1 Juli opent grootste Beeldhouwwerken-tentoonstelling ter wereld Verplichte verzekering van werknemers Interpellatie Goedhart-Vermeer toegeslaan Minister Mansholt sprak op Visserij dag 1949 Men tone initiatief en durf! A. M. de Jong's moordenaar vermoedelijk gearresteerd Tony van Gogli: één der grootste bruten WEERBERICHT 88ste Jaargang ZATERDAG 25 JUNI 1949 No. 26726 LEIDSCH D,recteur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Westen, blijf letten op uw saeck! De conferentie der grote vier te Pa le rijs is beëindigd, zoals wij vorige Za terdag verwacht hebben. Het Duitse vraagstuk is in wezen geen stap nader tot een oplossing gebracht, maar men is ten slotte van weerszijden gekomen tot een erkenning van de status quo! Vooral voor Moskou wilde dat heel wat zeggen, want daarin ligt immers ook besloten de erkenning van de stichting van de West-Duitse staat, waartegen de Sovjets te vuur en te zwaard hebben geageerd. Daarnevens is vastgelegd, dat een weder invoeren van de Béirlijnse blokkade niet zal plaats vinden, het geen inhoudt toegeven aan de Weste- I lijke idee van: wij zitten wettelijk vol gens de verdragen in de Duitse hoofd stad. Moet nog worden betoogd, dat een en ander wel zeer overduidelijk er op wijst, dat Moskou zich in het de fensief voelt gedrongen? Volmondig kunnen wij daarom on derschrijven het oordeel van John Foster Dulles, republikeins adviseur van Dean Acheson te Parijs, waar hij opmerkt, dat Sovjet-Rusland een poli tiek heeft gevolgd van „houden, wat je hebt" in plaats van het vorige streven van „krijgen, wat je kunt". Althans wat Duitsland betreft. Maar dit dient voor het Westen reden £j te meer te zijn, om het gevoerde beleid zonder omwegen en zonder aarzeling voort te zetten in de grootst mogelijke eendrachtigheid. Pact van Brussel en Atlantisch pact moeten zo spoedig mo gelijk worden tot realiteit en dan wor- i den versterkt, voor zover dat slechts enigszins mogelijk is. Alleen dat is de manier, om Moskou blijvend de huidige politiek te doen voortzetten. Bedriegen de tekenen des tijds niet, dan schijnt dit allerwege in het Westen te worden erkend, ook in de leidende kringen in Amerika. Ook ons oordeel, dat. Moskou gedre ven is tot groteré toegevendheid ten- 1 gevolge van het verloop van zaken in de satelliet-staten, vindt meer en meer bevestiging. Dulles drukt het aldus uit: In Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Polen was het volk niet gewillig om een rigoureuse conformiteit met het Moskouse stramien te aanvaar den. Dat soort communisme was geen gevraagd exportproduct en daarom waren de Sovjet-leiders mogelijk van oordeel dat hun on onmiddellijk probleem in Europa niet er in bestaat meer te verkrij gen, doch te behouden wat zij heb ben. De resultaten van de metho den van intimidatie, terrorisme en geweld van de Sovjet-Unie waren ten achter gebleven bij de construc tieve methoden (Europees herstel plan, luchtbrug, het Atlantische pact en bovenal de wedergeboorte van de goede trouw). Hoewel natuurlijk slechts sporadisch betrouwbaar nieuws van achter het IJzeren Gordijn pleegt door te sijpelen, heerst er in dit opzicht toch wel zeker heid, dat er meer en meer verzet komt tegen de cadaver-gehoorzaamheid aan het Kremlin. En dit natuurlijk te meer, waar de economische situatie in deze satelliet-landen steeds nijpender wordt. Daarin moet dan ook de reden, wor den gezien, dat het communisme scher per gaat optreden en een fel doorge dreven zuivering merkbaar wordt, gelijk voor de oorlog in het land der Sovjets zelve. Zelfs een figuur als de Roemeen se minister Anna Pauker schijnt niet veilig meer te zijn Onwillekeurig dringen zich vergelij kingen op met de Franse revolutie van I 1789, toen als van zelf de meest linkse elementen het heft in handen namen, met alle gevolgen van dien! Men bedenke hierbij toch wel, dat het communisme in de meeste satelliet- landen heel wat minder krachtig te paard zit, als men op het eerste gezicht wel zou aannemen. Het feit, da.t maar- schalk Tito in Joego-Slavië het weet te redden, is in menig opzicht voor Mos kou funest, want dit bewijst, dat het z.g. nationalistische streven niet ge makkelijk is te verdelgen, zelfs niet met de gewelddadige manoeuvres van een Gepeoe en wat dies meer zij. In tegenstelling tot het Duitse vraag stuk schijnt er ten aanzien van Oosten rijk meer uitzicht te zijn gekomen. In Wenen heerst dientengevolge een op timistische stemming. In hoeverre deze gewettigd is, zal de naaste toekomst moeten bewijzen. In grote trekken ziet het er naar uit, dat over de vrede met Oostenrijk overeenstemming is bereikt doch het komt aan op de uitvoering, die nog op papier moet worden gezet, i Hetgeen de mogelijkheid biedt, om ter elfder' ure nog met de nodige chicanes I voor de dag te komen, als dit wordt I wenselijk geoordeeld. Verstandig lijkt ons daarom het Wes telijk standpunt, dat nog geen hoera roept, doch zich plaatst op het bekende inzicht: wacht af en zie! Een te groot vertrouwen op de Sov- jets kan slechts voeren tot teleurstel- j ling," de jongste geschiedenis is daar, om dit te bewijzen. Want, wat er ook gebeure, men houde steeds dit voor ogen, 1 dat Moskou wel van taktiek kan veran deren, doch nimmer van wijziging in het einddoel: de verbolsjewisering van de wereld! Een gewaarschuwd man geldt voor twee, luidt een oud gezegde, het is hier j ten volle van toepassing Voor het Westen blijft gelden: let op uw saeck! ZWARE BOERDERIJ-BRAND IN DE BETUWE. Drie gezinnen dakloos. Gisteravond brak brand uit in de boerderij van de landbouwer D. v.Mou- j rik in de Achterstraat te Deil (Gld). Het vuur greep snel om zich heen en i weldra stond de boerderij in lichter laaie. Even later vatte de schuur en de hooiberg vlam. Toen de brandspuit verscheen, waren de vlammen reeds overgeslagen naar het woonhuis van de heer G. van Schaik. 1 Toen de wind van richting veranderde, kon men het vuur stuiten. De panden zijn geheel verwoest. Het huis van de heer Van Schaik werd door 2 gezinnen I bewoond, zodat door deze brand 3 ge winnen dakloos zijn geworden. Expositie in Park Sonsbeek (Speciale berichtgeving) Een grote internationale expositie van beeldhouwwerken zal van 1 Juli tot 18 September in Park Sonsbeek te Arnhem worden gehouden. Ruim een jaar heeft men aan de voorbe reidingen van deze tentoonstelling, welke de grootste in zijn soort ter wereld zal zijn, gewerkt. Behalve van Nederlandse werken, zal van kunst werken uit België, Denemarken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Oos tenrijk en Zwitserland te genieten vallen. Van de buitenlandse inzen dingen is Frankrijk wel het sterkst vertegenwoordigd, o.a. met werken van de grootste beeldhouwer aller tijden: Auguste Rodin (o.a. zijn „Mo nument de Balzac" en „De Sleutel- drager" uit de „Burgers van Calais". Ook is er een viertal werken van Maillot ln de Franse inzending. België toont ons o.m. werken van Rik Wouters en Constant. Meunier. Bij de Engelse inzending zijn twee werken van de be roemde Britse sculptist Henri Moore. Zwitserland zal vertegenwoordigd 7jjn met twee werken van Jacob Probst. Nederland biedt ons wij moeten slechts een greep uit het vele doen werken van Hildo Krop en J. W. Ha- vermans (die tot de organisatoren be horen) Gerrit van der Veen en Henk Harriet. In totaal zullen meer dan 80 beelden te zien zijn in park Sonsbeek. De sculptures staan opgesteld in de open lucht, het park Sonsbeek is daar toe in een speciaal lusthof herschapen OM OOSTENRIJKSS KIESWET. De Franse vertegenwoordiger in de geallieerde raad voor Oostenrijk heeft bezwaren ingebracht tegen een nieuwe, door het Oostenrijkse parlement goed gekeurde verkiezingswet, aangezien de ze volgens hem een herleven van de voormalige natlonaal-sócialistische par tij mogelijk zou maken. De vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie stelde voor de wet onvoorwaarde lijk goed te keuren, doch de vertegen woordigers der Westelijke geallieerden gevoelden er niet voor hun bevoegdheid tot het uitoefenen van toezicht op het stichten van nieuwe partijen uit han den te geven. De wet werd uiteindelijk goedgekeurd, „onder voorbehoud, dat haar uitvoering niet in strijd komt met vorige, door de geallieerde raad voor Oostenrijk geno men beslissingen, welke volledig van krapht blijven". door de Arnhemse tuinarchitect Fr ede- riks. De organisatie dezer gigantische en veelbelovende expositie heeft 70.000 gulden gekost, die grotendeels door Rijks- en gemeente-subsidie gegaran deerd zijn. De expositie zal de helft van park Sonsbeek, dus een totale oppervlakte van 8 h.a. beslaan. Zij is gemaakt naar Engels voorbeeld (o.a. de tentoonstel ling van vorig jaar in Battlesea Park te Londen), maar zij zal ca. driemaal zo groot zijn, terwijl de Arnhemse ex positie een internationaal karakter zal dragen. In verband hiermee is ook een zeer grote buitenlandse belangstelling, o.a. van de zijde der Unesco op te mer ken. Met het organiseren van deze ten toonstelling heeft Arnhem Amsterdam een primeur afgesnoept, daar men in de hoofdstad plannen had een derge lijke expositie in het Vondelpark te or ganiseren. Al met al belooft Arnhem ons deze zomer iets heel bijzonders te bieden! Spoorwegen en busdiensten zullen al lerlei faciliteiten aan tentoonstelling- bezoekers verlenen. Britse Conservatieven over het Britse Gemenebest EEN VERKÏEZINGS-VERKLARING. De Britse conservatieve partij heeft een verklaring over zijn „politiek ten aanzien van het imperium" uitgegeven, waarin wordt aangedrongen op een nauwere samenwerking tussen de leden van het gemenebest en veelvuldiger ontmoetingen tussen de ministers-pre sidenten der dominions. De partij stelt verder voor, dat een defensieraad en een gecombineerde ge nerale staf voor het Britse gemenebest zullen worden ingesteld, terwijl de do minions op economisch gebied ln een zelfde soort lichaam zouden moeten worden verbonden, als met een aantal Europese staten is geschied door het tot stand komen van de organisatie voor Europese economische samenwerking, met dien verstande dat voor de leden van het gemenebest een economische voorkeursregeling zou moeten gelden. In de verklaring die er een Is van een reeks bekendmakingen, welke door de Britse conservatieve partij, met het oog op de in het volgende jaar verwach te algemene verkiezingen, wordt uitge geven wordt verder nog verklaard: „Wij zijn van mening dat, indien het Britse gemenebest uiteen zou vallen, Groot-Brittannië tot een derde klasse mogendheid zou worden, die niet in staat zou zijn voor de voeding van Tweede Kamer bespreekt: In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kamer werd besloten de in- teroellatie-aanvrage van de heren Goed hart en Vermeer (Arb.) betreffende klachten over het militaire optreden in Indonesië: de bij de regering bestaande Dlannen tot het repatriëren en demobi liseren van troepen en het uitzenden van aflossingscontingenten naar Indo nesië en de maatregelen die de regering ten aanzien van-de gerepatrleerden ver der denkt te nemen, toe te staan. De Interpellatie zal od een nader te bepa len dag worden gehouden. Zonder beraadslaging of stemming heeft de Kamer haar goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp tot wiizi- Minister S. L. Mansholt zeido tij dens de Visserij-dag 1949 te Den Haag, dat de ondernemingen initiatief en durf moeten tonen om iets te begin nen. Naar zijn mening vindt men deze eigenschappen in het buitenland soms meer dan hier. In vergelijking met vele landen heeft Nederland op alle terreinen zulke zware slagen door de oorlog gekregen, dat het herstel moeizamer is geweest, dan el ders. Dit ondervond ook de visserij. An derzijds acht de minister het verstan dig, dat men bij nieuwbouw voor de vissersvloot niet te hard van stapel is gelopen. Nu dc Noordzee een eindweegs is leeggevist richt men zich op „verro vissery", waarvoor grotere schepen nodig zjjn. Wjj zyn door de vertraging behoed geworden voor te grote inves tering in kleine schepen die men vijf jaar geleden nog wenste. Het financieringsplan voor de vloot is thans practisch gereed. Gestreefd moet worden, aldus de mi nister, naar regelmatige aanvoer van de beste kwaliteiten vis. Een moderne vloot zal aan de hoogste eisen moeten voldoen. De minister is van mening, dat wfj op het punt van het visserijonderwijs ach ter zijn. Dit probleem zal door overheid en bedrijfsleven samen moeten worden aangepakt. In de handelsverdragen zal zoals voorheen de grootste aandacht aan exportmogelijkheden voor vis moe ten worden besteed. Slechts door Innige samenwerking tussen overheid en orga nisaties zal een gezond visserijbedrijf mogelijk zijn. Het verwerken van visse rijproducten tot olie en vismeel acht hij uiterst gewenst, omdat hieruit nodige eiwitten voor de landbouw worden ver kregen. Hij hoopt, dat juist op dit punt nuttige samenwerking tussen boer en visser zal groeien. Ten aanzien van de mening, dat de maximumprijzen voor vis in het jong ste verleden mogelijkheden tot reser vering voor nieuwbouw hebben uitge sloten, zeide de minister, dat loslaten van de prijzen tegenover de lonen on mogelijk was. Bovendien acht hy juist door het tegengaan van deflatie dc positio van landbouw en visserij ge steund en versterkt. De voordelen er van zullen naar zijn mening op den duur blijken. Sleepboten en vaartuigen der Italiaanse marine voeren onmiddellijk na de ramp der „Roermond" naar de plaats van het onheil. Wrakstukken van het veronge lukte toestel worden door leden van een der reddingsploegen aan wal gebracht. Na de ramp van de „Roermond" HET WRAK NOG NIET GEVONDEN. De 23 stoffelijke overschotten van de slachtoffers van de ramp van de „Roer mond" liggen in eenvoudige zinken kis ten. De autoriteiten te Bari willen nog steeds geen passagierslijst publiceren, voordat men met de identificatie klaar is. De commissie van onderzoek ont houdt zich van een definitief oordeel over de mogelijke oorzaak van het ongeval, voordat het wrak gelicht is. Zij hebben echter sterk het ver moeden, dat hun conclusie niet over een zal komen met het bericht, dat ontplofbare stoffen in de bagage van een passagier de oorzaak zou zijn. De duikers hebben gistermiddag het onderzoek tot vanochtend moeten sta ken, daar zij het wrak niet terug kon den vinden, dat 's nachts door de ster ke stroming van plaats is veranderd. De wind en de stroming bemoeilijkten het werk. Een olievlek kon hen niet op het spoor brengen. Twintig maal daal den zij af. Er moeten zich nog 10 slachtoffers aan boord bevinden. De bevolking van Bari toont groot medeleven. Men voelt de droevige ge beurtenis persoonlijk aan, daar men van het verloop van de ramp ooggetui ge is geweest. Ook bij de rouwkamer op de begraaf plaats, waar de gevonden slachtoffers zijn opgebaard, toont men grote be langstelling. Er branden kaarsen op 'n altaar, waarbij door religieuzen wordt gebeden. Van welingelichte zijde werd ons me degedeeld, dat de omgekomen gezag voerder, Hans Plesman, niet dj Ples- mans tweede zoon, maar diens oudste zoon was. De Italiaanse regering heeft een com missie van onderzoek gevormd, die van morgen te Bari is aangekomen. Deze commissie, onder leiding van generaal Silvestri, bestaat uit vijf deskundigen. De Nederlandse gezant in Italië, mr W. F. L. graaf Van Bylandt. is gisteren naar Bari gereisd om aanwezig te zijn bij het onderzoek naar de ramp van de „Roermond". Gisteravond werden nog steeds bezoe ken gebracht aan het kleine, uit grijze steen opgetrokken lijkenhuis, dat in 'n hoek van het kerkhof te Bari staat. Een aantal kleine meisjes legde rozen en anjelieren bij de zinken kisten met de stoffelijke overschotten van de slachtoffers. - Italiaanse vissers, die met hun vaar tuigen de haven van Bari uitvoeren, wierpen kransen uit in de omgeving van de witte boei, die zacht heen en weer schommelt boven de plaats des onheils. MEVR. SPOOR IN ONS LAND TERUGGEKEERD. Gistermiddag arriveerde op Schiphol uit Batavia mevr. Spoor, die verwel komd werd door 1ste liiitenant-adju- dant J. P. van den Bent, namens de minister van Oorlog, dr L. J. M. Beel en enkele familieleden. Mr J. H. Kiewiet de Jonge, voorzitter van de Stichting, hield hierna een rede over aspecten van het visserijvraagstuk onder Potgieters motto „Achter raakt, wie stil blijft staan" Ten aanzien van de prijsvorming in het binnenland zeide spr., dat dc pro ducenten ten nauwsto zullen moeten samenwerken om tot het vaststellen van minimumprijzen te komen. Rationele bevissing van dc Noordzee is een dringende vereiste, waarover internationaal samengewerkt moet worden. Spr. noemde de vismethoden, die door sommigen worden toegepast, misdadig, aangezien door gebruik van netten met te kleine maaswydte, de zee ook van kleine, onverkoopbare vis wordt beroofd. Drs M. Kohnstam, plaatsvervanger voor de Duitse aangelegenheden van de regeringscommissaris in algemene dienst zeide o.a., dat men 't onder de druk van het Oosten zal moeten wagen met Duits land samen te gaan. Dat is geen veilige oplossing, maar de enig mogelijke. Met constructieve kracht en vastberadenheidt aldus spr., zal men dit doel kunnen be reiken. Ten slotte werd een diner aangericht, waarbij minister Mansholt aanzat. haar burgers, noch voor hun verdedi ging, zorg te dragen". Door de Britse conservatieve party wordt verder verklaard dat, terwijl zij volledige steun verleent aan de -Ver enigde Naties en aan regionale over eenkomsten, de partij niet zal toestaan dat „een dergelijke overeenkomst de po litieke, economische of militaire ver plichtingen, welke op Groot-Brittannië, als lid van het Britse gemenebest, rusten in gevaar brengt of teniet doet". Voorts belooft de Britse conservatieve party krachtig naar het ontwikkelen van de koloniale gebieden en naar het invoeren van zelfbestuur door de In heemsen te zullen streven, „zodra de koloniale volken daartoe geschikt zyn". AMERIKAANSE TREIN TEGENGEHOUDEN. De directie der spoorwegen in de Sovjet-Russische zone van Duitsland heeft geweigerd een lege Amerikaanse militaire trein, die van Berlijn naar Bremerhaven moest vertrekken, door de Sovjet-Russische zone van Duitsland "te laten passeren. Aan de weigering gingen vier uur van vruchteloos onderhandelen „op hoog niveau" vooraf. BLANK EN ZWART IN DE V.S. De gemeentelyke zweminrichtingen te St. Louis, in de Amerikaanse staat Missouri, zyn Dinsdag j.l. zowel voor negers als voor blanken opengesteld. Dit gaf nog dezelfde dag aanleiding tot wanordelijkheden, welke gisteravond wederom zyn opgelaaid. In verschillende gedeelten van St. Louis vonden gevechten tussen blan ken en negers plaats. Een zestienjarige blanke jongen kreeg een schedelfrac tuur, terwijl een negerjongen vermoe delijk inwendige verwondingen opliep. Beiden werden naar het ziekenhuis vervoerd. Verscheidene andere personen werden licht gewond. Griekse premier Sophoelis overleden TSALDARIS KABINETSFORMATEUR Themistocles Sophoelis, de Griekse minister-president, is op 88-jarige leef- tyd overleden. Hij overleed onverwachts op zijn bureau tengevolge van een hartaanval. Sophoelis werd in 1861 in. Vathy, hoofdstad van het eiland Samos. ge boren. Deze liberaal was vüf maal mi nister-president. Hij begon zyn poli tieke loopbaan als revolutionair. Aan de vooravond van de Balkanoorlog leid de hij een opstand op Samos tegen het Ottomaanse rijk. Toen de Turken hun troepen terugtrokken. rieD Sophoelis de vereniging van Samos met Grieken land uit. In 1925 werd hij voor het eerst mi nister-president. Na de dood van Veni- zelos in 1936 koos de liberale party hem met algemene stemmen tot voor zitter. Na de oorlog was hii vier maal minister-president. In November ver keerde hii 10 dagen in levensgevaar. Sinds December genoot hy weer een redelijk goede gezondheid. Het stoffeiyk overschot van wyien minister-president-Sophoelis zal op een praalbed in de kathedraal van Athene worden opgebaard. De ter aarde bestel ling zal morgen plaats vinden. Voor geheel Griekenland zyn vijf dagen van rouw afgekondigd. Als gevolg van het overlijden van de minister-president dreigt een politieke crisis in Griekenland. De voormalige Griekse premier. Tsal- daris. die onder Sophoelis minister van buitenlandse zaken was. is door koning Paul verzocht een nieuwe regering te I vormen. AMERIKA EN COMMUNISTISCH CHINA. 21 leden van de Amerikaanse Senaat 16 republikeinen en 5 democraten hebben een schrijn ondertekend waarin zij president Truman mededelen gekant te zijn tegen ..elke erkenning van het communistische regime in China". De Opsporingsdienst politieke delin quenten van de Rykspolitie te Am sterdam heeft gistermiddag om 5 uur wederom een goede slag geslagen. In Scheveningen heeft deze dienst gearresteerd Tony van Gogh, die ver dacht wordt tezamen met een zekere Bernard eind 1944 de schryver A. M. de Jong te hebben vermoord. Van Gogh had kans gezien in 1946 uit het interneringskamp te Den Hel der, waar hij was opgesloten, te ont snappen, sindsdien was hy ondergedo ken. Hy verbleef het laatst in Scheve ningen, waar hy het ambt van een z g. „thuiswerkende horlogemaker" uit oefende. Uitgebreide nasporingen van de Am sterdamse rijkspolitie maakten het ten slotte mogelijk zyn onderduikadres zeer nauwkeurig te bepalen. Gistermiddag werd daar een inval gedaan en slaagde men er in van Gogh zonder veel moeite te overmeesteren. Aanvankelijk bleef hij ontkennen Tony van Gogh te zyn. doch eenmaal in Amsterdam aan een streng verhoor onderworpen, gaf hy dit tos. zyn activiteit in de bezettingstijd is verschrikkeiyk geweest. Van Gogh maakte deel uit van het Sonderkom- mando Feldmeyer en heeft als zodanig zeer waarschyniyk aan diverse Silber- tannemoorden meegedaan. Hy heeft een broer, die sterk op hem lijkt en na de oorlog naar Spanje was uitgeweken. C.a. 1 jaar geleden is deze broer door Spanje aan Nederland uitgeleverd en deze bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Amsterdam. De ver- moedeiyke medeplichtige van Van Gogh bij de moord op A. M. de Jong, Bernard, is eveneens geruime tijd ge leden reeds gearresteerd en te Amster dam opgesloten. Een van de punten van beschuldiging tegen Tony van Gogh is, dat hy by een poging tot vor dering van een auto, de eigenaar, die zich tegen deze vordering verzette, neer schoot, voor de auto legde hem over reed en daarna verklaarde, dat de man was verongelukt. Met deze arrestatie is vermoedeiyk een der bruutste figuren uit de bezet tingstijd achter slot cn grendel gezst. ging van de wet tot aanvulling van renten krachtens de invaliditeitswet. Door deze wet wordt de mogelijkheid geopend toeslagen aan rentetrekkers, die niet in Nederland wonen, uit te betalen. Daarna is een aanvang gemaakt met de behandeMng van het wetsontwerp tot verplichte verzekering van werknemers tegen ge'deliike gevolgen van onvrijwil lige werkloosheid, de z.g. werkloosheids wet. De heer Van den Born (Arb.) gaf te kennen, dat zijn fractie de totstandko ming der wet een goede stap voorwaarts naar meer sociale zekerheid acht Z i. moet de rijksbijdrage ln het werkloos heidsfonds verhoogd worden, als de werkloosheid in een bepaalde bedrijfstak stijgt boven 10%. Voorts was hij van oordeel, dat nogmaals moet worden overwogen de gehele premie voor de wachtgeldverzekering te doen betalen door de werkgevers. Het is z.i. noodza kelijk, dat de rijksbijdrage in het werk loosheidsfonds minstens 50% bedraagt. De discriminatie in de uitkeringspercen tages wilde hii ongedaan gemaakt zien: voor alle categorieën moet de uitkering 80% van het dagloon zyn. De D.U.W.- arbejders behoren naar zijn mening on der de regeling te vallen. De heer Andriessen (KVP) gaf te ken nen. dat het ontwerp past in het pro gram van zijn partij. O.m. vroeg hij of de reggrine bereid is vó6r tot invoering yan deze wet wordt overgegaan met de Kamer van gedachten te wisselen over het loon- en prijsbeleid, dat zij denkt te voeren. Hij kondigde ten slotte enige amendementen aan. De heer Stapelkamp (AR) verklaarde, dat het ontwerp zijn volle instemming heeft. Naar zijn oordeel moeten de vak verenigingen worden ingeschakeld. Hij wilde een uitspraak of de deelvissers onder de wet vallen en zeide ook de D.U.W.-arbeiders onder de regeling te willen brengen. Mevrouw FortanierDe Wit (VVD) uitte haar waardering over het overlee, dat nader met de minister kon worden gepleegd en waarbij de regering voor de werkloosheidsverzekering de helft der oremies voor haar rekening heeft geno men. De wachtgeldverzekering vond zij niet ideaal, daar deze slechts twee maanden zal gelden. Zij vroeg o.a. of het in beginsel mogelijk is ten behoeve van de landbouw een afwijkende regeling te maken. Spr. zeide zich te kunnen ver enigen met de uitvoeringsmaatregelen, maar zij had wel bezwaar teeen inscha keling van organen der arbeidersorgani saties bii de uitvoering. Met de regering bleek zij het eens te zijn dat de kleine zelfstandigen niet onder de werking van deze wet kunnen worden gebracht. Te hunnen aanzien zal men de weg van credietverlening. herscholing en omscho- line op moeten. De heer Krol (CH), wijzend op de hoge lasten voor het bedrijfsleven, vroeg zich af of deze nog verhoogd kunnen worden. Het ware z.i. juister geweest, als de werknemers niet mee zouden moeten betalen in de premie voor de wachtgeld- -er7okering. doch daaraan zoude hij niet vasthouden. Hij kondigde ten slótte een motie aan om het mogelijk te maken kleine zelfstandigen onder de wet te' brengen. De beraadslagingen zullen volgende week worden voortgezet. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen volgende ver liezen in Indonesië zyn gerappor teerd: Kon. Landmacht: sold. S. Elzlnga, Smallingerland. Sold. H. Tak, 's-Gravendeel: Sold. Ie kl. M. Teunlssen van Ma nen, Heteren. v Sold. H. Verstegen, Heesch (N.-B.) Sold. W. Hulsman, Oldemarkt. Serg. F. A. S. Timmerman, Bor ne (O.) Serg. M. van Boven, Oldebroek. Korp. D. J. Aalderink, Laren (Gld) Kapt. A. van El, Haarlem. Sold. Ie kl. H. H. Kijlstra, Drachten Opperwachtmeester A. J. van Noort Ryswyk (Z.-H.) Korp. J. Niemeyer, Nymegen. Sold. C, P. J. Hooyen, Tilburg. Wachtmeester C. de Bruin, Nieu- werbrug a. d. Rijn, (gem. Bode graven). Sold. J. Hilverda, Arum (gem. Woh- seradeel). Marechaussee 2e kl, P. G. C. van Rijn, Delft, Sold. D. van Schenkhof. Renkum. ^old. H Geurteen. Lunteren. Huzaar P. A. G. van der Lindên, Veldhoven (N.Br.) Kon. Ned.Ind. Leger: Mal. sold. 2e kl. lnf. Asmat, Indonesië. Jav. sold. 2e kl. Soeprapadmo, id. Jav. sold. 2e kl. inf. Soetrlsno, stbnr 43477, ld. Men. sold. 2e kl. inf. J. Saisab, id. Men. sold. 2e kl. inf. Ph. Tawaang, idem. MORGEN BREKENDE BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht meest zwaar bewolkt met op enkele plaatsen enige motregen. Zwakke tot matige wind tus-, sen West en Noord. Voornamelyk in het Zuiden van het land minder koud. Morgen overdag: brekende bewolking met hier en daar perioden van zonne- schyn. Zwakke tot matige Noordeiyke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 26 Juni. Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 3.36 uur: onder: 22:00 uur (N. M.) Hoogwater te Katwyk te 3.03 en 15.29 uur. (27/6 te 3.45 en 16.13 uur. - Springt#). Dit nummpr bestaat uit acht pagina'^

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1