VAN HOUTEN Nederlanders succesvol in dubbelspelen fe Wimbledon HET HUIS AAN DE BAAI Sportsph'uters RECHTZAKEN Het Nederlandse merk met Wereldreputatie Kerkelijk Leven Het Leidsch Dagblad Radio-programma DONDERDAG 23 JUNI Van Swol won tweemaal Op de derde dag van de internatio nale kampioenschappen te Wimble don hebben de Nederlandse spelers enkele uitstekende successen geboekt. In het heren dubbelspel wist Rob van Meegeren met zijn Philippijnse partner Ampon, een vrij gemakkelijke zege te behalen, al zouden de cijfers dat niet zeggen, op het Britse paar Dawes en Rowland. Wel is waar vormden de Brit ten een betere combinatie maar tegen de individuele capaciteiten van Van Meegeren en Ampon moesten zij het af leggen. Ampon slaagde er voortdurend in mooie openingen voor onze landge noot te maken, die hier een dankbaar gebruik van maakte en met smashes menig punt scoorde. Het AustralischNederlandse paar HarperVan Swol won met 46. 63, 62, 119 van de Britse gebroeders E. en II David. Dit was een interessante wedstrijd. Nadat de eerste set snel verloren was gegaan raakten de Nederlander en de Australiër op elkaar ingespeeld zodat ze tot 2 sets tegen 1 konden uitlopen. De vierde set bracht grimmige strijd, waar bij beide paren hun services wonnen tot dat de score 9—9 was bereikt. Herhaal delijk werd het deuce in de laatste games, toen braken Harper en Van Swol door de service van hun tegenstanders heen. Ze wonnen de hunne en daarmee de partij. In het gemengd dubbelspel bleek Van Swol het uitstekend met mevr. Halford te kunnen vinden, beiden waren met hun service betrouwbaarder en menig maal kreeg Van Swol, die zijn lengte natuurlijk mee had, de kans om met onhoudbare smashes punten te scoren. Zo verloren mevr. Stone en de Zuid- Afrikaan Levy met 63, 64. Nel Hermsen won met de Zuidslavi- sche Daviscupspeler Mitic op wie heel gemakkelijke wijze de party van de eer ste ronde tegen de combinatie van de Britse speelster King en de Nieuw-Zee- lander Andrews. De cyfers waren 6—1, 60. Onze landgenote paste zich uitste kend by haar partner aan en deze com binatie muntte uit in goed volleren en zuiver plaatsen. In het gemengd dub belspel trokken Gertrude Moran en Bob Falkenburg zich onverwachts terug, hetgeen een kleine sensatie teweeg bracht. Dit geplaatste Amerikaanse paar moest aantreden tegen de Argen tijnen de heer en mevrouw Weiss. Fal kenburg weigerde een uitleg te geven voor deze stap. Hier volgen de voornaamste uitslagen: Heren dubbelspel eerste ronde: Abdesselam en Borotra (Fr.) sl. Moore en Statham (GB) 61 64 7 5. Cochell (VS) en Johansson (Zweden) sl. Spychala en Tloozynski (Polen) 6-1 6—0 6—3. Brichant en Washer (Belg.) sl. Bay- ley en Lister (GB) 63 6 4 57 7—5. Brown en Sidwell (Austr.) sl. Aaboth en Stolpa (Hong.) 63 64 O-2- Mottram en Paiah (GB) sl. Cox (GB) en Renouf (Nieuw Zeel.) 63 64 6-2. Matous (Tsj. Sl.) en Puncec (Z. Sl.) sl. Bartroli (Spanje) en Weiss (Argen tinië) 75 62 6—3. Geelhand en Peten (Belg.) sl. Horn en Tills (GB) S—i 7—5 6—1. Mulloy en Scliroeder (VS) sl. Ley- land (GB) en Morison (VS) 8—6 6—2 Cucelli en M. Delbello (Italië) sl. Balbiers en Taverne (Chili) 36 63 6—1 6—4. Ampon (PhiL) en Van Meegeren (Ned.) si. Dawes en Rowland (GB) 75 64 63. Patty (VS) en Sturgess (ZA) sl. Cock- tourn en Levy (ZA) 60 63 60. Gonzales en Parker (VS) sl. Fannin (ZA) en Worthington (ZA) 64 75 6—2. Canapele en R. Delbello (Italië) sl. Branovic en Milojhovic (Z. Sl.) 60 6—2 6—2. Bromwich en Sedgman (Austr.) sl. Huber en Redl (Oost) 61 61 62. Mitic en Pallada (Z Sl) sl. Moss en Oakley (GB) 6—2 6—1 6—2, Drobny (TS) en Falkenburg (VS) sl. Kitovitz en Lewis (GB) 61 60 64. Gemengd dubbelspel eerste ronde: Borotra en mevr. Boegner (Fr) sl. Bartroli en mej. Maier (Spanje) 60 6—4. Matous en mej. Straubeova (Tsj Sl) sl. Snart en mej. Stork (GB) 64 61. Mitic (Z Sl) eu Nel Hermsen (Ned) sl. Andrews (Nieuw Zeel.) en mevr. King (GB) 61 60. Sedgman (Austr.) en mevr. Menzies (GB) sl. Abdesselam en mevr. Seghers (Fr) 6—3 6—3. Gemengd dubbelspel tweede ronde: Sturgess en mevr. Summers (ZA) sl. Anderson en mej. Hoahing (GB) 62 62. Bromwich (Austr.) en Louise Brougfn (VS) sl. Sawhney (India) en mevr. Walker-Smith (GB) 6—0 6—0. Van Swol (Ned.) en mevr. Halford (GB) sl. Levy (ZA) en mevr. Stone (GB) 6—3 6—4. Sidwell (Austr.) en Margaret Dupont OSborne (VS) sl. Meredith en mevr. Gourlay (GB) 60 60. Cochell en Pat Todd (VS) sl. Vad en mevr. M. Peeray (Hong.) w.o. Fannin (ZA) en mevr, Rihbany (VS) sl. Fulton en mvr. Pulton (GB) 64 64. Dames enkelspel, tweede ronde: Mej. Hoahing (GB) sl. mevr. Y. Bou tin (Fr.) 6—4 6—0. Mevr. S. Summers (ZA) sl. mej. J. Curry (een der geplaatste Britse speel sters) 63 75. Mevr. Todd (VS) sl. mej. Woodgate (GB) 6—1 6—2. Jean Quertier (GB), gepl. speelster, verl. met 4—6 46 van mevr. Dawson Scott (GB). CRICKET. NCB-ELFT AL—YORKSHIRE GENTLEMEN. Te Haarlem begon gisteren de twee daagse wedstryd tussen een Nederlands bondselftal en de Yorkshire Gentlemen. Het Nederlandse elftal trok het eerst naar de wickets en bracht het tot een totaal van 164 runs. De Engelsen scoorden hierna 119 runs voor 'het verlies van 5 wickets. GOLF. INTERNATIONAAL DAMESKAMPIOENSCHAP. Op de baan van de Haagse Golfclub vingen gistermiddag de internationale dameskampioenschappen van Nederland aan met de eerste ronde. De uitslagen luiden: Mevr. Swane w.o. (gravin Lanskoy niet opgekomen), mevr. Meixynck wint met 1 up van mevr. Dudok van Heel; mej. Veltman wint met 2 up van mej. Jacquet; mevr StahlWytem-a wint met 6 en 4 van mej. Van Giffen; mevr. Abbeloos wint met 6 en 5 van mevr. Laman Trip; mevr. SchiffRoosenburg wint met 3 en 2 van mevr. Tiedemann— Bouman. ATHLETIEK, „Nurmi" verslaat „Acliilles" Te Bodegraven vond een dualmeet plaats tussen de A.V „Nurmi" en de B-ploeg van het Goudse Achilles. De thuisclub behaalde met 192^ tegen 145V6 punten de overwinning. OVERDIJK VERBETERT NEDERLANDS RECORD. Tijdens gisteravond te Brussel gehou den ethletiek wedstrijden werd onze landgenoot Overdyk vijfde op het num mer 20 k.m. in de tyd van 1 uur 8 min. 46.4 sec., waarmee hy het Nederlandse record, dat op naam stond van Meyer (AAC) met 1 uur 10 min. 58 secaan- zieniyk verbeterde. De wedstryd werd gewonnen door de bekende Ee.gische lange afstandsloper Gailly in de tyd van 1 uur 5 min. 3 8 s. BOKSEN. Ezzard Charles volgt Joe Louis op Ezzard Charles heeft tc Chicago In een wedstrijd van 15 ronden op pun ten gewonnen van Joe Walcott. De strijd ging om de wereldtitel zwaargewicht, waarvan door Joe Louis afstand is gedaan. In een byeenkomst van vertegen woordigers der federatie van eerste klas- sers (KNVB) is besloten vast te houden aan 't totaal van 60 eerste klassersvoor het gehele land. Over de wyze waarop deze eerste klassers over de districten moeten worden verdeeld, is nog geen overeenstemming bereikt. Tydens athletiekwedstryden te Brussel verbeterde Gaston Reiff, de Olympische kampioen op de 5000 meter, het Belgische record over 3000 meter, door deze afstand af te leggen in 8 min. 5 sec., met welke tyd hij het wereld record van Gunder Haegg dicht bena derde. Te Arnhem is opgericht de Regio nale Automobiel Sportclub Oost, zulks in navolging van het Westen en Zuiden des lands, waar reeds dergelyke clubs bestaan. Het staat nu vast, dat naast Bel gen, Luxemburgers, Fransen, Engelsen, Denen, Noren en Zwitsers ook Zweden aan de Vierdaagse afstandmarsen te Nymegen zullen deelnemen. TEMPO LSK VALKENBURG WAS QUICK BOYS TE MACHTIG. Quick Boys speelde gisteravond een oefenwedstryd tegen het elftal van de Luchtstrijdkrachten Valkenburg. De gasten beschikten over een prima ploeg en maakten het de Katwijkse doel man, Bauw, al direct lastig. Nadat de thuisclub was ingespeeld, ontwikkelde zich een aardige, in hoog tempo ge speelde wedstrijd. Beide doelen kwamen beurtelings in gevaar. Na een half uur spelen trachtte Barnhoorn een voorzet van de militaire linksbuiten te onder scheppen, doch de bal verdween, on houdbaar voor Bauw, in het Katwykse doel. Ook in de tweede helft bleven de gasten in hoog tempo spelen, hetgeen de Katwijkers op den duur te machtig bleek. Door de midvoor en rechtsbinnen van de bezoekers werd de stand op 30 gebracht. In de laatste minuut kon Quick Boys uit een strafschop, wegens hands, de eer redden. Deze 3—1 uitslag gaf de verhouding goed weer. Lezers schrijven HOLLANDSE ZINDELIJKHEID IN HET GEDRANG. Een bewoonster van de Maresingel maakt zich de tolk van alle buurtge noten door te dezer plaatse een ern stige klacht te doen horen over de koienstofplaag, veroorzaakt door de aanwezigheid der Gasfabriek. Het is volstrekt onmogelyk een raam open te zetten en desondanks dringt het stof door kieren en spleten naar binnen en bedekt alles met een zwarte laag. By regenval is de overlast direct minder erg. zodat haar verzoek luidt of het niet mogelyk is by aanhou dende droogte de kolenhopen eens of meermalen per dag nat te spulten. Wy geven het denkbeeld hierby ter overweging, in ieder geval is de klacht allerminst ongegrond! WATERPOLO. Vitesse 1De Sleutelstad 1 Voor rust wogen de krachten aardig tegen elkaar op. Nadat de gastheren de stand op 10 hadden gebracht wist Van Dool de party en weer op gelyke voet te brengen. In de tweede helft namen onze stadgenoten door v. d. Berg de leiding, doch teen een Sleutelstad-spe ler uit het water gestuurd werd was het spoedig weer 22. De thuisclub speelde daarna een zeer gelukkige wed strijd en wist de eindstand op te voe ren tot 5—2. DWR 3LZC 4 De gastheren wis ten direct de score te openen, enkele minuten later gevolgd door een doel punt van de Leidse midvoor. De Haar lemmers kwamen daarna sterk in het offensief en brachten voor de rust de stand op 3—1. In de tweede helft was LZC sterk aanvallend en midvoor Simonis bracht In zeer korte tyd de stand op 3—3. Vlak voor het einde scoorde DWR, door een kostbare fout van de overigens ver dienstelijk keepende Ebbink, het win nende doelpunt (43). Boskoop In het Zuiderbad te Boskoop werden de volgende competi tiewedstrijden gespeeld: Boskoop 1— Bodegraven 1 31; dames: Boskoop Bodegraven 13. Sleutelstad-tournooi De beslis singswedstrijd in de afdeling B van het Zaterdag door de slechte weersom standigheden onvoltooide waterpolo- tournooi van de Sleutelstad, zal zo ver nemen wy, morgenavond om 8 uur in de zweminrichting De Zyi gespeeld wor- naal Cor Braasem zullen LZC en De Zyl uitmaken wie dit jaar de uitge loofde beker in de pryzenkast zal mo gen astten. WEER EEN NEDERLAAG VOOR AZC. Ook tegen SZ en PC heeft de Alphen- se waterpolo-ploeg het niet tot een over winning kunnen brengen. De gasten speelden beter en verdienden de over winning. Direct na de afworp werd het na snel opzwemmen van de middenvoor der gasten 01. Terwijl zij even later door slecht dekken opnieuw een kans kre gen, die benut werd. (02). Daarna kwam AZC sterk in de aanval. Mooy plaatste uit een hoekworp de bal in doek In de tweede helft werd het doorsnel opzwemmen van de middenvoor weer 13 en nadat Coen v. d. Byl enkele ma len tegen de deklat geschoten had. trof hy ten slotte de roos met een keihard ver schot, (23). De stand was echter spoedig weer 24 en daarby bleef het. De Alphense junioren konden het te gen de GZC junioren niet bolwerken en moesten met een 02 nederlaag genoe gen nemen. WIELRENNEN. .SWIFT COMBINATIE". Hedenavond rijden de A- en B-klas- sers een 50 km trainingsrit. Voor de C-klassers is de afstand 30 km. Zaterdagmiddag vindt te Lisse op de sintelbaan een clubontmoeting plaats tussen de leden van Sparta (Den Haag), Swift (Leiden) en de wielerclub Uit hoorn. Het programma bestaat uit sprint-, klassement-, afval- en koppelwedstrij- den. LEVENSLANG GEÉIST TEGEN S.D.-SPION. Door de Procureur-Fiscaal by het Arnhemse Byz. Gerechtshof, mr Fik- kert, is levenslange gevangenisstraf ge- eist tegen de Arnhemse caféhouder Willy Markus, wegens het verraden van een groot aantal verzetslieden aan de S.D. te Arnhem. Uitspraak 6 Juli. HAAGSE POLITIERECHTER De bollen zonder vergunning Een kweker te RUpwetering teelde bloembol len zonder vergunning hetgeen hem in aanraking bracht met de rechter. De Officier constateerde dat op die manier de teeltregelingen lelijk in de war wor den gebracht. De eis luidde daarom f.350 boete of 30 dagen hechtenis. De rechter hield er rekening mee dat het feit lang is geleden, en legde f-100 boete of 10 dagen hechtems op. Onprettige knecht Het is geen pretje als je zo'n knecht hebt aldus de Officier jegens een boerenarbeider uit Hazerswoude, die zijn baas leiyk had bestolen, en voor f. 150 gulden de spullen had verkocht De Officier constateerde bovendien dat verdachte reeds eerder was veroor deeld en eiste daarom twee maanden gevangenisstraf. De rechter legde zes weken gevangenisstraf op. Een lastige klant Een koopman te Lelden zei dat hij nu zyn leven is gaan verbeteren, en dit bracht de rechter er toe hem een voorwaardelijke straf op te legeen. hoewel de Officier er anders over dacht. Want. het was een leiyk feit waarvoor verdachte terecht stond. Toen hij onder invloed van drank verkeerde, had hy de caféhouder C. Kramer te Leiden enige steken met een mes ge geven, omdat deze geweigerd had aan de man nog meer drank te geven. Het was uiteindelijk met de verwon ding nog wel meegevallen, doch het had slechter uit kunnen pakken, en de Of ficier eiste daarom twee weken gevan genisstraf. De rechter eaf voor ditmaal nog f.20 boete of 10 dagen hechtenis, en voorwaardelijk twee maanden ge vangenisstraf met drie Jaar proeftyd. HENGELSPORT. VISVER. „DE RIETVOORN". Viswedstryd te Oude Wetering. Na 2 maal IY2 uur vissen was de uitslag als volgt: le prys P. v. Vliet met wisseltak en extra prys grootste Bliek en wisselbe ker; 2e prijs H Tegelaar Sr.; 3e prys P. Eradus; 4e prijs J. v. Went Jr.; 5e prijs B. Eradus; 6e prys J. Smit; 7e prijs P. Kooreman; 8e prys H Tege laar Jr. met extra prijs grootste voorn en wisselbeker; 9e prys P. Verver; 10e prys J. v. Went Sr 11e prys H. Schip aan Boord; 12e prys B. Mielo; 15e prys H. v. Veen; 14e prijs C. Blok; 15e prys P. Verhoog; 16e prys W. Tegelaar; 17e prys J. Roefstra; 18e prys H. v. d. Hei de; 19e prys G. Blok. FEUILLETON door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 63) De zuster van de kolonel is dood gevonden in een pension in Colchester, aei de inspecteur. De pensionhoudster zei, dat ze erg ziek was geweest, maar dat ze geen dokter had willen laten halen. Ze stierf door verstikking. Fel- lowes was ongetwyfeld bij haar, voor dat ze stierf. We zyn thans op zoek naar hem. Judith keek in myn richting met een vraa-g in haar ogen. Het een of ander instinct waarschuwde me echter cp dat moment nog niets te zeggen over het lot van Fellowes. Judith aankijkend, zag ik toen voor 't eerst, hoe vies ze er uit zag. Haar mooie gezichtje zat on der het vuil en haar hand zat vol spin- newebben. Ik moet er ook weinig aantrekke- lyk uitzien, riep ik uit. Is het héél erg? Iedere politieagent zou je inreke nen op een dergelyk verdacht uiterlyk, grinnikte Brannigan. Je moet daar in die kelders flink rondgespookt heb'oen. Opeens kwam het beeld van de kolo nel voor myn ogen, zoals ik hem hoe lang geleden nu al de hall bin nen had zien komen met bloed aan zyn hoofd en ónder het spinrag. U moet in deze doorgang naar de kelders geweest zyn in de nacht, dat men my naar het Huis aan de Baal liet komen, zei ik tot hem. U vertelde me, dat u zich niet precies kon herin neren, wat er toen met u gebeurd was, nadat u die slag op uw hoofd had ge kregen. Het is wel mogelijk, gaf dé kolonel toe. Hersenschudding brengt je in een dergelyke toestand. Ik moet gauwer dan men verwachtte weer by kemiis geko men zyn en me teruggesleept hebben naar mijn werkkamer. Maar hoe ik die geheime opening achter de boekekast gevonden heb, daar begryp ik niets van. Brannigan haalde de brief te voor- schyn, die ik het laatst gezien had, toen de man met de maskerkap deze mij had voorgehouden om te ondertekenen. Is deze brief echt? vroeg hij. Ik j heb de handtekening met andere ver geleken en handschrift-experts hebben me verzekerd, dat het jouw schrift was. Ik geloof, dat lk beter by het be gin van myn verhaal kan beginnen, legde ik uit. Ik tekende die brief alleen t:n behceve van Judith. Terwyl ik myn verhaal vertelde, luis terden Brannigan en de kolonel met de grootste aandacht. Ik zei niets over de liefdesverklaring, die Judith en ik elkaar onder zo tragische omstandighe den hadden gedaan, en evenmin ver telde ik iets over het tafereel, dat we in dit vertrek gezien hadden, vvaarby Fellowes de kogel kreeg, die uiteinde lijk zyn dood tengevolge had. Die ge schiedenis bewaarde ik voor Brannigan in een onderhoud onder vier ogen. Als ik maar had kunnen vermoe den, dat je in dat verhaaltje van het dienstmeisje Mary zou vliegen, zei Brannigan spijtig, dan had ik je na- tuurlyk afgehouden van die tocht naar het Huis aan de Baai. Je bent geen politieman en bekykt vrouwen van het t5*pe van Mary niet automatisch als doortrapte leugenaarsters. Waarom heb I je me niet laten waarschuwen over wat je van plan was te doen? Ik vermoedde, dat je me zou wil- len tegenhouden, bekende ik. En als Judith werkelyk in gevaar verkeerde, wilde ik naar haar toe. Brannigan schudde zyn hoofd, als I had hy geen woorden voor wat hy hierover dacht. Toen ik die brief van jou kreeg met een Londens poststempel, zei hy, vermoedde ik dat dit een valstrik was. Toen de afperser jou die brief liet on dertekenen. wist hy niet dat je een briefje gekrabbeld had. dat juffrouw Clitherwocd de volgende morgen aan my bracht. En een uur na ontvangst daarvan was ik bezig het Huis aan de Baai van kelder tot zolder te doorzae- ken. De kolonel had intussen de masker- kap van de vloer opgeraapt en was be zig deze met een belangstellend gezicht te beky-ken. Die mysterieuze figuur heeft zyn vermomming hier achtergelaten, merk te hij op. Dit is een bewijs, dat die verhalen over een man met een mas kerkap by het Huis aan de Baai juist waren. Ik heb altyd wel gedacht dat die geschiedenis waarsohynlijk juist zou zyn, merkte Brannigan op Wat my be zig hield was de identiteit van de man, die de kap droeg. Ik dacht, dat het die verschrikke- ïyke dominee was, mompelde de kolo nel. Wat is er eigenlyk met hèm ge beurd, vroeg ik. Toen ik mijn huis ver liet, had hy huisarrest in de pastorie. Had ik hem maar dadelijk in een cel opgesloten, zei Brannigan ontstemd. Reynolds, die by de pastorie op wacht stond, hoorde op een gegeven moment een geluid alsof iemand een raam opende en ging er op af om te kyken. Het raam was inderdaad open. De do minee sloeg hem van binnen uit met een of ander zwaar voorwerp op zijn hoofd en ontsnapte. Sindsdien zoeken we alles af om hem te vinden. Hy zou dus de afperser kunnen zyn! riep ik uit. Daar is geen bwyfel aan, blafte de kolonel. Ik overhandigde Brannigan de brief van de gravin, die ik gevonden had. Aan de uitdrukking van zijn gezicht, terwyl hU deze las, kon lk zien. dat hij tot dezelfde conclusie kwam als lk. Hy knikte me veelbetekenend toe. Wie die mees ter-misdadiger ook 3). „Hé hé wat hoor ik? Wie sprak daar?" vroeg Joris Goedbloed vrlendelyk en Panda herhaalde: „Ik! I Je hebt een horloge gestolen, Joris!" Joris schudde bedroefd het hoofd en zyn beide toehoorders schenen Panda's tussenkomst helemaal niet op prijs te stellen. Ja de deftige heer, wiens hor- loge door Joris uit de vestzak was ge nomen, keek zelfs bepaald bóós. Deze deftige heer heette Jeroen de Blaat onthoud dat, want hy gaat nog een rol I in ons verhaal spelen let maar opl I Joris schudde intussen bedroefd het hoofd. „Een horloge gestolen zei, hij verbaasd. Foei, foei nu toch! Hoe 1 slecht kent gy my, jonkje hoe durft ge my van zulks betichten! Droef, droef Ik heb dit horloge niet gestolen wei neen. mijne vrienden, ik heb het ge nomen! En daarmee heb ik deze goede man een les willen geven! Hecht niet aan uw bezittingen, wil ik zeggen! Loop niet met gouden uurwerken rond, doch doe weldaden, wil ik zeggen! Hier is dit I horloge ik geef het u niet wéér, myn beste man, want het zou u op verkeerde gedachten brengen! Neen ik zal u een voorbeeld geven van goede levens wandel. Ziet ge hier? Dit is myn eigen horloge. Een stuk, waar myn vader trots op placht te zyn en waar menige dier bare herinnering aan kleeft. Maar hecht ik er aan? NeenZie hier!"' Hy haalde een oud, blikken uurwerkje te voorschyn, waar enige veren uithin gen en dat gaf hy gul cadeau aan zyn tweede toehoorder. Panda wist niet, wat hy er van moest denken. mag zyn, hy moet er op rekenen, dat hy binnenkort in onze handen zal zyn, zei de inspecteur grimmig. Geloof je, dat hy hier ergens in deze kelder gewel ven kan zitten? Ik kon zien, dat Brannigan vurig ver langde met een grondig onderzoek van de gewelven te beginnen, maar ik wist ook, dat onze mensen niet talrijk ge noeg waren om de uitgestrekte kelders geheel uit te kammen. Je zou een heel regiment soldaten nodig hebben voor een onderzoek in de gewelven, verzekerde ik hem. Als we er rond gaan wandelen zonder de juiste voorzorgsmaatregelen, en vooral zonder voldoende licht, zullen we er verdwaald raken. De man, die we zoeken, zal bo vendien naar alle waarschyniykheid wel gewapend zyn. Brannigan zag de juistheid van myn opmerking in. Ik zal zo spoedig mogelyk reserves laten aanrukken, besloot hy. Intussen zullen we deze brieven netjes verzame len. Naderhand zullen we die kunnen gebruiken als bewysmateriaal. Allen nlelpen we mee om de brieven van de grond op te rapen, met uitzon dering van de kolonel, die verdiept scheen te zyn ln een onderzoek van de houten panelen. Een sdherp klikgeluid deed ons allen opkeken. De opening in de betimmerde wand, die naar 't Huls aan de Baai voerde, was verdwenen. Ik wreef even met myn hand langs het houtwerk, toen opeens die deur te rugsprong, legde de kolonel uit, terwijl zijn ogen groot van verbazing waren. Wy staarden naar de plek, waar de opening was geweest. Hier had een m s es ter op technisch gebied de zaak in elkaar gezet, want thans was er geen spoor van een deur meer te bekennen. Hoe hebben Jullie het van de an dere kant open gekregen? vroeg ik. We waren bezig op de muur te slaan, toen het opeens vanzelf open ging, antwoordde Brannigan. Ik ver- niQed, dat we de geheime veer raak ten. Waar had u uw hand, kolonel, toen de zaak zich weer sloot? Hier ongeveer, antwoordde de ko lonel, op een volkomen gaaf effen pa neel wyzend. We veelden met onze vin gers over deze plek zonder enig resul taat. Daarna probeerden we de zaak te forceren. Maar de geheime deur wei gerde zich weer te ontsluiten. Allemachtig, we hebben onze by- len aan de andere kant laten staan, riep Brannigan vol woede uit. Een opgewonden kreet van eén van de politieagenten, die de brieven byeen had gepakt, deed ons verschrikt op kijken. (Wordt vervolgd) De Kerk mag niet langer zwijgen EEN PROTEST TEGEN WAT ER IN DE OOST-Z^.\E VAN DUITSLAND GEBEUKT. Het persbureau der Ned. Hervormde Kerk scbryft De Evangelische bisschop van Berlijn heelt met Pinksteren in de kerken een schrijven doen voorlezen, waarin hij op l\eltlge wijze protesteert tegen wat er ln dé oostzone van Duitsland gebeurt. Hy ls van oordeel, dat de kerk niet langer mag zwygen, nu zich een macht openbaart, die zich niet bekommert om recht en die blijk geelt van lnneriyke onwaarachtig heid en vijandschap tegen het evangelie van Christus. In de gehele Evangelische Kerk van Duitsland heeft dit schryven van bisschop Dlbellus grote weerklank gevonden. Pfarrer Hans Asmussen heelt thans namens de Evangelische Kerken ln het westen een woord doen uitgaan naar aanleiding van de verklaring van bisschop Dlbellus. „Ieder christen moet hier dui delijk laten zien, dat wy de medeverant- woordeiykheld op ons nemen voor wat onze broeders ln Beriyn gedaan hebben. Wij leven nu eenmaal ln éen Evangelische kerk. Het ls niet voldoende, dat wij er rustig kennis van nemen, wat er gebeurd ls. Wy moeten het ook uitspreken, dat wy ons met hen verbonden weten". Voor de kerken in hét westen heeft de kanselboodschap van bisschop Dlbellus de volgende consckwentles1. WIJ moeten Iedere dag ons bewust zyn, dat ons ambt gericht moet zyn op het Woord Gods; 2. wy hebben ons ln West-Duitsland ern stig met de vraag bezig te houden of wy ons niet sedert 1945 kerkelijk hebben laten terugdringen, in plaats van meer op de voorgrond te treden en of wij ons niet meer moeten aaneensluiten tegen de dreigende machten, die ons reeds eenmaal verenigden; 3. wy moeten de nood van onze broeders ln het oosten aan de kerken van de gehele wereld voorleggen, zodat dezen zich aan de zyde van de verdrukten kunnen scharen. Part. Synode der Geref. Kerken van Zuld-Holland-N'oord. In de Valkenboskerk te 's-Gravenhage kwam de part. synode der Gerei. Kerken van Zuid-Holland ten Noorden, omvattend de classes Gouda. 's-Gravenhage, Lelden en Woerden ln Jaarlykse zitting byeen Tot leden van het moderamen werden gekozen de heren dr J. Hoek te 's-Graven- nage-West. praeses, ds P. D. Kuiper te Sassenhelm. assesor. dr Th. Ruys te Llsse le en ds W. v. d. Bos te O. en N. Wete ring 2e scriba. Tot afgevaardigden naar de In Aug. a.s. te 's-Gravenhage aanvangende generale synode werden gekozen als prlml de pre dikanten dr J. Hoek en ds O F. Hajer tc Lelden en de ouderlingen J. v. Mazllk te Nleuwerkerk a. d. IJssel en S. Melse te Lelden en als s«enr.Hj de nredlkanten ds W- v. Dijk te Gouda en dr Th. Ruys te Llsse en de ouderlingen C. v Baren te Zevenhoven en G. Ph. Wielenga te Was senaar. De synode verenigde zich met een voor stel van de classis 's-Gravenhage de gene rale synod" te '-erzoeken een deputaat- schap ln te stellen die een proeve van een nieuwe kerkenmri" 7:al ontwerpen, zo mogelyk ln samenwerking met andere kerken die eenzelfde K.O. hebben. De voorstellen van de classes Gouda LeW»n en Woerden ln tot h(,t conflict, dat ln de Geref, Kerken ls ge rezen en de nogingen. die ^edaan zullen worden om te tot hereniging met 'ie Geref. Kerken onderbe.iin-^,Ho artikel Tl K.O. resulteerden ln een n'eit»v voorst»l waarin de synode aan de generale synode verzoekt teneinde tot eenheid te komen te willen nagaan of er ook ten onrechte schorsineen Dlnatsvonden en of er ook te ene —bonden Is an" -"«-'h- mtsnraken. PREDIKBEURTEN VOOR VRIJDAG. Rljnsburg Zaal Vltethof. ds Abma, Ned. Herv. pred. te Rotterdam. 8 uur. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Ommen A. J. V. Oost te Vrlezenveen; te Rinsuma- geest (toez.) A. J. Oostenrilk. cand. te Driebergen; te St. Oedenrode H. A. Cre- mer. cand. te Arnhem; te Woerden (vac. J W, v. Barneveld) A. M. C. Franken te Heukelum. Benoemd tot hulppred. te Wecsp J. C. Bregman. cand. te Pynacker, Bedankt voor Nymegen (5e pred.pl.) W. G. Overbosch te Doetlnchcm. Geref. Kerken Beroepen te Arum, Hassclt-Rouveen. Byiaard, Stavoren en Wyckel en Balk drs K. Runla, cand. te Leeuwarden. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Zutphen D. Deddens. cand. te Kampen. Geref. Gemeenten Beroepen te Dlrks- land Chr. v. d. Woestyne te Ridderkerk. Als van ouds ds MEEST GELEZEN COURANT van Lelden en Omstreken VOOR VRIJDAG 24 JUNI. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30; strydlled; 7.33: gram.pl.; 8.00: nieuws; 8.15: gram.pl,; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: Kamermuziek; VPRO 10.00: „thuis"; 10.05: morgenwijding door ds M. C. van Wyhe; VARA 10.20: BBC Theater-orkest; 10.30: voor de vrouw; 10,45: Zwitserse kamermuziek. 11.15: voordracht; 11.35: Jan Vogel en zijn accodeon-orkest; AVRO 12.00: Joop Walvis, orgel; 12.30: mede delingen; 12.33: sport en prognose; 12.40: tennls-reportage; 100: nieuws; 1.15: en semble Jo Bos; 1.45: gram.pl.; 2.00: kook kunst; 2.20: Kamerorkest; 3.00: ons volk ln zijn dichters; 3.20: Kamerorkest: VARA 4.00: Vlncentlno; 4.30: tussen twaalf en zestien; 5 00; koorfantasie; 6.20: wy en de muziek; 6.00: nieuws; 6.15: felicitaties; 6.30: Ned. strydkrachten; 7.00: denk om de bocht; 7.15: kwartet Jan Corduwener; VPRO 7.30: voordracht; 7.50: tien voor acht; 8.00: nieuws; 8.05: Inge Molenkamp, plano; 8.30: vryzlnnlg protestantse levens- styi; 8.55: zo Juist verschenen; VARA 9.00: verzoekprogramma; 9.30: vacantle in Nederland: 1000: buitenlands weekover zicht; 10.15' swing and swect; VPRO 10.40: vandaag; 10.45: avondwydlng; VARA 11.00: nieuws; 11.15—12.00: Phll- harmonla Orkest. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendconcert: 7.45: mor gengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: muziek van Hftndel; 8.25: inleiding; 8.30: plechtige hoogmis; 9.30: waterrtanden; 9.35: schoolradio; 10*^ spaanse en Italiaanse liederen; 10.30: mu* ziek houdt fit; 11.00: de zonnebloem; 1140: schoolradio; 12.00: angelus; 12.03: oianorecltal; 12.30: mededelingen; 12.33: Kareolseptet; 12.55: zonnewijzer; 1.00: niei ws; 1.20: met boer Biet de boer op; 1 50: op de korrel; 2,00: gemengd omroep koor; 2.30: tutti fruttl; 3.15: suite voor plano; 3.30: Symphonle Orkest. 4.00: de zonnebloem: 5.00: na schooltijd; 5.15: Amusementsorkest; 5.45: wat het buiten land leest; 6 00- zangrecital: 6.20: actua liteiten; 6 30 planoduo; 6.45: vacantle; 7.00: nieuws; 7.15: causerie; 7.30: Orkest zonder naam; 7.45: de drie landen: 8.00: nieuws; 8.05: de gewone man; 8.12: Tes- selschade herdenking: 9.25: inleiding: 9.35" mis van Igor Strawlnsky; 9.55: op bouw ln Helde; 10.10: Metropole Orkest; 10.45: avondgebed en liturgische kalender; 11.00: nieuws, 11.1512.00: gram.pl. AGENDA DONDERDAG: Hooglandse Kerk- Chr. Oratoriumver. „Cun Amore" 8 uur n.m. Stadszaal (foyer): Einduitvoering leer lingen Muziekschool M. T., 7.50 uur

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 7