Een tweede „Slag om Engeland NATIONALE RESERVE Zwermen dreunende vlogen boven bommenwerpers ons land Niet communistische vakverenigings-internalionale opgericht Verkiezingen in België geven een zwaai naar rechts te zien WEERBERICHT moet tot binnenlands leger uitgroeien Hoe de plaats is der reserve-officieren 88ste Jaargang MAANDAG 27 JUNI 1949 00 No. 26727 LEIDSCH DAGBLAD D<recteur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Vooral grote winst voor de liberalen De stemming in België voor Kamer. Senaat en provinciale raden hebben een rustig verloop gehad. Het aantal stem gerechtigden bedroeg SM- millioen. waar- van meer dan de helft vrouwen, die voor het eerst stemrecht hadden. De verhou- I ding is 2.705 152 mannen tegen 2 930.270 vrouwen. Tot 2 uur waren de stembu- j reaux open. Ook koningin-moeder Eliza- beth gine voor het eerst ter stembus. Het aantal Kamerleden, dat gekozen moest worden, bedroeg 212 tegen voor- i heen 202. en dat der rechtstreeks te ver kiezen leden van de Senaat 106 tegen voorheen 101. De verhoging van het aantal zetels eeschiedde oo erond van de resultaten de jongst* volkstelling. Op elf Juli a.s. zullen de provinciale raden de 46 provinciale Senatoren aan wijzen. waarna de 106 Senaatsleden de 23 gecoöpteerde senatoren zullen be noemen. In totaal zal de Senaat dan dus 185 leden tellen. Hedenmorgen werd, als eerste, de I einduitslag der verkiezingen voor de provinciale raden bekend. Deze uitslag luidt als volgt: Christelijke Volkspartij (katholieken) 356 zetels (344 in 1946)Socialisten 201 zetels (225 in 1946); Liberalen 102 zetels (48 in 1946); Communisten 35 zetels (58 In 1946)andere partijen 2 zetels (21 ln 1946)Totaal 696 zetels. Het algemeen beeld is: kleine winst voor de Katholieken, grote winst voor de Liberalen, klein verlies voor de so cialisten, groot verhes voor de commu nisten. A Het zitting hebbende Belgische kabi net heeft, na een korte bijeenkomst, besloten heden ziin ontslag bii prins- recent Karei in te dienen. Deze ver klaring werd door minister-president Spaak afgelegd die hieraan noe toe voerde dat op de leider van de Chris telijke Volkspartij een beroep zou wor den cedaan om een nieuwe regering te vormen. De Christelijke Volkspartii. die reeds tijdens de laatste in België gehouden verkiezingen, als de sterkste oartil uit de bus kwam ziet haar positie blijkbaar, als resultaat van de Bisteren gehouden verkiezingen nog versterkt, al zijn de definitieve verkiezingsuitslagen nog niet bekend. Premier Spaak verklaarde dat de taak. om het minister-presidentschap en de functie van minister van buiten landse zaken ln ziin persoon t« ver enigen, hem te zwaar wordt. Hij zal slechts de portefeuille van buitenland se zaken blijven begeren. Spaak verklaarde verder nog te hopen Woensdag a.s. naar Parijs te kunnen vertrekken, teneinde aldaar de bijeen komst van de organisatie voor het Europese economische herstel te kun nen bijwonen. Spaak zeide, dat de verkiezingen van gisteren eeen nederlaag voor de socia listen betekenden en geen miskenning van de politiek van ziin regering inhiel den. Zil waren wel een overwinning voor de liberalen en een echec voor de com munisten. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Toen wij hedenochtend te 7 uur het ministerie van binnenlandse zaken ver lieten, konden wy aan de hand van de resultaten van de Begische verkiezingen reeds positief vaststellen, dat België gis teren een flinke zwaai naar rechts heeft gemaakt. De liberalen zyn de grote overwinnaars van de dag en heroveren zeer waarschijnlijk hun vooroorlogse po sitie, nl. tussen de 25 en 30 zetels in de Tweede Kamer. De socialisten en dit is mede een van de markantste feiten zijn over het gehele land, zo wel in Vlaanderen als Wallonië met 4 tot 6 procent achteruit. De katholieken ha,len de door hen zo sterk gepropageer de volstrekte meerderheid niet, ten minste in de Tweede Kamer, maar het blijft tot hedenavond nog een open vraag, of zij deze volstrekte meerder heid in de Senaat niet zullen verkrij gen. Dit moet de verdeling van de stem men op het provinciale plan nog uit wijzen. Spaak, die de journalisten rond 3 uur vanmorgen kwam opzoeken noemde de liberale overwinning het succes van hun goede slogan. Maar dat de directe belastingen met 25 procent zouden kunnen worden ver minderd, zag hij als een onuitvoerbare electorale belofte, waarvan de liberalen nu de gevangene zijn geworden en die de vorming van een drieledige coalitie ton zeerste zal bemoeilijken. Overigens was hij van oordeel, dat de resultaten van de verkiezingen geen kaakslag betekenen voor het katholiek- socialistisch beleid. Eventueel kan de KVP-Soc. regering z.i. voortgezet wor den. De moeilijkheid bestaat er in een deugdelijk politiek programma op te stellen, waarover beide partijen het eens kunnen worden. In het arrondissement Mechelen ver overen de liberalen bv. bij de 19.000 ZONNIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overdag zonnig weer met meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. In het binnenland warm maar plaatselijk in de kustgèbieden koeler bij wind van zee. (Opgem aakt te 10 uur). 28 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder: 21.04. Maan op: 5.58 uur; onder: 23.13 (N.M.> Hoog water te Katwijk te 4.27 en 16 57 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. stemmen of 12,58 procent tegen 6,4 pro cent in 1946. Dergelijke percentages zijn ten gunste van de liberalen over het gehele land terug te vinden. Te Mechelen, een vrij socialistische stad, verliezen de socialis ten 6 procent van de stemmen tot 29 procent. Maar het grootste succes boeken de liberalen in hun oude burcht Brussel, waar zij met reuze sprongen hun verlie zen van 1946 hebben goedgemaakt. In het arrondissement Nijvel halen zij 23.613 stemmen voor de senaat of 20 procent tegen 10 procent in 1946. En in Leuven 35.000 of 19 procent tegen 12 in 1946. In het algemeen kan men dus zeggen, dat een groot gedeelte van de katho lieke conservatieve kiezers liberaal heb ben gestemd uit protest tegen de fiscale politiek van hun eigen minister van financiën, prof. Eyskens, maar dat deze verliezen ruimschoots worden goedge maakt door het vrouwenstemrecht. Een gedeelte van de vlottende massa is de socialisten ontrouw geworden en stemde ofwel op de liberalen of de ka tholieken. Daarbij merkte Spaak nog olijk op, dat de Vlaamse vrouwen in het algemeen zoals hun mannen hebben gestemd. In Wallonië was dit echter niet het geval. Inderdaad kan men uit de resultaten opmaken, dat de katholieken in het Vlaamse land een aantal van hun posities zagen vervallen, terwijl zij in Wallonië op de gehele lijn winst boeken. Alleen in de provincie Henegouwen won nen de socialsiten, als de traditioneel sterkste partij 1 procent der stemmen tot 42.60 procent, terwijl de communis ten van 25 op 15 procent vallen. Het feit dat het aantal kiesbureaux veel groter was dan in 1^46 en men zich moest behelpen met een aantal onerva ren presidenten van deze bureaux, heeft de telling aanmerkelijk vertraagd. Om 2 uur vanmorgen was slechts 1/10 ge deelte van de stemmen geteld. Australische mijnwerkers in staking Heden werd het werk in alle Austra lische steenkoolmijnen stilgelegd, daar ongeveer 23.000 mijnwerkers hun aan gekondigde staking zijn begonnen. ONTVOERINGSPOGING TE BERLIJN. Een politiepatrouille in de Franse sector is een Poolse onderdaan te hulp gekomen, die verklaarde, dat een Sov- jetrussisch persoon in burger hem trachtte te ontvoeren. Na aankomst der politie reed de Rus weg, doch hij kwam later met een Sovjetrussische majoor en een soldaat naar het politiebureau, waar de Pool in bescherming was genomen, en eiste uitlevering. Er ontstond een woordenwisseling, waarna Franse gen darmen de drie Russen naar het hoofd kwartier overbrachten. Later verklaarde een woordvoerder van het Franse be stuur, dat de Sovjetrussen ondervraagd werden. Zij stonden niet onder arrest, doch men zou hen niet laten gaan, al vorens de zaak opgehelderd was. Onder voorzitterschap van de heer J. Roodenburg heeft de Alg. Ver. van Ned. Reserve-officieren Zaterdag haar alge mene vergadering gehouden in hotel „Het Silveren Seepaerd" te Eindhoven. Aan diens openingsrede ontlenen wij, dat het ledental thans 1500 bedraagt, verdeeld over 15 afdelingen in Neder land, 4 in Indonesië en 3 in West-In- dië. Inzake de door de regering ontwor pen regeling voor reserve-dlensteh en het instituut Wettig Gezag zeide spr., dat uitgangspunt hierbij moet zijn, dat elke eventueel volgende oorlog nog meer totalitair zal zijn dan de laatste reeds was. Gezien in het verband van de Wes terse Unie en het Atlantisch Pact zal de dienstplichtige en voor veld dienst geschikte jongelingschap moe ten worden verenigd in een operatio neel leger. Doeh slechts ongeveer 25% van de totale sterkte vecht aan het front, de rest is betrokken bij de ver bindingen, aan- en afvoer e.d., waar zeker plaats is voor ouderen. Het tweede probleem is de bescherming van eigen land en dit is een taak voor iedere man en vrouw. De Nationale Reserve zal moeten uitgroeien lot een compleet binnenlands leger. Juist in verband met deze reserves werd geprotesteerd tegen de gegeven ontslagen aan de 55-jarige reserve-offi cieren en bij het voorgenomen ontslag van de 45-jarige dienstplichtige offi cieren. Eerst moet de kaderorganisatie tot stand komen. Daarna behandelde spreker diverse moeilijkheden betreffende promoties, vredestoelagen en wachtgeldregelingen. De vergadering verzond ten slotte een telegram van aanhankelijkheid en trouw aan H. M. de Koningin. Besloten werd de volgende jaarver gadering in Arnhem te houden. Vooraf gegaan door de Eindhovense politie harmonie trokken de leden hierop in gesloten colonne naar het. Gemeente huis, waar zij officieel door burgemees ter Kolfschoten werd-u ontvangen. 's Middags hield de staatssecretaris van Oorlog, mr W. H. Fockema An- dreae, zijn „Praatje bij de haard". De verantwoordelijkheid bij alle le geronderdelen berust bij de officieren, aldus spr. Zowel bij de beroepsofficieren als bij de reserve-officieren. Men vraagt in deze laatste kringen wel eens af, of de overheid zich wel realiseert wat de reserve-officieren in het publieke belang presteren. Bij de opbouw en uitbouw van een nieuw leger is orde noodzakelijk, maar ook moeilijk te verkrijgen. Er gaan betreffende de opbouw van ons leger vele geruchten. Het zal een moeilijke operatie worden, want de vooroorlogse neutraliteitspolitiek is afgelopen. Wij moeten gaan praten in groot verband en zullen een functie krijgen in en groot geheel. Het offi cierskader zal zich grote opofferingen moeten getroosten. Men moet het be sef hebben, dat wjj het niet meer al leen kunnen maar schouder aan schouder moeten staan met officieren van bevriende landen. Uw functie bij de opbouw en leiding van het militaire apparaat is volkomen gelijksoortig met die der beroeps-offi cieren. Sinds de mobilisatie is er veel ten goede veranderd, de twee geschei- H.M. Koningin Juliana heeft in haar kwaliteit als beschermvrouwe van het Nederlandse Padvindstersgilde het nieuwe padvindsters-centrum .Buitenzorg" te Baarn geopend. Hare Majesteit in het voor Haar ongewone, maar niettemin zeer charmante uniform. den sferen zijn dichter bij elkaar ge komen, maar er moet nog een en ander veranderen. In ieder geval mag er geen plaats zijn voor verschillende soorten officieren. Wij moeten iets opbouwen waarvoor de beste en meest vaardige handen no dig zijn en de beloften honoreren, die we internationaal gegeven hebben. Wat betreft het ontslag aan 45-jarigen, zei de de staatssecretaris, dat er bij de constructie van het leger voor Europa ea zeker voor de operationele eenheid behoefte aan jonge kerels bestaat. Maar achter die operationele eenheid moet een grote constructie worden opge bouwd voor de voorziening, aan- en af voer enz. Er is zeker behoefte aan oudere officieren en ze worden niet verge ten. De taak van de reserve-officier ligt niet alleen ln het leger, zjj moe- ton als zandbodem optreden, om de natie begrip by te brengen voor de dingen waar het om gaat. Want het gaat ten slotte om offers van alle burgers. De staatssecretaris verklaarde o.a. nog, dat er binnenkort een „echte" di recteur van de Nationale Reserve komt. Verder merkte spr. op, dat wij naar zijn mening een rangen-inflatie door maken, waar we zo snel mogelijk vanaf moeten. Er is kans, dat er binnenkort geld komt voor de voorbereidende werk zaamheden, die nodig zyn by de op bouw der „Nationale Reserve", die ove rigens haar definitieve naam nog niet heeft. Nederland. Frankrijk en België nemen deel aan de luchtverdedigingsoefening. die beoogt de verdediging van Engeland tegen luchtaanvallen. Jagers en lucht afweergeschut moeten de verdediging vormen tegen aanvallen door bommen werpers. Naast Engelse bommenwerpers zijn er ook „Superforts" uit de Verenig de Staten. - De Nederlandse luchtmacht neemt deel aan deze achtdaagse lucht- manoeuvres met straaljagers van het 323ste eskader. Boven: leden van de Ne derlandse luchtmacht op Thorney Island, terwijl zij instructies kriieen van hun commanderende officier. Onder: de Nederlandse straaljagers, in linie op gesteld op Thorney Island. Wanneer de lichten in ons land al weer niet meer dan vier jaar waren ontstoken, had men zich Zaterdag avond kunnen wanen in de donkere dagen, toen geallieerde en Duitse vlo ten door de lucht v'^-en.Het doffe monotone gezoem, dat de raeesten onzer nimmer zu'len vergeten, was ge durende lange t"d niet van de lucht. Het klonk nu in vredestijd des te angstwekkender, omdat de vliegtuigen, die od vrii erote hoogte over ons land vlogen geen enkel licht^ocrden. Het ron der motoren heeft dan ook bij me nigeen ongerustheid verwekt Boven Heerenveen vloog een stroom van vliegtuigen onafgebroken gedurende een uur over. Maar ook vlogen vliegtui gen boven talrijke andere plaatsen: in Leiden en Oegstgeest hebben wy het ge dreun langdurig gehoord! De Rijksluchtvaartdienst op Schiphol was opmerkzaam gemaakt op de vlieg- tuigenstroom. doch officieel wist men van niets. In de verkeerstoren op het vliegveld was ook geen enkele medede ling over de overtrekkende machines ont vangen, noch had men od enigerlei wijze contact met de toestellen gehad. Het was bekend, dat er in en rond Groot-Brittannië luchtmanoeuvres wer den gehouden, doch volgens de bezetting van de lerkeerstoren op Schiphol was bericht ontvangen, dat deze oefeningen zich niet verder dan 100 mijl van de Britse kust zouden uitstrekken. Maar 38 landen vertegenwoordigd Vakverenigingsleiders uit 38 landen en gebieden zijn gisteren in Genève bij eengekomen om de oprichting te te- spreken van een nieuw niet-ccmmu- nistisch internationaal vakverbond. De conferentie was bijeengeroepen door de secretaris-generaal van het Britse con gres van vakverenigingen' (TUC). De afgevaardigden werden verwelkomd door Robert Bratschi, voorzitter van het Zwitserse vakverbond, dat zich de vorige week evenals andere landen uit 't onder communistische invloed staan de wereldvakverbond terugtrok. Niet-communistlsche vakbonden uit de volgende landen waren vertegen woordigd: Engeland, Australië, Nieuw - Zeeland. Canada, Zuid-Afrika, India, China, de V.S., Japan, Griekenland, Noorwegen. Denemarken, Nederland, de Libanon, Indonesië, Siam, het Saar- gebied, Frankrijk, België, Triest, Italië, Israël, Iran, de Westelijke zones en sectoren van Duitsland en Berlijn. Oos tenrijk. Zwitserland, Zweden. Luxem burg, Panama. Uruguay, de Domini ca nse republiek. Cuba. Chili. Brazilië, ci. Argentinië. Spaanse vakbondsleiders in ballingschap, evenals Oosteuropese ballingen, woonden de conferentieeven- eens bij. Argentinië trok zich terug. Besloten is een nieuwe niet-commu- nistische vakverenigingsintemationale op te richten. „Alle vrije en democratische vakver- enlgingsorganisaties in de gehele we reld" zullen er in vertegenwoordigd zyn. Te Geneve zyn 42 millioen arbeiders uit 38 landen vertegenwoordigd. De nieuwe organisatie, die binnen zes maanden officieel zal worden ge vormd, zal een tegenwicht vormen te gen de onder communistische leiding staande wereldbond van vakvereni gingen. De nieuwe internationale verklaarde zioh „bereid algehele steun te geven aan de Spaanse bevolking in haar vraag naar burgerlyke vry heden en vakver- eniginigsrechten", waar de Spaanse vakverenigingen in ballingschap in .een motie om vroegen. De volgende programmapunten van de nieuwe internationale werden vastge steld: 1. Handhaving van nauw contact tus sen de vrye en democratische vakver- enigingsbewegingen in de gehele wereld. 2. Bevordering van de groei van vak verenigingen in onvoldoende ontwikkel de landen. 3. Bevorderen van de vrede. 4. De economische, sociale en cultu rele belangen van de bevolkingen in door de oorlc-g geteisterde landen trach ten te behartigen. 5. Arbeid voor ieder. 6. Verhoging van de levensstandaard in de gehele wereld, in het byzonder door ontwikkeling van achtergebleven landen en koloniën. Op^deze conferentie werkten de twee grotiPAmerikaanse vakbonden (CIO en AFL) voor het eerst internationaal sa men. Er is een commissie benoemd, belast met het opstellen van een algemene verklaring over de beginselen, waarop de nieuwe internationale zal worden gebouwd. In de commissie werden benoemd: Arthur Deakin, president van de Britse TUC, James Carey, secretaris-penning- meester van de Amerikaanse CIO. Leon Jouhaux (Frankryk), Giulio Pastore (Italië) en Sommath Dave, secretaris generaal van de Indiase nationale oond van textielarbeiders. O.m. zyn de volgende personen ge kozen in de commissie voor opstelling ener constitutie voor de nieuwe orga nisatie: de Nederlander Kupers (voor de Benelux), Jensen (Denemark— Leon Jouhaux (Frankrijk), Deakin (En geland) ae Pers Heaayat (voor het midden-Oosten) en Pastore (Italië) De eerste vergadering der kommissie zal 25 Juli te Londen worden gehouden. het is blijkbaar bii de 100 myi niet ge bleven Engeland be'eefde zijn tweede ..Battle of Britain" en ons land werd als aan- vlieeeebied voor uit Duitsland komende machines gebruikt, maar voor vele Ne derlanders is dit niet „hun mooiste uur" geweest Over de luchtmanoeuvres vernemen wij noe. dat twee zware ..vijandelijke" nachtelijke luchtaanvallen de operatie ..Foil" Inluidden. Een aanval welke vQOr het eerst werd gemeld even voor mid dernacht. was eericht tegen Noord-Lon- den Spoedig daarna werd gemeld, dat dertig ..vijandelijke" vliegtuigen boven de kust van Lincolnshire vlogen, waar schijnlijk op weg naar Sheffield. Zy werden door Mosquito's onderschept. Een escadrille Nederlandse Meteors en Amerikaanse Shooting Stars hielpen de verdedigers. Amerikaanse superforten deden overdag aanvallen. LUCHT-AFWEER IN ALARM TOESTAND. Over de Engelse manoeuvres vernemen wy nog, dat deze Zaterdagmiddag be gonnen, oner de codenaam „Exercise foil". De oefeningen zetten in met een onderschepplngsvlucht van straaljagers van het type „Vampire". Alle luchtafweerdiensten in Zuid-Enge- land waren in alarmtoestand in af wachting van de „bombardementen", die door Amerikaanse superforten werden uitgevoerd. De oefeningen werden gadegeslagen door waarnemers van Frankryk. België en Nederland. Tot de vliegtuigen met een verdedigende taak, die het eerst opstegen, behoorden toestellen van de Ned. Luchtmacht onder commando van majoorvlieger J. Flinterman, drager van het Distinguished Flying Cross van de RAF. De-ze verklaarde o.m., dat Neder land aan de manoeuvres deelnam met 8 Meteortoestellen. 12 piloten en 28 man grondpersoneel. SCHIJNAANVALLEN OP LIVER POOL, LEEDS EN LONDEN. Het was hoofdzakelyk de bedoeling van de aanvallers de verdediging aan de tand te voelen. Amerikaanse vlie gende reuzenforten voerden een schyn- aanval op Liverpool en daarna op Leeds uit. Tevens werden luchtraids op Londen uitgevoerd. Hierbij geraakte een vliegend fort, met een BBC-correspon- dent aan boord, in moeilijkheden. De correspondent en een deel van de be manning sprongen met behulp van val schermen uit het toestel, terwyi de overige leden van de bemanning er in slaagden met het vliegtuig behouden te landen. AMERIKAANSE SUPERFORT OP SCHIPHOL. Tussen de vele vredelievende passa giersvliegtuigen die gisteren op Schip hol te alen waren, bevond zich een exemplaar, dat om verschillende rede nen dadelyk opviel. Het was groter en slanker dan de Constellations en uit zyn gryszwarte romp staken talrijke schrikwekkende snelvuurkanonnen. Het toestel, een Superfort B 29 met een 16-koppige bemanning van de Ame rikaanse luchtmacht, moest tijdens een vlucht van Londen in verband met de luchtmanoeuvres, een landing op Schip hol maken wegens een kleine storing in de olieleiding. Het spreekt vanzelf, dat het reusachtige vliegtuig grote be langstelling trok. LONDEN VOOR LUCHT AANVAL BEHOED. Op de tweede dag van de 9-daagse luchtmanoeuvres in Engeland zyn voor namelijk „aanvallen" uitgevoerd op in dustriële doelen in Midden-Engeland. Jagers bonden de stryd aan met de aanvallers en bereikten een snelheid van 960 kilometer per uur. Volgens een officieel communique werden de twee grootste aanvallen van de vorige nacht door Mosquito's afge slagen. Het gelukte echter een „vyan- delyk" bomeskader Engeland van de Oostkust binnen te komen ondanks de verdedigingspogingen van Amerikaanse straalgevechtsvliegtuigen, die by Nor wich hun basis hebben. Straalvliegtui gen van het type „Vampire" behoedden Londen voor een luchtaanval door een kleine vloot Superforten 30 km ten Westen van de stad uit elkaar te drijven. Volgens een vooraanstaand woord voerder van de RAF kan men uit de operaties reeds een aantal waardevolle en nuttige lessen trekken. „En nu reeds kunnen wy zeggen, dat de oefening zeker de moetie waard is geweest". DE EIS TEGEN HET ECHTPAAR VITIANU. De federale aanklager van het Zwit serse staatsgerechtshof te Winterthur heeft drie jaar gevangenisstraf, uitzet ting voor vyftien jaar en confiscatie van 236.000 Zwitserse fr. „chantage-geld", dat hy andere Roemeense burgers in Zwitserland afgeperst zou hebben, ge- eist tegen de Roemeen Solvan Vitlanu, die met zijn vrouw terechtstaat op be schuldiging Wan economische en poli tieke spionnage. De aanklager eiste tegen mevr. VI- tianu een maand gevangenisstraf, be nevens uitzetting voor vyf jaar. VERKLARING VAN JOLIOT CURIE. Prof. Frederick Joliot Curie heeft ln een interview met de correspondent van de „Rude Pravo", het Tsjechoslo- waakse cojnmunistische orgaan, ver- klaara, dat de geleerden weigerden aan aanvalswapenen te werken. „Ik narzel niet te verklaren", aldus Joliot Curie, dat wij niet zullen wyken voor bedrei gingen, gevangenis of verlies van het leven. Wy \yeigeren ln het byzonder te werken voor de productie van atoom bommen en bacteriologische wapenen". WOLKBREUK IN MEXICO. Een wolkbreuk, die Vrijdag Pachuca in Mexico teisterde, heeft de dood van vijftig personen veroorzaakt. Boven dien werden 200 personen gewond. Het water heeft alles medegésleurd en verscheidene wijken overstroomd. In het gebouw van de politie, dat niet tijdig kon worden ontruimd, zijn negen gevangenen verdronken. Toen eindelijk het water was gezakt, was de stad met een dikke modderlaag be dekt. De stoffelijke schade beloopt ver scheidene millioenen pesos. Het onweer, dat van hagel verge zeld ging. heeft niet langer dan aan half uur geduurd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1