VAN HOUTEN Het „krullenprobleem" van de vrouw opgelost LAXEEft AKKIRTJE5 HET HUIS AAN DE BAAI Eerste Kamer keurt begroting Buit. Zaken goed De „pin-up" homepermanent brengt uitkomst Help Uw darmen Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 9 Juni 1949 Tweede Blad No. 26712 Stikker „mede-slachtoffer" van Bevin (Van onze Parlementaire Redacteur). Nadat de Eerste Kamer gistermiddag zonder discussie en zJh.st. een twaalftal hamerstukken had goedgekeurd, hoorde zy de anderhalf uur lange rede van minister Stikker ter verdediging van bet buitenlands beleid. Het Atlantisch Pact en de Raad van Europa liet de minister daarbij buiten bespreking, daar hieromtrent bereids wetsontwer pen bij de Tweede Kamer zijn inge diend. Het laatstgenoemde zag de mi nister liefst nog in Juli geratificeerd, opdat tijdig de Nederlandse afgevaar digden kunnen worden aangewezen voor de eerste bijeenkomst van de Raad in Augustus as. te Straatsburg. Wijzende op de snelle uitbreiding van onze diplomatieke en consulaire verte genwoordiging in het buitenland, ver zekerde spreker, dat de democratise- r.ng van de dienst daarbij in het oog wordt gehouden. Ook wordt de opne ming bevorderd van functionarissen uit de Overzeese Gebiedsdelen. Insgelijks vindt de reorganisatie van het departement voortgang. De heer Stikker had zich evenwel nog geen oor deel gevormd over de mogelijkheid van de instelling van 'n Staatssecretariaat aan zijn Ministerie. Wel is hij overtuigd van de noodzaak, dat de minister zelf veel moet reizen, hetgeen veel physieke krachten vergt. Thans begrijpt hij waarom Bevin hem bij hun eerste ont moeting „ray fellow-sufferer" (mede slachtoffer) noemde! (hilariteit). De minister gaf dan een opsomming van de vele gewichtige vraagstukken, die op buitenlands politiek gebied onze aandacht vragen: ais daar zijn de een- beid van Duitsland of een scheiding in Oost en West, een eventuele monetaire blokvorming in West-Europa, en de verhouding dollar-pondsterling, een mo gelijk toetreden van Frankrijk en Ita lië tot de Benelux in economisch op zicht, Europa's onderlinge handelsver keer als straks de Marshallhulp 'n ein de neemt etc. Het bezoek aan West-Duitsland van een commissie uit ons parlement zal spr. bevorderen, gelijk hij reeds in de Tweede Kamer had verklaard. Ook an dere punten uit zijn toen gehouden rede werden door de minister nog eens naar voren gebracht. LEWIS ROEPT STAKING LIT. De leider van de Amerikaanse mijn werkers, John Lewis, heeft de arbeiders in bruinkool- en steenkolenmijnen op geroepen Maandag a-s. voor een week het werk neer te leggen. De oproep geldt meer dan 450,000 man. Lewis heeft de plaatselijke vakvereni gingen meegedeeld, dat gedurende deze week geen andere werkzaamheden zijn toegestaan „dan die ter bescherming van mensenlevens en eigendommen". Het bevel van Lewis komt slechts drie weken voor de afloopdatum van de lopende arbeidsovereenkomsten in de mijnbouw. De onderhandelingen over een nieuw contract met de Zuidelijke mijneigenaren hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. MONSTER VAN STORSJO Na een periode van een jaar is het monster van het in Zweden gelegen j Storsjomeer gezien, zo verklaart radio - Stookholm. De passagiers en de piloot van een vllegboot zagen kort nadat het vlieg tuig in de lucht was aan de oppervlakte een visachtig, begroeid, merkwaardig vervormd monster van ongeveer dertig1 meter lengte. De beschrijvingen van de pasagiers kwamen overeen met de no tities in het logboek van de piloot. Daarbij weidde hij bijzonder uit over de samenwerking van regering en volksvertegenwoordiging in buitenland se aangelegenheden. Opdat het parle ment niet zonder meer slechts reeds gesloten verdragen hebben goed te keu ren, acht de minister het nuttig, dat parlementsleden in de delegaties naar het buitenland, in de Ver. Naties enz. worden benoemd. Ook opperde hij de instelling van een commissie voor bui tenlandse aangelegenheden in de Eer ste Kamer, gelijk die in de Tweede Ka mer toestaat. Na korte replieken werd de begroting z.hst. goedgekeurd, onder aantekening, dat de communisten tegen zijn. DUIVENSPORT. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wed vlucht vanaf Corbeil. Afstand 415,19 km. In concours 152 vogels. De eerste duif werd geconstateerd om 11 uur 43 min. en 21 sec. en bereikte een snelheid van 1337,76 m per minuut. De laatst prijswinnende duif werd ge constateerd om 12 uur 8 min, en 24 sec. en bereikte een snelheid van 1231,42 m per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: A W. Querreveld 1, 29; V. L. Pierlot 2; Fr. Hendriks 3, 15, 16, 17, 21; A. van Rooijen 4. 28; H. Schoo 5; H. H. J. van Klaveren 6, 30; L. Balfoort 7; K I. Waasdorp 8, 22; J. P. v. d. Assem 9, 13, 18, 27; G. Zwaan 10, 13 23; G. Teske 11; F. C. v. Heusden 14; A. de Graaf 19; C. J. v. d. Nouweland 20; C. Zwaan 24 en J. Caspers 25, 26, (Van een bijzondere medewerkster). Gepermanent wordt er al sinds 1909. Met het home-permanenten begon Amerika in 1943, terwijl thans in ons land een „home-permanent" van eigen fabrikaat wordt geïntroduceerd. Dat de „perm" in de vrouwenwereld een grote rol speelt, is wel duidelijk als men weet dat er in Nederland van de ca. 2.286.000 huisvrouwen 67% is gepermanent en van de ca. 700.000 werkende meisjes 75%. Bij een ge middelde frequentie van 1,2 perma nent per jaar worden er in Nederland jaarlijks ca. twee en een half millioen permanents aangebracht, hetgeen een totale geldomzet van ca. 18 millioen gulden meebrengt. Wat is nu eigenlijk die home-perma nent, die in Amerika fantastische suc cessen boekte, waar iedere Nederlandse vrouw min of meer nieuwsgierig naar is, waar al héél veel en niet altijd in gunstige zin over geschreven werd en welke de kapperswereld in beroering heeft gebracht? Wij willen voorop stellen, dat vver grote consternatie in. kapperskringen ons overbodig lijkt, daar een goede kapper nooit helemaal te vervangen is en Iedere vrouw, die over voldoende geld en tijd beschikt, zioh liever aan de kundige handen van haar lijf kapper zal toevertrouwen, dan dit experiment, dat een zekere handigheid, geduld en nauwkeurigheid vereist, op zichzelf toe te passen. Maar afgezien hiervan biedt de home-permanent, die voortkomt uit de sinds 1941 in Amerika toegepaste „cold wave", welke inmiddels steeds meer werd geperfectlonneerd, zodat zij thans geheel onschadelijk genoemd kan worden, interessante mogelijkheden; men denke zich even in, wat het b.v. voor een huisvrouw met drukke bezigheden kan betekenen, dat liet procédé, dat drie uur duurt, zioh geheel thuis kan afspelen. Nadat het haar, zorgvuldig volgens de aanwijzingen, die in een overzich- Ujk boekje by de keurig verzorgde pin-up permanent doos worden ge geven, bevochtigd met het z.g. perma nent water, eigenhandig of met hulp van een vriendin, is ingekruld, gaat er een flatteuze doek om het geheel en de huisvrouw kan gedurende de drie volgende uren, gedurende welke tUd de vloeistof inwerkt, rustig met haar werkzaamheden voortgaan, ter wijl ze ook voor derden niet ontoon baar is. Dit gemak vooral is Iets, dat de Ame rikaanse vrouwen, die vaak eve»» moei lijk als de Hollandse, er „tussen-uit" kunnen trekken voor een langdurige séance by de kapper, zo enthousiast doet zijn voor de „home-permanent". Daarnaast zyn de kosten laag (iets minder dan f. 6, Bij dezer dagen gehouden demonstra ties hebben we het hele procédé vol gens het niepwe Nederlandse fabrikaat kunnen gadeslaan en de resultaten kunnen bewonderen. De uitdrukkelijke garantie, dat deze behandeling, wan- reer de voorschriften zorgvuldig wor den gevolgd, absoluut onschadelijk is, heeft vele aanvankelijke huiveringen doen verdwijnen en de getoonde resul taten waren alleszins bevredigend. Dat deze uit Amerika overgewaaide nieuwigheid, die thans door een Neder landse firma, wier naam borg staat voor eerste klas kwaliteit, ook hiei in Nederland wordt gebracht, een evolutie is in het eeuwenoude krullenproblcem der vrouw, die niet is tegen te houden, staat wel vast. Nogmaals: goede kappers blijven on misbaar, maar anderzijds zuilen ve'e '/rouwen, die voorheen om welke reden ook, niet tot een gang naar de kapper kwamen, door de gemakken en eenvou dige toepassing van het „pin-up" sy steem, waarmee ook gedeeltelijk perma nenten van het haar mogelijk is, cr thans misschien wel toe kom an zich etn welverzorgde golvende baardos aan te schaffen. De Harder toch nog mee naar Scandinavië? CLAVAN EN BRANDES NIET GEHEEL FIT. Naar WÜ vernemen moet Bertus de Harder zich alsnog gereed houden om de tour naar Denemarken en Fin land mee te maken en mag het als waarschijnlijk worden beschouwd, dat hij Zondag a.s, in Kopenhagen tegen de Denen van de partU zal zyn op de linksbuitenplaats. De oorzaak van deze late en verras sende verkiezing is gelegen in de bles sure van de jonge ADO-speler Miok Clavan welke nog niet volkomen ge nezen zou zyn. Of Clavan meegaat, zou eerst Vrijdag a.s. beslist worden. Tevens vernemen wij, dat Brandes evenmin voor 100 pet. fit is en dat der halve de LONGA-midvoor Van Roessel is uitgenodigd zich eveneens gereed te houden. Beker-eindstrijd in Eindhoven De finale van de K.N.V.B.-bekerstryd tussen Quick (N) en Helmondia, zal op Zaterdagavond a.s. op het terrein van Eindhoven gespeeld worden. Eindhoven is eigenlijk voor de K.N.V.B. een besmette" plaats, in verband met de 30% vermakelijkheidsbelasting. Gezien een voorstel van B. en W. aan de Raad om deze belasting terug te brengen tot 20%>, heeft de KN.V.B, echter besloten de finale in Eindhoven te doen spelen, zulks overeenkomstig de wens van de betrokken clubs. bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 2 (Adv.) VOETBALWEDSTRIJDEN TEGEN DENEN EN FINNEN WORDEN PER RADIO VERBLAGEN. De interlandwedstrijden Denemarken Nederland op Zondag aa. en Finland Nederland op Donderdag as. zullen beide door de AVRO worden uitgezon den. Zondag geeft Aad van Leeuwen uit Kopenhagen van 13.25 tot 15.50 uur een ooggetuigeverslag en Donderdag vanuit Helsinki geeft dezelfde reporter een reportage van 17.55 tot 19.50 uur. VITESSE—BONDSELFTA L ZMC. Zaterdag a.s. zal de Oostelijke 2e klas- K.N.V.B.-AFDELING LEIDEN. Uitslagen van gespeelde wedstrijden: Jun. A. Rijnsb, B. (A)Noordwijk (A) 3—0. IB: Rijnsb. B. 3—Noordwijk 3 2-3. ARC 3—RCL 2 1—4. Jun. C. Leiden— Lisser B. (B) 30. Adsp. e: Rijnsb. B. tb)Rouwkocp (to) 31. RCL (c) Lugdun. (e) 45. UVS (f)Quick B. (e) Q—4. g; MMO—Weter. B. (a) W.B. n.o. Zaterdagmiddagtoeker, halve eindstrij den: ASC 2—Leiden 1 3—1. Noordwijk 1 Ter Leede 1 43. Juniorenkampioenschap: a. UVS (E) —Quick B. (A) 0—6. b. AZL (A) VVLV (B) 30. d. VVSB (O—Ter Leede (A) 0-0. e. VVLV (A)—VVSB (A) 0—1. TENNIS Grote inschrijving voor Wimbledon-ksmpioenschappen DITMAAL 16 GEPLAATSTE SPELERS? Op 20 Juni a.s. vangen de internatio nale kampioenschappen van Wimble don aan, georganiseerd door de All England Club en waarvoor de beste amateurs uit de gehele wereld hebben ingeschreven. 128 inschrijvingen komen voor op de lijst van het herenenkelspel en daar onder bevinden zich die van Bob Fal- kenburg, de titelhouder, John Brom- wich (Australië), Richard Gonzales, de Amerikaanse kampioen, Jaryslov Drob- ny, nummer 1 van Tsjecho-Slowakjjeen Eric Sturgess, de Zuidafrikaanse kam pioen en de winnaar van Noordwijk. Het probleem van het plaatsen der spelers is bijzonder mceilijk, omdat de krachten in de topklasse elkaar weinig ontlopen. De organisatoren overwegen daarom de mogelykheid, in afwyking der tra ditie, het aantal geplaatste spelers van acht tot 16 te verhogen. Bij de dames nemen 96 speelsters deel, in het herendubbelspel 64 paren, in het dames-dubbelspel 48 en in het gemengd dubbelspel 80. ATHLETIEK Fanny vierde triomphen te Dublin JAN KLEIN TWEEDE OP 100 YARDS. Te Duljlin werden gisteravond inter nationale athletiekwedstrijden gehou den, waaraan ook een Nederlandse ploeg alhleten deelnam. De' 100 yards dames werd een zege voor Fan.iy BJankers-Koen, die de af stand na eer handicap-race aflegde in 11,2 sec. De Engelse M. Scott, die met 5 yards .vooigiil was gestart, lag bij de finish drie yaids achter. B(j de heren won de Amerikaan Dwyer in 10 sec. precies. De Nederlander Jan ser Vitesse een wedstrijd spelen op haar Klein werd tweede met 1 yard achter- terrein tegen een Bondselftal ZMC, dat in grote trekken gelijk ls aan het Nederl. Zaterdagelftal. De opstelling van het Za terdagelftal luidt als volgt: Vrijenhoek (JAC); Wilhelm (SNL) en v. Maanen (Excelsior P); Klaver <B1.- Wit '34). Bouwens (AMVJ) en Vennink (Sparta E); Lagendijk (Ornas) en van Veelen (Excelsior P). Verdoes (Quick Boys), Schaap (Quick Boys) en v. d. Bend (Be Quick 1928). (Sportkr.). Het Nederlandse merk met Wereldreputatie door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 51) Brannigan voegde de daad bij het woord en hield het netje 4n zijn han den. Hij stond op het punt om weer van de stoel af te stappen, toen deze een herig gekraak liet horen. De in specteur sprong op de grond, maar ver loor daarbij z'n evenwicht en hield zich met veel moeite, door het zware eikenhouten bureau vast te grijpen, staande. Een stajpel boeken viel op de grond en een rolletje donker gekleurd goed. Brannigan veegde het stof van zijn kleren. Als dit gestommel de huishoudster niet halsoverkop hier binnen doet ren nen, dan ben ik 'n boon, merkte hij op. Maar de huishoudster gaf geen teken van leven. Het geluld van een auto duidde er echter op, dat de dominee teruggekeerd was. Help me even die boeken weer op nun plaats te leggen, beval de inspec teur. Het moet er hier niet uitzien, ahof wy zijn studeerkamer aan het af treken waren. Zo, dat is beter. Wat moeten we in 's hemelsnaam doen met die rol zwart goed. Geef maar hier, ik zal die achter het bureau mikken. Ik wierp Brannigan het bundeltje toe, dat gedeeltelijk losrolde. Op het ge zicht van mijn metgezel was opeens een geweldige emotie waar te nemen. Hy rolde de bundel verder los en toen er niet langer enige twijfel moge lijk: Brannigan hield de maskerkapvan d? man, die bij het Huis aan de Baai spookte, in zijn handen! Ik geloof wel, dat ik een gevoel van voldoening had behoren te hebben bij deze ontdekking, die onze vermoedens ten aanzien van de dominee bevestigde, maar in plaats daarvan voelde ik iets van teleurstelling. Het leek opeens alle maal zo gewoon, zo derde-rangs, na aile gecompliceerde aanwijzingen, die gevolgd hadden en die een opwin dender einde vóórspeld hadden dan deze toevallige ontdekking bij een schrijftafel. We hoorden de voordeur dichtslaan en wisten, dat de dominee nu ieder ogenblik voor ons zou kunnen staan. Brannigan liet de kap achter 't bureau vallen. Met een blik beduidde hij mij, dat we niets moesten laten merken van onze ontdekking.' Wat een verrassing! begroette een •tcalende dominee ons, terwijl hij zijn FEUILLETON I hanclen in elkaar wreef. Ik neem aan, i Dominee Barlow, ik heb genoeg I dat u me voor zaken komt opzoeken van uw verstoppertje spelen. Waar was op dit nachtelijk uur, voegde hij er aan'u vanmiddag om twaalf uur? toe. Ik werd nogal.... ehopge houden. U bent zeker in Londen geweest? vroeg Brannigan. Ja, een klein uitstapje, zowel voor zaken ais voor mijn genoegen. Ik heb een paar ni°uwe boeken gekocht en de dochter van een dierbare vriend van me bezocht, die zwaar ziek in het kinder ziekenhuis in Great »Ormond Street ligt. Dat was een triest bezoek. De dominee keek bedroefd. U bent uit uw wagen gestapt in de buurt van Westminster Bridge, u toent daar in het station van de onder grondse verdwenen en was tegen 6 uur nog niet terug, merkte Brannigan op. Nogal wonderlijk, vindt u niet, als u een ziekenhuis in Bloomsbury bezocht? Het Londense verkeer verafschuw ik, legde de dominee uit. Daarcm neem ik dikwijls de ondergrondse. Brannigan sloeg'met zijn zware vuist op de schrijftafel. De dominee vief in een diepe stoel neer en staarde de inspecteur met gro te onschuldige ogen aan. Ik heb op dat urn* ergens Iets gedronken. Het was een klein restau rant, meer een cafétje zou ik zeggen, niet ver van Southampton Road. De naam er van ontschiet me op dit mo ment. Iets van De Vergulde Arend of zo U bent dus op dat moment niét in de buurt van Piccadilly Circus geweest? De dominee ging rechtop zitten, één en al beledigde majesteit. Ik heb u gezegd, wat ik op dat tijdstip deed. meneer. En ik betwist u het recht my te ondervragen. Als dat alles is, waarvoor u hier kwam, lykt het me beter, dat u nu vertrekt. Brannigan haalde van achter het bureau de maskerkap te voorschijn en hield deze de dominee voor. Hoe verklaart u dit? bulderde hij de dominee toe. Deze zonk opnieuw achterover in zijn stoel. Hij staarde naar de kap alsof hij zijn ogen niet geloven wilde. Die hebt u daar neergelegd, sta melde hij tenslotte. Brannigan snóóf even minachtend. U zult iets beters moeten beden ken, waarde heer, zei hij. Het is mijn plicht u te waarschuwen, dat u niets behoeft te zeggen, maar dat wè.t u zegt opgeschreven en als bewijs gebruikt zou kuhnen worden. U was de eerste, die die arme oude man, die vermoord werd, vond. Een getuige heeft ons ver teld, dat zy een figuur met een mas kerkap over het lijk gebogen zag staan. Nu wordt een dergelijke kap hier in uiw bezit gevonden. De zaak lijkt me overduidelijk. De dominee stond uit zijn' stoel op en probeerde iets te zeggen. Maar de woorden wilden niet over zijn lippen komen. Toen opeens viel hij voor onze voeten in zwijm. (Wordt vervolgd) 10) Dat was me watJoris Goedbloed slaakte een luide kreet, toen Panda hem zo onverwacht een harde zet in zijn rug caf; en aangezien Panda ook nogal luid keels sprak, draalde een groot aantal omstanders zich om teneinde Te zien wat er aan de hand was. Dat maakte Panda hun heel goed duidelijk ,.Die man is een dief riep hij. „Hij heeft mijn rijksdaalder gestolen Die mooie, blinkende rijksdaalder Hij is een lelijke dief V' Dat vonden de omstanders natuurlijk erg gemeen, en ze keken Joris dan ook dreigend aan. Dat beviel deze laatste in het geheel niet. Hij keek heel verbaasd, alsof hij zijn oren niet kon geloven, waarbij hij beleefd zijn hoed afnam en tot Panda sprak: „Wel, wel manneke., ik uw rijksdaalder gestolen Maar heb ik u dan al eens ontmoet, klein ventje Ik kan het me nauwelijks herinneren Wie zyt gij dan, en hoe komt gij tot zulke lasterlijke aantijgingen tegen een ouder Iemand die immer het goede voor heeft Verklaar u toch nader!" Maar de omstanders geloofden hem niet en één er van, een dikke, ruwe man. stroopte de mouwen op en zei dreigend: „Heb jij dat kleine jongetje bestolen, fijne meneer? Dan zal ik je.." Joris keerde haastig zijn broekzakken bin nenste buiten. „Zie dan toch welk een afgrijselijk misverstand!" riep hij. „Geen cent bezit ik.waar is dan dat ge'.d dat Ik dit ventje afgestolen zou hebben Maar ik zal het met u maken, jonkske" zo vervolgde hij, zich tot Panda wen dend. „Hier hebt ge een briefje in gindse loterü het laatste wat ik bezit; wan neer een boos onverlaat u bestolen zou hebben, kan dit u misschien een geringe troost verschaffen." En hij wendde zich om teneinde heen te gaan. stand. Wilt (Ver. St.) won de mijl in de nieuwe Ierse recordtijd van 4 min. 10.4 sec. De Ier Barry werd tweede op 15 yards. Ook de 440 yards werd door een Amerikaan in een nieuwe Ierse record tijd gewonnen. Dick Bolen werd eerste in 48.5 sec. voor.'de Belg Soetewaey en de Nederlander Kroon. Kroon had een achterstand van 10 yards. Fanny Blankers-Koen boekte een tweede succes door een zege opde 80 meter horden in 11.6 sec. De verdere uitslagen luiden: Hoogspringen heren: 1. Phillips (Ver. St.) 1.98 m. 2. Heinrich (Frankr.) 1.83 m. 120 yards horden: 1, Harrlsson Dil- lard (Ver. St.) 14.4 sec. Vèrspringen: 1. Douglas (Ver. St.) 7.11 m. Een bijzonder fraaie prestatie is de sprong waarmee Phillips het hoogsprin gen won. Het betekent een nieuw Iers record. ZEILEN. 100 MIJL ZEILWEDSTRIJD OP IJSSELMEER. De uitslag van de door de Nederlandse Vereniging van Kustzeilers tijdens de Pinksterdagen gehouden 100 myl zeil wedstrijd op het IJsselmeer luidt: Klasse 1 grote kruiserjachten met bij- zeilen: 1. Doki, strmn J. M. Heinen, 12 uur 7 min. 30 sec.; 2. Havik, strmn C. Bruynzeel Jr.;. 3. Anna Elisabeth, strmn M. Beukenkamp. Grote kruiserj achten zonder bijzeilen: 1. Alerte 2, strmn R. Maks, 11 uur 57 min. 9 sec.; 2. Femmy, strmn mr A. J. T. Co- nijn; 3. Pijlstaart, strmn C, Mohr. Klasse 2, kleine kruiserj achten met bij- zeilen: 1. Kortjakje, strmn mr G. W. W. C. baron van Hoevell. 9 uur 32 min. 56 sec.; 2. Tulla, strmn S. de Wit; 3. De Tippelaar, strmn R. Dudok de Wit. Kleine kruiserj achten zonder bijzeilen: 1. Liema 3 strmn A. Bangma, 10 uur 50 min. 58 sec 2. Jan van Galen, strmn J Bouwmeester. ROEIEN Telegraaf-beker voor Njord LAGA GAF VRUWEL GEEN STRIJD. Met zeker zes lengten voorsprong op Laga heeft Njord gisteravond de 4*A km lange roeiwedstryd op de Amstel van het Kalfje naar de Weesperzyde gewonnen in de tyd van 15 min. 59,8 sec. De tyd van de Delftenaren be droeg 16 min. 18,8 sec. De Acht van Nereus had zich op het laatste moment teruggetrokken uit deze jaarlijkse internationale lange-afstand- wedstrijd voor achtrlemsgieken, die door De Hoop wordt georganiseerd, zo dat voorwedstrijden overbodig werden en gisteravond om half acht Njord aan boei 2 en Laga aan boei 1 bij het Kalf je van start gingen. Wegens bochten nadeel lag Njord 'bij deze start een ilengte voor, gedurende de race gaf Laga vrijwel geen strijd, zodat de Leicl- se ploeg voortdurend uitliep. De winnende ploeg, dezelfde, die Zon dag j.l. het Bosbaanrecord brak, be stond uit: G. J, Kemperman (boeg), H. J. Druijlf, R. E. H. Buss, C, M. Hoo- genboom, H. Bokelman, A. Nijhof, W. Algie, G. Dutry van Haeften (slag) en M. G. Rood (stuurman). WIELRENNEN JAC. DE GROOT NEEMT DEEL AAN BENELUX-WEGWEDSTRIJD. Zaterdag vindt te Breda de start plaats van de Benelux-wegwedstrijd, welke van deze plaats over Antwerpen naar Amsterdam gaat. Aan deze race over 260 km nemen alle bekende ama teurs deel, o.a.f'aan hof, Donker, De Booij, v. Elshout, Hermans, La Grouw en onze stadgenoot Jac. ae Groot. Hoewel deze wedstrijd de naam „Be- neiux-wegwedstrijd" draagt, is het vrij wel zeker, dat er alleen Nederlanose renners zullen deelnemen. De Luxem burgse amateurs hebjen n.l. medege deeld geen belangstelling te hebben, terwijl de Belgen op de uitnodiging nog niet reageerden. SportspJintcrs Ter versteviging van de onderlinge verstandhouding tussen de clubs uit Plan Noord-West, zal een combinatie, samengesteld uit spelers van Oranje Groen, VNA, L. Boys en LDWS enkele wedstrijden spelen tegen nader uit te nodigen sterke verenigingen. Het elftal van de combinatie ziet er als volgt uit: doel: Koppens (VNA); achter T. Phi- lippo (L. Boys), C. Rosbergen (LDWS); midden: J. Koet (O. Groen), H. Fllppo iLDWS), J J. de Groot (O. Groen); voor: B. v. d. Weyden (LDWS), W. Te gelaar (VNA), W. Jordens (O. Groen), D. Pijlen (L. Boys), J. Verkuylen (O. Groen). LFC en Lugdunum zullen Zondag a.s. het seizoen besluiten met een vriendschappelijke wedstrijd op het ter rein aan de Zoeterwoudse Singel. Aan vang 5 uur. Op 18 en 19 Juni a.s. worden op de Bosbaan te Amsterdam roeiwedstrlj- den gehouden, georganiseerd door de Holland-beker wedstrijdvereniging en de Amsterdamse Roelbond. Aan deze wedstrijden wordt niet deelgenomen door Njord en De Vliet. Die Leythe heeft alleen ingeschreven voor het num mer stijlroeien dames Overnaadse Vier Beginnelingen. Het Amsterdamse elftal speelde gisteravond in het Olympisch Stadion tegen de Wlenersportklub. De ontmoe ting ,die vooral in het laatste half uur zeer spannend was, eindigde in een 11 gelyk spel, Heerenveen speelde gisteravond in Groningen nog een achterstallige com petitiewedstrijd tegen Be Quick en won van de slecht spelende Groningers met 70, De Engelse Amateurkampioen Bromley F.C. won gisteravond In het Goffert-stadion met 41 van NEC. De Britten waren over alle linies sterker. De Deense zwemster Karen Harup zal aan het eind van het zomerseizoen de wedstrijdsport vaarwel zeggen. Ze keert dan terug naar Kopenhagen waar ze gaat trouwen. De wedstrijd Zuid-SlaviëZweden ln een kwart finale voor de Davis Cup wordt op 11, 12 en 13 Juni te Zagreb gespeeld. Hongarije en Zwitserland ont moeten elkaar in de kwart finale op 9, 10 en 11 Juni te Boedapest. Luxemburg zal met de volgende renners aan de Ronde van Frankrijk deelnemen: Goldschmidt, Diederich, KIrchen, Kemp, Erzner en Biver. De renners van de Swlft-combl- natle rijden hedenavond een Rijnstreek- trainingsrit over 40 kjn. DAMMEN RIJNSBURGSE DAMCLUB Na de tweede ronde van het tournooi om het Zomerkampioenschap zijn F. Laterveer en W. Leeuwenburg Jr« nog ongeslagen. Beiden gaan met 4 pnt. aan de kop. De uitslagen luiden: le klasse: P. v. Egmond Jzn.F. Laterveer 02^ W. Leeuwenburg Jr.— F. A. Verkuil 2—0. J. v. d. MeijC. Zandbergen, afgebroken. Joh. Krom hout—A. Vletter, afgebroken, 2e klasse: Alb. v. d. MeijA. v. d. Eijkel 20. W. Heemskerk—Kr. Leeu wenburg 02. RECHTZAKEN 20 JAAR VOOR V-MAN EKSTEIN. De Procureur-Fiscaal bij de Bijz. Raad van Cassatie eiste 20 jaren gevangenis straf tegen M, J, EJkstein te Rotterdam, met vernietiging van de sententie van het Haagse Bijz. Gerechtshof, dat hem als V-man tot de doodstraf heeft ver oordeeld. De uitspraak ls bepaald op 6 Juli. EEN NALATIGE VADER. Voor de rechtbank te Rotterdam stond heden terecht de 35-j. meubel maker J. Uytenbroek uit Rotterdam Hillegerstoerg), wie ten laste was ge legd dat hij als vader van zijn Jongste kind Johannes Marlnus onvoldoende aandacht heeft geschonken aan de slechte behandeling die zijn vrouw de 6 maanden oude baby deed ondergaan. Het kind stierf aan verwaarlozing en vervuiling. De man verklaarde niets van de verwaarlozing te hebben ge merkt. De officier mr Van der Meulen con stateerde dat de vader blijkbaar weinig hart had voor het kind dat met meer zorg in het leven zou zijn gebleven. Eis één maand hechtenis onvoor waardelijk. Uitspraak 23 Juni. VOOR VRIJDAG 10 JUNI. Hilversum I. 301 M. VARA 7.00 nleuwsber.; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7 30 Socialistisch strijdlied; 7.33 Gram.muz.; 8.00 Nleuwsber.; 8.15 Orgelspel door Cor Steyn; 8.50 Voor de hulsvrouw: 9.00 Frag menten uit „Faust"; VPRO 10.00 „Thuis" 1005 Morgenwijding; VARA 10.20 Festi- valla, Selectie; 10.30 Voor de vtouw; 10.45 Guus Hoekman, bas en Johan Pa- tlst, plano; 11.05 Een middag in de Jungle; 11,25 Jan Vogel en ziln accordeon orkest; AVRO; 12.00 Joop Walvis, orgel; 12.30 Mededelingen land- en tuinbouw; 12.33 Sport en Prognose door Tom Schreurs; 12.45 Moderne pianomuziek; I.00 Nleuwsber.; 1.15 Orkest van Plet van Dijk; 1.45 Louis Ferrari (gr.pl.); 2.00 Kookkunst; 2.30 Kamerorkest; 3.00 Boe kenschouw; 3.20 Kamerorkest (vervolg); VARA: 400 „Vlncentlno"; 4.30 Tussen twaalf en zestien; 5.00 Het Omroepkoor; 5.20 Wij en de muziek; 6.00 Nleuwsber.; 6.15 De VARA feliciteert; 6.30 Voor de strijdkrachten; 7.00 Denk om de bocht; 7.15 Plano-duo André de Raaff en Jacq. Schutte; VPRO: 7.30 „De Konlnkrllk Gods gedachte": 7.50 „Tien voor acht": 8.00 Nieuws in het kort; 8.05 Trude Wes- terouen v Meeteren; 8.30 „Vrijz. Protest, levensstijl"; 8.55 „Zo Juist verschenen"; VARA: 9.00 Men vraagt...'... en wij draalen; 9.30 Flasback, een hoorspel; 10.00 Buitenl. weekoverzicht; 10.15 Swing and Sweet; VPRO: 10.40 Vandaag; 10.45 Avond wy ding; VARA 11.00 nieuws; 11.15 Groninger orkestvereai.; 12.00 sluiting, Hilversum II. 415 m. KRO 7.00 Nleuwsber.; 7.15 Het Luton Meisjeskoor; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nleuwsber.; 8.15 „Pluk den dag"; 9.00 Jose Iturbl plano); 9.30 Waterstanden; 9.35 Schoolradio; 9.55 Schoolradio; 10.05 „Muziek houdt fit!"; II.00 „De Zonnebloem", 11.40 School radio; 12.00 Angelus; 12.03 KRO amuse ments orkest; 12.33 „De Ble-tenbouwers" 12.55 Zonnewilzer; 1.00 Nleuwsber.; 1.20 Melodieën van Franz Lehar; 1.50 „Op de korrel"; 2 00 ..Uit Nederlands glorletild- perk"; 2.30 „Negen heit de klok"; 3.15 „Het regent zonnestralen" (pr.pl.); 4.00 „Zonnebloem"; 5.00 Na Schooltlld; 5.15 Het „Orkest zonder naam": 5.45 „Wat het buitenland leest"; 6.00 Metropole or kest; 6.20 Actualiteiten; 6.30 Metropolo orkest: 6,45 „De olie van de lamp": 7.00 Nleuwsber.; 7.15 „School en Radio"; 7.30 „Uit het land van Hertog Jan"; 8.00 Nieuws in tkort: 8.05 De gewone man zegt er 't zllne van; 8.12 Radio Phllhar- monlsch orkest; 9.12 Orgelspel; 9.35 Ge deelten uit „La Bohème" (er.pl.); 10.00 ..De tien geboden"; 10.45 Avondgebed; 11 no Nleuwsber.; 11M Gram.muz.; 12.00 Sluiting.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5