Aartsbisschop Beran geeft zelfde waarschuwing als kardinaal Mindszenty Prinselijk welkom aan repatriërende militairen De Par ij se conferentie zorgt voor een verrassing WEERBERICHT 88ste Jaargang MAANDAG 20 JUNI 1949 Gü No. 26721 LEIDSCH DAGBLAD D,recfeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adra.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Prins Bernhard heeft gistermorgen de 1460 per s-s. „Waterman" repatrië rende militairen een bijzondere en hogelijk gewaardeerde verrassing bereid door met zijn oudste dochter, Prinses Beatrix aanwezig te zijn bij de debarkatie te Rotterdam. Dit bezoek verwekte uitbundig enthousiasme; het gejuich was niet van de lucht en er kwam geen einde aan de toejuichingen toen Z.K.H. bovendien een hartelijke toespraak tot de manschappen richtte, een toespraak, die „van hart tot hart" ging. De mannen hadden zich geen beter welkom thuis" kunnen wensen. Maar zij verdienen het ook dubbel en dwars!! Laaiend enthousiasme! (Van een speciale verslaggever) Al heel vroeg in de ochtend eigen lijk nog midden in de nacht lag het troepentransportschip „Waterman" langs de Lloydkade gemeerd, maar eerst om 9 uur zou de ontscheping beginnen. Reeds lang voor die tijd stond ieder van de 1460 man, popelend van ongeduld om naar huis te gaan, op een der dekken gepakt en gezakt gereed. Tegen de tijd, dat de debarkatie een aanvang ging nemen, drongen allen dermate naar de kadekant, dat het leek of het schip slagzij maakte. Een grote verrassing was het het viel duidelijk op te maken uit de reac ties! toen tegen 9 uur niet alleen Prins Bernhard, maar ook Prinses Bea. trix uit de auto stapte. Opeens werd het stil aan boord, waar nu en dan de meest populaire liedjes opgeld hadden gedaan. Na van de eerste verrassing be komen te zijn, klom een van de militai ren wat hogerop, zwaaide zijn muts en riep met stentorstem: „Leve Prinses Beatrix!" En plotseling daverde het uit de duizend kelen der repatriëren- den: „Leve Prinses Beatrix!" Men wilde nog meer juichkreten aan heffen. maar het „Wilhelmus", dat de Koninklijke Militaire Kapel op de kade liet horen, bracht iedereen stram in de houding. Toen weer de roep: „Leve de Koningin!" WELKOMSTWOORD PRINS BERNHARD. Allereerst richtte Prins Bernhard zich voor de microfoon tot de manschappen: „Ik wil jullie niet met een lange speech vervelen," sprak Z.K.H. „In de eerste plaats houd ik daar niet van. maar bo. vendien ben ik overtuigd oat jullie lang zamerhand naar huis willen. Namens H.M. dè Koningin en namens mijn ge zin mijn oudste is meegekomen heet ik jullie hartelijk welkom." Z.K.H. herinnerde er dan aan, dat des tijds bij het tekenen van de verband- acte niemand van de manschappen heeft kunnen dromen, wat er allemaal zou gebeuren. Wat jullie hebben gedaan is in de ogen van de gehele Gereld iets bijzonders geweest. Van jullie is het alleruiterste gevraagd. „Jullie hebt ge toond je te kunnen geven op een voor beeldige wijze, zo voorbeeldig, dat wij kunnen zeggen: wij zijn trots op jullie. Er zy'n er te velen, die niet weten wat je hebt gedaan, maar je familie en de genen die thuis waren, ook mijn fami lie vervolgde Z.K.H, wij weten het wel. Draag het uit en stel het als voor beeld voor geheel Nederland. Ik wens jullie toe, dat je even flink bent in je toekomstig leven in Nederland. Ik wens je tevens een vlotte demobilisatie". Prins Bernhard herdacht vervolgens met enige ogenblikken stilte degenen, die niet meer naar huis hebben kun nen komen en eindigde dan met een driewerf hoera op H. M. de Koningin. Na de juichkreten op H.M. de Ko ningin klonk het weer van boord „Leve de Prins" en opnieuw daverden de hoe ra's over schip en kade. Zo is 't ook wel goed! Prins Bernhard en Prinses Bea trix werden aan boord van de „Waterman" ontvangen door de directeur van de Lloyd de heer Th. A. W. Ruys en gezagvoerder J. J. Vielvooye. Prinses Beatrix babbel de vrolijk met de militairen en zei tegen een der jongens „Wat hebt u een raar petje op". Dat petje was een Japanse muts met een klep, die kennelijk als trofee was meegenomen. „Hoogheid als ik ge weten had, dat u kwam, zou ik beslist mijn veldmuis uit myn ba gage hebben gehaald", zei de sol daat. Prins Bernhard trok eens aan de klep van het rare petje en zei lachend: „Zo is het ook wel goed". REDE MINISTER SCHOKKING. Vervolgens kwam de minister van oorlog en marine, mr J. W. Schokking, aan het woord. „Er zijn ook veel hoge officieren gekomen om u te verwelko men," sprak de minister, „en toen gij gezongen hebt: „Wie zal dat betalen", heb ik even gedacht: u hebt gelijk. Maar ik heb ook u aangekeken en ge dacht;, wie zal hun betalen. Wij zijn er toe bereid, wij zijn bereid ons uiterste best te doen, om u allen niet alleen thuis, maar ook weer aan het werk te brengen. Maar allereerst, zo ging spr. voort, een hartelijk woord van dank namens de regering, niet het minst ook tot het oorlogsvrijwilligersbataljon dat terug keert. Geweldig is het wat gij hebt ge presteerd. Dit is nog niet genoeg bekend. Spr. heeft de hoogleraren aan de uni versiteiten verzocht de terugkerenden bij hun studie in het bijzonder te helpen. Er is nog veel werk in Nederland te doen, aldus spr., want de productie is nog niet 100 pet. en moet zelfs daarbo ven. Spr. herinnerde aan de moeilijkhe den, die er geweest zijn over een vorige uitlating, waarin hij gewezen had op de mogelijkheden tot emigratie. Men heeft dat verkeerd begrepen. „Het wilde niet zeggen, dat zij die het vaderland ge diend hebben, nu maar moeten opkras sen. Ik heb alleen gezegd: wanneer het u te benauwd wordt, u die al zoveel van de wereld hebt gezien en er misschien nog meer van wil zien, denk er dan eens over. Gij hebt ook gezongen: „Wij gaan nog niet naar huis, want moeder Is niet thuis". Sommigen zullen inder daad hun moeder niet weer vinden, maar denkt gij allen ook eens aan de moeders, wier zoons niet terugkeren en die gij kent. Zij verwachten u. Nog maals hartelijk dank en Gods zegen over uw carrière. Leve de Koningin!" Hierna begon de ontscheping. Als er maar enigszins een toepasse lijk volkslied was te vinden voor de van boord komende groepen, liet de Kon. Mil. Kapel dit horen: het Friese volks lied, Limburg mijn vaderland, enz. Prins Bernhard en Prinses Beatrix hadden zich eerst aan boord begeven. Later begaven zij zich tussen de jongens in de grote loods, waar allen zich moes ten melden en de gewone bescheiden en pakketjes werden uitgereikt. De Prins en de Prinses spraken ongedwongen met vele soldaten en toen de dames van „Ne derland helpt Indie" ook allen een schaaltje kersen aanboden, reikte een van de militairen, 't zijne spontaan aan Prinses Beatrix, die er meteen een in de mond wilde steken. „Nog even wachten", zei de Prins lachend en de kers verdween voorlopig weer op het schaaltje Frans-Sovjetrussisch incident te Berlijn EEN FRANS PROTEST. In een te Berlün uitgegeven officiële Franse bekendmaking wordt medege deeld, dat de Franse militaire bevelheh ber te Berlijn, generaal Jean Ganeval, bii de Sovjetrussische commandant, ge neraal Alexander Kotlkoff, heeft gepro testeerd tegen de arrestatie op Vrijdag van een Franse officier en van twee le den der Franse militaire politie door een Sovjetrussisch officier en door leden van de onder Sovjetrussische controle staande Duitse spoorweepolitie in de Franse sector van de stad. In de bekendmaking wordt verder medegedeeld, dat de drie gearresteerde Franse militairen Zaterdagavond zijn vrijgelaten, na eerst naar het indeOost- telijke sector van Berlijn gelegen Sov jetrussische hoofdkwartier te zijn over gebracht. waar zij „op een zeer verwer pelijke en niet passende wijze" ziin be handeld. In een door hem tot generaal Kotikof gericht schrijven zegt eeneraal Ganeval: „Ik zal mij. teneinde de situatie in Ber lijn niet te verereeren en vanwege het feit, dat de conferentie te Parijs nog steeds voortduurt, voorlopig onthouden van het nemen van de geëigende maat regelen, om dergelijke voorvallen in de toekomst te voorkomen." MIJNSTAKING IN AMERIKA GEËINDIGD.. John Lewis, de voorzitter van de „Uni ted mine workers", heeft zijn goedkeu ring gehecht aan het verzenden van tele grammen, waarbij machtiging wordt ge geven tot hervatting van het werk, na dat thans zeven dagen lang in de mijnen gestaakt is. Over vijf dagen, op 25 Juni, begint de tiendaagse mtjnwerkers-vacantle met doorbetaling van loon ad honderd dollar. Hedenmiddag komen de kaarten open Drie uren beraad van de vier mi nisters na het tweedaagse reces van de conferentie heeft gisteravond een goed deel van de nog bestaande te genstellingen uit de weg geruimd. In Britse en Amerikaanse delegatiekrin gen werd na afloop der zitting te verstaan gegeven, dat het bestand in de koude oorlog in Duitsland thans in kannen en kruiken is. terwijl, wat Oostenrijk betreft, slechts enkele pun ten van technische aard een voort zetting der discussie eisen. Niettemin zyn de besprekingen zo ver gevorderd, dat de vier plaatsver vangers der ministers zich heden ochtend kunnen zetten aan het ont- Z.K.H. Prins Bernhard en zijn oudste dochter, prinses Beatrix, waren Zondagochtend aanwezig bij de ontscheping van de „Waterman", die 1460 militairen, afkomstig uit alle delen van het land. uit Indonesië naar het vaderland terug bracht. Tezamen met de minister van Oorloe en Mar.ne, mr F. W. Schokking. begaven zij zich aan boord ter verwel koming van de manschappen. - Foto: De Prins, de prinses en de minister van Oorlog en Marine verlaten de „Water man" aan de Lloydkade te Rotterdam. Illlllllll!!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Nieuw Panda-verhaal De avonturen van Panda op de kermis lopen vandaag weer ten einde. De nieuwe reeks draagt tot titel: „Panda en de meester- wereld verbetera ar" en wie deze laatste is, zal U wel spoedig dui delijk zijn! TIJDELIJK VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht tot Dinsdagavond: Tijdelijk veel bewolking, maar over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind,, uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 21 JUNI. Zon op: 4.19 uur; onder: 2104 uur. Maan op: 1.29 uur; onder: 15.59 uur (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 11.32 en 23.57 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Anti-communistische socialisten in Italië verenigen zich Alle Italiaanse socialistische leiders, die anti-communistisch gezind zijn, heb ben overeenstemming bereikt over de vorming van een nieuwe sociaal-demo cratische partij in Italië. De partij zal drie splinter-groepen van de oorspronkelijke Italiaanse socialisti sche partij verenigen. n.l. die van Sara- gat. Romita en Silone. De aanhangers van Saragat traden in 1947 uit de socialistische partij. De groe pen van Romita en Silone ontstonden daarna. Een resolutie werd goedgekeurd, waar- bil de politiek van de socialistische leider en vice-premier Saragat wordt onder steund en ziin besluit in de coalitie-re- gering vap De Gasperi te blijven, aan vaard. CHINESE COMMUNISTEN BEREIDEN REGERING VOOR. Radio-Peiping verklaart, dat de eer ste slappen zijn gedaan ter vorming van een „democratische regering voor China". Een commissie van 134 leden heeft eenstemmigheid bereikt over de beginselen voor de vorming van een „vrfj, onafhankelijk, vredelievend en verenigd sterk China". De regering zou Ingesteld worden door een nieuwe con sultatieve vergadering waarin 510 leden zitting zouden nemen. De communistenleider, Mao tse toeng, verklaarde tegenover de commissie, dat het communistische China bereid was serieuse betrekkingen met reactionnai- ren aan te knopen. Hij bood aan onderhandelingen te voeren over diplomatieke betrekkingen met ieder land. Dit stelde hij echter afhankelijk van het aannemen van een houding van werkelijke en niet hypothe tische vriendschap jegens het China van het volk De betrekkingen konden be sproken worden op basis van weder zijdse eerbied voor de territoriale inte griteit. CHANDERNAGORE KIEST VOOR INDIA. Volgens de voorlopige uitslagen beeft Chandernagore met 7.473 tegen 114 stemmen besloten zich van Frankrijk af te scheiden en bij India te voegen. De stemming verliep rustig. Eenhe den van Indische en Franse politie on werpen van het slotcommuniqué der besprekingen. De ministers zullen dit hedenmiddag eerst in een nieuwe geheime zitting behandelen en daar bij trachten ook de nog resterende geschillen op te lossen. Wanneer dit gelukt, en daaraan wordt thans nauwelijks meer getwij feld, dan zal vanmiddag de openbare slotzitting der conferentie kunnen plaats vinden, waarin de ministers de stukken op tafel zullen leggen, die zij in de afgelopen week zo zorg vuldig hebben trachten geheim te houden. Het resultaat waartoe de conferen tie der vier geleid heeft, heeft in krin gen der Westelijke delegaties voldoe ning gewekt, die evenwel nog met ze kere reserves omgeven wordt. Men beseft, dat het de eerste maal is sedert drie jaren, dat de raad der ministers in staat is geweest te komen tot belang rijke beslissingen. Sedert de raad in 1946 in New York de vredesverdragen voor de vijf voormalige bondgenoten van Hitler's Duitsland opstelde, had hij tot aan deze conferentie geen beslissingen meer kunnen nemen. Na de volkomen mislukking van de conferenties te Mos kou en Londen wordt de verrassing, waartoe de laatste weekte Parijs ge leid heeft, als een belangrijke stap voorwaarts beschouwd. Amerikaanse kringen achten de plot selinge toegevendheid van Moskou in zake de zo lang omstreden Oostenrijkse kwesties en de bereidheid om onderlinge relaties in Duitsland op nieuwe basis te stellen een uitvloeisel van een koers wijziging, waartoe te Moskou reeds maanden geleden werd besloten. Als belangrijkst resultaat dezer conferentie wordt gezien het feit. dat de vier mo gendheden weer zakelijk tot elkaar ge naderd zijn en kennelijk de bedoeling hebben, dit contact in de toekomst voort te zetten. Wanneer inderdaad de overeenkomsten, die hedenmiddag be zegeld zullen worden, tot gevolg hebben dat Duitsland en Berlijn niet langer het scherpe wrijvingsvlak zullen vor men en dat in midden-Europa een stap nader tot de normale verhoudingen wordt gedaan, dan zal, naar wordt ver klaard. dit contact in een vriendelijker atmosfeer kunnen worden onderhou den. Er worden tevens echter in delegatie kringen sterke reserves geuit. Op de eerste plaats is men niet geneigd na het bereiken van dit resultaat over het hoofd te zien, dat men drie weken vruchteloos heeft gedebatteerd voor aleer men tot het stadium van zaken doen kon overgaan. Deze drie weken hebben slechts het negatieve resultaat opgeleverd, dat aan de scheiding van Duitsland een soort permanente sanc tie werd gegeven. Velen blijven het ge mis van een' gemeenschappelijke basis voor de oplossing van het Duitse pro bleem als het ernstigste symptoom de zer conferentie beschouwen. Anderen merken op, dat bij voorbaat vast stond, dat het moment voor grote beslissin gen over Duitsland nog niet gekomen was en dat iets in de geest van een „economische brug" tussen beide helf ten van het land het enig bereikbare was. Het accoord, waartoe men geko men is, komt in feite daarop neer. men is het er hier evenwel vrijwel over eens. dat de zalf. die men voor Duitsland ge vonden heeft, de pijn weliswaar ver zacht. doch de wonde niet heelt. Wat Oostenrijk betreft, gaan de re serves voornamelijk uit naar de vraag hoe de overeenkomst in de practijk zal worden toegepast. Er moeten nog plooien in deze overeenkomst worden glad gestreken. Naar verluidt, moet Wysjinsky er zijn regering nog over raadplegen voor hij zijn fiat aan het voorziene slotcommuniqué zal kunnen geven Wellicht zullen enkele der nog omstreden punten ter uitwerking aan de plaatsvervangers moeten worden ovei-gelaten. Nog altijd treft men in de Westelijke delegaties vele twüfelzuchti- gen. die vrezen, dat het met zulk een uitwerking wel eens minder vlot kunnen lopen Zij stellen voorop, het uitvoeren van een Vele honderden leden van het Belgische Verbond der verminkte en invalide oud strijders kwamen Zaterdagochtend met het m.s. ..Prins Albert" te Vlissingen aan ter inleiding van een plechtigheid van oud-striiders der vijf landen van de Westerse Unie. Belgische en Luxemburgse oud-striiders legden kransen bij het standbeeld van Michiel Adriaanszi de Ruyter, terwijl de burgemeester van Rhenen, jhr Bosch Ridder van Rosenthal, een urn met aarde van de Grebbe- berg naar Vlissingen bracht om deze aarde tezamen met aarde, afkomstig van Franse, Belgische. Luxemburgse en Engelse bodem nabij Ostende op plechtige wijze in zee te doen laten. Overzicht van de plechtigheid nabij het standbeeld van Michiel Adriaansz. de Ruyter te Vlissingen. Conferentie vijf van Brussel geëindigd OVEREENSTEMMING OP VELERLEI GEBIED. De conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der bij het verdrag van Brussel aangesloten landen is Za terdag. na twee dagen bijeen te zijn ge weest, geëindigd. Zij ontvingen een rapport van hun militaire commissie, dat beoogde het oorspronkelijke plan der mogendheden te koppelen aan het ruimere systeem van Europese defensie in het kader van het Atlantische Pact. De ministers namen „bepaalde beslui ten, welke thans naar de militaire com missie ter uitvoering zullen worden ver wezen", aldus zei een officiële woord voerder. Het rapport van de militaire commis sie handelt ook over begrotingsvraag stukken, die door de ministers van fi nanciën van de vijf mogendheden moe ten worden bestudeerd. Deze vraagstuk ken zyn: hoe de defensie van de West- europese Unie met zo gering mogelijke kosten kan worden bevorderd en hoe de kosten onder de vijf landen moeten wor den verdeeld. Minister Schuman verklaarde na de bijeenkomst tegenover journalisten, dat de ministers alle rapporten van de sub commissies hadden goedgekeurd. Hij zei verder, dat voorzover het de mogendhe den van de Westerse Unie betrof er overeenstemming was bereikt over de voorbereidingen voor de bijeenkomst van de raad van Europa te Straatsburg. Als datum voor de bijeenkomst te Straats burg, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen, is 9 Augustus vastgesteld, een dag later dan voorgesteld door Enge land en Frankrijk. Naar vernomen wordt, is ook een ont werp besproken ter gelijkstelling van de universitaire diploma's in de vijf landen, evenals de maatregelen ter uitwisseling van professoren en studenten. Tevens is van gedachten gewisseld over de ver spreiding van boeken en kranten. Op sociaal gebied heeft men zich be zig gehouden met de aanpassing der verschillende systemen van sociale ver zekering in het bijzonder met betrek king tot de uitwijking van arbeiders van een der bij het Pact aangesloten landen naar een der vier andere landen. Hierbij is onder ogen gezien of het mogelijk is dat dergelijke arbeiders van de voor delen blijven genieten waarop zij aan spraken konden doen gelden in hun eigen land. „De beste opbouwende arbeid, die wy sinds het einde van de oorlog in West-Europa hebben verricht", zo kenmerkte Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, het resul taat, Hij voegde er aan toe, dat er een verbazingwekkende overeenstemming van gedachten bleek te bestaan. Hard tegen hard Mgr Josef Beran, de aartsbisschop van Praag, heeft Zaterdagavond een predi cate in het Strahof-klooster te Praag gehouden bij gelegenheid van de viering van sacramentsdag. Mgr Beran begon zijn predicatie met te zeggen, dat hy wist, wat hy te ver wachten had en dat „de communiteit wel zou weten wat hij zou kunnen ver tellen". doch dat hij niet wilde, dat het klooster door zijn toedoen in moeilijk heden zou komen. „Eén ding wil ik zeggen", aldus mgr Beran: „Het is mogelijk, dat ge zult vernemen, dat ik een of andere over eenkomst heb gesloten of dat ik mijn toestemming heb gegeven. Misschien zult ge dat van de morgen tot de avond door de radio horen herhalen. Doch ik verklaar hier voor God en voor het volk, dat ik nimmer een over eenkomst zal sluiten, waardoor inbreuk zou worden gemaakt od de rechten van de kerk of van de biscchoDncn. Niets - cn niemand - zal mq daartoe dwingen". Aan het einde van zyn predicatie over „arbeid en de eucharistie" zeide mgr Beran: „Er is slechts één katholicisme en zonder bisschoppen kan geen waar katholicisme bestaan. Waar de bisschop pen zijn, daar is de kerk". Verder sprak de aartsbisschop over .Judas, wie zelfs de liefde van Christus niet kon weerhouden van verraad" en hij bad voor de priesters, die ..het erg ste verraad plegen omwille van geld en tijdelijke voordelen". „Niet allen, wier namen zijn gepubliceerd, zyn het er werkelijk mede eens", aldus mgr Beran. „velen van hen wisten er niet eens van af". Er was geen geüniformeerde politie te zien. toen de aartsbisschop uit het klooster naar zijn paleis terugkeerde. Er worden thans plaatselijke en pro vinciale comité's gevormd van de zoge naamde „katholieke actie" (een rege ringsgezinde organisatie van priesters, die met goedkeuring van de regering is opgericht en die ceen connectie heeft met de internationale organisatie voor katholieke actie, welke ook vertakkingen heeft in Tsjecho-Slowakye). wachten tot te zijner tijd. De overeen komst tot het ontruimen van Oosten rijk zal zijn uitgevoerd. Het definitieve oordeel over het resultaat, zo zeggen de voorzichtige beoordelaars, moet nog worden opgeschort tot over twee maan den, wanneer de plaatsvervangers het verdrag, kant en klaar voor onderteke ning zullen hebben opgeleverd. Doch ondanks deze twijfelzucht en ondanks de overweging dat Duitslands zou scheiding een der belangrlikse Euro dat pese problemen onopgelost laat. over- - v— overeenkomst i heerst in de toon der waarderingen der Franse officieren patrouilleerden belangrijker is dan het opstellen ervan i thans de hoop. dat de eerste stap te- door de straten. Chandernagore is 260 jaar Fran* ge weest. en zij zijn dan ook geneigd met een rug gezet is op de weg. die tot een optimistisch oordeel over de nieuwe steeds verdere fatale verwildering tus- situatie in de Europese politiek ts1 sen de mogendheden leidde. Op de bijeenkomst van het comité te Liberec verklaarde pater Plojhar mi nister van gezondheid, die door zijn bis schop gesuspendeerd is. dat de vijanden van de staat, wanneer zij hun stem ver hieven tegen het verdelen van kerkelijke gronden onder arme boeren, eens naar de VB. moesten kijken, waar de katho lieke kerk geen eigendom had en slechts op giften teerde. Pater Horak. een eveneens gesuspen deerd Slowaaks geestelijke, zeide. dat ,het hernieuwde bestaan van de kerke lijke herachie in Sovjet-Rusland bewijst, dat het niet de bedoeling Is van de so cialistische revolutie, godsdienst en gees telijkheid uit te roeien." Radio-Praag heeft Zaterdagavond een waarschuwing gericht tot de kerkelijke functionarissen, die het „patriottisch voelende gedeelte" van de Tsjechoslo- waakse geestelijkheid, dat het door de staat beschermde .comité voor katho lieke actie" wil steunen, „intimideren". In de radiomededeling werd gezegd, dat ieder, die ..zijn kerkelijk ambt misbruikt voor het uitoefenen van druk" op die priesters die zich bij het comité aanslui ten. verantwoordelijk gesteld en „open lijk ontmaskerd" zou worden. De radio voegde er aan toe. dat „in sommige gevallen de patriottische pries ters bij de deken worden ontboden en onder strafbedreiging gedwongen hun handtekenine in te trekken". In andere gevallen zou gepoogd zijn geestelijken naar kloosters over te bren gen om te voorkomen, dat zil „zich vrije lijk zouden uiten en hun geestelijke plichten vervullen". Tijdens een gistermorgen door aarts bisschop Beran opgedragen mis werd zijn preek overstemd door gefluit en ge schreeuw. Honderden RK in de St Vi- tus-kathedraal drongen naar voren naar het altaar om de aartsbisschop te be schermen toen ongeregeldheden uitbra ken Politie in uniform hield een menigte van ongeveer 5.000 mensen voor de kerk in bedwang, voordat de dienst begon. Van de preek kon men nog juist het be gin verstaan: „De kortgeleden geoubli- ceerde bekendmaking van het „katholie ke actie-comité" kan niet als een wer kelijk RK Dubü.atie beschouwd worden". Toen de demonstranten rustieer eewor- den waren, werden eebeden gehouden en het volkslied en het St Wenceslas- lied gezongen. Doch toen de aartsbis schop wederom trachtte ziin stem te ver heffen werd hii weer-door eeioel en ge schreeuw overstemd. Hli beëindigde de dienst toen met eebeden Toen hij de cathedraal verliet om oer auto naar zijn oaleis terue te keren, klonk onder de menigte zowel „lane leve Beran". als „lang leve Gottwald". De aartsbisschop heeft thans een pas torale brief onder de RK priesters doen circuleren.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1