Hoe de besluursoverdrachl te Djokja verloopt Eerste manifestatie van het „Leids Kunstcentrum" Veelzijdige en bezienswaardige expositie Typen Steno Virtuoos van het „dubbelspel" Joanovici, de keizer der Parijse voddenrapers, verschijnt spoedig voor de rechter Nederlandse manschappen gedeprimeerd maar gehoorzaam Zuivere h u i d No. 242 Films van Officiële publicaties Dc sympathieke gedachte, om de Leidse vertegenwoordigers van uiteen lopende kunstgenre's tot elkaar te brengen, tussen hen een hechte band te vormen, wederzijds begrip voor de scheppingen te -wekken en aan het publiek te tonen wat deze waard zijn, ligt ten grondslag aan het onlangs op gerichte „Lelds Kunstcentrum". Dit vond zün tehuis" in de geheel gerestaureerde Boerhaavezaal van het voormalige St. Caeciliagasthuis, waar eenmaal de grote en geniale professor in de medicijnen, Boerhaave, zyn colleges gaf en waar het klinisch on derricht, zoals dat thans over de ganse wereld onderwezen wordt, zijn geboorteplaats vond. prof. Wenckebach (beeldhouwwerk) mevr. A. Grefe-Walck, mej. H. Kanes en J. F. van Dunne (edelsmeedwerk) Gerrit de Blanken, Potterij Zaalberg en Ravelli en Brouwers Aardewerk Oce^ ramiek) en. Cia van Boort (poppen) Ook onder dit alles is veel, dat de bezoeker de artistieke en aesthetische bevrediging zal geven, die hij graag wenst. De firma Dullaert schonk voor dit kunstcentrum een kleurig gebrandschil derd raam naar een ontwerp van D. van Leeuwen, dat een plaats ln het trappenhuis vond. ZATERDAG 23 JUNI Prins Bemhard woont begin vlootmanoeuvres bij ONTMOETING MET LEIDENDE VLOOTFIGUREN. Op uitnodig-ine: van de Britse mari ne-autoriteiten zal Z.K.H. Prins Bern- hard in ziin functie van inspecteur- generaal van de Kon. Marine het be gin van de vlootmanoeuvres der Wes telijke Unie bijwonen. Hedenmiddag is de eerste openbare kunstmanifestatie van dit Centrum, waarbij zich reeds 60 werkende en kunstlievende leden aansloten, door de burgemeester officieel geopend. Door de bestuurderen daartoe vrien delijk uitgenodigd, waren wij echter in de gelegenheid reeds enige indrukken op te doen van het door een jury, be staande uit de heren Eddy Samson, W. Wagerhans en Roeland Koning geselec teerde werk van 19 schilders, 3 beeld houwers, 3 edelsmeden, 4 beoefenaars der ceramische kunst en één vervaar- digster van weefwerken. Deze expositie getuigt van een vibre rend kunstleven, van enthousiasme en een veelszins serieus dienen van de Kunst, zowel door oudexen als jonge ren. Hoewel de waarde van het ingezon- dene stellig ongelijk ls, werden wij toch dikwijls getroffen' door individualiteit, begaafdheid, zelfs talent. Er is ook kunde, zodat in het algemeen de pres- tatie's de toets der crltlek kunnen door staan, al zijn er dan natuurlijk wel zwakke broeders. De meeste inzenders verwierven ln meerdere of mindere mate 'bekendheid door de exposities van „Ars" of anders zins. Wij twijfelen dan ook geenszins, of de belangstellende kunstminnende Leldenaars zullen er hun schreden tot 10 Juli naar richten. Deze expositie in een historische om geving zal het geïnteresseerde Kunst leven, dat er uit spreekt, ongetwijfeld stimuleren. Wanneer wij enkele namen uit de veelheid der inzendingen noemen zonder aan anderen te kort te willen doen dan zij gewezen op de waar devolle figuren van Lode Sengers, de persoonlijke, originele, krachtige en ge- inspireerde abstracte pastels van H. v. d. Véth, waarvan de betekenis zich moeilijk laat raden, doch die zeker een sterk talent verraden, het sfeervolle, natuurgetrouwe maanlandschap van Alex Rosëmeier, van wie ook enkele andere fraaie doeken opvallen,' en en kele knappe „grijzen" van Walter Bosch. Daar zijn ook de felle kleuren van v. d. Post, de stemmingsvolle na tuurimpressie's van Hans Vermolen, de decoratieve fleur van Will Tweehuyzen, het zuiver, getroffen zei^.rtret van Hans Werz, de frisse, folkloristisch ge tinte doeken van Pieter Geraedts, ter wijl voorts tot de inzenders behoren Matthijs Schreuder, J. C. Roelandse, J. v. d. Berg, C. «v. d. Kaay, L. v. Giste ren, Wijnand Oeraedts, mevr.. S. Cré- tier-Ladan,J. Akkermans (Bodegra ven), W. J.'Pasm&n en F. de Nocker. Men ziet: overvloed van keus, te veel om gedetailleerd te bespreken, evenmin als wij kunnen ingaan op de inzendingen van L. G. Verstoep, Albert Termote en Opl. voor erk. diploma's in 2-3 mnd. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Wij wensen dit Kunstcentrum succes toe: moge het een milieu worden dat bevruchtend op de leden werkt. Wij hdpen. dat In de toekomst dikwijls ma- nhestaties als deze mogen spreken van wat de kunstenaarsziel van menig Lei- denaar beweegt en hem tot uitingen als deze dringt. Dat reeds een zo groet aantal inzendingen aanwezig is zij vragen, mede docr de goede belichting met recht ernstige aandacht bewijst, dat deze instelling reden van 'bestaan heeft en in een behoefte voorziet Deze opzet, deze goede wil en deze daad kracht steunen tezamen een edel cul tureel doel! Op 3 Juli a.s. vliegt de Prins, verge zeld van zijn chef-staf. baron van Boct- zelaer en diens adjudant F. Steinmetz, van Soesterbere naar het vliegveld Culdrose bij Penzance, Daarna begeeft de Prins zich aan boord van Hr Ms „Tromp", om de vlagofficieren van de vloot te ontmoeten. Hierbij zullen o.m tegenwoordig ziin veldmaarschalk Mont gomery en admiral sir Rhoderic Mc Gri- gor, commanderend admiraal van de homefleet. Per sloep begeeft de Prins zich dan naar het vlageeschip van de vloot, de „Implacable", waar hij de ope ratie met de leidende figuren van de vloot zal bespreken. Om zeven uur 's ochtends, nadat Prins Bernhard zich van boord heeft begeven, licht de vloot het anker. De Prins vliegt dan met ziju toestel naar Portsmouth. Hier zal hij in het hoofdkwartier van de commandant van Portsmouth de aan- vane der operatie ..Verity'' gadeslaan oü de z.g. .olot", een enorme kaart, waarop de bewegingen van de vloot door miniatuurmodellen worden uitgebeeld. 's Middags vertrekt de Prins per vliegtuig naar ons land. EERSTE APPELEN EN ABRIKOZEN. De kweker Th. van Eist te Poeldijk voerde gisteren de eerste appelen aan, 36 stuks. Voor de grootste ontving hij 36 voor de kleine 18 ct. per stuk. Het betreft hier kasappelen. Zelfs voor het Westland ongewone product: abrikozen I werden aangevoerd door A. W. ten Have H. zij brachten 7^ cent per stuk op. (Van onze Parjjse correspondent). Van Republikeinse zijde wordt ver nomen. dat op het ogenblik in de na bijheid van Djokja 600 man Republi keinse politietroepen zijn samengetrok ken, die na het vertrek van de Neder- pend zullen zijn. De terugtrekking van de Nederlandse troepen uit de residen tie geschiedt in fases, opdat het ont staan van een gezagsvacuüm wordt voor komen. landse troepen uit Djokja daarheen zul- 1 Over de overgave van de civiele dien- trekken voor de handhaving van sten in de residentie, deelde "resident- PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 Adv. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands-Indisch recht: H. F. Tho mas (Leiden); voor hst. candidaatsexa- men Godgeleerdheid: N. van Egmond (Rijnsburg) pn L. P W. Groenveld (Zevenhuizen); voer het dqctofaal exa men Geneeskunde: méj. P. 'Mas Bakal (LeidenX-en de heren ih. A. Cost Bud- ce (Oegstgeest)G. B Kletter (Lei den) J. Meijers (Schieoam) en A. Wink (Rotterdam); voii het artsexa men le gedeelte: P. Der.ijs iLeiden); P. P. Kalberstadt iSchever.ingen)J. Nau- ta (Rotterdam); J. A. Reosdorp (Kat wijk a. d. Rijn) en P. P. J. Vanderbeke (Leiden), voor het 2e geredte: mej. H. C. van Eijsbergen (Leiden), en M. P. van Ardenn? (Breda). DIPLOMA BIJBELONDERRICHT. Voor het diploma tot het geven van Bijbelonderricht op openbare en bijzon dere scholen, uitgaande van de Feder>- tie van de Ned. Herv. Kerk en de Ned. Prot. Bond, sl.aagden gisteren onze stad genoten: Mej. J. A. Beerens. mej. L. A. A. de Jong, mevr. C. C. Kwak-rStroman, mej. A. A. N. van Parreeren en de he- j ren J. Bërkenbosch, N. G. H. den Haan. J. P. Paulusse en Tj. Llngsma en mej Andela te Alphen a. d. Rijn. de heer J. v. Doorn te Leiderdorp, de heer D. Wij- benga te Katwijk a. Zee en mej. H. N. Kapteyn te Voorburg. rust en orde. Deze politietroepen zou den wapens van de Nederlanders ont vangen. Het accoord hierover zou Wosnsdag te Batavia zijn bereikt tij dens de bespreking met de Sultan van Djokja. De levering der wapens zou een der voornaamste redenen zijn, waarom de Sultan naar Batavia is gegaan. Tan Malalcka is op 9 April geëxecu teerd door de Lt Kol. van de TNI Sun- kone. commandant der Republikeinse troepen in Oost-Java. De reden tot deze executie was het feit, dat Tan Malaka deed infiltreren in onderdelen van de TNI. „Het voornaamste wat ons op het ogenblik voor de geest staat is, een botsing met de Republikeinse „strijd krachten te vermijden", aldus de kolonel Van Langen, na zijn terug keer uit Wonosari, welke plaats juist is overgedragen aan dc Sultan van Djokja. Gistermorgen was de Sultan te Wonosari gearriveerd en te kwart na tien marcheerden de laatste Nederland se troepen naar het Noordelijk gelsgen vliegveld Gading, dat volgens het pro gramma om 16.00 uur werd ontruimd. De Nederlandse troepen marcheerden daarop tot 12 km achter de Kali Ojo, vanwaar zij vanochtend vertrokken voor een mars tot achter de Kali Opak. Het vliegveld van Djokja. Maguwa, zal. Dinsdag worden ontruimd en de vol ledige ontruiming zal op 30 Juni zijn voltooid. De. Wonosarisector werd na het ver trek van de Nederlandse troepen door de TNJ-troepen bezet. De bevolking werkte normaal op de sawahs door en ock de drukte op de' pasar ging nor maal voort. Gevraagd naar de gevoelens onder de Nederlandse soldaten, antwoordde kolonel Van Langen: „De manschap pen zjjn down en gedeprimeerd, zij begrijpen, dat dit politiek is, maar niet welke politiek dit is. De Neder lander is van huis uit geen militai- rist, doch in grote zaken is hij erg j gehoorzaam". Te Wonosari zijn vier van de zes mi litaire waarnemers van de Unci achter gebleven. Ook te Djokja blijft een aan tal Unci-Waamemers achter, die bewa- Lycklama mede, dat de overdracht van demeeste diensten reeds is geregeld. Op de ochtend van de dag. waarop de laatste Nederlandse troepen Djokja verlaten, zal hij de sleutels van de ge bouwen overhandigen aan de Republi keinse commissie van overdracht, die onder leiding staat van Suriomihardjo. Wat er gebeuren gaat met de Republi. keinse ambtenaren, die met de Neder landers hebben samengewerkt is nog niet bekend. Resident Lycklama verklaarde, dat hij in het bezit was van een bevel van de Sultan om allé Republikeinse ambte naren na de overdracht te „zuiveren" alvorens hen in hun functie te herstel len. Gisterochtend ontving de Resident een bedrag van twee millioen gulden ter overhandiging aan de Republikeinse autoriteiten als eerste som. zacht, soepel, gaaf en gezond. Purol doet wonderen. Doos 30 cent. scheepsberichten. ALCYONE, 22/6 van Baltimore naar Nederland; ALDABI, Buenos AiresR'dam pass. 24/6 St. Paulsrock; AMSTELKERK, 25/6 van Port Bouet te Tacoradl verwacht; BALI, 23/6 van Houston naar New Or leans; COTTICA, 24/6 van Curacao te Trinidad; ETREMA (T). 24/6 van R'dam*; te Curasao; HAARLEM. CubaAntwerpen pass. 23/6 Scillies; HELDER, 24/6 van Curagao te Philadelphia; HERCULES, 24/6 van R'dam te Gibraltar; MUIDERKERK, A'damWest Afrika 24/6 van Bordeaux: ORESTES. 23/6 van Paramaribo naar Curagao; TELAMON. 23/6 van Haiti naar New York; UTRECHT, 23/6 van Balti more naar New York; ABBEDIJK, 23/6 van Boston te Baltimore; ALPHACCA, New York-Buenos Aires 22/6 van Port of Spain; AMSTELSTAD. A'damBasra 23/6 van Suez: ARKELDIJK. 24/6 van Bremen, wordt 25/6 te R'dam verwacht; ARNE- DIJK. 23/6 van Philadelphia te Baltimore; BARENDRECHT (T). 26/6 van Port Soe dan te Suez verwacht: DUIVENDRECHT. VancouverR'dam 22/6 te Longview; EEMDIJK. 23/6 van Mobile te Havana: HEEMSKERK. R'damBrisbane 23/6 te Robert Lecourt. de Franse minister van justitie, heeft dezer dagen in de Kamer meegedeeld, dat volgende maand eindelijk het lang verwachte proces- Joanovici voor zal komen. Daarmee be antwoordde de excellentie (die een dei- meest explosie-rijke portefeuilles van het kabinet beheerst) de vraag van een politieke tegenstander, die kennelijk had gehoopt bewindsman en regering in moeilijkheden te kunnen brengen. In het domein der zuivering is de zaak- Joanovici namelijk wel.de meest ge ruchtmakende affaire, die in Frankrijk op de rol werd geplaatst (of ervan af gevoerd). En zeker ook een der kleur rijkste. Joanovici, ook wel monsieur Joseph of kortweg Joano genoemd, staat hier als de keizer der voddenra pers bekend en de foto's in de kranten hebben de Fransen vertrouwd gemaakt met zjjn omvangrijke postuur en zijn dikke, papperige gezicht, slechtgescho- ren, waarin achter diepe wallen ver scholen, een paar kleine zwarte oogjes fonkelen. Wie is die Joanovici? Als zoon van een Besarabische Jood en een Russische moeder kwam een jaar of vijftien geleden Joano als zwerver naar Parijs. Als zovele paria's uit midden-Europa, scharrelde hij een schamele korst brood bij elkaar met het doorgraaien van vuilnisemmers, dis de Parijse concierges 's morgeAs tus sen zes en zeven op de trottoirs plegen te schuiven. Maar Joano zag al vrij gauw in. dat er meer dan een enkele droge boterham in dit bedrijf te ver dienen was en hij nam het besluit deze menselijke ratten in een soort gilde te organiseren Op ziin initiatief werd zo in de toekomst het Parijse afval „ef ficiënter" verzameld en gezift, waarna hjj voor de collectieve verkoop zorgde. Als patroon van het syndicaat der Pa- se voddenzoekers had Joanovici aldus zijn positie verzekerd. De berooide emigrant was net voor de oorlog een „meneer" geworden, die door zijn vroe gere lotgenoten als „monsieur Joseph" aan werd gesproken. Maar zijn won derlijke carrière had zijn hoogtepunt nog lang niet bereikt. Frankrilk stortte ineen en de Duit sers nestelden zich in alle sleutelposi ties van het economische leven. De oorlog rekte zich van maand tot maand en de eerste symptomen van de gevol- gen van de blokkade werden voel- en zichtbaar. Dat ogenblik had monsieur Joseph afgewacht om contact te zoe ken met de Duitsers, die dacht hij zich mogelijk wel interesseren zouden voor de tonnen en tonnen oud roest en iizer, de op zijn terreinen lagen opge hoopt. Zo werd het voddenrapersgilde. door bemiddeling van monsieur Joseph in de Duitse oorlogsmachine ingescha keld. Hij zelf klom weer een trede ho ger op de maatschappelijke ladder: de Roemeense emigrant was via het direc toraat van het gilde der asbakgraaiers nu ijzermagnaat geworden. Weer een tree naar boven Maar Joano wilde meer zijn dan een ordinaire O.W.-er. Hij had al gezien, dat hij aan de toekomst moest den ken, toen. de Duitsers hun eerste ver liezen in Rusland hadden geboekt. Zijn relaties met de Wehrmacht hadden hem in contact gebracht met de Ges tapo. waarvoor hij als „aanbrenger" werkte, en via de Duitse politie maakte hij kennis met de Parijse prefectuur. Hier. op het hoofdbureau der Franse politie, richtte men een persoonlijk ka binet voor de charmante moasieur Jo seph in. waar hij zijn bezoekers op audiëntie kon ontvangen. En uit de gesprekken, die hij hier voerde, werd het hem bij de dag duidelijker, dat het geraden was zich „politiek te dekken". Zo werd hij een der voornaamste geld schieters van het Frans verzet. Min stens acht hoge Franse polltie-autorl- telten reden in wagens rond, die hij, Joano. hen had geschonken en van een der leiders van de resistance, dezelfde Robert Lecourt, die thans als minister van justitie in de Kamer de spoedige opening van zijn dossier annonceerde, ontving monsieur Joseph, zwart op wit, een certificaat, waarin zijn verdiensten in de strijd tegen de Duitsers waren vastgelegd. „Ik ontken niet, verklaarde Joano later, „zaken met de Duitsers gedaan te hebben, maar waar zijn de winsten gebleven? Alleen de verzetsgroep „Eer der politie" heb ik al 50 millioen francs toentertijd een goed millioen Hol landse guldens ter hand gesteld". Maar ondanks de scheutigheid. waar mee hij het verzet subsidieerde en de virtuositeit, waarmee hij de kunst van het dubbel-spel bedreef, kwam het Joano, toen de bevrijding begon te dreigen, toch wel raadzaam voor zijn valiezen te gaan pakken. Hij gaf dus zijn chauffeur opdracht zijn Rolls in de richting van het Oosten te dirigeren en toen de debacle der Duitse legers een feit was geworden, arriveerde mon sieur Joseph en zijn protégé's. met in begrip van enkele Franse politie-auto- riteiten en een aantal vriendinnen, juist te Berlijn, waar hij zich zo comfortabel mogelijk tussen de ruïnes installeerde. Ofschoon hem hier, volgens zijn zeg gen, een aanbod van Stalin bereikte zijn persoonlijk adviseur voor economi sche zaken te worden, trok hij niette min verder naar de Amerikaanse zone, omdat hem in Frankfort belangrijke zaken riepen. De aard dier zaken vormt momenteel nog een der vele duistere punten in de Franse justitie in contact met de voormalige voddenraper is getreden teneinde hem tot terugkeer naar Parii- te bewegen. Een soort ..gentlemen' agreement" kwam inderdaad tot stanc cn ongeveer twee jaar geleden werd op een goede avond monsieur Joseph aan de Duitse grens opgewacht door een hoge Parijse magistraat, die hem. ogen schijnlijk in de vriendelijkste verstand houding. naar de Franse hoofdstad ver gezelde. In de Santé, de centrale ge vangenis van Parijs, had men een cel in een vrij geriefelijke salon getrans formeerd, waar Joano regelmatig zijn drie advocaten en verscheidene vrien dinnen kon ontvangen. Ook de pers kwam veelvuldig op bezoek, want mon sieur Joseph wist wat publiciteit in het leven van een avonturier, die de din gen groot ziet, kan betekenen. Gene reus als hij van nature was. zorgde hij voorts, dat geen van zijn medebewo ners het aan Amerikaanse sigaretten en andere kleinigheden, d;e het leven zoe ter kunnen maken, ontbrak. En hij verzuimde niet de journalisten op dit trekje te wijzen. Heel Frankrijk is dan vandaag ook van zijn warme hart over tuigd en van deze publieke goodwill hoopt Joano bit zijn prooes enkele zoete vruchten te kunnen plukken. Sedert een maand of wat schijnt Joanovici echter aan een wat strenger regime te zijn onderworpen en volgens sommige berichten zou hij nu zelfs, als een ordinaire bandiet, een kals cel be wonen. zonder énige egards voor zijn roemrijk verleden als vurige patriot. De Franse regering heeft haar gent lemen's agreement geschonden, was een der alarmerende verklaringen, die de buitenwereld van monsieur Joseph ver nam Het is alleen maar jammer voor Joano, dat niet het gedrag van de Franse regering, maar het zijne bin nenkort in het openbaar behandeld zal worden. Het Franse publiek, dat tuk is op schandaalprocessen, smult nu al van - J «V.UWIC jjuuien mde onthullingen, die het te wachten Joano's sappige .en bewogën levensge- staat. Want zi schiedenis, die het proces tot klaarheid lezen kan nocl zal moeten brengen. Waarschijnlijk Is I jongen is. zijn huid duur zal verkopen echter, dat vannf hu --'-,"- echter, dat vanaf dit zelfde ogenblik ëPHIIIIIIIIIIIIIIllllliin en niet op zijn mondje is gevallen van Aden; PR. WILLEM VAN ORANJE, R'dam—Montreal pass. 23/6 Scillies; PR. FRED. HENDRIK. MontrealAntwerpen pass. 23/6 Cape Race; STAD DORDRECHT, 23/6 van Delfzijl naar Stettin. OMALA (T), 24/6 van Pladju te Mirl; daarna Aden; POELAU LAUT 24/6 van Batavia naar Singapore; OVULA 22/6 van Singapore te Mlrl; REMPANG. Am- arT>ava25 6 te Belawan verwacht; RIDDERKERK. RotterdamSydnev 25/6 te Melbourne; SAMARINDA 24/6 van Bahrdn naar Kuweit; SIBAJAK. Batavia 24/6 130 van Port Sa,d: SLO- TERDIJK, Java—New-York. 24/6 van Narad Hlvas; TALISSE 24/6 van Rangoon naar Belawan. TITUS 24/6 van Gibraltar naar Tunis; TJIBODAS. 24/6 van Bris bane naar Sydney; TJIPANAS 24 '6 van Mombassa naar Pcnang; IJSEL 26'6 van Amsterdam te Paramaribo verwacht: Genua; MERWEDE,"Calcutta^-'R'dam"23/6 1 p™L24/6 »"IK?L)- Mexico, 22 uur Dover. visakten: De Burgemeester van Lelden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat visak ten en bewllzen tot het vissen met één hengel voor het dienstjaar 1949/1950 ter gemeentesecretarie verkrijgbaar zijn op 27 28. 29 en 30 Juni 1949 tussen 9 en 12 en 14 en 15 uur. Aanvraagformulieren voor visakten zijn verkrilgbaar bil de portier Persoonsbewils of stamkaart mede ne men cn met gepast geld betalen. De uitreiking van hengelbewijzen heeft plaats in de hal. die van visakten bil de afdeling Bevolking c.a. loket 2. Gelden. 25 Juni 1949. De Burgemeester voornoemd. F. H. VAN KINSCHOT. verkiezing gemeenteraad. De Voorzitter van het centraal-stem- bureau voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad, brenat ter openbare kennis, dat op Maandag 27 Juni as. des voormlddaes te 11.00 uur ln kamer 204 van het Stadhuis, ln een openbare zitting de uitslag' zal worden bekend gemaakt van de op 22 Juni tevoren gehouden ver kiezing van dc leden van de gemeente raad. Lelden 25 Juni 1949. De Voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de gemeente raad f. H. VAN KINSCHOT. Luxor „Ridders van het Zwaard" (The Swordsman); een film met als maar door woeste bossen en langs knal blauwe meren rijdende en vechtende mannen. Steeds maar de leden van de ene clan, de Mac Ardens. die de leden van de andere clan. de Clowans, op le ven en dood bevechten. In het knal blauwe meer, op paarden, zonder paar den, in hutten, in kastelen, op trappen of in holle zalen. Woeste gevechten: de held wint vaak. de schurken gaan al lemaal morsdood. Of doodgestoken door de held, dit is overigens Larry Parks, of op geniepige wijze om het leven ge bracht door de grootste schurk, een van de Clowan familie. Zelfs een van zijn eigen broers laat hjj van het leven beroven door de derde broer. Natuur lijk ontbreekt de heldin niet, zij is, hoe kan het ook anders, beeldschoon, loopt dag in dag uit in de meest overdadige costuums rond het drama speelt zich af ongeveer 200 jaar geleden in Schot land rijdt ook op mooie paarden rond door steeds maar diezelfde bossen en langs dat knal blauwe meer. Rijke festijnen krijgt men óók voorgezet met hele ossen, varkens en wat dies meer zij aan het wentelende spit, geweldige tafels die kraken onder het abnormale gewicht van de ontelbare schotels; kortom, in 90 minuten kan men gènie- ten van velerlei opwindende avonturen, met aan het slot het gelukkige einde, dat in de eerste minuten van de film al niet moeilijk te raden was. En als men dan nog weet. dat dez" film gere gisseerd werd door Joseph H. Lewis. El len Drew de beeldschone bi.ina met de schurk verloofde dame speelt en het geheel op het doek getoverd wordt in de felste kleuren, dan moet men toch Trianon Het ls enigszins beduusd dat de bezoeker dit theater verlaat na het aanschouwen van de film „Sensa ties van 1948". Door zijn hoofd dwar relen de vele show-, variété- en circus nummers rond, die hij in 1% uur heeft moeten verwerken en zijn oren zijn wat doof van de swingmuziek van de bands van Cab Calloway en Woody Herman, waarmee deze film gekruid wordt. Een keur van artisten werken aan deze film mede, wij noemen Sophie Tucker, W. C. Fields en G. Aubrey Smith. Tussen de sensaties van deze film door, die alleen de pretentie heeft te amuseren, krijgt men nog een vrij onbenullige liefdesgeschiedenis opge dist. welke echter aan het aardige ge heel geen afbreuk doet. Lido „Mr Blandlngs builds hls dream house" (De villa onzer dromen") is de titel van de aantrekkelijke film, waarvan de inhoud zo sterk lijkt op die van het bekende Amerikaanse toneel stuk „Hier woonde George Washing- con". Ieder van ons heeft zo zijn illusies over een villaatje, ergens buiten het gewoel van de stad, maar Mr Blandings zet deze in daden om. ondanks ontzet tende kosten en tegenvallers. Hoe hem dit lukt. ga men zien in dit verhaal vol menselijke trekjes, die, omdat wij er allen meé hebben te worstelen, zo sterk aanspreken. - Gary Grant en Myrna Loy zijn de voortreffelijke hoofdvertolkers in deze serie van geestige gebeurtenissen: zij .spelen zo gemoedelijk en dikwijls iro nisch. dat men volop met hen gaat mee leven en zich innig verheugt, wanneer dat villaatje er dan eindelijk staat, na zeggen, dat er ontspanning genoeg is! I dat zijn bouwvallige voorgangster 'defi nitief is opgeruimd. Een echt ontspan nende film, waarin velen hun eigen moeilijkheden levendig weerspiegeld zullen zien, moeilijkheden, die te zwaarder wegen, wanneer men zich re aliseert, dat ze voor U zelf na afloop nog niet verdwenen zijn, gelijk wèl voor het echtpaar Grant-Loy Rcx „El Paso Vid", een Wild West film, waarin de trein- en bankrover ten slotte zichzelf bekeert. Ettelijke malen geeft hij zijn vrouw de verzekering het bedrijf te staken, telkenmale rijdt hij met z'n bendeleden echter weer uit. Ten slotte, als klap op de vuurpijl, verhindert hij een grote treinroof, maar hij is dan al gevangen en wordt toch naar de ge vangenis overgebracht. Als beloning: vermindering van straf. In de hoofdrol len James Graig en Lynn Bari. Als tweede film „Lief maar Lastig" met George Brent en Virginia Mayo. Een dwaas geval waarin steeds lijken worden gevonden, waarmede men tot in de treure sleept. Ten slotte blijkt, dat het'helemaal geen lijken waren! De hu mor ontbreekt niet. Wij moeten nog op merken dat één acte uit deze film ver dwenen is, terwijl enkele andere ver keerd geplakt werden. Het gevolg hier van is droevig. Casino Tot de meest bekende ver halen uit de 1001 Nachtvertellingen be hoort ongetwijfeld dat van Sinbad de Zeeman, de avonturier, wiens fantasie zo mogelijk nog wordt overtroffen door zijn reislust. Douglas Fairbanks Jr is e:-n ideale vertolker van deze levendige rol. welke nog meer relief verkrijgt door het goede t-censpel van de lieftallige Maureen O'Hara en vooral door de kleurenpracht, waardoor het Oosterse Laat ik in mijn vacantletijd in Limburg een paar honderd kilo meter gefietst hebben, dat haalt toch niet bij de fenomenale pres taties der Caubergfietsers, die een paar honderd kilometer ln enkele uren aflegden. Eén „Caubergje" zou mij per soonlijk de das al omgedaan heb ben, maar deze professionals en amateurs klommen er resp. 16 en 22 maal tegenop, zonder door een hartverlamming gekraakt te wor den. 't Was ideaal zomerweer, toen ik halverwege die stelle Cauberg tus sen duizenden toeschouwers stond opgesteld en mij door een verwoed wielrenner-supporter, die érg op had met eén zekere „Pietje", ovër alle knepen van het vak liet in lichten. Er was bovendien een officiële omroeper, die in z'n gezellig Lim burgs dialect dé nodige aanwijzin gen gaf, zodat ik voortaan m'n weetje weet over alle hebbelijkhe den en onhebbelijkheden der pro fessionals (niet de klemtoon op „als"). dat Mijn bewondering voor deze krachtmensen steeg naarmate ik de Cauberg verder besteeg en zelfs in de nabijheid vah de top de „kop- ploeg langs zag razen. Dat waren de „uitblinkers", maar daar waren ook de „slaven". Zo is 't overal en in elk beroep op deze wonderlijke wereld: zij, die glorifiëren op de bovenste sport van de maatschappelijke ladder en zU, die op de onderste liggen te spartelen. Daar was bijv. no. 242. Illlllllllllllllll VISSER1JBERICHTEN Ik gaf hem de bijnaam „val hoedje", want hij had een wonder lijk leren geval op zijn krullebol als beschermengel tegen een mogelijke valpartij tijdens een geweldige race. Maar van die race kwam niets: hij heette Immers niet Pietje. Ik had sympathie voor dat „slaafje": le. omdat hij in de eer ste ronde al huilde als een kind (wat ik ook gedaan zou hebben) en 2e. omdat hij als-maar de berg opliep (Idem). Maar toén deed hij iets, wat minder sympathiek wa*. No 242 bleek al lang uitgescha keld het had talloze malen door de microfoon gedaverd en tóch kwam hij steeds weer z'n bergje opsukkelen: hij kón er gewoonweg niet mee ophouden, leek gevangen in een „perpetuem mobile". Valhoedje 242 snikte 16 maai z'n bergje op hij was nog wei ama teur! en zal bij thuiskomst aan z'n vriendjes triomfantelijk ver klaard hebben, dat hij de wedstrijd tóch „uitgereden" heeft. En z'n vriendjes zullen juichen Ziet: dat is zo'n héél klein kneepje van het vak, gelijk er dui zenden zijn. Misschien schaar ik mU volgend jaar ook bij die „slaafjes"-ama- teurs. Het kan gezellig worden: aan valhoedje 242 heb ik een beste loopkameraad. Beiden zullen wij zielig als slaafjes altijd zijn! grienend de eindspurt zeker halen. En thuis tussen de Vriendjes onze welverdiende lauweren tóoh oogsten! FANTASIO. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH^ Gedenksteen te IJmuldcn onthuld. 3 Juni werd ln de hal van het kan toorgebouw Staatsvlssers Havenbedrijf een 5edenksteen onthuld ter nagedachtenis van Koolman, le electrlclen-montcur bij dit bedrijf, die tijdens het bombardement op het havengebied van IJmulden van 24 Augustus 1944 bi) de uitoefening van zijn functie, zwaar werd gewond en enige tyd later overleden ls. De onthulling vond plaats ln tegen woordigheid van de familie van do over ledene en personeel van het bedrijf, waar bij het woord werd gevoerd aoor de directeur van het Staatsvlssers Haven bedrijf. de heer C. Oud. VLAARDINGEN. 25 Juni. Afslag: VL 142 met 36 kantjes van 6 schepen. Markt prijzenMaatjesharing klein 6377; Idem groot 4049, alles per kantje. KATWIJK. 25 Juni. Vangstberlcht van hedenmorgen: KW 83 1 k KW 48 8 k.; KW 67 7 k KW 18 6 k.; KW 20 2 k.. KW 32 6 k.; KW 41 8 k.; KW 33 12 k.; KW 97 18 k.; KW 144 2 k.; KW 14 1 k.; KW 75 4 k.; KW 9 9 k.; KW 140 1 k.; KW 107 23 k.; KW 3 4 k.; KW 5 2 k KW 23 4 k.; KW 138 1 k.; KW 54 1 k.; KW 42 18 k.; KW 44 8 k KW 110 3 k.; KW 168 4 k.; KW 173 1 k.; KW 127 6 k.; KW 175 8 k.; KW 151 10 k.; KW 130 2 k.; KW 167 10 k.; KW 65 6 k.; KW 124 1 k.; KW 159 15 k.; IJM 75 10 k. Geen vangst; KW 86. KW 78, KW 73, KW 43. KW 50. KW 123. KW 19. KW 55. KW 68. KW 161. KW 163. Thulsstomend KW 29. KW 49. KW 70. En waren hedenmorgen 900 kantjes aan de afslag: Prijzen: grove maatjes 3640; kleine maatjes 6066. SCHEVENINGEN. 25 Juni. Besommin gen: SCH 13 f.1300; SCH 10 f.250; SCH 67 f.370; SCH 71 f.1050; KW 215 f.240; BN 4 f.240; CZ 3 f.880; BR 14 f.1080; YD 93 f.400; UK 45 f.200; SL 36 f.400; SL 47 f. 1050; SL 12 f. 50; SL 46 f. 60:- SL 8 f. 45; SL 16 f. 50; OD 3 f. 70; OD 5 f 200; OD 1 f. 40; OD 2 f. 75; OD 7 f. 50; OD 17 f 230; OD 20 f. 50; OD 22 f. 160; OD 4 f.240: OD 8 f.110. UMUYDEjN, 25 Juni. Besommingen: KW 59 f 1620. KW 89 f.5520; IJm 53 f.1460; HD 79 f.3980; HD 125 f.1200; IJm 229 f.1530; IJm 213 f.240; IJm. 130 f. 1150; IJm 141 f. 420; IJm 203 f. 620; IJm 11 f.590; IJm 228 f.990; KW 92 f. 1670; KW 39 met 49 k. legen vangst en overgenomen van de KW 86 92 k., KW 29 127 k.. KW 41 82 k.; KW 47 met 28 k. eigen vangst en overgenomen van de KW 140 23 k„ KW 3 2 k., KW 9 23 k„ KW 73 15 k KW 14 63 k.. KW 25 66 k Sch 107 39 k.. IJm 75 62 k.. IJm 268 20 k.. KW 170 20 k.. KW 168 33 k.. KW 173 37 k., KW 50 94 k. EEN KLECTRÏSCH VISNET? Volgens een bericht uit Frankfort van de „Daily- Mali" hebben twee Duitsers een uitvinding gedaan, die het mogelijk maakt vissen van een vooraf bepaalde grootte aan te trekken, de vissen met een electrlsche schok te verdoven en hen ln een net op te vangen. Dc uitvinders, Kreiitzcr en Peglow. zouden met succes proeven hebben genomen. Volgens het blad kan de uitvinding MARKTBERICHTEN LEIDEN. 25 Juni. Coöp. Groenteveiling. Per 100 kilo: Rabarber 914; Kroten 24; Uien 38.40; Peen 1023; Aardappelen 5—13; Andijvie 516; Aardbeien 80—144; Snijbonen 115175; Stambonen 155185. Doperwten 5271; Peulen 3377; Poste lein 912; Tuinbonen 2225; Spitskool 7; Spinazie 1618; Tomaten 2888. Per 100 stuks: Komkommers 6—17; Bloemkool 6—13; Sla 1.50—3.50; Perziken 7—23. Per 100 bos: Kroten 1.5017; Peterselie 1 3.70; Selderie 3.50—6.50; Uien 3.80—6; Peen 716. BOSKOOP. 24 Juni. Rozen, gr. bloemig per bos: Hadley 901.20; Duisburg 1.20— 1 70; Better Times 1.10—1.50; Edlth Helen 1.201.50; Butterfly 801.30; Rosalandla 701.10; Vlerlanden 1.702.00; Gemengde rozen 4070; Babyrozen per bos: Sweet heart 60—1.00; Juweeltjes 90—1.20; Wolfs- glorle 851.20; Ingar Olsson 601.00: Polyantharozen 851.20; Ellen Poulsen 5080; Orange Triumph 4060; Pauls Scarlet 45; Else Poulsen 7095. Diversen per bos: Clematis Durandl 1.201.70; Idem Mevr. le Coultre 1.503.10; Liatrlx 75 1.40; Gladiolen 1.10; Campanula wit 25 55; Idem blauw 3546; Anjers 1215; Vuurpijlen 2631; Delphinium 2035; Flox 2336; Margriet 1220; Duizend schoon 15—18; Lathyrus 2244; Dahlia's 3155; Korenbloemen 15. KATWIJK a. d. RIJN. 24 Juni Groente veiling. Aardappelen bonken 9.6010.40; idem groten 9.6012.20; Idem drielingen 7.809.80; Idem kriel 57; bloemkool I 1014. Idem II 68; Bospcen 1017; Sla 1.506.30; Rabarber 8—9.60; Tuin bonen 1925; Aardbeien 0.700.90; Bos- kroten 3.305.60; Waspeen 2125; Radijs 4.305.80; Prlnc. bonen 1.751.85; Pos telein 1415; Doppers 3363. ROELOFARENDSVEEN. 24 Juni. Bloe menveiling. Alstrumcrla 2946; Campa nula 821; Convlllle 831; Duizend schoon 612; Esther Read 1130; Violie ren 10—31; Anjers 4—25; Llatrlx 60—70; Ixla 8—12; Scablosa 6—22; Lelies 27— 1.40: Leeuwenbekken 1921; Margrieten —20; Bladlolen 7080; Eremurus 14—22 per tak. ROELOFARENDSVEEN. 24 Juni Groen teveiling. Aardbeien 17-31: Framboos 23 42 per j pond; Kropsla 1.50—2.60; An dijvie 11.00—12 00: Rabarber 9.0011.00: Bospeen 6 0012.00; Aardappelen 8.00 lino- Bloemkool 6.0015.00: Boskroten -ook gébruikt worden bij het vangen van milieu uitstekend tot zijn recht komt. waivissen. De walvissen zouden ln „ver- De film werd hier ter stede al eerder doofde toestand" langszij gehaald kunnen vertoond, maar zii is zsker in staat om worden om tc beoordelen of zij wel ol nogmaals volle zalen te trekken. niet geschikt voor do vangst zj 11.00; 2.00—5.00 per 100. Peulen I 4.90—8.50 idem II 2.703.80; Doperwten 4.004.40, Capuchners 4.204.60; Tuinbonen 1.50 1.70: Kassnljbonen 10.5012.50;; Idem stek 7.009.00; Prinsebonen 19.5021.00 per 10 kilo. Augurken grof 8.0013.00 per 25 kilo. RIJNSBURG. 25 Juni. Bloemenveiling Confllle wit 2.503 50; idem rood 2.50— 4.50; Campanula wit 2.503.50: Scablosa 1 50—2.50: Gladiolen wit 10.00 -15 00; Idem rood 8.0010.00; Lelies Regal 5 00 7 00; Zlnla klein 2.00—3.00; Gladiolen Oranje 11.0012.00; Margrieten wit 1.00 1.50; idem dubbel 2.503.50; Centaurea 1 80—2.50; Thalma 60—1.00 per 100. Gel' Margrieten 2025; Lathyrus 2550; Irl hlnuw 2035: Goudsbloemen 2030 pet bos. RIJNSBURG. 25 Juni. Groenteveiling Eerstelingen 1012; drielingen 9—10: kric 67; Doperwten 6075; Rabarber 610; Tuinbonen 2530 per kilo. Bospeen 10 15; Slauitjes 12: Radijs 58 per boe Bloemkool 612 p. stuk. Sla 21 p. kro;"

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3