Laatste Berichten In 1948 bijna 16.000 cursisten naar V olkshogeschool Wat gaat er met het Atlantisch pact gebeuren! XJIT BE RIJNSTREEK Vikings zullen deze zomer Engeland binnen vallen Beurs van Amsterdam De „Stem van Allaid" (Speciale reportage), n. Het Volkshogeschoolwerk in Nederland is in enkele jaren tiids tot grote bloei gekomen. „De stem van Allard" heeft de slapenden gewekt en de levenden geroepen: 162 cursisten in 1931, ruim 12.000 in 1947, en bijna 16.000 in het nu afgelopen jaarWie zijn oor te luisteren legt by vrienden en kennissen, zal wellicht de idee krijgen dat men van het Volkshogeschoolwerk over het algemeen nog bitter weinig af weet. In sommige opzichten is dat misschien ook wel zo, maar wie in Bergen bii het secretariaat van de „Vereniging tot Stichting van Volkshoge scholen te gast gaat. ervaart desniettemin dat het werk zich toch bijna dagelijks uitbreidt, en dat de cursussen practisch altijd al ver van tevoren voltekend zijn. Die cursussen omvatten lezingen over problemen van allerlei aard. Uit het programma noemen wü: „Samenwerking in en buiten de onderne ming". „Bedrijf en samenleving", „Gezinsverzorging", „Nederland in de Wereld", cursussen voor landarbeiders, bouwvakarbeiders, over onderwas- vernieuwing. Europese samenwerking, het leven der gewesten enz. De cursussen duren gewoonlijk 14 da- een en de deelnemers zijn geheel Intern. Als vergoeding voor logies en onderhoud beUlen zy f. 17.50, terwijl zij zioh vol komen te onderwerpen hebben aan "de reeels van het huis en aan de door het programma vermelde richtlijnen. Men ün zelf uitzoeken aan welke cursus men vil deelnemen, en er zijn geen voor vaarden omtrent politiek of geloof of maatschappelijke stand. Eis is slechts dat men de leeftijd van 18 jaar heeft bereikt zodat de leiders kunnen aannemen dat er door de op voeding in gezin, kerk, school en ver- enigine een voldoende stevig fundament is gevormd om aanraking met anders' denkenden te veroorloven. Die leiders van het Volkshogesohool- irerk zijn evenals de cursisten vo xels van zeer velschillende pluimage. Er ajn Protestanten. Katholieken en Ge reformeerden. mensen van diverse poli tieke richtingen ook. die intussen in voorbeeldige harmonie met elkaar sa menwerken. Men vindt onder hen: een bioloog en een meester ln de rechten, een leraar van een school voor maat- sehaDPeliik werk. een landbouw-ingeni- eur. een electroteohnlcus en twee voor malige predikanten. Zij hebben voor het bid en van cursussen geen bepaalde op- biding gevolgd omdat die er niet ls ma^r beschikken alle over een sterk cul turele belangstelling en zijn doordron- ien van de grote betekenis van het sa menbrengen van landgenoten van veler lei slag in een openlijk gesprek „Om de Ronde Tafel". En de cursisten? Uit een pak deelnemerslijsten van een vorice cursus heeft een der leiders, de heer J. Sdhekkerman, er lukraak eén voor ons opengeslagen. De leeftijden va neerden van 18 tot 55 jaar. En de beroepen? Wii lazen achtereenvolgens: lasser, de cora tie-schilder. ambtenaar, verpleger, kanipbewaarder Noord-Oost Polder, bloemkweker, ingenieur, banketbakker, student, tekenaar en eigenaar wasserij. Hoe zeer het Volkshogeschoolwerk op I prijs wordt gesteld, blijkt uit het feit dat in vele grote bedrijven^de werknemers to&temming krijgen een bepaalde cur sus mee te maken met behoud van loon en zonder dat-hun vacantie er door be kort wordt. Waar bovendien het beta len van een bedrag van f.35,- (voor twee weken) altüd nog voor vele gezin nen een zware aderlating betekent, wor- een herhaaldelijk ook die kosten door de bedrijven gedragen. Dit laatste wordt door de leiding van de Volkshogeschool evenwel niet aangemoedigd- Niet alleen door de prettige sfeer, maar evenzeer door de schitterende entourage van bos sen en vijvers en tuinen, de riike va riatie van het programma en de onge dwongenheid van het samenzijn, is een verblijf in een Volkshogeschool (ook al slaapt men dan in slaapzalen) altijd weer een „vacantie" genot van het hoogste gehalte en het is goed dat de Veertigjarig jubileum P. Sieval Vandaag herdacht de heer P. Sieval de dag. waarop hü voor veertig jaar in dienstbetrekking kwam bij de firma G. Splinter en Zn., aannemersbedrijf aan de Hooigracht. De heer Sieval neemt eigenlijk een heel eigenaardige plaats in bij de firma Splinter. Hoewel immers aan dit bedrijf verbonden, komt hü echter sporadisch, omdat hij vrijwel steeds bij de Meelfabriek „De Sleutels" werkzaam is. Bij de huldiging van de heer Sieval waren o.m aanwezig de heer G. Splin ter en zijn echtgenote, mevr. M. E. SplinterSpruyt, de weduwe van de voormalige firmant, de heer ir H. A. Bol namehs de drectie van de Meelfa briek „De Sleutels" en voorts het vaste personeel der firma, voor zover niet in Zeeland werkzaam. De heer G. Splinter heette de jubila ris en zijn familieleden welkom en wees erop. dat het hem deze dag niet ge makkelijk werd gemaakt. Nog slechts kort geleden werd het eeuwfeest van de zaak gevierd, nu is Sieval jubilaris, ge komen in de tijd van spr's grootvader en later overgegaan naar de Meelfa briek. waar hij thans ondanks zijn hoge leeftijd nog steeds bijzonder wordt ge apprecieerd wegens het specialistenwerk bat door dit bedrijf van hem gevraagd wordt. Mede namens het vaste personeel wenste spr. de heer Sieval van harte geluk en overhandigde hem behoudens be gebruikelijke enveloppe met inhoud een fraaie ets. benevens het getuig schrift met bijbehorende plaquette van öe Maatschappij van Nijverheid en Handel, terwijl aan de echtgenote van be jubilaris een bouquet rozen werd aangebeden. Vervolgens bracht de heer ir H. A. Bol de gelukwensen over van de direc te van .De Sleutels", wees er op, dat bfj steeds de aangenaamste en prettig ste herinneringen aan de werkzaam heid van de heer Sieval zal behouden fn bood hem namens de directie een «nveloppe met inhoud aan. Mevr. de wad. M. E. SplinterSpruyt offreerde een bloemstuk, waarna de beer P Sieval, een neef van de jubila ris. mede namens het overige personeel (en bloemenmand aanbood. Voor de gelukwensen en de aangebo- ben geschenken zegde de jubilaris har telijk dank. DIAMANTEN EN GOUDEN DOCTORAAT. Zondag a.s. zal het zestig jaar ge leden zijn dat aan deze Universiteit pro moveerde tot doctor in de rechtsweten schap de heer mr A. Philips,oud-gezant te Washington, wonende te 's-Graven- bage. Woensdag 15 Juni a-s. zal het vijftig ?ar geleden zijn, dat aan deze Univer siteit promoveerde tot doctor in de Godgeleerdheid, de heer G. Visser, em. Pfedikant te Nijmegen en wonende al- baar. cursist daar naar vermogen aan mee betaalt. Ongetwijfeld staat de nieuweling op de eerste morgen wel even vreemd te kijken als hii hoort dat de deelnemers (meestal nooit meer dan 30) in groep jes naar huis. tuin of boomgaard wor den gedirigeerd voor practisch werk. Maar iedereen moet er aan mee doen (onder deskundige leiding) en al gauw krijgt men er plezier in en doet men de arbeid met croot enthousiasme. Op de Volkshogeschool is nu eenmaal ledereen gelijk, er ziin geen rangen of standen, men vermaakt zich opper best en men staat er zelf verstomd van hoe snel men eJkaar kennen leert. Na de koffie van 10 uur volgt een in leiding over een onderwerp, dat met de cursus in nauw verband staat, men doet verder aan handenarbeid, boetseren, te kenen. schilderen, men steekt 's middags de niet altiid meer slanke lendenen in sportcostuum voor de beoefening van sport en spel en volksdans, en men zet zioh ten slotte, nog voor het eten. weer bii een om te discussiëren over de lezing, welke de vorige avond is gehouden. WOENSDAG 8 JUNI Des avonds komen er namelijk mensen van elders, prominente figuren, die de grote problemen (passend in het kader van de cursus) bespreken en toelichten en na afloop open staan voor eerlijke discussie. Professoren en doctoren, ko men daarvoor naar de Volkshogeschool, leiders van werkgevers- en werknemers organisaties. directeuren van grote be drijven. politici, enz., en zij vrinden ner gens een dankbaarder en aandachtiger gehoor dan op deze cursussen, hoewel het auditorium toch heel dikwijls voor slechts een uiterst klein gedeelte uit mensen bestaat, die dezelfde inzichten koesteren als de spreker m De kosten van het Volkshogeschool- werk worden betaald: 1. uit contribu ties van de leden der vereniging; 2. qit kleine subsidies van het rijk. ver schillende provincies en gemeenten, landbouworganisaties, corporaties en verenigingen; 3. uit het cursusgeld van de deelnemers. Het komt er echter op neer dat men zeer zuinig moet zijn (hoe meer cursisten, hoe groter het tekort) en dat men het werk nog lang nietkan aanpakken op de wijze als men dat gaarne zou willen en. als dat gezien de grote interesse van ons volk mogelijk moet worden geacht. Intussen telt de vereniging al zeven volkshogescholen: 1. .Allardsoog'. te Bakkeveen (Friesland)2. „Diependaal" te Markelo (Overljsel), 3. „De Zandhoe- ve" en ,,'t Olde Hof", te Bergen (N.H), 4. „Overcinge" te Havelte (Drente), 5. „Oldorp" te Uithuizen (Groningen). 6. i „Olaertsduyn" te RóokanJe (ZJEL) en 7. ..Huis te Eerbeek" te Eerbeek (Gelder land). In Limburg en Zeeland zijn bovendien commissies werkzaam, die de oprichting van een sdhool voorbereiden. Ten slotte heeft, men in Frankrijk het centrum „Meridon" (Seine et Oise) dat aanvan- keliik er geheel op was ingesteld emi granten uit Nederland wegwiis te maken dooh geleidelilk meer de culturele toe nadering en de uitwisseling tussen Frankrijk en Nederland is gaan dienen. Hetgeen ook ten opzichte van andere landen trouwens eveneens geschiedt op de scholen in Nederland. Ter aanvulling van het Volkshoge sohoolwerk in ons land worden 's zomers cursussen gehouden op schepen. Men vertoeft dan op de meren, het IJssel- meer of de Zuid-Hollandse wateren en trekt aldus talloze mensen uit de grote stad. die hun vacantie niet alleen op aangename maar ook op nuttige wijze wensen door te brengen. De verwerping van v. d. Waals Cassatieberoep ONRECHTMATIG BESCHIKT OVER LEVENS VAN LANDGENOTEN. Inzake het verwerpen van het cassa tieberoep van Anton van der Waals men zie elders vernemen wy, dat de Bijz. Raad van Cassatie evenmin als het Hof geloof geschonken heeft aan de bewering van Van der Waals als zou hij op gezag van een agent, ver bonden aan de Britse inlichtingen dienst zich met de Duitse contra-splon- nage hebben afgegeven. De raad is ge neigd de figuur van John (of Emile) Verhagen, volgens Van der Waals En gels agent, naar het rijk der fabelen te verwijzen. Het verweer van Van der Waals heeft mede o.a. gesteund op de stelling, als xou de leider der Duitse contra-splon- nage in Nederland. Schreieder, zich tegenover hem hebben voorgedaan als iemand, die in werkelijkheid de geal lieerde belangen voorstond. Deze be wering acht de raad in strijd met al hetgeen omtrent de figuur van Schreieder is gebleken. De raad ls voorts van oordeel, dat het Hof terecht betekenis heeft ontzegd aan de nog niet opgehelderde achter gronden van het „Englandspiel". De Raad kan ook daarom requirants goe de trouw niet aanvaarden, wijl hfj gele genheid heeft gehad om in rechtstreeks contact te treden met de Intelligence Service, bepaaldelijk tijdens zijn ver blijf in Zweden in 1943. Het is onver klaarbaar, dat hij dit laatste heeft na gelaten indien zijn voorstelling van zaken op waarheid zou berusten. Van der Waals heeft uitdrukkelijk beweerd, steeds naar Engeland te hebben willen gaan doch daartoe nimmer de gelegen heid te hebben gekregen. Deze gelegen heid deed zich te Stockholm voor, maar hij heeft daarvan geen gebruik ge maakt. hetgeen de leugenachtigheid van zijn beweringen nog meer in het licht stelt. De raad is tot de slotsom moeten ko men. dat Van der Waals op schan- deiyke wijze en met benutting van de meest kwalijke middelen onrecht matig beschikt heeft over de levens en de vrijheid van vele tientallen landgenoten. f 850.000 boete voor Van Gelder's Papierfabrieken WEGENS OVERTREDING DER PRIJSVOORSCHRIFTEN. De tuchtrechter voor de prijzen te Amsterdam, mr J. A. Bletz, heeft de Koninklijke Papierfabrieken Van Gel der en Zn. tc Velsen wegens over treding van prysvocischriften ver oordeeld tot liet betalen van een boete van f. 850.000. Inmiddels is namens de N.V. tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend, zodat deze zaak vermoedelijk in het najaar voor de rechtbank te Amster dam wederom zal dienen. Roofoverval op tramconducteur ZWAAR MISHANDELD TIJDENS AVONDWANDELINGETJE. Vannacht is een 30-jarige conducteur van de Amsterdamse tram op de Ringdyk nabil de Kruisiaan te Am sterdam overvallen, neergeslagen en beroofd. De daders, vermoedelijk twee man nen. veronderstelden waarschijnlijk, dat de conducteur juist van dienst kwam en met de dagopbrengst op weg naar huis was. Dit was evenwel niet het ge val. De man had verlof, omdat zijn vrouw juist bevallen was. Hij maakte, daartoe aangetrokken door het mooie weer. een avondwandelingetje. Hij had niet meer dan een paar gulden en een horloge bij zich, waarvan hij is beroofd. De aanranders hebben hem zwaar mis handeld. zodat het noodzakelijk was hem in het OLV Gasthuis te doen op nemen. De recherche stelt een uitge breid onderzoek ln. BODEGRAVEN RESTAURATIE GEMEENTEHUIS. Jaren lang werd reeds door velen ge klaagd over het vervallen uiterlijk van het Gemeentehuis. Nu het belangrijkste gebouw ln de gemeente ontdaan is van de steigers, welke opgesteld waren vpor een restau ratie, blijkt dat ons gemeentehuis een prachtig historisch gebouw ls. In een tiental dagen heeft het een geweldige verandering ondergaan. De grote ra men zijn vervangen door kleine vier kante ruitjes, de niet zeer fraaie oude deuren werden vervangen door nieuwe van blank eiken met een kruispaneel. De muren zijn geheel opnieuw gebikt en gevoegd. Een zeer mooie versiering werd de antieke lamp, welke boven het nieuwe bordes is opgehangen. Het Gemeentehuls heeft weer een waardig aanzien. KOUDEKERK SLUITING BRUG OP ZONDAG. Ter bevordering van de Zondagsrust zal de Köudekerkse brug op die dag ge sloten zijn van 0 tot 6 uur, van "9.45 tot 13 uur en van 20 tot 24 uur. NIEUWKOOP Tijdens de twee Pinksterdagen be zochten een 60-tal Belgische gasten uit Stokkel onze gemeente. O.a. werden en kele voetbalwedstrijden gespeeld. De gasten verloren met 4—2: de verliezer van de wedstrijd tussen de 2de elftallen was Nieuwkoop WOUBRUGGE Ged. Staten van Zuid Holland stel len voor aan de vereniging „De Hollandse Molen" ten behoeve van de Vporofsepolder een subsidie van f. 600 te verlenen ln de kosten van herstel van de watermolen van die polder. Deze wipmolen maakt deel uit van het zogenaamde molen landschap tussen Lelden en Woubrugge. VISSERIJBERICHTEN KATWIJK AAN ZEE, Praairapport van 8 Juni. KW 144 2 k KW 83 2 k.; KW 67 2 k.; KW 38 1 k.; KW 78 1 k.; KW 49 2 k KW 41 2 k.; KW .39 1 k.; KW 32 1 k., KW 29 1 k.; KW 20 1 k.; KW 33 2 k.; KW 73 3 k.; KW 25 1 k.; KW 23 15 k.; KW 54 2 k KW 47 2 k.; KW 2 1 k.; KW 5 1 k KW 110 17 k.; KW 44 1 k.; KW 43 7 k.; KW 173 1 k.; KW 50 4 k.; KW 168 2 k.; KW 175 4 k.; KW 45 4 k.; KW 159 1 k.; KW 129 1 k.; KW 56 1 k.; KW 68 3 k.; KW 19 .1 k.; KW 16 2 k.; KW 70 3 k.; IJM 268 3 k.; IJM 75 1 k.; IJM 74 1 k-; SCH 353 2 k.; SCH 107 2 k SCH 36 1 k. Geen vangst: KW 18, KW 147. KW 123, KW 170. KW 151, KW 130 eri KW 65. Gemiddelde van Vlaardlngen 2 k.; Scheveningen 3 k en Katwijk 2 k. Aan de afslag 90 kantjes. Prijs: kleine maatjes f. 125150, middelsoort f 7085, grote maatjes, f. 4860 per kantje. IJMUIDEN, 8 Juni. Besommingen: 1 stoomtrawler IJM 15 met f.9046; kust- vlssersIJM 203 f 210; IJM 318 f.180; IJM 241 f. 180r IJM 213 f. 240; IJM 249 f.200. Totale aanvoer 780 kisten. Geen haring. Marktprijzen per kg: heilbot 1.90 1.70; tarbot' 1.701.60; gr. tongen 2.10 2.00; gr. middeltong Idem: kl. middel tong 2.051.85; per 50'kg: makreel 25 22; gr. schelvis 3221 50; middel sfchel- vls 3725; kleine schelvis 36.5013; wij ting 218 60. poontjes 4.302.60; per 125 kg: gr. kabeljauw 10295. SCHEVENINGEN, 8 Juni. Besommingen loggers verse vis SCH 140 f. 3900; SCH 63 met f. 4630; kustvlssersSCH 65 met f.1900; SCH 76 met f.1130. SULTAN VAN DJOKJA NAAR BATAVIA. Van Republikeinse zijde vernam Ane(- ta, dat de Sultan van Djokja morgeh te Batavia wordt verwacht voor het voeren van besprekingen. De Republi keinse leden van de subcommissie voor de terugkeer naar Djokja zijn vandaag naar Djokja vertrokken en worden morgen, tezamen met de Sultan, terug verwacht té Batavia. VERGADERING DER B.F.O. In de vandaag onder voorzitterschap van Anak Agung gehouden vergadering der B-F.O. is het nog niet gekomen tot een bespreking van de door de confe rentie- voor Sumatra aangenomen re soluties. De delegaties van Oost-Suma- tra, Riouw en Tapamili waren niet aanwezig. In een vanavond te houden vergadering van de leiders der delega ties zullen de resoluties van Sumatra worden besproken, waarna de B.F.O. morgen wederom bijeen zal komen. ADVISEUR VAN MERLE COCHRAN TE BATAVIA, Te Batavia ls aangekomen Edward A Dow, die zal optreden als adviseur van Merle Cochran. De heer Dow was van 1936 tot 1939 assistent en waarnemend handelsgevolmachtigde van de Ver. Staten te Batavia. Hij heeft veel over Java gereisd en zodoende de Nederlandse taal geleerd. POSITIE DER INDIË-VLIEGTUIGEN. Vanmorgen is van Schiphol naar Ba tavia vertrokken de PH-TES (Soeraiba- ja) met gezagvoerder Krouwel. De PH-TDD (Delft) is onderweg van Mauritius naar Batavia met gezagvoer- deva?middag' werd op Schiphol ver- van het pact door het.congres, aangezien Reprise van historische invasie (Van onze Londense correspondent). Eind Juli zal er alarm geblazen wor den in het oude graafschap Kent. De beruchte Vikings, aangevoerd door hun hoofdlieden Hengist en Hörsa, zullen wederom Engelands Zuidoostkust be stormen, zoals ze dat 1500 jaar geleden met succes hebben gedaan. Zij zullen me', hun volgelingen Angelen, Frie zen en Saksers voet aan wal zetten en de inheemse Britten, Kelten en Ro meinse afstammelingen aan zich on derwerpen; Op een Deense werf ligt op het ogen blik een replica van een Vikingschip gereed. Het zal worden bemand met vyftig van de beste Deense roeiers, waaronder enige Olympische deelne mers. Met behulp van zeilen zullen zij het vaartuig naar de Engelse kust diri geren. ZU zullen een hoofdman Mezen, die de invasie zal lelden. Enige weken voor hun vertrek zullen zij hun baarden laten staan en hun blonde haren laten groeien. In authentieke costumes en wapenrustingen zullen zy voor de be woners van het voor de kust liggende eiland Thanet verschynen, evenals hun voorgangers dat deden in het jaar 449, toen zy de Geromaniseerde Kelten de schrik op het lyf bezorgden. De datum van de „invasie" is nog niet vastgesteld, omdat deze zal afhangen van het getij en het weer. De oorspron- keiyke landing vond vermoedeiyk plaats bij het dorpje Ebbsfleet. Toen waren er ten slotte nog geen gerlefeiy'ke bad plaatsen. Een daarvan zal thans worden uitgekozen, opdat voor een passende, feesteiyke ontvangst kan worden zorg gedragen. want Engeland, dat er trots op is in de inoderne jyden geen oorlog op zyn grondgebied te hebben gekend, betreurt de invallen uit het gryze ver leden allerminst! Aan dé Vikings gingen de Romeinen vooraf "en zy werden gevolgd door de Noormannen. De drié invasies vorrnden de gi-ondslagen van de Engelse cultuur. Vooral aan de ViMngs heeft Engeland ontzettend veel te danken, o.a. de structuur van zijn taal en het physiek van zijn bevolking. De Angelen en Saksen overstroom den het land niet plotseling in grote getale, maar infiltreerden het gelelde- ïyk. Massale emigraties van hele stam men konden immers overzee niet wor den uitgevoerd. Engeland had in zijn geschiedenis nooit last van abrupte overgangen. Dit zette waarschyniyk ook een stempel op zyn volksaard, welke zich langzaam aan niéuwe toestanden pleegt aan té passen. De Vikings wierpen het oude niet onmlddeliyk omver, de organisatie der samenleving werd slechts langzaam ge- wUzigd. Ook thans ls het nog een over heersende trek van de Engelsen om het historisch gegroeide zoveel mogeiyk te bèwaren. Voordat het Vikingschip naar Dene marken zal terugkeren, zal het de Theems opvaren tot voorby het parle mentsgebouw, zodat de Londenaars in de gelegenheid zullen zyn de moderne Vikings te verwelkomen. In Denemarken bestaat er grote geestdrift voor het plan. Het vertrek zal met grote plechtigheid gepaard gaan. Intussen worden voorbereidingen ge troffen voor de reprise van een andere invasie, ni. van D-day in Normandië. Britse officieren, die deelnamen aan de landingen, zullen voor de tweede maal het ^trand betreden en, bygestaan door jonge officieren van het territoriale leger, een herhaling te zien geven van 'de gevechten van vijf Jaar geleden. Een der Londense pantserdivisies zal de „actie" ondersteunen. Zy zullen van Portsmouth uitvaren en te Ouistreham, 30 K.M. ten noorden van Falaise aan land gaan. Het is bedoeld als een aan schouwelijke instructie. NIEUWE UITGAVEN. In de reeks „Wandelingen door oude steden" verscheen bij de firma Burgersdljk en Niermans de tweede druk van „wande lingen door Oud-Lelden", ln Nederlandse en Engelse tekst. Hierin z(Jn 36 repro ducties opgenomen naar oorspronkelijke tekeningen van Leo K. Zeldenrust en voorzien van eern voorwoord door N. J. Swlcrstra. In dezelfde serie en uitvoering verscheen „Wandelingen door Oud Dor drecht" met een Inleiding door ds A. Mulder, wnd. gem. archivaris van Dor drecht. Bekrachtiging door Amerikaanse regering vertraagd (Van onze correspondent te New York) Enkele dagen geleden liet de democra tische senator Scott Lucas, na een con ferentie op het Witte Huis weten dat er twee agendapunten waren die que coute door het congres behandeld zouden worden vóór de verdaging op 31 Juli a.s.: namehjk de ratificatie van het Atlantisch Pact en de vernieuwing en versterking van de handelsverdragen- wèt van Cordell Huil. De laatste nauw samenhangend met het handvest voor Internationale handel. Uit Parijs stuurde Dean Acheson. de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken telegrammen naar Washington, aandringend cp spoed met de ratificatie wacht de PH-TET (Tilburg) met ge zagvoerder Reyers. In Batavia staat de PH-TDK. ITALIAANSE GEZANT IN ONS LAND BENOEMD TOT AMBASSADEUR IN PERU. De heer Enrico Bombieri, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter van Italië in ons land. is benoemd tot ambassadeur van Italië in Peru. Het is nog niet bekend door wie de heer Bombieri in ons land zal worden opgevolgd. S.D. AGENT FRANKENSTEIN TER DOOD VEROORDEELD. Het Byz. Gerechtshof te Arnhem heeft vanmorgen de S.D.-agent Frankenstein conform de els van de Procureur-Fis caal ter dood veroordeeld. ONDERSCHEIDING VOOR DR PH. J. IDENBURG. Dr Ph. J. Idenfourg, directeur-gene raal van de Statistiek, is benoemd tot Grootofficier in de Orde van Leopold II van België. KONINGIN BESCHERMVROUWE VAN „PICTURA". H.M. de koningin heeft het bescherm vrouwschap aanvaard van het teken genootschap „Picbura" te Dordrecht. DR H. N. BOON BUITENGEWOON GEZANT. By K3. is dr H. N. Boon bevorderd tot buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister. Met ingang van 1 Juni 1949 is dr Boon tevens aangewezen om op te treden als waarnemend secreta ris-generaal van het ministerie van Buit. Zaken. Als waarnemend chef der Directie Politieke Zaken van het ministerie van Buit. Zaken treedt op de heer M. F. Vigeveno, gezantschapsraad, tot dus verre sous-ohef dezer directie. GESTOLEN SLEEPBOOT IN BELGIË OPGESPOORD. In Tongeren (België) ls op verzoek van de Nederlandse politie gearresteerd een 19-jarig jongmens uit Rotterdam, die een niet alledaagse diefstal op zyn kerfstok had. Uit de Zalmhaven had hy n.l. een sleepboot ter waarde van f. '35.000 gestolen en daarmee was hij over de grens gegaan, met de bedoeling naér' Frankrijk uit te wyken en daar zelf een sleepdienst te beginnen. <3it ten zeertte (Acheson's) hand zou versterken bU ae onderhandelingen met de Russen. Maar toen begon ineens de lange arm van de Amerikaanse arbeidersbeweging (de CIO) te werken. Philip Murray, pre sident van de CIO, reeds lang ontstemd omdat er in 't 81e congres nog niets be reikt is om de Taft Hartley arbeidsver houdingen geschrapt te krijgen, schreef een brief aan Scott Lucas de laatste is hoofd vah het democratische senaats comité. dat de agenda vaststelt waar-* in hij te kennen gaf, dat de arbeiders beweging niet gesticht is over de traag heid waarmede aan de arbeidsverhou- dingenwet gewerkt wordt, speciaal doe lend op de naderende verdaging van het congres. Lucas besloot om Murray terwille tc zyn (Immers de CIO heeft 7 mlllioen aangesloten leden, die o.m. Truman bij de laatste verkiezingen in 't zadel ge holpen hebben) en daarmede verdwe nen zowel het Atlantisch pact als de handelsverdragenwet de eerste een politieke en de tweede een economische krachtsinjectie voor de Westerse wereld van dé agenda, om plaats te maken voor de wensen van Murray, Het is of de stoel onder Acheson word uitgetrokken door zijn eigen chef. Im mers Truman moet Lucas toestemming hebben gegeven om de agenda te ver anderen. De Europese naties, die met zoveel enthousiasme samen kwamen voor het pact en wier gedelegeerden zoveel hoop volle woorden spraken by de parafering van het pact. enkele maanden geleden in Washington, komen volkomen in de kou te staan. De Truman-regering geeft voor de zoveelste keer te kennen dat een wenk van de CIO niet veronachtzaamd mag worden en dat. als puntje bij paaltje komt, binnenlandse politiek (dat is po litiek tussen aanhalingstekens) voor rang krijgt boven de grote constructieve internationale politiek, .uitgaande van de stelling dat er veel meer kiezers warm lopen voor arbeidsverhoudingen dan voor internationale afspraken. Hoe het departement van Buitenland se Zaken zich hieronder voelèn moet, laat zich raden, ook al komt er dan een heel locaniek communiqué van het Wit te Huis dat de agenda-verandering de instemming had van alle betrokken party en". Bij al deze teleurstelling voor het buitenland blijft er een klein licht puntje gloeien. De plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Ja mes Webb, deelde nameiyk mede dat de vertraging in de ratificatie van het pact niet betekent dat de herbewape ning van de Europese bondgenoten eveneens vertraagd zal worden. Intus sen moet het betreffende wetsvoorstél nog naar het congres toe. En de leiders weten tot op hSden niet wanneer het gereed zal zyn om gepresenteerd te worden. De reactie in de Amerikaanse pers ls gemengd. Noemen sommige bladen het uitstel een „biyk van gebrek aan besef van de waarde van het Atlantisch pact en een onbegrypeiyke tacteloosheid", andere juichen het toe en verklaren „hoe langer het uitstel hoe beter". „Het is een dienst aan het Ameri kaanse volk als het huweiyk met de Europese oorlogsmakers zo lang moge- lyk wordt uitgesteld"'. Zo men ziet: Amerika ls nog lang niet in alle gelederen doordrongen van de betekenis van Internationale saam horigheid ook waar deze in laatste in stantie uitermate, belangrijk ls vdorzyn eigen veiligheid. Voor velen betekent de Atlantische Oceaan nog een onover- kcmeiyk militair beletsel. Andere be schouwen de Europese naties als een groep aan lager wal geraakte familie leden, waarmede men zfch maar zo weinig mogeiyk moet ophouden. Een politiek huweiyk, ook al is "het met een tydsduur van 20 Jaar, zoals het Atlantisch Pact, geldt voor hen als het toppunt van verdwazing. EEN EUROPESE JAARBEURS? Een uit drie leden bestaande com missie is uit Parijs naar dé Ver. Staten vertrokken, teneinde de mogeiykheid te bestuderen om in 1950 een Europese Jaarbeurs te organiseren. Deze commis sie bestaat uit mr J. Mïlius, directeur van de Utrechtse Jaarbeurs, M. de Smaele. oud-minfster van Econ. Zaken van. België en Michael Franci, secreta ris-generaal van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking te Parys. SCHEEPSBERICHTEN. AAGTEKERK, 6/6 van Brisbane naar R'dam: ARKELDIJK, 7/6 van R'dam te New York; BREDA, 7/6 van Talcahuano te San Antonio; COLYTO. 4/6 van Sorel te Huil; DRENTE, R'damBatavia pass. 7/6 6 uur Flnlsterre; DUIVENDIJK. R'dam Vancouver 6/6 te Los Angelos; HEDEL. 7/6 van Montreal te Antwerpen; HELDER. 6/6 van Puerto Cabello naar La Gualra; KAMERLINGH ONNES. R'dam—Java pass. 6/6 18 uur Kaap del Arml; LIMBURG. TangaBuenos Aires pass. 4/6 5 uur Kaap de Goede Hoop; MARKEN, Makassar R'dam 3/6 18 uur van Aden: OVERIJSEL, 5/6 van R'dam te Batavia; PR. JOH. WIL LEM FRISO, 5/6 van Montreal te Port Alfred; PR. MAURITS. 4/6 van Gaspe te Antwerpen; PR. WILLEM 5. 4/6 van Chi cago te Montreal; SALANDO, 4/6 van Bagnoll naar Huelva; SIBAJAK, 4/6 van Batavia naar R'dam; THEMISTO, 4/6 van Threerlver te Londen; UTRECHT. 4/6 van New Orleans te Houston; WATERMAN. BataviaRotterdam 7/6 4 uur van Aden; ZUIDERKRUIS, R'dam.Java pass. 6/6 24 uur Gibraltar; AARDIJK. 3/6 van Mon treal naar R'dam; ALPHACCA, 4/6 van Boston te Baltimore; ALBLASSERDIJK, 4/6 van Galveston te Mobile: AXELDIJK, 9/6 van Havanna te R'dam verwacht: EEMDIJK, 5/6 van Havanna te Houston; EDAM. 6/6 van New York te Boston; MENTOR. 6/6 van Constanza naar Bour- gas; ORESTES. 7/6 van Puerto Cabello naar La Gualra; STAD SCHIEDAM, R'dam Philadelphia 6/6 450 mijl Nrd Oost van Fayat; TELAMON. 7/6 van Guanta naar Trinidad; BARENDRECHT, 6/6 to Abadan vertrekt vermoedelijk 9/6 vandaar naar Port Soedan; DORDRECHT. 16/6 van Las Palm as te Abonema verwacht: ZWIJN- DRECHT, R'dmLulea pass. 4/6 Bruns- buttel. ALCOR. R'damPorto Alegre 7/6 van Natal (Braz.); BLOEMFONTEIN. 8/6 van East Londen te Durban; CISTULA. 8/6 van Pladjoe te Singapore; DELFLAND. Am sterdamBuenos Aires pass. 7/6 St. Pauls Rock; JOH. VAN OLDENBARNEVELT. BataviaA'dam pass. 7/6 Ouessant; LA- RENBERG. CubaR'dam pass. 8/6 Bis hop Rocks; LIEVEVROUWEKERK. R'dam —Calcutta 7/6 te Port Said; LINDEKERK. BombayR'dam pass. 7/6 Ouessant: MAPIA. 8/6 van Tarakan te Manilla: MARIEKERK, ColomboR'dam 7/6 te Alexandrlë; NIEUW AMSTERDAM. 8/6 v. R'dam te New York; NIEUW HOLLAND. 8/6 van Melbourne te Sydney; NIGER- STROOM. 7/6 van Pointe Nolre te Lan- dana: NIJKERK. Dakar—Havre 7/6 Golf van Blscaye; ORANJEFONTEIN. 7/6 van Durban naar East Londen; REMPANG, A'damJava 7/6 van Algiers: SIBAJAK, JavaR'dam 7/6 te Sabang; STAD MAAS TRICHT. 7/6 van Gibraltar naar R'dam: WILLEM RUYS, Java—R'dam 7/6 ter hoogte van Port Soedan Rode Zee; ZUI DERKRUIS. R'dam—Java 7/6 100 mijl Oost Kaap del Gata; ZWIJNDRECHT. 8/6 van R'dam te Lulea: ALGENIB, Buenos AiresR'dam pass. 7/6 St. Vincent (kv); AMSTELDIJK, R'damJapan -7/0 te Port Said; FRIESLAND. Batavia—New York 6/6 20.30 van Colombo; KERTOSONO. New YorkJava vermoedeiyk 9/0 van Alex andrlë; TERNATE. 1/6 van Galveston naar New Orleans: ZIJPENBERG. R'damBag noll pass. 7/6 Gibraltar. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 7 Juni. Na de vaste stemming van verleden week trad heden een kalmer stemming in. Bij opening waren de Internationale fondsen wederom aan de vaste kant. Philips verbeterde aanstonds 5 pun ten, Unilever kwam op 261, Konlnkiyke bleef wat achter. In het verdere verloop trad voor Unilever en Philips enlve reactie in. Kon. Olie verliet de markt op 294, dus nog beneden het peil van Vrydag j.l. De belangstelling ging uit naar de Scheepvaartmarkt, die Ietwat gedrukt lag onder invloed van de stem ming voor aandelen KNSM, die be- Daald flauw lagen en bijna 10% terug liepen. Men sprak ter beurze hardnek kig over een deze week te verwachten nieuwe emissie. De dollarobligaties, die verleden week geleldeiyk waren opge lopen, konden zich nu niet volkomen handhaven. De ln guldens luidende Nederl. staatsleningen bleven weder om goed gehandhaafd. De markt der Industriëlen had een kalm verloop. Wederom hadden de Indonesische fondsen een zeer kalme markt zonder veel grote veranderingen. Woensdag 8 Juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige O. K. koers v. heden Ned. '48 3% 100 Ned. '47 3% 3 97J-& Dollar-Ing. '47 3 105 Investeringscert. 3 97% Ned. p. 1962/4 m.b. 3 98% Indlë '37 A 3 95% Grootboek '46 3 98 ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 81% N. Ind. H.bank 109 Ned. Handelmy153 AJEC.U. 166% 166 Lever Br259% 259% Philips 231 231% Wilton Feyenoord 163 Kon. Olie 294 294% Amst. Rubber 136 135% Deli-Bat. My92% Holl. Amer. iyn 148 Kon. N. Stoomboot 126% 128% Ned. Scheepv. Unie 162 V* 160% H.V.A152% 151% Java Cult84% Dell Bat. My.132 Dell My151 149% Senembah 134% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 Den Haag 1947 I 3 R'dam -37 I, II 3% Industr. Obligaties Lever's Zeep Mfj 3% Kon. Petr. My 3% NIET-ACTTEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen 100 101 iom 103% Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank 156 165 160 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir.fabr. 306% Rott. Droogd. My. 337 Zwanenb. Organon 175% Handelsondernemingen Born. Sum. H. My 146 Internatlo 184% Spoorwegen Deli Spoorw. MU 62% Voorl. genoteerde aandelen Albert Heyn 184 Ned. My Walv.Vrt. 112% Amerik. fondsen Anaconda 25% Shell Union32%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3