Djokja's Sultan moet weg naar uiteindelijke veiligheid voorbereiden HEI HUIS AAN DE B&AI PANDA OP DE Overvleugeld door de Republikeinse prominenten Zuinigheid met goede cultuurgrond geboden Een „plan van de landbouw" wenselijk geacht Radio-programma 66ste jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 8 Juni 1949 Tweede Blad No. 26711 Slagen, of (Van onze correspondent te Bate via). Velen, familieleden, vrienden en ook buitensta, anders, hebben zich afge vraagd wat de drijfveren kunnen zijn voor het afzijdig blijven van de Sultan van Djokja. Als men nu te Djokja aan bet peilen is, na zes maanden militaire bezetting, waardoor vele factoren dus ;iilgelegd zijn die eerst wel werkten, ban komt men tot een eigenaardige overtuiging. Wij zouden niet durven neggen dat het de oplossing van het probleem is, maar het zou de oplossing bunnen zijn voor de vraag: „Waarom doet de Sultan zó en niet anders?" V/jj geven het als een mening, die te toetsen valt aan andere. Meer bevoeg den zuUen er over moeten oordelen 0j veroordelen. Wat wij geven is slechts de mening van een neutrale buitenstaander, niet bezwaard door historische of gevoels argumenten. Hamengko Boewono is 36 jóar oud, beeft een Westerse opvoeding gehad van zijn 15e jaar af tot zijn 26ste. Hij heeft in Leiden gestudeerd, is de eerste sultan overigens, die ooit geheel uit het adatverband gerukt werd. Op zijn 26ste jaar moest hij overijld terugkomen daar rijn vader het oorlogsgevaar in Europa vreesde, en waarschijnlijk ook wel om dat hij zijn einde voelde naderen. Nau welijks was de zoon gearriveerd of de vader overleed en Hamengko Boewono werd Sultan. Volgepropt met wat de Westerse tijd geest te geven had, kwam deze jonge man als feodaal heerser in zijn oude omgeving terug, die weinig invloed op rijn verdere vorming kon uitoefenen, want hij was immers de hoogste. Vier jaar propaganda der Japanners hebben een nationalist' volgens Japans model uit hem doen groeien,. In de betrekkelijke isolatie der binnenlanden varen de krachten niet aanwezig, die wèl in Batavia remmend werkten op de vijandelijke propaganda. Krachten, die niet zonder meer Su- fcamo accepteerden als nationalist. Toen kwam de Republiek met de onafhanke lijkheidsverklaring van Sukarno en Hatta- Weer waren er krachten in Ba tavia aanwezig, die dank zij hun oplei ding konden zien en voorvoelen dat er rampspoedige gevolgen konden opstaan zls de destructieve krachten vrij spel kregen, krachten, die de Japanners hadden opgewekt. Er werd in Batavia rem gezet op het strikte nationalis- ...v in de eigen gevoelswereld. Deze rem werd sterker al naar gelang de invloed van het vroegere gezag het Neder landse terugkeerde. Van al deze krachten zat de Sultan verre De Republiek moest wijken en kwam naar Djokja. Wat is natuurlijker voor de jonge idealist dan dat hij haar bijstond met alle krachten? Er was ook nooit enige mogelijkheid om critisch te worden, men was immers afgesloten, hetzij in de Republikeinse, hetzij in de kratonsfeers De Sultan werd ingeschakeld in de Republikeinse regering, welbewust door de Republikeinse leiders, die, ondanks hun gepropageerde aversie tegen alles wat feodaal was, dankbaar gebruik maakten van het overwicht dat een adathoofd heeft. De destructieve krachten, die de steunpilaren der Republiek waren, deden daarbij hun werk in het sulta naat goed. De propaganda, vooral op de jongeren, bleek sterker dan het adatverband. De invloed van de Sul tan buiten zyn directe sfeer ging noodzakelijkerwijs tanen, in tegen stelling met die van de Republiek. Hier kwam bü dat de Sultan volko men democratisch ls. Hij bewoog zich in burgerpakje tussen de mensen buiten de kraton en zeer velen viel het aldus moeilijk de adatvorst, zonder zijn attri buten, volkomen te respecteren. Men had trouwens voortdurend van de lei ders geleerd dat alle mensen voortaan gelijk zouden zijnWat is dus nor maler dan dat de invloed van de Sul tan aan het slot van drie Jaren Repu bliek nauwelijks verder reikt dan de grens van zijn kraton? In het spel van de Djokja'se machten heeft de Sultan, zeer klaarblijkelijk, maar een bijplaats ingenomen en werd hij verre overvleugeld door de promi nente Republikeinen. De tweede politionele actie bracht nieuwe verandering. Het regiem dat het bindmiddel was geweest in deze door tienduizenden nieuwelingen bewoonde streek, ver dween. De adatvorst bleef over. En hij bleef, waar hü hoorde, in de kraton en de onmiddellijke omgeving er van. Wat wist men na zoveel jaren nog buiten de kraton van deze Jonge vorst, die altijd uitsluitend in Republikeinse uniform gezien was? Zijn bestuur was intussen nog intact en onmiddellijk had hij niets te winnen of te verliezen. Het was logisch dat hij eerst eens keek hoe de krachtsverhoudingen nu lagen. Hoe groot was zijn invloed nog? Hoe ver reikte deze? Wat was buiten de kraton sterker*, de geestesgesteldheid, die de Republiek daar drie jaar lang ten koste van zijn adatvorstenrecht ge kweekt had, of de oude adatband van zeven jaar geleden? Hier is het grote vraagteken voor de gedragslijn van de Sultan. Zijn de adatbanden sterker, wat houdt hem dan tegen om weer autonome vorst te zijn in eigen gebied? De wetti ge overheid heeft hem onmiddellijk ge ïnstalleerd en hem alle mogelijkheden gegeven om zijn gebied weer op te bouwen. Dat gebied is er een met vele tekortkomingen. Welke bestuurder van dei* bloede mag in het belang van zijn volk weigeren de meest nodige levens middelen te accepteren? Of is de geestesgesteldheid van deze mensen zo dat zij de onmiddellijke gever als ver rader beschouwen? De Sultan heeft ten slotte gekozen en de gehele tijd aan het volk buiten de kraton de voordelen onthouden, wel ke hij het had kunnen geven. Zijn redenering moet ongeveer de volgende zijn geweest: Wil hij weer de invloed krijgen over de gebieden buiten dan moet hij op treden als de man, die het volk daar sinds drie jaar gewend is geweest te zien: als Republikein. Werd hij mede werker van de Nederlanders dan zou hij zeker de kans op het terugwinnen van het gehele Sultanaat verspelen. Van Djokja zelve ls hij zeker, wat hij ook zou mogen doen. BIJ een samen werken met de Nederlanders zou hij niet verliezen, wat hfj reeds bezat, maar wel de kans op datgene dat hij hoopt terug te krijgen, namelijk de rest van zijn Rijk. Daarbij komt dat hij zéker een over tuigd Republikein zal zün. Hem ont breekt het immers door'zün afgesloten heid volkomen aan mogelijkheden om critisch te staan tegenover de daden van zün mede-nationalisten En nu is het dan zover dat de Re- publick weer naar Djokja zal gaan. De Sultan zal de weg voorbereiden, de weg naar uiteindelijke veiligheid, die hem dan de bevolking zal moeten verschaffen. Hfj moet dat doen als minister zonder portefeuille van de Republiek, niet als Sultan, omdat dit laatste niet genoeg bindmiddel zou zijn voor de tegenstrijdige krachten. Lukt het hem rust en orde te hand haven dan zal hjj ook het pleit als Sultan gewonnen hebben. De leiders, die vóór hom op het lijstje der pro minenten staan, zullen wel niet in Djokja blijven. Batavia lokt. Een lid der nationale regering heeft nu een maal niet zijn standplaats in Djokja. Lukt het niet dan kan de Republikein Hamengko Boewono zün woord niet ge stand doen, dan heeft hü zichzelf over schat, dan kan de Republiek een ander in zün plaats zetten om als een mag neet te trachten, de machtsmoleculen in dit geteisterde gebied aan zich te trekken Het een en ander staat los van de adatverhouding, het heeft niets te ma ken met hen, die nooit opgehouden hebben in hem de erfehjke feodale vorst te zien. (Speciale berichtgeving). In kringen van de landbouw is men van oordeel, dat men buiten het vak nog steeds te weinig besef voor de waarde van de grond als productie middel ontmoet. Meer en meer wordt daarom dc wenselijkheid gevoeld om tegenover een plan inzake de natuur- schoongebieden (zoals voor Drente) een „plan van de landbouw" op te stellen, dat aangeeft welke gronden nog voor ontginning, herontginning en ruilverkaveling in aanmerking ko men. In deze tüd, nu er op aangedrongen wordt dat de landbouw het hoogste rendement zal leveren, zou het voor de hand liggen dat men bü het maken van plannen van dit standpunt uit gaat. De Stichting voor de Landbouw is bereids in deze geest werkzaam en in contact getreden met andere in stanties voor het verzamelen van de nodige gegevens. Het is niet alleen in het groot zo oordeelt men maar ook in het klein, dat men de waarde van de land- en tuinbouwgronö ver waarloost. Een paar sprekende voorbeelden hier van heeft men kunnen zien in het uit breidingsplan van Den Haag en in dat van Arnhem-Zuid, waarbü, indien deze plannen uitgevoerd worden, kost bare tuingrond verloren zal gaan. Het is eigenlijk min of meer onbegrij-pelük, dat In een gemeente als Geldermalsen, die toch agrarisch georiënteerd ls, zich een soortgeüjk geval voordoet. Deze ge meente van 5000 inwoners heeft een uitbreidingsplan ontworpen voor 15.000 inwoners. Dit plan is zodanig geprojec teerd dat men zich in tuinbouwkringen afvraagt of een van de bijbedoelingen ls geweest de boomgaarden in die ge meente op te ruimen. Als het plan zou worden uitgevoerd, zou in de kom van het dorp 50 H.A. van de allerbeste en meest productieve boomgaarden ver- dwünen en daarnaast nog 8 9 H.A. in de kom van .Meteren. En ook hier ontmoet men hetzelfde als in Loosduinen. De gTonden zün nauwkeurig onderzocht en een rap port ls uitgebracht, waaruit bljjkt dat deze buitengewoon geschikt zün voor de fruitteelt. En men herinnert zich dat van de zijde der „uitbrciders" steeds is gezegd: „Toon ons aan dat het om goede land- of tuinbouwgrond gaat en wij zullen er afblijven" Ook in de omgeving van Rotterdam is waakzaamheid geboden, al gaat het daar dan niet om een uitbreidingsplan. De gemeente Rotterdam moet bagger- werken uitvoeren in verband met het aanleggen van havens, en is voorne mens de baggerspecie ergens anders op het land te storten, waardoor tiental len hectaren goed? landbouwgrond ver loren zou gaan. Nu zal niemand in de landbouw de waarde van de Rotter damse havens ontkennen, maar het zou niet alleen prettig zün voor de landbouw, doch ook nuttig voor het economisch leven van Nederland, in- Deens elftal samengesteld Het Deense voetbalelftal, dat Zondag a.s. in het Idraetsparkcn-stadion te Kopenhagen tegen het Nederlands elftal in het veld treedt, is als volgt samengesteld Doel*. Eigil Nielsen (Kobenhavns Bold- klub) Achter: Erik Koppel (Kobenhavns Boldklub) en Poul Petersen (Akademisk Boldklub) Midden: Axel Pilmark (Kobenhavns Boldklub), Dion Ornvold (Kobenhavns Boldklub) en Ivan Jensen (Akademisk Boldklub) Voor: Kaj Frandsen (Fremad Ama ger), Svend Jorgen Hansen (Odense), Karl Aage Praest (Odense Boldklub), Knud Lundberg, aanvoerder (Akade misk Boldklub) en Jorgen Leschly (Odense). Op Lisser Sportdag speelt Bollencombinatie tegen Gouda De hoofdschotel van de Lisser Sport dag, die op 19 Juni a.s. wordt gehou den, is welhaast vanzelfsprekend ge reserveerd voor koning Voetbal. Een Bollenstreek-combinatie zal dan in het veld komen tegen de sterke tweede klasser Gouda. De Bollen-ploeg, die inmiddels door een centrale elftal-commissie is samen gesteld, ziet er als volgt uit: doel Leo Hoogervorst (Teylingen); achter: J. v. d. Aar (Hillegom), D. Oudejans (Hillinen); midden: Van Duynen (V.V.S. B.) Hooymans (Teylingen), P, Kapteyn (Lisse) voor: Koomen (WSB). Van Elk (Teylingen), Winkelaar (Hillinen), v. d. Berg (WSB) aanvoerder, v. d. Wester (Hillegom). BRIDpE. Bridgeclub „De Sleutels" Uitslagen Clubviertallencompetitie Team Goddün wint van team v. Win- gen met 24 m.p.; team Koch wint van team v Egmond met 12 m.p.; team Beüer wint van team v. As met 9 m.p.; team Bonte wint van team Leeuwin met 7 m.p. 2de Klasse: team De Haan wint van team Warnecke met 42 m.p., team mevr. Sier wint van team Kreeft met 17 m.p.; team Den Dekker speelt gelük met team mevr. Klarenbosch (4 m.p. voor Den Dekker). SCHAKEN. PRINS SPEELT SIMULTAAN IN LISSE. Ter gelegenheid van de prüsuitreiking van de wedstrijd om het kampioenschap vam Lisse. zal de bekende Amsterdamse schaakmeester Lod. Prins, winnaar van het Candida ten tournooi en als zodanig gerechtigd tot het spelen van een twee kamp met dr Euwe om het kampioen schap van Nederland. Dinsdag a.s. te Lisse een simultaanseance geven. Qien men in stedelüke kringen even veel begrip had voor de waarde van de landbouwgrond. Men vraagt zich thans af of het niet nuttig zou zün te beschikken over een goede statistiek van de Nederlandse bo dem. Ook het C.B.S. heeft die vraag gesteld en de Stichting van de Land bouw verzocht haar mening over zulk een plan kenbaar te maken. Het is vrü zeker dat het antwoord bevestigend zal luiden, mits het samenstellen van die statistiek niet te kostbaar wordt. Ook de wateronttrekking aan de bodem is een vraagstuk dat de Nederlandse landbouw zorg baart. Er is een enquête gehouden in de verschillende provin cies en het blükt dat men in vele pro vincies last heeft van uitdroging. Deae gegevens zün echter te summier en te algemeen om op die basis een goed ge fundeerd oordeel te geven. Ze zijn echter ernstig genoeg om een verder onderzoek te wettigen. Bij dit onder zoek zal men er dan speciaal op moe ten letten of de uitdroging in de bo dem tot stand komt door de uitvoering van cultuurtechnische werken, ofwel door de wateronttrekking wegens de drinkwatervoorziening. WATERPOLO. Twee overwinningen en één nederlaag voor „De Zijl" De eerste wedstrüden in „De Zül" le verden een niet onv?rdienstelük resul taat voor de thuisclub op. In de ontmoe ting De Zül 4HPSV 2 werd niet veel büzonders te zien gegeven. De Haagse politie nam voor de rust met 1u de leiding, maar in de tweede helft wist de jeugdige Zül-doelman zün heiligdom voor verdere doorooring te vrüwaren. Ook in de wedstrijd De Zül 3DWR 3 ging het aanvankelijk wat stroef. Le pelaar Sr bezorgde in de eerste helft zün club een 10 voorsprong, welke na de pauze do<^r De Looff met twee doelpunten op 30 werd gebracht. Daar bleef het bij. De Zül 2 paarde in de ontmoeting tegen DZV 2 de routine van de oudere aan het enthousiasme der jongere, het. geen tot een grote overwinning leidde. De opzwemmende Roman gaf op het juiste moment over aan Arbouw, die onhoudbaar doelpuntte; even later trilde het DZV-net door een achter waarts schot van dezelfde speler (2-0). Wel scoorden de bezoekers tegen, doch Arbouw bracht direct daarop de stand op 31. In de tweede helft doelpuntten Arbouw nog drie- en Sanders twee maal en daar DZV hier slechts één treffer tegenover kon stellen, kwam 't einde met een 82 overwinning voor De Zül 2. L.Z.C. WON MOEILIJKE UITWEDSTRIJD. In de ontmoeting tegen De Gouwe moesten onze stadgenoten met twee invallers spelen; desondanks wonnen zü de moeüüke uitwedstrijd verdiend. L.Z.C. bleek vol goede moed en spe ciaal P. Versluis en Butzelaar wisten door goed opzwemmen uit de achter hoede de De Gouwe-ploeg geheel uit haar verband te spelen. De beloning bleef niet uit en spoedig was het door Stomps 0—1. Ook in het verdere verloop van de wedstrijd was L.Z.C. gevaarlijk en door P. Versluis werd het voor rust 02. In de tweede helft moest L.Z.C. zich geheel geven, daar De Gouwe weinig lust had te verliezen. De tüd verstreek onder grote span ning met beide doelen beurtelings in gevaar. In de laatste minuten maakte de L.Z.C.-achterhoede een foutje, dat onverbiddelük werd afgestraft. 1—2. In deze stand kwam geen verande ring meer. Brandenburg 2—L.Z.C. 2 0—2. - Ook ln deze wedstrijd verscheen L.Z.C. met enkele invallers, maar bracht het er evenmin slecht af. Zowel voor als na rust maakten onze stadgenoten een doelpunt. BILJARTEN. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN L.B.B. De eindstand in de 5e klasse luidt: 1. P. Lagas 7 gesp. 12 pnt. (gem. 3.3°), 2. J. v. d. Kaay 7—10 (gem. 2.13), 3. j. Bonnet 7—8 (gem. 2.42), 4. Fasseur 18 (gem, 2.22), 5. J. Brasker 76 (gem. 2.40), 6. Vernet 76 (gem. 2.22), 7. Hakkaart 74 (gem. 2.26), 8. J. v. d. Velden 72 (gem. 1.92). In de negende klasse luidt het eind klassement: 1. H. Hemerik 7 gesp. 10 pnt. (gem. 1.56), 2. T. Wesselman 710 (gem. 1.44) 3. v. Gelderen 7—10 (gem. 1.25), 4. H. Henzing 7—8 (gem. 1.39), 5. J. Verhaar 7—6 (gem. 1.22), 6. J. van Velzen 7—6 (gem. 1.41), 7. K. Boeff 74 (gem. 1.19), 8. C. Wagemaker 7—2 (gem. 1.06). DAMMEN. DAMKAMPIOENSCHAP BOLLENSTREEK. Doordat enige belangrijke partü'en werden uitgesteld, zün alle gegadigden voor de eindstrijd van het kampioen schap van de Bollenstreek nog niet be kend. De party Lubbe—Th. Boode, welke afgebroken was. werd door eerstgenoem de gewonnen, waardoor Lubbe in de finale is gekomen. In de 2de klasse groep A plaatsten N. Assendelft en J. Klinkenberg zich in de eindstrijd. De uitslagen waren: lst-e klasse: Th Seysener—L. v. d. Reep 0—2; F. Lubbe—Th. Boode 2—0; J. v. d. Mey—P. Beliën 0—2; J. v. d. LooF. A. Verkuil 20. 2de klasse: J. KlinkenbergA. Lan- gelaan 20. FEUILLETON door ANDRIES MACKENZIE vertaald uit het Engels 50) Dat is erg aardig van u. Maar waarom hebt u daar zo'n belang bü? Waarom? Och, ik weet het niet. Zullen we er langzamerhand eens van door gaan? Het meisje moet zich verwonderd hebben over de plotselinge verandering ia mijn toon. We spraken niet veel, toen we terugliepen naar haar wagen. Toen we elkaar goede dag zeiden, had het gevoel, dat ze me met een vra gende blik in haar ogen aankeek. Toen ik u voor de eerste keer ont moette, dacht ik dat u een man was, die gemakkelük te begrijpen zou zün, zei ze. Maar nu zie ik in, dat dit niet zo ls. Met deze vage opmerking liet ze me alleen achter. Brannigan was zwaar gedeprimeerd, toen ik hem, na zün. onderhoud op Scotland Yard, ontmoette. Zonder zijn "erhalen af te wachten, nam ik hem mee naar een bar, waar ik hem een straffe whiskey liet drinken. Ik heb zo juist een ietwat storm- achtig onderhoud gehad met m'n ohef, deelde de inspecteur me met een be drukte stem mee. Op een gegeven mo ment dreigde deze me zelfs, dat hü mü de zaak uit handen zou nemen. De ont snapping van die man bü de Monopo ly Magazünen noemde hü een grandio ze blunder. Dat had iedereen kunnen gebeu ren, zei ik vól medeleven. Is er nog en'g spoor van die vent gevonden? Geen enkel. Hü is in lucht opge gaan. Ik heb een andere verrassing voor ia. merkte ik op. Ik heb Judith Taylor gesproken en ze heeft me verteld, dat Johnny Barnes vermoord werd door de man met de maskerkap. Brannigan zette zün glas neer en haarde me aan. Ik vertelde hem het •iele verhaal, zoals Judith mü dit zo gedaan had. Het is wel erg jammer, dat dat L'iendinnetje van jou niet dadehjk naar politie gegaan ls met deze inlich ting, zei de inspecteur, toen ik klaar Alles wat ze officieel verk aarde *is, (jat ze die nacht goed had gesla- en geen enkel geluid had gehoord, "nag veronderstellen, dat zs weet, dat het een ernstig vergrijp is aan de politie valseinlichtingen te geven. Ze was bang. dat iemand van haar familie er in betrokken zou worden, legde ik uit. Evenals jü is ze van me ning, dat het mysterie in de buurt van het Huis aan de Baai moet worden ge zocht, Als ik dit eerder geweten had, zou ik misschien in staat zijn geweest een besehuldiging tegen Edith Simpkins te formuleren, zei Brannigan. Hóór ver haal was waarsohünlijk één en al leu gen. Als dat meisje de waarheid spreekt en ik geloof, dat haar verhaal in derdaad het juiste is dan sliep haar tante dus. Maar waarom vond Edith Simp kins het nodig te liegen? vroeg ik. Om iemand anders te beschermen. Ze was bang, dat Fellowes in 'n moord zaak betrokken zou worden. Haar ver haal gold alleen voor de tüd, dat de inbreker in het Huis was, maar 't dien de tevens om de aandacht af te leiden van de man, van wie zü vermoedde dat hü de inbreker vermoord had. Brannigan bestelde meer drank. Je scl.'ünt er een pracht methode op na te houden om mensen tot het doen van vertrouwelü'ke mededelingen te brengen, Bob, merkte hü op. Ik meende, dat het nu wel tijd was om Brannigan de hele -waarheid te ver bellen. Ik had een bewüsstuk achter de hand, legde ik uit. Iets dat met het meisje te maken had en dat ik jou niet liet zien. En ik vertelde hem het vinden van het sigarettenpeukje tijdens mün on derzoek op eigen houtje die nacht in de buurt van de plaats van de moord Toen ik mün verhaal gedaan had, schudde Brannigan zün hoofd. Je bent werkelük *en van de minst beginselvaste assistenten, die een hard- zwoegende politieman zou kunnen uit zoeken, zei hjj. Ten behoeve van een aardig gezichtje nam je de verantwoor ding op je een waardevolle aanwijzing achter te houden. Naar wat jü wist, had het meisje heel goed een moorde nares kunnen zün. Ik kan er een eed op doen, dat het meisje volkomen onschuldig is, barstte ik uit. Het is een verdachtma king, die je niet siert, Brannigan. Ik weet, dat ik een aanmerking verdiend heb wegens het achterhouden van het sigaretteneindje, maar werkelük, Ju dith is niet tot moord in staat. Ik greep mün hoed en wilde weg gaan, toen ik opeens mün arm ln de machtige greep van Brannigan's ste vige hand voelde. Neem het niet zo zwaar op, Bob, zei de inspecteur. Ik begrijp je gevoe lens wat dat meisje betreft heus wel. In deze hele waanzinnige geschiedenis beweegt zich die man met de masker- kap en ais zü zegt, dat ze hem zelf ge zien heeft, dan geloof ik haar. Ik liet me weer in een stoel vallen. Maar wie is dan toch in hemels naam die mysterieuze figuur? vroeg ik. Het kan de dominee geweest zün of Fellowes. Of misschien Arthur Carfrew. Als het de dominee was, wat belette hem de kap in de struiken te verber gen om deze de volgende dag weg te halen? 9). De vorige keer zagen wü dus. dat Joris Goedbloed staande voor de loterij- tent, zich afvroeg wat hem gebeuren kon. Nu, dat zou hü dan spoedig mer ken. Je moet weten dat Panda inmiddels links en rechts rondkeek. De duizelig heid van de achtbaan en de misselijk heid van de slagroomtaart begonnen riu een beetje minder te worden, zodat hü weer aardig helder uit de ogen keek en intussen maar steeds bozer werd. Zo kwam hü dan in de buurt van het rad van avontuur en daar herkende hij reeds op grote afstand de hoge hoed en de steile rug van Joris Goedbloed. „Maar nü zal ik hem krijgen!" dacht Panda woedend en hij stormde er op af. Joris stond Intussen geduldig op de uitslag van de loterü te wachten. „Een dubbeltje is ten slotte sleohts een luttel bedrag", zo peir ie hij. „Te weinig om er ware vreugde uit te putten, te veel ook weer om het achteloos weg te wer pen. Hoe schoon is dan de uitvinding van dit rad van avontuur I Men stort 'n dubbeltje, de leider dezer onderneming beweegt een wüzer langs de cüfers en op een zeker moment bespeurt men, dat men een vermogend man geworden Ls! Zeer vernuftig, inderdaad! Ik bemin dit spel! Ik ben dol op verrassingen Nu, en op dót moment kréég hü dan een verrassing, want juist toen gaf Pan da hem onverwacht een harde stomp in zün rug en riep: „En nü moet ik mün rijksdaalder terug, jij.. Jü-. jü schurk!" We hebben de hele omtrek zorg vuldig afgezocht de volgende morgen, antwoordde Brannigan. Maar een der gelijke kap kan heel gemakkelük opge rold en onder een jas verborgen wor den. Nu ik dat verhaal van het meisje gehoord heb, zal Ik die dominee toch eens gaan ondervragen. Ik zal hem ook laten vertellen, wat hij vandaag pre cies heeft uitgevoerd. De weleerwaarde heer zal ©r niet gemakkelük met een verhaaltje afkomen. Ik zal het hem zó zuur maken, dat hü het betreuren zal zich ooit met andermans zaken be moeid te hebben. Wanneer ga je hem opzoeken? vroeg ik. Zodra ik in het dorp terug ben. En als hü me niet behoorlük antwoordt, dan zou hü wel eens overgebracht kun nen worden naar een plaats, waar hü geen Zondagse predikaties kan houden. Aan Brannigans gezicht kon ik zien, dat het geen zin had, hem verdere vra gen te stellen. Op dat moment voelde hij zich kennelük nog vrü wanhopig. Ik benüdde de dominee het aanstaand on derhoud met de inspecteur niet. HOOFDSTUK XIX. Het was tegen tienen, toen de poli tieauto ons aan de voet van de heuvel, waarop de pastorie stond, afzette. De huishoudster van de dominee deelde ons mede, dat haar meester nog niet terug was gekeerd. Op Brannigans ver zoek werden we ln de studeerkamer ge laten om daar op zün thulskopat te wachten. De wanden van het vertrek waren in beslag genomen door boe kenkasten vol met oude, verwaarloosde theologische werken, zoals men die wel in tweedehands boekwinkels ziet. Wat vind jü van deze bibliotheek? vroeg Brannigan mü, terwül hü in de richting van de boeken, die dik onder het stof zaten, wees. Ze worden niet al te veel gebruikt, zou ik zo zeggen, antwoordde ik. Die indruk krüg ik ook. Die do minee van ons sohünt niet bepaald een Üverig theoloog te zün. Hij schüntmeer tüd te besteden aan het bestuderen van de natuur. Hier zijn twee boeken over vogels en één over insecten. Het zou me niets verbazen, als dat ding daar tegen de muur aan, een vlinder- net Ls. Eén van het ouderwetse soort. Als deze stoel mün gewicht kan dragen, zal ik er eens bijklimmen, om het nauwkeuriger te bekükem 't Zou grap pig zün, er een mot mee to vangen. .(Wordt vervolgd) Sportsplinters Een Boskoop-combinatie heeft Za terdag jJ. op het Boskoop-terrein met 61 van de Belgische club Hermixem F.C. gewonnen. De wedstrüd werd bij gewoond door 2000 tosschouwers. De Wandelsportkring Leiden en omstreken organiseert ook dit Jaar weer een Avond-Vierdaagse en wel op 15, 16, 17 en 18 Juni a.s Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan organiseert de reddingsbrigade van dè Zwem- en Polovereniging Bos koop op Zaterdag 18 Juni een nationale prestatietocht ran 600 meter gekleed zwemmen in de Gouwe. Voorts zal de Rotterdamse Reddingsbrigade een de monstratie houden. Ten bate van de Nederlandse Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers zal Zondag a.s. op het Foreholte-terrein te Voorhout een voetbal-tournooi worden gehouden. Hieraan zullen 4 verenigin gen deelnemen, t.w. WSB, SJC, Tey- i lingen en Foreholte De wisselbeker, i die voor deze wedstrüden beschikbaar fs, werd vorig jaar gewonnen door WSB. Het organiseren van de clubkam pioenschappen op de weg is ook dit jaar weer toegewezen aan de Amster damse rennersclub Olympia. Het kam pioenschap .zal in September op een parcours op de Veluwe worden ge houden. HENGELSPORT Nationaal hengelconcours te Hillegom Begunstigd door prachtig zomerweer heelt de Hillegomse Hengelsportvereni ging „De Vroegte Wint" haar 10-jarig bestaan gevierd met een groot Natio naal Hengelconcours, waaraan meer dan 50 verenigingen hebben deelgenomen. Na afloop reikte wethouder W. F. van Dam in het clublokaal de prüzen uit, waarbij hem tot dank de grootste vis, tüdens 't concours gevangen, werd aangeboden. Uitslagen; Afdeling A: 1. Morgenrood Haarlem; 2. Nooitgedacht Overschie; 3. De Kemp haantjes Haarlem; 4. Nooitgedacht Vo gelenzang; 5. IPIVI Gouda; 6. De Lus tige Vissers Haarlem; 7. VZOD Haar lem; 8. In Weer en Wind Rotterdam; 9. De Goudkarper Rotterdam; 10. H. H. B, Haarlem; 11. IOGT Rotterdam; 12. De Vrüe Hengel Haarlem; 13. De Dageraad Haarlem; 14. De Ruisvoorn Haarlem; 15. De Morgenstond Heem stede; 16. Shell Rotterdam; 17. DOV Haarlem; 19. 't Karpertje Bevenvük; 19. De Rü'nstreek Woerden; 20. De Heus Amsterdam; 21. De Vrolüke Baars Delft; 22. De Heemstra Den Haag; 23. Oosterpark Amsterdam. Afdeling B (boven 15 cm): 1. 't Voorntje Schiedam; 2. D.V.V. Leiden; 3. De Amateur Schiedam; 4, De Bliek Leiden; 5. DVS Leiden; 6. Het Baarsje Haarlem; 7. De Voorn Leiden; 8. Vroeg Present Lisse; 9. Delftse Hengelaars Ver. Delft; 10. De Rietvoorn Leiden; 11. De Ruisvoorn Gouda; 12. Hengelsport Leiden; 13. De Brasem Haarlem; 14. Advendo Lisse; 15. Vlos Leiden; 16. 't Centrum Hoofd dorp; 17. De Ruisvoorn Berkel en Ro denrijs; 18. Onder Ons Lelden; 19. AHB Naarden; 20. De Leede Warmond; 21. De Uzeren Voorn Velsen; 22. Volhar ding Bussum; 23. De Jonge Hengelaar Amsterdam; 24. De Rietvoorn Capelle; 25. Morgenstond Haarlem-Noord, 26. De Brasem Leiden; 27. De LyndönBad hoevedorp; 28. Zwanenburg Halfweg. Vaandelwedstrijd: Na loting: le prijs Viscollege De Morgenstond Haarlem Noord; 2e prüs De Hengelsport Lelden. Viscollege „De Bliek" hield haar eer ste wedstrüd van dit seizoen in de Rijn. De vangst was matig. Na 2 X 1*6 uur vissen werd er 7220 gram vis aan de schaal gebracht. De uitslag luidt: 1. K. Schooten (met wlsselbeker en wisselprijs gr. bliek). 2. C. v. As. 3. H. Schouten. 4. S. Braxhoorn. 5. Chr. Schouten (met wisselpr. gr. voorn). 6. W. Vink. 7. C, Schouten. 8. C. Zand vliet. 9. C. v. d Wüngaard. 10. R. Zandvliet. 11. G. Hanno. 12. A. Crama. 13. W. Schouten. 14. H. Redel. 15. P. Vink. 16. I. Pardon. 17. D. Harland. 18. I. Boekkooi. 19. H. Harland. VOOR DONDERDAG 9 JUNI. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muziek; 7.50 (VPRO): dagopening door dr A. Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: ochtendvarla (gramofoonplaten)8.55 korte gesprekken van vrouw tot vrouw; 9.00: gram .muziek; 10.00: morgenwijding ds E H. Blaauwendraad; 10.15: arbeids vitaminen; 10.60: kleutertje luister; 11.00 orgelconcert; 11.45: „Geef ons heden ons dagelijks brood"; 12.00: de Kwintetspelers; 12.30 mededelingen ten behoeve van land en tuinbouw; 12.33: In 't spionnetje; 12.38 The Skymasters; 1.00: nieuws; 1.15: me dedelingen; 1.20: aansluiting B.B.C.; 1.50: drie trefpunten ln Parijs; 2.00 „Emigratie mogelijkheden naar Argentinië"; 2.15; so- llstenconcert; 3.00: Klimop; 4.00: van vier tot vijf; 5.00: reizen en trekken; 6.20; welk dier deze week?: 5.30: uit de disco theek; 5.50: Peggy Lee en Dean Martin; 6.00; nieuws; 6.15* sportpraatje; 6 30: voor de strijdkrachten; 7 00: „Kobus Kwint", radiostrip; 7.10 Dolf van der Linden en zün Metropole Orkest; 7.45: Regeringsvoorlichtingsdienst antwoordt ^.00: nieuws; 8.05; ln het radio zoeklicht; 8.15: Max Rostal viool; 9.00: „De Koop man van Venetië", blijspel; 10.00: Songs of Sorrow, Hope and Glory; 10.15; oua© en nieuwe problemen bij opvoeding en onderwijs; 11.00: nieuws; 11.16: André Kostelanetz; 11.30* Desl Arnaz en zijn or kest; 12.00; sluiting. Hilversum II (41C M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: lichte morgenklanken; 7.45: morgengebed en liturg, kalender; 8.00: nieuws: 8.15: pluk de dag; 9.00: voor de vrouw; 9.05: muziek houdt fit!; 9.30; wa terstanden: 9.35: Conversation Piece; 9.40 schoolradio; NCRV 10.00: Stoffel van Vle- gen speelt op het orgel van de Domkerk te Utrecht; 10.15- morgendienst door ds J. v. d. Berg; 10.45: NCRV-koor; KRO 11.00: de Zonnebloem; 11.40: schoolradio; 12.00; Angelus: 12.03: Joop Grubben. pla_ no; 12.30: mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33: Septet 'Johny Ombach; 12.55: zonnewijzer. 100 nieuws; I.20; de Zevenklapper; 1.45: Roeromme; NCRV 2.00: Promenade-orkest; 2.40: even onder on6; 3 00: koren uit de Alpenlan den; 3.15- Kamerorkest; 4.00: bijbellezing door ds j Hartkamp: 4.45: Sonate ln e opus 90', v- Beethoven; 500 het Radio jeugdjournaal; 5.30: onze zingende en voordragende Jeugd; 5.50: Kinderhoorspel; 6.00; Leger des Hells kwartier; 6.15 land. en tuinbouw; 6.30; populaire orgelbespe ling, 7.00: nieuws; 7.15: Nederlandse or ganisten spelen eigen werken; 7.30; het actueel geluld: 7.45: gram.muzlek; 7.55: een goed woord voor een goede zaak; 8.00 nieuws: 8.05: programma -proloog; 8.15; plaatvarla; 9.00: dé betekenis van de ge meenteraadsverkiezingen. Spreker: mr H. K. J. Beernlnk: 9.20- Sweellnck Kwartet; 9.50! Harold Bauer, plano: 10.05: de vaart der volken; 10.25: NCRV-Kwartet olv. Melndert Boekei; 10.45 avondoverdenking; II.00; nieuws; 11.15: CvcJu6 ..beroemd* concerten"; 11.45: La Maltrlse de la Cm- thédralc de Dflon; 12.00: sluiting

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5