Besprekingen te Luxemburg De Engelse stakingsgolf De Petroleum in de Povlakte Robot-mens in wording Machine, welke het menselijk intellect benadert WEERBERICHT 83ste Jaargang ZATERDAG 18 JUNI 1949 No. 26720 LEIDSCH Dtécteur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Contact zal worden bewaard Da Parijse conferentie nadert het elrde. Waar zowel Berin als Schuman heden te Luxemburg aanwezig moeten zijn ter bijwoning van de bijeenkomst der Europese Unie, had men het einde reeds vroeger verwacht. Op zich zelf is dit derhalve ongetwijfeld een gunstig teken, want het zou al bitter weinig te betekenen hebben om door te gaan, wanneer er tenslotte toch niets uit de bus dreigde te komen! Veilig mag daarom worden aangeno men, dat, ook al zij direct verklaard, dat concrete overeenkomsten buitenge sloten zijn te achten, toch het contact zo goed als zeker zal worden bewaard. En dat is het hoogste, wat momenteel nog te verwachten was. De scheiding van Duitsland in twee delen blijft gehandhaafd, maar de Ber- lijnse blokkade zal niet worden her steld. De koude oorlog maakt als het ware plaats voor een bevroren oorlog! Hoofdzaak blijft in dit vraagstuk de kwestie van herstel der handelsbetrek kingen tussen Oost en West en in dit I opzicht sohijnt ook zonder een regel rechte regeling wel wat te bereiken te zijn. Daarnevens is ook het vredesverdrag met Oostenrijk aangesneden en, ook al is hier weer geen directe overeenkomst te bereiken geweest, de partijen zijn elkaar toch zoveel nader gekomen, dat men kan voortgaan, zij het, dat men opnieuw aan de plaatsvervangers zal overlaten om verder te onderhandelen. Inzake de Sovjet-eisen over de Duitse activa in Oostenrijk hebben de Weste lijken concessies gedaan, inzake de grensregeling heeft Moskou van zijn kant zich tegemoetkomend vertoond door zijn steun aan de eisen van Bel grado in te trekken, tengevolge waar van Oostenrijk zeker kan zijn van her stel van zyn oude grenzen van voor 1938! Dat de Sovjets Belgrado zo plotseling in de steek laten, schijnt men te moe ten toeschrijven aan het feit, dat de Kominform van plan lijkt om maar schalk Tito 't vuur na aan de schenen te leggen. Hoe-wel er geen officiële beves tiging te verkrijgen is geweest, is het niettemin zeer waarschijnlijk, dat dit zuiver in Moskou's vaarwater varend lichaam ergens in Polen bijeen is ge weest en daar maatregelen heeft be sproken om eindelijk het „opstandige" Belgrado tot onderwerping te brengen. Natuurlijk niet door militaire maatre gelen, doch door andere middelen, waarbij de economische dan uit den aard der zaak op de voorgrond staan. Vermoedelijk zal men zeer binnenkort daarvan wel meer vernemen. Toch Is het een gevaarlijk spel dat Moskou hier speelt, want maarschalk Tito is allerminst van plan om het hoofd te buigen en beschikt in eigen land over voldoende steun om zich po litiek te kunnen handhaven. De vraag is zelfs gewettigd, of in de omringende Balkan-landen niet een neiging bestaat om Tito na te volgen, want het treft, dat zowel in Albanië als in Bulgarije zuiveringen plaats vinden onder eens gevierde communistische leiders. Dat geeft te denken! Economisch is Zuid-Slavië meer tref- baar en het zal zich zelf op dit terrein niet kunnen veilig stellen zonder steun van buiten. Zal het Westen die nu willen geven, waar het Oostelijk blok van plan. sohijnt om deze geheel in te trekken? Het antwoord daarop is offi cieel nog niet te geven, maar het lijkt er op, dat Amerika, waarvan de steun in de eerste plaats afkomstig zal moe ten zijn, er wel voor voelt deze te ver lenen. ?oal niet direct langs officiële kanalen dan toch langs andere we®. Zo kan immers de splijtzwam in de Oost- europese eenheid van Moskou-satellie ten worden bevorderd en aangewak kerd. Zou het Westen er in kunnen slagen om Tito's bewind overeind te houden en zijn land economisch op te heffen, dan zal dat op de andere sa- telliet-staten van Moskou een bijzon dere uitwerking hebben. Deze laatste worden bovendien door het Westen on der druk gezet door de Engels-Ameri kaanse beschuldigingen inzake verza king van de gesloten vredesverdragen. Speciaal wat betreft aantasting van de rechten van de mens! Natuurlijk heeft Moskou geweigerd deze beschuldigin gen au serieux te nemen, bewerend, dat getracht wordt in te grijpen in de bin nenlandse aangelegenheden dezer lan den. maar het Westen zal langs andere weg doorzetten, ook al mag men er voorlopig weinig meer in zien, dan het stellen van propaganda tegenover pro paganda. Het feit, dat het Westen doorzet, bewijst evenwel, dat er iets in wordt gezien. Gewoonlijk zet het Wes ten niet door, wanneer een échec vol komen duidelijk is. Opmerkelijk is in dit verband, dat Moskou zowel ln Polen als in Tsjecho- Slowakije de teugels scherper aanhaalt dan ooit tevoren en zelfs van plan ÜjKc om de strijd tegen de R.K. kerk op de spits te drijven. Met de vanzelfspreken de bedoeling om zich zodoende in de rug :e dekken, al zijn er gevaren aan verronden, die moeilijk zijn te schatten. Misschien juist een reden te meer om de koude oorlog in een bevroren oorlog om te zetten en zodoende adem pauze te verkrijgen. Van 5 leden-pact van Brussel Dc conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken der bij het pact van Brussel aangesloten landen, is gistermiddag om 14.30 uur in het ge bouw van het Luxemburgse parlement begonnen. Op de agenda staat het on derzoek van de besluiten en aanbeve lingen van de commissies van de per manente commissie te Londen. In offi ciële kringen wordt verklaard, dat vooral de rapporten van de culturele en sociale commissies van belang zijn. Een groot deel der besprekingen zal hieraan gewijd worden. De verschillen de systemen van sociale verzekeringen in de vijf landen zijn nauwkeurig ge analyseerd, teneinde de mogelijkheid van een coördinatie te onderzoeken. Over deze aangelegenheid zal waar schijnlijk een gedetailleerd communi qué woden uitgegeven. Om technische redenen zal dit communiqué echter eerst verscheidene dagen na het einde der conferentie uitgegeven kunnen worden. De gedelegeerden der vijf landen kunnen eveneens punten aansnijden, welke niet op de agenda voorkomen. Verder is het mogelijk, dat ook de pro blemen, welke betrekking hebben op het Europese comité, dat binnenkort te Straatsburg bijeen moet komen, te berde zullen worden gebracht. In officiële kringen onderstreept men het belang, dat voor de vijf landen schuilt in het coördineren van hun po- Mgr. Beran protesteert TEGEN TSJECHISCHE REGERINGSMAATREGELEN. Mgr Beran, aartsbisschop van Praag, betoogt in een protestbrief, die hij aan de minister van openbaar onderwijs, Nejedly, heeft gezonden, ln verband met de benoeming van een vertegen woordiger van deze minister bij de bis schoppelijke administratie van het aartsbisdom, dat „die maatregel onge grond en bügevolgd strijdig met de grondwet is". Hü dringt er vervolgens op aan, dat concrete gevallen van over tredingen van wet en grondwet door zijn administratie alsmede van het te buiten gaan harer bevoegdheid zouden worden gegeven". Die redenen zijn door de Tsjecho- slowaakse overheid aangehaald als rechtvaardiging van de maatregelen, waartoe zij heeft besloten. „Een derge lijke vage beschuldiging aldus mgr Be ran, wettigt in geen geval een beslis sing, die zulke zware gevolgen met zich brengt". Mgr Beran protesteert eveneens „té gen de gewelddadige bezetting van de lokalen der aartsbisschoppelijke admi nistratie. Die lokalen, zo verklaart hfJ. werden bezet zonder enig bevelschrift, onder voorwendsel, dat een anti-natio nale proclamatie zou zijn verspreid'. „Iedere bisschop heeft het recht zijn ondergeschikten om een verklaring van trouw en gehoorzaamheid te verzoeken, telkens wanneer hij zulks nuttig acht. Dit is niet in strijd met de principes van het volksdemocratische regiem, want deze verklaringen worden ook door de staat geëist". Mgr Beran haalt ln dit verband artikel 42 van de grond wet aan. volgens hetwelk leder volks vertegenwoordiger de eed moet afleg gen op straffe van ontheffing van zyn mandaat. SOVJET-UNIE VERWERPT WESTERS PROTEST INZAKE REPATRIËRING. De Sovjet-unie heeft een protest van Frankrijk, Engeland en Amerika „tegen het niet nakomen van de overeenkomst betreffende de repatriëring van April 1947 van de hand gewezen. De Sovjet nota geeft de schuld van het niet vol ledig repatriëren van Duitse krijgsge vangenen aan een slechte vertegen woordiging van Engeland, Frankrijk en Amerika in het geallieerde bestuurs- bui eau. litiek ten aanzien van het Europees co mité. Ten slotte wordt nog verklaard, dat het niet uitgesloten is, dat wijzi gingen in het statuut der bezettings troepen in Duitsland ter sprake zullen komen. Schuman en Bevin hebben hun col lega's, op de hoogte gebracht van de jongste ontwikkeling der conferentie te Parijs. Schuman verklaarde, dat ook over de kwestie der defensie van gedachten is gewisseld. Opmerkelijk is ln dit ver band. dat te Luxemburg vele auto's zijn waargenomen, die militaire kenmerken dragen. Gisteravond zaten de ministers aan een officieel diner gegeven door de Luxemburgse minister van Buitenland se Zaken, Joseph Bech, aanzitten. He den zullen zij de lunch gebruiken bij de premier, Dupong, terwijl later door groot-hertogin Charlotte een receptie op het groot-hertogelijk paleis zal wor den gegeven. Massa-emigratie van gedemobiliseerde militairen VAN INDONESIË NAAR AUSTRALIË. Te Canberra wordt binnenkort ver wacht de heer H. A. van Luyk, hoofd commies van het Rijksarbeidsbureau, die naar Australië gaat voor besprekin gen met de Australische regering be treffende de massa-emigratie van gede mobiliseerde Nederlandse militairen uit Indonesië. Naar Aneta vernam, stelt minister Callwell op een dergelijke im migratie bijzonder veel prijs, doch een definitieve overeenkomst terzake is eerst mogelijk na vaststelling van de massa-demobilisatie in Indonesië en wanneer de belemmeringen, die de Ne derlandse scheepvaart van Australische zijde ondervindt, zullen zijn opgeheven, zodat vervoer met Nederlandse schepen mogelijk wordt. Voorts verluidt aldus Aneta dat Australische ambtenaren in Indone sië nauwkeurig de afstamming zullen nagaan van degenen, die voor immi gratie in aanmerking wensen te ko men, teneinde er voor te waken, dat Vertrouwenscrisis in de genationaliseerde bedrijven (Van onze Londense correspondent) Zoals ook in Blackpool is gebleken, zit men, wat het arbeidersvraagstuk in de genationaliseerde bedrijven betreft, voor lopig me.t de handen in het haar. Het opvallendste verschijnsel van nagenoeg alle conflicten, welke Engeland sinds de oorlog hebben geteisterd, is dat zij zich afspelen in bedrijven met een sterk on persoonlijk karakter. Door de nationali sering is dit nog toegenomen. Wat de betrekking tussen leiding en personeel betreft .werden in de mijnen en bf1 de spoorwegen de dingen er niet beter op. Door de verregaande centralisatie wer den de locale verhoudingen eerder slechter. Labour voelt niets voor het thans door de spoorwegbond geëist syndicalistische systeem om het bedrijf in dienst te stel len van de arbeiders. Het doel van de nationalisering is luist, dat de onderne mingen niet ten behoeve van een groeps belang werken, doch voor de gemeen schap. Wel is de regering bereid met tertijd de arbeiders een groter aandeel dan thans ln het beheer van de gena tionaliseerde bedrijfstakken te geven. De fout, dat men hals over kop tot na tionalisering is overgegaan, wreekt zich. Eq ook, dat men in het verleden deze kant van de zaak niet voldoende heeft overwogen. De arbeiders beschouwen hun nieuwe meesters met dezelfde ogen als ze het hun vroegere „bazen" deden. Zij voelen, dat zij mijlen ver verwijderd zijn van de topleiding. In de lagere leiding zien sjj practiseh nog overal dezelfde ge zichten als voorheen. Daarbii komt, dat zij zich al evenzeer verwijderd voelen van de eigen vakbonden wier vrijheid van handelen hun onder de Labourrege- ring geringer toeschijnt dan eertijds. Een factor welke in de tegenwoordige onrust ook een rol speelt, zijn de nieuwelingen onder de arbeiders, die sinds de oorlog hun intrede hebben gedaan en die niet vertrouwd zijn met de tradities van het bedrijf. De oproerkraaiers ziin vaak on der hen te vinden. In de havenstakingen is er sprake van slechts een half dozijn communisten, die een rol speelden. Maar dat zij het hebben kunnen doen. is weer een gevolg van de verwarring, veroor zaakt door de onoverzichtelijkheid van het vakbewegingsapparaat. Pas na zes weken komt minister Isaacs voor de ra dio om de arbeiders te vertellen, dat zij het slachtoffer werden van communis tische opruiing en meteen stroomden zij naar hun werk terug. Had men deze informatie niet eerder kunnen geven? In feite wordt hier echter ook de on macht van de „eigen mensen" geïllu streerd. Er dreigt een tekort aan goede olaatselilke vakbondleiders, nu velen hunner „hogerop" in parlement of ge nationaliseerde industrie geroepen zijn. De verantwoordelijke bladen waarschu wen terecht, dat men de communisten vooral niet moet overschatten. De ha venstakingen zouden nooit zulk een om vang hebben aangenomen, indien er ook aan de andere kant niet scherp was op getreden. De op de weigering om een Canadees schip te lossen gevolgde uit- sluitine zette kwaad bloed. Toen ging het hard tegen hard. Een ander kenmerk van de meeste recente stakingen is, dat zii biina steeds gaan over dingen van secundair belang, zoals het ontslae van een kraandrijver, de invoering van een nieuwe machine, een conflict in Amerika en overnachting van locomotiefpersoneel buiten de eigen woonplaats. Hierachter zit ook de angst voor ontslag, omdat men nu op de lange trajecten met één trelnbezetting kan werken in plaats van met elkaar aflos sende ploegen. Het nieuwe In de situatie is, dat er nu voor het eerst een ouderwets loon- conflict dreigt. De botsing met Cripps^is begonnen. De economische lessen, die hit koud- verstandeliik pleegt uit te delen, lappen de meeste arbeiders aan hun laars. Hun eieen huishoudboekje achten zij belang rijker dan het nationale budget. Overi gens" staken zii. omdat de meesten op een gemakkelijker bestaan hadden gere kend, toen Labour aan de macht kwam. Zij willen de regering allerminst in ge vaar brengen, doch vinden dat deze wel tegen een stootje kan. Er zit ook een sterk psychologisch element in al deze conflicten. In de ro- botbedriiven wil de enkeling zich af en toe doen gelden. Er gaat bovendien van een staking een eigenaardige opwinding uit. De sleur wordt eens gebroken. Het vooruitzicht van een dag vissen of een cricketmatch lokt soms aan. Zo kan de stakingsziekte zich snel verspreiden, maar op de duur ziet men meestal de onredelijkheid er van in en wordt het werk hervat. Het zal moeten blijken of de spoor- mannen voldoende verantwoordelijk heidsgevoel bezitten om een ramp voor zich onder hen niemand bevindt met meer dan 25% Indonesisch bloed. (Uit dit laatste blijkt opnieuw, dat de Australische regering zich in het inter nationale milieu de Veiligheidsraad maar al te graag opwerpt als kam pioen voor de Indonesische zaak, doch dat haar liefde eindigt zodra zij wordt beantwoord in die zin, dat een Indo nesiër zich in Australië zou willen vesti gen. In Australië maakt men blijkbaar een streng onderscheid tussen zaken en personen. Red. „L.D.") Het overleg op Banka WEINIG HOOPVOLLE VOORUIT ZICHTEN. Om 19 uur (Bataviatüd) is het vlieg tuig met de Republikeinse delegatie en de Federalisten van Banka terug gekeerd. Het gezelschap had in dc middag gezamenlijk met Sukarno en Hatta de lunch gebruikt. Omtrent het op Banka besprokene werden geen verklaringen afgelegd. Sultan Hamid II verklaarde, dat de besprekingen in aangename sfeer verlopen waren. (Aneta). United Press voegt hieraan enige minder optimistische geluiden toe: De Nederlanders blüvcn op het stand punt slaan dat de „Staakt het vuren" overeenkomst eerst naar beider ge noegen geregeld moet zijn. voordat zij kunnen toestaan dat dc Republiek hersteld wordt. Onder auspiciën van de commissie van de Verenigde Naties worden hier over reeds lange tijd onderhandelingen gevoerd, maar men is nog niet tot een resultaat kunnen komen. In Republikeinse kringen beweert men, dat de besprekingen thans ln een zeer delicaat stadium zijn gekomen, maar men weigerde verder commentaar te verlenen. Verwacht wordt echter dat, de Repu blikeinen de Nederlanders tegenvoor stellen zullen aanbieden inzake de order tot het staken van het vuren, nadat hierover op Banka overleg is gepleegd met de leiders. Een van de grootste struikelblokken, waarop de overeenkomst thans nog hangt, is de prestige kwestie. De Republikeinen wensen, dat de be sprekingen gevoerd worden door gewa pende republikeinse officieren, terwijl de Nederlanders genegen zijn hen een vrijgeleide te geven voor het guerilla gebied en hen bovendien politieke on schendbaarheid te garanderen mits zij niet in uniform komen. De Nederlan ders weigeren het republikeinse leger te erkennen en in de officiële communi- qué's worden zij met „gangsters" beti teld. In Nederlandse kringen vreest men dat indien zij zullen toelaten dat de Republikeinen in uniform verschij nen, dit opgevat zal worden als een de facto erkenning van het Republikeinse leger. UTRECHT ONTVANGT KONINKLIJK BEZOEK - In de ziekenzaal van het hiihtair hospitaal onderhield 'Koningin Juliana zich met de patiënten. S.E.D. GAAT ZICH CONCENTREREN. Het Berlijnse bestuur van de S.E.D. heeft de partijleden in de Westelijke sectoren opgeroepen zich op het partij - werk te concentreren. De order werd ge geven in een resolutie van het bestuur, welke afgedrukt stond in het partijblad „Vorwaerts". Organisatorisch en ideo logisch was de partij in de Westelijke sectoren ten achter gebleven en had aan invloed op de massa ingeboet. LATER IETS MINDER KOUD. De Bilt verwacht tot Zondagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer en nog steeds lage temperaturen. Morgen in de loop van de dag hier en daar brekende be wolking en iets minder koud. Meest matige wind uit Noordelijke richtingen. 'Opgemaakt te 10 uur). 19 JUNI. Zon op: 4.19 uur: onder: 21.03 uur. Maan op: 1.09 uur; onder: 13.37 uur (L.K.) Hoogwater te Katwijk té 9.30 en 22 uur (20/6 te 10.29 en 23.02 uur Doodtij) Bit nummer bestaat uit tien pagina's. Driehonderd jaar oude rekensom opgelost. (Van onze Londense correspondent) Experimenten, welke na de oorlog aan de universiteit van Manchester zijn be gonnen om een machine te construeren, welks functie die van het menselijk brein kan benaderen, zijn thans eeliik al in het kort werd gemeld met succes bekroond. Professor Williams is er in geslaagd een rekenmachine te vervaardigen, wel ker prestaties wonderbaarlijk ziin en de mathematici de professoren Newman en Turing. zijn bezig met de toepassing der mechanische rekenmogelijkheden. Het apparaat dat in vele opzichten overeen komt met de structuur van de mense lijke hersenen, kan rekenkundige proble men uitwerken, welke onmogelijk op papier kunnen worden opgelost. De machine vond b.v. in enkele weken tiïd de oolossing van een rekenvraagst.uk, dat de Franse mathematicus Mersenne in 1644 had opgesteld. Hierbij waren zeer grote getallen betrokken van niet minder dan 77 cijfers. Sommige er van zouden deelbaar zijn, andere niet. In dien men op de gewone manier de deel- eetallen zou hebben moeten vinden, zou dit meer tiid hebben gekost dan de ver onderstelde duur van het heelal. Zelfs de nieuwe rekenmachine zou het n'et kun nen klaarspelen binnen die tijd. Kort? geleden heeft men echter een vereen voudigde methode uitgevonden, zodat men in een of twee maanden achter de deler kwam van één der reuzen ge tallen van Mersenne. Hierbij bleek, dat som mige van zijn stellingen juist, andere onjuist waren. Deze berekeningen wor den thans met het nieuwste rekenwon der herhaald, dat meestal niet meer dan een uur nodig heeft om gereed te komen met één monstergetal. De vroegere be rekeningen worden nu op deze manier gecontroleerd. Er is natuurlijk geen sprake van. dat deze machine gelijk te stellen ls met de menselijke geest, doch wel imiteert zij het mechanisme van het menselllk den ken. Het apparaat bezit als het ware een geheugen, want door een electronische werking kan het bepaalde feiten vast houden en later weer loslaten. De erva ring met de machine is nog onvoldoen de om te weten welke mogelijkheden er In schuilen. Er zijn -waarschijnlijk nog jaren voor nodie voordat bekend is, waartoe het mechanische denken in staat zal zijn. Zal het op alle gebieden van het menselijk intellect kunnen wor den toegepast, dan opent zich een schrikbarend perspectJef! Men acht het nu reeds niet uitgesloten, dat de machine ook woorden zal kunnen bezigen. Iets anders is natuurlijk of deze robot-mens ook scheppend werkzaam zal kunnen zijn. Indien het mechanische ge voelens en gedachten zou kunnen uit drukken in sonetten of muziek zou het op één liln met de menselijke geest te stellen ziin. De wetenschappelijke bijeenkomst, waarop deze gegevens werden verstrekt werd echter gerusteesteld met de ver zekering dat de vergaderzalen der toe komst niet in earages behoeven te wor den veranderd om de n'euwe ..leden" te herbergen. De uitvinder verklaart evenwel, dat de ontworpen machine slechts een voor proefje is van wat de toekomst zal bren gen. De constructie is reeds begonnen van een robot, wiens capaciteiten die van ziin tegenwoordige collega twintig maal zullen overtreffen Nog grote geheimzinnigheid (Van onze Romeinse correspondent). Er is petroleum gevonden ln de Po- vlakte. Hetgeen ik niet weet, is in welke vorm het bericht u heeft bereikt. De lezingen over het gebeurde lopen namelijk zeer uiteen Er zijn enthou siaste journalisten, die uit Milaan mel den, dat volgens de eerste berichten de bronnen van enorme betekenis zijn: de petroleum zou, toen minister Vanoni een handle overhaalde, uit de grond gespoten zijn, twintig meter hoog. De hoeveelheid zou zo groot zijn, dat niet alleen Italië geheel in haar eigen be hoeften zou kunnen voorzien maar te vens een belangrijk exportland van petroleum en derivaten zou kunnen worden. De olie zou van bijzonder goe de kwaliteit zijn, en van 37 tot 40 pro cent uitstekende benzine leveren. De gehele nationale economie staat op het punt gewijzigd té worden, schrijft de Romeinse „Messaggero". Dit klinkt verleidelijk, maar in an dere bladen leest men, dat het gaat om de vierde proef in het gebied, waar men sinds vele jaren naar petroleum boort en dat ditmaal de resultaten bevredi gender waren dan in voorafgaande jaren. Bij het in werking stellen van de boorput van Cortemaggiore bij Pla- cenza kwam niet. zoals gewoonlijk, alleen methaangas te voorschijn, doch ook „sporen van petroleum". Dat klinkt veel bescheidener. Proefboringen in de provincie Piacen- VOORZORGSMAATREGELEN TE PARIJS. za begonnen reeds vijftien jaar geleden en we herinneren ons nog, dat voor de oorlog meer dan eens geschreven werd over belangrijke vondsten. Methaangas werd inderdaad gevonden en soms ook petroleum, doch vaak bleken de putten na weinige dagen reeds droog te zijn. Een Amerikaanse onderneming, beho rende tot de Standardgroep, heeft van 1927 tot 1933 proefboringen doen ver richten en thans is men opnieuw bezig. Maar de boringen die plotseling zo grote sensatie hebben verwekt, zijn door Italianen verricht, de boortoren die door minister Vanoni werd bezocht, be vindt zich op een terrein, dat eenmaal aan de componist Giuseppe Verdi heeft toebehoord. De Milanese beurs heeft onmiddellijk op het bericht gereageerd en de aan delen der A.GI.P. (Italiaanse Petro leum Mij.) stegen sterk. Of deze houding van de beurs ge rechtvaardigd is, zal de toekomst leren. Officieel zijn geen bijzonderheden be kend. De ingenieurs en arbeiders die reeds vele jaren in dat gebied naar pe troleum zoeken, zijn tot geheimhouding verplicht en laten niets los. Het mi nisterie van handel te Rome heeft nog geen rapporten ontvangen, en laat zich uiterst voorzichtig uit. Dat er petroleum gevonden wordt, staat vast, doch hoe veelheid en kwaliteit zijn nog niet be kend of worden althans niet medege deeld. Wel wordt er op gewezen, dat het voorbarig is spreken over uitvoer van het overtollige of" van algehele dekking der nationale behoeften. MAXIMUMPRIJZEN VOOR COCOSNOTEN. -r, 4 Het Bedrijfschap voor groenten ei 15.000 Parijse politieagenten tezamen fruIt heeft voor cocosnoten maximum met leden van de ..compagnies republl- verkoopprijzen vastgesteld, die geba- caines de securité". die uit alle gebieden seerd zijn op de aankooprijs van de VOORBEREIDINGEN VOOR TERUGKEER NAAR DJOKJA. Overdracht uiteindelijk 26 Juni? Tadjuddin Noor, voorzitter van de commissie voor ontvanest van de repu blikeinse regering in D.jok.ja. heeft he den verklaard: „Het is niet uitgesloten, dat de vertegenwoordigers van de deel staten zullen worden uitgenodigd naar Djokja te komen, indien de aankomst van Sukarno en Hatta een feit is." Hij voegde hieraan toe. dat het immers in de bedoeling ligt zo spoedig mogelijk een lnter-Indonesisch gesprek te houden. Hij deelde verder mede. dat op het vliegveld Maguwo het gezelschap van Banka zal worden ontvangen door ver tegenwoordigers van de centrale rege ring van het daerahbestuur, de TNI, het KNIP. de politie en het secretariaat van staat. Daarna zal Sukarno in ziin paleis recipiëren, waarbij de president en vice- president Hatta belangriike redevoerin gen zullen uitspreken. Aan binnenland se en buitenlandse correspondenten zal gelegenheid worden gegeven het gezel schap van Banka af te halen. Op de vraag wanneer de formele overdracht zal plaatsvinden antwoordde de vice- voorzitter van het comité, Ki Hadjar Dewantoro. dat dit in ieder geval zou zijn voor het bezin van de Vasten maand. d.i. voor 27 Juni. (Aneta). van Frankrijk naar Pariis zijn overge bracht, zullen er vanmiddag voor wa ken. dat het tn«sen de Gaullisten, die de opening van de Avenue general-Le- clerc zullen bijwonen, en de communis- legaal uit Suriname geïmporteerde en nog te importeren noten. Aan de con sument mag ten hoogste 8 cent per 100 gram worden berekend. Door deze im port en deze prijsvaststelling hoopt men ten niet tot een treffen komt. Aangezien j de handel in gesmokkelde cocosnoten, de plaatsen van de beide demonstraties welke tegen uitermate „zwarte" prijzen vrij vér van elkaar verwijderd zijn, worden verkocht, te beteugelen, meent men dat ernstige incidenten zul- DE WATERMAN" MORGEN TIIUIS. len kunnen worden vermeden Daar Het troepentransportschip „Water- Ij-niI man" wordt morgen in de morgenuren dezelfde ondergrondse lijn liggen, zijn speciale maatregelen eetroffen om me tro-incidenten te voorkomen. Op deze lijn zullen in iedere wagen drie politie agenten in uniform en anderen in bur ger plaatsnemen. De tegendemonstranten zullen boven dien naar een andere liln worden ge- eid De mhrster van binnenlandse za- k*n zal persoonlijk vanuit een comman dooost tussen de twee demonstra ties de ordedienst leiden. Voortdu rend zal hij per radio in contact ziin ln de haven van Rotterdam verwacht. Aan boord bevinden zich 2-10 R.I., de 3e genie-veldcompagnie en een aantal militairen, dat om persoonlijke redenen wordt gerepatrieerd, behorende tot het KNIL ,de Kon. Marine en de Kon. Landmacht. Onvoorziene omstandighe den voorbehouden, zal de ontscheping beginnen te 9 uur. Familieleden of vrienden kunnen niet worden toegelaten tot het debarkatie- terrein en kunnen evenmin ln de gele genheid worden gesteld de repatrlëren- met de politie ter plaatse en met deden met eigen vervoermiddelen af te reserves in andere Parijse wijken. halen. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Kon. Landmacht: Serg. J. Riem. uit Rotterdam. Sold. Ie kl. J. M. A. Tanke. uit Al melo. Korp. P. C. van de Lindeloof, uit Oudenbosch (N. Br.). Sold. J. van der Meer. uit Monster (Z -H Sold. M. Jansen, uit Rotterdam. Serg. J. C. van Drongelen, uit Breda. Ie It. H. J. Giebel, uit Amsterdam. (Z). Sold. J. Hindriks. uit Heemstede. Sold. A. P. Stoop, uit Roosendaal. Sold. Ie kl. L. Eelman, uit Den Helder. Sold. Ie kl. M Bruins, uit Zwolle. Wachtmeester G. G. F. van Ton geren. uit Valkenswaard. Serg. K. Mollema. uit Ulrum Sold. F. J. M. van de Wouw, uit Tilburg. Wachtmeester H. C. Bak. uit Rot terdam. Sold. W. P. J. Cillessen. uit Groes- beek. Sold. H. H. Levy, uit Wassenaar. Sold. M. M. G. Richard, uit Zutfen. Kon. Ned.-Ind. Leger: Amb. mil. serg-majoor A. A. Sia- haiia uit Indonesië. Sold. 2e kl. Warso Soetojo, uit In donesië. Tim. sold. Inf. J. Diaz, uit Indo nesië. Men. sold. 2e kl. inf. A. Poluan. u:t Indonesië. Sold. 2e kl. gi A. L. Kareis, uit 's-Gravenhage. Mil. serg. A. P. F. Willemse, uit In donesië. Mal. sold 2e kl. Inf. Maroep. ult Indonesië.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1