HET HUIS AAN DE BAAI ERE-TENTOONSTELLING J. C. Roelandse in Lakenhal Hans van Swol bij laatste zestien te Wimbledon Door zege op Chileen Balbiers Panda en de meesterwereldverbeteraar Radi o-pr ogramni a ÖHate Jaargang LEJDSCH DAGBLAD Vrijdag 24 Juni 1949 Tweede Blad No. 26725 Schilder met een eerlijk talent Onlangs ls zoals gemeld in de Lakenhal de jubileumtentoonstelling ter ere van de Leidse schilder J. C. Roelandse geopend. Deze thans 61 jarige kunstenaar ver dient het, dat de aandacht gevraagd wordt voor zijn gezamenlijk oeuvre. Niet dat het opvalt door grote oorspron kelijkheid of durf, doch hij kent, als leerling van v. d. Nat en Verster, het métier volkomen en weet vóór alles, wat stemming en sfeer beduiden. Zijn doeken lijken ons evenwel onge lijk geïnspireerd en daarom treft het éen stellig sterker dan het ander. Er zijn bij „deze" laat-lmpressionist nvloeden aanwezig van de meesters der Haagse school Israëls, Mesdag enz. met wier modellen de associalie soms wat zeer sterk merkbaar is. Maar hij itreeft daarnevens de laatste tijd met groeiend resultaat naar een persoonlij ver toets, welke zich bijz. openbaart in de lichte, stralende en blij-doorzichtige strandgezichten. Mogen de onderwerpen dus niet Eerste Kamer neemt diverse wetsontwerpen aan (Van onze parlementaire redacteur). Na afdoening van enige huishoude lijke aangelegenheden nam de Eerste Kamer gisteren een achttiental wets ontwerpen in zeer snel tempo aan. Bij de wijziging van de Visserijwet wees minister Mansholt er op, dat verreweg de meeste sportvissers niet getroffen worden door de verhoging der kosten voor vis-akten. Vissers met een hengel kunnen immers volstaan met een hen- gelbewys. Het wetsontwerp werd zhs-t. aangenomen, onder aantekening, dat de communisten tegen zijn. Ook tegen de goedkeuring van de Internationale Tarwe-overeenkomst van Washington dd. 23 Maart j'.l. lieten de communisten hun stem aantekenen. Het wetsontwerp ter bestrijding van de aardappelmoeheid vorderde nog een korte toelichting van de Minister van Landbouw. Alle overige agendapunten passeer den zonder discussie en z.h^t. de ha mer. Vermelding verdient de goedkeu ring van het 16 October 1948 te Parijs ondertekende verdrag inzake intra- Europese betalingen en compensaties, over welks verlenging juist nu te Parijs moeilijkheden zijn gerezen Woensdag a.s. komt de Senaat weer bijeen voor de behandeling der begro ting van O., K. en W. Tweede Kamer had ellenlange agenda INDONESIË NOG STEEDS IN HET BRANDPUNT. ("Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer kwam gisteren bijeen voor een vergadering met een ellenlange agenda, waarvan de regeling van werkzaamheden eohter het belang rijkste was. Begonnen zou worden met een beslissing omtrent het interpellatie- verzoek van de heer Goedhart over onze militairen in Indonesië. Maar de aan vrager wilde dit intrekken en daarvoor ln de plaats een nieuw verzoek doen, namelijk om samen met zijn partijge noot Vermeer (Arbeid) te mogen inter pelleren over de klachten inzake het militaire optreden in Indonesië, de re- pa trlërings- en demobilisatie-plannen, het zenden van aflossingscontingenten en de maatregelen hier te lande ln ver band met de terugkerende militairen. Over dit verzoek zal nader worden be slist. Nadat gelijk gemeld was mede gedeeld, dat wellicht volgende week een verklaring over Indonesië te waohten ls, nam de Kamer een tiental hamerstuk ken aan. Bij de aanvang was in plaats van wijlen de heer Fiévez als Kamerlid beëdigd de heer J. J. Fens (Kath.). steeds vrij zijn van conventlonalisme en ls een doorwerkte schildering soms te vroeg losgelaten, toch wordt het oog telkenmale verrast door de artistieke en zuivere visie van Roelandse, waarin land- en stadgezichten en fors-opgezet- te, gloedvol gekleurde en royaal gecom poneerde stillevens een eerlijk talent verraden. Wie voelt zich niet aange trokken door al die mooie, typisch Leidse beelden van Marekerk of Zijl poort. die fraaie plekjes uit onze om geving. die natuurgetrouwe Scheeps werf of deze stemmige „Molen" (No. 11), waarin een verre verwantschap met Ruysdael opvalt? Daar zijn eveneens zijn figuurstuk ken, waarvan het treffende Crucifix (No. 7) bijzonderlijk de aandacht vraagt, de knappe en vast-gelinieerde zelfportretten (uit de Jaren 1924 en 1948) en dè vele rake en kunstige teke ningen, die Btelllg een nauwkeurige be schouwing verdienen. Roelandse ls een schilder, die zich een welverdiende plaats heeft weten te verwerven en wiens oeuvre, ondanks merkwaardig dilettantistische inzinkin gen, waarbij een vluchtige oppervlak kigheid onmiskenbaar ls. getuigt van een gevoelige aeathetlsche opmerkings gave. Wij verheugen ons er over. dat een schilder als hij. waardig bevonden kon worden, de hedendaagse Leidse schil dersgeneratie met een eigen expositie te vertegenwoordigen. En dat op een werkelijk eervolle wijze! H. Londen Onze landgenoot Hans van Swol heeft zich gisteren te Wim bledon, door een uitstekende zege in het heren enkelspel op de Chileen Balbiers, bij de laatste zestien geplaatst. De Nederlander zal nu in de achtste finale de strijd moeten aanbinden met de Amerikaan Falkenburg, de kampioen van het vorig jaar, die gisteren enorm veel moeite en vijf sets nodig had om de Hongaar Asboth te slaan. De machtige service en de krachtige smashes van de titelhouder gaven ten slotte de doorslag. Het was een merkwaardige partij tennis, die Van Swol en Balbiers lieten zien. Op sommige ogenblikken werden de meest eenvoudige ballen gemist en daar tussen dooi kon men genieten, zowel van de zijde van Van Swol als van de nummer één van Chili, van voortreffelijke staaltjes tennistactiek en techniek. Van Swol was ln de eerste set zeer vast. Zuiver waren zijn returns en het behoefde geen verwondering te wek ken, dat hij de eerste set vrij gemak kelijk won, 6—3. In de tweede set ver loor onze landgenoot zijn servicegame. nadat de Chileen met 10 de leiding had genomen. In een oogwenk stond het toen 6—1 voor Balbiers. In de derde set werd fel gestreden en na 5—5 wist Van Swol de elfde en ook de twaalfde game te winnen, met een prachtige stopvolley tot slot. In de laatste set beging de Chileen steeds meer fouten. Het !:wam voor, dat Balbiers na een ace met de vol gende bal double fault maakte. Hij kreeg verscheidene kansen om te sma shen, maar Van Swol lobde uitstekend en zo gebeurde het, dat Balbiers ten slotte enkele goede scoringskansen mis te, waarbij zelfs een smash in het net belandde. Bij de stand 32 voor Van Swol nam onze landgenoot in de zesde game de leiding. Hij won deze, maar Van Swol maakt de scheidsrechter dui delijk, dat de bal, waarmede hii gescoord had, uit was geweest. Een sportieve geste, welke zeer gewaardeerd werd. Het werd nu in plaats van 42. deuze en Balbiers won de game, 33. Nu zagen wij weer een Van Swol op zijn best; met harde, keurig geplaatste drives bracht hij de Chileen in het nauw en ook zijn vollies waren voor een groot deel onhoudbaar. Nadat Balbiers twee matchpoints had overleefd wist Van Swol ten slotte de set (met 64) en zodoende de match te winnen. Nel Hermsen was de beste speelster van de partij tussen de combinaties HermsenBrennan en mevr. Seghers en mevr. Boutin, de Franse speelsters On ze landgenote wist het voordeel van haar snelle service en gespreid volleren voortreffelijk uit te bulten, maar in de tweede set kwam ook haar Ierse part ner beter op dreef en het was deze speelster, die toen de meeste punten voor de NederlandsIerse combinatie scoorde. Hier volgen de belangrijkste uitsla gen Heren-enkelspel, derde ronde: Gon zales sl. Coen (Eg.) 61 62 64; G. Brown (Austr.) sl. Ampon (Phil.) 64 6_4 68 7—9 6—0 6—2; Cockburn (ZA.) sl. M. del Bello (It.) 6—0 6—2 63; Falkenburg (Am.) sl. Asboth (Hong.) 6—4 7—5 26 0—6 6—4; Van Swol sl. Balbiers (Ch.) 63 16 75 64; Bromwich (Austr.) sl. Fannin Z A.) 6—1 6—4 6—1; Cucelli (It.) sl. Peten (B.) 6—3 6—0 6—3; Worthington (Austr.) sl. Harper (Austr.) 62 57 2—6 6—0 6—2; Parker (Am.) sl. Hanna (Am.) 62 60 64; Washer (B.) sl. Lister (Eng.) 6—1 6—1 6—2; Sedgman (Austr.) sl. Canapele (It.) 6—2 62 64; Schroeder (Am.) sl. Buser (Zw.) 63 6—2 75; Sturgess sl. Pallada 62 6—2 6—4; R. del Bello (It.) sl. Kumar (India) 64 64 60; Cernik (Tsj.) sl. Levy (ZA.) 6—3 3—6 6—4 8—6. Dames-enkelspel, tweede ronde: Mej. Marcellin (Fr.) sl. mej. Parker (Eng.) 64 62; mej. Straubeova (Tsj.) sl. mej. Morgan (Eng.) 75 26 7—5; mevr. Watermeyer (Z.A.) sl. mevr. Phil lips (Eng.) 61 62; mej. Cannon (Eng.) sl. mej. Woodgate (Eng.) 63 60; mevr. Rihbany (Am sl. mej. Tuckey (Eng.) 6—3 3—6 8—6. Dames-dubbelspel: mej. Brough en mevr. Dupont sl. mevr. Halford en mevr. MenziesStammers 63 60; mej. Hermsen en mej. Brennan sl. mevr, Boutin en mevr. Seghers (Fr.) 6—3 63, mej. Mor an en mevr. Todd (Am.) sl. mevr. Dawson—Scott en mej. Wil- ford (Eng.) 6—1 2—6 7—5. INTERNATIONALE DAMESKAMPIOENSCHAPPEN. De uitslagen van de tweede dag van -de internationale dameskampioenschap pen van Nederland luiden: Achtste finales: mevr. Buma wint met 3 en 2 van mej, Brouwer; mevr. Style wint. met 7 en 5 van mevr. Van Riems dijk; mevr, Swane wint op de 20e hole van mej. Mees; mej. Veltman wint met 2 up van mevr. Nelrijnck; mevr. Abbe- loos wint met 5 en 3 van mevr. Staal; mevr. Prion wint met 6 en 5 van mevr. Schiff; mej. Woodward wint met 6 en 4 van mevr. Molkenboer; mevr. Chau- dolr verliest met 6 en 4 van mevr. Sal- berg. Kwartfinales: mevr. Style (Eng.) wint met 2 en 1 van mevr. Buma (Ned.); mej. Veltman (Ned.) wint met 8 en 7 van mevr. Swane (Ned.); mevr. Abbe- loos (België) wint op de 20e hole van mevr. Prion (België); mej. Woodward orown busli j ei. Dinpoii vnm.» u(V.S.) wint met 3 en 2 van mevr. £al- 6—2 7—5; Drobny (Tsj.) sl. Patty (Am.) I berg (Ned.). EXTRA TREINEN VOOR OLYMPISCHE DAG. Ten dienste van de bezoekers aan de Olympische Dag te Amsterdam, Zondag a.s., 2ijn door de Nederlandse Spoorwe gen op het baanvak AmsterdamRot terdam extra treinen ingelegd ln beide richtingen. ZWEMMEN. Evert Casteleinbeker voor Raket Gisteravond werd ln de Overdekte een tweekamp gehouden tussen de Leidse Golfbrekers en Raket uit Delft. De Inzet van deze wedstrijd was de Evert Castelein-beker, welke zeer ver diend door de gasten werd gewonnen. Hier volgen de uitslagen: 50 M. schoolslag dames: 1. H. v. d. Stog (LGB) 47; 2. G. Zandvliet (LGB) 472. 50 M. schoolslag heren: 1. F. v. Ros- sum (Raket) 41.4; 2. K. Kamps (Ra ket) 41.4. 25 M. borstcrawl dames: 1 B, van Leeuwen (Raket) 16.3; 2.L.Schllperoord (Raket) 18.4. 25 M. borstcrawl heren: 1. J. v. d. Satp (Raket) 15.5; 2. T. van Schalk (LGB) 10.-. 50 M. rugslag dames: 1. P. de Vroege (Raket) 44 7; 2. B. Paddenburg (LGB) •47.5. 50 M. rugslag heren: 1. F. van Ros- sum (Raket) 39.-; 2.B. Perquin (Raket) 42 6. 100 M. schoolslag dames: 1. J. Jan maat (Raket) 1.34.5; 2. C. van Gastel (LGB) 1.44.8. 100 M. schoolslag heren: 1. Th. Ro mein (LGB) 1.30.-, 2. R. Rlppe (LGB) 1.38.-. 25 M. schoolslag dames: 1. C. Holle- wijn 23.4; 2. W. v. d. Meer 23.8; 3. M. v. Dinten 24.2. 25 M. schoolslag heren: 1. H. Rama kers 24 6; 2. J. ten Have 29.1. 50 M. borstcrawl dames: 1. J. Breed- veld (Raket) 38.4; 2. A. Kleys (Raket) 43.4. 50 M. borstcrawl heren: 1. C. Buzing (Raket) 37.2; 2. T. Kemperman (LGB) 33.7. 25 M. schoolslag dames: 1. A. v. d. Klugt (LGB) 21.1; 2. C. Schouten (LG B) 21.6. 25 M. schoolslag heren: 1. C. Baars (LGB) 20.7; 2. J. v. d. Step (Raket) 21.3 25 M. rugslag dames: 1. B. van Leeu wen (Raket) 20.-; 2. B. Paddenburg (LGB) 21.3. 3 maal 50 M. schoolslag dames: 1. Ra ket 2 12.2; 2. LGB 2.35 4. 3 maal 50 M. schoolslag heren: 1.Ra ket 2,24.5; 2. LGB 2.25.4, 3 maal 25 M. schoolslag dames: 1. LGB 1.8.-; 2. Raket 1.9.-. 3 maal 25 M. schoolslag heren: 1. L GB 1.6.3; 2. Raket 1.7.-. 3 maal 50 M. wisselslag dames: 1. L GB 2.28 -; 2. Raket gedisq. 3 maal 50 M. wisselslag heren: 1. Ra ket 159.4; 2. LGB 2.10.1. 3 maal 25 M. wisselslag dames: 1. Ra ket 1.1.6; 2. LGB 1.6.-. 3 maal 25 M. wisselslag heren: 1. Ra ket. 57.8; 2. LGB 1.10.4. Onderlinge wedstrijden alleen voor de LGB. 50 M. schoolslag dames: 1. I. Verkuy- len 49.6; 2. I. Jansen 52.6; 3. P. Zwet sloot 53.4. 50 M. schoolslag heren: 1. N. van Duuren 54.7; 2. J. Rooyakkers 57.9. 25 M. Veteranen: 1. H. Ramakers23.8; 2. J. Pollman 23.9. CRICKET. N.C.B.-YORKSHIRE GENTLEMEN. De Yorkshire Gentlemen hebben in het tweedaagse crickettournooi tegen het Nederlands bondselftal te Haarlem gewonnen met 2 runs en nog 6 wlokets in handen. De Engelsen, die Woensdag een score hadden bereikt van 119 voor 5. zetten gisteren hun innings voort en brachten het tot 186. waartegen het N.C.B.-elftal 164 runs had gesteld. Het NC.B. elftal voor de tweede maal in gaand. bracht het na uitstekend batten tot 215 runs voor het verlies van 6 wickets. De Engelsen stonden nu voor de zware taak om ln 2 uur en 20 minu ten 194 runs te scoren om de match te winnen. Zij slaagden daarin volkomen, want na twee uur hadden zij 195 runs gescoord voor het verlies van 4 wickets. Te Rotterdam is gisteren het grootste Nederlandse dok. het .Prins Bernhard- dok" van de Rotterdamse Droogdok Mij, door Prins Bernhard in gebruik ge steld. Dit geschiedde door het opnemen van het Nederlandse vliegdekschip ..Ka- rel Doormandat thans voor het eerst in ons land eedokt kon worden. Deze foto is genomen terwijl de ..Karei Doorman" het dok binnenvaart. Op de voor grond Prins Bernhard. de leden van de directie van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij en verdere autoriteiten. C.K.B.-Competitie afd. Zuid-Holland Noord IN 2A STRIJD TUSSEN KOPLOPERS ORANJE NASSAU 1 EN EXCELSIOR 2. Directe beslissingen kunnen er morgen nog niet vallen. Alleen de kampioen in 2B is bekend, maar verder blijft de spanning er nog in. De striid om de titel in de eerste klas se wordt tot na de vacantle uitgesteld want Pernix en Excelsior hebben mor gen vrii. Ijsvogels speelt tegen V.E.O. en heeft meer kans om een puntje te veroveren dan D.E.S. op V.E.S., want D.E S. komt wel het meeste in aanmer king voor de onderste plaats. O.D.I. Fiks is alleen van belang voor de bezet ting van de derde plaats en we zijn be nieuwd of Fiks het zover zal weten te brengen. Belangrijk is de striid tussen Oranje Nassau 1 en Excelsior 2. Eerstgenoemde gaat aan de kop en heeft 2 verliespun- ten minder dan Excelsior 2. Mocht Ex celsior 2 winnen dan stijgt de scanning ten top, Zeemeeuwen 1 ontvangt Tone go 2. Beide ploegen staan vrii veilig en de uitslag is moeilijk te voorspellen. In 2B ontvangt kampioen Tonego het Noordwijkse Fluks, dat in degradatiege vaar verkeert. Veel kans op een punt voor Fluks is er niet. De andere degra- datlecandidaat, T.O.P. is vrij. zodat ook hier de spanning er in blilft. Pernix 2 speelt haar laatste wedstriid en zal door een overwinning op V.E.O. 2 haar 2e olaats nog eens accentueren. De strijd om de derde plaats gaat onverminderd voort tussen Ons Eiland 1 en Pernix 3. Zelfs bii een nederlaag van de Oranje kragen heeft Pernix 3 het toch nog in eigen hand om de eervolle derde plaats te bezetten. Het programma voor de le en 2e kl. luidt: le kl.: O.D.I.—Fiks; De Ijsvogels— V.E O.; V.E.S.—D.E.S. 2e kl. A: Oranje Nassau 1Excelsior 2; Zeemeeuwen 1Tonego 2. 2e kl. B: V.E.O. 2—Pernix 2; Ons Eiland 1Pernix 3; Tonego 1—Fluks 1. FLUKS NAAR SERIÉWEDSTRIJDEN VAN HAARLEM. Op het sportterrein aan de Klever laan organiseert de Haarlemse Korfbal club „Haarlem" Zondag seriewedstrij den, waaraan ook door Fluks met één twaalftal wordt deelgenomen. De indeling van het programma voor Fluks luidt; Fluks 2—DTV 3; TOGO 2—Fluks 2 en Haarlem 1—Fluks 2. FEUILLETON door ANDRIES MACKENZIE vertaald uit het Engels. 64) Meneer, kijkt u hiér eens, bloed! Brannigan knielde op de grond om de grote rode vlekken, die met het op ruimen van de brieven zichtbaar wa ren geworden te bekijken. Het is vers bloed, mompelde hij. Van wie kan dat bloed ln 's hemels naam zijn? Van Fellowes, antwoordde de ko lonel, als was de vraag aan hem ge steld. Brannigan keek verrast op. Hoe... weet datbegon hij. De kolonel keek mij aan en opeens zag ik de hele verbazingwekkende waar heid voor ogen. Hij weet het, omdat hij hier aan wezig was. riep ik uit. Kolonel Simp- kins, u was de man daar achter dat paneel, die Fellowes aanschoot! In een fractie van een seconde was het gezicht van de man, tot wie ik deze beschuldiging riohtte. veranderd. Een masker scheen verwijderd te zijn en de ware persoon stond voor ons. Zijn lip pen wpren vertrokken ln een onaange name lach en in zijn ogen zag ik wreedl eid. - Ik moet zeggen, dat dit voor een •onnozele hals als jij bent, Arlen, nog niet zo'n gekke gevolgtrekking is, zei de kolonel. En blijf nu allemaal staan, waar je staat en verroer geen vin. In de rechterhand van de kolonel was opeens een revolver zichtbaar, ter wijl hij met zijn andere hand Judith bij haar pols vastgreep. Alles is precies zo gelopen, als ik het voorbereid had, zei hij, terwijl hij achterwaarts naar de deur liep, die naar de kelaergewelven voerde. Jullie zijn hier nu allen tezamen verenigd en zult sterven. Ik zal een mechanisme in werking stellen, dat tegen de tijd dat ik veilig en wel hier weg ben, het dy namiet, dat ik hier heb liggen, zal doen ontploffen, waardoor jullie je einde zult vindenO nee, prooeer dat niet Een revolverschot klonk. En één van óe politieagenten, die een poging wilde doen om hem te overmeesteren, viel op de grondin elkaar met een kogel in zijn hoofd. - Jij duivelse moordenaar! riep Brannigan. De kolonel hief zün revolver weer op, en ik was er van overtuigd, dat hij op nieuw zou gaan schieten, doch toen liet hu het wapen zakken. Het lijkt me indrukwekkender denooit zal vergeven, zei hij op bittere veel tijd laten voor ontsnappingspogir. dood langzaam tegemoet te zien, spotte hij, ik zal aan u denken, inspecteur, als u allen met het huis in de lucht vliegt. En de tegenstribbelende Judith met geweld met zich meeslepend, verdween de kolonel door ae deur in de gewelven. We hoorden de sleutel in het Slot om- draalen. HOOFDSTUK XXIH. Brannigan rende naar de deur. Door hei traliewerk glurend, hief hij zijn revolver omhoog om te schieten, maar het was klaarbliikelljk te donker cm te kunnen mikken. Hb stak het wapen weer in zijn zak. Laten we hel slot trachten te for ceren, stelde ik voor. In de beperkte ruimte van het ver toon. Ik h&d argwaan tegen hem, maar het leek me te fantastisch. Wat bedoelde hij met dynamiet? vroeg één van de politiemannen op ietwat bezorgde toon. Brannigan knikte in mijn richting Arlen, jij hebt in die kelders rond gezworven. Geloof je dat zijn opmer king over dynamiet of iets dergelijks bluf is? Nee, antwoordde ik. Er liggen er gens enige vaten, die heel goed explo sieve stoffen zouden kunnen bevatten. Ik begrijp nu ook de bedoeling van die •brief, die hij mij liet ondertekenen. Hij wilde ons allemaal hier hebben, om ons j samen te laten sterven. Brannigan knielde naast de polltie- - - agent, die was neergeschoten, trek daverde het sohot. dat Brannigan j ny moet onmiddellijk dood zijn op de deur richtte, in onze oren. Ik geweest, merkte hij op. De arme ke- prebeerde het handvat te bewegen, doch j rei! Konden we maar iets doen om zonder resultaat. De Inspecteur ging ^ern te wreken. enige passen achteruit en liep met zijn Als we hieruit willen komen, moe- hele gewicht tegen de deur aan, maar ten we snel iets ondernemen, waai - met evenveel resultaat had hij tegen ilc de anderen. Ik denk niet, een stenen muur op kunnen botsen. dat Simpklns er 24 uur over zal doen Arlen, dit ls iets, dat ik me zelf 0m ons op te blazen. Dat zou ons te gen. Het meeste, waarop we mogen hopen, is een uur, welke tijd hij nodig zal hebben om zichzelf in veiligheid te stellen. Ik ben het volkomen met Je ëens, zei Brannigan. Als we niet doer die deur weg kunnen komen, dan moeten we dat geheime paneel zien te vinden om door die opening te ontsnappen. Laten we met ons allen op die betim mering gaan slaan. Met Brannigan als aanvoerder sloe gen en stompten we zo hard als we konden. Maar zonder enig resultaat. Toen we ophielden, stroomde het ziweet over onze gezichten en waren onze handen tot bloedens toe kapotge slagen. Op dat moment bewees Branni gan wederom eens, welk een superieure leider hij was. Als hij iéts gezegd had, dat we het maar moesten opgeven en op ons einde moesten wachten, zouden we verloren zijn geweest. Maar dat lag niet in zijn lijn. Vooruit jongens, nog een keer. Deze keer zal het lukken. Met z'n allen nü! 4). De persoon, die het blikken klok je van Joris Goedbloed ten geschenke had gekregen, was een dikzak die nooit betere dagen had gekend; en je begrijpt hoe verheugd hij was met zijn geschenk! Hij ging er vlug mee heen, voordat Jo ris zich kon bedenken. Maar ook de heer Jeroen de Blaat, die net zijn kostbaar uurwerk in de zak van Joris had zien glijden, was erg aangedaan. „Dat was een wijze les", mompelde hij, „ja, dat was een wijze les". En hij schudde Joris de hand. „Nietwaar?" vroeg Joris hartelijk. „Ik hoop, dat ge er veel van geleerd hebt en voortaan n betere ievenswandel in acht zult nemen, brave! Vaarwel!" En daarna verwijder de hij zich. Panda had dit alles met open mond aangezien en aangehoord. Misschien wantrouwde hij Joris nu toch wel ten onrechte! Die goede lieden schenen hem echt te geloven en hij sprak zo oprecht en overtuigendJa, Panda liep met Joris mee om er eens meer van te ho ren. „Ziet ge nu, wantrouwend ventje?" vroeg Joris Goedbloed, toen zij samen opwandelden. „Ik ben tot betere ge dachten gekomen. Ik heb mijn leven veranderd! Als een weldoener beweeg ik mij onder mijn medeschepselen. Komt, komten hij keek Panda vaderlijk aan, „nu zult gij toch ook een betere dunk van mij krijgen, waar?" Met vernieuwde krachten stormden we op de betimmerde wand aan. Een hevige opwinding had zich van ons meester gemaakt. We schreeuwden luid, terwijl we op de houten panelen beuk ten, als wilden we de geheime sluiting door ons geloei zover brengen, dat deze zich aan ons zou openbaren. Branni gan braoht het meeste geluid ran ons allemaal voort. Het lawaai was enorm. Temidden van al dit geraas hoorde ik opeens achter ons de deur openma ken. Als aan de grond genageld bleven we staan en draaiden we ons om. Lang zaam werd de deur geopend Brannigan haalde zijn revolver voor de dag en richtte deze op de groter wordende opening van de deur. Zijn vinger was bij de trekker. Dan werd het ronde gezicht van do minee Josiah Barlow zichtbaar, die één en al verontschuldiging binnen trad. Ik hoop dat ik u niet stoor, zei de dominee. Stomverbaasd staarden we hem aan. Het duurde even, voordat een van ons iets kon uitbrengen. Hoe ter wereld komt hier? vroeg Brannigan tenslotte. Ik wist, dat er een geheime in gang was ergens op het terrein van het Huis aan de Baai en ik was vastbeslo ten deze te vinden, legde de dominee uit. Ik had al lange tijd een vermoe den van wat zich hier afspeelde en ik wilde een en ander aan het licht bren gen. Dus daftrom zwierf 's nachts al tijd rondom het Huis! riep ik uit. Precies. En toen ik werd vastge houden, met huisarrest, kwam ik tot de conclusie, dat de ingang tot de kelder gewelven zich in het kleine gedeelte, dat ik nog niét had onderzocht, moest bevinden. Daarom sloeg ik die politie agent bewusteloos, omdat ik verder wilde gaan met mijn onderzoek. Ik ben er echter zeker van, dat de man er niet erg aan toe ls. Brannigan begon opeens te lachen. Dat doet helemaal niet ter zake. Als u het niet gedaan had, zouden wij •hier met z'n allen omgekomen zijn. Tussen haakjes, bent u de kolonel soms tegengekomen? Ja, inderdaad. Hij liep hard en sleurde zijn nichtje "met zich mee. Hij zag mU niet. U weet, dat hij de afper ser is, nietwaar? Daar zijn we zo juist achter ge komen, bekende Brannigan. Maar hoè wist dat? (Wordt vervolgd) Leidse Concourscommissie Wedvlucht met oude duiven op Zon dag 19 Juni vanaf Dourdan, afstand 440 km. In concours waren 295 vogels, die werden gelost te 6.15 uur. Aankomst le duif te 14-26-27 uur (901.93 m. per minuut)laatste duif te 16-28-10 uur (718.51 M. per minuut). Uitslag: J. Degens 1, H. Moenen 2-4- 11-28, P. van Griensveen 3; R. Pet 5- 12-52, J. van Alphen 6-7, F. Mieremet 8, J. van Seggelen 9, J. van Dort 10-34- 40-61, D. Uythoven 13, M. Jongeleen 14- 15-51, H. van Alphen 16-59-63, L. Gijs man 17-24-53, J. Bailey 18-30-35-74, J. Noordervliet 19. J. Devilee 20-57-62-71, J. van Alphen 21-56, S. Jansen 22, A. van Weeren 23-50, J. Smit 25-29-47-54, A. Siera 26, Chr. v. d. Pluym 27-69, Th. Harteveld 31, C. Compier 32-45, R. de Graaf 33-39, A. Fasel 36, P de Klerk 37- 43, P. Fasel 38, Gebr. de Groot 41, N. Bemelman 42, H. van Riet 44-68, A. Po lak 46-66, A. van Noord 48, G. v. d.Rey- den 49-55-58, H. v. d. Lult 60. H. Ab- spoel 64-72, G. van Albada 65-75, P. Neuteboom 67, J. NiJs 70, C. Volkers 73. WATERPOLO. De Zijl klopt Maas in eigen huis OOK DE ZIJL-DAMES WONNEN. Na enige wederzijdse aanvallen opende Roman uit een fraaie opzwembal de score voor De Zijl. Reeds toen bleek, dat onze stadgenoten sneller waren en de verdediging van Maas nogal „vast houdend" was. Uit een vrije worp bracht Prevoomet een ver schot in de hoek de stand, op 2—0, terwijl dezelfde spe ler uit een opzwembal er 30 van maakte. Kort voor de rust scoorde de Maas-midvoor tegen (13). In de tweede helft was de Rotter damse verdediging iets hechter en toen Maas de stand op 23 braoht, kwam de spanning er even ln, doch een ver sohot van Prevoo was de Rotterdamse keeper te machtig. (24). Uit een vrije worp plaatste Van Egmond de bal goed op de hand van Prevoo en vla de bo venlat caramboleerde het leer in het doel (2—5). Even voor het eindsignaal werd het 35, waarmede het einde kwam. De Zijl-dames speeldeh gisteravond tegen het Haagse Vitesse in het Zui- derparkbad. Janny Crama gaf haar club de leiding (01), waarna Coby Teyn er na goed opzwemmen 02 van maakte. Truus SJardln bracht de stand op 0—3, waarna de Haagse dames de eer konden redden (13). Daar Truus Sjardin nog een doelpunt aan het Leidse totaal toe voegde. bracht het einde een 4—1 over winning voor de Zijl-dames. LZC 3Haarlem 3 05 Onder lei ding van de heer Butselaar werd een geanimeerd partijtje waterpolo gespeeld, met Haarlem ln de meerderheid. On danks taaie tegenstand van LZC wist Haarlem met een goede doorslagbal de stand op 0—1 te brengen, waarna uit een vrije worp de leiding werd vergroot (0—2). LZC kreeg hierna enkele kan sen, maar schoot hopeloos slecht. Direct ln de tweede helft voegde Haarlem twee goede doelpunten aan de score toe en nadat LZC ettelijke kansen door slecht schieten had gemist, werd het 05. YOOK ZATERDAG 25 JUNI. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: strijdlied; 7.33: Gfilcctles; 8.00: nieuws; 8.10 planoduo; 8.35: orgelspel; 9.00: Lon- dens PhUbarmonlsch Orkest; VPRO 10.00: „tijdelijk uitgeschakeld; 10.06: morgen wijding: VARA 10.2Cradlofeullleton: 10.35: uitzending voor de arbeiders ln de continubedrijven; 11.35: Franse piano muziek; 12.00: Hawaiian- en Cowboy songs;: 12.3'J: mededelingen; 12.33: orgel spel; 1.00: Ned. strlldkrachten; 1.30: Ac- cordeola; 2.00: het Nederlands lied; 2.20: Marlnlerskapel der llcn. Marine: 2.50: streckultzendlng (Zeeland); 3.15: Radio Pl.llharw.onli<ch Orkest; 4.00: komt u bin nen; 4.16: amateur» zetten hun beste beentje voor; 4.45: sportpraatje; 5.00: schijvenschouw; 5.30: om en nabij de twintig; 6.00: nieuws; 6.15: The Inkspots; 6.30: Ned. strijdkrachten; 7.00: artistieke staalkaart; VrRO: 7.30' lezen ln de bijbel; 7.45: voor de Nederlanders ln Duitsland; VARA 8.00: nieuws ln 't kort; 8.05: dingen van de dag; 8.12: varia; 8.15: Promenade Orkest; 8.45: de parade van de glimlach; 9.45: socialistisch commentaar; 10.00: Vlndobona schrammel'n; 10.25: mensen die we wel eens ontmoeten; 10A0: sfeer en rhythme; 11.00: nieuws; 11.1512.00: dansmuziek. Hilversum II (416 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: Mlscha Elmann. vlooi; 7.30: Maria ter ere; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag; 9 00: voor de vrouw; 9.05: concert; 9.30: waterstanden; 9.35: orgel en viool; 10.00: klein, klein kleutertje. 10.15: muziek houdt fit; 11.00: de zonnebloem; 11.45: schoolradio; 12.15: muzikale me lange; 12.30. mededelingen: 12.33: de zevenklapper; 12.55: zonnewijzer; 1.00: nieuws- 1.20: Septet Ombach; 1.50" film en toneel: 2.10: muziek van W. A. Mozart; 2.40: boekennieuws; 2.50: Boston ..Pops" Orkest; 3.10: naar het wonderland der muziek: 3.30: Jongerenconcert; 4.00: de kerk en haar vervolgers; 4.10: gram pL; 4.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 6.00: de Wigwam; 6.00: tennlB-roportage; 6.10: Amusementsorkest; 6.30: Journa listiek weekoverzicht; 6.45: Katja Bernd- sen zingt; 7.00: nieuws; 7.15: actualitei ten; 7.25: zanguitvoering; 7.45: kampvu ren lang de evenaar: 8.00: nieuws; 8.05: de gewone man: 8.12: Yehudl Menuhln, vlooi: 8.20: lichtbaken; 8.45: muziek van G. Blzet; 9.00: zomersproeten: 9.45: kruls- klank-puzzle: 10.00: concert; 10.30: wH lulden de Zondag In: 11.00' nieuws; 11.15 12.00; muslek van L. v. Beethoven.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5