdcommissaris W. C. Roest van Limburg heette Zaterdagmiddag allen welkom. „Het doel van deze Koem poelan is", aldus spr. „om uit het con tact met hen die dezelfde Idealen heb ben, nieuwe kracht te putten. Een eensgezind en krachtig leiderscorps is nodig om de jongens te geven wat zij van ons verwachten. De heer Roest van Limburg sprak hierna over „De plaats van de padvin dersbeweging ln de maatschappij". Wij moeten door middel van ons spel trach ten goede idealen bij de jongens op te wekken als remedie tegen de nadelige invloeden van veel maatschappelijke misstanden. Contact met andere jeugd verenigingen achtte spreker heel nut tig. maar hij spoorde de leiders en leidsters aan. te waken togen vervlak king en „socialisatie" van idealen en beginselen. 's Avonds gaven verkenners verschil lende demonstraties, gevolgd door een kampvuur. De ochtendwijding werd gisteren ge leid door ds S. Kranenburg, die uit handen van de hoofdcommissaris zijn volmacht als „padvindersdominee" ontving, daar hij later op de dag in Amsterdam zou worden bevestigd als predikant voor het pad vind erswerk. Na het vlaghijsen werden verschillende be sprekingen gehouden, waarbij men spe ciale aandacht wijdde aan het probleem van de massajeugd, terwijl ook 'n spel werd uitgevoerd. Hoofdcommissaris Roest van Limburg sloot hierna de Koempoelan en deelde mede. dat de padvinderij in Nederland in 1950 40 jaar bestaat en dat het in de bedoeling ligt, dan een groot natio naal kamp te houden. BINNENKORT GROTE LEGER- OEFENINGEN OP DE VELUWE. Op de Veluwe zullen binnenkort leger- oefeningen worden gehouden van zoda nige omvang, dat hier voor de eerste maal sedert de wederopbouw van de Kon. Landmacht kan worden gesproken van een manoeuvre. Het geheel zal on der leiding staan van de Commandant Strijdkrachten te velde, de generaal- majoor der artillerie. A. Th. C. Opsomer. Gedurende drie dagen, op 27, 28 en 29 Juli zullen de onderdelen gezamenlijk worden geoefend, terwijl ook de verple ging en legering zullen geschieden als in oorlogsomstandighéden. Het doel van deze manoeuvre is de oefening van staven en troepen in gro ter verband, ln beperkte vorm optredend als het mobiele veldleger, dat gelijk nesië en door het feit datde Islani de belcencj in de toekomst zal worden overheersende geloofsrichting Is. deze eilanden geen vat bieden voor het com munisme. en dat zijn regering wat er in Indonesië aan communisme bestaat, er onder zal kunnen houden. Of echter deze zwakkp handen de komende verantwoordelijkheid, bii het ontbreken van vaardigheid en erva ring. zu'len aankunnen, zal nog moe ten blijken. RESOLUTIE RAAD NEGARA SUMATRA TIMUR. De vertegenwoordigende Raad van de Negara Sumatra Timur heeft Zaterdag na een debat van 5 uur een streep ge haald door een van de voornaamste be sluit van de tweede Sümatra-conferen- tie door het aannemen van een resolu tie, waarin de aansluiting van Oost- Sumatra bij de te vormen Sumatraanse Federatie wordt afgewezen. gevormd. INDONESISCHE REGERING KOOPT RIJSTONDERNEMINGEN. De regering van Indonesië heeft een overeenkomst gesloten met de dochter ondernemingen van de Anglo-Dutch Plantations of Java Inzake de aankoop van de rijstvelden van laatstgenoemde maatschappij. De afkoopsom komt uit op een bedrag van f. 5 300.000. De verkoop moet nog worden gerati ficeerd door de Indonesische regering, doch men verwacht, dat dit in de naaste toekomst zal geschieden. De opbrengst van de verkoop zal door de maatschap pij worden gebruikt gedeeltelijk ter dekking van haar tekort en gedeeltelijk ter terugbetaling van een door de maat schappij bi) de regering opgenomen lening. Residentie Djokja zal Woensdag ontruimd zijn Zaterdagmiddag kwam te Djokja met een bommenw^per aan de waarne mend legercommandant, generaal-ma joor Buurman van Vreeden teneinde de situatie in ogenschouw te nemen. Hij voerde op het stafkwartier van de T- brigade besprekingen over de evacuatie en is dezelfde middag naar Batavia te ruggekeerd. Zaterdagmorgen zijn kolonel Van Lan gen, de Sultan van Djokja en de Paku Alam, vergezeld van hun staven als mede van waarnemers der K.N.CJ., naar Prambanan vertrokken voor de overdracht van het gezag aan de Sul tan. Prambanan, Pegungan en omstre ken zijn door de Nederlandse troepen ontruimd. De eerste luitenant van de T.N.I. Mudji nam daar het commando over. Tijdens de reis naar PrambartÈn werd 10 km ten Oosten van Djokja het convooi. waarin de Sultan van Djok ja en de militaire waarnemers der Unci meereden, door een bende licht beschoten. De Nederlandse troepen wisten de bende te verdrijven. Gisteren zijn Kedaton en Plered en omstreken aan de Sultan overgedragen. De Sultan en kolonel Van Langen zijn vervolgens naar Bankll vertrokken in verband met de overdacht van deze plaats ten Z.W. van Djokja en andere plaatsen ln de omgeving. Uit D'jokja meldt de correspondent van Aneta, dat de Nederlandse troe pen de residentie reeds Woensdag ont ruimd zullen hebben. De Sultan zal over de terugkeer van de Republikeinse regering beslissen, zodra de situatie zulks toelaat. Gedurende het terugtrek ken van de Nederlandse troepen mo gen alleen door de Sultan aangewezen personen buitenshuis vertoeven. In een rondschrijven van de Sultan aan alle ministers en Republikeinse ambtenaren buiten de residentie wordt gezegd, dat het verboden is naar Djokja te reizen, tenzij zij zün teruggeroepen door de Sultan of de Republikeinse delegatie. Op eigen gelegenheid terugkerende Re publikeinse ambtenaren zullen geen steun ontvangen van het ministerie van Sociale Zaken of het Daerahbestuur. Koningin opende Padvindsters- centrum „Buitenzorg" „HET ZIJ EEN VOORBEELD VOOR DE GROTEN". H.M. de Koningin, beschermvrouwe van het Ned. Padvindersgilde, heeft Zaterdagmiddag het nieuwe centrum van dit gilde „Buitenzorg" aan de Amsterdamse straatweg le Baarn of ficieel geopend. Ruim 4000 padvind sters uit alle delen van het land wa ren daar bijeengekomen. Aanwezig waren het voltallig bestuur van het Ned. Padvindersgilde. de minis ter van O., K. en W., prof. dr F. J. Th. Rutten. de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, jhr mr C. J A. de Ranitz en de burgemeester van Baarn, jhr F. J. van Beeck Calkoen. Koningin Juliana, gekleed in hoofdbestuursuni form, arriveerde en werd tussen een haag van de kabouterskring Soestdijk, waar van prinses Irene deel uitmaakt, naar haar plaats geleld. De begroetingsrede werd uitgesDroken door mevr E. van den Bosch-De Jongh, die de Koningin har telijk welkom heette. Zii schetste de ge schiedenis van het ontstaan van het centrum, waarbij de regering hulp heeft geboden .Dit is een bezit van ons al len". aldus spreekster. hetgeen ook ver- olichtingen oDlegt. In Augustus a.s. ver wachte we hier reeds zeer veel buiten- 'andse gasten. In dit gebouw zullen voorts cursussen worden eeeeven en het zal tevens een tehuis ziln voor leidsters Spreekster verzocht de Koningin de openine eigenhandig te willen verrich ten. omdat zii het grootste vertrouwen in het Ned. Padvindstersgilde heeft ge toond door haar twee dochters aan het Gi'de af te staan. Koningin Juliana feliciteerde het hoofdbestuur hartelilk met de totstand- kom ng van, '"t Centrum. .Dp naam „Buitenzorg", aldus H.M., klinkt lichtvaardie-optimistisch. want or zullen ook moeilijke dagen komen. dcre naam drukt ook een ideaal irt. dr»t door samenwerking stevig be- vepffri kan worden. Dan zal dit een v*«-'-lioo'd voor de groten zijn. Dat is miin en a'Ier wens!" Daarna e ne de Koningin over tot de -mening van het eebouw door het los knopen van een z g^ weverssteek. waar na men zich naar dé ontvangstzaal be gaf. waar minister Rutten ziin geluk wensen aanbood met dit fraaie en uit strekte landcoed en opwekte tot een v? optimisme. N.V.V.-secretaris valt t Episcopaat aan On de Internationale Arbeidsconfe- rentie te Genève heeft de secretaris van het N.V.V., de heer Ad Vermeulen, een aanval gedaan op de Nederlandse bis schoppen, die „de katholieke arbeiders er van weerhouden lid te worden van de algemene vakbeweging", waaronder Vermeulen verstaat het N.V.V. Volgens de heer Vermeulen is de pressie, om niet. 1e zeggen dwang, welke de Nederlandse bisschoppen uitoefenen op de katholieke arbeiders, een demo cratisch land als Nederland onwaardig en geheel onverenigbaar met de con stitutie van de Int. Arbeidsorganisatie, het Handvest der Ver. Naties en van de verklaring van de Rechten van de Mens, welke in 1948 te Parfjs werd aanvaard. De rede van Vermeulen is beantwoord door pater dr. J. G. Stokman, die zeide, dat de Nederlandse bisschoppen de sa cramenten aan katholieke leden van het N.V.V. weigeren „ten einde het geloof zelf te beschermen". De ervaring heeft geleerd, aldus de heer Stokman, dat vele katholieken als lid van een socialis tische vakvereniging hun geloof verlo ren hadden. De Nederlandse bisschoppen hadden geen bezwaar tegen samenwerking van de katholieke en socialistische vakver enigingen na de oorlog. DANIËL WAYENBERG WINNAAR PARIJS PIANOCONCOURS. De Nederlander Daniël Wayenberg heeft te Parüs de tweede prijs voor pianospel verworven op het Internatio nale piano- en vioolconcours „Margue rite Long-Jacques Thlbaud". Hü stu deerde het laatst bü Marguerite Long en maakte de laatste maanden met succes een tournée door Italië. Reeds voor de oorlog maakt deze thans 19-jarige pianist grote opgang in Paryse muziek- kringen. Wegens de buitengewone kwaliteiten, aan de dag getreden bü dit pianocon cours, werden twee eerste prijzen toe gekend en wel aan: Aldo Ciccolini (Italië) en Entzislav Jankow (Bulga- rüe). ZWARTE LIJST VAN „DRANKZUCHTIGEN". Vlissingen gaat een zgn. „zwarte lüst" van „drankzuchtigen" in voeren. Personen, die binnen een zekere termün meer dan eenmaal wegens openbare dronkenschap zün veroordeeld of zich doorvry- willige betaling van een geldboete aan een veroordeling hebben ont trokken, mogen niet meer in een vergunnings- of verlofslocaliteit worden toegelaten. De maatregel beoogt niet zozeer bevordering der openbare orde als wel sociale op heffing van de drankzuchtigen. Toen de IJ-Jarige Relnler van der Plas zich Zaterdagmiddag met zijn vader ln de tuin achter de woning aan de bur gemeester de Jonghkade te Maassluis be- kwartier den echter, dat de schade In West-Berlim gering was en Donderdag het verkeer hervat kunnen worden. dat het keelgat van het jongetje, waardoor ZOU het stikte, zodat de ontboden eeneesheer I slechts de dood kon constateren. Een ln heel Limburg bekende figuur de heer Sef Schillings uit Hulsberg, ls vrijdagavond, toen hü per auto op weg was van Maastricht naar zün woonplaats, overleden tengevolge van een hartverlam ming. De heer Schillings was oprichter en regisseur van het Zuldllmburgs toneel, een toneelgroep, die onder zijn leiding meer dan 1200 uitvoeringen gaf ln heel Lim burg. De 43-Jarlge Nederlander Frans Ar kenbosch. afkomstig uit Limburg, ls bij een motorongeluk in Noord Devon (Enge land) om het leven gekomen. Arkenbosch, die in gezelschap van zün echtgenote op een tacantlerels was. verloor de mght over zijn motorfiets toen hij een stelle heuvel afdaalde en werd tegen een muur geslingerd, tengevolge waarvan hij op slag gedood werd. Zijn 31-Jarlge echtgenote liep een gebroken been en tal van ver wondingen op. Zij maakte een val van 15 meter en kwam terecht ln de tuin van een landhuisje. (U.P.) Zaterdag heeft de minister van Marine en Oorlog mr W. F. Schokking Den Helder bezocht ln verband met de zellwed- strüden ter gelegenheid van het 50 Jarig bestaan van de Kon Marine Jachtverenl- glng. Ook bracht hij een officieel bezoek aan de Hr Ms „Tromp". De Marine-chef. vice-admiraal Jhr E. J. van Holthe, was eveneens aanwezig. BUITENLAND Volgens Anton Blber, lid van het Kroatische politieke bureau. zün> sinds November büna 600 leden uit de Kroa tische communistische partij gestoten „wegens Komlnform-actlvlteit". Ongeveer 37.000 Griekse ambtenaren, die sinds de vorige maand ln staking wa ren. zün naar het werk teruggekeerd. Regering en amktenaren zijn het eens geworden over een compromis ter her ziening van de salarissen. Te Tel Avlv ls een kist as aange komen, die de stoffelijke resten vertegen woordigt van 200.000 in Oostenrijk door de nazi's gedode Joden. Een stoet van 20.000 treurenden volgde de auto, die de kist door de stad reed Te Jeruzalem zal een be grafenisplechtigheid worden gehquden. Kim koo. een krachtig politiek tegen stander van dr Syngman Rhee, de presi dent van de Zuldkoreaanse republiek, ls door een man ln de uniform van tweede luitenant van het Zuldkoreaanse leger doodgeschoten. De militaire politie ar resteerde de moordenaar. De verzoeningscommissie der V.N. voor Palestina heeft bekend gemaakt, dat zij deze w eek de besprekingen tussen Joden en Arabieren tot 18 Juli zal opschorten. Het Syrische kabinet heeft eenstem mig de verkiezing van Hoesnl Zalm tot president van Syrië voor de volgende zeven Jaar bekrachtigd. Hoesnl Zalm kreeg bij de verkiezingen 90r; van het totaal aantal stemgerech tigden. De Verenigde Staten zullen het nodige materialen leveren voor het herstel van de twee Japanse steden Hlrosjlma en Nagasaki, die door een atoombom ver woest werden. De Verenigde Staten zou den ongeveer 12.5 millloen dollar uitgeven om een universiteit, kerken en scholen te bouwen. In Noorwegen ls de distributie van benzine opgeheven. Alejandro Lerroux. voormalig radi caal minister-president ln de Soaanse republiek, ls op 85-Jarlge leeftijd te Madrid aan hartzwakte overleden. Het Franse communistische blad „Humanlté", heeft opgeroepen tot een „verenigde actie" tegen het Atlantische f>act, dat binnenkort aan het parlement er ratificatie zal worden voorgelegd. De bemanningen van de Canadese schepen „Argomont" en „Boeverbrae". die te Londen ln de haven liggen zetten hun staking voort. Aan dertig" Oostenrijkers, die door SovJet-mllltalre rechtbanken zijn veroor- derid wegens misdrijven tegen de Russi sche bezettingstroepen, ls door bet prae- sldium van de opperste Sovjet amnestie verleend, De Russische autoriteiten hebben be vel gegeven Heinz Westphal. de leider van de Berlijnse sociaal-democratische Valken" ln vrijheid te stenen. Westphal werd aangehouden tii- dens het proces tegen verscheidene zijner kameraden en werd tot zes maanden ge- va ngerlsstraf veroordeeld. ~7 Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken deelt mede. dat op 30 besPreklngen over de deflnitieyc redactie van het vredesverdrag met Oostenrijk zullen hervat worden. Het conservatieve Lagerhuislid Butler nocti«en vredesconstructie voor het Verre 2*luaXïh pact-:3'3 tegenwlcht van De bestrijding van de melaatsheid zal in de ganse wereld met kracht ter nand genomen worden, aldus biykt uit een program dat door India Is voorge steld en door de werkcomrnissle van de tweede wereldvergadering voor de gezond heid, die het aan de uitvoerende raad ter definitie"" "oedkcurlng zal voorleggen, is aangenomen. Geconstateerd werd, dat er In de wereld vijf k zes millloen melaatsen zün: 900.000 ln Afrika. 21.000 in Europa. 100 000 ln de belde Amerlka's. 10.000 op de Zuldzee- ellanden. 2 a 3 millloen ln India en de rest in Zuid-Chlna. Gisteren ls de eerste verjaardag van de luchtbrug gevierd. Fins „Zonnewende'' feest op Kagerplassen ENORM VREUGDEVUUR OP EEN DER EILANDEN. Hoog laaiden de vlammen van een vreugdevuur nabij het Zweiland, aan de Kagerplassen ter gelegenheid van het Midzomerfeest, dat door de Fins- Nederlandse Vereniging in het Zuid- Holiandse Merendistrlct werd -orga- niseerd. Drijvende basis van deze fes tiviteit was de salonboot „Marijke-' waarop behalve het „Smorgasbord" ook muziek en dans werden geserveerd. Deze „Kokkobrasa" midzomer vie ring werd meegevierd door de Fin se gezant en mevrouw Asko Ivalo, en hun dochtertje. De laatste danste dap per mee tijdens een demonstratie van Finse volksdansen op het gazon van het bekende paviljoen aan het Brase- mermeer. De „aquavit" compenseerde de kilte van de Nederlandse zomer. Bij het vertrek van de boot uit Lei den speelde Zaterdagavond de Leidse Harmonie „Concordia" het Finse volks lied en marsmuziek. Van toen af tot aan het einde van deze Kokkobrasa - tocht waren muziek en zang van de Haagse „Rodeogang" een ensemble, dat zich specialiseert op cowboyliedjes, niet van de lfecht. Het feest culmineer de in het genoemde enorme vreugde vuur op een der Kaag-eilanden, dat zowel voor de Finnen en hun Neder landse vrienden als voor talloze water- sportbeoefenaars een oogbekorend te ken van de „zonnewende" was. Deze midzomertocht leidde van Leiden, via Alphen aan de Ry'n en de Brasem naar De Kaag en vandaar weer naar de Sleutelstad. Herdenking eerste vliegtocht boven Nederland EEN SOBERE PLECHTIGHEID. In verband met het verongelukken van de „Roermond" werd soberder dan aanvankelijk de bedoeling was, Zaterdag in Etten-Leur het feit her dacht, dat daar 40 jaar geleden het eerste vliegtuig in Nederland opsteeg, en wel door de Fransman graaf De Lambert met zyn machine van lat ten, doek en pianodraad. De vlucht in Etten-Leur duurde toen slechts 3% minuut. Er zün verschillende speeches gehou den, waarbü alle sprekers stilstonden bij de ramp van de „Roermond", o.a tijdens de kranslegging door de heer Backer, directeur-generaal van de Rijks- luchtvaartdienst, waarin deze de pio niers der luchtvaart herdacht en de luchtvaart kenschetste als een uitste kend middel om de volkeren dichter bü elkaar te brengen. Hü merkte o.a. op. dat het aantal ongelukken in de luchtvaart beslist niet groter is dan by andere ver voersmiddelen. Na hem werd een krans gelegd door de heer C. Kolff, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. Na de toespraken volgden verschillende demonstratievluchten. O Voor de plechtigheid in Etten-Leur werd op het gemeentehuis te Breda de algemene ledenvergadering der K. N. V. V., L. gehouden, waarbij voorzitter Kolff de aanwezigen verzocht met een ogenblik stilte de ramp van de „Roer mond" te herdenken. Na het goedkeuren de; jaarstukken werd meegedeeld, dat het bestuur voor de gouden ere-medaille Van de F AI zal aanbevelen Whittle, de uitvinder van het straalvliegtuig. Bü de plechtigheid te Etten-Leur wa ren o.a. aanwezig de drie luchtvaart pioniers: jhr I. van der Berch van Heemstede, W. Versteegh. en Max van Weel. JAARVERGADERING MIJ. TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Oppositie tegen vertaling Mattheus Passion. Onder presidium van prof. dr G. van der Leeuw, oud-minister van O K. en W., hield de Mij. tot Bevordering der Toonkunst te Leeuwarden haar algeme ne vergadering. De voorzitter herdacht zyn overle den voorganger, jhr mr dr E. A. van Beresteyn en \oorts mevrouw Aaltje Noordewier-Reddingius. De Maatschappij telde in het algelo pen jaar 44 afdelingen, met rond 8.000 leden. De rekening van baten en lasten sloot met een eindcijfer van f. 57.119,21 en de balans per 31 Augustus met f. 351.546.13. Uitvoerig werd o.a. de vraag bespro ken, of het wenselijk is. over te gaan tot een volledige uitgave van de Mat theus Passion van Bach, volgens ae Nederlandse vertaling van Jan Engel man. Ter vergadering bleek een be- langryke opoositiete bestaan tegen vertaling van dit werk. Besloten werd dan ook, dat het hoofdbestuur zien over deze zaak nader zou beraden. Tenslotte werden de congressisten ten stadhuize door B. en W. ontvangen, waarna de heer Gohrels een demon stratie gaf met een klasse van de scnool voor algemeen vormend muziekonder- wüs te Leeuwarden. 26 UUR LEVEND BEGRAVEN! Jongetje in een kist gevonden. Het 7-jarig pleegzoontje van de fa milie Houwers te Aalten kwam uit school, waarop hy thuis andere kleren aan trok en zeide naar het hooiland te willen gaan. waar andere leden van het gezin bezig waren met het binnen halen van het hooi. Het kind kwam echter niet op het hooiland aan en 's avonds kwam het niet thuis. Ondanks ijverig zoeken, zelfs met een politiehond uit Borculo, bleef het kind onvindbaar. De volgende avond werd het kind teruggevonden in een kist. welke in de wagenloods achter het huis stond. Het ventje was in deze kist terechtgeko men en beklemd geraakt tussen het deksel en een zich in de kist bevindend schot. Het „kwam" van lieverleden zo vast te zitten, dat het niet meer kon schreeuwen. Na 26 uur werd het uit ziin benarae positie verlost; enkele uren later speelde het weer. KAPITALE VILLA TE BUSSUM AFGEBRAND. Zaterdagmiddag ontdekten omwo nenden, dat uit de rieten kap van een kapitale villa aan de 's-Gravelandse- weg te Bussum rookwolken opstegen. De brandweer kon niet verhinderen, dat de villa tot de grond afbrandde. Een groot gadeelte van de kostbare Inboedel waaronder een schilderij ter waarde van enige tienduizenden gul dens ging verloren. In de villa, bewoond door de thans in het buitenland vertoevende mevr. S., had een Belgische familie kamers ge huurd en deze ingericht tot snilatelier voor zelfbinders. Een groot gedeelte van de voorradige zelfbinders en four nituren ging eveneens verloren. Om trent de oorzaak tast men in het duis ter.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2