Demobilisanten moeten voorrang hebben WEERBERICHT Ons volk heeft ere-schuld in te lossen Met een enkel woord 88ste Jaargang WOENSDAG 22 JUNI 1949 00 No. 26723 LEEDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Na Parijs MENING VAN TRUMAN. President Truman heeft verklaard, dat de resultaten van de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs .,de noodzakelijkheid onderstreep ten" de huidige Amerikaanse buiten landse politiek voort te zetten. In zijn verklaring, die werd afgelegd nadat de president met de minister van buitenl. zaken. Dear. Acheson. had ge confereerd. critiseerde Truman de Sov jet-Unie wegens ..het niet erkennen van de vorderingen, die sedert Potsdam wer den gemaakt, en het onmogelijk maken van werkelijke vorderingen met betrek king tot de regeling van het Duitse pro bleem, door te trachten naar Potsdam lerue te keren". Truman sprak ziln voldoening uit over de „nauwe samenwerking van de drie Westelijke mogendheden". Hij zei. dat dit „de demonstratie was van de vorde- :lngen. die mogelijk werden gemaakt door de eelilkheid van idealen en waar den. die de gemeenschappelijke erfenis ajn van de volkeren van de Atlantische gemeenschap". Truman zei, dat de VS het bereikte ten aanzien van Oostenrijk ..van ganse harte verwelkomen", maar voegde er aan toe dat «ten aanzien van Duitsland eer lijk moet worden toegegeven dat er wei nig vorderingen zijn gemaakt". Hij prees de werkelijke vooruitgang met betrekkine tot een vredesverdrag met Oostenrijk en zei: „Wij hebben re den om te hopen, dat voor het eind van het jaar het verdrag getekend kan wor den". ..Daar het onmogelijk bleek een eeunificeerd bestuur voor Duitsland of zelfs voor Berliln te vestigen, moet het huidige systeem van twee valuta's voor alsnog blijven bestaan", aldus de presi dent. Joego-Slavië heeft het ontwerp van de vier ministers van Buitenlandse Za ken voor een vredesverdrag met Oosten rijk verworpen en houdt vast aan zijn eisen inzake Karinthie. Wervelstorm in Japan HONDERDEN SLACHTOFFERS Een wervelstorm, die niet de voor spelde loop nam. heeft gisteren Japan geteisterd. 225 personen kwamen om het leven, onder wie 128 passagiers van een veerboot. Bijna 1400 personen worden vermist. Het Japanse meteorologische bureau had aanvankelijk voor de storm ge waarschuwd. doch trok de waarschuwing in. toen het scheen, dat deze buiten de eilanden om zou passeren. De vissers voeren uit en 1300 boten gingen verlo ren. Slechts één Amerikaan en één Japan ner van de bemanning van 48 koppen van de veerboot overleefden de ramp. Nieuwe poging inzake de Berlijnse spoorwegstaking De Britse. Franse en Amerikaanse mi litaire bevelhebbers ts Berlijn hebben, na ontvangst van een schrijven van hun Sovjetrussische collega, een beroep ge daan op de stakende Berlijnse spoor wegarbeiders om het werk te hervatten od de voorwaarden, welke door de onder Sovjetrussische controle staande directie der Berlijnse spoorwegen zijn aangebo den. De Sovjetrussische commandant van de stad, generaal-majoor Kwasjnin. ver klaarde ln zijn brief er niet aan te twij felen. dat de directie van de spoorwegen haar aanbod gestand zou doen. Zoals gemeld hield dit aanbod in, dat 60/o van het loon der Westberlijnse spoor wegarbeiders in Westmarken zal wor den uitbetaald, terwijl er jegens de sta kers geen repressallle-maatregelen zul len worden genomen. De Britse militaire bevelhebber van Berlijn, generaal-majoor Bourne, ver klaart in zijn beroep op de stakers: „Ik ben van mening, dat dit aanbod van de sooorweg-directie, tezamen met het voor stel van het stadsbestuur, om van de overblijvende 40% der lonen nog eens 15% in Westmarken uit te betalen, een redelijke basis vormt, waarop het werk k?n woeden hervat". De stakers hebben echter opnieuw besloten, de staking voort te zetten. BELGISCHE PAKETBOOT OP MIJN GELOPEN. De Belgische paketboot „Prinses As- trld". die op het ogenblik wordt gebruikt od de route Dover-Oostende. is op on geveer 5 km van de kust voor Duinker ken gezonken, nadat de 218 passagiers en de bemanning, die 55 koppen telde, op 5 na. die werden gedood, van boord waren gehaald. Einlge personen zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Het schip is op een mijn gelopen. AANVRAGEN VOOR HET LIDMAATSCHAP VAN DE V.N. Op de vergadering van de Veiligheids raad heeft de Sovjet-Unie voorgesteld dat alle 12 landen, die het lidmaatschap van de V.N. hebben aangevraagd, gelyk- tiiriie als lid worden toegelaten. De afgevaardigde van de Ver. Staten maakte hiertegen bezwaar en verklaarde, dat over elke aanvrage afzonderlijk diende te worden gestemd. MEEST ZWAKKE WIND. De Bilt verwacht tot Donderdagavond: Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer. Meest zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperatuur dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 23 JUNI Zon op: 4.20 uur, onder: 21.04 uur. Maan op: 1.56 uur; onder: 18.32 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 0.56 en 13.40 uur. Dit nummer bestaat uit vier pagina's, (Speciale berichtgeving) De Demobilisatie-dag te Utrecht, georganiseerd door de Nationale Demobi lisatie-raad, is een massaal getuigenis geworden van de vaste wil van het Nederlandse volk om de uit Indonesië komende soldaten in ztfn midden op te nemen en hun pad te effenen voor terugkeer in de normale burgermaatschap pij. Het feit vooral dat het congres on der leiding stond van Prins Bernhard gaf daar cachet aan, doch ook verder was er velerlei hoge belangstelling. Daar waren de minister^ Drces, Schok king en Joekes, de oud-ministers Beel en Jonkman, de vice-prcsidcnt van de Raad van State en minister van Staat, jhr. Beelaerts van Blokland, de commis sarissen der Koningin in de provincies Utrecht, Limburg, Friesland, Noord- Brabant, Zeeland en Gelderland, auto riteiten van leger en marine,6 vertegen woordigers van het bedrijfsleven en een 25-tal leden van de Eerste en Tweede Kamer. Werkgevers gaven reeds blijk hun taak te begrijpen In zijn openingswoord zeide de Prins dat uit de zeer grote opkomst mocht worden geconcludeerd dat niet alleen de vaderlandse aard, maar ook de vader landse zin onder ons bewaard is geble ven. wy weten een ere-schuld te heb ben en wü zullen gezamenlijk pogen die zo goed en zo volledig mogeiyk in te lossen. Op spreker's verzoek werd hier na een minuut stilte betrach: „om voor onze geest te laten voorby trekken al degenen, die ln Indonesië hun leven gaven voor het vaderland MINISTER DREES ALS EERSTE SPREKER. Vijf sprekers hebben hierna het woord gevoerd. Minister-president Drees er kende dat vele soldaten in Indonesië reden hebben om zich te beklagen. Er is van hen veel meer gevraagd dan aanvankelyk in uitzicht was gesteld. Vele beloften zyn niet nagekomen. Bit tere noodzaak heeft daartoe echter ge dwongen en spreker is overtuigd dat Nederland zyn taak zou hebben ver zuimd als het anders zou hebben ge handeld. Intussen hebben de jongens in Indo nesië recht op onze steun en alle krachten zullen worden samengebun deld om hen die te geven. Nu is er hier en daar bezorgdheid ontstaan over het feit dat er in Neder land voor velen van hen geen werk zou zyn en dat het daarom maar verstan diger is in Indonesië te blyven of naar Australië -te gaan. Minister Drees noemde dit een abso lute misvatting. De werkloosheid is hier in wezen nog klein en op vele punten is nog dringend behoefte aan mannen, die van aanpakken weten. Op niemand zal drang worden uitgeoefend om weg te gaan of te biyven als hy naar het eigen land verlangt. Alles zal worden gedaan om ons volk het begrip by te brengen dat de gedemobiliseerden in hoge mate voorrang moeten hebben De jongelie den, die hier konden biyven hebben een voorsprong met hun werk en met hun studie. De demobilisanten moeten daarom extra geholpen worden. Zy hebben recht op plaatsing in hun oude functies. Omscholing, opleiding en her scholing zullen plaats hebben op grote schaal. MINISTER SCHOKKING AAN HET WOORD. In een praatje „van hart tot hart*' wees minister Schokking op de nood zaak van particulier initiatief b naast het werk van de overheidsinstanties. Natuurlyk moeten demobilisanten voor keur hebben, maar daarmede is men er niet. Leiders van bedrijven e.d. zullen bovendien voorlopig ook hun eisen ten aanzien van de prestaties voorlopig moeten inperken. Men verlange niet direct het oude tempo, men tone begrip en hebbe geduld. Dat geldt in het be- dryf, dat geldt ook by de studie. En in dit laatste geval deed spreker een be roep op de hoogleraren om hun per fectionisme te laten varen. Wij hebben behoefte aan geleerde mannen, maar vooral toch ook aan mannen, die bewezen hebben tot grote daden in staat te zyn Slechts 2 pet. van-de demobilisanten heeft tot dusverre werk gevonden in Indonesië. De mogelykheden zyn daar, over het algemeen, voor hen niet zo heel groot. Op ons rust de taak hen op te vangen. Wij dienen er daarby van doordrongen te zyn dat zy, die terug komen, anders zyn dan zy die gingen. Zy zijn harder geworden en hebben ervaring, omdat zy altyd geleefd heb ben op een smalle rand tussen tijd en eeuwigheid LIKWIDATIE VAN HISTORISCH GEBEUREN. Oud-minister mr J. Heynen, thans directeur van de Aku, te Arnhem, noemde de demobilisatie een vraagstuk zowel van sociale gerechtigheid als van menselyk begrijpen. Het gaat hier om de likwidatie van een historisch gebeu ren, waarvoor het gehele Nederlandse volk de Verantwoordelijkheid draagt. Welke omvang deze demobilisatie heeft, werd door spreker met cyfers aangetoond. In de periode van 1 Juli 1949 tot 1 September 1950 hebben wy te rekenen met de terugkeer van 50.000 militairen. Vanzelfsprekend zal de voornaamste aandacht geconcentreerd dienen te worden op de> herplaatsing van deze laatste categorie, d.w.z. van rond 30.000 ongeschoolde werkkrachten. Gelukkig zyn er, in het totaalbeeld gezien, enkele lichtpunten, namelyk dat 30 k 40 pet. der 50.000 demobilisanten (d.w.z. 15 a 20.000) by terugkeer terstond een func tie zullen kunnen krygen, terwyl 60 pet. van het totaal, dus rond 30.000 voor hun H.M. Koningin Juliana en ZX.H. Prins Bernhard hebben Maandagavond van hun belangstelling voor het Holland Festival in de hoofdstad blyk gegeven door bijwoning van een uitvoering van het Monte Carlo ballet in de Stads schouwburg HM. de Koningin en de Prins tydens het spelen van het Wil helmus bü de aanvang van de voorstelling. Het onveilige verkeer TWEE DODEN BIJ AUTOBOTSING. Gistermiddag omstreeks half vyf is een kleine personenauto even ten Noorden van Wijhe (Ov,) op de dyk tegen een met stenen beladen vracht wagen gereden. De personenauto werd totaal ver splinterd en vloog vervolgens in brand. Vermoed wordt dat de kleine perso nenauto met te grote snelheid een bocht nam en daardoor ls gekanteld en tegen de vrachtauto opreed De per sonenauto werd tien meter door de vrachtauto meegesleurd. Nadat de Wy- hese brandweer het vuur had geblust, kon men vaststellen, dat de twee inzit tenden om het leven waren gekomen. De auto was een „Minor", afkomstig uit Overysel. De chauffeur van de vracht auto kwam met de schrik vry. De slachtoffers zyn G Pluim, wyn- handelaar. en J. Biel. rywielhandelaar, beiden gehuwd en afkomstig uit Zwart sluis. mobilisatie reeds practisch hebben ge werkt en dus practyk-ervaring hebben opgedaan. De gegevens leren ten slotte dat 45 pet. der demobilisanten afkom stig is uit de steden met meer dan twin tigduizend inwoners. Voortgaande wees mr Meynen er op dat de werkgever wetteiyk verplicht is een vroegere werknemer, wiens ar beidsverhouding door militaire dienst is geëindigd, in zyn vroegere functie te herplaatsen. Spreker stelde met vreugde vast dat practisch alle Nederlandse werkgevers die verplichting zyn nage komen. Voor de thans in aantocht zyn- de demobilisanten opent dat goede perspectieven. Werkgevers mogen daarby wel be denken dat vele soldaten wellicht voor lopig tekort zullen schieten in vakman schap, maar veelszins hebben gewonnen aan plichtsbetrachting, werklust en activiteit. Verreweg het moeiiykst zal het probleem van de volkomen onge schoolden zyn. Het bedryfsleven kan stellig mensen gebruiken, maar mensen met vakkennis. Het zal dus zaak zijn hen een goede scholing te geven alvorens ze het leven in te zen den. Zo vangen wy twee vliegen in een klap: wij helpen de demobilisanten voor hun hele verdere leven en wij helpen mede de basis voor industrialisering van ons land gezonder en breder maken. In dit verband zal het noodzakelyk zyn ook het vraagstuk der vrouwelyke arbeidskrachten in de bedryven te be- kyken, Voor typisch vrouwelyke func ties als verpleegster, hulp in de huis houding, enz. komt men meisjes tekort. Het zou zo zeide spreker onder ap plaus van de vergadering ontoelaat baar zyn als aan de andere kant de gedemobiliseerde soldaten tot werkloos- Tield zouden worden gedoemd door meisjes arbeid te laten vervullen, die even goed door hen kan worden ver richt. Met enige goed wil zullen van het totaal van 135.000 vrouwelyke werk krachten in de bedryven wel degeiyk enige tienduizenden door mannen kun nen worden vervangen. HET WERK DER G.A.B.'s Mr Houben, commissaris der Konin gin in Limburg, prees het werk van de gewestelijke arbeidsbureaux, die tot ciusverre waarlyk het uiterste hebben gedaan om de soldaten te helpen. Hij bepleitte bovendien het streekgewyze organiseren van zogenaamde „sociale dagen" ter bespreking van het demobi lisatie-vraagstuk, achtte uitbreiding van de vakopleiding onder de gegeven om standigheden zeer gewenst en drong er ten slotte by de gemeentebesturen cp aan bij het woningvraagstuk over eenkomstig het verlangen van ae rege ring aan teruggekeerde soldaten de grootst mogeiyke voorrang te verlenen. RECHT EN PLICHT. In een fel bewogen toespraak heeft de hoofd-vloot predikant, ds Sillevis Smit, als laatste spreker, er op gewe zen dat het hier geen zaak is van lief dadigheid en barmhartigheid. Geen „kassian" voor onze soldaten. Het gaat om recht en plicht. Recht voor hen, plicht van ons. wy staan by hen in de schuld en wy moeten hun werk geven en huisvesting. Het zou een schande zijn als deze demobilisatie stuntelig en rommelig zou zyn. Zij mag niet mislukken en zy zal niet mislukken als wy moreel niet te kort schieten. Verantwoordelykheidsbe- sef en samenwerking dienen hand in hand te gaan. Wie zich aan deze natio nale taak onttrekt, wie anderen (de soldaten) risico liet nemen en zelf risi co af wil schuiven, is een deserteur. Men kan nauwelijks aannemen dat er zulken zullen zyn. Deze jongens, die zoveel voor land en volk hebben gedaan, die behalve soldaat ook mens konden zyn, zyn kerels geworden. Geen man nen met twee linkerhanden, maar ge- rypt en gestaald. Hun terugkomst zal ons volk de geestelyke en morele in jectie geven, die het sindslang van node heeft Belangrijke maatregel voor a.s. leraren STUDIEBEURZEN IN UITZICHT GESTELD. Voor die studenten, die zich bereid verklaren na afloop van hun universi taire studie zich 10 jaai lang als leraar in dienst te stellen by het voorberei dend hoger en middelbaar onderwys, zal de minister van Onderwys. Kun sten en Wetenschappen beurzen ver strekken voor de universitaire studie. Allen, die momenteel aan een uni versiteit studeren met behulp van een renteloos voorschot, behoeven voor ieder jaar, dat zy bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwys als leraar werkzaam zyn, geen terugbetaling van dit voorschot te doen. Wederom grote brand te Amsterdam ENORME HOEVEELHEID TEXTIEL VERNIETIGD DOOR LAAIENDE VUURZEE. (Speciale berichtgeving). Wederom heeft een geweldige vuur zee de Amsterdamse binnenstad ge teisterd. Ditmaal woedde de brand in het kolossale pand van de textiel firma Lethem Dros en Mellin, een zeer bekend hui* op het gebied van meubilering- en stoffcringstcxtic! aan de Nieuwe Zuids-Voorburgwal in de hoofdstad. Gisteravond om kwart voor zeven ontdekte een vrachtryder, die in de Spuistraat stond te laden, een rookwolk, welke uit de achterzyde van het ge noemde perceel naar buiten drong. Hij waarschuwde direct de brandweer, wel ke onmiddeliyk ter plaatse was. Reeds by het binnendringen van het 35 meter diepe pand was het de brand weer duidelyk, dat hier sprake was van een brand van grote omvang. Daarom werd dadelijk om assistentie gevraagd. Dat dit niet overbodig was, bleek alras. Om kwart over zeven, een half uur n^ de ontdekking reeds, sloegen meters hoge vlammen uit het dak, terwyi dik ke rookwolken de contouren van het Paleis op de Dam en het Postkantoor aan het oog onttrokken. Inmiddels had het in de derde étage ontstane vuur zich door de houten zol deringen van de vierde en vyfde étages heengewerkt en greep gretig om zich heen naar de opgestapelde dekens, mol- tons, rollen matting en karpetten. Een en ander ontwikkelde een dikke gele rook, zodat de brandweer niet zonder rookmaskers kon werken. De enorme hoeveelheid opgestapelde goederen be lemmerde bovendien de bewegingen van de brandweerlieden, die zich vaak met levensgevaar door het pand begaven, waar overal grote gaten in de vloeren brandden. Om vyf over acht rukte nog een ladderwagen en een motorspuit aan, welke aan de achterzyde van het pand opstelling namen. Met 11 stralen van 4 motorspuiten, 2 ladderwagens be streden ruim 50 brandweerlieden de vlammenzee, welke beurtelings aan de N.Z. Voorburgwalzijde en aan de kant van de Spuistraat uit het enorme per ceel laaide. Omstreeks 9 uur kon brandmeester Doets de melding geven: „brand meester". De derde verdieping was toen gedeeltelyk, de vierde, vyfde en zesde étage geheel uitgebrand. De schade kan mén op enige tonnen ramen, terwyl men omtrent, de oorzaak nog in het duister tast. BINNENLAND Dr Daniël Malan, de Zuldafrikaanse premier, heeft ln de Volksraad verklaard, dat zyn regering binnenkort een gezant ln Nederland hoopt te benoemen. Gistermiddag ontstond brand ln de alleenstaande woning van de beer r. Stoffels aan de Eekhoornstraat te Eelde. Het perceel brandde geheel uit De brandweer kon weinig uitrichten wegens gebrek aan bluswater. De Stichting „500 en 1000" te Am sterdam houdt op 25 dezer, des namiddags te drie uur een algemene vergadering in de grote zaal van het gebouw A.M.J.V. te Amsterdam, waarin verslag zal worden uitgebracht over de reeds ondernomen stappen ten behoeve van de belangen van houders van bankbiljetten van f. 500. en f. 1000.(merendeels kleine lulden) uit de periode vóór 13 Maart 1943. Schout by nacht J. J. C. C. Bennlk, die onlangs werd aangewezen voor speciale opdrachten. betrekking hebbende op coördinatie en efficiency, is met Ingang van 16 Juni 1949 bevorderd tot vlce- admlraal. Met Ingang van heden zijn de pry zen van rijwielonderdelen en van geïmpor teerde rywielen niet meer gebonden aan prysvoorschrlften. Verschenen ls het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot goedkeuring van het statuut van de Raad van Europa, ondertekend te Londen op 5 Mei 1949. Gistermiddag is de 7-larige Johnnie Groot, wonende Baanslngel te Alkmaar, toen hl) de straat wilde oversteken, door een auto gegrepen. Het ventje was op 31ag dood. De Tweede Kamer zal morgen hij een- komen. In de plaats van kapitein C. van Beek ls tot commodore van de vloot van de Holland-Amerlka-lljn en tot gezag voerder op het vlaggeschlp „Nieuw Am sterdam" benoemd kapitein C. H. P. Coster. BUITENLAND De Amerikaanse minister van de fensie, Louis Johnson, heeft met goed keuring van president Truman ln een toespraak de modernisering van twee vliegtuigmoederschepen, welke tachtig mlllloen dollar zou kosten, voorgesteld. Tegen de Sovjet-Unie moeten de V.S. een krachtig militair apparaat ln stand houden, aldus Johnson. Bij de aankomst van de Queen Elizabeth" te Southampton zijn meer dan 700 paar nylons ln beslag genomen, die men aantrof ln de suikerbussen ln de banketbakkerswinkel van het schip. Het bestuur van de Suezkanaal- maatschappij ls voornemens het kanaal over een afstand van 11 km te vertreden om de schepen ln staat te stellen elkaar te passeren, zonder dat het verkeer ln een van belde richtingen behoeft te worden stilgelegd. Het bestuur verwacht, dat voor de uitvoering van het project 2 k 3 Jaar nodig zullen zyn. De employé's van de Griekse omroep te Athene. Salonlkl en Volo. die Vrijdag ln staking gingen en voor dienst ln het leger werden opgeroepen, zyn op bevel van hun legercommandanten weer aan het werk gegaan. De Syrische regering heeft haar goed keuring gehecht aan een overeenkomst met de Anglo Iranian Oil Co. lneake aan leg en gebruik van een bulsleldlng ln Syrië, voor een periode van 70 Jaar. Tevens ls een overeenkomst goedge keurd, waarbij aan deze maatschappij toestemming wordt verleend een of meer rafflnaderyen aan de Syrische kust te bouwen. Generaal Hellodore Pika, hoofd van de Tsjechoslowaakse militaire missie ln de Sovjet-Unie tydens de oorlog, ls. nadat het hof van beroep zyn vonnis bevestigd had. terechtgesteld. Mevrouw Perle Mesta ls door presi dent Truman benoemd tot Amerikaans gezante ln. Luxemburg. Mgr. Beran ernstig bedreigd WANNEER VOLGT ARRESTATIE? De aartsbisschop van Praag, mgr Be ran, heeft het consistorium der Tsje choslowaakse bisschoppen ontbonden. Hij heeft hun voorgeschreven bijwijze van voorzorgsmaatregel hun admini stratie in een autonoom kader te voe ren. De Tsjechoslowaakse minister-presi dent Antonin Zapotocky heeft in een door hem voor de Praagse radio-omroep gehouden toespraak aartsbisschop Be ran er van beschuldigd misbruik te maken van de instellingen der kerk om de vyanden van de staat te bevoorde len. Ook zou de aartsbisschop het pu bliek hebben opgehitst door middel van valse voorliohtmg. Zapotccky verklaarde, dat aartsbis schop Beran poogt „de rust en orde in de Tsjechoslowaakse staat te verstoren, terwijl hy er verder naar streeft het volk af te houden van zijn ingespannen arbeid om de volksdemocratische repu bliek op te bouwen en de opgestelde economische plannen ten uitvoer te leggen." In het algemeen zouden de Tsjecho slowaakse bisschoppen met behulp van buitenlandse radio-zendstations zich lenen tot het verspreiden van „de meest leugenachtige propaganda over de toestanden in de Tsjechoslowaakse republiek, over het sluiten van kerken en over het bemoeilijken van het ver vullen van de godsdienstplichten door de gelovigen." Het besluit van het Vaticaan, waar- by de aanhangers van de door de Tsjechoslowaakse regering goedgekeur de beweging der katholieke actie in de ban worden gedaan, is niet voor publi catie vry gegeven. Volgens premier Zapotocky hadden de Tsjechoslowaakse bisschoppen ge weigerd met de staat tot welke over eenkomst ook over vraagstukken be treffende de godsdienst te komen. „Zij wensen geen orde en rust in het land; zy willen de onrust en de ontbinding", verklaarde hy. EEN MODERNE ROBINSON CRUSOE. De familie Selbekk te Lensvik in Noorwegen, ontving 5 Juni j.l. een brief uit New York van Georg, een zoon, die sinds 1905 cp zee was geweest en van wie men al die tyd niets had verno men, ondanks alle nasporingen, die na de oorlog naar hem werden gedaan. In de brief sohryft Georg, dat hy zich in het begin van de oorlog op een vrachtboot bevond, die op de Stille Oceaan werd getorpedeerd. Na vyftlen dagen ln een reddingsboot te hebben rondgedreven, bereikten enige leden van de bemanning een eilandje, waar zy negen jaar onder de Inboorlingen leefden. Eindelyk slaagden zy er op een goede dag in de aandacht te trekken van een Amerikaans vliegtuig, dat toe vallig overvloog. Het toestel landde en nam de mannen mee naar New York, waar Georg Selbekk nu een baan aan de wal heeft. De besprekingen te Batavia INDERDAAD OVEREENSTEMMING? Een speciaal vliegtuig vsöi de Unci is hedenmorgen te zes uur naar Djoloa vertrokken om de sultan af te haf&i. wiens aanwezigheid te Batavia vereist werd in verband met de besprekingen over hét „staken van het vuren". Van het uur van aankomst van de sultan te Batavia en van 't verloop der daar na volgende besprekingen zal het af hangen of nog heden een formele bU- eenkomst van de Unci zal plaats heb ben, aldus verneemt Aneta uit welin gelichte kringen. Na de terugkeer van Rum uit Banka zyn de gehele Dinsdag de informele besprekingen voortgezet. Volgens de „Nieuwsgier" mag men aannemen, dat overeenstemming be reikt is zowel wat betreft de beginse len van een regeling voor een staken van het vuren als over die voor een Ronde-tafelconferentie. In een even tuele bijeenkomst van de Unci op he den zou deze overeenstemming for meel bevestigd worden. INMIDDELS WEER 7 DODEN EN 10 GEWONDEN. Het wordt overigens de hoogste tyd, dat er nu eens een eind komt aan ae voortdurende daden van terreur, welke zich zowel tegen de burgerbevolking als tegen onze militairen richten. Hieronder volgen enkele voorbeelden, waarbij wederom 7 personen werden gedood en 10 ernstig verwond. De eerste trein van Tjibatu naar Ga- rut is Zondagmorgen door een bende beschoten, nadat ae trein door losge schroefde rails was ontspoord. Beide stokers, een conducteur en een passa gier werden gewond. De treinbewaking oeantwoordde het vuur. Zondagmiddag viel een bende de laatste trein van Sukabuml naar Tji- andjur aan, waarbij een stoker en een politie-agent van de treiriibewaking het leven verloren en twee personen van de Staatsspoorwegen werden gewond. De bende ontvoerde een aantal pas sagiers. Na de aanval reed de trein door. Zondagochtend reed een trein tussen Sukoredjo en Wonokerto op een trek- bom, waardoor drie militairen en twee spoorweglieden werden gedood en vier militairen en vier spoorweglieden zwaar werden gewond. HEFT PAKISTAN VLIEGTUIG- BOYCOT OP? Volgens gewoonlyk betrouwbare bron te Karatsji zal Pakistan de boycot op vliegtuigen van de KLM, die op de In- dië-route over Pakistan vlogen, worden opgeheven, wanneer de Republikeinse regering weer te DJokja gevestigd is en de overeenkomst van Batavia aanvaard heeft. (Reuter) UITNODIGING AAN MANSUR, ABDUL MALIK EN MR AB BAS. Van de zyde vah de delegaties van Sumatra in de BFO verneemt Aneta, dat minister Van Maarseveen een uit nodiging heeft gezonden aan dr Man- sur, Abdul Malik en mr Abbas, die te zamen het directorium van het voor lopig federaal verband van Sumatra vormen, voor besprekingen te Batavia. De besprekingen zouden in de loop van Donderdag piaats hebben. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon zond een uitnodiging aan alle te Batavia aanwezige afgevaardigden naar de BFO voor een ontmoeting en kennismaking met minister Van Maar seveen, welke hedenavond op het Paleis zal plaats hebben. K. B. bezoldiging rijksambtenaren spoedig te verwachten Het Koninkiyk besluit waarby het bezoldigingsbesluit 1948 voor ryksamb- tenaren in werking zal treden, zal, naar ons ter ore komt, zeer binnen kort verschynen. Het bezoldigingsbe sluit zal van terugwerkende kracht tot 1 Januari 1948 zyn. PROF. Dr E. C. PIENAAR OVERLEDEN. Te Stellenbosch is in de ouderdom van 66 jaar plotseling overleden prof. dr E. C. Pienaar, hoogleraar in het Afrikaans en Nederlands aan de univer siteit aldaar. Prof. Pienaar, die nog onder generaal Cronjé bij Paardeberg heeft gevochten, was doctor in de let teren en wysbegeerte van de Universi teit van Leiden. Hy was een der voor mannen van de tweede Afrikaanse taal beweging, een vruchtbaar essayist, lid van tal van wetenschappeiyke licha men, zoals de Z.-A. Academie voor taal. letteren en kunst. Hij was o.a. ook lid van de Maatschappij van Nederlandse Letterkunde te Leiden en van het Hi storisch Genootschap te Utrecht. SURINAAMSE DELEGATIE IN NEDERLAND AANGEKOMEN. Hedenochtend arriveerde per KLM- lijntoestel uit Paramaribo een delega tie van vier leden van de Staten van Suriname, die in Nederland besprekin gen zal voeren over het door de Staten uitgebrachte advies inzake de interim regeling. De delegatie bestaat uit de heren G. J. C. van der Schroeff (voor zitter van de Staten van Suriname en voorzitter van de delegatie), P. wyn- gaarde, J. Laohmon en mr dr J. A. E. Bulskool. WORDEN BETUWSE MEIKERSEN GOEDKOPER? De echte Meikers ls er nog niet. Het koude weer van Juni heeft ook de ker senpluk vertraagd met 'n week of twee. De zgn. maai- en Duitse kersen, welke nu al aan de markt zyn, doen al een veel lagere prys dan vorig jaar. In de beste fruitwinkels van Nymegen lagen zy gisteren geprysd voor 70 cent per kilo. Men verwacht tydens de volle pluk prysdaling. vooral omdat de pluk tenen aanmerkeiyk verminderd zyn. Pluktenen van f 150 in de week zul len dit Jaar zeldzaam zyn. Gemiddeld komt men tot f. 70 k f. 75 per week. De tyd van ongeveer een kwartje per kilo plukloon ligt biykbaar voor goed achter ons. Er is nu ook meer aanbod van kersenplukkers. By doorgaand Zon nig weer verwacht men de volgende week de officiële Meikersenpluk.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1