Duitse kustvaarder voor Wassenaarse Slag in moeilijkheden Minister Schokking acht samenwerking der krijgsmachten noodzakelijk Weer een „zeer geheime" zitting te Parijs WEERBERICHT Met zware slagzij in Hoek van Holland binnengebracht Help repatriërenden aan werk 88ste Jaargang MAANDAG 13 JUNI 1949 00 No. 26715. LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red. ?1507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Aparte besprekingen met Wysjinksky De vergadering van de vier minis ters van Buitenlandse Zaken is Zater dag in een geheime bijeenkomst voort gezet om. zoals waarnemers menen, de zakelijke bespreking van een plan voor een regeling te Berlijn te hervatten. Na de besloten vergadering, die an derhalf uur duurde, werd bekend ge- maakt, dat de ministers eerst morgen opnieuw bijeen zullen komen. De openbare zitting duurde vier uur en een kwartier. Waarnemers ter conferentie verklaar den in toenemende mate tot de over tuiging te geraken, dat achter de klaar blijkelijke besluiteloosheid plannen zijn gemaakt om in Berlijn een regeling te bereiken, gebaseerd op wederzijdse to lerantie. De verrassende loop van de vergade ring volgt op een aantal officieuze par ticuliere besprekingen tussen alle vier ministers. Van gezaghebbende zijde wordt het diner, dat Wysjinsky Zater dagavond met Acheson had, veel meer dar. een pure beleefdheidsgelegenheid genoemd. Ook Berin had Zaterdag in de Sov- jetrussische ambassade een officieuze bespreking van meer dan twee uur met Wysjinsky. In de besloten vergadering waren de ministers elk vergezeld van niet meer dan één adviseur en gezaghebbende Amerikaanse kringen noemden het de meest besloten zitting van de conferen tie. Na de openbare vergadering maak te een Sovjetrussische woordvoerder bekend, dat er geen beslissing was j. nomen over Wysjinsky's voorstel om 'n vredesverdrag voor Duitsland te ont werpen. De ministers werden het er over eens, dat men over het Duitse vredesverdrag was uitgepraat. Wysjinsky antwoordde op de critlek der Westelijke ministers op zijn voor- lel inzake een ontwerp-vredesverdrag voor Duitsland, nadat de Westelijke ministers hun bezwaren er tegen had den herhaald. Bevin had verklaard, dat men niet kon denken aan het terugtrekken van roepen uit Duitsland voordat er vol doende waarborgen waren tegen her nieuwde Duitse agressie. Acheson achtte de Russische voor tellen voor het terugtrekken van de bezettingstroepen uit Duitsland „wreed en misleidend", omdat zij de indruk wekten, dat de bezetting eerder zou kunnen eindigen dan de Russen wilden. Hij noemde Wysjinsky's verdediging van het voorstel de Raad van minis ters onwaardig. De Sovjet-voorstellen waren ..even vol propaganda als een hond vol vlooien. Eigenlijk zijn zij al leen maar vlooien en geen hond," zo zeide hij. De economische deskundigen van de r.er bezettende mogendheden zijn er te Berlijn Zaterdag en gisteren niet in geslaagd tot overeenstemming te ko men. De deskundigen hadden van de Raad van ministers te Parijs opdracht ge- Grote groepen stakende spoorwegman nen belegerden het onder Russische con trole staande hoofdbureau van de Reichsbahn in de Amerikaanse sector ran Berlijn. Enige stakers waren met revolvers in de hand het ■'ebcuw binneneedrong°n. Zij 'rokken daar portretten van Stalin van de muur. andere draaiden zij om. Voor de kamer waar besprekingen werden ge roerd tussen een afgevaardigde van de Duitse spoorwegen en Russische officie ren hielden zij stil en sommeerden de onderhandelaars de kamer te verlaten. Door leden van de Duitse politie en Rus sische officieren werden zij weer buiten net gebouw gezet. later afnemende bewolking. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte re- Een of motregen. Morgen overdag gelei delijk afnemendp bewo'king en overwe gend droog weer. Zwakke tot matige *ind tussen West en Noord. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 14 juni. Zon op: 4.19 uur; onder 21.01 uur. Maan op: 24 00 uur; onder: 7.27 uur (VM.) Hoogwater te Katwijk te 5.30 en 17.58 uur. :t nummer bestaat uit z:s pagina's. kregen voor heden de onderhandelingen over de uiteindelijke opheffing van de Berlynse blokkade te eindigen en op die datum rapport aan de ministers uit te brengen. Hedenmiddag zullen de deskundigen in de Britse sector van Berlijn opnieuw bijeenkomen. In een Brits communiqué werd be kend gemaakt, dat men ten aanzien van de vervoerkwestie geen overeen stemming had kunnen bereiken, omdat de Sovjet-autoriteiten de volledige con trole op het vervoer naar en van Ber lijn wilden behouden. Naar einde Berlijnse staking? Generaal-majoor Frank Howley, de Amerikaanse' commandant van Berlijn, heeft In een brief aan de onafhankelij ke vakverenigingsbond (UGO), die drie weken geleden het sein gaf tot de sta king der spoorweglieden in West-Ber lijn er namens de drie Westelijke com mandanten op aangedrongen, dat de stakers de door de onder Sovjetrussi sche controle staande spoorwegleiding aangeboden voorwaarden zouden aan vaarden. De Westelijke commandanten hebben de Westberlijnse autoriteiten gemachtigd boven de 60% van het loon. die het spoorwegbestuur in Westelijke marken wil uitbetalen, 15% der ver diende Oostelijke marken in Westelijke marken om te zetten in de verhouding van een tegen een, zodat alle Westber lijnse spoorwegarbeiders er van verze kerd zullen zijn minstens 75% van hun loon in Westelijke marken te ontvan gen. (Tot nog toe hebben de stakers 100% Westelijke marken en erkenning van hun vakvereniging als eis gehand haafd). Volgens Howley hebben de spoor wegautoriteiten zelfs verhoging van de 60% beloofd, indien de spoorweginkom sten in Westelijke marken dit recht vaardigen. Hij spreekt in de brief de hoop uit, dat tengevolge van dit „billijke aanbod" het geschil zo spoedig mogelijk zou worden bijgelegd. Ook Willi Kreikemeyer, directeur van 't onder Sovjetrussische controle staan de spoorwegbestuur te Berlijn, heeft opnieuw een beroep gedaan op de Wes telijke spoorwegarbeiders, het werk te hervatten. Hij beloofde, dat geen re presaillemaatregelen zouden worden ge nomen. De veertienduizend, stakende West berlijnse spoormannen zullen nu mor gen stemmen over al dan niet hervat ten van het werk. Dit besluit is geno men op een stormachtige vergadering van achthonderd stakersvertegenwoor digers, welke gisteren in de Britse sec tor werd gehouden. Er werd een resolutie aangenomen, waarin aan de Westelijke geallieerden garantie werd gevraagd, dat: 1. De spoormannen uit de Westelijke sector voortaan alleen op stations en treinen in de Westelijke sector te werk gesteld zullen worden. 2. De spoormannen uit de Oostelijke sector en zone, die aan de staking deelnemen, ook alleen in het Westen van Berlijn te werk gesteld zullen wor den. 3. Alle gearresteerde stakers terstond zullen woraen vrijgelaten. 4. Alle ontslagen leden van de U.G.O. weer aangenomen zullen worden. 5. Een speciaal Westelijk spoorweg politiecorps wordt gevormd en de on der Sovjetcontróle staande spoorwegpo litie uit de Westelijke sector verwijderd gehouden zal worden. Toen oleek. dat men het niet eens kon worden over de compromisvoorstel len van Howley, werd met overweldi gende meerderheid besloten tot het or ganiseren van een stemming. Einde Parijse conferentie in zicht Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal de conferentie der grote vier Woensdag a.s. worden besloten. Bevin en Schuman moeten namelijk hun koffers pakken voor Luxemburg, waar de vijf van het pact van Brussel spoedig gaan vergaderen, en Acheson schijnt er bij de dag sterker van over- Truman over voorwaarden voor wereldvrede amerika zal zijn plicht doen. President Truman heeft in een rede te Little Rock in Arkansas bij gelegen heid van de onthulling van een oorlogs gedenkteken drie voorwaarden genoemd die volgens hem van esfentieel belang zün voor het bereiken van een duur zame wereldvrede, namelijk: 1. de V.S. moeten sterk ziin en welvarend; 2. De andere ..vrede- en vrijheidslievende" landen moeten ook sterk en welvarend zijn; 3. Er moet een internationaal lichaam bestaan, dat internationale ge schillen kan beslechten en de vrede kan handhaven. Truman zeide. dat hii verwachtte, dat het Noordatlantische Dact spoedig met overweldigende meerderheid door de Se naat zou worden aanvaard en dat het van vitaal belang was, dat het Dact ge volgd zou worden door een program van militaire hulpverlening. Met betrekking tot het Amerikaanse isolationisme in het verleden zeide Tru man: „Ditmaal zullen wij het besluit niet voor ons laten nemen door een kleine groep mannen, die alleen voor hun eigen bijzondere belangen oog heb ben". Truman verklaarde, dat de zaak van de vrede en de vriiheid noe steeds be dreigd werd en critiseerde degenen, die ..de hulpverlening aan Europa willen be knotten. de voor verdediging tegen agressie nodige maatregelen afwijzen en de pogingen tot herstel van de wereld handel willen teniet doen." EEN ZWITSERS-ROEMEENS GESCHIL. De bekend geworden arrestatie van 12 Zwitsers in Roemenië, wo. de ver tegenwoordiger van het Rode Kruis, heeft in geheel Zwitserland sensatie verwekt. De Roemeense maatregel wordt beschouwd als represaille met betrek king tot het heden aanvangende proces togen de Roemeense onderdaan Vitianu, ede in Juli van het vorig jaar met zijn echtgenote is aangehouden onder be schuldiging van spionnage en van poli tieke informaties ten nadele van in Zwitserland vertoevende politieke vluch telingen uit de Balkan. Na de arrestatie van Vitianu voerde de Roemeense re gering aan, dat Vitianu deel uitmaakte van dc staf van het Roemeense gezant schap te Bern en dus op grond van diplomatieke onschendbaarheid moest worden vrijgelaten. De Zwitserse rege ring wees dit van de hand en een door de Zweedse gezant te Den Haag voor gezeten internationale arbitragecommis sie heeft de kwestie niet tot een oplos sing kunnen brengen. Volgens persberichten is de kwestie- Vitianu een van de belangrijkste splon- nage-affaares in Zwitserland van na de oorlog. Voor het proces zijn talrijke in ternationale getuigen opgeroepen. Men verwacht belangrijke onthullingen over communistische spionnagebedrijvigheid. tuigd te raken, dat met de Russen geen fundamentele resultaten zijn te boeken. Er valt te Parijs duidelijk een ver hoogde activiteit te constateren. Zo hebben tijdens het afgelopen weekend de grote vier in alle mogelijke combi naties vergaderd. Deze verhoogde activiteit vindt na tuurlijk zijn oorzaak in de vrees van Wysjinsky, die, zoals men wet, 't ini tiatief tot de conferentie heelt geno men op het eindrapport achter alle vier punten alleen maar nullen te zien prijken. Hij heeft dan ook ten aan zien van een drietal onderdelen enige souplesse betoond, zonder daardoor ech ter verre perspectieven te openen. Men kan voorlopig zeggen, dat de 18 eerste zittingen slechts deze zekerheid hebben gebracht, dat het Oosten en Westen het er over eens zijn geworden, dat ze het over de hoofdzaken nog al tijd oneens zijn en dat waarschijnlijk wel zullen blijven. Gegeven dit feit, tracht men thans op de valreep nog een basis voor een modus vivendi te vinden Men spreekt over de oprichting van een Duits staatsconseil, dat de re laties tussen de geallieerden en de Duitse contröle en administratieve or ganen zal moeten onderhouden. Men neemt aan, dat vandaag, nu de grote vier niet zullen vergaderen, de telefoon tussen het Kremlin en de Russische ambassade in Parijs wel per manent in bedrijf zal zijn Met een coup de theatre op het laat ste moment wordt nog altijd rekening gehouden. Belgische regering antwoordt koning Leopold Op 17 Mei jl. heeft koning Leopold, zoals bekend, zich met een schrijven tot de Belgische regering gewend, waarin hij verzocht een einde te maken aan de cri- tiek waaraan hii en zijn gezin in de linkse Ders worden blootgesteld. In het antwoordschrijven van de re gering aan de vorst, dat Vrijdag via de secretaris van de koning. Pirenne. werd verzonden, wordt o a. gezegd, dat vol gens de regeringsverklaring van Maart 1947 inzake het koningsprobleem tussen de regeringspartijen geen enkele over eenkomst is bereikt. De regering, zo gaat het schrijven voort is er zich even wel van bewust, dat gestreefd moet wor den naar een accoord tussen de partilen. teneinde tot een oplossing te geraken en zij heeft de overtuiging tot nu toe al het mogelijke gedaan te hebben om dit doel te bereiken In October 1948 b.v. zlin de regeringspartijen overeen geko men t« verklaren, dat de wet van 19 Juli 1945 (op grond waarvan koning Leopold in de onmogelijkheid verklaard is te regeren) geen afbreuk doet aan de onschendbaarheid van de koning en zij hebben een beroep gedaan op de bevol king. in het nationale belang de konings kwestie met waardigheid te behandelen. De regering drukt er haar leedwezen over uit. dat men zich hieraan niet ge houden heeft. Scherpe polemieken kun nen, zo gaat het schrijven voort, de at mosfeer, waarin een oplossing voor het koningsvraagstuk gevonden moet wor den. slechts vergiftigen, Hoe het ook zij. de regering kan in dezp aangelegenheid slechts raad geven en herhaalt op dringende wijze haar ver zoek de koningskwestie waardig te be spreken. Zü spreekt tevens de wens uit, dat ook tiidens de verkiezingscampagne degenen, die menen de koningskwestie aan te moeten voeren, dit zullen doen. In de aanvang van het schrijven me moreert de regering nog. dat de koning heeft laten weten, dat het zijn wens is dat de schrijvers der eewraakte artikelen niet vervolgd worden. Zaterdagmiddag heeft op plechtige wijze op de Grébbeberg de vulling plaats ge had van een urn, die op 18 Juni a.s. tezamen met urnen aarde uit Frank rijk. België. Luxemburg en Engeland tussen Calais en Ostende van een Belgische mailboot over boord eezet zal worden voorzien van „een eed om de vrede te dienen." De burgemeester van Rhenen. jhr mr L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal vult de urn. Links generaal Winkelman, rechts generaal-majoor b.d J. Dwars. STAKING IN AMERIKAANSE MIJNEN BEGONNEN. Meer dan 450.000 arbeiders van de Amerikaanse steenkoolmijnen zijn he den. op de oproep van John Lewis, een staking van een week begonnen, de tweede van dit jaar in de betrokken industrie. De mijnen hebben thans grote hoe veelheden steenkool in voorraad en Lewis meent, dat het voor hem beter is, met het oog op de beraadslaging over een nieuw collectief arbeidscontract, dat deze voorwaarden verminderen. Het hui dige contract loopt per 30 Juni a.s. af. Mr W. F. Schokking, minister van Oorlog en Marine, is eregast geweest bij een lunch van het Contactccntrum op Voorlichtingsgebled in de Witte Socië teit te Den Haag ter gelegenheid van de viering van het vierjarig bestaan van dit centrum. Hij sprak o.m. over het grote belang van het oefeningsverband voor marine, lucht- en landmacht in internationale zin. De samenwerking met de geallieer de krijgsmachten acht hü uiterst nood zakelijk, eensdeels ook omdat oefen terreinen in Nederland grote zorg banen. „Wij schieten tegenwoordig te ver voor de dichte bebouwing", zo zeide hy. „Het ruwe bedrijf van oefeningen met pantserwagens en tanks is prac- tisch niet mogelijk bij dc tegenwoor dige graad van perfectie in de bebou wing cn vliegtuigen zijn in korte tijd over ons land heen. Wc kunnen niet alles meer op ons zelf doen". De minister juichte de over enige we ken beginnende intergeallieerde oefe ningen rond Engeland toe. Over ma noeuvres in het Moezeldal, kon hij nog niets mededelen. Ten aanzien van Nederlandse proble men zeide de minister, dat het algemeen uitstel van dienstplicht voor studenten een ideaal van hem is, dat echter nog 1 den gescheiden, niet verwezenlijkt kan worden. Hy wees op andere groepen, die b.v. na ambachts scholing door de dienst van verdere practische ervaring worden afgehouden. Indonesië zowel als de Westelijke Unie leggen ons verplichtingen op waaraan we moeten voldoen. Zonder het vooroorlogse leger tekort te willen doen is minister Schokking zeer tevreden over het grotere gevoel van efficiëncy, de houding en kleding In en van de weermacht. Hij vroeg be grip voor hen, die vooral in de kleinere plaatsen van Indonesië zitten en was voldaan over de rechtzetting van „gru- welberichten". In de loop van dit jaar komen ruim 30.000 oorlogsvrijwilligers en dienst plichtigen terug. „De jongens, die je bij het afscheid zag, zijn mensen met ervaring géworden", zo zeide mr Schok king. Men zal velen der terugkomenden werk moeten geven, desnoods enige tijd in de „bovenrol". Wij zyn dit aan hen verplicht, aan de 40.000 ingclyf- den van de 80.000, die jaarlijks ter keuring worden opgeroepen. Na hun grote prestaties in dienst moeten ze doorgaans nog maatschappelijk be ginnen. Zelfs bij deze ietwat neergaande con junctuur, die althans voor enkele be drijfsgroepen geldt, moeten deze man nen aan de slag geholpen worden. Deze morele verplichting geldt voor iedere ondernemer. Ten slotte wydde de minister hoog gestemde woorden aan de nagedachte nis van generaal Spoor, die hij om prestaties en werkkracht roemde Het zou de minister niet verwonderen indien de le'ding van het Departement In In donesië en het bevelhebberschap van de Landmacht aldaar tijdelijk zouden wor- Glstcrochtend omstreeks zes uur maakte de Duitse kustvaarder „Klaus Bischoff" van de rederij Bornhofcn uit Hamburg enkele mylen buiten de kust voor Wassenaarse Slag plotseling water. Het vaartuig van 398 ton, dat kort geleden werd gebouwd en zyn tweede reis maakt met een lading ko- lenslam, kwam in een benarde positie te verkeren, en vier leden van de be manning begaven zich in een rubber boot naar de kust. om hulp te ver zoeken. Direct na hun melding werd de Sche- veningse reddingsboot Arthur gewaar schuwd. welke uitvoer en in de nabijheid van het schip bleef, tot het geruime tijd later veilie werd binnengebracht. Ook de sleepboot „Maas" van de sleepdienst Smith en Co trok de zee op en om kwart over elf des ochtends werd contact met de kustvaarder gemaakt, welke inmid dels zware slagzii naar bakboord maak te, Het verslepen van het schip was vol gens de kapitein van de Maas een zwaar karwei. De lading was gaan werken en verschuiven. Er kon niet snel worden gevaren, aangezien het schip dan dwars op de golven kwam te liegen. De ma chinist van de Klaus Bischoff was aan boord van de Maas. de ksnitpln en twp» andere bemanningleden waren op hun schip gebleven, en de rest van de acht- koppige bemanning was aan boord van de steeds in de nabijheid blijvende Ar thur. Tijdens de sleepreis ging de wind sterker opsteken, waardoor de golven over het dek van de kustvaarder sloegen. Inmiddels werd in Hoek van Holland alles in gereedheid gebracht, om de Klaus Bischoff met behulp van ber gingsvaartuigen veilig voor de wal te krijgen. Om vier uur werd Hock van Holland bereikt, waar de sleepboot Argus de taak van de Maas kwam verlichten. Na een veilige tocht door de Nieuwe Waterweg arriveerde het schip enige uren later in Maassluis, waar de moei lijke lossing en het nrorisorisch herstel zullen plaats vinden. Volgens de stuurman van de Klaus Bischoff zou een constructiefout de oor zaak ziin van de ongemakkelijke positie waarin het schip reeds op ziin tweede reis kwam te verkeren. De kustvaarder kan niet lekgestoten zijn. terwijl er aan boord geen andere ongelukken gebeur den. Bovendien dringt het water niet door de bodem, doch door een der wan den het schip binnen. Het schip was op wpe van Rotterdam naar Hamburg. Stakingen in Engeland naderen einde Isaacs, de Britse minister van arbeid, heeft Zaterdag over de radio een toe spraak tot de stakende havenarbeiders gehouden, waarin hU hen opriep het werk te hervatten en het aan de Cana dese vakverenigingen over te laten om een oplossing voor hun moeilijkheden te vinden. Het Canadese geschil wordt gebruikt en gy wordt gebruikt door de communisten in dit land, die onze han del willen verlammen om ons econo misch herstel te vertragen, zo zeide de minister. Isaacs sprak ook tot de Zondagstakers bij de spoorwegen en vroeg hun om de behandeling van hun zaak aan hun vakverbond over te laten. Eerder op de dag had het dagelijks bestuur van de bond van Britse spoor wegarbeiders 1500 telegrammen verzon den om haar leden op te roepen niet opnieuw in staking te gaan. De stakers besloten echter hieraan geen gevolg te geven. De havenarbeiders van Liverpool heb ben, met 50 stemmen tegen, besloten heden het werk te hervatten. De sta king heeft 16 dagen geduurd. Zij ontkenden ten stelligste, dat zij door de communisten werden gebruikt, zoals minister Isaacs voor de radio had verklaard. Een stakingsleider, die te Bristol een groep stakers toesprak, ver klaarde: „als ik dacht, dat er een com munist onder myn mannen was, zou ik jullie vragen om hem in de haven te smijten". De staking werd opgeheven, omdat het geschil te Avonmouth, waar de sta king beg- "ïen is, afliep en een schip, aat vandaar naar Liverpool gedirigeerd was, niet meer besmet is Het locomotiefpersoneel van het de pot Huil heeft eveneens besloten Zondag om dan naar Vlissingen a.s. normaal door te werken. overgebracht. Treinontsporing te Hilversum GROTE MATERIELE SCHADE. De sneltrein uit het Noorden, die van nacht omstreeks 12 uur het station Hil versum passeerde, is door tot nu onbe kende oorzaak uit de rails gelopen. De locomotief werd voor een groot deel ver nield. terwijl alle tien de wagons zwaar werden beschadigd. Wonder boven won der hebben zich geen ernstige persoon lijke ongelukken voorgedaan. De ma chinist en de stoker lieoen verwondingen op en een der passagiers kreeg een lich te hoofdwonde. De materiële schade is bijzonder groot. Reeksen dwarsliggers werden ontzet en rails verwrongen en verbogen. Aarde van Grebbeberg naar Vlissingen PLECHTIGHEID TE RHENEN. Het National Verbond van verminkte en invalide soldaten in België, dat rond 100.000 leden telt, viert deze maand zijn 30-jarig bestaan. In het kader hiervan zullen verschillende plechtig heden plaats vinden. Op 18 Juni zal Prins Albert per schip op de rede van Vlissingen aankomen met aan boord ongeveer 600 Belgische oudstryders en oorlogsinvaliden. Een deputatie hiervan zal hulde brengen aan de Nederlandse gevallenen van de jongste door het leggen van een krans aan de voet van het standbeeld van De Ruyter. De burgemeester van Rhenen zal tijdens deze plechtigheid aarde aan bieden van het slagveld op de Greb beberg. Deze aarde zal meegenomen worden aan boord. Dan zal de urn, waarin aarde uit Nederland, Luxem burg, Frankryk, Belgic en Engeland is verzameld uit plaatsen, waar in deze vijf landen de oorlog het felst heeft gewoed, aan de golven worden toevertrouwd. Zaterdagmiddag werd op de Grebbe berg bij Rhenen als inleiding van deze plechtigheden door de burgemeester van Rhenen jhr. mr L. Bosch ridder van Rosenthal in tegenwoordigheid van alryke autoriteiten, o.a, lui:-gen. bd H G. Winkelman, een urn met aarde gevuld. De urn zal tot Zaterdag in het stadhuis van Rhenen worden opgesteld, te worden N.V.V.-bestuur dringt op versnelde demobilisatie aan AFLOSSINGSSCHEMA ALS MINIMUM Het Verbondsbestuur van het Ned. Verbond van Vakverenigingen heeft aan de Raad van Ministers een schrijven ge richt waarin grote zorg tot uitdrukking wordt gebracht over de lichamelijke en morele gesteldheid van talrijke in Indo nesië verblijvende Nederlandse dienst plichtigen. Met voldoening nam ons bestuur ken nis van de zeer pertinente regerings- mededeling. dat aan het aflossingssche ma onder alle omstandigheden de hand zal worden gehouden. Er bestaat grote ongerustheid in den lande aangaande de toestand van die jeugdige Nederlandse militairen, die nu reeds 2% jaar of langer in de tropen verblijven. Het bestuur vreest, dat bo venbedoelde geruststellende verklaring toch niet bil machte zal blijken aan deze ongerustheid een einde te maken. De mogelijkheid blijkt thans echter aanwezig, dat binnen afzienbare tijd een pacificatie van de toestand In Indone sië zal kunnen plaats vinden als resul taat van bereikte politieke overeenstem ming. Het bestuur dringt er in dit verband op aan, het gepubliceerde aflossings- schema derhalve te willen beschouwen als een minimum. Zodra de politieke situatie en de veiligheid van de mili tairen. die nog in Indonesië zulten moeten blijven, dit maar even veroor loven, zou tot een versnelde demobili satie van meer troepen dan in het huidige aflossingsschema is voorzien, moeten worden orergeguan. Dit zou de verbetering van de verhou ding tussen Nederland en Indonesië even zeer ten goede komen als de finan ciële toestand van ons land en het wel zijn van de desbetreffende militairen, aldus het bestuur. MEISJE DOOR HOLLEND PAARD OMVERGELOPEN. Een ruim 2-jarig meisje uit de Jan van Galenstraat te Amsterdam, dat gis termiddag met haar moeder in het Von delpark wandelde, is door een op hol geslagen paard omvergelopen en met een gebroken linkerdijbeen in 't Emma- kinderziekenhuis opgenomen. De draver, die voor een tweewielige sjees was gespannen, gleed voor de in gang van het park uit, trapte hierbij op de rechter disselboom, brak uit zijn tuig en sloeg op hol. Eerst bij de 200 meter verder gelegen speelweide gelukte het aan een agent de viervoeter tot staan te brengen. NEDERLANDS SPORTVLIEGTUIG ZWAAR BESCHADIGD. Bestuurder brak een been. Zaterdagavond heeft een Nederlandse „Super Cruiser" een noodlanding bij i Lens in Zwitserland moeten maken. De bestuurder, de heer P. van der Drift uit Voorburg brak een been en liep enkele niet gevaarlijke verwondingen op. Zijn passagiers, de medicus N. Versteeg en diens echtgenote uit Nootdorp werden licht gewond. Het sportvliegtuig werd zwaar be schadigd. De heer Van der Drift deed met zijn Super Cruiser, een vergrote en moderne Piper Cub, mee aan de „Rallye du Cer- vin" naar Ziirich, Zwitserland. Hij was Zaterdagmorgen van Ypenburg gestart. CONCERT MANNENKOOR BIJZ. STRAFGEVANGENIS LEEUWARDEN. Ten bate der N.Z.H.R.M.-actie. Zaterdagmiddag heeft het grote man nenkoor uit de Byz. Strafgevangenis te Leeuwarden uit de gevangeniskerk een concert gegeven dat werd uitgezonden naar de Lange Pijp, waar zich ondanks het slechte weer een grote menigte ver zameld had. Dit was voor Leeuwarden namelijk de eerste gelegenheid om met dit koor dat volgens deskundigen een der beste van West-Europa is. kennis te maken. De uitzending werd gegeven ten bate van de Friese actie voor nieuwe motoren in de te Oostmahorn gestatlon- neerde reddingboot „Insulinde". Deze motoren zullen het Friese geschenk zijn bij het 125-jarig jubileum van de Noord en Zuid-Hollandse Reddingsmaatschap- pij. Van het concert zijn gramofoonpla- ten vervaardigd, welke ten bate van deze actie zullen worden verkocht. SCHILDERIJEN VAN KEES VAN DONGEN VERWIJDERD. Ongezonde belangstelling enerijds en ernstige bezwaren van de burgerij heb ben het gemeentebestuur tot zijn leed wezen genoopt enige schilderijen van de tentoonstelling van Kees van Don gen uit het Museum Boymans te doen verwijderen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1