„Nut en Vermaak" bestaat 75 jaar Enthousiasme der ouderen werd op jongere geslachten overgedragen STADSNIEUWS B.L.O.-scliool heet voortaan dr Van Voortliuysenschool Met een enkel woord -ZATERDAG 25 JUNI Vereniging streeft naar verheffing van het culturele peil De müziek- en toneelvereniging „Nut en Vermaak", die zich in Leiden en ook ver daarbuiten vrij denken aan de hartelijke betrekkingen welke juist de laatste jaren zijn geleed met de Kon. Mij „De Melomonen" te Gent (België) populair heeft weten te maken, gaat haar 75-jarig bestaan hei denken. Hoewel de eigenlijke oprich tingsdatum valt op a.s. Woensdag, 29 Juni, zal reeds morgenmiddag in de foyer der Stadsgehoorzaal een recep tie worden gehouden, in aansluiting waarop 's avonds in de grote stads- zaal een feestelijke bijeenkomst plaats vindt. 75 jaar „Nut en Vermaak", wil niet alleen zeggen 75 jaar van opgang en ook neergang, waarbij het moet ge zegd worden de opgang domineerde, doch ook van 75 jaar intense vereni- gingsarbeid, waarbij het enthousiasme der ouderen steeds op jongere geslach ten werd overgedragen. Dat „Nut en Vermaak" zich al deze jaren heeft weten te handhaven en thans in de rü der Leidse amusements verenigingen zulk een vooraanstaande plaats inneemt, dankt zij niet alleen aan de bezielende „teamgeest" der be stuurders, doch ook aan de trouw van een erote schare werkende en kunstlie vende leden. „NUT EN VERMAAK" MAAKT GESCHIEDENIS. Treden wij op deze plaats voor een ogenblik terug in de geschiedenis van deze jubilerende vereniging dan trekt een lange, zeer lange erelijst van bestude ren aan ons oog voorbij, die met en door elkaar „Nut en Vermaak" hebben groot gemaakt en haar dit feit thans te be leven geeft, 't Begon echter toch zo een voudig EERST MUSICEERDE MEN OP BRUILOFTEN. Wij schrijven voorjaar 1874. Op Za terdag zegt de heer F. Hogeman tegen zün vier zonen, die in de regel met vrienden declameerden en musiceerden: „Waarom richten jullie onderling geen vereniging op. dan kunnen jullie met anderen zich verder toeleggen op voor drachten toneel en muziek?" Hier had den de vier gebroeders wel oren naar en zo was er al spoedig een orkestje ge vormd De definitieve oprichting: der vereniging liet echter nog enige tijd op zich wachten. Toch zat men niet stil en zocht men naar een vorm voor een op treden In het „openbaar". Met dankbaarheid werd hiervoor de zilveren bruiloft van de heer J. J. v. d. Blij en later ook die van de heer F. Ha- geman aangegrepen. Over succes, ook op tonelistlsch gebied met de klucht „John, de bedelaar", had men niet te klagen. En zo was de grondslag voor de nieu we vereniging gelegd en viel in een op 29 Juni 1874 ten huize van de heer F. Hageman Hooigracht 63. gehouden ver gadering. het besluit om een muziek- en toneelvereniging op tp richten, waar aan de naam ..Nut en Vermaak" werd gegeven Het dagelijks bestuur werd ge vormd door de heren D. van Gelderen, voorzitter; J. Plantfeber, secretaris: D. A. Hageman. penningmeester, terwijl tot directeur werd benoemd de heer W. v, d. Blij. Al spoedig daarop werd een eerste, nu werkelilk openbare, uitvoering gegeven in de zaal van de heer Tijke in de Jan- vossensteeg (het tegenwoordige gebouw Prediker). In plankenland maakte de Jeugdige vereniging haar debuut met de drama tische schets „De militaire Willemsorde", gevolgd door het blijspel „Othello. de moor van Venetië". Voortgegaan werd (Foto Leldsch Dagblad/Van-Vliet)- Het jubilerende bestuur. Zittend v.ln.r. de heren J. van Stralen. G. W, v. d. Lelie. P. J. Boom (voorzitter,. J. Ba- rendse, H Beurze. Staande in dezelfde volgorde H. W. Oudshoorn. N. A. L. v. d. Vaart en H. W. de Bruijn (spelleider). Op deze foto ontbreekt de heer D. Versloot, die door ziekte verhinderd was aanwezig tg zijn. met het geven van uitvoeringen in ver schillende zalen der stad totdat de be^ langstelling zelfs zulk een afmetingen aannam, dat men in de oude Stadsge hoorzaal terecht kwam. Het is wel aar dig te vernemen, dat- in deze -zaal toen-; dertild geen toneel aanwez'g was. zodat dè vereniging hier zelf voor moest zor gen. Ook hier wisten enkele leden raad op en werd een verplaatsbaar toneel ..in elkaar getimmerd", dat schertsend de poppenkastwerd genoemd. AFDELING MUZIEK KON SLECHTS 12l JAAR MEE KOMEN. Aangemoedigd door het succes werd op de ingeslagen weg voortgegaan. Aanvan kelijk echter oneericht als muziek- en toneelvereniging, heeft de afdeling, mu ziek zich slechts een 12-tal jaren weten tg handhaven. Nadien heeft men nog wel eens geprobeerd om deze afdeling nieuw leven In te blazen, doch steeds is het bij een poging moeten blijven. Het toneel echter floreerde. Hoewel de naam van de initiatiefne mers. de gebroeders Hageman, altijd in de vereniging een sympathieke klank zal blijven houden, rijzen bij het schrijven van dit historisch overzicht ook namen als J. G Arents. F. C. van Meeteren (op zijn initiatief kwam N. en V. lnder- tild aan een vaandel), J. v. d. Hoeven. C. Versney. J. G. en P. I. A. Wijnbeek en W F. v. d. Steen voor onze geest. Talloze Jaren hebben2(i 'de vereniging In een of andere functie gediend 'en haar beschouwd als een stuk van hun leven." NOG DRIE VETERANEN. -Met bijzondere dankbaarheid dient op deze plaats-voorts gememoreerd te wor den het. onbaatzuchtige .werk van de thans nog.in Jeveh 'zijnde veteranen, de heren M. A. Susan en J. Snel. d'ë de vereniging resp. "50 jaar als bestuurslid en werkend lid hebben bediend. Op grond van hun verdiensten werden zij benoemd tot ere-bestuurslid resp. buiten gewoon. ere-lid. Met- hen vormt thans het lid van yer-dienste, de heer P, I." A. Wijnbeek, het trio. dat de meèste „Nut en Vermaak-jaren" op zijn naam heeft staan. Der traditie getrouw'heeft ook het te genwoordige dagelijkse bestuur alweer heel watbestuursjaren op zün naam staan. Zo maakt de heer P. J. Böons. die na de bevrijding dé teugels in han den heeft genomen.'reeds 23 jaar deel van het bestuur "uit. gedurende welke tijd hij zich .stêéds mét de regie heeft belast Ook de penningmeester, de heer J. Barendse, hééft er al 23 jaair oppitten, terwijl de secretaris, de heer G. v' d. Le lie, genoegen neemt met 13 jaar. waaY- van 11 Jaar als „Schrijver". Met de overige bestuursleden vormen zij samen een op elkaar ingesteld team, wiens ernstig streven het blijft het cul turele peil van N. en V. nog op te voe ren. Gunstig wordt het daarin gestimu leerd door de heer H, W. de Bruijn. die na de bevrijding met -de spelleiding is belast. Het ledental van de Jubilërén'd'e" ver eniging is stationnair en bedraagt thans ruim 250 personen. Groter echter Is het aantal belangstellenden, dat vNut en Vermaak'in'de loop der jérën rond zich' wist te verzamelen. Naast de toneelkunst, 'welke altijd op het eerste plan zal blijven staan, orga niseert N. en V. ook Jaarlijks enkele bal avonden en dan niet te vergeten het bal-masque, dat met een onderbreking in de oorlogsjaren, sedert 1904 placht gehouden te worden, dit laar nog be zocht door 800 personen! En zo gaat dan „Nut en Vermaak" in vrolijke ontspanning reeds 75 jaar haar eigen weg rondom zich verzamelend een kring van enthousiaste bewonderaars en leden. DE HERDENKING VAN HET 75-JARIG BESTAAN. "Zoals reeds gemeld zal ter herdenking Yan dit 75-jarig bestaan, morgenmiddag van 3 tot 5 uur in de foyer der Stads gehoorzaal een receptie worden gehou den. 's Avonds wordt het bestuur een feestavond" aangeboden, tejwiil op de eigenlijke"" oprichtingsdatum. 29 Juni, in de Schouwburg een jubileum-uitvoering wordt gegeven. Opgevoerd zal worden „De gevaarlijke bocht" van Prestley. Ten slotte zal ..Nut en Vermaak", op uitnodiging van de Kon. Mij „De Melo- manen", op 23 Juli voor een drie-daagse trip naar Gent gaan. In het kader van de aldaar georganiseerde feesten ter ge legenheid van „1000 jaar Gent" geeft N. en V. een opvoering van Polly Per kins. Is hierboven een korte geschiedenis geschetst van de Jubilaresse, wij willen nu nog enkele woorden wijden aan het o.L meest waardevolle uit de naam: Nut! Een dertig, jaren lang hebben wij van nabij meegemaakt, hetgeen op to neelgebied werd gepresteerd. Er waren ups, er waren downs. Een vereniging is nu eenmaal als een mensenleven. In doorsnee kan echter zonder over drijving worden geconstateerd, dat Nut en Vermaak haar steentje heeft bijge dragen bij de ontwikkeling van het amateur-toneel in onze Sleutelstad. Zelfs een zeer belangrijk steentje. Wij willen hier niet trachten een op somming te geven van alles, wat op de planken werd gebracht. En waarom ook? Er was rijp onder, er was'groen onder, maar het rijp domineerde en gaarne willen wij de jubilaresse bij haar 75- jarig bestaan van .harte geluk wensen en dankbaar erkennen, dat zij in be paalde kringen de liefde voor het toneel brandend heeft gehouden en heeft be vorderd. Hoogtepunten daarbij zijn on getwijfeld geweest, de toneel-wedstrijden gehouden bij het 50 en 60-jarig bestaan, maar ook daarbuiten is heel wat ge presteerd eh dat verdient op een hoogtij dag, als de vereniging thans beleeft, naar volle Verdienste te worden erkend. Zoals gezegd, er waren ups, er waren downs, maar, gelukkig, de eerste hebben de overhand gehad en we mogen con stateren, dat juist bij dit gedenkwaar dig juhileum wederom een periode van hausse'! bestaat en wij hopen en ver wachten, dat deze zich zal weten door te zetten. De huidige toneel-leiding doet in dit opzicht het beste veronderstellen. Nut en Vermaak: proficiat! M. Weer groentenexport naar Duitsland TOEWIJZING VAN 250.000 DOLLAR PER WEEK. Naar wü aangaande de groenten- export naar Duitsland vernemen is thans te Frankfort overeengekomen tot 1 Augustus een onmiddellijke toewijzing van 250.000 dollar per week te bestemmen voor export yan Ne derlandse groenten naar Duitsland. Het Centraal Bureau voor de Tuin bouwveilingen deelt mede. dat over de aanvangsdatum waarop de export weer kan beginnen nog onderhande lingen worden gevoerd. Men hoopt over enige dagen te kunnen mededelen wan neer weer groenten voor export naar Duitsland op de velling kunnen worden gebracht. Verwacht wordt, dat eind volgende week overeenkomsten gesloten zullen worden tussen West-Duitsland en Ne derland over andere Importen. KERSENCAMPAGNE IN VOLLE GANG. De kersencampagne ln de Betuwe ls in volle gang. Er wordt op beide Tielse vellingen thans gezamenlijk 140 ton ker sen per dag aangevoerd. Hiervan koopt de industrie circa 50%. De prijs van goede meikersen draait op het ogenblik rond de 60. cent per kg. Volgende week belooft de aanvoer nog belangrijk toe te nemen. ASSISTENT-RESIDENT BIJ BLITAR GEDOOD. Gisterochtend is de assistent-resi dent en gedelegeerde van de territo riale bestuursambtenaar te Kediri, de heer P. Th. Feldbrugge. die nabij Blitar door een vuuroverval gedood werd, on der grote belangstelling begraven. Ge- neraal-majoor Baay, die de overval heeft meegemaakt, zeide: „Een seconde later, een meter verder en de rollen waren omgekeerd geweest en u had aan mijn graf gestaan". AGENPA DINSDAG. AmbachtsschoolLedenvergadering te 4J uur nam. Pieterskerk: Eerste zomerconcert (Jaap Stotijn, Leo Mens) 8 uur. DE BIOSCOPEN. Casino ..Sindbad de zeeman" (14 Jr), Zond 2.30, 4,45. 7 u.. 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9,15 uur. LUlo „De villa onzer dromen" (alle leeft.). Zat. en Zond. 2,30. 4.45. 7 en 9,14 u.; overige dagen 2.30, 7 en 9.30 u. Luxor „Ridders van het Zwaard" (14 Jr) Zat. en Zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 9.14 u.; overige dagen 2.30, 7 en 9,15 u. Trianon „Sensaties van 1948" (18 Jr). Zat en Zend. 2,30, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2,30. 7 en 9.15 uur. Rev „El Paso Kld" (14 Jr). Zon. 2.15. 4.15, 7.15 en 9.15 u.; overige dagen 2.15, 7.15 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zater dag 25 Juni 13 uur tot Zaterdag 2 Juli 8 uur waargenomen door Apotheek Boek wijt. Breestraat 74. Tel. 20552 en de Haven- Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door de Ocgstgeester Apotheek, Wllhelminapark 8. Tel. 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lel den wordt morgen waargenomen door de doktoren Van Alphen. Van Fv Jasperse, en Van Leeuwen. Te Oegstgeest ,door dr Varekamp (tel. 81916). Diploma-uitreiking van „Mathesis" ER KOMT OOK EEN DAGCURSUS. Bij de jaarl. uitreiking van de eind diploma's van de Nijv. Avondschool v. h. Kon. Gen. „Mathesis Scientia- rum Genitrix", heeft de voort, van het hestuur, Ir M. C. de Jong, gis teravond in de foyer van de Stads gehoorzaal, z'n gebruikelijke jaar- rede gehouden en daarin medege deeld, dat men na een diepgaand onderzoek, betreffende de techni sche opleiding in Leiden, tot de slotsom gekomen is, dat aan „Ma thesis" ook een dagschool dient te worden verbonden. De Inspectie van het Nijverheidsonderwijs heeft in eerste instantie reeds medewer king toegezegd. Het ligt in de be doeling dat een dag-UNLO-cursus wordt gesticht, welkq bij een be paalde vooropleiding gelegenheid geeft zich overdag te bekwamen op technisch gebied, zowel theoretisch als practisch. Deee cursus kan dus worden gezien als vooropleiding voor hen, die zich willen bekwamen voor toezichthouden de functies in het bedrijf, constructeurs en leiders van kleine bedrijven. De avond-cursus van M.S.G. zal hier op aansluiten. Ir De Jong memoreerde hoe het af gelopen cursusjaar zich gekenmerkt heeft door een bijzonder regelmatige gang Opmerkelijk was de stabilisatie van het lerarencorps. De bezetting van ae klassen in de vervolgcursus werd gedrukt door de militaire dienst. De cursus eindigde met 145 leerlingen L.N.O. en 251 leerlingen U.N.L.O. Spr. bracht dank aan de leraren voor hun toewijding en wenste de geslaagden ge luk met het behalen van hun diploma. Vóór deze jaarrede had de secretaris, mr Ph. de Ruyter de Wildt. het jaar verslag gelezen en bracht de contróle- commlssle verslaguit. Aan de penning- meester "werd décharge verleend. Bij de bestuursverkiezing warén af tredend de heren' J. J. C. van Jloek, J. J. Schreuders, ir M. C. dé Jóng en ir Y. Ykema. De twee laatsten werden herkozen. Voor de beide anderen, die zich niet herkiesbaar hadden gesteld, werden gekozen de heer B. Buurman en prof. ar C. J. Gorter. De directeur der school, de heer A. v. d. Hoogt, sprak de geslaagden toe, wenste hen "geluk en wees er op, dat zij nog niet het summum van techni sche 'wetenschap bereikt hebben en derhalve moeten blijven studeren. Voor hen. die de 5e klasse verlaten, bete kent dit ce vervolgcursus en voor hen, die de vervolgcursus beëindigd hebben, is er ook nog zeer veel te studeren. Evenals de voorzitter, sprak ook de directeur een propagandistisch woordje voor de schoolvereniging V.VM., diehet- laatste jaar niet veel belangstelling genoot. Een dér bestuursleden, .de heer C. J. Bik. onderstreepte dit bij de rond vraag nog eens. Namens de cursus E. 3 sprak de heer J. H. Pijnenburg hartelijke dankwoor den tot het bestuur, de directeur en de leraren, voor hun vele goede zor- gtn aan de leerlingen besteed. Drie leraren werden met geschenkjes ver rast. In dezelfde geest sprak de heer J. van Vliet, namens de B. 2 cursus. Met een toepasselijk woord reikte ir De Jong tenslotte de diploma's uit aan de geslaagden, waarvan er 37- tot de af ie lm g werktuigbouwkunde, 7 tot de. afd. Bouwkunde, 9 tot de aid. Electro- techniek en 9 tot de Vervolgcursus afd. Bouwkunde behoorden. Helaas kon M.S.G. ons heden de namen van deze •geslaagden nog niet verstrekken, zodat wij deze pas over enkele dagen kunnen publiceren. DIAMANTEN BRUIDSPAAR. Maandae 'zullen voor de heer J. Marijt en zijn echtgenote J. E. MarijtDe Wa ter. wonende Lange Raamsteeg 11. de diamanten bruidsdagen ingaan, terwijl op 11 Juli de trouwdag valt. Herdenking van het 35-jarig bestaan Onder grote belangstelling en in te genwoordigheid Van de burgemeester, jhr mr F. H, van Kinschot, do rijks inspecteur Van het B.L.O„ de hcér H. Broercn, dé gemeentelijk inspecteur voor het L.O., do Keer H. A. Vriend, do doktoren C. R. Zyervcld en J. Ba zuin. resp. directeur en schoolarts van de G.G. en G.D. en de heer J. Voor- bach van. de Dienst van Gemeentewer ken, is gisteravond in de Burchtzaal het 35-jarig bestaan van de B.L.O.- sehool te dezer stedo herdacht. Bovendien wérd dezo avond aan deze school, als eerste openbare ondenvys- inrichting in deze stad, de naam van Dr Van Voorthuysenschool gegeven. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) De B.L.O.-school in de Caéciliastraat ontving haar naam: dr Van Voorthuy senschool. Reohts„op de foto de burgemeéster. jhr mr F H van Kinschoten de dochter van dr A. van Voorthuysen. mej. R. L. van Voorthuysen. BINNENLAND Bij de Tweede Kamer ls Ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van Noodwet Indonesië. Gedurende de a.s. vlootmanocuvres der Westerse Unie zal er slechts eenmaal ge legenheid bestaan om post te zenden aan de leden der bemanningen van de deel nemende Nederlandse schepen. Deze moet Uiterlijk 5 Juli worden gepost en ge adresseerd worden aanHr Ms Tromp, Marine Postkantoor, Amsterdam. De Kon. Militaire Academie te Ereda zal Donderdag 14 Juli a.s. plechtig wor den heropend. Hierbij zullen o.a. aanwezig zijn Prins Bernhard, de minister van Oor log en Marine, mr W. F. Schokking en de chef van de generale staf, mr. H. J. Kruis. Op de mijn Oranje-Nassau I te Heer len ls de 26-Jarlge hulpbankwerker C. J. Frusch uit Voerendaal ln een waterput bij het ketelhuls gevallen en verdronken. Hij was op een steiger boven de put bezig met het afbranden van platen en heeft vermoedelijk daarbij zijn evenwicht ver loren. Nadat enige dagen geleden twee olifanten ln het Wassenaarse dierenpark waren aangekomen, ls het. bezit nu ver rijkt met een tweetal andere slurfdra- gende dieren, n.l. Salga antilopen, die een tot slurf verlengde neus hebben. Het zijn uiterst zeldzame dieren, die de laatste halve eeuw niet meer ln Europese cllëren- tulnen z(jn voorgekomen. De Tweede Kamer zal Dinsdagmiddag a.s. te een uur in openbare vergadering bijeen komen. De Nederlandse clrcusartist Antonlus Werkerk. die bij de laatste repetitie voor een balanceernummer op de motorfiets een val van zes meter maakte, ls ln een ziekenhuis te Stockholm overleden. Hij maakte deel tilt van het nummer ..de drie Torlni's"; dat op de wereldsportten- toonstelllng te Stockholm zou- optreden. De secretaris van het 'N V V., de heer A. Vermeulen, heeft ter conferentie van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) te Genéve een beroep gedaan op de Zuld- amerlkaanse landen, hun grenzen opèh te stellen voor Nederlandse emigranten. In het kader van het Holland Festl- j val wordt van 24 Juni t/m Atlgustus een tentoonstelling ln het Haagse gemeente museum gehouden, die de naam draagt ..Facetten van hedendaagse schilderkunst uit België, Luxemburg en Nederland". Gisteravond werd deze expositie geopend door Ir L. J. M- Feber, wethouder en wild, burgemeester van Den Haag. Het traditionele Haarlemse Bloemen- feest, dat Jaarlijks vele bezoekers uit bin nen- en buitenland trekt, zal dit Jaar ge houden worden van 31 Juli tot 7 Augus tus. Ook ditmaal zal een bloemenkonlngln „Flora" gedurende die wèek een kleurrijk bewind over de Spaarnestad voeren. Zij houdt Zaterdag 31 Juli haar Intocht ih de stad. Rechercheurs van de Amsterdamse pblltje hebben een Inval gedaan ln eén 1 Cöfetarla ln de Van de Helst-straat 'te Amsterdam waar een twaalftal Jongè- mannen 'in de leeftijd van 19 tot 25 Jaar i werd gearresteerd. Het ernstige vermoeden bestaat, dat deze groep zich schuldig I heeft gemaakt aan een serie roofover vallen, welke ln het laatste half jaar te I Amsterdam zijn gepleegd. Met het m.s. „Wiilem Rtiys". dat 28 Juni a.s. van Rotterdam naar Indonesië vertrekt, kan zeepost worden yerzonden. mits deze uiterlijk vandaag wordt gepost. BUITENLAND De Franse Nationale,- Vergadering heeft bij handopsteken de militaire be groting voor 1949 (517 milliard frs.) goed gekeurd. De communisten stemden tégen en de Gaullisten hebben zich onthouden. Alle bouwvakarbeiders ln de pro vincie Antwerpen z(jn ln staking gegaan, daar hupn éls tot loonsverhoging niet U Ingewilligd. Naar ..De Volksgazet" uit goede bron verneemt zou de actie zich a.s. Maandag uitbreiden tot Brussel. Le\i- ven, de Rupelstreek en Wallonië. In totaal zpuden dan 25.000 bouwvakarbeiders bij de staking zijn betrokken. De- Engelse bond van artsen heeft eenstemmig zich gekant tegen kosteloze medische verzorging van buitenlandse be zoekers ln het kader van het .nationale gezondheidsschema, terwijl Engelsen.die particulier een arts raadplegen hiervan verstoken blijven. President Truman heeft aan het Congres verzocht <teen bedrag *van 45 mil- llöen dollar toe te" staan voor z()n plan tót hulpverlening-aan de-econoiplsch min der ontwikkelde gebieden ..ln de wereld, Het hoge Franse gerechtshof ter be^- rëchting van de leden der Vlchyregerlng he?ft. Rénó. .Bousquov de vroegere-secre- tarls-genéraalder Vichypolltle- tot- vlif Jaar nationale onwaardigheid veroordeeld. Daarna werd het vonnis vernietigd we gens de dpor Bousquet aan de" vèrzets- strijd geleverde diensten. Hl| ls van vcr-- dere rechtsvervolging weg-ens collaboratie vrijgesproken. Een woord van bezinning. BOZEN EN GOEDEN. Het is een absolute dwaasheid te ver onderstellen. dat de kerk een verzame ling is van min of meer soede mensen in tegenstelling met hen die buiten de kérk zün en boos genoemd zouden wor den. Het behoort veeleer tot het wezen der kerk, dat zij die daartoe behoren, voor God belijden dat zij dóór en dóór boos zijn; en dan niet als een term. een vro me exclamatie, die er bii hoort en waar mee ieder het rustig eens kan ziin. Want wij hebben ons niet te vergeliiken met onze buren of met iemand anders. Wij staan in de kerk voor Christus. En het staan voor Christus betekent datgene, wat Paulus zo goed verstaan heeft: niet alleen dat wij zondaren ziin. maar ook dat niemand erger zondaar is dan wij zelf. Op allerlei terrein wordt het onder scheid gemaakt tussen boos en goed, deugdelijk en ondeugdelijk. Doch deze onderscheiding maakt Christus zelden. Als Hij de gelijkenissen spreekt van het visnet of het onkruid in de tarwe, wordt duidelijk gemaakt, dat deze onderschei ding niet opgaat. De gelijkenis van het bruiloftsmaal vertelt ons ze'fs dat niet- godsdienstige en niet-kerkeliike mensen uitgenodigd ziin en binnen zijn en het eodsdienstige kerkelijke volk bulten. Dat. de tollenaren en straatmeisjes u de Farizeën zullen voorgaan in het ko- ninkrilk der hemelen, ls een hard te verteren zaak. Het onderscheid tussen bozen en goe den heeft Christus wel zelden gemaakt Het godsdienstige volk zeide: deze ont vangt de zondaars en eet met hen. Ja. het liikt wel alsof de Heer zich speciaal tot dit type mensen voélde aangetrok ken. Hij zeide: „Ik ben gekomen niet om te roepen rechtvaardigen, maar zon daars tot bekering". En ve^n van ziin discipelen" en volgelineen behoorden naar Farizéisch eezichtsount uit die dagen tot bu'tenstaanders. In fatsoenlilk gezel schap ontvangt Jezus een vrouw die een zondares was. En het godsdienstige volk zeide er van: „Met die Jezus is het ook al niets". Is er dan geen onderscheid? Jawel maar een ondersheid van. een gans an dere orde. Want Christus spreekt van hen. die deel hebben aan het Konink rijk Gods en van hen die er geen deel aan hebben. En zij die er deel aan heb ben. ziin niet de uitsluitend goeden in teeenstelling tot de bozen die er byitep zouden staan, Beide categoriën liggen door elkaar. Wat is dan wel het onderscheid? Ieder mens wil nog wel een Christen ziin. Waaro mniet? Ieder mens wil ten slotte wel dat het konlnkrilk Gods zal komen op deze wereld, waar goedheid en boos- he'd telkens hopeloos door elkaar liegen, net zo goed binnen als buiten de kerk. Waar liet dan de scheiding? In het Evangelie stoten wij er telkens op. dat zli. die als boos bekend staan, met een groot verlangen zich tot Jezus hebben gewend en het van hem hebben verwacht. En waar zij. die als eoed be kend staan, met datzelfde begeren be zield zijn. zich niet hebben geschaamd één te zijn met al die anderen, is dit onderscheid vervallen. Zal dit het niet ziin, dat het er alleen op aan komt, dat allen, wie en waar en hoe zii ziin. Christus als Heer hebben erkend? Want dit erkennen wordt een belijden en brengt mee een gehoorzaam zijn aan Hem die alleen goed is. W.H.K. De propaganda-commissie van de wereldgezondneldsraad, die, thans te Rome vergadert, heeft een programma goedgekeurd, dat voorziet ln het uittrek ken vap een bedrag van 725.370 dollar voor het voeren van een campagne door ■de gehele wereld ter bevordering van de vgeestelljkè' hygiëne. Ludovici Muratore, assistent-regisseur van de-fllm, die Ingrld Bergman en de Italiaanse producer Rosselllnl op de ötromboll maken, overleed dezer dagen ten gevolge van een te grote Inspanning eh het Inademen van lavadampen. - Het Australische Huis van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp voor de.bouw..van een liydro-electrisch kracht- station goedgekeurd, dat 'meer dan een mlllloen kilowatt zal kunnen leveren. Met cle plannen ls reeds een aanvang ge maakt - Het project zal meer dan an derhalf milliard gulden kosten. Het Britse militaire bestuur heeft 1 het versch'ilnen van het te Dortmund 1 verschijnende communistische blad ..Neue Zeltung" -voor zes weken verboden omdat het blad .opgestookt had tot tegen de geallieerden gerichte activiteit. - De helft der 5000 arbeiders, die be trokken zijn bij een staking ln de asbest- mifnen tc Quebec, welke vier maanden oud en een der verbitterdste in de Cana dese - geschiedenis ls. heeft besloten weer a'aq het werk te gaan. Het betreft de arbeiders van drie der vier mijnen van Quebec De overige arbeiders In de andere mljb zijn hog in staking, maar men ver- ■•waftht Spoedig een regeling. Het gebied •produceert 80% van de asbestproductle in dé gehele wereld. De heer M. G. H. den Haan, het hoofd der school, heette alle autoriteiten har telijk welkom, in het bijzonder ook de belde dochters van dr Van Voorthuvsen, die wegens hoge leeftijd niet aanwezig kon zijn. Hierna werd allereerst door een vijf tigtal leerlingen, die de versterking van enkele leerkrachten hadden ontvangen, een B.L.O.-revue opgevoerd, welke een alleraardigst beeld gaf van het leven in de school en een krachtige propaganda voor dit onderwijs inhield. Wij kunnen dan ook niet anders dan grote bewon dering hebben voor het werk der leer krachten, die alles zo keurig instudeer den. doch bovenal voor dé kinderen, die het deze avond zo „echt deden". Hulde! Schik hebben wij en ook de vele aan wezigen de gehele uitvoering gehad, doch vooral in die olijke omroeper. Na de pauze werd het woord gevoerd door de burgemeester, die de loftrompet stak over deze prachtige vorm van on derwijs, waardoor kinderen, die wat moeilijk kunnen medekomen. gereed worden gemaakt voor de taak, welke hen in de maatschappij wacht. Bijzon dere waardering had spreker vooral voor de grote toewijding en liefde der leerkrachten. Nadat spr. gewezen had op de ontwikkeling van het B.L.O. in ons land en op de moderne toepassing, welke daaraan thans wordt gegeven, herinnerde hij aan het baanbrekende werk van dr A. van Voorthuysen, oud inspecteur van het B.L.O., wonende te Utrecht, t.o.v. dit onderwijs. Dat zijn naam thans aan deze school wordt ge geven achtte spreker een gelukkige ge dachte. Ten slotte wees spreker er nog op, dat Leiden voor dr Van Voorthuy sen geen onbekende stad is; in 1899 is hij er afgestudeerd. Mej. R. L. van Voorthuysen, directrice van het Ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag, dankte in enkele sympa thieke woorden namens haar vader voor de grote eer, welke hem door deze naam geving wordt aangedaan. „Ik weet ze ker", aldus spreekster, „dat vader van avond met zijn gedachten in ons mid den is en dat hij deze school als één van zijn peetkinderen zal beschouwen". In aansluiting hierop weidde mej. Van Voorthuysen nog uit over de warme be langstelling, welke haar vader steeds voor deze tak van onderwijs heeft gehad en nog heeft. Vervolgens voerde nog het woord de rijksinspecteur, de heer H. Broeren, de heer H. Wagemans, voorzitter van de Oudercommissie, die namens de ouders, die met grote dank voor dit onderwijs vervuld zijn. een poppenkast aanbood en mej. Schilthuis, die namens de Leid se Nazorgvereniging een ..baal" wol overhandigde. Het schoolhoofd, de heer Den Haan, sprak een hartelijk dank woord, waarin hij de spontane harmonie tussen leerkrachten, ouders en leerlin gen nog eens onderstreepte. Hierna hield Jan Hagoort de aanwezigen nog met wat goocheltoeren bezig, 't Was een zeer ee- slaagde avond, een waardige herdenking van dit 35-jarig bestaan. EÏND-EXAMEN GYMNASIUM. Van de eerste groep afdeling A van de eind-examen-candidaten van bet Gymnasium slaagden mei. J. A. Janssen mei M J. Kloeke. P de Buck, P. de Clercq. W. W. A. van Heel en W. D. C. ter Haar allen alhier. Met twee candidaten van deze groep wordt het examen voortgezet. Onze stadgenoot. Aad van Hoeken, slaagde te Hosezdnd voor zijn elnd-exa- QMd *-)ftrig H.B.S.-A.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2