C.H.U. van Katwijk nam drie jaar lang met een raadszetel te weinig genoegen! Maandag eindigt conferentie van Parijs WEER BERICHT De kerkstrijd in Tsjecho-Slowakije op hoogtepunt Samenstelling van de raad sinds 1946 onjuist maar wettig gesanctionneerd 88ste Jaargang VRIJDAG 17 JUNI 1949 00 No. 26719 LEIDSCH D^ecteur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Naar een modus vivendi. Gistermiddag zijn de vier ministers ran buitenlandse zaken opnieuw bij een gekomen. Na een pauze van een half uur. tijdens welke de ministers ach op hun bureaux in het Palais rose terug trokken, hervatten zij de middag- atting. die vijf uur en een kwartier in beslag nam. Wysjinsky verliet „enige zaal. Laat in de avond kwamen Laat in de avond kwamen kwamen zij wederom bijeen. Reuter meldt, dat Zondag wederom een geheime zitting gehouden zal worden, terwijl Maandag ce ministers in openbare vergadering bijeen zullen komen. In Franse klin gen liet men zich zeer optimistisch uit. Men zeide, dat „definitieve overeen komst" bereikt was over een „werk- overeenkomst" Inzake de kwestie-Ber- lijn en de handel tussen Oost en West. Over het Oostenrijkse vredesverdrag zouden goede vorderingen gemaakt zijn en nog slechts punten van minder be lang ter behandeling overblijven. De zit ting werd een half uur na middernacht beëindigd. Volgens welingelichte kringen is reeds besloten .dat Oostenrijk de grenzen van 1938 zal herkrijgen. De plaatsvervangers zouden opdracht ontvangen per 1 De cember een ontwerp-verdrag gereed te hebben. Een woordvoerder der Franse delegatie zelde, dat het debat over de sovjetrussische aanspraken op Duitse activa in Oostenrijk echter nog niet beëindigd was. Maandagmiddag werd vernomen, dat de ministers hun plaatsvervangers in Berlijn opdrachthebben gegeven van hun collectieve diensten gebruik te ma ken bij het zoeken van een oplossing voor de Berlynse spoorwegstaking, In de loop van gistermiddag antwoordde sir Kirkpatrick, de Britse secretaris generaal van buitenlandse zaken, op de vraag of er overeenstemming was be reikt „er is altijd wel iets, waarover men het eens wordt". Hedenochtend verlieten Bevin en Schu- man Parijs per trein voor bijwoning der conferentie van de West-Europese unie te Luxemburg. Een Amerikaanse woordvoerder zeide na afloop van de zitting nog. dat de bijeenkomst van Maandag de laatste van de conferentie zou zijn. He bestuur van de Franse socialisti sche partij heeft via de Franse rege ring een verzoek tot de ministers van buitenlandse zaken der grote vier ge richt om de kwestie-Griekenland op hun huidige conferentie te bespreken. In het verzoek wordt gezegd, dat Griekenland thans drie jaren van ter reur. gevangennemingen en burgeroor log kent en blijk heeft gegeven, dat het in hoofdzaak „zowel tegen het commu nisme als tegen het monarcho-fascisti- sche regiem" is. Het bestuur van de socialistische partij stelt het volgende voor: 1. Een staken van het vuren, 2. De vorming van een democratische regering „met uitsluiting van extremis tische elementen". 3. Algemene amnestie voor politieke gevangenen. 4. Vrije verkiezingen onder interna tionaal toezicht. Bij de Brandenburger Tor. die op de grens ligt van de Russische en Britse sector, is het onder gewone omstandig heden een drukte van belang. Door de stakingen is het echter ook op dit verkeerspunt zo stil als in een klein dorpje op Zondag. Een luchtfoto van de Bran denburger Tor met omgeving. Britse Zondagsstaking bij spoorwegen eindigt De vertegenwoordigers van de Britse spoormannen, die vijf achtereenvolgen de Zondagen gestaakt hebben, hebben besloten het komende weekeinde nor maal door te werken. Zij dreigden echter hun staking te zullen hervatten als de nieuwe dienst regeling, die het onmogelijk maakt, dat locomotief-personeel elke nacht thuis door kan brengen, niet wordt gewijzigd De conferentie heeft met kleine meer derheid besloten de vier jaar oude reso lutie, dat zij in beginsel tegen alle nachtverblijf buitenshuis is, nietig te verklaren. Zij heeft daarom het bestuur van het vakverbond opgedragen te onderhande len over zodanige wijzigingen in de dienstrooster, dat het locomotief-per- foneel niet meer dan nodig is elders dan thuis hoeft te slapen. ISRAELISCH-SYRISCHE WAPEN STILSTANDSBESPREKINGEN HERVAT. Na het afbreken der wapenstilstands besprekingen, een maand geleden, zijn gedelegeerden van Israël en Syrië in niemandsland in Noord-Gallilea, bij een gekomen, om deze te hervatten. De gedelegeerden bespraken een nieuw voorstel van de vroegere bemiddelaar der V.N., dr Bunche, om de betwiste gebieden in Noord-Palestina te demili tariseren. NIEUW STRAALVLIEGTUIG. Het Amerikaanse leger zal proeven doen met ee:i nieuw straalvliegtuig van de maatschappij „Consolidated Vultee Aircraft'De Amerikaanse fabriek meldt, dat dit Lieuwe vliegtuig een vliegende vleugel is, waarvan de vorm doet denken aan de punt van een pijl. Het draagt de naam van „vliegende Delta-vleugel" of „F 92" Volgens de fsbriek is dit toestel bestemd om het prototype te worden van alle supersoni sche vliegtuigen en zal het een revolutie teweeg brengen in de na-oorlogse vlieg tuigbouw. WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot Zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking maar overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Noord. Aanhoudend koud weer. (Opgemaakt te 10 uur). 18 JUNI Zon op: 4.19 uur: onder: 21.03 uur. Maan op: 1.00 uur; onder: 12.27 uur. (L.K.). Hoog water te Katwijk te 7.48 en 20.17 uur. -it nummer bestaat uit zes pagina's Naar een tweede zaak Mindszenty Voor het paleis van aartsbisschop Josef Beran te Praag zijn politieagen ten geplaatst en de kanselier van zijn bureau en een priester zijn gevangen genomen. De aartsbisschop, die onlangs de be sprekingen heeft afgebroken met de Tsjechische regering, is door deze maat regel gebonden in zijn paleis te blijven. Volgens betrouwbare bronnen heeft hij ook geen poging gedaan om de vlucht te nemen. Tien politieagenten verschenen ten paleize en vroegen de sleutels van de consistorie, terwijl de aartsbisschop met enige bisschoppen aan de lunch zat. Vervolgens werden door de politie door het hele gebouw posten uitgezet en stelden zij een onderzoek in in de consistorie. Naar verluidt heeft de po litie thans ook een onderzoek ingesteld in de studeerkamer van de aartsbis schop. waarbij alle papieren en docu menten nauwkeurig onderzocht wer den. Toen de politie Woensdag arriveerde en om de sleutels van de consistorie vroeg, heeft Beran ze na enig aarzelen overhandigd. Het onderzoek duurde tot laat in de nacht. Gisteren stond een agent, gewapend met een tommygun op wacht aan de ingang van het paleis. United Press trachtte verschillende malen telefonisch verbinding te krijgen met het paleis, maar er werd niet ge antwoord. In deze gebeurtenis vindt de steeds toenemende spanning tussen kerk en staat haar climax. Vorige week deelde het nieuwe blad dat door de regering opgericht werd Albanië weigert samenwerking met Balkancommissie Albanië heeft in een brief aan de se cretaris-generaal der VN. Trygve Lie. de pogingen van de VN om de betrekkin gen Van Albanië met Griekenland te verbeteren, afgewezen en de gehele schuld voor de breuk tussen beide lan den op „de regering van Athene" ge schoven. Verklaard wordt, dat de rege ring van Athene voortgaat met provoca ties te land. ter 2ee en in de lucht en Griekse functionarissen „bedreigingen uitten en belachelijke eisen stelden tesen de territoriale integriteit en onaf- hankeUikheid van Albanië" De brief be vestigt het Albanesp standpunt dat de Balkancommissie der VN „in strijd is met het handvest" en de „vijandelijke en agressieve oolitiek van de regering van Athene" steunt De Albanese rege ring kon hierdoor onmogelijk met de commissie samenwerken. voor de geestelijkheid mede dat in alle seminaria politieke leerkrachten zouden worden aangesteld. Op 10 Juni werd aangekondigd dat zich een groep geestelijken verzameld hadden die de regering ondersteunden. Sinds die dag staan in alle kranten dagelijks grote lijsten van namen van geestelijken die hun handtekening ge plaatst hebben onder een document, waarin zij hun instemming betuigen met deze groep. Tot nu toe hebben reeds 600 geestelijken hun handteke ning geplaatst. Volgens de pers zouden eveneens vele zakenlieden en niet kerkelijke organi satie een verzoek bij de aartsbisschop hebben ingediend een overeenstemming te treffen met de staat. Waarnemers zijn van mening dat de regering tot de jongste stappen is over gegaan om op deze wijze te verhinde ren dat de aartsbisschop maatregelen kan treffen om de regeringscampagne tegen te gaan. Naar verluidt hebben vele geestelijken de aartsbisschop er van verwittigd dat zij de proregerings verklaring hebben ondertekend tegen him wil. Een week geleden werd dr Antonin Mandl de secretaris van de ker kelijke actie, gearresteerd. HET COMMUNISME IN OOST EUROPA. In de jongste editie van het tijd schrift „American Perspective", dat door de stichting voor buitenlandse zaken wordt uitgegeven, schrijft Con- stantin Fotitsj, vroeger Joegoslavisch ambassadeur te Washington, dat de Oost-Europese landen kunnen worden bevrijd zonder algemene oorlog en vernietiging". Indien de volken van deze landen zouden weten, dat zij van Amerikaanse economische hulp verzekerd kunnen zijn, zullen de interne nationalistische krachten de communistische regeringen ondermijnen, aldus Fotitsj. Hij waar schuwde tegen het zogenaamde „natio nale communisme" en zeide, dat Tito in oppositie tegen de Kominform is ge komen onder dwang van de toenemen de weerstand tegen het communistische regime in Joego-Slavië. TRUMAN'S PERSCONFERENTIE Op zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman de huidige rage van spionnage-onderzoek „na-oor logse hysterie" genoemd. Dit doet zich na elke oorlog voor, maar verdwijnt wel weer, aldus Truman. Hij zou zijn be stuur „zuiveren" van elke functionaris die bij de „anti-communistische hyste rie" betrokken zou raken. Truman beschouwt de huidige werk loosheid niet als critiek. Binnen drie of vier weken zou het congres hierover een economisch rapport ontvangen. Drie Jaar lang. sinds de laatste raadsverkiezingen in 1946, heeft Kat- <wyks gemeenteraad gewerkt en gezwoegd in een.... onjuiste samenstel ling. Katwijks vroede vaderen, zelfs weledelgestrenge raadsleden, partijbe sturen, officiële instellingen en hogere instanties in de Residentie hebben het niet bevroed! Wat immers is het geval? Katwijks raad is drie jaar actief geweest in de volgende samenstelling, indertijd vastgesteld door het Hoofdstembureau: CHU (K. aan Zee) 8. AR 3. P.v.d.A. 2. CHU <K. a. d. Rijn) 1. SGP 1. KVP 1 en Gem. Belang 1 zetel. Een totaal van 17 leden derhalve. Bij het inzien van de resultaten van de verkiezingen in 1946 teneinde ons voor te bereiden op te verwach ten wijzigingen, werd het ons echter plotseling duidelijk, op grond van de uitgebrachte stemmen in 1946, dat deze zetelverdeling onjuist was: de CHU (K. a. Zee) verdiende op grond der verkregen stemmen niet 8 maar 9 zetels. De KVP had. omdat deze zetel ergens vandaan moest komen, en de KVP voor dit offer wettelijk in aanmerking kwam. in het geheel geen recht op een zetel! Een hele raadsfractie te veel!!! Artikel lOOd Kieswet vergeten] De zetelverdeling in Katwijks raad vond geheel plaats volgens de gangbare en voorgeschreven bepalingenmet de beperking, dat in de kieswet een slechts zelden gehanteerde bepaling voorkomt, die ln het uitzonderingsge val, wat thans blijkt dat de raadsver kiezingen in Kaw{jk in 1946 vormden, toegepast had behoren te worden. Plaatselijke autoriteiten, kiesvereni gingen, en ook, wij bekennen schuld, onze eigen ..verkiezingsdeskundigen" sliepen .gelijk ook Homerus wel eens sliep. Dit zelden in aanmerking komen de artikel werd niet toegepast, en drie jaar lang regeerde in Katwijk een on juist samengestelde raad. Artikel lOOd van de Kieswet zegt, dat een lijst, welke de absolute meerder heid van de geldige stemmen bij een raadsverkiezing krijgt, een zetel extra krijgt toegewezen, wanneer zij na de laatste restzetelverdeling niet over 'n absolute zetelmeerderheid in de raad beschikt. Zulks gaat ten koste van de lijst, aan welke de laatste restzetel werd toegekend. Over het algemeen komt het niet voor, dat op één lijst de absolute meer derheid (meer dan de helft) der gel dige stemmen wordt verenigd, terwijl deze partij bij de normale berekening der zetelverdeling niet een absolute ze telmeerderheid zou verkrijgen. De rest zetelverdeling kan echter zeer merk waardige resultaten ten gevolge heb ben, zodat een lijst, waarop meer dan de helft van de stemmen werd ver enigd, nog niet de helft der zetels toe gewezen krijgt. Zulk een uitzonderlijk geval deed zich voor'bij de raadsverkiezingen in Kat wijk in 1946. De Chr. Hist. Unie Kat wijk aan Zee verenigde 3993 stemmen op haar lijst bü een totaal van 7943 geldige stemmen. Dit betekende een absolute meerderheid. De zetelverde ling volgens de geldende normen bracht de CHU K. a. Zee slechts tot 8 zetels van de 17, hetgeen niet de absolute meerderheid betekende. Der halve diende volgens art. 100 d van de Kieswet een extra zetel aan deze lijst te worden toegekend ten koste van de party welke de laatste rest zetel toebedeeld kreeg, d.w.z. de KVP. De AR was voor deze vermindering in aanmerking gekomeij, indien de KVP niet 63 stemmen had verloren aan de „Vrye Katholieke lijst". Deze uitzonderingsbepaling is niet toege past, en daardoor heeft Katwüks raad drie jaar lang in een onjuiste Minister Van Maarseveen naar Indonesië. „REALISTISCH AAN DE OPTIMISTISCHE KANT". Voor zijn vertrek naar Indonesië per K.L.M.-iynfoestel stond de nieuwbe noemde minister van Overzeese Ge biedsdelen in het restaurant op Schiphol de pers te woord. „Mijn reis heeft geen andere bedoe ling, zo zeide hij, dan my te oriënteren over de toestand in de Oost. Ik biyf twee en een halve week weg. Ik zou wel lan ger willen, doch dat is niet mogelijk in verband met de aanstaande Rondetafel conferentie en de voorbereidende werk zaamheden". „Denkt u, dat het republikeinse ge zag groot genoeg is om tot staking van de vyandeiykheden te komen?" „Ik ben noch te optimistisch noch te pessimistisch. Ik ben realistisch aan de optimistische kant". In „De Vrye Pers" te Surabaja zou gestaan hebben, dat de Nederlandse re gering misschien wel bereid was, de Rondetafel-conferentie te laten door gaan zelfs als de order „Staakt het vu ren" niet geheel bevredigend werd na gestreefd. Hiernaar gevraagd, antwoord de minister Van Maarseveen: ,.wy zUn realistisch. Ik kan niet aannemen, dat dit het standpunt van de regering zou zyn. Het zou niet wel aangaan, te con fereren als 't schieten voortgang vindt". Over de luchtvaartverbinding met In donesië via India wenste de minister zich niet uit te laten. HU achtte dit een delicate kwestie, waarover voorlopig beter gezwegen kan worden. Dit is de tweede luchtreis van de mi nister. Hy is nog nooit eerder in de Oost geweest. De minister wordt vergezeld door drie adviseurs: dr Idenburg. rar Van der Valk en kolonel Van Gullk. STAKING IN AUSTRALISCHE MIJNEN AANGEKONDIGD. Bij stemming heeft een meerderheid van tien tegen een van de Australische mijnwerkers zich uiteesnroken voor het beginnen van een staking over het ge hele land op 27 Juni a.s. Het stemmen geschiedde op protestvercaderingen. die ondanks verbod van het steenkooHnhu- naal werden gehouden na het vastlopen van onderhandelingen over lonen en arbeidsvoorwaarden samenstelling de scepter over Kat- wyk gezwaaid. Onjuiste, echter niet onwettige sa menstelling. Volgens wetteiyk voor schrift kunnen na de officiële vaststel ling van de uitslag der raadsverkiezin gen bezwaren worden Ingebracht bin nen een bepaalde termijn. Dit nu is Indertijd niet geschied, zodat de on juiste samenstelling van de Raad daar mede werd gesanctionneerd. De thans door ons gedane ontdekking behoeft dus geen Katwyker te verontrusten: alle door de onjuist samengestelde Raad genomen besluiten zijn wettig, en ook deze onthulling heeft niet meer zin, dan het constateren van 'n merkwaar dige bijzonderheid, waartoe deze ver- Artikel lOOd van de Kieswet „Indien door toepassing van arti kel 100c aan eene lyst, die de vol strekte meerderheid der uitge brachte geldige stemmen heeft verkregen, een aantal plaatsen is toegekend kleiner dan de volstrek te meerderheid van het aantal te vervullen plaatsen, wordt aan de ze lijst alsnog één plaats toegekend en vervalt daartegenover één plaats, toegekend aan de lyst, die voor het kleinste overschot eene plaats heeft ontvangen. Indien twee of meer ïysten voor hetzelf de kleinste overschot eene plaats hebben ontvangen, beslist het lot". (Het artikel 100c waarnaar ver wezen wordt, schrijft de restzetel- verdeling voor voor gemeenten met minder dan 20.000 inwoners, geiyk Katwyk in 1946). kiezingstijd en verkiezingsroes de men sen nu eenmaal schynt te moeten ver leiden. Toen wij onze eerste vermoedens kre gen, zochten wij nog geruime tijd naar een mogelijke oplossing, die de Juist heid van de huidige samenstelling zou aantonen. Zouden de cijfers kloppen? Zij deden het, op drieërlei wijze. Zou het aantal inwoners van beneden 20.000 (ten tijde van de verkiezingen in 1946) een rol spelen? Zeker, juist het blijven beneden deze grens maakte toepassing van de uitzonderingsbepaling mogelijk. Juist daarom was de thans aangehou den samenstelling fout! Was het niet mogelijk, dat lystverbinding van CH Zee en CH Ryn het probleem oploste? Deze lijsten beschikten immers samen over 9 stemmen, d.w.z. een absolute zeielmeerderheid? Neen, lystverbinding bleek wettelijk onmogelijk in een ge meente met minder dan 20.000 inwo ners, gelijk Katwyk toen was. Neen, er is slechts één conclusie mo gelijk. v/elke ons bevestigd werd door in alleryl om advies gevraagde Instan ties: De CHU van Katwijk aan Zee nam drie jaar lang, onbewust, genoegen met een raadszetel te weinig. En de KVP deed even onbewust, drie Jaar lang haar stem in Katwijks raadscol- lege horen! Heeft deze foutieve samenstelling van ae Raad bUzondere gevolgen gehad? Neen, zekei niet, aangezien de CH door de ene zetel van Katwijk aan den Rijn toch reeas eer. absolute meerderheid in de Raad vertegenwoordigde. In principiële kwesties vormden de Prot. groepen toch een overweldigende meerderheid, in niet-principiële kwes ties. waar dus sterker het persoonlijk oordeel sprak, is één persoonswijziging in een college van 17 hoofden meestal niet overbelangrijk. Daarom: erg gewichtig is het niet, maar toch? Hoogstmerkwaardig ln leder geval. Wat denkt U nu, wanneer U ergëns een k.eine zetelverschuiving of een stationnaire toestand ziet? Nou ja, de party van Pieterse zal wel gezegd hebben: „Ga jij daar maar zitten, want anders hebben de Jansens zo weinig te zeggen!" De Van Dongens zijn en blijven weg. BESLUIT VAN ROTTERDAMSE GEMEENTERAAD. In de Rotterdamse Raad is gisteren uitvoerig gedebatteerd over de ^schil derijen van Kees van Dongen, welke de vorige week uit de tentoonstelling in het museum Boymans zyn verwy- cerd. Een motie van de heer Goudkuil (C.P.N.), waarin het college werd ge vraagd de expositie weer te doen completeren werd verworpen met 31 tegen 10 stemmen (C.P.N, en V.V.D. voor). Een motie-Donker (P.v.d.A.), waarin B. en W. werden uitgenodigd, deze zaak opnieuw in overweging te nemen, daarbij, voor zover nodig, re kening houdend met de belangen van de jeugd, onderging hetzelfde lot met 26 tegen 15 stemmen (voor: een lid van de V.V.D. en nagenoeg alle leden van de P.v.d.A.). Onveilig Indonesië. WEER 17 DODEN! Op 13 Juni is de laatste trein van Kroja naar Punvokerto, drie KM. ten Zuiden van laatstgenoemde plaats ge durende een half uur door een bende beschoten, nadat de locomotief was omgekanteld tegen een barricade, welke door de bende op de baan was aange bracht- Er werden 8 reizigers, de sta tionschef van Kroja en drie agenten van de trelnbewaking gedood en vele anderen gewond, aldus meldt de cor respondent van Aneta te Purwokerto. Een naby Ponorogo (Oost-Java) pa trouillerende politiejeep werd door een bende beschoten. De vyf inzittenden weraen gedood. GESCHENKZENDINGEN NAAR AMERIKA. De centrale dienst voor in- en uit voer vestigt de aandacht op de in de Verenigde Staten van Amerika gelden de beperkende bepalingen voor invoer van gechenkzendingen, welke voedings- en/of genotmiddelen bevatten. Producten, die ingevolge deze bema lingen niet mogen worden ingevoerd, zoals vleeswaren en alcoholhoudende dranken, worden by ontvangst aldaar als regel door de douane opgehouden en in sommige gevallen vernietigd. Ter voorkoming van teleurstellingen wordt belanghebbenden aangeraden zich, alvorens geschenken naar Ameri ka te verzenden (e.v.t. als postpakket) of mede te nemen, er van te vergewis sen, dat de producten in Amerika wor den toegelaten. Het feit, dat voor een zending een uitvoerdeviezenvergunning van of van wege de centrale dienst voor in- en uitvoer Is verkregen, biedt daarvoor geen enkele zekerheid. AMERIKAANSE AIRBORNE DIVISIE BEZOCHT NIJMEGEN. Gistermiddag bracht een klein gezel schap van de 101e Airborne Division uit Amerika een kort bezoek aan Nij megen. Op het stadhuis werden de gas ten ontvangen door het dageiyks be stuur der gemeente en diverse autori teiten, waarna de burgemeester. mrCh. Hustinx hen op harteiyke wyze tos- sprak. Mrs Owens sprak, mede namens de Amerikaanse gasten, harteiyke dank woorden, ook namens haar echtgenoot, die tydens de stryd in Nederland was gesneuveld. Amerika, zo zei zy, is zeer dankbaar voor de hartehjkheid. welke het mag ondervinden van Nijmegen en van de Nederlandse bevolking. BIJZETTING SYMBOLISCHE URN VAN BUCIIENWALD. De dienst identificatie en berging heeft kort geleden uit Duitsland over gebracht een symbolische urn, bevat tende een gedeelte van de as van in Buchenwald veraste Nederlanders en deze urn overgedragen aan de Oorlogs gravenstichting. Deze stichting heeft het voornemen op 14 Juli as. de urn te doen byzetten in de rouwkapel op de centrale be graafplaats der Oorlogsgravenstichting te Loenen (Veluwe). Wegens gebrek aan gegevens is het de stichting niet mogeiyk de nabe staanden en ex-Buchenwalders tot by- woning dezer plechtigheid uit te nodi gen. Hun wordt echter verzocht, indien zy daarby tegenwoordig wensen te zyn, zich tot het bekomen van een uitnodi ging te wenden tot het secretariaat der Oorlogsgravenstichting. Nieuwe Park laan 14 te 's-Gravenhage. SOLDAAT BIJ OEFENING GEDOOD. Bij een oefening op de Leusderheide nabij Amersfoort is de 19-jarige soldaat Piet Pannekeet uit Alkmaar, die diende bij het regiment grenadiers te Amers foort. door een 2gn. losse oefenpatroon, die op 4 meter afstand van hem werd afgeschoten in zijn buik geraakt. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis de Lichtenberg overgebracht. Enkele uren daarna is hy overleden. De nieuwe H.V.K., A. H. J. Lovink. lede in aauve -ne o v/,r oc wa .rneicend epercommandant. generaal-maioor B. C. Buurman van Vre°den en de picis- comman^ant luitenant-kolonel B. P. de Vries, een krans op het graf van gene raal S. H, Spoor.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1