VADERDAG, isT i Nederland krijgt een luchtdoelartillerie - centrum r,a de4tk acucxzacCezf M kopftt Aemrtee/ RECHTZAKEN Mr P. E. Briët 70 jaar Diende stad, gewest en land in verscheidene belangrijke functies Mijnenzoekers langs onze stranden Met een enkel woord VRIJDAG 17 JUNI Engelse batterij voor instructie in Schalkhaar (Speciale reportage) Engelse commando's klinken in Schalk haar. bi) Deventer, in dezelfde omge- vine waar eens de Duitsers snauwden tegen Nederlandse jongelieden, die zelfs in oorlogstijd onder Nazi-dwang nog een baantje als politieman ambieerden! Van het moment af dat de Westeuro- pese landen en de Verenigde Staten van Amerika besloten tot samenwerking, is men aan de slag om de gemeenschap pelijke verdediging zo hecht en zo effec tief mogeliik te maken En het is om die reden dat Britse batterijen zwaar lucht doelgeschut naar Nederland en naar Bel gië ziin gekomen om instructie te geven in het gebruik van dit materiaal, dat men tot dusverre hier nog niet kende. De organisatie van het Nederlandse ..luchitdoelartil'erie centrum*, waarvan de kolonel J. Portheine commandant is. is nog in haar allereerste stadium. Eniee officieren zijn naar Engeland geweest om daar tot in finesses tp wor den voorbereid, een dertigtal andere of ficieren en adspirant-officieren volgt thans in Schalkhaar de theoretische en practische cursussen, welke daar door de Britten worden gegeven. Als zij over een maand volleerd zijn. zullen er tach tig anderen komen en op hen tegader zal straks na het vertrek van de En gelsen, die hier slechts een half jaar blijven de taak rusten om de Neder landse troepen op te leiden, die het zware materiaal moeten bedienen, dat binnen afzienbare tiid hier mag worden verwacht. Hun werk zal even veelom- j vattend als verantwoordeliik zijn. Zwaar luchtdoelgeschut kan een vreselijk wa pen ziin tegen aanstormende vliegtuigen, die men door middel van radar reeds op een afstand van ongeveer 35 ki'ometer pellen kan: doch bil on juiste bediening helaas ook als een boemerang werken voor de eigen troe pen en de burgerbevolking. WONDER VAN TECHNIEK. De. moderne Britse luchtdoelbatterij, met ziin vier stukken van kaliber 9 cen timeter, en zijn talloze bijbehorende electrische installaties, is een wonder van techniek. Radar-apparaten met enorme, roterende zoekers, sporen de vliegtuigen op als zij nog tientallen kilo meters vèr weg ziin en bepalen daarna zuiver hun plaats. Rekenmachines stel len het Dunt vast waar vliegtuig en pro jectiel (dat met een snelhe:d van 900 meter per seconde de 1150 kilogram we gende kanon'oop verlaat.) elkaar zullen ontmoeten Zi,j verdisconteren daarbij automatisch alle mogelijke factoren: de snelheid en de hoogte van het toe stel. de op het projectiel werkende zwaartekracht, de windsterkte, de baro meterstand. het temperatuurverschil in de diverse luchtlagen en de sliitage in de vuurmondeen radarbuisje in het proiectiel zorgt voor de dodelijkp ont ploffing zodra het op een beoaalde af stand een ..echo" van het nade rende vliegtuig ontvangt Reeds ongeveer 70 75 seconden na dat de vijand is ontdekt, kan het eerste schot worden afgevuurd Per minuut kunnen dan 18 projectielen het lucht ruim in worden geslingerd tot een hoog te van acht negen kilometer! Uiteraard kan de luchtafweer alleen effectief ziin als de vliegtuigen een rech te koers volgen. Op lange tochten be hoeven zii dat natuurlijk met altijd te doen. Maar de zware artillerie staat, als regel daar waar de viland komt om be langrijke doelen te bombarderen. En om ziin bommen goed te kunnen richten is do aanvaller verplicht al op minstens drie kilometer, soms al op zes kilometer afstand (afhankelijk van de hoogte) in rechte lijn te gaan vliegen. Vandaar dat het afweergeschut veelal kilometers vèr afstaat van de bedreigde doelen en artillerie in de naaste omgeving prac- ticrh geen waarde heeft! Dat de Duitsers in de laatste wereld oor' og af en toe toch luchtdoelgeschut dicht bij bedreigde doelen hadden staan Delegaties naar Banka vertrokken. DE REIS DER AMERIKAANSE JOURNALISTEN. Zoals aangekondigd, zijn respectieve lijk gisteravond en hedenochtend de republikeinse delegatie onder leiding van mr Rum en de federale delegatie van staatshoofden en premiers van deel staten naar Banka vertrokken. Heden avond wordt het gehele gezelschap te Batavia terugverwacht. Hedenavond biedt de H.VX., de heer Lovink, ten Paleize een diner aan de republikeinse en Nederlandse delegaties en aan de leden van de Unci aan. Voor het bezoek van de Amerikaanse journalisten, is een zeer uitgebreid pro gramma opgesteld. Op de dag van aan komst wordt door de gouverneur van Batavia en ommelanden een welkomst- lunch aangeboden. Voorts staan een re ceptie door het bedrijfsleven, een ont vangst ten Paleize en een reeks excur sies op het programma, waarbij een reis naar Djokja. waar de sultan de gasten ontvangt, naar Banka waar Sukarno een persconferentie houdt en tochten naar Makassar, de Toradjalanden, Bah, Pontianak en Sumatra. CONGRESBUREAU TE DELFT. Te Delft is door enige medewerkers aan de organisatie van enkele inter nationale congressen, die verleden jaar werden gehouden, opgericht een „Cen traal bureau voor de organisatie van congressen". Hier te lande worden ieder jaar enige tientalllen internationale congres sen gehouden. De hierbij opgedane er varing gaat doorgaans echter verloren. Het voornaamste doel van het bu reau i§ de ervaringen, opgedaan bij de organisatie van verschillende congres sen. te centraliseren en deze ter be schikking te stellen van nieuwe organi satoren. tengevolge waarvan veel tijd en geld kunnen worden bespaard. CHR. BOND VAN KAPPERS- PERSONEEL. In het eebouw voor Christelijke So ciale Belangen te Utrecht vergaderde onder voorzitterschap van de heer J. de Vries uit Groningen de Christelijke bond van kapperspersoneel. In deze le algem vergadering werd het definitieve hoofd bestuur samengesteld. Het bestaat uit de vo'gende heren: J de Vries Gronin gen (voorzitter) A. C. Densen. E ndho- ven (secretaris-penningmeester). P. Zin eer Breda (tweede secretaris). D Bokje. Groningen (algemeen adiunct). A. C. de Vis. Amsterdam en R. Wybrands, En schedé (leden). en hevig geschoten op bombarderende toestellen, kwam alleen omdat zij bi) de burgerij de indruk van grote activiteit wilden maken. Zij wisten overigens zeer wel dat zij hun munitie aldus slechts nutteloos verspilden De 209 „heavy aircraft battery", met haar 135 man personeel Is niet alleen voor Instructie, maar ook voor demon straties naar Nederland gekomen. Zij zal daarom van 22 tot 27 Augustus in Olde- broek ziin, waar uit het gehele land mi litaire autoriteiten worden verwacht om de fonkelnieuwe stukken in volle actie te zien. zoals zii dat trouwens nu bij herhaling al zijn in Schalkmaar voor hqt onderricht van het kleine groepje Neder landers. dat daar van smorgens vroeg tot in de late namiddag bijkans onaf- broken in touw is om zich alle bij zonderheden der bediening zo snel mo gelijk eigen te maken. De bediening ge schiedt eeliik gezegd, met behulp van radar Maar een radarscherm zonder doel" werkt oo de duur weinig stimu lerend op de animo van de cursisten. Het is daarom dat alle milita're vlieg tuigen op hun route van het Westen naar Twente en omgekeerd, over Schalk haar moeten koersen en daar in over leg met een post van de rijksluchtvaart- d'enst enige rondjes moeten draaien ten behoeve van de instructie bij de bat terij. Ook voor de opleiding van perso neel bij ons reeds bestaande lichte lucht doelgeschut (60 schoten per minuut tot een hoogte van 1500 meter), waarvoor onder meer officieren van de veldartil lerie worden omgeschoold in Schalkhaar. Is dat van zeer grote waarde Bij alle oefening mag er intussen geen schot wor den afgevuurd met de reusachtige ka nonnen. die nu daar op het terrein bui ten Deventer ziin opgesteld. Schieten zal men alleen daar kunnen waar geen i vaar bestaat dat steden of dorpen wor- ïén getroffen. Nederland biedt in dat opzicht weinig mogelijkheden. Daarom zal men op 15 Juli naar Den Helder gaan om daar te schieten op vliegtuigen boven zee. of juister gezegd: op een soort ballon, welke door elk toe stel aan een 1200 meter lange kabel zal worden meegesleept Als de organisatie van het „luchtdoel artillerie-centrum" eenmaal op poten staat, zal men onder de staf. te Deven ter. drie afdelingen hebben: a Een ad ministratieve in het. barakkenkamp Schalkhaar, b. Een kanonierafdeling, te Wezep, waar de troepen hun eerste op leiding ontvangen, c. De schoolafdeling onder commando van luitenant-kolonel M, C. Kok, in de Westenberg-kazerne te Schalkhaar, die zal bestaan uit een school- en drie kad/"batterijen. De taak van deze schoolafdeling zal zijn: oplei ding tot reserve-officier, herscholing en omscholing van officier-opleiding van beroepsonderofficieren tot opperwacht meester-instructeur, opleiding van dienstplichtigen tot beroepswachtmees ter. herscholing en omscholing van on derofficieren. opleiding tot dienstplich tig onderofficier, motortechnische vor ming van dienstplichtige onderofficieren en opleiding in de verbindingsdienst. Congres ex-politieke gevangenen. De vierde zitting voor gedelegeerden van het congres der Ned. Vereniging van ex-politieke gevangenen te Apel doorn had als eerste agendapunt de be spreking van de practische samenwer king met de Stichting 194045. welke zeer veel verbeterd bleek te zijn en in de toekomst nog nauwer zal worden. Bij de verkiezingen werd de algemene voorzitter, mr B. H. Stomps, bij accla matie herkozen. Alle overige leden van het hoofdbe stuur werden herkozen, met uitzonde ring van de heer Th. Verhagen te Sit- tard. In deze en de drie reeds eerder ontstane vacatures: N. A. Mourer. mevr. B. van den MuyzenbergWillemse en mevr. J. GrandiaSmits werden geko zen de heren J Immink, Amsterdam, H. T. Buis. Hengelo, J. Oortmans, Sittard en mevr. ten Kate, Almelo. De redacteur van het orgaan, de heer K. R. van Staal, werd herbenoemd. Als tijdstip voor het volgende congres, dat in 1950 te 's-Gravenhage zal worden gehouden, werd einde Juni. begin Juli vastgesteld. Ds wisselvlag, die ieder jaar wordt uitgereikt aan de afdeling, welke in het afgelopen verenigingsjaar zich de groot ste verdiensten heeft verworven, werd aan Amsterdam overgedragen. MINISTER STIKKER TE LUXEMBURG. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken mr D. U. Stikker en de Nederlandse ambassadeur te Brussel, baron van Harlnxma thoe Slooten, zijn in Luxemburg aangekomen, waar zij zul len deelnemen aan de bijeenkomst van mm'sters van Buitenlandse Zaken der landen van het Pact van Brussel, die hedenmiddag zal worden geopend. Deze bijeenkomsten worden om de drie maan den gehouden. De agenda van de conferentie te Lux emburg wordt geheim gehouden. NEDERLANDS AMATEUR TONEEL OP HOGER PLAN. In een te Utrecht gehouden vergade ring van de Algemene raad der Neder landse Amateur Toneel Unie (Natu) heeft de voorzitter, mr P. Cleveringa uit Leiden, enkele mededelingen ge daan. Ten aanzien van de vorming van een landelijke toneelbibliotheek kon worden meegedeeld, dat hiervoor uit het Prins Bernhardfonds een bedrag van f 18.000— ter beschikking is ge steld, te verdelen over enige jaren. De dan gevormde bibliotheek zal in eigen dom overgaan aan de Natu en de K.W.A., de organisatie van Katholieke amateur-toneelspelers. Met van de re gering ontvangen subsidie ad f. 7000 werd geheel besteed aan het scholings- werk en de bibliotheek. Voor het lo pende jaar werd een subsidie verleend van f. 8000.Voor 1950 is een rijks subsidie van f. 10 000in uitzicht ge steld. Men wil de arbeid van de Natu nog meer ontplooien. Een commissie werd benoemd om de financiële moge lijkheden in dit verband te onderzoe ken. In enige vacatures in het hoofd bestuur werd voorzien door de verkie zing van de heren dr P. de Vletter (Den Haag), J. Kok (Hoogezand), mr H Meiboom (Diever) en J. Glas (Enkhui zen). Het congres van de Natu zal In 1950 te Den Haag worden gehouden. Dit jaar wordt in Hengelo gecongresseerd. HOLLAND FESTIVAL 1949. In het kader van het Holland Festival 1949 werd gisteravond ln het Concert gebouw te Amsterdam het eerste con cert gegeven door het Concertgebouw orkest, onder leiding van Pierre Mon te ux. Het programma was gewijd aan wer ken van Franse componisten. Hector Berlioz' ouverture „Lecorsaire", gevolgd door de Symphonic in Bes gr. terts van Ernest Chausson. Met Igor Strawinsky's Petrouchka werd de avond besloten. De grote zaal van het Concertgebouw was tot de laatste plaats bezet. Aan het slot werd Monteux een geest driftige ovatie gebracht, waarin de diri gent het gehele orkest liet delen. INBRAAK TE KATWIJK. Gisteren werd door de Officier 'van Justitie 3 jaar geelst tegen de Rotter dammers De K. en De B.. die bü de inbraak in het distributiekantoor te Ka- wijk aan Zee door de politie op heter daad werden betrapt. (Foto Van Rijn. Katwijk aan Zee). Verwrongen hing de bascule van de Rijnbrug in Katwijk gisteren na het onfortuinlijke doorbranden van een der stan gen, waarmede zij aan de klap bevestigd was. in de lucht. Onmiddellijk werd aan de firma Zitman te Leiden opge dragen. de aangerichte verwoesting zo spoedig mogeliik te herstellen, en gistermiddag was men er reeds in geslaagd, de klap van de brug weer in normale conditie te krijgen, waardoor het wegverkeer weer doorgang vinden kon. Het verkeer te water blijft voorlopig echter gestremd, aangezien de brug niet meer geopend kan worden alvorens het herstel Is vol tooid. Hoeveel tiid dit vergen zal valt moeilijk te voorzien. Ook de definitieve schade is nog niet vast te stellen. Het voet en rijwielverkeer vond gisteren olaats over de trambrug. Daarbij deed zich nog het geval voor dat een tram, die moest afremmen voor een voetganger, de overzijde van de brug. waarboven zich geen voedingsdraad bevindt, niet halen kon. Er moest een auto aan te pas komen ,om de tram van de brug te slepen. Een in de Sleutelstad en ook vèr daarbuiten bekend en algemeen ge acht ingezetene bereikte gisteren de leef tiid van 70 j.: mr P. E. Briët. advocaat en procureur, die stad, gewest en land in onderscheidene functies heeft ge diend en die ook heden ten dage o.a. als advocaat der gemeente, in het wel en wee van Leiden en haar bevolking nog grote belangstelling toont. Op zün nadrukkelijk verzoek hebben wij over het bereiken van deze mijlpaal .der sterken" gezwegen, doch na dit tijdstip vonden wij mr Briët bereid ons een kort onderhoud toe te staan. En waarover zou het daarbij anders gaan dan over de stad. waarvan hij al bijna 60 jaar inwoner Is? Ofschoon geen Lei- Werk zal nog 4 jaar duren! Dag ln, dag uit is een groep van 50 onverschrokken jonge kerels werkzaam langs het Noordzeestrand. Deze groep, de „Khatie mine party", een onderdeel van de Mijnenopruimingsdlenst, „kamt" een strook van ongeveer 1 km. breedte uit, waarin de Duitsers de zogenaamde „khatiemijnen" anti invasiemijnen, leg den. De khatiemijn bestaat uit een beton nen blok dat een halve ton weegt. In het blok is een gat waarin de springlading is gelegd. Op het blok is een ijzeren driepoot gezet, waarop de stoothoorn staat, die de lading in het blok tot ont springen moet brengen, In totaal is de mijn ïilus-minus 2 meter hoog. De Duit sers legden deze mijnen op een diepte van 4 tot 7 meter. Kort na de oorlog werd een begin gemaakt met het oprui men van deze khatiemijnen, waarvan er ongeveer 10.000 langs de kust van Zeeuws Vlaanderen tot Ameland lagen. Toen werkte de „khatie mine party" met meerdere groepen en in bijna drie jaar werden 8000 khatiemijnen onscha delijk gemaakt. In Januari 1948 begon de tegenwoordige groep van 50 man haar werk en sindsdien zijn al weer 600 khatiemijnen geruimd, waarvan over 'n strook van 500 meter ter weerszijden van de gestrande C. A. Banck alleen al 11. Nu werkt de groep tussen Bloemen- daal en IJmuiden hoofdzakelijk in op dracht van Waterstaat. Waterstaat heeft bepaalde stukken afgebakend, die naar belangrijkheid geconfronteerd moeten worden, want in werkelijkheid werkt de KM.P, nu als controle-apparaat. In de loop der jaren is namelijk een groot aantal van deze mijnen verzand en zo nu en dan komen deze door het ver schuiven van de zandbanken weer vrij. HOE DE MIJNEN WORDEN OPGERUIMD. De K.M.P, maakt voor het ruimen j van de khatiemijnen gebruik van Ame rikaanse rubberboten, die door hun I elasticiteit geen invloed hebben op de stoothoorn. Werkte men met vletten dan zou stellig meermalen voorkomen, dat een vlet op een mijn zou stoten, die soms vlak onder de oppervlakte van de zee liggen en vlet met bemanning zou onherroepelijk in de lucht vliegen. Van het strand varen twee rubberboten door de branding en keren na een kilometer terug. Beide boten hebben een sleeplijn, die verbonden met elastisch draad, over de bodem wordt gesleept. Alles wat de sleeplijn op de bodem van de zee ont moet, wordt onmiddellijk verankerd met een boei. Zijn op een bepaald ge deelte een tiental boelen „uitgezet", dan komen de duikers in actie. Deze duikers zijn gekleed in zogenaamde „P-pakken", die veel lijken op de pakken van de „kikkermannen". De duiker onderzoekt waaruit de vangst bestaat. Blijkt een khatiemijn verankerd, dan wordt een springlading van 20 kg. hexonite naast stroomstoot wordt de mijn, van een stroomboot wordt de mijn, van een plaats op veilige afstand, opgeblazen. Heel vaak worden de stukken beton en ijzer dan tot ver op het strand geslin gerd. Iedere dag, zomer en winter werkt de groep en pas als de temperatuur 5 gra den Celsius beneden nul is, wordt het werk stil gelegd. De samenwerking in de groep, die hoofdzakelijk uit zeemili ciens bestaat, is uitstekend en dat is in niet geringe mate te danken aan het feit, dat officieren en onderofficieren nuttig meewerken, bij de gevaarlijkste karweitjes altijd voorop gaan en zo het goede voorbeeld geven. Naar schatting zal deze groep nog vier jaar actief moeten blijven om de nog overgebleven khatiemijnen op te sporen en onschadelijk te maken. denaar van geboorte de heer Briët aanschouwde te Voorthuizen het eerste levenslicht kent hii onze stad en haar ingezetenen als weinig anderen: niet ln de eerste plaats uit hoofde van ziin drukke advocatenpractijk, doch in meer dere mate door de vele en velerlei func ties. welke hij in de loop der jaren in het openbare leven heeft bekleed. De heer Briët kwam reeds in 1890 naar Lelden toen ziin vader, wijlen ds W. Briët, als predikant naar de Ned. Herv. Gemeente een beroep aannam. Hij be zocht de school van wijlen de heer Mey- nen. vervolgens het Gymnasium en stu deerde daarna ln de rechtswetenschap pen. welke studie hij op 13 Mei 1902 af sloot door op stellingen te promoveren. In datzelfde jaar vestigde hij zich als advocaat en procureur in deze stad. ach tereenvolgens aan de Oude Vest 53. Steenschuur 14 en sinds 1922 aan het BINNENLAND De vroege kersen, voorlopers van de beroemde Meikersen zijn nu vol op aan de markt en deden ln de boomgaard voor particulieren een gulden de kilo. Woensdagmiddag vertrok uit Tand jong Prlok de „Kota Inten" met repa triërende militairen van de K.L.. het K.N.I.L., de marine en mariniers. In de afgelopen week heeft een felle brand gewoed ln de meubelopslagplaats van het Meubelhuls Martlnus ln de Steentllstraat te Groningen. De brand weer kon de belendende panden be houden. BUITENLAND De organisatie van werkgevers ln de Industrie ln Italië heeft de onderhande lingen over lonen en arbeidsvoorwaarden met het door de communisten gelelde al gemene vakverbond afgebroken Deze vakbond heeft gedreigd een alge mene staking uit te roepen Indien de be sprekingen zouden mislukken. België heeft als derde land de rati ficatie van het Noordatlantisch pact op het Amerikaanse departement van buiten landse zaken gedeponeerd Dit ls reed» eerder gedaan door Canada (3 Mei) en Engeland (7 Juni). De Veiligheidsraad ls bijeen gekomen om de verzoeken om lidmaatschap der VN van Albanië. Mongolië, het Hasjemle- tlsche koninkrijk, Eire, Portugal, Honga rije, Finland, Oostenrijk en Ceylon weder ln overweging te nemen. Een Nederlands een-motorlg les- vllegtulg van de N V. Nederlandse vlleg- tuigenfabrlek Fokker te Amsterdam, type S 11. dat ter beschikking van de Zweedse luchtmacht was gesteld, ls ln Zweden neergestort. Twee Zweedse piloten kwa men" om het leven. Het Amerikaanse departement voor het Leger heeft bekend gemaakt, dat een afzonderlijk opperbevel over de Ameri kaanse troepen ln Oostenrijk ls Ingesteld. BIJ een ontploffing ln een steen kolenmijn te Besquencourt ln het bekken van Doual zijn drie arbeiders om het leven gekomen. Het Amerikaanse Huls van Afgevaar digden heeft bi) handopsteken een wets ontwerp ter verhoging van de soldij der Amerikaanse troepen goedgekeurd. De verhoging loopt van 3 tot 37 Garry Davis kan zijn plan, ln Enge land van êen hellcoptere uit een toespraak te houden, niet ten uitvoer brengen, daar het door hem vhuvirde toestel moet deelnemen aan de bestrijding van de co loradokever ln Frankrijk, Sir William Thomas Bailey, voorma lig president van de Engelse vereniging van dagbladdirecteuren en directeur van de provinciale persorganisatie van West minster. ls op 76-Jarlge leeftijd te Londen overleden. Bijna 60 Jaar geleden was Balley krantenjongen. Het prlvéjacht van Hitler, thans door een Amerikaans Industrieel aange kocht en „Grille" gedoopt, ls te New York aangekomen. Onder de bemanning bevinden zich nog vier matrozen, die on der Hitler hebben gediend. Bij de Engelse stad Derby zal een modeldorp worden gebouwd mét hulzen, die speciaal voor oorlogsinvaliden bestemd zijn. De hulzen krijgen langzame .glooi ingen ln plaats van trappen. Een 14-jarlge grafschender, die ln het mauseleum te Sommerschenburg bij Marlenborn een lucifer aanstak om waar. devolle voorwerpen te vinden, die hij daar aanwezig vermoedde, verwekte brand. De uniform van de ln 1831 overleden veld maarschalk graaf August von Gnelsenau vatte vlam en het lijk was weldra geheel i verbrand. Het Duitse oppergerechtshof te Keu len heeft besloten, dat de afschaffing van de doodstraf ln Duitsland, te Bonn be paald ln artikel 102 van de .basiswet", terugwerkende kracht zal hebben. De provinciale raad van Transvaal I heeft met Ingang van 1 JuU het houden 1 van hondenwedrennen verboden. Mr P. E. Briët bereikte de „leeftijd der sterken". Rapenburg. Van 1921 tot 1927 was hii geassocieerd met mr C M. A. R. van Roy. die in laatstgenoemd jaar door een motorongeluk om het leven kwam daar na sinds geruime tijd met mr F. D. L. Gunning en sedert 1932 met mr dr N. G. Geelkerken. EEN BELANGRIJKE STAAT VAN DIENST. Tot de eerste sociale bemoeiingen van de heer Briët behoorde het secretariaat ener particuliere vereniging van vrijwil lige verzekering tegen werkloosheid, waarin werkgevers en werknemers nauw samenwerkten: later werd deze zorg overgenomen door de gemeente middels de stichting van een Gemeente-Werk- iozenfonds. waarvan de heer Briët voor zitter werd. totdat deze materie het voorwerp van staatszorg werd. Het se cretariaat van de Voogdijraad, dat hij van 1907 tot 1946 bekleedde, bracht hem in aanraking met schier alle geledingen der burgerij. In 1907 deed de heer Briët zijn intrede ln de politiek en kwam hii voor de A.R.-partij in de gemeenteraad, waarin hij onafgebroken tot 1919 zitting heeft gehad Gedurende de eerste we reldoorlog was hij voorts voorzitter van de Brandstoffencommissie en onder- voorz tter van het plaatselijk Steunco mité. In 1911 werd hii afgevaardigd naar de Prov. Staten van Zuid Holland, in welk college hij zitting had tot 1919 Na zich enkele jaren uit de politiek te heb ben teruggetrokken, betrad hii in 1923 opnieuw het politieke ccire'n en nam zitting In de Eerste Kamer der Staten Generaal, van welk college hl! ruim 23 laar deel uitmaakte. Van zün vele andere functies, welke hij in de loop der jaren heeft bekleed, noe men wij hier: curator van het Gymna sium (1925—1940). curator van de Uni versiteit (19281941), plaatsvervangend kantonrechter (ruim 25 jaar), voorzitter en thans nog president-commissaris van de Leidse Spaarbank lid van de Commis sie van Beroep voor de Ongevallen- en Ouderdomsverzekering. lid van de Raad van Toezicht en Discipline van de Orde van Advocaten, lid van het centraal col lege voor de Reclassering en lid van de voormalige Radioraad. Ook de Ned. Herv. Gemeente te dezer stede heeft hü in er schillende functies gediend. Zo was hij o.m. lid van het Prov. College van Toezicht op het beheer der kerkelijke goederea en fondsen en voorzitter van het College van Diaken, in welke kwa liteit hü medewerkte aan de stichting van het Kinderhuis Voordorp. Uit deze simpele vermelding blijkt overduidelijk, welk een belangrijke posi tie de heer Briët in het plaatselük leven heeft ingenomen en hoe hij op uiteen lopend terrein de gemeenschap heeft gediend. Wanneer de heer Briët zijn aandacht nog eens laat gaan over deze lange rij van maatschappelijke en politieke func ties. herinnert hii ons aan de interes sante processen, o.a. bli de onteigening voor de Stadhuisbouw en het eigendoms recht van de Molen De Valk. welke hü voor de gemeente heeft gevoerd. Ook gemeenten uit de omgeving riepen vele malen zijn advies in. KLEINSTE PROCES GING OM CENT. Het kleinste proces, dat mr Briët heeft gevoerd ging omVk cent! Hü trad toen op als verdediger van de tol baas aan de Haagse Schouw. Het ging daarbü om de vraag of deze man ge rechtigd was van een fietser 5 cent te ontvangen (een voetganger moest 2k cent betalen). Na een ingewikkelde pro cedure werd de tolbaas in het gelijk gesteld. De 2V6 cent behoefde niet te worden terugbetaald Uiteraard zün de herinneringen uit zün büna 40-jarige practük als secre taris van de Voagdyraad vele. „Hier heb ik de nood en diepe ellende, waar onder vele gezinnen veelal door eigen schuld gebukt gaan, wel zeer duidelük leren onderkennen, 't Gaf mü altyd een byzondere vreugde als ik iets voor deze gezinnen kon doen." MR BRIËT'S RAADSLIDMAAT SCHAP. Mr Briët, wiens herinneringen terug gaan tot burgemeester Was, vertelt ons dan hoe de Raad in zyn jonge jaren figuren als prof. Fockema Andrae, prof. Carpentier Alting, prof. Heeres en prof. Wilenboer in zün midden had. Goede, veelal boeiende herinneringen bewaart hü ook aan mannen als Van der Lip, Sytsma, Van Hamel, Botermans e.a., die in die tüd het bestuur van de ge meente vormden. WIJLEN BURGEMEESTER DE GIJ SELA AR MET EEN PIS TOOL IN DE RAAD. „Weet U, dat het een keer is voor gekomen, dat wülen burgemeester De Gyselaar, verborgen onder zyn jas, met eenpistool in de Raad verscheen? 't Was in de tüd (1918) toen in ons land allerlei revolutionnaire woeiingen de kop opstaken. Burgemeester De Güselaar, die voor de raadszitting „van zekere zyde" op de hoogte was gesteld, dat een „overval" op de raad zou plaats vinden, had het zekere voor het on zekere genomen en zich van een der- ge.yk wapen voorzien. Doch zieter gebeurae niets." Tenslotte vertelt ons de heer Briet nog iets over zyn Kamer iidmaatscnap, waarby ook tal van oud bekende na men ae revue passeren Hoezeer mr Briët de Leiase burgery kent moge tenslotte blyken uit een un lacing van oud-ougemeester Van de banae Bakhuyzen, die jaren geleden eens schertsenaerwüs opmerkte, dat wanneer ooit evenals na de Stad- huisorand van 192t) het bevolkings register aezer gemeente verloren mo~nt gaan, hy ae heer Briet met nog twee anaere stadgenoten tmej. D. C^ebergn en wylen ae heer P. A. Couvee) ln e-n kamer zou opsiuiten met de oporac.it dit register oe reconstrueren. l>e hew Van ae bande Bakhuyzen zeide by die gelegenheid er van overtuigd te zijn, dat zü het gezamenlük een heel eind zouden brengen Ofschoon aan het feit van zijn 70st. verjaardag geen ruchtbaarheid was ge geven, mocht de heer Briët gistere» van vele züden gelukwensen ia vangst nemen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2