Bevin sprak Ie Blackpool Een plotselinge draai WEERBERICHT van Wysjinsky H. K. H. Prinses Wilhelmina sprak Pinksterboodschap uit 88ste Jaargang VRIJDAG 10 JUNI 1949 00 No. 26713 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red "1507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Vastlopen daardoor voorkomen De vier ministers te Parijs hebben gisteren na een beraad van bijna vijf uren besloten in te grijpen in de moeilijkheden te Berlijn door hun vertegenwoordigers aldaar op te dra gen onderhandelingen over de uitvoe ring van de Jessup-Malik-overeen- komst aanstaande Maandag af te slui ten en er op die dag rapport over uit te brengen. Wysjinsky had zich bijna de gehele zitting tegen Acheson's voorstel ver zet doch verklaarde tegen het einde plotseling rapporten uit Berlyn te hebben ontvangen die hem deden besluiten in te stemmen. Althans ln hoofdzaak, want hield het voorstel Acheson in, dat de vier minis ters aan de geallieerde militaire bevel hebbers te Berlijn gezamenlijk opdracht zouden geven, dat zij hun werkzaamhe den met betrekking tot het opheffen van de blokkade van Berlijn uiterlijk 13 Juni a.s. voltooid moeten hebben, de Rus deed een tegenvoorstel dat de mi nisters ieder afzonderlijk bovengenoem de opdracht aan de militaire bevelheb bers hunner regeringen te Berlijn zou den verstrekken. Het voorstel van Wysjinski werd door de drie andere ministers onmiddellijk aangenomen. Dit besluit Is het meest tastbare resultaat, dat sinds het begin der conferentie op 23 Mei j.l. is bereikt. De drie Westelijke ministers hebben voorts verrassende Russische voorstellen tot het invoeren van de Oostelijke mark i enig betaalmiddel te Berlijn onge ïnteresseerd aangehoord en categorisch afgewezen. Wysjinsky's voorstel was gebaseerd op de directieven van Moskou van Augustus 1948 en op de aanbevelingen van de commissie van deskundigen van de Veiligheidsraad, waarover Wysjinsky zelf zijn veto had uitgesproken. Hij achtte de Westelijken nog gebonden aan deze aanbevelingen (commissie- Bra- muglia) doch de Westersen meenden in deze geheel vrij te zijn door de veran derde omstandigheden en door het oor spronkelijke veto van de Sovjet-unie. zy wilden met het oog op de onmo gelijkheid tot het bereiken van over eenstemming overgaan naar de volgende agendapunten, doch hadden aan het einde der zitting nog niet besloten welk onderdeel zij op de volgende zitting zouden aansnijden. Volgens Wysjinsky moest het debat over de geldkwestie worden voortgezet. Schuman zeide echter, dat, nu er geen overeenstemming over de Berlijnse een heid was bereikt, het ook weinig zin had hiermede verder te gaan, waarmede Acheson en Bevin het eens waren. Acheson leidde de discussie in over de verdere afwikkeling van de agenda. Bevin wenste het Duitse vredesverdrag behandeld te zien; Acheson en Schu man echter het vredesverdrag van Oos tenrijk. Wysjinski bleef bij zijn mening, dat det debat over de geldkwestie nog niet afgehandeld was. Wysjinsky verklaarde nog, dat, on danks de pessimistische gevoelens bij de Westerse ministers, deze niet zulk een houding van hopeloosheid moesten aannemen, want dan had het geen zin de besprekingen voort te zetten. ARTIKEL VAN SCHUMAN. De Franse minister Schuman zegt in een artikel in het partij-orgaan van de M.RP. l'Aube, dat de „Sovjetrussisohe bedreiging van de vrede in Europa slechts een blinddoek is om de aan dacht van Azië af te leiden". Dit werd bewezen door de kortelings door de Sovjet-unie verworven olie-concessies ln Sinkiang en door de uitspraak van Lenin, dat „de kortste weg van Moskou naar Parijs via Peiping en Calcutta leidt". Het Chinese communisme was inderdaad een „Titoisme", doch het had de volledge steun van Moskou. Indien Lenin weer tot het leven kwam, zou hij geenszins verbaasd zijn over de gang van zaken, noch zou hij zich verbazen over de keuze van de plaats van handeling, zo vervolgt Schu man. Hij zou zijn opvolgers aanmoedigen de GENERAAL-VELDMAARSCHALK SPERRLE VRIJGESPROKEN. Generaal-veldmaarschalk Hugo Sperrle, die tijdens de oorlog de leiding had van de aanvallen, welke door de Duitse luchtmacht op Londen werden uitge voerd, is door het Duitse zuiveringshof te Muenchen vrijgesproken van de be schuldiging, dat hij betrekkingen zou hebben onderhouden met de voormalige Duitse nationaal-socialistische partij. In het afgelopen najaar is Sperrle reeds door een Amerikaans militair ge rechtshof vrijgesproken van de beschul diging, oorlogsmisdaden te hebben ge pleegd. OVERAL DROOG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer en overdag perioden met zonneschijn. Matige tot zwakke wind. overwegend tussen Noord-West en Noord-Oost. Gematigde temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 11 JUNI. Zon op: 4.20 uur: onder: 20.59 uur. Maan op: 22.31 uur; onder: 4.02 uur (V.M.). Hoogwater te Katwijk te 3.06 en 16.36 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Chinese overwinning te completeren met een overwinning in Voor-Indië, welke moeilijker te behalen zou zijn. POSTVERKEER PER TREIN TUSSEN BERLIJN EN WEST- DUITSLAND HERVAT. Te Brunswijk is officieel medegedeeld, dat het geregelde postverkeer per trein tussen West-Duitsland en Berlijn heden hervat zal worden, Eén trein per dag zal de post van de gehele Britse zone naar Berlijn vervoeren. SOVJET-GENERAALS OP RECEPTIE. Twee Sovjet-generaals hebben giste ren een receptie bijgewoond van gene raal sir Brian Robertson, de Britse mi litaire gouverneur in Duitsland, ter ge legenheid van de verjaardag van de Britse koning. Het zijn luit.-generaal Loekyantsjenko, de Russische stafchef, en generaal-majoor Kotikof, de Russi sche commandant van Berlijn. Het ls de eerste maal sinds de vorige zomer, dat Sovjet-generaals een dergelijke uit nodiging van de Westelijke geallieerden hebben aanvaard. AMERIKAANSE NOTA AAN ISRAËLISCHE REGERING. Te Washington is onthuld, dat de Ame rikaanse regering de regering van Israël 10 dagen geleden 'n nota heeft gezon den met betrekking tot de terugkeer van Arabische vluchtelingen in Pa lestina. In deze nota die door auto riteiten van het ministerie van buiten landse zaken wordt beschreven als in krachtiger termen te zijn gesteld dan enig ander stuk, dat oQit door het mi nisterie aan de Israëlische regering is verzonden dringt de regering te Washington er op aan, dat de Israëli sche regering spoedig stappen zal doen, waardoor een aanzienlijk aantal dezer vluchtelingen in staat zal worden ge steld naar Palestina terug te keren. Voorts dringt de Amerikaanse rege ring er in de nota op aan, dat Israël met de verzoeningscommissie voor Pa lestina der Verenigde Naties zal samen werken, ten einde een internationalise ring en demilitarisatie van Jeruzalem tot stand te brengen. De Amerikaanse nota had hoofdza kelijk tea doel de Israëlische regering er aan te herinneren, dat zij de voor waarden van de resolutie, die op 11 December j.l. door de Veiligheidsraad met betrekking tot het Palestina- vraagstuk is aangenomen, nog niet ten uitvoer heeft gelegd. Door Amerikaanse autoriteiten is me degedeeld, dat de Israëlische regering een „verzoeningsgezind antwoord" heeft gezonden, hetgeen de hoop heeft doen post vatten, dat de genoemde proble men spoedig zullen zijn geregeld. Gistermiddag is ten Paleize Soestdijk aan HM. Koningin Juliana ie „Koningin- neharing^', welke door de Rijksopperkeurmeester, de heer W„ Don. eekeurd is uit de lading van de VI. 208 .Frieda", schipper H. van Roon, aangeboden Wel heeft de vorstin reeds op 20 Mei haring ontvangen van de KW 227 .Karei Doorman", doch deze haring kon niet onder Rijkscertificaat worden geleverd, daar deze nog niet voldoende „rijp" was. De Koningin dankt de deputatie, die de haring aanbood, V.l.n.r.: de heren H. van Roon, schipper van de .Frieda", W. Don, Rijksopperkeurmeester en Van Dijk, Garry Davis wil spreken uit een helicoptère HIJ HEEFT GEEN PAS. (Van onze Parijse correspondent). Garry Davis, de eerste wereldburger, is een uitgebreid propaganda-tournée begonnen, dat hem eerst door Frank rijk en daarna, in beginsel, door de rest van Europa zal voeren. Zijn eerste object is een millioen Europeanen op te wekken zijn register te tekenen en hen daarna een internationaal pas poort uit te reiken Aangezien Garry, zoals bekend, geen paspoort meer bezit, heeft men zich in Parijs afgevraagd, hoe de wereld burger de grenzen zal overschrijden. Er zijn autoriteiten, de Franse b.v., die bereid zijn een oogje dicht te knij pen. Maar andere landen, zoals Enge land, kennen zelfs voor Garry geen pardon: een „regelmatig" paspoort of buiten blijven is hun parool. Om zijn Engelse geestverwanten nu toch te kunnen bereiken, heeft Garry het plan ontworpen in een helicoptère dicht bo ven de Britse steden en dorpen te vlie gen en zich van daaruit per radio tot de bevolking te richten. De eerste proef moet 20 Juni in Chelmford plaats vinden en de burgemeester van die stad heeft zich bereids tot de minister van Binnenlandse Zaken gewend om te informeren of de regering soms be zwaren heeft tegen Garry's project. HET MIDDELBAAR ONDERWIJS IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Het Tsec-hoslowaakse communistische orgaan, „Rude Pravo" meldt, dat de autoriteiten in Tsjecho-Slowakije in het vervolg de candidaten zullen uitkiezen voor bevordering naar middelbare en vakscholen en dat daarbij aan arbei derskinderen de voorkeur zal worden gegeven en aan de kinderen van kleine boeren. De kinderen en de ouders zul len niet meer voor zichzelf kunnen kie zen. Leerbskwaamheid zal niet het enige punt van overweging uitmaken. De selectie-commissies zullen de candida ten ook toetsen op hun houding tegen over arbeid en collectief werken. Arbeidsraden en vakverenigingen zul len candidaten kiezen uit jonge arbei ders en daarbij de voorkeur geven aan personen uit genationaliseerde of coöpe ratieve bedrijven. MOEILIJKHEDEN VOOR ZUID-AFRIKAANSE VIERLING. De vrouw van een Zuid-Afrikaanse naturel is met haar vierling in een zendelingenstation gevlucht, omdat haar stam, die der Bawenda's, een vierling als een verzameling gedrochten be schouwt, die men ten spoedigste moet doodslaan. Zijzelf wordt als een heks beschouwd: niemand mag haar aanra ken of uit bekers of kalebassen drinken, waaruit zij heeft gedronken, en als iemand haar passeert, moet hij op de grond spuwen. Ambtelijke implicatie: het departe ment van naturellenzaken heeft de thesaurie verzocht om een toelage voor de vierling.... DUITSE NYLONS. Het Financieel Dagblad meldt, dat Duitsland binnen enkele maanden Ny lonkousen gaat produceren. De wereld bekende kousenfabriek Uhlmann te Auerbach (Vogtlanü) gaat haar j pro ductie te Lippstadt in Westfalen voortzetten. De kwaliteit doet niet on der voor de Amerikaanse, doch de prijs ligt aanmerkelijk lager! HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlH 1 H.KJï. Prinses Wilhelmina heeft gisteravond voor de belde radio-zenders j§ de volgende rede uitgesproken ter gelegenheid van de Pinkstertijd: „De Heilige Geest door God met Pinksteren gezortden, moge ons niet slapende vinden, in droomen verzonken, over dingen die vergaan, zelfvoldaan bij het gedenken van hetgeen door-ops niet wordt betracht. Laten wij ons hoeden voor de grootste fout, die een mensch begaan kan, door waar en diep geloof te verwarren met geijkte termen en godsdienstige begrippen. Dat God's geest ons klaar wakker vinde, bereid te „staan" voor wat ons wachten moge en voorwaarts te gaan. EE Immers hoe kan de Heilige Geest woning bij ons maken en hoe kunnen wij zijn taal spreken, „dé taal die ieder hart verstaat", indien ons hart niet hongert en dorst naar deze hemelsche gave met achterstelling van alle andere wensohén en verlangens? E= Tenzij °ns hart brandende in ons is, bewust en vol verwachting om daarop weerklank te geven, hoe kan die heilige kracht ons opheffen tot Hem, wiens komen de verlossing onzer zielen betekent? Want is dit niet het waarmerk van Zijne Heilige tegenwoordigheid, dat de verlossing daadwerkelijk voor onze oogen geschiedt, terwijl toch geen EE van ons die kracht bezit en geen van ons ooit meer kan wezen dan een knecht des Allerhoogsten? Te lang is de wereld reeds blind geweest voor de waarheid dat noch ideo- logieën, noch stoffelijke belangen ons kunnen brengen tot dien inkeer, die alleen bij machte is ons te leiden uit de verbijsterende verwarring, waaruit w{j uitkomst zoeken, doch slechts wanhoop vinden. EE Voortgekomen uit het verkeerde beginsel vast te houden aan bepaalde stelsels en bepaalde vormen, zijn de pogingen, over de geheele wereld onder- nomen, hoe verschillend zij zich mogen voordoen, tevergeefs, omdat het uitgangspunt van verlossing berust op liefde. Ten slotte moeten wij erkennen, dat wij gewerkt hebben voor de spijs die vergaat onze daden, niet onze woorden, getuigen van ons dat wij op dat voedsel meer vertrouwd hebben dan op het brood, dat van den hemel neerdaalt, zelfs in de verlatenheid van de woestijn. Ons rest niets dan afstand te doen van onze schijnbare zelfgenoegzaam- heid en van alle dingen die wij gewrocht hebben ten koste van onze naaste; EE om af te breken wat wij opbouwden als zelfbescherming, zoowel verstande- lijk, moreel, als stoffelijk, want dit bleken noodlottige staketsels te zijn, zoowel tusschen menschen onderling als tusschen God en den mensch. ee Niets rest ons dan deze donkerste ure der mislukking te helpen omzetten in een volkomen keerpunt. Door niet langer aan den leiband te loopen van berekening, geweld en vrees, doch ons toe te vertrouwen aan de leiding van Hem, „wandelende met Hem", wiens liefde boven onze bevatting en al ons denken uitgaat, wiens hand ln tegenstelling tot de aardsche lelds- lieden, ons leidt naar den eeuwigen vrede." M. Deze rede werd, nadat de Prinses haar uitgesproken had, vertaald in E het Hebreeuws. De Wereldomroep zond de rede uit naar Indonesië in het Nederlands, waarna H.KJH. haar voorts in het Engels en Frans uitsprak. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Britse versterkingen naar Honkong Aanzienlijke Britse versterkingen zul len naar Honkong worden gezonden, zo heeft de Britse minister van defensie, Alexander, aan de opperbevelhebber ad miraal sir James Patrick Brind te Hon kong medegedeeld. Deze nieuwe troepen, tezamen met de ervaren strijdkrachten ter plaatse, zo voegde de minister hieraan toe, „zullen het tastbare bewijs leveren, dat de Britse regering resoluut in haar hou ding is ten aanzien van het gebied en zal vasthouden aan haar reeds be kend gemaakte politiek van standvas tigheid, gecombineerd met de oprechte wens nabuurschappelijke betrekkingen te vestigen en te handhaven met het volk van China". Het eerste schip uit Sjanghai sinds deze stad door de communisten is be zet, de 7.813 ton metende Nederlandse „Tjibadak", is in Hongkong aangeko men met 347 Chinese passagiers. Onder hen bevonden zich verscheidene vroe gere nationalistische leiders. De haven van Sjanghai is gesloten naar aanleiding van berichten, dat na tionalistische schepen in de omgeving mijnen hadden gelegd. Drs W. BOS BLIJFT ONDER ARREST Het Haagse Gerechtshof heeft de be schikking van de rechtbank bevestigl, waarbij de gevangenhouding was bevo len van de onlangs gearresteerde refren- daris ter gemeente secretarie te Den Haag, drs W. Bos. TAXI-CHAUFFEUR NA AANRIJDING OVERLEDEN. Een Bossche taxi-chauffeur, de 29-j. J. van K. moest 's nachts een reiziger van Den Bosch vervoeren naar Oss. Onder de gemeente Geffen is hij door tot nu toe onbekende oorzaak tegen een waarschijnlijk stilstaande tractor met aanhangwagen gereden. De wagen van de taxi-chauffeur werd totaal ver nield. Zwaar gewond moesten de beide inzittenden uit het wrak van de wagen worden gehaald. De taxi-chauffeur is later in een der Bossche ziekenhuizen overleden, de andere inzittende moest met een gebroken arm en been in het ziekenhuis te Oss worden opgenomen. Leven nsast de Sovjets moet mogelijk zijn! De Britse minister van Buitenlandse Zaken, voor deze gelegenheid per vlieg tuig uit Parijs overgekomen, heeft gis teren op de conferentie van de Labour- partij te Blackpool een rede uitgespro ken, waarin hij de Europese situatie in haar geheel en de verschillende inter nationale kwesties belichtte. Het Chinese probleem moest door de Chinezen zelf opgelost worden. De hui dige regering had nimmer in de bin nenlandse aangelegenheden van China geïntervenieerd. Het moreel in Frankrijk was ten ge volge van de bezettingstijd op laag peil gekomen en daardoor was het herstel in Frankrijk bemoeilijkt. Verder was er het probleem van de voedselvoorziening voor de Duitsers. Uit het Oosten was geen pond graan te krijgen voor het Westen van Duitsland. ,Bij de pogingen om geheel Europa door stakingen en het scheppen van wanorde aan het communisme te on derwerpen konden wij niet lijdelijk toe zien", aldus Bevin. Sommigen menen, dat de democratie zwak is en geen weer standsvermogen heeft, doch naar mijn mening is er groter weerstandsvermo gen te vinden bij vrijwillige groeperin gen in een democratisch lichaam, dat het op de lange duur beter zal uithou den, dan bij enige dictatuur". De „traditionele argwaan" van Frank rijk ten opzichte van Engeland was thans geheel uit de weg geruimd en hetzelfde kon gezegd worden ten aan zien van Italië, met welk land samen gewerkt diende te worden tot het vin den van een oplossing voor zijn econo misch probleem. Bevin drukte er zijn spijt over uit, dat de Sovjet-Unie zich niet had aangeslo ten bij het plan-Marshall. Door dit plan was de toestand in Europa gestabili seerd en ofschoon de Oostelijke landen er niet bij waren aangesloten, vloeide een groot gedeelte van de vruchten naar het Oosten in de vorm van goederen. Bevin vervolgde: „Er is nooit een dictator in de geschiedenis van deze wereld geweest, die niet over vrede gepraat heeft, wanneer hij oorlog voor bereidde. Laat u niet misleiden. Het is het grootste leger, de grootste macht in de wereld, die heden gemobi liseerd is. Ik wil, dat hieraan een ein de komt, niet door oorlog, maar door voorbeeld door zelf krachtig te blij ven". Hij zei, dat de legers van de landen in het. Westen geheel verdwenen waren. Deze landen hadden geen middelen tot verzet. Daarom sloten zij het verdrag van Brussel. „Ik ga Zaterdag 25 Juni naar Luxemburg om met de andere mi nisters van de Westerse Unie Te details culturele, economische en militaire te bestuderen en uit te werken, opdat wij ons in het Westen kunnen verdedi gen". Oyer het Atlantisch Pact, dat hij be schreef als „de grootste stap op het ge bied van collectieve veiligheid, die ooit in de geschiedenis der wereld is ge daan", zei hij: „Beweerd wordt, dat het tegen de Sovjet-Unie gericht is. Indien de Sovjet-Unie niet iemand aanvalt, dan is het niet tegen haar gericht". Over de Westerse Unie zei Bevin nog, dat zij zou kunnen leiden tot een ge meenschappelijke doelstelling van ge heel Europa. Over de conferentie te Parijs zei hij „Ik ben gedwongen de conclusie te trekken, dat het enige, dat we werke lijk kunnen doen, is: indien wij geen overeenstemming kunnen bereiken over hoe wij zullen leven, moeten wij ten minste besluiten samen naast el kander te leven. Dc Westelijke mo gendheden en de Sovjet-Unie zouden wellicht niet in staat zjjn een schrif telijke overeenkomst te bereiken. Maar er zou een mogelijkheid kunnen zjjn van een ongeschreven overeenkomst, waarin zij in economische en andere aangelegenheden van gemeenschap pelijk belang elkaar zouden kunnen helpen zonder dat Engeland zich zou verplichten tot principes, die het öïet werkelijk kon verteren". Bevin verklaarde, dat „zolang er van buiten af in Griekenland geïnterveni eerd werd, anderen verplicht waren daar te blijven om de veiligheid van het land te verzekeren". Over Indonesië zei Bevin, dat hij hoop te, dat binnenkort de Nederlanders hun problemen daar zouden oplossen en er vrede zou worden gesloten. Over China zei hij nog, dat Engeland bereid zou zijn handel te blijven drijven. Er was helemaal geen critdek op Bevin's beleid. „MAAR IK BEN ZIJN VROUW"! Een groep vrouwen, die woedend wa ren. omdat zij door James Griffith de Britse minister an nationale verzeke ring, niet waren ontvangen, wachtte de minister op. toen hij het labourcongres verliet. Zij namen een zo dreigende hou ding aan. dat de politie Griffith te hulp snelde. Griffith liet een auto komen. Toen deed een vrouw een poging om mee in te stappen. De politie wou haar dit beletten en duwde haar vril hardhandig op het trottoir. „Maar ik ben ziin vrouw", riep zij uit tot verbazine en ontsteltenis van de ge rechtsdienaren. GECOMBINEERDE MANOEUVRES IN HET MOEZELDAL? Ook deelneming der Beneluxlanden. De New York Times meldt, dat een heden van de luchtmacht en kleine on derdelen van de landmacht der Ver. Staten in het laatst van September te zamen met troepen van Frankrijk, En geland en de Beneluxlanden gezamen lijke manoeuvres zullen houden in het Moezeldal tussen Koblenz en Metz. De troepen der Beneluxlanden zullen ech ter binnen de grenzen der Benelux blij ven. Van bevoegde Nederlandse zijde kon men ons hieromtrent nog geen nadere inlichtingen verstrekken. Terreurdaden duren voort VERSCHILLENDE DODEN; POLIKLINIEK VERWOEST. Nabij Garut werden op Tweede Pink sterdag enige auto's beschoten, waar door in totaal drie personen werden ge dood. o.m. de employé P. C. Q. van Lindeteves te Batavia Van een mili taire auto. die werd beschoten, werd een inzittende militair gedood en twee personen gewond. De bestuurder van een taxi uit Bandung werd gedood en een inzittende werd gewond. Dezer dagen is de polikliniek te Ban- dungan boven Ambarawa door een ge wapende bende aangevallen. De kliniek werd geheel verwoest; de medicijnen werden geroofd en een mantriverpieger werd mishandeld. OVERDRACHT VAN HET Dr YAP- ZIEKENHUIS TE DJOKJA. Het dr Yap-ziekenhuis te Djokja ls in aanwezigheid van de secretaris-generaal van het Republikeinse Ministerie van Gezondheid, dr Surono door dr Yap Hong Tjoen, directeur-eigenaar van het ziekenhuis aan de Sultan overgedragen voor gebruik na het terugtrekken van de Nederlandse troepen. Het. dr Yap- ziekenhuis is momenteel tijdelijk in ge bruik door de militaire geneeskundige dienst. DE HEER M. LALISANG OVERLEDEN. Te Amsterdam is overleden de heer M. Lalisang, hoofd van het Departe ment van Financiën van de Neeara Su matra Timur Deze was sedert 30 Mei jl. in ons land met ziekteverlof. De over ledene behoorde tot de mede-initiatief nemers bil de oprichting van de Negara Sumatra Timur als lid van het hiertoe in Augustus 1947 opgerichte comité tot voorbereiding van deze Negara. Voor de oorlog was de heer Lalisang werkzaam als douane-ambtenaar op Sumatra's Oostkust. PANTSERWAGONS DER INDONESISCHE SPOORWEGEN. Teneinde de onveiligheid op sommige baanvakken het hoofd te kunnen bie den heeft de dienstleiding der Spoor wegen een soort van pantserwagens on'worpen en gebouwd. Men heeft zijn toevlucht genomen tot de oude en nog van voor de oorlog da terende stadswacht-overvalwagens. Het bovenstel dezer wagens werd op platte goerenwagons geplaatst. Voor zien van een houten dak met sta len vangnet er boven biedt deze stalen bovenbouw heel wat meer bescherming dan de tot nog toe gebezigde zandzak ken-barricaden. Men heeft deze „pantserwagons" in twee series gebouwd, nl. met W.F.L.- onderstel en met het onderstel van ge wone goederenwagons. KWESTIE-SUMATRA IN DE B.F.O. De vergadering van gisteren van de B.F.O. was geheel gewijd aan een be spreking van de door de tweede con ferentie voor Sumatra aangenomen re soluties. De voortzetting der debatten zal plaats vinden op 14 Juni as. ONVERZOENLIJKE HOUDING VAN DE PESINDO. Spoort aan tot verzet. De Pesindo, de Republikeinse partij van Sjarlfuddins front Demokrasi Rakjat, heeft o.a. pamfletten verspreid waarin wordt verklaard, dat zij niet kan instemmen met de verklaringen van de heren Van Royen en Rum en dat zij het staken van het vuren als voorwaar de onaanvaardbaar acht. Zij spoort alle Republikeinse getrou wen aan tot verzet en tot het zich voor bereiden op een langdurige worsteling tegen de „Imperialistische" Nederlan ders. LANDHUISJES OP WIELEN TE REEUWIJK. De gemeente Reeuwijk heeft bij een fabriek te Steenwijk 20 landhuisjes op wielen besteld. Het eerste werd ln het begin van deze week afgeleverd. Het middelgrote model, zoals de gemeente Reeuwijk heeft aangekocht, bestaat uit een woonkamer, twee slaapkamers en een keuken, en is voorzien van water leiding, electriciteit en een toilet. Het geheel is opgebouwd uit stalen platen op een houten raamstelsel, terwijl de dakbedekking een landelijk aanzicht heeft doordat de zinken platen zijn voorzien van een bitumenlaag, waarop rode gravel is aangebracht. De fabriek garandeert bij normaal onderhoud de landhuisjes voor 30 jaar. Ter gelegenheid van ie overdracht van de fun ue van Ho. r Vet tegenwonrdlger van de Kroon, waren alle wa'i-negara's en keoala-daerah te BHavia biieen V.l.nr.: dr Mansur iSumatra's 0"»sr.ku«U mr Diumhana. mlnlster-ores'dent van Pasundan, mr J. Vleer secretaris BFO. R. A. A Tiakranin^rat 'Ma-'uni, R A. A. Wiranataku-=umah (Pasundan) Tjokoröe Gde Rake Sukawatj (Oost Indo nesië). Sultan Hamid II 'We=t Borneo). Abdul Malik (Zuid Sumatra). Achmad Kusumonegoro (Oost Java) AnakAeungGde Agung premier van Oost Indo nesië en dr Siiparmo, Jid van de bijzondere delegatie uit de BFO, van Madura.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1