Nieuw Amerikaans voorstel te Parijs WEERBERICHT De assemblee van Straatsburg Critiek op congres te Blackpool 58ste Jaargang DONDERDAG 9 JUNI 1949 00 No. 26712 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. .1507 Witte Singel 1, Lelden Giro no.: 67055 Tot definitieve opheffing Berlijnse blokkade In de gisteren gehouden 4>,4 uur du rende zitting der vier ministers van Buitenlandse Zaken te Parijs (me- nister Bevin, die een dag in Engeland vertoeft voor de conferentie der La- bourpartü, werd door lord Henderson vervangen) heeft de Amerikaanse mi nister Acheson voorgesteld telegram men te zenden aan de geallieerde mi litaire autoriteiten te Berlijn met de opdracht er voor te zorgen, dat uiter lijk 13 Juni overeenstemming is be reikt over een „definitieve" opheffing van de Beriynse blokkade. Dit voorstel was het enige punt, dat ter sprake werd gebracht. Wysjinsky gaf nog eens een samenvatting van het geen met zijn voorstellen wordt beoogd, namelijk herstel van het gezamenlijk viermogendhedenbestuur van Berlijn (Kommandatura) met ver-gaande con trolerende bevoegdheden betreffende het stadsbestuur van Berlijn op basis van de toestand in 1946 en het organi seren van vrije verkiezingen voor de stad op dezelfde wijze als in 1946 was geschied. Hij hield vast aan zijn stand punt, dat het aantal vertegenwoordi gers van de Sovjet-sector in de voorge stelde commissie voor het organiseren van verkiezingen te Berlijn gelijk moet zijn aan het totaal der afgevaardigden uit de drie andere sectoren en dat an dere maatschappelijke) organisaties dan politieke partijen het recht moesten hebben candidaten voor ver kiezingen te Berlijn aan te wijzen. Acheson drong er opnieuw bij Wysjinsky op aan, een onomwonden antwoord te geven op de vraag, of de Sovjet-voorstellen inhouden, dat elke handeling van het Berlijns stadbestuur door een Sovjet-Russisch veto ongedaan kan worden gemaakt. „Het Sovjet- Russische plan, komt volgens mij neer op het volgende: de bevolking van Berlijn mag doen wat zij wil, mits zij uitsluitend doet hetgeen de Sovjet- Russische regering welgevallig is", al dus Acheson. Schuman (Frankrijk) zei ln antwoord op de verklaring van Wysjinsky dat hij het verlenen van onderlinge bijstand en samenwerking als het doel zag van ge allieerde contröle. De voorstellen van Wysjinsky komen volgens hem in feite neer op het vestigen van een soort per manent beheerschap over het Duitse volk. Lord Henderson (Engeland) verwierp een beschuldiging van Wysjinsky, dat Bevin zich Dinsdag aan overdrijving schuldig had gemaakt, toen hij ver klaarde. dat volgens de Sovjet-voor stellen het recht van veto zelfs op de benoemingen van ondergeschikte Ber lijnse ambtenaren zou kunnen worden toegepast. Henderson noemde de op merking van Bevin „een van zelfbe heersing getuigende beschrijving van een onbeheerst voorstel". Reuter meldt, dat het verrassende Amerikaanse voorstel de reeds geslon ken hoop te Parijs heeft doen herle ven, daar de uiterste datum, waarop de geallieerde militaire bevelhebbers te Berlijn tot overeenstemming gekomen zouden moeten zijn over de handels- en vervoersmoeilijkheden, twee dagen ligt voor de uiterste datum der Parijse conferentie (15 Juni), zodat de minis ters eventueel althans op één, zij het Indirect-, resultaat van hun besprekin gen zouden kunnen wijzen. In Duitse kringen, die beweren con tact te onderhouden met het Sovjet- militaire bestuur, wordt gezegd, dat generaal Toelpanof tegenover redac teuren van met Sovjet-Russische ver gunning verschijnende dagbladen te Berlijn heeft verklaard, dat de Sovjet- delegatie zou trachten een overeen komst voor korte termijn betreffende de handel te bereiken. Deze overeen komst zou een vrije uitwisseling van goederen tussen Oost- en West-Duits- land en tussen beide sectoren van Ber lijn en Oost- en West-Duitsland her stellen. SPOORWEGRELLETJE TE BERLIJN. Ongeveer 200 West-Berlijnse spoor- mannen hebben gisteravond laat het kantoorgebouw van de onder Russisch toezicht staande Berlijnse spoorwegen bezet. Het gebouw bevindt zich in de Amerikaanse sector van de stad. Een tiental wachten van de Duitse spoorwegpolitie uit de Sovjet-zone bood geen weerstand en gaf de wapens over aan de stak'ers. Het stakingshoofdkwartier noemde de bezetting een daad van zelfverdediging en een protest tegen de onverschillige houding van de spoorwegdirectie jegens de levensomstandigheden van de West- tfHynse spoorwegarbeiders. De stakers bezetten het gehele ge bouw op het kantoor van de Russische verbindingsofficier, Petrof, na. Daarna rukten 500 man der West- Berlynse politie aan, die tezamen met WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor de Noordwestelijke helft van het land: In de kustgebieden overdag Perioden met zonneschijn. Landinwaarts freer bewolking maar overwegend droog Weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. Voor de Zuidoostelijke helft van het land: Veel bewolking, vooral overdag, 'Pet aanvankelijk hier en daar nog re- Zen. Meest zwakke wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur), 10 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 30.58 uur. Maan op: 21.21 uur; onder: 3.22 uur. (V.M.) Hoog water te fcatwijk te 2.16 en 14.46 uur. vier gewapende, in het gebouw aanwe zige, Sovjet-officieren de stakers uit het gebouw verdreven. Na de terugtocht der politiemannen sloten de Sovjet-officie ren het gebouw. De stakers zagen nog kans een aantal niet-stakende spoor- wegemployé's uit het gebouw te ver drijven. Een woordvoerder van de vakvereni ging van spoorwegarbeiders (de Westers georiënteerde) heeft verklaard, dat het optreden der arbeiders niet door de vakbeweging was geautoriseerd. Welis waar kon hij zich de verontwaardiging van de arbeiders indenken over een incident van enige dagen geleden, toen een aantal stakingsbrekers posters voor het gebouw verdreven. Ten gevolge van het voorgevallene zou het aantal posters aan de hoofdingang van het kantoor vergroot worden. De koers van de West-Duitse markt ten opzichte van de Oost-Duitse valuta is plotseling gestegen. Voor 1 West- Duitse mark wordt thans tot 5 (tot nu toe 4.40) Oost-Duitse marken geboden. Bonn zal worden ontruimd Engeland is van plan Bonn, de nieuwe West-Duitse federale hoofdstad, tot een „niet-bezette zone" te maken, opdat het politieke leven aldaar zich in een volkomen onafhankelijke sfeer kan ontplooien. Da Britse autoriteiten overleggen met de Belgische bezettingsstrijdkrachten, die thans in Bonn zijn, over terugtrek king van alle troepen, met inbegrip van de militaire politie, uit de stad en een gebied met een straal van bijna vijftig km. rondom. De Britse en Franse bezettingsauto riteiten 'hebben de West-Duitse politieke leiders medegedeeld, dat zij hun plan nen baseren op het besluit Bonn tot hoofdstad te maken en dat er moeilijk heden zouden ontstaan, indien het toe komstige federale parlement zou beslui ten Frankfort te kiezen als hoofdstad, zoals sommige politici willen. Genemal Robertson, de Britse hoge commissaris, zal zijn hoofdkwartier ves tigen in Keulen en Poncet, zijn Franse collega in Koblenz. Het Amerikaanse hoofdkwartier zal in Frankfort blijven. KARDINAAL MINDSZENTY'S TOESTAND. Verscheidene prelaten evenals de moeder van kardinaal Mindszenty heb ben de primaat van Hongarije in de gevangenis mogen bezoeken. De bezoe kers legden na hun onderhoud de groot ste voorzichtigheid aan de dag en heb ben zich beperkt tot de verklaring, dat de kardinaal in goede gezondheid ver keert, maar dat zijn psychische toestand te wensen overlaat. Mr. Van Maarseveen definitief Minister van Overzeese Gebiedsdelen BINNENKORT EN NIEUWE MINISTER VAN BINNENL. ZAKEN. Naar wij vernemen staat thans vast, dat mr Van Maarseveen binnenkort zal benoemd worden tot minister van Over zeese Gebiedsdelen, Ook ligt het in de bedoeling een nieuwe minister van Bin nenlandse Zaken zo spoedig mogelijk te benoemen. Het overleg betreffende de persoon van de nieuwe minister is echter nog niet beëindigd. GEVAAR VOOR COLORADOKEVER- INVASIE GEWEKEN. Van de zijde van het Dep. van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt men het volgende mede: In nauw verband met de weersge steldheid zijn gisteren verschillende coloradokevers aan de Nederlandse kust tussen Hoek van Holland en Den Haag en ook Noordelijker, aangespoeld. Het aantal van deze hoogstwaarschijnlijk uit Frankrijk afkomstige diertjes bleef gelukkig beperkt tot enkele honderdtal len, die zonder veel moeite konden wor den vernietigd. Inmiddels ls het weer omgeslagen, zodat het gevaar voor een hernieuwde eventuele grotere aanvoer van deze kevers voorlopig geweken is. Geboorte van inter-Europese partijen? (Van onze Londense correspondent). Na veel aarzeling heeft de Britse rege ring de delegatie benoemd, welke Enge land vertegenwoordigen zal op de einde Augustus te Straatsburg te houden his torische eerste bijeenkomst dér consul tatieve assemblee van de Raad van Europa. Het heeft lang geduurd voor dat de Labourregering het met zichzelf eens kon worden over het Europese samen gaan. maar tenslotte is zij gezwicht voor de feiten. Het officiële standpunt van de La- bourpartij was, dat deelneming aan de Europese beweging diende te worden ontraden, omdat deze niet democratisch zou zijn samengesteld en allerminst re presentatief zou zijn voor de publieke opinie. De enkele Labour-parlements- leden, die het Haagse congres bijwoon den, deden dat tegen het advies van de eigen partij in. Het was een van de vele vormen van rebellie, waartegen zij te kampen heeft. Het is begrijpelijk, dat Labour enigszins huiverig was om zich achter ziin felste politieke tegenstander, Churchill, te scharen. De Engelse rege ring was bovendien van opvatting, dat, Bevins belangrijke initiatieven die op Marshall's Harvard-speech waren ge volgd ruimschoots voldoende zijn. Men zag daarbij echter over het hoofd, dat de ambtelijke samenwerking tussen re geringen nooit in staat zal zijn de idee der Europese eenheid tot het bewustzijn der volkeren te doen doordringen. De Britse afwijzende houding was er mede een bewijs voor. hoe weinig de Europese gedachte nog in Engeland zelf leeft. De samenwerking tussen de Engels-spreken de volkeren staat nog steeds bovenaan op het program en blijft voorlopig de belangrijkste grondslag der Britse poli tiek. ook al omdat daarvoor een emotio nele basis aanwezig is, die ten aanzien Dit nummer bestaat nlt zes pagina's. Onder toezicht van Rijksmonumentenzorg wordt het uit 1230 daterende kerkje te Eestrum (Friesland), dat het bezit Is van de Ned. Hervormde Gemeente, gerestaureerd. Nu is men bezig het dak in oude stijl terug te brengen. Mijnwerker tot voorzitter gekozen Herbert Morrison, voorzitter van de Engelse ministerraad, heeft op de con ferentie der Labourparty te Blackpool verklaard, dat de Engelse socialistische beweging met ieder zal samenwerken om de vrede te bevorderen en de mens heid tegen oorlog te beschermen. Tot het programma, dat bij de vol gend jaar verwachte algemene verkie zingen aan de kiezers zal worden voor gelegd, behoort nationalisatie van de cementindustrie, suikerraffinaderijen, watervoorziening en de grote industri ële verzekeringsmaatschappijen, aldus Morrison. Industrie en financieel be- van Europa veelal nog ontbreekt De bittere noodzaak dwingt echter ook de Engelsen hun insulaire positie op te geven. Hugh Dalton, de ex-kanselier van de schatkist, thans minister zonder por tefeuille, die een van de voornaamste Britse gedelegeerden is, is de sterkste voorstander van een socialistisch Europa. In de gezamenlijke planning, zoals deze thans in een beginstadium verkeert, ziet hij de verwerkelijking van een oud- socialistisch denkbeeld, ook al wordt dat door niét-socialisten uitgevoerd. De Britse regering is nog steeds van mening, dat het meest kan worden bereikt door regeringsactiviteit en zij wil niets weten van opneming ln de delegaties van wil lekeurige personen. Zij legde zich er echter bij neer, dat elk land zelf over de manier van samenstelling dient te be slissen. Het liefst had men daarom een rege ringsdelegatie naar Straatsburg gezon den, maar tenslotte deed men water in de wün en werden ook oppositieleden benoemd. Het zou ook al te dwaas zijn om Churchill, de hoofdfiguur in de cam pagne voor een verenigd Europa, thuis te laten. Het is wel zo goed als zeker dat hij als voorzitter van de vergadering zal worden gekozen, De liberalen, die Enge- lands derde partij vormen, voelen zich gegriefd, omdat zii gepasseerd zijn. Wel iswaar is de liberale lord Layton in de delegatie opgenomen, maar dat is ge beurd. omdat hü voorzitter der Europese beweging is. Volgens Attlee was de sa menstelling der delegatie een hachelijke onderneming, waarbij niet met alle wensen rekening kon worden gehouden, gezien het beperkte aantal leden. BLOKVORMING Het is nog niet bekend, of de Britse delegatie als een gesloten geheel zal op treden of dat de leden er van zich zullen associëren met geestverwanten uit an dere landen. In dat geval zou de verga dering inderdaad het karakter van een werkelijk parlement aannemen. De heterogene methode van samen stelling der nationale" afvaardigingen is hiervoor echter waarschijnlijk een be zwaar. De socialisten hebben zich enkele weken geleden op de conferentie van Baarn tegen blokvorming uitgesproken, zulks op aandrang van de Engelsen, die er niets voor voelen,op deze manier in een minderheidspositie te komen. Dat was ook een van de redenen, waarom zij zich tegen Churchills actie.verzetten. Zij berichtten hem er van dat hij langs een omweg Labour in een hoek wilde druk ken. Wel zullen de socialistische assem blee-leden, die onderling nog genoeg van mening verschillen, zoveel mogelijk overleg met elkaar plegen. Zij hopen daarbij ook op de steun van de Scandi navische liberalen, in welk geval zij op het ideologische slagveld toch nog een meerderheid zouden bezitten. Als gevolg van het internationaal socialistisch con tact polsen de conservatieve gedelegeer den op het ogenblik eveneens verwante politieke groepen op het contingent. Er beginnen zich dus. zij het nog zwak Europese politieke partijen dwars door de grenzen heen af te tekenën.- Deson danks zal de Britse delegatie als één man optreden, indien Britse nationale belan gen op het spel staan De grote vraag, welke in het bijzonder voor het terug houdende Engeland geldt, is in hoeverre de diverse delegaties bereid zijn, hetgeen zii als hun specifieke belangen beschou wen, ondergeschikt te maken - aan de Europese eenheid. Verontwaardiging over Jhr. Sandberg's uitspraak „STUDIE BIJ KAARSLICHT" ZOU WÊL ECHT ZIJN. De zaakwaarnemers van- dc Ameri kaanse kunstverzamelaar William Goctz, die een hoge functie bekleedt bü de „Universal International Films", hebben een telegram gezonden aan de Officier van Justitie te Amster dam, mr Kist, waarin zy protesteren tegen de „moedwillige, boosaardige, ongevraagde en lasteriyke verklarin gen, afgelegd door de directeur van het Stedeiyk Museum te Amsterdam, jhr Saudberg en de heren Van Dant- zig en Jaffe, waarin bestreden wordt, dat het schilderij: „Studie bij kaars licht", dal William Goetz in zyn bezit heeft, een werk van Van Gogh zou zyn. In het telegram wordt mr Kist bij het te houder gerechtelijk onderzoek alle medewerking aangeboden, opdat spoedig bewezen zal kunnen worden dat deze verklajingen over één van Van Goghs meesterwerken van alle grond ontbloot zijn en degenen, die de ver klaringen hebben gelanceerd, zo snel mógelijk ter verantwoording zullen kunnen worden geroepen. Voorts wordt een aanbod gedaan om, door mr Kist aan te wijzen deskundi gen naar New York te laten komen of naar CaJifornlë, waar het schilderij zich thans bevindt, ten einde het doek te onderzoeken. Ook is een telegram aan de burge meester van Amsterdam verzonden met het verzoek om inlichtingen of de door de heren Sandberg, Van Dantzig en Jaffé afgelegde verklaringen officieel namens het museum werden gedaan of als particulieren. De zaakwaarnemer van Goetz deelde mee, dat deze het schilderij in 1948 in Frankrijk had gekocht. Hij weigerde de koopsom te noemen. Het werk was door dr Baert de la Faille voor 'n ech te Van Gogh verklaard en latere we tenschappelijke onderzoekingen beves tigden de uitspraak van deze deskun dige. Volgens Goetz' zaakwaarnemer was het schilderij ongeveer 50 jaar oud en in die tijd was er niemand, die er aan dacht Van Gogh te imiteren, die toen nog een onbekend kunstenaar was. Goetz' zaakwaarnemer heeft 'n brief aan de Nederlandse Consul Generaal, de heer Cnoop Koopmans geschreven, met het aanbod om op kosten van Goetz, erkende kunstexperts naar de Ver. Staten te laten komen om 't dcek te onderzoeken. Een aantal burgemeesters uit de provincie Groningen brengt op het ogenblik met hun echtgenoten een officieel bezoek aan Engeland. Zij werden door de Lord Mayor van Londen, Sir George Aylwen op het Mansion House ontvangen. Sir George Aylwen (met ambtsketen) in gesprek met de burgemeester van Winschoten, onze oud-stadgenoot, mr dr A. J. Romijn. Geheel links de burge meester van Wedde,, de heer B. Nauta, en naast hem de burgemeester van Nieuwe Pekela, de heer G. Boekhoven. NA-INLEVERING Vi GULDEN, 2Vj EN U CENTSTUKKEN. Nu na 15 Juni as. de gelegenheid tot omwisseling van buiten omloop gestelde waardeloze halve guldens, halve stuivers en halve centen wordt gesloten, raadt het Ministerie van Financiën aan zich nogmaals terdege te vergewissen of hij dergelijke munten nog onder zich heeft. RÜzondere aandacht verdient daarbij de inhoud van spaarpotten, collecte bussen, offerblokken en dergelijke. Na genoemde datum ontvangen mun ten kunnen onder geen voorwaarde meer worden aangenomen. VRIJSTELLING VERMOGENS HEFFING INEENS. Ten aanzien van voorwerpen van kunst en wetenschap. Hit ministerie van O., K. en W. ves tigt er de aandacht op dat voor voor werpen van kunst en wetenschap, welke men reeds vóór 1 Mei 1940 in zijn be zit had, onder bej&alde voorwaarden I vrijstelling van de vermogensheffing ineens kan worden verkregen. Men dient zich hiertoe met een verzoek schrift tot genoemd Ministerie te wen den. De afd. Oudheidkunde en Natuur bescherming van het Departement (Prinsessegracht 21, Den Haag) is be reid de nodige inlichtingen ter zake te verstrekken. de dat de gang van zaken bij de spoor wegen sinds de nationalisatie is „ver slechterd". Shaw verklaarde, dat ziin kameraden hem hadden opgedragen tijdens de con ferentie uiting te geven aan hun mening over de nationalisatie der Britse spoor wegen. Volgens Shaw zouden de huidige niet-officiële ..weekeinde-stakingen" en de in het algemeen onder de spoorweg arbeiders heersende onrust niet zijn voorgekomen, indien de leiding van het bedrijf der spoorwegen was toevertrouwd aan de arbeiders zelf. Ook een arbeider, die werkzaiam is bij een bedrijf van de genationaliseerde electriclteitsindustrie. oefende critiek uit. Hij zeide. dat zhn medearbeiders ver heer van particulieren mogen niet meer I stoord ziin over de bovenmatig hoge sa- welke weg gaan, die zij wensen, doch larissen die aan ambtenaren worden indien de particuliere ondernemingen J betaald. Ook hadden zii er bezwaar beseffen, dat alleen doelmatigeen eco- tegen, dat hoog-bezoldigde betrekkingen nomische werkwijze en arbeiden voor i werden gegeven aan geoensionneerde het gemeenschappelijk welzijn haar vakbondsfunctionarissen. Er bestonden recht van bestaan geven, kunnen zij teveel van deze „betrekkingen voor het land een dienst bewij-zen en zullen grootvaders' zij lof oogsten van de socialistische ministers. Deze ministers zijn vastbe sloten de kosten van het levensonder houd zo laag en stabiel mogelijk te houden, aldus Morrison. De mijnwerker Watson werd tijdens de eerste byeenkomst van het nieuwe partijbestuur tot voorzitter van de Britse socialistische partij gekozen. Het parlementslid mej. Alice Bacon werd tot vice-voorzi.tster gekozen. Mej. Bacon is de dochter van een mijnwerker, Zii is vroeger onderwijzeres geweest. De golf van onrust onder de werkers van de Britse spoorwegen vond haar weerslag te Blackpool toen een spoor- De bedrijfsleiding werd topzwaar: in Plaats van dat er op elke drie arbeiders één opzichter was, konden er nu op elke arbeider drie opzichters worden geteld. Rhys Davies. pacifistisch parlements lid, uitte de klacht, dat er in het ont- werp-verkiezinasproeramma niets ver- me'd stond over „de enorme uitgaven voor bewapening of over het afschaffen van de militaire dienstplicht". HAALDE DE REGERING HET ONDERSTE UIT DE KAN? (Van onze Londense correspondent). De eeuwige strijd tussen het wense- wegarbeider, Shaw, opstond en verklaar- lijke en het mogelijke bereikte op het congres zijn hoogtepunt met de glas harde rede van Stafford Cripps, de strengste rekenmeester, die Engeland ooit heeft gekend. De grens van het mo gelijke is volgens hem bereikt. Het is een illusie te menen dat de bedrijfswin sten, nog meer dan tot nu toe kunnen worden afgetapt. Het zou het slachten ziin van de kip met de gouden eieren. Het surplus is broodnodig voor kapitaal belegging. Persoonlijke winsten zijn reeds met meer dan 50 procent belast. De enige uitweg uit de algemene narigheid ligt in grotere productie. Dan alleen zul len de prijzen dalen en het werkelijke loon stijgen. Alle andere maatregelen leiden tot inflatie. Het is begrijpelijk, dat de conferentie deze reeds overbekende boodschap met weinig enthousiasme heeft ontvangen. Wat Labour echter tot nu toe volgens Cripps heeft gedaan, is een geslaagde pogine om verder afglij den naar beneden te voorkomen. De re gering handhaafde een redelijk levens peil voor de grote massa. Of is ook dat al weer een illusie Niemand minder dan Arthur Deakin. de voorzitter van het Trade Union Congress, het Britse NVV. trok in twijfel of de regering voor de arbeiders wel het onderste uit de kan heeft gehaald. Dat Deakin deze verkla ring aflegde is op zichzelf al een bewiis hoe gespannen de verhoudingen in de vakbonden zijn. Cripps zelf toornde nog dezer dagen in het Lagerhuis tegen ex cessieve winsten, die prijsverlaging tegenhielden. Het Britse werkgeversver bond ging niet in op zijn verzoek om medewerking tot algemene prijsverla ging. Het zette bij velen kwaad bloed, dat er nog altijd grote fortuinen kun nen worden gemaakt Maurice Webb de voorzitter van de Labourfractie ln bet Lagerhuis, kwam on voor de noden van de laagst-betaalden. .Er dient iets te worden gedaan", riep hit uit Een ver- kiezinesnropagandiste verklaarde, dat de mensen na Cripps' begroting de deur voor haar neus dichtsloegen. In elk ge val zal het vakverbond de loopstop nog drie maanden blijven aanzien. In Sep tember zal het zich opnieuw beraden. Of zal reeds voor die tijd de bom bar sten? Zijn het spoorwegconflict en de havenstakingen In Avonmouth. Bristol en Liverpool slechts de inleidingen tot algemene onrust? De overweldigende meerderheid, waar mee Cripps' zienswijze werd goedgekeurd, is waarschijnlijk niet meer dan een for maliteit Er moet nog heel wat meer ge beuren voordat de grote vakbonden, die op het Labourcongres en bloc stemmen, hun politieke partij in de steek laten. Maar het probleem bleef onopgelost. Te leurstellend was zeker, dat de coöpera ties terug zijn gekomen op de door hen destiids begonnen prijsverlaging. Dat ge beurde, omdat de regerine niet bereid was de coöperatieve bedrijven "grotere toewijzingen te geven dan andere firma's. Zo draait men dus in een steeds kleiner kringetje rond. Cripps is een moedig man die geen haarbreed van ziin standpunt pleegt af te wijken. Hij overziet het geheel, iets wat anderen vaak moeilijk kunnen De klemmende vraag is echtér gesteld, of niet juist een kleine consessie op het ge bied van loonsverhogine of bè'astingver- lagine tot het resultaat zou leiden, dat hij zo vurig wenst Ziin zulke aansporin gen njet de voorwaarde tpt grotere krachtsinspanning? Maar het bleef bii zijn ijskoude douche. De naaste toekomst zal leren of het op den duur mogelijk zal blijken de lijn zo strak te houden, zonder acht te slaan op het csvchologisch effect. .Bloed, zweet en tranen" was Churchill's leuze tijdens de oorlog. Toen kon het niet an ders. Iedereen begreep het. Het bloed v'oeit niet meer maar ..zweet en tranen' b1 iiven Cripps' recept. Hoe lang is Engeland, zonder visio naire leiding bereid deze schier eindeloze weg te vervolgen Dr. L. J. M. Beel bij H.M. de Koningin De Koningin ontving gisteren de af getreden Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon ln Indonesië, dr L. J. M. Beel ten paleize Soestdijk. Besprekingen over Benelux- handelsverdrag te Parijs Te Parijs zijn vandaag de besprekin gen begonnen tussen vertegenwoordigers der Beneluxlanden over de vernieuwing van het handelsverdrag tussen Neder land en de Belgisch-Luxemburgse Eco nomische Unie, dat op 1 Juli a.s. af loopt. In het nieuwe verdrag zullen tot uitdrukking moeten komen de beslissin gen ten aanzien van de Voorunie van de Benelux. De besprekingen worden in Parijs gevoerd, omdat verschillende on derhandelaren daar tevens besprekingen voeren in verband met het Marshall plan. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van dr D. P. Spierenburg, direc teur-generaal van de Buit. Econ. betrek kingen. In het kader van het nieuwe handels verdrag zal vastgesteld worden welke goederen ln de loop van de periode der Voorunie onbeperkt uitgewisseld zullen kunnen worden tussen Nederland en de Belgisch—Luxemburgse Economische Unie. UITWISSELING LEERKRACHTEN EN STUDENTEN AMERIK\-EUROPA. In het kader der „Fulbright Act". Voor 90 Amerikanen is de gelegenheid geopend, aan Nederlandse en Noorse universiteiten te doceren of te studeren. Deze regeling is getroffen in het kader van de „Fulbright Act". Voor de stu denten en dat zyn de meergevorder den sluit deze studiebeurs in: een retourbiljet, een toelage voor studiegel den, Verblijfskosten en aanschaffing van boeken en leermiddelen. Professoren en wetenschappelijke on derzoekers genieten daarbij nog een be zoldiging. Van de 50 beschikbare beur zen voor meergevorderde studenten zijn er 25 vergeven voor studie aan Neder landse universiteiten. Twaalf Ameri kaanse hoogleraren en wetenschappe lijke onderzoekers zullen een tijd lang aan universiteiten ,hier te lande ver bonden worden. Tevens zullen acht Amerikaanse lera ren les komen geven aan middelbare scholen ln ons land. Voor meer dan 200 Nederlanders en Noren zal gelegenheid worden geschapen om in de Ver. Staten te doceren en te studeren. ARME KALVEREN Een expediteur uit Oldebroek kreeg opdracht 125 nuchtere kalveren te ver voeren van Oldenzaal naar Zwolle. Toen hü in Hengelo tankte steeg er zulk een geblaat op uit de wagen, dat de politie een onderzoek Instelde. Het bleek toen, dat de ruimte in de vrachtauto was verdeeld in twee „dekken". De vloer van de bovenste ruimte was echter ver zakt. zoaat een deel van de lading bo venop de onderste groep kalveren lag. Een der dieren was reeds doodgedrukt, andere waren de verstikkingsdood na bij. Door het ingrijpen van de politie werd aan een efeermelijk dierentrans port een clndc gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1