SCHUDT UW LEVER WAKKER D.D.D.I Koninklijke" getuigt van grote bedrijvigheid Financieringsinsliluuf Detailhandel Rijnland gaal 1 Juli a.s. „draaien" Sicilië's heer der bergen Uitbreiding der afzet - Oplopende productie te Schoonebeek RECHTZAKEN STADSNIEUWS Woekerbestrijding in belang van middenstand en consument Met een enkel woord WOENSDAG 8 JUNI Het jaarverslag van de Koninklijke 1948 bevat tal van bijzonderheden om trent de olieproductie en het verbruik over de gehele wereld, om de eenvoudige reden dat De Koninklijke Nederland- sche Petroleum Mij. haar belangen over de gehele wereld heeft verdeeld. Zj,i produceerde in 1948 339.8 millioen barrels ruwe olie (54 milliard liter) tegen 283.1 millioen barrels in 1947, een stijging van 20 ondanks het- feit dat de pro ductie van Roemenië en Oostenrijk niet in de cijfers zijn opgenomen, omdat zij niet meer ter beschikking stonden. De wereldproductie van ruwe olie nam met 13 toe. zodat de Koninklijke ruim schoots haar aandeel leverde. Geen wonder, dat het jaar 1948 be langrijk betere resultaten'opleverde voor de diverse dochter- en verbonden maat schappijen. De Groep behaalde een winst van f. 476.000.000 en keerde aan de moeder maatschappij f. 117.601.000 uit, terwijl f358.000.000 naar nieuwe rekening ging. een aardig nesteitje dusDe netto winst der Koninklilke bedroeg over 1948 f 83 millioen tegen f.67 millioen in 1947 en f.73 millioen in 1946; de winst stijging komt echter niet in een hoger dividend tot uitdrukking. De Koninklijke keert, zoals bekend, een onveranderd dividend van 9 uit en brengt f- 38 mil lioen naar nieuwe^rekening over. In 1948 was de raffinagecapaclteit on voldoende om de vraag te dekken. Daar door bleven de prijzen hoog. Eerst in de laatste twee maanden van 1948 trad een kentering in. De Koninklijke acht het echter niet aan twijfel onderhevig dat het verbruik nog steeds zal toenemen en het blijkt niet dat zij zich bezorgd maakt over de prijsdaling. De productie in Indonesië" steeg be langrijk en illustreert de aldaar bij de wederopbouw gemaakte vordering. Ook de productie te Schoonebeek liep snel op. Aan het einde van het jaar bedroeg zij 350.000 barrels per maand teen bar rel is 159 liter). Het terrein wordt ver der verkend ook op aardgas. De ruwe olie uit Schoonebeek wordt te Pernis verwerkt, waar zü bijna 30% van de te verwerken ruwe olie uitmaakt. De instal laties te Pernis worden nog steeds uit gebreid. Een sprekend voorbeeld van de bete kenis van de Koninklijke/Shellgroep voor de economie van Nederland is het feit dat de Bataafsche Petroleum Mij. in de loop van 1948 in Nederland voor bijna f. 90 millioen bestellingen voor ma chinerieën. installatie-onderdelen en an der materiaal heeft geplaatst. Het jaar 1948 gaf verdere en grotere uitbreiding in de vervaardiging van che mische producten uit aardolie. Diverse chemicaliën, welke in de industrie een veelzijdige toepassing vinden, kunstmest stoffen. wasmiddelen, plastics worden uit aardolie bereid en de mogelijkheden zijn nog lang niet uitgeput. Jaarlijks Vergadering Ver. Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen DE HEER VAN ANDEL OVER DE KOMENDE SCHOOLSTRIJD. Gistermiddag vond te Utrecht de al gemene vergadering plaats der Ver. van Chr. Onderwijzers en Onderwijzer essen in Nederland en de Overzeese Gewesten. De voorzitter van de regelingscom missie, de heer B. Maas, uit Utrecht, dankte de heengaande voorzitter, de heer Van Andel, voor zijn arbeid. De heer Van Andel pleitte voor facultatie ve pension nering cp 55-jarige leeftijd en definitief heengaan bij 60 jaren voor de onderwijzeressen en besprak de kwestie van de te verwachten leerlln- gentoevloed in 1952 en daarna de sa lariëringskwestie. In verband met de hierover kortelings door de Tweede Ka mer aangenomen motie, zeide spr., dat het hem niet zou verwonderen,. indien weldra de Alg. Ned. Onderwijzers Fe deratie zou aandringen op hervatting der besprekingen met de regering. „Er staat 'n schoolstrijd voor de deur, feller dan menigeen vermoedt De waarachtige voorstanders van het vrije christelijke onderwijs zullen daarom 'n phalanx moeten vormen," aldus spr.. Hij riep op tot eenheid tussen Gere formeerden en Hervormden, tot een heid in de strijd, Indien die zich mocht voordoen." De heer P. van Nes Gzn., hoofdin specteur van het L.O. uit Den Haag, hentte daarna zijn referaat toe over: „fiaats en toekomst van het V.G.L.O. (voortgezet Gewoon Lager Onderwijs) in veruand met de eisen, die de maat- scnappu stelt. Hij noemde het V.G.L.O. beslist noodzakelijk met het oog op de komende industrialisatie. Hij achtte ook voor het lancloouwonderwys brede re vorming noodzakelijk. DRIE HUIZEN TE VELDDRIEL VERBRAND. Gistermiddag is in het Gelderse dorp Velddriel aan de Maas een brand ont staan, dat binnen enkele minuten grote afmetingen aannam. Een dubbele wo-v ning. bewoond aoor de familie Hooy- mans brandde tot de grond toe af. Niets kon worden gered Het vuur sloeg ver volgens over naar een huls met café en bakkerij van de heer C. van den Blge- laan. Inmiddels waren de brandweren uit Den Bosch, Zaltbommel. Maasdrlel en Rossum gearriveerd, maar zij konden niet verhinderen, dat behalve de panden van de heer v. d- Biggelaan ook nog een huis met boerderij van de aebr. van den Broek verloren ging. Aan de overzijde van de weg hadden de huizen van de fa milies Van der Laar, Pardoel en Van Hasselt eveneens vlam gevat, maar hier konden de brandweren met inspanning van alle krachten het gevaar bezweren. De brand is vermoedelijk te wijten aan het spelen van kinderen met vuur. EEN LIEFHEBBENDE ZOON.... Door de Haagse Politie is de 14-jarige A. C. L. uit 'sGravenhage aangehou den. d:e gedurende de afgelopen maan den ziin ouders voor een bedrag van f.800 1.900 bestal. Voor dit geld kocht liü een motorrijwiel, terwijl hij een tweede motorfiets in bestelling had. Da vader, die reeds tevoren moeilijkheden met zijn zoon had ondervonden, heeft ten einde raad de hulp van de politie ingeroepen. geeft de Groep f. 50 f. 100 millioen aan research-kosten uit om de eerste onder haars gelijken te blijven. Een tekort aan ruwe olie behoeft, zo lezen we in het verslag niet te worden gevreesd De wereldproductie is gestegen tot bijna 10 millioen barrels per dag en nog zijn de .zichtbare' oliereserves be langrijk vergroot. De directie van de Koninklijke juicht de ontwikkeling naar meer normale marktverhoudingen, waarbij het zwaar tepunt zich meer verschuift naar de ko per toe. Zij ziet vol vertrouwen uit naar het ogenblik, waarop zij zich weer in volle vrijheid dienstbaar zal kunnen ma ken aan de voorziening In een steeds toenemende behoefte aan petroleum en de talriike petroleumproductën. Een spoor van pessimisme treffer) we in dit verslag niet aan. De Koninklijke kan tegen een stootje en heeft de tijd. die steeds verder vermechaniseert, mee. GROTE DEMOBILISATIEDAG TE UTRECHT. Opening geschiedt door Prins Bernhard 21 Juni as. zal vanwege de Nationale Demobilisatieraad in de Stadsschouw burg te Utrecht een belangwekkende bijeenkomst worden gehouden. Z.K.H. Prins Bernhard spreekt het openingswoord, waarna minister-presi dent dr W. Drees. zal spreken over het onderwerp: ..Een taak, een plicht voor land en volk". 'De minister van Oorlog, mr W. F. Schokking en de oud-minis ter van Oorlog, mr J. Meynen, zullen daarna het woord voeren. 's Middags wordt de film „Soldaten over zse" vertoond en dan spreekt de Commissaris der Koningin in Limburg, mr dr F. J. M A. H. Houben, voorzitter van de Provinciale Demobilisatieraad, over: ..Wat kunnen wij gewestelijk en plaatselijk doen?" Ds J. H. Sillevis Smitt, hoofdvloot- predikant, stelt tenslotte de vraag aan de orde: „Wat spreken wij dus af?", waarna Z.K.H. Prins Bernhard de bij eenkomst zal sluiten. Deze bijeenkomst heeft tot deel het werk ten behoeve van de militairen, die weldra in grete regelmaat naar ons land terug zullen komen, te stimuleren. UITGEBREIDE SMOKKEL ORGANISATIE OP HET SPOOR? Messen en sleutels Inplaats van grind. De Fikse Rijnaak „Catharina" ligt thans in de Hengelose haven aan ae ketting. Het schip vaart regelmatig met grind van Duitsland op Hengelo en zou in Hengelo ingeklaard worden. Tus sen Loblth en Hengelo legde de schip per echter even aan om een deel dei- lading te lossen. Was dit grind geweest, dan zou dat niet op bezwaren hebben gestuit, doch bij nacht en ontij loste hij 14 kisten met smokkelwaar. mes sen en sleutels welke in het schip waren geborgen. Het was puur toeval, dat een surveillerend agent van de rijkspolitie tegen deze nachtelijke los- partij aanliep, doch dat maakte hem niet minder actief. Hij ging onmiddel lijk tot arrestatie van de smokkelaars over. Het onderzoek in deze affaire wordt voortgezet. Waarschijnlijk is "men op het spoor van een uitgebreide smok kelorganisatie, waarvan de leiders in Enschedé wonen. LEVENSLANG VOOR SCHUTZHAFT- LAGERFUHRER UIT AMERSFOORT. Het Amsterdams Byz. Gerechtshof ver oordeelde 8e 50-j, J. F. Stover uit Bre men tot levenslange gevangenisstraf. Deze was van Augustus 1941 tot Ja nuari 1943 als Schutzhaftlagerführer in het doorgangskamp Amersfoort op bru te wljaie tegen de gevangenen opgetre den en is in de periode December '44 Januari '45 als lid van de Gestapo vijf maal als commandant van een vuurpe loton opgetreden, dat als represaille Nederlanders fusilleerde. Veertien dagen geleden had de Advo caat-Fiscaal de doodstraf tegen S. ge- eist. CHEF-BEWAKER KAMP VUGHT KRIJGT 20 JAAR. De Bijz. Strafkamer van de Arron dissementsrechtbank te Den Bosch veroordeelde de ex-chef bewaker van het kamp Vught J. Vera tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij leverde Joden, die hem geld gaven. In verband met een beloofde mogelijke ontsnap ping naar het buitenland, aan de be zetters uit. Tegen hem was levenslang geëist. ACADEMISCHE EXAMENS, Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht: mevr. J. E. Glastra* v. Loon—Boon Cs-Gravenhage). mej. E. M. Sanders Cs-Gravenhage). mej. J. B. Hoogenstraaten Cs-Gravenhage), mej. A. M. de Jong (Wassenaar) en mej. C. M. Zandee (Leiden); candidaatsexamen wis en natuurkunde (D)de heer Kwee Swan Liat (Oegstgeest)Idem (K)de heren H J. Verhagen (Haarlem) en B. C. van Dongen (Voorschoten). KYNOLOGENVERENIGING „RIJNLAND". Vele Lcidse successen. Op de internationale hondententoon stelling. welke op 2e Pinksterdag te 's-Hertogenbosch gehouden werd, vielen vele van de beste prijzen toe aan leden van de Leidse Kynologenvereniging. De heer Eats kreeg de kwalificatie .Uitmuntend" voor zijn ruw-harige foxterrier teef Ka tri van Yeolapd; me vrouw Boer met haar puli-reu Csöpike „Zeer Goed", evenals mej. Hombergen met de puli-reu Tölgyudvari Barét. De dwergpoedel teef Adelaide du Monde Merveilleux van mevr. Brouwer „Uitmuntend" met kampioenschap, de keeshond-reu. Rekelensteyns Roderick Polly van mevr. v. Heusden „Uitmun tend" met kampioenschap, de heer De Jongh kreeg tweemaal „Zeer Goed" met de boxer-teven Esta v. Muldershof en Aureus v. Gevershof en ..Uitmuntend" met Diana v. d. Zaankant en de heer Wiltems of Brilman „Zeer Goed" met de boxer-reu Bas van Gevershof. Bij ae Sohotse terriers werden de reu en teef Roseiand Rich Reward en Rose- land Right on Top beide kampioenen en het teefje Irene van de Berry's Hoe ve van de heer Smits reserve-kampioe ne. De Dalmatiner-reu Sir William cf High Trees van de heer Mekei werd kampioen en de teef Dalma of High Trees van de heer Van Unen kreeg „Zeer Goed" toegewezen. De chow-chow Kou-Ling Xolsky van de heer Nuyen werd reserve-kampioen. Onder de Barsol's werd, zoals gisteren reeds gemeld, Sonja van Leuvenhof, van de heer Roelandse „Zeer Goed" bevonden en Beauty van Leuvenhof I werd kampioene. j Bij de dameshondjes werd Stocton j Karia, het dwergplnchertje van de heer Rijnbende kampioene en teveps beste dameshondje. De Samoyeea-reu van mevr. Veilbrief, Borik van 't Ka.za- strand werd kampioene, terwijl de puli- reuen van mevr. Wesseling kampioen en reserve-kampioen werden en een teefje kampioene. Het bovenstaande ovrzicht is een dui delijk bewijs, dat de K.V. Rijnland een zeer goed figuur gemaakt heelt op deze uitstekend georganiseerde en zeer overzichtelijke Braioantse tentoonstel ling. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand Mei 1949: handschoenen, ceintuurs, sleutels, step, ring. muts, vlet, sjaal, zakmesje, portemonnaie, sierspeld, vul pen, schoolétul met Inhoud, rozen krans, militaire baret, muntbiljet, pad- vlndersriem, hoedenspeld, kindersokje, schoudertas, armband, kruisje, arm bandhorloge, melkbus, jongensjasje, gymschoenen, springtouw, .vulpotlood, electrisch lampje, een paar schoenve ters, mandje met hengsel, étui met in houd, contactsleuteltjes van auto, rij wieltas, wit schort; distributiebeschei den, alpinomuts, telefoonhoorn, broche, omslagdoek, manchetknoop, kinder schoentje bankbiljet, dameshoed, rug zak. houten sandalen, boodschappen mand, bril. dashouder, portefeuille, handtas, glassnijder, klapstoeltje, regen jas, zelfbinder (rijwiel), duif, handkap- pen (rijwiel), nummerplaat (auto), ac- tetas, koffergramofoon, dasspeld. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Po litie, Zonneveldstraat 10, op Woensdag en Zaterdagmiddag van 14—16 uur. De alhier onlangs gehouden col lecte voor het hulp- en reddingswerk van drankslachtcffers aller gezindten heeft netto f. 269,91 opgebracht. en n zult 'a morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gat In uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Hebben vrfj onlangs bij de behan deling in de gemeenteraad reeds het een en ander medegedeeld over de bedoeling van het „Financierings instituut Detailhandel Rijnland", thans, nu de eerste uitvoerende maat regelen zijn getroffen en dit instituut op 1 Juli a.s. zal gaan „draaien", vonden wij de secretaris van het F.D.R., de heer J. A. van Zanten, be reid ons een inzicht te geven in de werkwijze van dit in eendrachtige sa menwerking tussen Kamer van Koop handel, gemeente en georganiseerde middenstand tot stand gekomen lichaam, dat bedoelt het tegenwoor dige afbetalingsstelsel te vervangen on in goede ook sociaal verantwoorde banen te lelden. Dat dit stelsel, alsmede het spaar- j en betaalzegelsysteem, sedert, het begin dezer eeuw en vooral in de laatste de cennia vóór 1940 ook in ons land een grote vlucht heeft genomen, tonen de cijfers. Zo werd er, volgens het Centraal Bureau voor de S'atistiek, in 1939 voor niet minder dan 26 millioen gulden op aToetaling gekocht, (zonder de verkoop op afbetaling van auto's, motorrijwielen, bedrijfsmachlnes en inventaris), terwijl daarnaast nog 10'A millioen gulden werd verstrekt door de spaar- en be- taalzegelkasscn Nu kan men over het afbetalingsstel sel verschillend oordelen, ja het ge hele stelsel zelfs veroordelen, volgens de heer Van Zanten is het echter een realiteit, dat onze moderne maat- schappij het niet zondcr crediet kan stellen. Op redelijke gronden kan dan ook worden venvacht, dat nu het bedrijfsleven zich aUerwege aan het herstel'en is en de door dc oor logsomstandigheden ontstane achter stand zo enorm blijkt te zijn. dat het van regeringswege verstrekte consu- mentencrediet slechts een deel van de credletbehoeftc heeft opgevangen, de vraag naar crediet in de toekomst groot zal blijken te zijn. Daar komt nog bij, dat als straks de 'eng-gehuwden, die momenteel ergens Inwoning hebben gevonden en veelal maar zeer bescheiden zijn geïnstalleerd, pen eigen woning krijgen toegewezen, de inrichting zóveel van node zal dat velen hun toevlucht tot een afh'-talingsmagazijn zullen nemen Nadat de heer Van Zanten gewezen had op de vele nadelen, welke zowel voor de consument, als de winkelier, aan het. afbetallngsstelsel verbonden zijn, gaf hij als zijn mening te kennen, dat de bonafide winkelier hiertoe dan ook niet. spoedig zal overgaan. De om vangrijke administratie, die het afbe talingsstelsel medebrengt, de incassomi sère en het risico schrikken hen. en zeer terecht, af. Behalve deze nadelen zal het financieren van de verkoop op afbetaling In de tegenwoordige om standigheden een groot kapitaal vergen, zodat er slechts weinig winkeliers zul len zijn, die dit uit éigen middelen kun nen doen. Toch is het, zoals gezegd, te verwach ten, dat het afbetalings- eri betaalzegel- stelsel op grote schaal zal herleven, met alle zowel voor de middenstand als de consument, hieraan verbonden harig heden, tenzij er maatregelen genomen worden, welke dit stelsel overbodig ma ken en mits men tracht de noodzake lijke credie'behoeften op andere wijze op te vangen en in goede banen te lelden. Met dit doel voor ogen ls men geko men tot opnehting van het. Financie ringsinstituut. Detailhandel Rijnland, waarvan het bestuur wordt gevormd door de heren H. M. Simonls, onder voorzitter van de Kamer van Koophan del (voorzitter), J A. van Zanten, se cretaris-penningmeester, D v. d. Kwaak, wethouder van Financiën, C. F. Meerpoel, C. D. Ligtvoet en J. A. C. Kips, allen te Leiden en de heer G. H. W. Vreeswijk te Alphen aan den Rijn. Zodra bekend is, welke winkeliers zich bij dit instituut aansluiten, za' dit bestuur met nog zes leden worden aangevuld. HET DOEL: BESTRIJDING VAN DE WOEKER. De stichting stelt zich ten doel de bestrijding van de woeker en op so ciaal en zakclük juiste wijze mede te werken aan de voorziening van de maatschappelijk verantwoorde volks- credietbehocften In het belang van de credietbehoevenden en van de bij de stichting aangesloten detailhan delaren- Zij tracht haar doel te bereiken door borg te staan voor de aflossing van de credieten, welke de Gemeentelijke Volkscredietbank te dezer stede ver leent aan c red ietwaardige personen, teneinde deze te besteden voor de aan koop van goederen bij detailhandelaren, die tot de stichting zijn toegelaten als deelnemer. De detailhandelaar, die door het be stuur als deelnemer Is toegelaten, ls verplicht een bedrag van f. 25.als entreegeld te storten; daarnaast zal iedere deelnemer in het gerantiefonds van het financieringslristituut naar rata van zijn omzet moeten bijdragen. Hoewel hieromtrent nog geen vaste lijnen zijn te trekken, verwacht de heer Van Zanten, dat dit zal neerkomen op plm. 1% van de verkoop. Volledigheids halve zij hierbij aangetekend, dat ver wacht wordt, eventuele „stroppen" te kunnen dekken uit een risico-fonds, hetwelk gevormd zal worden, doordat iedere cliënt (dus niet de winkelier) 1% van het bedrag van zijn aankoop A. van Zanten: „Onze moderne maat schappij kan het niet zonder crediet stellen". aan het Financieringsinstituut moet betalen. Ten overvloede zij vermeld, dat het totale door de cliënt te betalen bedrag aan kosten, aanmerkelijk blijft beneden het bedrag dat hij zou moeten betalen wanneer hij een normaal afbetalings- con >"=ct zou sluiten WERKWIJZE VAN INSTITUUT. HET Hoe gaat nu het Financieringsinsti tuut te werk? Wanneer een detailhan delaar-deelnemer een cliënt heeft, die de verlangde goederen in termijnen wenst te betalen, vult hij een eenvoudig aanvraagformulier in, dat door de han delaar of de cliënt naar de secretaris van het instituut wordt gezonden, die de aanvraag verder behandelt. Na de behandeling ontvangt de detailhande laar bericht, of de aanvraag is toege staan dan wel is afgewezen. Indien de secretaris meent een aanvrage te moe ten afwijzen wordt deze vooraf nog beoordeeld -door een commissie, waarin zitting hebben mevr. C. P. Braggaar de Does en de heren H. M. Simonls en J..H. v. d. Kloot. Wanneer alle vereiste stukken door de cliënt zijn getekend, ontvangt de detailhandelaar hiervan bericht en kan tot afgifte van de goederen worden overgegaan. Over het bedrag der geleverde goe- deren ltan de handelaar onmiddellijk bij de Volkscredietbank beschikken, zodat deze regeling voor de detailhan delaar de aantrekkelijkheid bezit, dat z|jn zaak een oontactzaak blijft. Alle bij het Instituut ingeschreven winkeliers zullen een bordje ontvan gen, waaruit blijkt, dat zij aan deze regeling deelnemen. In tegenstelling met de huidige af betalingsmagazijnen biedt deze rege ling het voordeel, dat een cliënt zich niet bij verschillende zaken in de schuld kan steken, aangezien de con trole uitsluit, dat wanneer eenmaal een cliënt bij een aangesloten winkelier (op crediet) heeft gekocht, hij dit nog eens bij een andere winkelier kan doen. Bo vendien is nadrukkelijk bepaald dat de aangesloten winkeliers zich niet van z.g.n. colporteurs mogen bedienen. Hier door wordt voorkomen, dat de credieten tot ongewenste hoogte worden opge voerd. Ten slotte willen wij er nog op wijzen, dat het Financieringsinstituut niet het maken van winst beoogt, doch slechts het belang van de middenstand en dat van de consument wenst te dienen. De stichting strekt haar werkzaam heden uit over de navolgende gemeen ten: Ter Aar. Alkemade, Alphen a. d. Rijn. Benthuizen, Bodegraven. Boskoop, Hazerswoude, Hillegom, Katwijk, Kou dekerk a. d, Rijn, Lelden, Leiderdorp, Leimuiden, Lisse, Nieuwkoop, Nieuw- veen. Noordwij k, Noordwij kerhout, Oegstgeest, Rijnsburg. Rijnzaterwoude, Sassenheim, Valkenburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Wassenaar, Woubrugge, Zevenhoven, Zoeterwoude. De heer Van Zanten vestigde er ten slotte onze aandacht op, dat een der gelijk instituut voor Twente (Enschedé) reeds in een grote behoefte voorziet. Sedert haar oprichting, nu 4 maanden geleden, kwamen reeds 2000 aanvragen binnen. In Kennemerland (Haarlem), waar eveneens een dergelijke stichting in het leven is geroepen, komen gemid deld 40 k 50 aanvragen per dag binnen. Het district Rijnland (Leiden) is thans de derde streek in ons land, waar tot oprichting van een Financieringsinsti tuut wordt overgegaan. Geneesmiddel tegen B huidaandoeningen. B Zuivert de poriën, doet de Jeuk bedaren, verfrist en I sterkt de huidweefsels. BINNENLAND. De opvarenden van de volgende troe. penschepen kunnen post uitgereikt krij gen mits deze uiterlijk op de. hieronder aangegeven data ter post ls bezorgd: s.s. „Zuiderkruis" (naar Indonesië), voor Batavia uiterlijk posten 16 Juni a.s.; m.s. „Sibajak" (van Indonesië) voor Port Said uiterlijk posten 12 Juni a.s. De torpedobootjager „Tjerk Hlddes" ls gisteren uit Surabaja te Willemstad aangekomen. De „Tjerk Hlddes", die on der commando staat van luitenant ter zee Coemoe en 200 man aan boord heeft, maakte een voorspoedige reis vla Guam en het Panamakanaal. Na een verblijf van vier maanden op Curasao zal de torpedobootjager vla Pa ramaribo naar ons land reizen. Binnenkort zal een loctor ln de Ne. derlandse taal en letterkunde aan de uni versiteit van Straatsburg Worden be noemd. Dit ls de tweede lector ln de Nederlandse taal en letterkunde, die ln Frankrijk wordt aangesteld Reeds eerder werd een docent ln dit vak te Parijs be noemd. De toelagen van Nederlandse 6tudenten, die voor Frankrijk een beurs ontvingen, zullen van francs 10.000 per maand tot francs 20.000 worden verhoogd. De directeur van het Centraal Bu reau Nlwln. Jhr mr P Th Six, heeft aan de militairen van de buitenpost Tand jong Sari op Java de eerste Nlwln rlm- boeklst uitgereikt. De minister van Binnenlandse Za ken. de beer Van Maarseveen. is voorne mens Dinsdag a.s. naar Brussel te gaan. ten einde met zijn Belgische ambtgenoot enigf aangelegenheden te bespreken. De prijzen voor stopverf en plamuur, strijkklare olieverf, standwit en lichtge kleurde standverf zijn verlaagd. Gistermiddag is de heer Valentine, de afgetreden chef van de Eca-mlssle ln Nederland, per vliegtuig van Schiphol naar Kopenhagen vertrokken. HIJ was niet be reid Iets te zeggen over het doel "van zijn tocht. BUITENLAND. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet-unie. bij de herdenking, dat de schrijver Poesjkln 150 Jaar geleden ge boren werd, een serie nieuwe postzegels heeft uitgegeven. I Het aantal personen, dat ten gevolge van het vliegtuigongeval bij Porto Rlco om het leven zijn gekomen, ls 53 De lij ken van 35 passagiers zijn geborgen. 18 personen, van wie men weet, dat zij zich aan boord van het vliegtuig bevopden, dat ln de Caralbl6che Zee neerstortte, worden nog vermist. De Franse Nationale Vergadering heeft met 211 tegen 182 stemmen beslo ten de communistische afgevaardigde Florlmond Bonte zijn parlementaire on schendbaarheid te ontnemen. De procu reur-generaal had om deze maatregel ver zocht, ln verband met op naam van Bonte ln het communistische weekblad -France nouvelle" verschenen artikelen (op 2 en 9 October van het vorige Jaar) wellce las. terlilk werden geacht ten aanzien van ministers. President Truman heeft besloten Gordon Grav te beramen tot minister van het leger Gray ls onderminister en heeft sedert het aftreden van Kenneth Royall, vorige maand, de functie van mi nister waargenomen. President Truman heeft het Congres een boodschap overgemaakt, waarbij hij het verzoekt de economische hulp aan Korea voort te zetten. Een Duitse k'unstledematenfabrlek heeft een electrlsche hand uitgevonden, die drie of vijf- vingers ln werking stelt al naar gelang het voorwerp zwaar of licht ls. Onderzeeërs van de Britse thuls- vloot zullen deze week hun grootste ma noeuvres sinds de oorlog houden en wel ten Noord-Westen van Groot-Brlttannlë Gisteravond ls de Stromboll na 24 uur ln^werklng te zijn geweest, weer tot rust gekomen. De Zweedse vakverenigingsraad heeft gestemd voor de uittreding uit het we reldvakverbond. Do Joegoslavische regering heeft vier leden van de Hongaarse legatie te i Belgrado uit het land gewezen „omdat zij betrokken ziln bij spionnage tegen Joego- Slavië en misbruik hebben gemaakt van hun diplomatieke voorrechten". Volgens een door het Braziliaanse R.-K. episcopaat genomen besluit kunnen priesters ln Brazilië niet meer candidaat gesteld worden bij verkiezingen. Op 88-Jarige leeftijd ls ln zijn wo ning Thrumpton Hall (Nottinghamshire) overleden de tiende lord Byron. de reve- rend Federlck Ernest Charles Byron. j luchtmacht ls Tn Santa Catarlna neerge stort, waarbij alle Inzittenden. 29 perso nen onder wie officieren met vrouwen en kinderen, om het leven zijn gekomen Zes hulp-eenheden van de Italiaanse I marine, welke volgens het vredesverdrag aan de Sovjet-unie zijn toegewezen, zijn uit Brindisl naar Odessa vertrokken. Een andere groep van 16 eenheden zal Maan dagavond uit dezelfde haven naar de Sov jet-unie vertrekken. Hans Walter procureur-generaal bij Een bandiet, die als een heilige wordt vereerd (Van onze Romeinse correspondent) Met. grote stelligheid had ik mij voor genomen, niet over „hem" te schrijven. Maar de opzienbarende berichten dwin gen mij er tóe. Wie is ,.hij"? In geheel Sicilië wordt met dat. persoonlijk voor naamwoord maar één persoon aange duid (vroeger was het Mussolini): Sal- vatore Giuliano, hoofd der meest ver maarde bandietenbende, die het eiland steeds rijk aan lieden, die volgens een eigen codex leven ooit heeft ge had. Giuliano is meer dan een ban diet. Hij is een legende. De gehele re publiek daagt hij uit, zendt ultimatums aan de politie en laat president Tru man weten, dat een onafhankelijk Si cilië, onder zijn leiding, eventueel be reid is als nieuwe ster te prijken op de vlag van het vrije Amerika. Ongenees lijk grafomaan schrijft Giuliano steeds. Geen brieven, doch „boodschappen" in profetisoh-rethorische stijl met hoogst persoonlijke spelling en syntaxis. Als de helden" van Homerus daagt hij zijn tegenstanders ten tweestrijd: aan de ene zijde een aantal regeringspersonen, liefst ministers, daartegenover evenveel van zijn mannen. De wapenen zullen beslechten, wiens woord in Sicilië wet zal zijn Het begon vier jaar geleden met een kleinigheid. Sal va tore, trouwlustig boe renzoon, had geld nodig en verkocht een deel van moeders graan op de vrije markt. De „caralbinien" hielden hem aan, terwijl hij twee zakken tarwe op een wagentje vervoerde. Hij kon daar geen „delict" in zien, werd boos, schoot een der carabinieri neer. en vluchtte in de bergen. Weldra was hij bendehoofd. In vier jaar heeft hij 82 carabinieri om het leven gebracht. Honderden van zijn vrienden, daaronder zijn gehele fami lie, werden gearresteerd, daar zij hem het leven in de bergen mogelijk maak ten. En Salvatore zwoer wraak. Vooral de gevangenneming van zijn moeder, die zijn zaken beheerde (Giuliano is thans multimillionnair). dreef hem tot de meest uitzinnige daden, Giuliano is sterk: achter hem staat de volkssym pathie. Om hem toch weeft zich de legende: hij ontneemt aan de rijken en geeft aan de armen. Ten dele is dat zelfs waar. Van de hoge losprijzen, die zijn slachtoffers betalen, komt vaak 'n deel aan de armen ten goede. Jonge mannen komen onder de bekoring van dat wilde leven en sluiten zich bij de bende aan. Vrouwen en meisjes, her ders en marskramers brengen berichten over en helpen „de jongens in de ber gen" aan voedsel. Als een heilige wordt hij vereerd. Ook nieUSicilianen on dergaan de bekoring, zoals de Zweedse journaliste, mej. Ciliacus, die hem ging interviewen, verliefd op hem werd en tenslotte voor het Palermitaans gerecht verklaarde, dat zij meer achting had voor Giuliano dan voor alle politie autoriteiten van Italië bij elkaar. En naarmate de legende groeit, wordt zijn wapen sterker. Dat wapen heet: zwijgen Sicilianen verstaan die kunst. De politie vindt twee mannen ln een grot. Aan de jongste vraagt men zyn naam, die hij zegt. „En hoe heet je kameraad?" „Weet ik niet." Later blijkt de kameraad zijn vader te zijo. Een Een vliegtuig van de Braziliaanse I man wordt aangehouden, ondervraagd. bracht, bestaande uit politie en enkele eenheden van het leger. In de couran ten schreef men over 16.000 man. Doch minister Scelba verklaarde dat 6000 dichter bij de waarheid zou zijn. De resultaten zijn tot nu toe gering. Zelfs treedt de bende in de allernaaste om geving van Palermo op. Vier, vijf kilo meter van het centrum worden poll- tie-auto's overvallen. Tal van carabi nieri zijn het slachtoffer geworden van de strijd. In een boodschap roept Giuliano deze „zonen van het volk" op, naar huls te gaan of zich aan zijn zijde te scha ren. „Voor dertigduizend lire per maand en wat gevangeniskost wagen jullie Je leven. Ik bied behalve ruim handgeld, 100.000 lire en de vrijheid der bergen." De maatregelen, die de politie neemt, zijn niet mis. In Montelepre, kern van Giuliano's gebied, moeten alle vensters en luiken gesloten zijn. Winkels en café's de ganse dag gesloten, met uit zondering van de apotheek, die per dag vier uur open ls. Niemand mag zien verplaatsen zonder een vergunning, aie niet gemakkelijk wordt verleend. De gehele bevolking wordt verdacht van „begunstiging van misdadigers", maar Giuliano Dlijft onvindbaar. Alleen wor den» politie-autp's telkens weer van een of ander rotspunt onaer mitrailleur- vuur genomen, In dit gebied, vol ho len en spelonken, die meestal meer dan een uitgang hebben, een gebied waar elk huis, eik hutje, geneime schuil plaatsen bezit, waar het meest on- scnuidig uitziende boerenvrouwtje ge sloten is tegenover onbekenden, maar sluw in het helpen van vereerde ban dieten, kan GiUiiano misscnien nog lang zijn vrijheid behouden, ontkomen zal hu niet, zo wordt ons verzekerd. Maar de communistische pers beticht de rege ring van laksheid. Zij zou Giuliano, die een handlanger van de grootgrondbe zitters worat genoemd, de hand boven 't hoofd houden. En de christen-demo craten op hun beurt beweren, dat Giu liano wordt gesteund door de plaatse lijke communistische leiders. De waar- neid is waarschijnlijk, dat hij enig con tact heeit. genaa met de sicuiaanse on- aihankelijkneidsbeweging, ai stelt hij zich dat voor in de vorm van een bri- gantenstaat. In ae middeleeuwen zou Giuliano 'n feuaaal neerser zyn geworden. Die til den zyn vooroij en hy is te weinig ont wikkeld, dan aat er een tweede Musso- llni uit hem groeien kan, maar hU uit het hout der Napoleons en Musaou- nis gesneden Hij weet niets. Vlakbij begint een kerk klok te luiden. „Hce heet die kerk," vraagt de commissaris. „Weet ik niet." Later komt uit, dat hij sedert twintig jaar koster is van precies diezelfde kerk. Onder die omstandigheden is de politie bij de guerilla, die in Sicilië wordt gevoerd, beslist in het nadeel. Toen Giuliano begin Mei verklaarde, dat voortaan in zijn gebied een berg achtige streek van ongeveer 100 X 50 u km. vlak bij Patermo, ieder die niet het Beierse ministerie van justitie," heèfï ongewapend was en een witte armband medegedeeld, dat nieuwe documenten be- droeg, zou worden aangevallen, heette treffende Ilse Koch, de weduwe van de voormalige commandant van het kamp Buchenwald, zyn ontdekt. De zaak-Koen zal nu voor een Dult-s gerechtshof worden gebracht. het. dat de bende reeds was terugge bracht tot' tien. hoogstens twintig man. Niemand weet, hoe groot de macht is, die tegen hem in het geweer werd ge- Burgerlijke Stand van Leiden iEBOKEN: Yvonne Gerarcla Wllhelmlna, d. van A. Kranip en J. B. van Jaoeyuü, Margaretna a. van W. A, M. Muloer en öpeei; uann.. lua^ucUe, z. van T. J- A' Laarman en J. B. T. Mensen; Laurem-.a Maria, a. van J. G. Fnennk en »vust, AOianani Niconias, z. van N. font en H. van \veizen; Pieter, z. van J- yuelhorst en S. H Gerritsen; Johannes Pieter ivucnei, z. van j. van Dam en M. Muyselaar, Lena Elisabeth, d. van Lielioo en n R(jsoergen, Johanna, d. van I C. J. Lardé en A. den Os; Arie, z, van C. J- J_. Aaa^noot; Mui^u^-iiie Mlnlta. d. van S. D. J. Dagnlaux en M. F. de Gunst; Petronclla, d. van W. kand- Dergen en A. C. Oudshoorn; Cornelia, a- van G Plooi) en A. Brökiing, ile.leu Martina, d. van C. van der Klauw en A- Augustlnusr Olga Bernaralna, d. van a- W. Revet en M. B. Müblstaff; Cornells, z- van J Kok en J. M. Leugerlng; Klcbara Hubertus Hendrikus, z. van J. Kramer en J. van den Oudenaller; Jacoba Johanna, d. van D A. Jansen en C. Koets; Aloysm® Martnils Wilhelmus, z. van W. Kleijn C. P. W. Glaudcmans; Catharina. d. I. M.i i n J. H. Bonjan. OVERLEDEN: M A. E. Koohv wed. van J. W. Wlcbe- rlnk, 75 Jaar; A. van Heusden. man. w Jaar; J. de Haan. huisvr. van F. J stra 43 laar: A L. vr.. 88 JaW J. FrankhulJtwo, man, 83 Jaar; M. Prins, d„ 4 maanden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2