SLA SALATA - Leids Zaterdagmiddageiffal klopt Den Haag HET HUIS AAN DE BAAI Stroom van prijs-vrijlatingen is op komst Concurrentie als factor voor stabilisatie van prijsniveau Sportsplinters Voorwaarden voor wettelijke regeling Ziekenfondswezen Radio-programma 88ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Vrijdag 10 Juni 1949 Tweede Blad No. 26713 Nu een groot aantal artikelen „van de bon" is en de prijzen van verschil lende artikelen worden vrijgelaten, kan het nuttig zijn na te gaan wat het effect van deze maatregelen tot nu toe geweest is. Toen de regering na de be vrijding van een oorlogs- naar een vrdeseconomie moest omschakelen, was het doel vooral het voorkomen vaneen wilde inflatie. Hierbij dacht men aan het controleren van de geldhoeveelheid, het streven naar een ruimere goede- renquantiteit en het nemen van tucht maatregelen tegen ongelimiteerde prijs opdrijving. De meest voor de hand liggende manier om tot stabilisatie van het prijsniveau te komen is echter het inschakelen der concurrentie en het moment schijnt thans wel gekomen te zijn, dat deze de taak van de prijsbeheersing kan overnemen. De psychologische invloed van het distributiesysteem is op het verbruik van de verschillende goederen zeer groot geweest: in Friesland leerde men Koffiedrinken, de Brabanders leerden thee kennen, het gebruik van haver mout per persoon is meer dan verdub beld. de shagtabak en de „almachtige" sigaret hebben de sigaar voor een groot deel verdrongen. Al speelt hier de hoge prijs voor sigaren ook een be langrijke rol. In het algemeen kan men zeggen, dat kort na de opheffing der distribu tie van een aantal levensmiddelen een Kort tijdperk volgde waarbij zowel prijs als consumptie de neiging hebben iets aan te trekken, doch dat daarna een redelijk consumptiepeil bereikt werd en de prijzen niet boven die welke tijdens de distributie golden, uitkwamen en selfs daar beneden geraakten. Een uit zondering hierop vormen b.v. kaas en peulvruchten, die aanvankelijk sterk stegen en daarna wel enigszins daal den. doch thans nog boven de dLstri- 'outieprijzen liggen. Bij een betere voor- ciening kan hier echter op een prijs daling gerekend worden. De opheffing van de prysbeheer- singsmaatregelen betekent niet een wijziging in de prijspolitiek van de DE STAKINGEN IN ENGELAND. Het bestuur van de Britse genationa liseerde spoorwegen heeft de onderhan delingen met de vakverenigingen afge broken en gedreigd gehele secties van het spoorwegnet te sluiten, indien sto kers en machinisten volharden in hun „symbolische" stakingen van 24 uur op Zondagen. Duizenden spoormannen hebben zich de afgelopen drie Zondagen bij deze staking aangesloten, die een protest is tegen de diensten, die het treinperso- reel noodzaken buiten de woonplaats te overnachten. De leiaing van de nationale bond van spoorwegpersoneel heeft de stakende leden geadviseerd niet verder te staken, doch de spoorwegen gewaarschuwd, dat bond alle middelen zou aanwenden die leden te beschermen, tegen wie disciplinair zou worden opgetreden, in dien zfj zouden weigeren diensten te verrichten, waardoor zij buitenshuis zouden moeten overnachten. Te Liverpool hebben 5 000 havenar beiders besloten hun staking voort te zetten ondanks het verzoek van premier Attlee om het werk te hervatten. Teza men met havenarbeiders te Avonmouth en Bristol steunen zij de staking van de Canadese zeeliedenbond door te weigeren op schepen te werken, waar van de bemanningen zijn aangesloten bij de wedijverende internationale bond van zeevarenden. Het bestuur van de nationale bond van spoorwegpersoneel heeft premier Attlee verzocht persoonlijk in het ge schil tussen beide te komen. ATHLETIEK Fanny won ook in Dublin Tijdens de internationale atletiek wedstrijden, welke gisteravond te Dublin werden gehouden, won Fanny Blankers- Koen de 100 yards in 11 sec. Zij sloeg met duidelijk verschil de En gelse loopsters Sylvia Cheeseman en M. Scott, die beiden met voorgift gestart waren. Fanny won eveneens de 80 meter horden, ditmaal in 12 2 sec. De verdere uitslagen luiden: 440 yards horden heren: 1. Ault (V.S.) 54.2 sec. 220 yards: 1. Dillard (V.S.) regering. Waar geen prijsstijging te verwachten is zal de prijs worden vrijgelaten en in de komende maan den kan men dan ook een grote 122 sec. stroom van prijsvrijlatingen tegemoet j 3. mijl: 1. Barrv (Ierland) 13 min. zien. 56,2 sec.; 2. Wilt (VS); 3. Stone (VS); 4. Vernier (Frankrijk)5. Lataster Ten aanzien van de as. economische overeenkomst met België, waar het prijsnivieu hoger ligt dan in Nederland en ook de belastingen verschillen, kan opgemerkt worden, dat in België de marge tussen inkoop- en detailprijzen aanzienlijk verschilt met Nederland. Ook hier zal de concurrentie terdege een rol gaan spelen. (Ned.). •Hoogspringen: 1. Phillips (VS) 1-93 meter. 120 yards horden heren: 1. Heinrich (Frankrijk) 15,2 sec. Vèrspringen: 1. Douglas (VS) 7.02 m.; 2. Whittle (Engeland) 6.72 m.; 3. I Naaktgeboren (Ned.) 6.58 meter. Doelman Vrijenhoek voorkwam grote Haagse nederlaag (Van onze Zaterdagmiddagmedewerker) Op 't Rijnsburgse Boys-terrein speel de gisteravond het Leids KNVB-Za- terdagmiddagelftal een officiële ste- denwedstr^d tegen het vertegenwoor digende Zaterdagmiddagteam van Den Haag. De Leidse ploeg won verdiend met 21 door beter spel en grotere schot- vaardigheid, al liet het ploegverband soms wel iets te wensen over. Naar onze mening kan Leiden een veel sterker elftal op de been brengen, want vooral in de achterhoede boterde het gisteravond meermalen minder vlot. En was de Haagse aanval iets beter op schot geweest (en aanvankelijk ook wat gelukkiger) dan waren er zeker meer doelpunten gekomen. De Leidse middenlinie met de ver dienstelijk stopperende Van der Kraats wisselde goede met slechte momenten af, terwijl de voorhoede, na een vrij zwak begin, er in de tweede helft.steeds beter in kwam en de Haagse doelman Vrijenhoek voor zeer zware opgaven stelde. Bij de Hagenaars viel rechtsbui ten Lagendijk zeer op. doch zijn mede spelers wisten van zijn enorm snelle sprintjes niet te profiteren. Aanvankelijk waren de Hagenaars met het windje in de rug het meest in de aanval, doch hun schoten waren zeer slecht gericht. Dat zij ten slotte de leiding konden nemen, kwam dan ook voort uit het feit, dat, toen Lagendijk de bal uit een vrije schop goed voor het doel plaatste, de Leidse achterhoe de in verwarring raakte, waardoor de Haagse middenvoor Bauw van dichtbij gemakkelijk kon passeren. Aan de an dere kant zagen Schaap en Verdoes de bal na harde schoten vlak langs het doel gaan, maar over het geheel geno men was Den Haag in de eerste helft toch beduidend sterker. Toch kwam voor de rust nog ae gelijkmaker, toen Verdoes uit een vrije schop Van Vliet in staat stelde Vrijenhoek te sla-an. In de tweede helft kwam Leiden langzaam maar zeker ver in de meerderheid. De Leidenaren veroverden evenwel de lei ding in een periode, dat het spel nog vrijwel gelijk opging. Schaap had vlak na de rust de bal goed opgebracht en zijn voorzet naar ae vrijstaande Van Heusden was afgemeten. De Leidse linksbuiten scoorde met een fraaie kop bal. (2—1). Allengs kwam Leden meer in het of fensief en naarmate de tijd verstreek nam dit de vorm aan van een ware belegering. Goede schoten van Verdoes en Schaap wist Vrijenhoek evenwel fraai te stoppen. Schaap had nog een maal succes, doch zijn doelpunt werd om ons onbegrijpelijke redenen door de arbiter afgekeurd. Slechts sporadisch kwam in die periode de Haagse aanval in het Leidse doelgebied, en dan meest al nog door de snelle Lagendijk, maar ook Bauw toonde zich bij deze gele genheden een doelman van klasse. In de laatste minuten probeerde Van Vliet het nog met een waarlijk schitterend schot, maar ook nu weer redde Vrij- De ploeg van de Wiener Sportclub, die Woensdag met 1—1 gelijk speelde tegen het Amsterdamse elftal. won gisteravond te Breda met 21 van NAC, dat voor deze gelegenheid ver sterkt was met de complete voorhoede van Emma uit Dordrecht. Te Boedapest won Hongarije de eerste enkelspelen in de ontmoeting voor de kwart finale van de Davis Cup (Europese zone), welke tegen Zwitser land wordt gespeeld. Een uit Milaan afkomstig bericht, als zou de Milanese eerste klasser „In ternationale" Faas Wilkes hebben ge contracteerd, wordt van de zijde van de betrokken speler op besliste wijze te gengesproken. Wel zijn er onderhande lingen tussen Wilkes en enkele Italiaan se clubs gaande, doch in een beslissend stadium is geen dezer. enhoek op meesterlijke wijze. In de stand kwam dan ook geen ver andering meer. Er was vrij veel belangstelling. De Rijnsburgse muziekvereniging „Wilhel- mina", voor het eerst in het opembaar optredend in haar keurige nieuwe uni formen, zorgde op verdienstelijke wijze voor de muzikale omlijsting. „Verzorging van de wieg tot het graf" De Centrale Bond van Ziekenfond sen te Utrecht kwam in een buitenge wone algemene vergadering bijeen om een uitspraak te doen over de voor waarden, waaraan volgens de mening van deze organisatie een toekomstige wettelijke regeling van het Zieken fondswezen moet voldoen. De vergade ring sprak zich er over uit, dat het zie kenfonds als instelling belast met de organisatie van de curatieve en pre ventieve gezondheidszorg, een eigen taak en plaats dient te hebben als on afhankelijke, rechtspersoonlijkheid be zittende instelling, die gedragen wordt door de verzorgde bevolkingsgroepen, te zamen met maatschappelijke groepen, die rechtstreeks als belanghebbenden bij de geneeskundige verzorging betrok ken zijn, onder uitsluiting van winst oogmerk. Als vorm van de verzekering werd de vrijwillige verzekering gekozen met een verplichte bijdrage van de werkgevers. Door deze vorm van ver zekering wordt een grotere verant woordelijkheid gelegd op de schou ders van de verzekerde zelf en wordt teruggekeerd tot de vorm van één soort verzekerden. Een uniforme, draagbare en dus lage wekelijkse pre mie zal voor alle verzekerden gelden en wordt door deze rechtstreeks aan het Ziekenfonds betaald. De werkgeversbijdrage wordt als collectieve bijdrage voor de genees kundige verzorging van de zieken fondsverzekerden aangemerkt. Daar naast wordt een Rijksbijdrage in een vereveningsfonds gestort voor de groep verzekerden, waarvoor geen werkgeversbijdrage wordt opgebracht. Mede door het verdwijnen van een vorm van twee groepen verzekerden en het couponstelsel, dat eveneens over bodig wordt, verkrijgt tevens het be drijfsleven een aanmerkelijke besparing van administratiekosten. Ten aanzien van de kring der verzekerden werd een ruime interpretatie voorgestaan, ten einde te bereiken, dat aan het begrip „indirect-verzekerde" uitbreiding kan worden gegeven. Met betrekking tot de bestuurssa menstelling van de ziekenfondsen deed het congres de uitspraak, dat naar zijn inzicht een wettelijke rege ling dient in te houden, dat het Zie- kenfondsbestuur in gelijke verhou ding wordt samengesteld uit verte genwoordigers van de verzekerden, de werkgevers, en werknemersorganisa ties en de organisatie van medewer kende geneeskundige groepen. De verstrekkingen, die het Zieken fonds dient te waarborgen, vormden eveneens een van de hoofdschotels, die het congres werden voorgezet en de ge dachte: „verzorging van de wieg tot het graf", deed ook hier wederom opgeld. Ten slotte werden nog regelen gesteld t.a.v. het toezichthoudend orgaan, de districtsorganen, de inkomensgrens, de rechtspositie van de medewerkers, de regeling van het beroepsrecht en de afsluiting van overeenkomsten. FEUILLETON door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 52) We vonden ergens wat cognac en ik vist deze tussen de lippen van de be wusteloze man te gieten. Na een poosje was hij weer zover hersteld, dat hij kon opstaan. Al zijn uitdagendheid was verdwenen. Heren, zei hij langzaam, ik moet u vragen mij te geloven, als ik u zeg. dat dit de eerste keer is, dat ik die maskerkap hier zie. Maar de hele zaak sluit als een bus. zei Brannigan. Uw mysterieus op treden, uw aanwezigheid bij hét lijk, en nu dit De dominee huiverde even. Bent u wel eens in nauw contact met de macht van het kwade geweest? vroeg hij op gedempte toon. Op mijn eigen manier heb ik getracht een op lossing te vinden voor het mysterie, dat het Huis aan de Baai omringt. De man, die ik zoek, is een monster van zon digheid. Eens op een keer heeft hij op me geschoten. En nu tracht hij mij er ia te trekken, door die kap op een plaats neer te leggen, waar hij wist, dat u haar zou vinden. - Is dat alles, wat u to zeggen hebt? vroeg Brannigan. De man, die tegenover ons stond, maakte een wanhopig gebaar. Wat zou ik meer kunnen zeggen? Het is de waarheid, die ik vertel. Ik kan nu geen verdere vragen beantwoor den. Dominee Barlow, ik heb het volste recht u naar het politiebureau te laten brengen, zei de inspecteur tenslotte. Maar ln plaats daarvan geef ik u het bevel vannacht uw huis niet te ver laten, terwijl ik met mijn superieuren overleg ga plegen. Een politieagent zal voor uw huis op wacht staan, doet u dus geen poging weg te komen. Arlen, vil jij zo goed zijn Reynolds te zeggen zich onmiddellijk hier bij mij te mel den? Ik stuurde de dorpspolitieagent naai de pastorie en wachtte zelf aan de voet van de heuvel op Brannigan. De geschiedenis is dus op z'n eind, merkte ik op. terwijl we samen naar mijn huisje terug wandelden. Brannigan barstte in lachen uit. Meen je dat werkelijk, Bob? Hoezo? Het vinden van die mas kerkap maakt een en ander toch over duidelijk Overduidelijk wil ik niet zeggen, maar de zaak wordt wel zeer interes sant. Toen ik dat ding vond, begreep ik, dat we aan het allerlaatste bedrijf toe waren. Ik nodigde Brannigan uit om tot slot nog wat bij mij te komen drinken, maar hij sloeg mijn uitnodiging af, als motief aanvoerende, dat de avond voor ihem pas begon, Hij weigerde mijn hulp en liep alleen verder in de richting van het politiebureau. Meestal lees ik 's avonds voor het naar bed gaan een uurtje en maak me daarna een of andere dronk klaar, maar na de avonturen van die dag voelde ik me zo vermoeid, dat ik be sloot onmiddellijk te gaan slapen. Ik moet al enige uren geslapen hebben, toen opeens een geluid tot me door drong. Terwijl ik nog maar half wak ker was, meende ik, dat het niets an ders kon zijn dan het tikken van het touw van de jalousieën tegen het raam. Maar toen werd het me duidelijk, dat iemand mijn aandacht probeerde te trekken. Ik sprong juist uit mijn bed, toen een handvol kiezeltjes tegen het raam werd gegooid. Ik deed geen licht aan en lichtte voorzichtig de jalousie wat op om in de tuin te kunnen kijken. In het grillige maanlicht kon ik een vrouwenfiguur onderscheiden met een sjaal om het hoofd. Eén enkel ogen blik meende ik dat het Judith was. Maar toen de sjaal van het hoofd ver wijderd werd, herkende ik het dienst meisje Mary. Ik kleedde me haastig aan en deed een sjaal om mijn hals, daar het een koude nacht was. Toen ik de gang doorliep, hoorde ik het regelmatig ge snurk van mijn huishoudster. Mary stond nog op dezelfde plaats. Gelukkig, dat u wakker werd. me neer, fluisterde ze, in haar agitatie mijn arm vastgrijpend. Het betreft juf frouw Judith. Is haar iets overkomen? vroeg ik, terwijl mijn hart bonsde. Nóg niet, meneer. Ze kwam mijn kamertje binnen even na middernacht en maakte me wakker. Ze was doods bleek en rilde van angst. We zijn hele maal alleen in huis, Mary, zei ze. Ze vertelde me, dat ze wakker was ge worden door het geluid van iemand in haar kamer. Toen ze haar oom wilde wekken, bleek diens bed onbeslapen te zijn. En boven gekomen, ontdekte ze, dat ik de enige bediende in huis was. Alle anderen waren weg. Ze verzocht me, naar u toe te gaan om hulp te vragen. Ze heeft zich met een revolver in haar kamer opgesloten. Maar ze zei, dat u niemand iets mocht vertellen, ook de politie niet. Als de politie er in gemengd wordt dat waren haar eigen woorden t— zullen ze wraak nemen. De zaak werd hoe langer hoe fan tastischer, Ik geloof, dat ik, wanneer dit verhaal me bij helder daglicht ver teld was, gelachen zou hebben, maar zoals ik nu hier stond in de vaag ver lichte tuin tegenover 't angstige, bleke meisje, dacht ik slechts aan één ding, namelijk het gevaar waarin Judith zioh eventueel bevond. Hoe ben je hier gekomen? vroeg ik. Ik moest de weg achterom door de velden nemen, antwoordde het meisje. Het was erg donker en ik kwam nie mand tegen. Bartholomeus was niet in zijn hut. Ik geloof, dat hij óók verdwe nen is. (Wordt vervolgd) 11). Toen Joris Goedbloed zo zijn onschuld betuigde en bovendien Panda nog een loterij-briefje cadeau gaf, meenden de omstanders natuurlijk dat alles op een vergissing berustte en zij lieten Joris dan ook rustig gaan toen hij nu beleefd de hoed lichtte en weg- stapte. Panda niet! Die rende nog ach ter hem aan en schreeuwde: „Maar ik wü helemaal geen loterij-briefje! Ik wil mijn rijksdaalder!" „Ach arme", sprak Joris gelaten, ter wijl hij verder liep; „stoor mij verder niet! Laat ons elk ons eigen leed dra gen Intussen had de directeur van het Rad van Avontuur zijn loten verkocht en hij begon heftig aan de wijzer te draaien. „De grote prijs!" riep hij inmiddels. „Wie zal er de grote prijs, de magnifie ke hoofdprijs winnen?" De wijzer ging trager en trager en bleef ten slotte staan op nummer zevenendertig. „Ha!" zo kreet de directeur. „Nummer zevenen- 1 dertig! Wie heeft nummer zevenender tig? Die krijgt de grote prijs! Zevenen dertig!" „Bah mompelde Panda, met tra nen in de ogen. „Loterij-briefje! Bah! En Joris er vandoor!" Maar toen werd hij toch nieuwsgierig en hij keek eens op het briefje dat Joris hem in de han den had gedrukt enjahet is ongelooflijk, maar hij had nummer ze venendertig! De Grote Prijs! VOETBAL JAARVERGADERING K.N.V.B. AFDELING LEIDEN. Naar wij vernemen, zal de algemene jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Voetbalbond dit jaar worden gehouden op Maandag 29 Aug. a.s. PROGRAMMA AFD. LEIDEN KNVB Voor Zaterdag: Noordwijk 3Rijnsb. B. 3; Lelden 2ARC 3; Rijnsb. B. (b) Lisser B. (b); Rijnsb. B (b)Roodenb. (d); Quick B. (d)—RCL (c). Zaterdagmiddagbeker eindstrijd: Noord- wijk I— ASC 2. Juniorenkampioenschap: 11/6 Quick B. (A)—VVSB (A); 13/6 AZL (A)—Ter Leede (A). Voor Zondag: Promotie: beslissing UDO St. Bern. I. KORFBAL. Interland korfbal: BelgiëNederland Vier weken na de ontmoeting in Am sterdam vindt Zondag aa. reeds de re turn-match in de Sinjorenstad plaats. Men kan er gerust van op aan, dat het ook ditmaal weer geducht zal spannen. De Belgen zullen alles ln het werk stel len om op eigen terrein te zegevieren en hun kansen staan zeker niet slecht. BU de Nederlandse ploeg zijn twee wijzigingen in vergelijking met de wed strijd te Amsterdam. Mej. L. Vlietman en Doeven zijn vervangen door resp. mej. M. Tit en H. Koper Of deze verande ringen inderdaad verbeteringen zullen zijn dient te worden afgewacht. Twee L.K.B.-ploegen naar Z.H.-stedenwedstrijden ZONDAG A.S. TE DORDRECHT. De Zuidhollandse stedenwedstrijden zullen Zondag aa. te Dordrecht plaats vinden. Evenals het vorig jaar wordt er weer in twee groepen gespeeld, nJ. één groep van spelers(sters) van 14 t/m 18 jaar en één groep ln de leeftijd van 19 t/m 22 jaar. Ie klasse KNKB-spelers en speel sters komen niet in aanmerking. De 12- tal-commissie van de LKB heeft voor deze wedstrijden de volgende ploegen samengesteld: Ploeg van 15 t/m 18 jaar: Aanval: Da mes S. Zandvliet en E. van Weerlee; heren K. Sommeling en B. Sieval (al len V.O.). Midden: Dames B. v. Haas teren en E. Sormani (beiden De Danaï den); heren A. v. Duijl (De Alg.) en W. Dreef (Fluks). Verdediging: dames R. Taffijn (Fluks) en A. Broekhof (V.O.); heren B. v. d. Horst (De Danaïden) en J. v. d. Kaay (Zuiderkw.). Ploeg van 19 t/m 22 jaar: Aanval: Dames E. de Man en L. v. Berkel: he ren C. Mossel en I. Habraken (allen Zuiderkw.). Midden: Dames E. de Wek ker en H. v. d. Meij-: heren K. Betcke en H. Seller (allen Fluks). Verdediging: Dames A. Bavelaar (De Alg.) en A. de Mey (De Alg.): heren P. Crama (V.O.) en A. de Bruin (De Alg.) Als reservers zijn aangewezen de da mes A. v. Meurs (Danaïden)R. v. d. Geer (Zuiderkw.) en L. Bouman (Fluks) en de heren A. Schouten en K. Beijer (beiden V.O.). Er wordt iri belde afdelingen een hal ve competitie gespeeld tussen de verte genwoordigende ploegen van Dordrecht, Rotterdam, Den Haag en Leiden. C.K.B.-Competitie afd. Zuid-Holland Noord Kan Tonego morgen de vlag hijsen? Pernix ontvangt ODL Voor de le klasse komt Excelsior op eigen terrein uit tegen KVS. De Delfte naren zullen nu hun prachtige kans wel ln eigen hand houden en de Sche- veningers hebben o.l. dan ook niet veel kans. Pernix blijft evenwel op de loer liggen, want wanneer de Deltenaren 2 punten verspelen, kunnen de Leidenaren nog gelijk komen, We verwachten dan ook een overwinning op ODI. De strijd om de derde plaats is zeer spannend en we vermoeden, dat VES hier de meeste aanspraak op zal maken. Deze ploeg kan morgen ons inziens winnen van V EO. Fiks gaat een moeilijke wedstrijd tegemoet tegen Ijsvogels. Een gelijk spel ls niet onmogelijk. In 2A heeft Oranje Nassau niet veel moeite om 2 punten te veroveren door een overwinning op het zwakke Mevo. Bij DES 2—Tonego 2 hebben de bezoe kers de beste kansen. Na Ijsvogels 2, dat reeds kampioen is van kl. 3b, kunnen we morgen de twee de kampioen in afd. Z.-HJN. begroeten. In 2a is Tonego titelhouder als het van TOP 1 wint en dat is voor de rood zwarten niet zo'n moeilijke opgaaf. We geloven, dat Tonego dit jaar met succes in de prom.-wedstrijden zal spelen. Per nix 3 komt thuis tegen Fluks 1 in het veld en een overwinning brengt de Lei denaren weer de kans op de derde plaats. Fluks is echter nog steeds in degrada tiegevaar. Het zal dus spannen. Het programma voor de le en 2e kl. luidt: le kl.: Pernix—ODI (3.30 uur, A.Belt); Excelsior—KVS; VES—VEO; Ijsvogels —Fiks, 2e kl. a: MevoOranje Nassau; DES 2—Tonego 2. 2e kl. b: Pernix 3—Fluks (4.15 uur, Rothfuss); TonegoTOP. SCHAKEN SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN LISSE De wedstrijden om het persoonlijk schaakkampioenschap van Lisse zijn ge ëindigd. Voor een waardig slot van dit tournooi komt. zoals wij reeds meldden. Dinsdag a.s. Lod Prins op uitnodiging van de Lisser Schaakclub en „De Zwarte Pion" simultaan spelen. De uitslagen van de laatste partijen waren: P. KoetsheidPastoor J. C. de Groot 1—0; C v d. Lip—J Smit 1—0; G. Her man—J. Kamps 0—1; N. KuypersA, Staring 01; B. van Meygaarde—P. van Dijk 0—1; H van DiemenH. Simons VtVi\ A. DrostA Lanre'aan 10; H. van WamelC. van Ruiten 10: P. BoogerdW. Goedemans 1—0; H. v. WamelA. Verdoes 10; P. BootJ. Pensioen 1—0. TENNIS. Leiden won Tennis Academiale Door de Wageningse Studenten Ten nisclub werden te Oosterbeek interaca demiale tenniswedstrijden georgani seerd. De individuele uitslagen bepaalden tevens het ploegkiassement. waarin Leiden winnaar werd met 18 gewon nen partijen; Delft werd tweede met 17; Amsterdam derde met 10; Wage- ningen vierde met 3 en Groningen vijf de met 2 gew. partijen. De individuele uitslagen waren: le single: 1 F. J. Beerninck (Leiden)2. W. F. Keuls. 2e single: 1. H. Beerninck (Leiden». 2. H. Lubbers (Delft); 3e. single: 1. A. P. H. Schilp (Lelden). 2. J, H. Koers (Delft), le double: v. Mar- wijk-Kooy—Hofland (Delft). 2. Van Doorn—Struwe (Leiden) 2de double: 1. Sassen—Keyser (Delft). 2. Van Doom—v. d. Feen (Leiden). De strijd om de bovenste plaats ging zoals gewoonlijk tussen Leiden en Delft, terwijl de laatste plaats tradi tioneel een strijd tussen Groningen en Wageningen opleverde. WATERPOLO. Enthousiast L.Z.C. kraakt W.Z.C. Ondanks ziekte van H. v. d. Reyden en het op halve kracht spelen van Lut, was het enthousiasme van LZC 1 zo groot, dat het bezoekende WZC met een dikke nederlaag naar huis werd gestuurd. Reeds dadelijk had Tegelaar na een goede combinatie met Lut succes en nauwelijks was er weer ultgezwommen of J. v. d. Reyden ging er met een snel treinvaartje tussen uit en was het 2—0. De bezoekers lieten zich niet onbetuigd en bij een felle aanval, waarbij een strafworp werd toegekend, schoten de gasten tegen de paal. Nog voor de rust stelde opnieuw snel opzwemmen van v. d. Reyden Lut in staat de stand op 30 te brengen. In de tweede helft had WZC niet veel meer in te brengen en door Stomps (3x) en Tegelaar <2x) werd de eind stand 80. In de wedstrijd tegen Merwede 3 ver scheen LZC 2 met enkele invallers. Des ondanks wogen de partijen vrij aardig tegen elkaar op. maar bij de thuisclub was het schot volkomen zoek. De gasten beheersten deze materie beter en vla twee goede doelpunten van hun mid denvoor was de stand bij het draalen 20. Ondanks goede kansen in de tweede helft kon LZC geen doelpunten maken en toen een Leidse speler het water werd uitgezonden was het spoedig 0—3. Even later bracht Merwede de eind stand op 04. LZC 3 stond voor de hopeloze taak om met zes man De Zijl 2 te weerstaan. Het lukte niet en de bezoekers wonnen dan ook met 61. DE ZIJL MET DE HAKKEN OVER DE SLOOT. Hoewel voortdurend ln de meerder heid, vatte „De Zijl" het ln de uitwed strijd tegen het Vlaardinger VZC wat te gemakkelijk op, terwijl ook 't beslis sende schot ontbrak. Een kort na het begin door J. Blansjaar gescoord doel punt werd niet toegekend. Bij 'n VZC- aanval sloeg Dragt de hard ingeschoten bal juist voor een Vlaardinger, die zijn club de leiding gaf (1—0). Slecht schie ten en paal of lat voorkwamen hierna een verdiend Zijl-doelpunt, totdat even voor de rust J. Blansjaar de partijen op gelijke voet bracht (1—1). De tweede helft gaf ongeveer eenzelfde beeld; het spelpeil kwam niet boven het middel matige, Prevoo gaf zijn club de leiding en hoewel Dragt nog enige gevaarlijke schoten te venverken kreeg, kwam met een Leidse 21 overwinning het einde. ZWEMMEN. PRESTATIETOCHT VAN DE WATERVRIENDEN. Naar wij vernemen organiseren De Watervrienden op 2 Juli a.s. een presta tietocht in het Rijn- en Schlekanaal tussen Spoorbrug en Zoeterwoudse weg. Aan deze wedstrijd zullen ongeveer 300 zwemmers deelnemen. Op 20 Juni a.s organiseert de zwem vereniging De Zijl haar eerste onder linge wedstrijden. VOOR ZATERDAG 11 JUNI Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: strijdlied; 7.33: selecties; 8.00: nieuws; 8.15: Ambrose en zijn orkest; 9.00; voor Nederland nog onbekende opnamen; VPRO 10.00: „tijdelijk uitgeschakeld"; 10.05: morgenwijding door ds D. G. van Vreu- mlngen; VARA 10.20: radlofeullleton; 10.35: voor de arbeiders ln de continu bedrijven; 11.35: Gerard Mulder, viool; 12.00. hoe bezingen wij het buitenland; 12.30: mededelingen; 12.33: The Sympho ny of Strings; 1.00: Ned. strijdkrachten; I.30: Metropole orkest; 2.00: het Neder landse lied; 2.20: Koninklijke Militaire Kapel; 3.00: onze eigen taal; 3.25: Om roeporkest; 4.10: komt u binnen; 4.25: kwartet Jan Corduwener; 4.45: sport- praatje; 5.00: nieuws van de platenmarkt; 5.30: om en nab(J de twintig; 6.00: nieuws; 6.15: planosoll; 6.30: Ned. strijdkrachten; 7.00: artistieke staalkaart; VPRO 7.30: lezen ln de bijbel: VARA 7.45: voor de Nederlander ln Duitsland; 8.00: nieuws; 8.05: dingen van de dag; 8.12: varia: 8.15: Accordeola; 8.45: de bonte bal; 9.45: socialistisch commentaar; 10.00: Vlndo- bona schrammel'n; 10.25: mensen die wij wel eens ontmoeten; 10.40. orgelspel; II.00: nieuws; 11.15: sfeer en rbythme; 11.4012.00: zang door The Inkspots. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendconcert: 7.45: mor- gebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws; 8.15: Maria ter ere; 8.30: pluk de dag; 9.00: voor de vrouw; 9.05: werken van Ravel en De Bourgulgnon; 9.30: wa terstanden; 9 35: operamuziek; 10.00: klein, klein, kleutertje; 10.15: muziek houdt fit; 11.00: de zonnebloem; 11.45: schoolradio; 12.15: licht pianospel; 12.30: mededelingen; 12.33: Amusementsorkest: 12.55: zonnewijzer; 1.00: nieuws; 1.20; Amusementsorkest; 1.50: film en toneel; 2.10: Omroeporkest; 2.40: boekennieuws; 3.10: naar het wonderland der muziek; ■i.ou: musetteklanken; 4.00: de vliegende Hollander: 4.10: Hengelo's mannenkoor; 4.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 5.00: de wigwam; 6.00: Henk Orthmann's Rhythm Sextet; 6.30: Journalistiek week overzicht; 6.45: Septet Johnny Ombach; 7.00 nieuws; 7.15: actualiteiten; 7 25: ge deelten uit Franse opera's: 7.45: kamp vuren langs de evenaar: 8.00: nieuws: 8.05: de gewone man; 8.12: Symphonle nricogf fl.20- lichtbaken; 8.45: gram.mu ziek. 9.00: zomersnroeten: 9.45: kruls- klanknuzzle: 10.00: Amusementsorkest; 10.30: wij lulden de Zondag ln; 11.00: nieuws; 11.1512.00: Radio Phllh. Orkest.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5