Dim. De berechting van oorlogsmisdadigers HET HUIS AAN DE BAAI Nel Hermsen en Hans van Swol winnen in Wimbledon Officiële publicatie Kerkelijk Leven Radio-programni a WOENSDAG 22 JUNI Filmavond Holland Festival NEDERLAND KWAM SLECHT, 1 BELGIË GOED, FRANKRIJK MEESTERLIJK UIT DE BUS. (Van een onzer Redacteuren) De Filmavond van het Holland Fes tival in het Kurhaus te Scheveningen bracht gister voor een talrijk aandaoh- tig gehoor een programma met zeer uiteenlopende kwaliteiten, waarin ons land slecht. België goed en Frankrijk meesterlijk uit de bus kwam. Het Nederlandse filmpje „Napoleon contra Venus" van R. Hornecker, kon ons niet bevredigen. De fotografie was goed. evenals de opzet van het verhaal van de belevenissen van twee beeldjes, dcch daarmee zijn de goede kwalitei ten opgesomd.. Het spel was geforceerd, gelijk wij dat "Van de Nederlandse film gewoon zijn, en hierbij kon het gespro- kerf?woord niet zoals meestal gedaan- wordt, aansprakelijk gesteld worden, aangezien dit ontbrak. Overigens werd het gemis aan het gesproken woord als 'n gebrek gevoeld. Dc reden van dit gemis is duidelijk: aanvankelijk heeft ook vertoning bui tenslands in de bedoeling gelegen. Doch de moderne film kan slechts het ge sproken woord ontberen, wanneer de inhoud van een bepaald daarvoor ge schikt genre is, en spel en regie aan zeer hcge eisen voldoen. Zulks was in „Napoleon contra Venus" zeker niet het geval. Beter brachten onze Zuidelijke bu ren. de Belgen Paul Haessaerts en Henri Stork het er af. Hun documen taire over leven en werken van Rubens toonde een opmerkelijke gave om de grondslagen, gedachten en bronnen van zijn weelderige schilderkunst te signa leren en op levendige wijze aandacht te vragen voor compositie, details en strekking van talrijke schilderstukken, deels in vergelijking met andere stijlen. Zelfs het gemis Ran kleuren, waardoor uiteraard veel van de waarde der schil derijen verloren gaat, werd nauwelijks als een gebrek gevoeld door de uitste kende wijze, waarop de cineasten de aandacht wisten te leiden naar andere belangwekkende zijden van Rubens' werk. Het o\er het algemeen bestaande Belgische gebrek aan filmische gaven heeft helaas deze cineasten verleid, en een goed gegeven en een goede uitwer king te zeer uit te buiten. „Nu gaat het goed. iaten we nü maar zo lang mo gelijk doorgaan," schijnt hun motto te zijn geweest, en in plaats van „zo lang mogelijk" werd het „te lang". Met het onvermijdelijke gevolg, dat de vooral in de aanvang uitstekende uitwerking van gegevens niet de indruk achterliet, wel ke zU verdiende. Overigens niets dan lof over het werk onzer Zuiderburen, behoudens de vraag, in welk soort pro gramma deze film van ruim een uur verder nog een plaats zal kunnen vin den. 'Te lang voor een voorprogramma, uit den aard der zaak niet geschikt als hoofdfilm, lijkt haar een verborgen leven beschoren te zijn. Als derde nummer stonden fragmen ten uit de Franse film „Parade van de verloren tijd" op het programma. De niet onverdeeld gunstige indruk van de Hollandse film, en de te langgerektheid van de Belgische werden geaccentueerd door de pakkende, vlotte levendigheid, de natuurlijkheid en de meeslepende humor van deze film van de regisseur Dreville, Een lawine van rake typerin gen, voortreffelijk spel vooral van Noël -Noël en meesterlijke technische vond sten, gedragen door een typisch Fran se humor. NEDERLANDSE POTPLANTEN NAAR ENGELAND. Aanvragen kunnen worden ingediend voor vergunningen tot invoer van be paalde soorten potplanten uit Neder land ln Engeland in de periode van 1 Juli 1949 tot 31 Mei 1950. Tot deze plantensoorten behoren o.a. begonia, gloxinia, azelea, ficus, wolfsmelk, balse mien. fuchsia en klotobloem. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat I de huid zich kan herstellen. I Beernink verloor kansloos van Brown Dc grootste sensatie van Wimbledon was voor de Nederlanders, dat Hans van Swol de bekende Franse Davis Cupspeler Abdessalam na een heroï sche stryd in vijf sets klopte, nl. 36. 1—6, 6—2, 7—5, 1311 Hun strijd, welke op het centre court voor een talrijk publiek werd gespeeld, duurde niet minder dan 21/» uur. In deze wedstrijd Is weer eens duidelijk ge bleken tot welke grote hoogte het spel van Van Swol kan stijgen als hij zich inzet met alle energie en vechtlust, v/elke in hem steken. Hij stond twee sets achter, maar niettemin won hg de derde vry gemakkelijk. In de vierde werd fel gevochten. Het zag er in die vierde set 'somber voor hem uit. Bij een 14 stand was het duidelijk, dat hij de strijd zou gaan verliezen. Maar Van Swol, ietwat voorzichtig spelend, haal de op tot 34. In de achtste game werd wederom hevig gestreden en na ver- scheidene malen deuce maakte de Fransman er 5—3 van Nog gaf Van Swol zich niet gewonnen en met schit terende ground strokes slaagde Van Swol er in de stand op 5—5 te brengen, nadat Abdessalam twee matchpoints had gemist. Onder groot enthousiasme wist Van Swol de vierde set met 75 te winnen. De vijfde moest de beslis sing brengen, maar weer kwam de Fransman op 53. Met zijn rhythmisch uitgevoerde slagen, zorgvuldig ge plaatst, haalde Van Swol de achter stand opnieuw in, 5—5. Toen werd het een strijd op leven en dood. Beide spe. Iers wonnen hun service game, het werd 7—7. 8—8, 9—9, 10—10 en 11—11. Beide spelers lieten nog steeds uitste kend spel zien. al kon men enkele ma len duidelijk merken, dat dé vermoeid heid toch wel een rol ging spelen. Ein delijk brak Van Swol door de service van zijn tegenstander heen en onze landgenoot slaagde gr in de eigen ser- vicegame te winnen. In de volgende ronde komt Van Swol tegen de Chileen Balblers, die tot nu toe een voortreffelijke indruk heeft ge maakt. Nel Hermsen heeft in de tweede ronde van het dames-enkelspel een keurige 6—3. 6—2 overwinning op het Ierse meisje Lombard behaald In de derde ronde komt onze landgenote uit tegen de Australisohe speelster Fitch. (Adv.) BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". Clubviertallencompetitie. De uitslagen van de laatste ronde luiden Team Koch wint van team Thoojen met 49 m.p.; team Stikkelman wint van team Goddijn met 41 m.p.; team Beijer wint van team v. Egmond met 16 m.p team Bonte wint van team v. Wingen met 14 m.p.; team Jacobs wint van team v. As met 14 m.p. Team Koch is hiermede clubkampioen geworden. A.s. Dinsdag wordt tot besluit van het seizoen een prijzendrlve gespeeld. GOLF. NEDERLAND—BELGIË DAMES 3-6. De uitslagen van de gisteren op de baan van de Haagse Golfclub ge speelde wedstrijd NederlandBelgië voor dames luiden: Foursomes: mevr. Y. Dudok van Heel en mevr. H. Molkenboer veri. met 5 en 4 van mde P. Abbeloos en mile A. Jac quet; mevr. A. Stahl en mej. T. Brou wer winnen met 2 en 1 van mde Sir- taine en esse J. de Beauffort; mej, E. Veltman en mevr. N. van Riemsdijk verl. met 3 en 1 van mde J. Prion en mde H. Chaudoir Singles: mej. E. Veltman verl. met 5 en 3 van mde P. Abbeloos; mevr. Y. Dudok van Heel verl. met 3 en 2 van mde Sirtaine; mevr. A. Buma verl. met 4 en 2 van mile A. Jacquet; mevrouw A. Stahl wint met 4 en 3 van mde J. Prion; mejuffrouw T. Brou wer wint met 4 en 2 van gravin De Beauffort; mevr. H. Molkenboer verl. met 1 down van mde H. Chaudoir. Beernink ging roemloos ten onder te gen de Australische tweehandige speler Geoff Brown (60, 62, 6—1). De voornaamste uitslagen der tweede ronde waren: Schroeder (V.S.) sl. Feher (Hong.) 6—0. 6—1, 6—4; Cernik (Tsj. Sl.) sl. Robertson (V.S.) 6—2, 6—1, 6—3; Har per (Austr.) sl. Forsman (Finl.) 86, 63. 62; Peten (Belg.) sl Roberts G.-B 6—4, 7—5, 6—4; Ampon (Phi- lippijnen) sl. Jackson (Ierl.) 6—2. 7—5, 6—1; Drobny (Tsj. Sl.) sl. Thomas (Fr.) 9—7, 6—2. 6—1; Sturgess (Z.-A.) sl. Johansson (Zweden) 46, 64, 6—2, 86; M. Delbello (Italië) sl. Stolpa Hong.) 6-4, 2-6, 6-2, 3-6.6-1; Parker (V. S.) sl. Sidwell (Austr.) 4-6. 6-4, 6-3, 6-4; Bromwich (Austr.) sl Krajcik (Tsj. Sl 6—1. 61, 6—1; Falkenburg (V.S.) sl. David (G -B.) 6—3. 6—1. 6—2; Gonzales (VS.) sl. Grandet (Fr.) 64, 6—3., 64; Balbiers (Chili) sl. Haanes (Noorw.) 6-4. 6—0, 3—6, 6—1; Fannin (Z.-A.) sl. Baxter (G.-B.) 6—3, 64, 6—2; Sedgman (Austr.) sl. Puncec (Z1 Sl.) 64, 62, 60; Brown (Austr.) slaat Beernink (Ned.) 6—0.6—2.6—1: R Del bello (Italië) sl. Vad (Hong.) 6—0. 6-1, 3—6. 64; Worthington (Austr.) slaat Dpstremau (Fr.) 6—2 6—0, 6-3; Washer (Belg.) sl. Kemp (Ierl.) 6—2. 6—3 6—3; Patty (VS.) sl. Ronaldshay (G.-B) 7-5, 62. 61; Pallada (Z. Sl.) sl. Morison (V.S.) 6—4, 6—4, 6—1. Damesenkelspel 2de ronde: Louise Brough (V.S.) sl. mej. Middleton (G.B 6—1. 6—1; mej. Percival (G.-B.) sl. mej. Sutz (Zwitserl.) 6—4, 2—6, 7—5; mej. Fry (V.S.) sl. mevr. Lagerborg (Zweden) 6—0, 6—2; mevr. Hilton (G. Br.) sl. mevr. Seghers (Fr.) 7—5. 6—2' Margaret Dupont Osborne (V.S.) sl. mevrouw Lines (G.-B.) 6—2. 6—1; Nel Hermsen (Ned.) sl. mej. Lombard (Ier land) 6—3. 6—2. AUTOMOBILISME DE ZANDVOORTSE RACES OP ZONDAG A.S. Aan de Sportwagenraces op het cir cuit van Zandvoort, die Zondag a.s. door de K.NA.C. worden georganiseerd in samenwerking met de K.NM.V. zullen in totaal 37 rijders deelnemen. De klein ste klasse n l. tot 1.1 liter telt 9 deel nemers, de klasse 1.1 tot 1,5 liter 8 rij ders. Dit 17-tal zal wel is waar tegelijk starten, maar beide categorieën worden afzonderlijk geklasseerd. Dit geldt ook voor de 8 deelnemers in de klasse 1,5 tot 2 liter en de 12 rijders in de klasse boven 2 liter die eveneens tezelfder tijd zullen starten. Voor de Motorwedstrilden heeft de K.N.M.V. 106 inschrijvingen ontvangen, n.l. 37 in de 125 cc klasse, 23 in de 250 cc klasse, 27 in de 350 cc klasse en 19 in de 500 cc klasse. ATHLETIEK, Nyberg en Aberg op de Olympische Dag Naar het A.N.P. van de zijde van de K.N.A.U. verneemt zullen de bekende Zweedse athleten Nyberg en Aberg a.s. Zondag in het Stadion te Amsterdam aan de start verschijnen resp. op de 3000 en 800 meter. De atletiekwedstrijden, welke op het programma staan, omvatten twee da mes- en vijf herennummers. Fanny Blankers—Koen zal op de 80 meter horden starten. In het nummer 100 meter hardlopen komen uit Gerda van der KadeKoudijs, Nel Witziers—Tim mer, Gré de Jongh en Foukje Dillema. Bij de heren is het 3000 meternummer het belangrijkste, Nyberg komt hier o.a. uit tegen Slijkhuis. Op de 800 meter zal Aberg, die het vorig jaar 1 min. 52 sec. liet noteren, de strijd aanbinden tegen Kist, Van Royen en Ribbels. Voor de 400 meter staan De Kroon, Bakels, Nusse en Woldendorp op het programma, terwijl de 200 meter zeer spannend belooft te worden met sprin ters als Lammers, Klein. Soholten, Zwaan, Saat en Meyer. Ten slotte zul len Jan Zwaan en Van der Hoeven el kaar bekampen op de 110 meter horden. Leidse Athletiek Kampioenschappen 1949 DE HEREN- EN JONGENSTITEL VOOR DE BATAVEN. Wat betreft het mannelijke gedeel te behoren de wedstrijden om het athletiekliampioenschap van Leiden weer tot het verleden en het waren dit jaar de Bataven, die beslag wis ten te leggen op de titel. Helemaal bevredigen zal deze titel de kampioenen echter niet want haar voornaamste concurrente Holland liet deze tweede en laatste avond verstek gaan. Hier volgen dan de uitslagen: 800 m. Jongens A: 1. H. v. d. Gon (Donar) 2.17.7; 2. L. Vrijenhoek (Do- nar) 2.17.8; 3. L. v. d. Berg (Bat.) 2.20.3 Kogelstoten Jongens B: 1. C. Boef (WIK) 9.59; 2. G. van Tienen (Bat.) 8.63; 3. J. Kleine (Bat.) 8.39. Vérspringen heren C en D: 1. W. Ver- plancke <Bat.) 6.05; 2. H. Veldhoven «Bat.) 5.95; 3. Rutgers (WIK) 5.80. 1500 meter heren C en D: 1. Gussen- hoven (Bat.) 4 42.5;. 2. J. Soupart (Bat.) 4.432; 3. A. Sierag (Donar) 4.46.6. Discuswerpen jongens A; 1. J. van Gastel (Bat.) 36.37; 2. L. Vrijenhoek (Don.) 27.84; 3. Th. Wisse (Bat.) 24.27. Zweedse estafette heren C en D: 1. WIK 2 17.4; 2. Donar 2.17.5; 3. Bata ven 2.20.1. Discuswerpen heren C eij D: 1. De Boer, Donar 31.19; 2. Gieske (Bat 29.22; 3, A. van Leeuwen (WIK) 20.85. Totaal; Bataven 335, WIK 283, Do nar 1991a. WATERPOLO. NATIONAAL TOURNOOI „DE SLEUTELSTAD". Voor het Nationaal Wisselbekertour- nooi, jl. Zaterdag door „de Sleutel stad" georganiseerd, werd gisteravond in de Overdekte de beslissingswedstrijd, afdeling C gespeeld en wel tussen de Sleutelstad en Zwip uit Den Haag. Ge durende de gehele wedstrijd waren de gasten veel sterker en vrij spoedig kon Zwip door een misverstand in de Sleu telstad achterhoede de leiding nemen (0—1). Hoe de thuisclub zich ook in spande, slecht plaatsen voorkwam doel punten, terwijl Zwip een kans dankbaar accepteerde 02. In de tweede helft wogen beide par tijen vrijwel tegen elkaar op en alleen uit een vrije worp, kon Zwip de leiding vergroten 0—3. Na heftige aanvallen van de Sleutel stad. schoot even voor tijd Dool goed in 13. Door deze overwinning kwam Zwip in het bezit van de Voortman wisselbeker. De Zijl 1 won van S.Z.C. 1 GROTE OVERWINNINGEN VAN DE ZIJL II EN DE ADSPIRANTEN. De Schiedammers, met de snelle v.d. Kuil in de gelederen, waren van de aanvang iets in de meerderheid. De schoten waren echter slecht gericht, terwijl ook doelman Dragt op zijn post was. Na een afgeslagen S.Z.C.-aanval werd verkeerd plaatsen de Leidse ach terhoede noodlottig en de Schiedam mers maakten hiervan dankbaar ge bruik. (01). Kort voor de rust werd Kikkert op ongeoorloofde wfjz? aange vallen en uit de vrije worp bracht hij de partijen op gelijke voet (11). In de tweede helft vochten beide partijen voor de overwinning, met als gevolg dat nogal veel overtredingen werden ge maakt, hetgeen het psll niet ten goede kwam.. Ook nu weer bracht een vrije worp van Van Egmond een Leids doel punt, zodat met een kleine Zijl-zege (21) het einde kwam. De Zijl 2 speelde een goede en enthousiaste wedstrijd tegen HVGB 3. Roman en Arbouw zorgden spoedig voor een 20 voorsprong. Rietbergen scoorde hierop twee keer en Roman maakte 5—0. alvorens een Haarlems tegenpunt kwam (51). Na de rust viel de H.V.G.B.-doelman uit en werd de strijd met 6 tegen 6 voortgezet. De nieuwe doelman wisselde heel goede met heel slechte momenten af. Met drie goals van Rietbergen en een van Blansjaar werd het 92, daar H.V.G.B. hier nog slechts een doelpunt tegen over konden steHen. De Zül-adspiranten waren verreweg de meerdere van de Zian B-adspiran- ten. Met de rust was reeds een 40 voorsprong bereikt, die in de tweede helft tot 7-^0 werd opgevoerd. De jeug dige Leidse doelman kreeg geen enkele bal te verwerken DEMONSTRATIES T.B.V. STICHTING 1940—45. De Stichting 1940'45 organiseert a.s. Maandag m de arena van den Burcht Spor tdemonstra ties. De gehele Leidse sportwereld heeft hier ten bate van de Stichting de han den ineen geslagen. De beste krachten verlenen hun me dewerking. Het programma omvat o.a. gym nastiek, schermen, wielrennen, Julo en Ju Jitsu en boksen. HOOFDPIJN! Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct. i Aav.) WIELRENNEN LAKEMAN WON TE OSSENDRECHT. Te Ossendrecht werd een wegwedstrijd gehouden voor profs en onafhankelij- ken over een afstand van 140 k.m. De uitslag luidt: 1. Lakeman (Am sterdam) 3 uur 56 min. 7 sec.; 2. Van As (Roosendaal); 3. Middelkamp (Kiel. drecht)4. Van de Zande (Halsteren) 5. Van Est (St Willebrord); 6. Pauwels (Kieldrecht)7. Van Beek (Oostzaan); 8. Bakker (Zaandam). Belastende verklaringen voor Schreieder Het Bijzonder Gerechtshof te Arn hem behandelde gisteren de zaak te gen de Obersturmführer H. K. Kollitz, staf-officier van brigade-generaal Schöngarth, die verantwoordelijk wordt gesteld voor de keuze der te fusilleren Nederlanders. Achtereenvolgens werden behandeld de executies van elf personen te Wier den op 29 Maart 1945, van 5 personen te Zwolle op 31 Maart, van 6 personen te Hat turn op 4 April en van 5 perso nen bij Meppel half April. In alle ge vallen beriep K. zich op het bevel van Schöngarth. Hij was slechts de tussen persoon. T. a. v. represailles in het algemeen in Nederland werd een verklaring van Schöngarth voorgelezen, die zeer be lastend was voor K. In Nederland is geen executie uitgevoerd of K. was erbij betrokken. Hij heeft na de aanslag op Rauter alle mogelijke dienststellen op gebeld om drie honderd personen ter beschikking te krijgen om te worden gefusilleerd. Uit het verdere getuigenverhoor kwam niet vast te staan dat K. al leen dc opdrachten had gegeven. Ook Schreieder bleek volgens deze getui gen in sterke mate bij het geven van deze opdrachten betrokken te zün. Een zevental Duitse S.D.-ers licht- FEUILLETON 62) door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. Judiths blond haar hing over haar gezichtje. Toen ze het opzij duwde, zag ik dat ook dit vochtig was, maar ze lachte me vol dapperheid toe. Je werkt prachtig mee, prees ik haar. Nog krachten genoeg voor een nieuwe aanval op de muren? Natuurlijk, zei ze glimlachend. Zeg jij het maar, dan beginnen we tegelijk. Ik hief de stoelpoot omhoog, maar onmiddellijk liet ik deze weer zakken, terwijl ik Judith beduidde stil te zijn. Ze meest de opwinding in mijn ogen gezien hebben, want ze kwam naar me toe. Luister eens goed, fluisterde ik. Misschien is het verbeelding van me, maar hoor jij ook niet iets? Judith legde haar oor tegen 't hout werk. Ik. hoor niets, zei ze op teleurge stelde toon. Je oren suizen van al het lawaai, dat we zélf maken, Bob. Ik luisterde opnieuw aandachtig. Héél ver weg, als was het aan het eind van kilometers-lange gangen, meende ik een vaag klopgeluid te horen. Judith hoor de het nu ook en begon als waanzinnig van vreugde de kamer door te dansen Ze hebben onze klopsignalen ge hoord, Bob, riep ze uit. Binnenkort zul len we in veiligheid zijn. Vooruit, laten we doorgaan met lawaai maken. Laten we vooral duidelijk maken, dat we nog altijd hier. zijn. Met vernieuwde kracht sloegen we op de muren en begeleidden ons geklop met onze stemmen. We schreeuwden zo hard als we konden. Het geluid dat we voortbrachten, was zó overweldigend, dat we er min of meer doof van wer den. Maar het kon ons niet schelen. We zouden doorgaan met kloppen en schreeuwen, totdat de verlossing kwam of wij het van uitputting zouden moe ten opgeven. Opeens slaakte Judith een kreet. Schei uit, Bob, zo vlak naast my te slaan. Je raakt mijn arm. Ik keek haar aan. We waren niet eens op dezelfde muur bezig! Het is de trilling van je eigen slagen, verzekerde ik haar. Sla niet zo maar ik sprak de woorden, aie ik zeggen wilde, niet uit, aangezien het geluid van heftig kloppen aan de an dere kant thans duidelijk van dichtbij waarneembaar was. Er is iemand achter die muur, riep Judith opgewonden uit. Daar kwam die trilling vandaan. O, Bob, kunnen we niet iets doen om hen te helpen? Ze hebben ons ongetwijfeld ge hoord, antwoordde ik. Als wij geen opening van onze kant van de muur kunnen vinden, dan kunnen zij het misschien aan hun kant. We luisterden nu gespannen naar het geluid van regelmatig kloppen op de muur. Ik was naast Judith gaan staan en automatisch klemden onze handen zic-h in elkaar. Ik kon haar vingers zich om de mijne voelen knellen, ter wijl we té opgewonden om 'n woord uit te brengen doodstil stonden te luisteren. Plotseling hield het geluid op en door het contrast leek het thans een stilte des doods. Denk je dat ze het opgeven? vroeg Judith met een bedrukt, teleurgesteld stemmetje. Dan opeens week het gedeelte van de muur, waar we vlak vóór stonden, en kwam een stel mannen in uniform met Brannigan* aan het hoofd en de kolo nel achter hem aan, het vertrek, waar in wij ons bevonden, binnenstormen. Judith lag te snikken in de armen van haar oom, terwijl Brannigan en ik elkaar toegrinnikten. Daar hebben we je dan eindelijk, lelijke schooier, riep Brannigan uit. Ik had me er op geprepareerd het Huis aan de Baai eventueel steen voor steen af te breken om uit te vinden wat er van jou geworden was. Heel toevallig was ik in de werkkamer van de kolonel, toen ik dat geklop van je hoorde. Als het nodig was geweest, had ik die muur afgebroken, maar terwijl we bezig wa ren met het verplaatsen van 'n boeke- kast week opeens de muur en werd een doorgang zichtbaar. Een politieagent hield zich onledig met het bekijken van een stapeltje brie ven, dat hij van de grond had opge raapt. Hé Cor, kijk hier eens, zei hij tot een collega, dit is niet gek. Brannigan nam de brieven uit z'n handen met een ongeduldig gebaar. Schei uit daarmee, snauwde hij. Dat zijn alleen maar.allemachtig, dat is verdacht.... Hier ligt inderdaad het eind van onze speurtocht, Brannigan, zei ik. Dit is het vertrek, van waaruit de afperser opereerde. Die schrijfmachine daar is degene, die Je zoekt; hier is het keuri ge blauwe postpapier, en overal op de grond verspreid lig>gen bundeltjes brie ven. waarmee de slachtoffers in de val gelokt werden. De ogen van de kolonel schenen uit zijn hoofd te vallen. Grote genade, meneer, te beden ken, dat zo iets onder mijn eigen huis plaats vond, barstte hij uit. Ik heb nooit eerder geweten, dat deze door gang bestond, voordat ik uw geklop hoorde. Ik zie het nu allemaal duide lijk voor me. Mijn arme zuster (zijn stem brak bijna) heeft deze door gang waarschijnlijk bij toeval ontdekt. Die schurk van een Fellowes moet een toegang van buiten af hebben gevon den. Hij heeft Edith misbruikt voor het verzamelen van die compromitterende brieven. (Wordt vervolgd) 2). Ja Panda zag het goed! Daar stond, op een zeepkist, niemand minder dan Joris Goedbloed! Joris, de schelm! Hij stond daar en hield een toespraak en er waren werkelijk nog twee voorbij gangers die naar hem luisterden ook! Toen Panda er aan kwam hoorde hij hem zeggen: „Och ochwat is dat toch voor een leven dat gij leidt! Niets dan dom vermaak en IJdele ge noegens. O spreek mij niet tegen! Ook ik ben eens zo geweest.... ja-ja; dat gelooft gU niet, goede lieden, maar ook ik baadde mij eens in weelde terwijl ik mij onledig hield met een leven van op pervlakkige scherts. Ik weet het maar ik ben tot bezinning gekomen en thans ben ik een toonbeeld van deugdEi, i wat zie ik daar, mijn goede man?" riep hij bewogen uit, terwijl hij zich nu plot seling geheel tot een der toehoorders wendde. „Ik zie een trek van begrip om uw verstandig gelaat! Ik zie, dat gij verlangt mijn voorbeeld te volgen! Komt! Komt! Laat u niet ontmoedi genen terwijl hij zo sprak klopte hij de toehoorder vriendelijk en bemoe digend op de schouder. Dat was een mooi gezicht, maar Panda merkte op, dat Joris daarbij het horloge van de toehoorder uit diens zak haalde. Deze, een deftig heer, merkte het niet. Hjj was helemaal ontroerd door Joris' toe spraak. Maar Panda niet! „Joris, Je steelt weer!" riep Panda. „Je hebt een horloge gestolen 1" te als getuigen a décharge de verhou dingen toe in de staf van generaal Schöngarth. Indien zjj de waarheid spreken, komen verschillende ten lasteleggingen tegen Kolitz op losse schroeven te staan. Volgens hen zou de rol van Schreieder zeer bedenke lijk geweest zfjn. Nadat het Hof geruime tijd in raad kamer was geweest legde de procureur fiscaal de verklaring af, dat gedurende de zitting zoveel twijfel was ontstaan aan de mentaliteit van verdachte en ten aanzien van de bewezen verklaring van enkele punten, dat hij geen vrij heid kan vinden voor het uitspreken van een gefundeerd oordeel. Mr Huber verzocht derhalve het Hof de zaak te rug te vei-wijzen naar de rechtercom missaris. SCHREIEDER GAAT VRIJUIT. Beroep van Procureur-Fiscaal verworpen. De Bijzondere Raad van Cassatie, uitspraak doende in de zaak Sohreie- der, verwierp hedenmorgen het beroep van de Procureur-Fiscaal bij het Bij zondere Gerechtshof te Leeuwarden te gen de sententie van dat Hof, waarbij Schreieder werd vrijgesproken, resp. ontslagen van rechtsvervolging. HAAGSE GERECHTSHOF Geknoeid in de bonnen Een huis vrouw uit Alphen aan den Rijn had lelijk geknoeid ln de suikerbonnen. Ze had laten vervalsen en de bonnen toen uitgegeven. Daardoor had de Haagse Po litierechter vier weken gevangenisstraf opgelegd, van welk vonnis zil in hoger beroep kwam bij het Haagse Gerechts hof. Het was wel een beetje moeilijk ge val zo vond de proc.-generaal, en ook al omdat het zo lang is geleden, wilde hij wel clementie gebruiken. De eis luidde thans een maand gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. DETAILVERKOOP TABAK. Het Departement van Economische Zaken maakt ln verband met de a.s. op heffing van de tabaksrantsoenering be kend, dat detaillisten die destijds door het centraal distributiekantoor zijn uitgescha keld voor het opnieuw ter hand nemen van de detailverkoop van tabak vergun ningen behoeven op grond van de vesti gingswet kleinbedrijf 1937 en het besluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf 1941. Het beschikken over een geldige tabaksvergunning ingevolge de tabakswet is derhalve niet voldoende om het bedrijf te hervatten. Belanghebbenden dienen zich zo spoedig mogelijk, bij voorkeur voor 1 October a.s., te wenden tot de Kamers van Koophandel, waaronder zij ressorteren. Hierbij moet het destijds van het centraal distributiekantoor ontvangen oodenum- mer worden overgelegd. PREDIKBEURTEN VOOR DONDERDAG. Katwijk aan Zee Gercf. Gemeente (Remisestraat) 7.30 uur cand. J. W. Kersten van Rotterdam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Baam- bruggo (toez.) G.-v. d. Zee te Ridderkerk; te Gouderak A. J. Timmer te Polsbroek; tot legerpred. in algem. dienst mot bin ding van zijn standplaats aan dc kerk in haar geheel J. H. Harmayer, cand. te Wassenaar. Aangenomen naar Eext (Dr.) D. J. v. Wezep te Meeden; na.r Giessen-Nleuw- kerk A. Luteyn te Loenen a. d. Vecht, die bedankte voor Ter Aar (Z.H.); naar Rot- terdam-Krallngen (vac. Chr. J. Gall) J. D Hoekstra te Oppenhulzen. Bedankt voor' Haaften C. Treure te Wllsum; voor Hlen en Dodewaard D. B. Kagenaar te Vlanen; voor Ridderkerk (vac. C. v. d, Boogert) J. W. de Bruyn te Sprang; voor St. Pancras J. C. J. Brons geest te Maasbracht. Geref. Kerken Beroepen te Assen (vac. J. A. Schep) J. v. Harmeien te Ga rijp; te Akkrum-Oldeboorn. Elburg, God- linze, Minnertsga en te St. Jacoble- parochle drs K. Runla, cand. te Leeuwar- uen; te Grouw-Irnsum A. Wlerslnga. cand. te Baarn; te Woubruggo drs K. Runla, cand, te Leeuwarden. Bedankt voor Mldwolda (Old.) W. v. d. Kolk te Dronrijp; voor Naarden W. Seinen te Lemmer. Chr. Geref. Kerken - Tweetal te Maars- sen J H. Velema te Bunschoten en C. v. d. Weele te Harderwijk. Beroepen te Thesinge A. C. Noort te Nleuwe-Pekela; te Urk M. Baan te Dor drecht; te Vllsslngen J. P. Geels te 's-Gra- venhage-O, Bedankt voor Onstwedde W. Ruiter te Sneek. Rapt. Gemeen ten Beroepen te Noord- bergum H. D. Hooghwinkel te Arnhem. Algemene Doopsgezinde Sociëteit In de Singelkerk te Amsterdam kwamen de bestuurders van de Algemene Doops gezinde Sociëteit samen voor de Jaarver gadering van 1949. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de A.D.S., dr W. F. Golterinan uit Amsterdam. Tijdens de eerste zittingen werden ln hoofoiizaak de rapporten van de commis sies behandeld. Daarop volgde een toe spraak van dr J. D. Dozy tot de studen ten van het seminarium. Van grote be tekenis waren de besluiten, die bestuur ders in de laatste zitting namen. Op ad vies van de financiële reorganisatie com missie werd tot een belangrijke herziening van de predikantstractementen en -pen sioenen besloten Voorts werd met de be handeling van een nieuw reglement voor de A.D.S. een begin gemaakt. Een com- i missie tot reglementsherziening werd In gesteld. Tot hulpkracht ln de gemeente werden de heer Th. Sybrandy (Zeist) en mej. G. E. van'der Hoek (Heemstede) aan gesteld. In de commissie voor geestelijke belangen werd ds E. Daalder van West- zaan benoemd. Dr J. D Dozy uit Amster dam werd voor het volgende soclëtelts- jaar als cndcr-voorzltter aangewezen. Ten slotte werd het voorstel van de commissie voor kadervorming om een tweejarige schrlftell)ke kadercursus te organiseren goedgekeurd. SCHEEPSBERICHTEN. AALSDIJK, 20/6 van Tamplco te Hous ton; ALDABI, Buenos AiresR'dam 20/6 van Bahla; ALPHERAT, Buenos Aires New York 20/6 van Rlo de Janeiro; AR- NEDIJK, 19/6 van R'dam te New York; BARENDRECHT (T) 21/6 van Abadan naar Port Soedan vermoedelijk 23/6 naar Suez; BLIJDENDIJK. 19/6 van New York te Boston; CHAMA (T). 18/6 van Singa pore naar Poeloe Samboe; DUIVENDIJK, VancouverR'dam 19/6 te Tacoma; KAT WIJK. 20/6 van Wismar naar Delfzijl; NIEUW AMSTERDAM, vertrekt 21/6 16 uur van R'dam naar New York; OVALA (T) 18/6 van Cebu te Singapore; PAPEN- DRECHT. JarrowAabaaan 21/6 te Port Said; PERICLES. A'dam—Chili 20/6 van Ponta del Gada; PR. FRED. HENDRIK. 19/6 van Montreal naar Antwerpen; PR. MAURITS, R'damQuebec pass, 21/6 Cape Race; RADJA, 16/6 van San Fran cisco naar Los Angelos; SOMMELSDIJK, 19/6 van Montreal te Philadelphia: STAD ALKMAAR, 21/6 van Lulea te Antwerpen: STAD DORDRECHT. 21/6 van Stettin te Delfzijl; TASMAN. 17/6 van Batavia naar Hongkong; VEENDAM 20/6 13 uur van R'dam te New York; WATERLAND. Am sterdamBuenos Aires pass. 21/6 Flnls- terre; MATAR, 17/6 van Casablanca naar Bordeaux. VISSERIJBERICHTEN KATWIJK AAN ZEE, 22 Juni. Vangst- bericht van hedenochtend. KW 86 80 k KW 48 4 k.. KW 38 2 k„ KW 18 3 k., KW 49 1 k,. KW 41 55 k., KW 39 30 k., KW 29 4 k KW 20 1 k. KW 33 4 k KW 97 3 k.. KW 138 7 k KW 73 1 k., KW 25 6 k.. KW 14 5k. KW 9 4 k.. KW 5 10 k.. KW 3 2 k.. KW 2 4 k. KW 47 3 k., KW 44 1 k.. KW 43 2 k KW 173 1 k-, KW 50 7 k„ KW 170 3 k. KW 175 5 k.. KW 127 3 k.. KW 45 2 k.. KW 167 1 k.. KW 151 2 k.. KW 130 2 k.. KW 163 5 k„ KW 129 5 k.. KW 124 4 k.. KW 56 40 k., KW 19 5 k.. KW 16 7 k.. KW 70 3 k.. KW 161 5 k„ IJm. 268 7 k., IJm. 75 4 k„ Sch. 107 4 k.. Sch. 36 1 k. Geen vangst: KW 67. KW 32, KW 23. KW 42. KW 159. IJm. 74. Gemiddelde: VlaarcKng-en 5 k.. Scheve ningen 10 k„ Katwijk 7 k. IJMUIDEN, 22 Juni. Besommingen: IJm. 15 f. 14.670. IJm. 21 f. 27.400. IJm. 94 f. 11.890, IJm 203 f. 150, IJm. 249 f.700. IJm, 23 f.2350, Sch. 2 f. 400 VOOR DONDERDAG 23 JUNI. Hilversum I 301 m.) AVRO. 7.00: nieuws. 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: orkest van Albert de Hollander; 7.50: (VPRO) dagopening; 8.00: nieuws; 8.15: ochtendvarla, 8.55: korte gesprekken; 9.00: strijkorkest; 9.30: soft and sweet; 10.00: morgenwijding door ds A. Oskamp; 10.15: arbeidsvitaminen; 10.50: kleutertje luis ter!; 11.00: het Lyra trio; 11.30: selectie ..the mikado"; 11.45: uit de wereldpers: 12.00: „swanee river"; 12.30: mededelin gen: 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: de speeldoos: 1.00: nieuws; 1.15 aansluiting B.B.C.; 1.45: pianoduo; 2.00: causerie; 2.15: sollstenprogramma; 3.00: „klimop"; 4.00: van vier tot vijf; 5.00: reizen en trekken; 5.20: welk dier deze week0; 5.30: ..the organ, the danceband and me"; 5.45: reportage; 6.00: nieuws: 6.15: sportpraatje; 6.30: voor de strijdkrachten; 7.30: Kobis Kwint; 7.40: muziek van Paganlnl: 7.45: de regerings-voorllchtingsdlenst; 7.55: cau serie; 8.00: nieuws; Ó05: ln het radio zoeklicht: 8.15: „Holland-festival"; 10.30: de nieuwe zangster Luis Mariano; 11.00: nieuws; 11 15: „the Skymasters"; 11.45: gramofoonmuzjek; 12.00. sluiting. Hilversum II (415 m.). KRO. 7.00: nieuws; 7.15: lichte morgenklanken; 7.45: morgengebed; 8.00: nieuws; 8.15: „pluk de dag"; 9.00: voor de vrouw; 9.05: opera muziek; 9.30: waterstanden: 9.35: stu dentenkoor: 9.40: schoolradio; NCRV. 10.00: kwartet van Mozert; 10.15: mor gendienst door ds C. J. v. d. Sluys: 10.45: Improvisatie; KRO. 11.00: de zonnebloem; 11.40: schoolradio; 12.00: angelus; 12.03: zangrecital; 12.30: mededelingen; 12.33: Promenade Orkest; 12.55: zonnewijzer; 1.00: nieuws; 1.20: Promenade Orkest; 1.45: roeromme; 2.00: Kon. Militaire Kapel; 2.40: even onder ons; 3 00: Kamer orkest, NCRV 4.00: bhbellezlng: 4.4o: pianomuziek; 5.00: radio jeugdjournaal, 5.30: onze zingende en voordragende jeugd; 5.50: wat wil Je worden?; 6 00 Leger des Heilskwartier; 6.15' land- en tuinbouw; 6.30: NCRV-koor; 7.00: nieuws; 7.15: Nederlandse organisten spelen eigen werken, 7.30: actueel geluid; 7.45: gram- muziek; 7.55: Anierdag 1949; 8.00: nieuws; 8.05: proloog: 8.15: plaatvarla; 9.00: cau serie; 9.20: Omroeporkest; 10.05: de vaart der volken; 10.25: Omroeporkest; 10.4ö- avondoverdenking; 11.00: nieuws; lli-5' beroemde concerten; 11.4012.00: gram-- muzlek. AGENDA DONDERDAG: Hooglandse Kerk: Chr. Oratorlurover. „Con Amore" 8 uur njn. Siadszaal (foyer)Einduitvoering leer lingen Muziekschool M. v. T., 7.30 uur aam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2