Marine en luchtmacht in V.St, in duel Attlee en Cripps op het Labour-Congres Parijs ïs mislukt Steeds duidelijker wordt het VEERBERICHT 88ste Jaargang WOENSDAG 8 JUNI 1949 00 No. 26711 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red. "1507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Alleen economisch nog iets te bereiken? De vrees, dat de driedaagse geheime discussies benevens de diplomatieke lunch van Acheson en Wysjinsky de moeilijkheden tussen de grote vier over het bestuur van Berlijn geen streep na der tot een oplossing hebben gebracht, Is bevestigd door de eerste normale zit ting. Daaruit bleek in de eerste plaats, dat de ministers bij hun interne bespre kingen niet verder zijn gekomen dan tot een discussie over de-hervorming van het vetorecht der Berlijnse kommandatura. En in de tweede plaats, dat de Russen ook op dit beperkte terrein eeen duim breed wilden afdoen van het eenstem migheidsbeginsel, neergelegd in de over eenkomst van Potsdam. Tot een discus sie over het moeilijkste Berlijnse pro bleem. dat van de twee geldsoorten, zijn de ministers nog niet gekomen Er leeft weinig of geen hoop hier. dat op dit. in het verloop der conferentie als technisch" aangeduide onderdeel over eenstemming verkregen zal worden. Daar Berlijn hier werd beschouwd als de toetssteen voor de vraag in hoeverre de partijen bereid waren tot concessies teneinde een vreedzaam naast elkaar leven in Duitsland mogelijk te maken, meent men in conferentiekringen thans met een volslagen mislukken van dit. nieuwe contact der grote vier rekening te moeten houden. Het enige resultaat, dat de conferentie dan gebracht zou heb ben. zou, zo wordt opgemerkt, de ophef fing van de Berlijnse blokkade zijn. Daar de Westelijke delegaties in de Russische voorstellen geen spoor van een concessie menen te kunnen ontdekken, vragen zij zich af, met welke bedoelin gen de sovjet-unie zich bereid heeft ver klaard tot deze conferentie. Klaarblijke lijk. zo redeneert men, heeft Rusland het onpopulaire middel der blokkade willen laten vallen in de verwachting dat ook zonder deze, West-Berlijn m economisch opzicht een zeer hinderlijk blok aan het been van de Westelijke be zetting zou blijven een veronderstelling, die. naar men opmerkt, door de jongste gebeurtenissen te Berlijn wordt beves tigd. Zowel Rusland als de Verenigde Staten Heten gisteren openlijk hun licht schij nen over de voorstellen, die zij tijdens het besloten beraad hebben gedaan tot herziening van Berlins administratie, Wysjinsy heeft, wat het vetorecht in de eealüeerde kommandatura betreft, voor gesteld. dat het eenstemmigheidsbegin sel tenvolle zal worden gehandhaafd. Hij wilde evenwel een aantal met name genoemde gebieden reserveren voor do competentie van het Duitse bestuur. Dit echter met dien verstande, dat zulke kwesties slechts de goedkeuring van de kommandatura nodig hadden ingeval een van de sectorcommandanten er be zwaren togen in bracht. Voorts wilde hü de besluiten van de diverse districtsbe- sturen afhankelijk stellen van de sanctie van de betreffende sectorcommandant. De drie Westelijke ministers lieten er geen twijfel over bestaan dat zij over deze voorstellen niet in discussie wilden treden. Tegenover de Russische voorstel len stonden de Amerikaanse, die in grote lijnen voor Berlijn een zelfde mate van politieke zelfstandigheid wensten als voor West-Duitsland. De bezetting zou slechts zeggenschap reserveren over die zaken, waarbü tróle van essentieel belang is. Als zoda nig werden aangemerkt maatregelen die rechtstreeks verband houden met de bezetting en door de bezetters aangegane internationale verplichtingen. Op het gebied van de politieke ontwikkeling zouden de Duitse autoriteiten in begin sel zelfstandig worden, met dien ver stande. dat de bezetting in deze zich recht tot ingrijpen voorbehoudt. Wijzigingen in de bestaande voorlopige Berlijnse grondwet zouden de goedkeu ring der bezetting blijven eisen Alle andere zaken evenwel zouden volledig aan de Duitsers worden overgelaten en <ie invloed der kommandatura zou hier- bii worden beperkt, volgens het Weense systeem, waarbij slechts een unanieme beslissing van de commandanten een Duitse beslissing ongedaan kan maken. Waar het geldt de uitvoering van de directe contröle door de bezetting zou de kommandatura eveneens imaniem moe ten handelen. Bij gebrek aan overeen stemming zou de beslissing door ieder der commandanten voor zijn eigen sec tor genomen kunnen worden. De belangstelling spitst zich nu .meer en meer toe op de vraag, in hoeverre, nadat het duidelijk geworden is dat een oplossing van het Duitse vraagstuk niet mogelijk is. de conferentie nog nut zal kunnen hebben door een basis te leggen voor een economische modus vivendi. die het beide delen van Duistland mogelijk zou maken zich gemakkelijker te schik ken in een continuering van de geschei den toestand. Woordvoerders van de Quay d'Orsay beijverden zich herhaal delijk, ook gisteren weer om aan te to nen. dat dit uitzicht nog open geble ven is. Aan de geldkwestie, die daarbij de voornaamste klip zal vormen, is men tot nog toe niet toegekomen. Doodstraf voor v. d. Waals De Bijz. Raad van Cassatie te Den Haag heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen Anton van der Waals die aIs_S.D.-spion door de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijz. Gerechtshof is veroordeeld tot de doodstraf. Overeenkomstig de conclusie van de Procureur-Fiscaal verwierp de Bijz. Raad het beroep. DE ONTMANTELING IN DUITSLAND. Duitse arbeiders hebben een demon stratie gehouden voor het parlementsge bouw van Noordrijn-Westfalen uit pro test tegen de geallieerde ontmantelings bevelen en het verbod van sommige in dustrieën. Zevenduizend arbeiders van een fa briek te Castorp Bauxel hebben besloten in staking te gaan uit protest tegen de ontmanteling van hun fabriek. BESPREKING WESTELIJKE COMMANDANTEN VAN BERLIJN. Volgens generaal Frank Howley heb ben de Westelijke commandanten van Berlijn besprekingen- gevoerd over de Berlijnse spoorwegstaking. „Naar mijn lening is de situatie volkomen vastge lopen." aldus Howley. de Amerikaanse «mmandant. De drie commandanten hebben beslo- ien. dat alle Duitse civiele poet tussen Westlijke sectoren van Berlijn en de Westelijke zones door luchtbruevliegtui- ïen vervoerd zal worden, op grond van Duitse klachten, dat oost verloren zou riin eeeaan of vertraging zou hebben weervonden bij verzendingen door de pader sovjetrusslsche controle staande Panties. Ten gerieve van de Nederlandse Rijnschippers zün in Mannheim door de Neder landse Rijnvaart Missie winkels ingericht, waar men op Nederlandse bonnen en met speciaal Rijnvaartgeld zijn inkopen kan doen. Dat hiervan een druk gebruik wordt gemaakt, toont deze foto. BOM ONDER DE SPOORLIJN DEN HAAG—UTRECHT. Vanmorgen werd bericht ontvangen, dat zich onder de spoorlijn Den Haag —Utrecht, ter hoogte van Hekendorp en Oudewater een mijn bevond. De hulpverleningsdienst toog op on derzoek uit en toen bleek, dat het niet een mijn maar een bom was, die tij dens een der bombardementen in de oorlog is achtergebleven. Men is met de openingswerkzaamheden begonnen. De bom ligt eohter op zo'n diepte, dat ge vaar niet direct aanwezig wordt ge acht. Het treinverkeer gaat daarom nor maal door. GEMATIGDE TEMPERATUUR. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met voorna- ielijk in de Zuidoostelijke helft van bet, land plaatselijk enige regen met *en kans op onweer. In de Noordelijke Wovincies aanvankelijk nog' matige Zuidwestelijke wind. overigens zwakke uit uiteenlopende richtingen. Wei- bte verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 9 JUNI. Zon op: 4.21 uur; onder: 20.57 uur. Maan op: 19.56 uur; onder: 2.55 uur 'tö'6 v.m). Hoogwater te Katwijk te 1.30 en 156 uur. b't nummer bestaat uit zes pagina's. Economische wereldsituatie NIET ALGEMEEN GUNSTIG. Politieke spanningen bleven in z< sterke mate de toestand beheersen, dat zij een tegenwerkende factor vormden voor de economische herstelplannen, al dus verklaarde Morse, de directeur- generaal van het internationaal ar-1 beidsbureau in zijn jaarrapport, dat hij vandaag bij de opening van de 32ste zitting dezer organisatie te Genève heeft uitgebracht. Zolang de huidige internationale spanning blijft bestaan, moet de econo mische politiek onvermijdielijk onderge schikt gemaakt worden aan en bepaald worden door de strategische behoeften, zo zeide hij. Het herstelproces zal hier van in meerdere of mindere mate be lemmering blijven ondervinden en de levensstandaard zal minder snel stij gen dan anders mogelijk zou zijn. De toenemende wereldbevolking, die in 1947. 9,4% groter was dan voor de oorlog, en de gedaalde voedselproduc tie, die thans 96% van het vooroorlogse gemiddelde bedraagt, betekenen, dat er voor de wereldbevolking gemiddeld slechts 88% beschikbaar is van hetgeen zij voor de oorlog aan voedsel ontving. Ofschoon er in verscheidene landen tekenen zün waar te nemen van een naderende economische achteruit gang, waren productie en werkgele genheid het vorige jaar alleen ongun stig in de vroegere as-landen en in de gebieden, waar de vyandelykheden voortduurden. Het economische her stel maakte zo goed als geen voort gang in China, Indonesië, Grieken land en Palestina, Italië, dat in het begin van de na-oorlogse periode een opmerkelijk herstel te zien had ge geven, ziet zich thans gesteld voor éen werkloosheid op grote schaal die schommelt om het cyfer van 2 mil- lioen. Na gewaarschuwd te hebben tegen de inflatoire tendenzen, die bijzonder sterk zijn in de landen, welke ernstige schade van de oorlog hebben ondervonden, en er op gewezen te hebben, dat een aan tal landen ,met inbegrip van Frankrijk en Engeland, naar de mening van vele deskundigen hun kapitaalinvesterings programma's moeten beperken, merkte de directeur-generaal in zün rapport op. dat vele Europese landen te kampen hebben met een tekort aan arbeids krachten, hetgeen de inschakeling op grote schaal van vrouwen in het pro ductieproces tot gevolg heeft gehad, in het bijzonder in Frankrijk en in de lan den van Oost-Europa. De grote aan tallen verplaatste personen hebben in verschillende landen de werkloosheid doen toenemen en ernstige problemen opgeleverd voor de tewerkstelling. JAARVERGADERING PROEFTUIN Z.H. GLASDISTRICT. In Den Haag werd de jaarvergadering gehouden van de Ver. proeftuin Zuid Hollands Glasdistrict. Voorzitter J. Mid delburg. Tijdens de behandeling van het jaar verslag, deelde ir Riemens mede, dat dit jaar voor het eerst 3% maand lang kas- aardbeien ter veiling zijn aangevoerd als gevolg van geregelde bodemstructuur. De verkoopafdeling van ziekte- en be strijdingsmiddelen zal tot een zelfstan dige coöperatie worden omgevormd. De naam: Proeftuin Z.H. Glasdistrict zal worden vervangen door: „Proefsta tion voor de groente- en fruitteelt onder glas te Naaldwijk". HOE EEN DIENSTPLICHTIGE GESNAPT WERD.... Een zuster en broer L. uit Den Haag, resp. 24 en 22 jaar oud kregen op 1ste Pinksterdag in hun woning hevige ruzie. De vrouw stortte toen een pan kokende melk over haar broer, tengevolge waar- j van deze met ernstige brandwonden in het ziekenhuis moest worden opgeno men. Daar bleek dat hij reeds geruime tijd door de militaire politie gezocht werd wegens het zich onttrekken aan de militaire dienstplicht Rumoer om een bommenwerper (Van onze New Yorkse correspondent). Wanneer in kringen van het Ameri kaanse congres het vermoeden rijst dat ergens op het uitgestrekte terrein, dat een hedendaagse regering bestrijkt, on regelmatigheden zijn voorgekomen, dan is het gebruikelijk dat er uit het congres een commissie van onderzoek wordt in gesteld om klaarheid te verschaffen. In de laatste weken zijn er verschil lende van die commissies uit de grond gerezen, de belangrijkste waarvan een, die het vliegtuigaankoopprogram zal onderzoeken. De Amerikaanse minister van defen sie heeft, gelijk gemeld, een streep ge haald door de plannen van de oorlogs marine om een gigantisch vliegdekschip te bouwen. Deze tegenslag voor de ma rine betekende in wezen dat het zwaar tepunt van de Amerikaanse strategie verplaatst 'was van de marine naar de luchtmacht. Tegelijkertijd werd aan de lange af?tandbommenwerper, de B 36 een vliegtuig met 6 straalmotoren, een zeer grote plaats op het budget voor de luchtmacht ingeruimd. De voorkeur voor de B 36 werd zo opmerkelijk, dat bepaalde leden van het congres eens dieper op^ de zaak in gingen en thans met zee'r onprettige feiten uit de bus komen. In 1947 was besloten, dat de kern van de luchtmacht gevormd zou worden door de Boeing B 50 (bommenwerper), de North American B 45 (bommenwer per) eft de North American P 86 (p voor „pursuite" of jager). Eerdere plan nen, die rekening hielden met de B 36, gebouwd door Consolidated Vultee, wer den gewijzigd, omdat de Air force van mening was, dat de B 36 niet voldeed als bommenwerper. Een order voor 100 stuks werd aan zienlijk verkleind. Tegen het einde van 1948 werd echter bekend, dat de be stelling in de oorspronkelijke grootte zou doorgaan en in 1949 werden con tracten voor de concurrerende B 50's, 3 45's en P 86's verkleind om meer B 36's te kunnen kopen. De commissie wil nu gaarne wetèn, waarom twee jaar geleden de B36 on geschikt bevonden werd en waarom dit type nu plotseling de eerste plaats in Amerika's luchtmacht inneemt. Het onderzoek zal niet kunnen ver mijden, dat een aantal politieke .gro ten" in Washington voor verhoor en getuigenverklaring zal worden opgeroe pen. De belangrijkste dezer groten is defensie-minister Louis Johnson, de opvolger van de bekwame, onlangs overleden Jim Forrestal. De materie is er een vol voetangels en klemmen en de onderzoekers aarze len voorshands om beschuldigingen te uiten. Het volgende materiaal wordt echter ter tafel gebracht: Vorig jaar, toen de kansen op herkie zing van president Truman vrijwel nihil waren, had de democratische partij groot gebrek aan financiën om propa ganda te kunnen maken. Een trouwe democraat en aanhanger van de pre sident, Louis Johnson, maakte zich toen in hoge mate verdienstelijk door uit kringen van zakenlieden grote bijdra gen in te zamelen. In totaal zou John son ongeveer anderhalf mïllioen dollar bijeengetrommeld hebben voor de be rooide propagandakas. President Tru man heeft openlijk het werk van John son in dit verband geprezen. Het was dan verder een voor de hand liggende zijn beloning niet zou ontgaan, b.v. in speculatie, dat vroeger of later Johnson de vorm van een kabinetpost. Wat congresman James van Zandt (afgevaardigde uit de staat Pennsylva nia. reserve kapitein van de marine en strijder in beide wereldoorlogen) verder naar voren brengt is het feit, dat Lloyd Odium, president en houder van een meerderheidsbelang in de aandelen Consolidated Vultee, aan Johnson 28000 dollar deed toekomen, ingezameld voor de democratische strijdkas. Voorts dat Louis Johnson tot- zijn benoeming tot minister van defensie, lid van de raad van commissarissen en Washing- Loonstop-politiek gehandhaafd Attlee, de Britse minister-president, heeft onder groot gejuich van de 1500 gedelegeerden op de jaarlijkse confe rentie van de Laibour-party te Black pool verklaard, dat Bevins groot ge duld en kundigheid in de buitenlandse politiek thans hun resultaten afwer pen, Als voorbeelden noemde hij de Westelijke Unie, het Atlantische Pact, de Europese economische samenwer king en de opheffing van de Berlijnse blokkade. Attlee zeide het te betreuren, dat Eire en Birma het Gemenebest hebben verlaten, doch hij verheugde zich er over, dat India, Pakistan en Ceylon zijn gebleven. De economische toestand van Enge land noemde Attlee erg bemoedigend. Het land heeft het laatste jaar onge looflijke voortgang in de productiviteit gemaakt. Door de onvaste internatio nale toestand heeft Engeland echter meer aan zijn verdediging moeten be steden, dan gewenst was. De binnenlandse politiek van de re gering achtte Attlee succesvol Het zou nog enige tijd duren alvorens de gena tionaliseerde industrieën ten volle ef fectief zouden worden, doch de funde ringen waren goed en waarlijk gelegd. Lord Strabolgi zorgde voor een ver rassing door aan te dringen op alge mene verkiezingen in de herfst in plaats van volgend jaar. Er zal een algemeen verkiezingsfonds van minimaal 400.000 pond gesticht worden en voorts zal een campagne gevoerd worden voor het winnen van 400.000 „individuele leden", waarvan 't aantal thans 600 000 Ls. Deze campagne zal onmiddellijk beginnen. Waarnemers zien in het feit, dat voor deze plannen enige tijd vereist is. een aanwijzing dat hét houden van verkie zingen in dit jaar niet wordt overwo gen. Minister sir Stafford Cripps verklaar de, dat het dollartekort op de Britse betalingsbalans per jaar nog 300 mil- lioen- pond sterling bedraagt. De Britse buitenlandse handel ondervindt steeds meer moeilijkheden. De gunstige con junctuur van onmiddellijk na de oor log behoort vrijwel tot het verleden en velen der Britse afnemers verkeren zelf in een moeilijke positie. -Volgens Cripps neemt de Britse uitvoer naar de VB. niet in voldoende mate toe, deze was naar geheel Noord-Amerika dit jaar geringer geweest dan het gemid delde van vorig jaar. Als een andere factor, die het voor Engeland moeilijk maakt de dol 1 arbeta 1 ingsbalans in even wicht te brengen, noemde Cripps de prijsdaling voor sommige grondstoffen uit het Gemenebest, zoals cacao, wol en rubber, die weer worden herultge- voerd. Naar aanleiding van de winstbepet- king wees de minister er op. dat de Britse maatschappijen in - 1948 zeer grote winsten hadden gemaakt. Iri al die gevallen, wa-arin de moge lijkheid bestaat de winsten te vermin deren om tot prijsverlaging te komen, moeten wij dit doen, aldus de minister, ter bevordering van de uitvoer en ter verbetering van de economische toe stand. Enkele prijsverlagingen zouden volgens Cripps een gunstige uitwerking kunnen hebben cp de Britse volkshuis houding. Hierna verwierp de conferentie met een overweldigende meerderheid een resolutie, waarin de regering wordt verzocht de beperkingen t«n aanzien van loonsverhogingen op te h n. Cripps behield hierdoor de steu voor zijn loonstop-politiek. Aneurin Bevan, minister van Ge zondheidswezen, is gekozen als lid van het nationaal bestuur van de Labour- party. tonse vertegenwoordiger van Consoli dated Vultee was. Niet zodra was John son minister van defensie geworden of Consolidated Vultee begon grote orders voor de B 36 te krijgen. Intussen liepen de aandelen Cons. Vultee in korte tijd 50 procent op. Totzover het feitenmateriaal, waar van de implicatie duidelijk is. Intussen heeft zich hieromheen nog een ander vuurwerk van wat kleinere afmeting afgespeeld. De luchtmacht slaat zich na de mis lukte vliegdekschip-affaire van de ma rine op de borst en beweert met de B 36 een bommenwerper te hebben, die onkwetsbaar is tegen aanvallen van jachtvliegtuigen. De B 36 zou namelijk op een hoogte kunnen, opereren, die pnbereikbaar is voor jagers. Maar intussen had de marine, onaf hankelijk van de luchtmacht, een jager ontworpen, de Banshee, waarmede de B 36 effectief kan worden aangevallen en waarmede een marine testpiloot op een hoogte van 12000 meter in 50 po gingen 38 succesvolle aanvallen op de B 36 zou hebben gedaan. Hiermede zou de gehele supprematie van de lucht macht en de B 36 naar het rijk der fa belen zijn verwezen. De marine nodigde vervolgens de luchtmacht uit tot een „duel" in de wolken, tussen de B 36 en de Banshee- jager om de questie definitief te beslis sen en de commissie van onderzoek heeft deze uitdaging goedgekeurd. Doch op het laatste ogenblik hebben de chefs van luchtmacht en marine hier een stokje voor. gestoken, aange zien zulk een proefneming „niets zou bewijzen en verschillende technische geheimen noodzakelijkerwijze publiek zou maken". Het duel in de wolken is nu afgelast, maar de commissie zet haar onderzoek voort en binnenkort zal er in Washing ton dan wel binnenskamers geduelleerd worden. Order van de Sultan van Djokja GUERILLATROEPEN MOETEN GEWAPEND CONTACT VERMIJDEN. Aneta verneemt uit Djokja, dat de Sultan van Djokja als minister van staat en coördinator der binnenlandse veiligheid het bevel heeft uitgevaar digd, dat de guerilla-strijdkrachten in de residentie Djokja gewapend contact met de Nederlandse troepen moeten vermijden, tenzü de verdediging van eigen veiligheid een gewapend optre den noodzakelijk maakt. In verband met communicatiemoei lijkheden is het nog niet bekend, of alle in de residentie aanwezige guierll- latroejSen op de hoogte zün van het bevel. MOTIE TEGEN VORMING SUMATRAANSE FEDERATIE 18 leden van de voorlopige vertegen woordigende raad der Negara Sumatra Timur hebben een motie ingediend, waarin de plannen tot vorming van een FederatieSumatra, waartoe op de tweede Sumatra-conferentie werd be sloten, worden afgewezen. In- de over vagingen der motie wordt o.a. ver klaard, dat de Negara Sumatra Timur haar ontstaan dankt aan het verlan gen. een eigen deelstaat te worden, als lid der toekomstige Ver. Staten van Indonesië. De vorming ener Suma- traanse Federatie zou, zo wordt gezegd, de positie van Sumatra Timur ver lagen en wordt door de indieners der motie in strüd geacht met de staat kundige opzet van Sumatra Timur. Zü vrezen dat de zelfstandigheid van de Negara Sumatra Timur door de Fede ratie zou worden benadeeld. VAN HET EREVELD DJOKJA NAAR SEMARANG..,. Deze week heeft de gravendienst een aanvang gemaakt met het overbrengen van de stoffelijke overschotten der mili tairen ,die op het ereveld Djokja waren begraven, naar Semarang, waar zü zul len worden her-begraven. Het totale aantal bedraagt 75; het overbrengen zal ongeveer tien dagen in beslag ne men. Wetsontwerp wijziging L.O. wet LAGERE SCHOOL MET ACHT LEERJAREN VOORGESTELD. Bü de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wij-ziging van de Lager Onderwijswet 1920. In de memorie van toelichting her innert de minister er aan, dat in 1950 de achtjarige leerverplichting wederom van kracht wordt. In verband hiermede stelt de minis ter voor het tegenwoordige aantal van zes leerjaren der school voor ge woon lager onderwys te brengen op acht. welk aantal dan gelyk zal zün aan de duur der leerverplichting. Deze maatregel is noodzakelijk om dat niet iedere ouder zijn kind voort gezet lager of middelbaar onderwüs kan of wil laten volgen. Naast deze school voor gewoon lager onderwys met acht leerjaren, wenst de minister de school voor voortgezet la ger onderwijs te handhaven. De minis ter acht het verder wenselük, dat in het achtste leerjaar van de school voor gewoon lager onderwijs met een min der aantal lesuren per week kan wor den .volstaan dan in de overige leer jaren dier school. Brand in superfosfaatfabriek te Pemis EEN RAMP VOORKOMEN. Een felle brand heeft vannacht een gedeelte van het complex der Al batros Superfosfaatfabriekcn N.V. aan de Vondelingenplaat te Pernis in de as gelegd. Snel ingrijpen van de Rotterdamse en Pernisse brandweer heeft kunnen voorkomen, dat het ge hele, zeer uitgebreide complex fabrie ken, loodsen en opslagplaatsen met de aanwezige voorraden, in vlammen opging. Omstreeks kwart over een merkte een werkman uit de fabriek, dat er brand was uitgebroken in het oude ketelhuis, waar ammoniumsulfaat lag opgeslagen. In verband met de grote omvang van het complex rukte de brandweer na waarschuwing met groot materiaal uit. Toen "zü arriveerde sloegën de vlammen reeds uit het dak en bedreigden de achter het ketelhuis gelegen maalderü- De wand tussen het ketelhuis en de maalderij was intussen namelük door gebrand. Het oude ketelhuis was red deloos verloren en het enige wat men nog'kon doen was het vuur in te dam men. Er werden talryke stralen op het brandende gebouw gericht. Omstreeks kwart voor vier was het gevaar voor uitbreiding geweken. Persoonlyke ongelukken deden zich niet voor. De zeer aanzienlyke schade wordt door verzekering gedekt. KOOS VORRINK S MOEDER VLIEGT NAAR KOPENHAGEN. Begeleid door haar zoon de heer Adr. Vorrink vertrok gistermiddag mevr. A. VorrinkDobbelaar per K.L.M-toestel naar Kopenhagen om haar zoon Koos, die nog steeds in Denemarken wordt verpleegd geluk te gaan wensen met zijn 58ste verjaardag, die hü vandaag viert. Mevrouw Vorrink, die de 82 reeds is gepasseerd maakt nog een zeer. vitale indruk. Zy maakt voor het eerst gebruik van het modernste verkeersmiddelhet vliegtuig. Vrijdag a.s. zal zü met de heer A, Vorrink weer naar ons land terugkeren. Koos Vorrink zal nog wel enkele maanden in Denemarken rust moeten houden. HET GESCHENK VOOR HET KOPEREN HUWELIJKSFEEST. Een aanvang is gemaakt met de in zameling van gelden voor het geschenk van het Nederlandse volk aan H.M. de Koningin en Prins Bernhard ter gele genheid van hun koperen huwelyksfeest, verzoekt het uitvoerend comité ons be kend te maken dat het bijeen te bren gen bedrag geheel aan het geschenk zelf ten goede zal komen. Alle persoonlüke medewerking ge schiedt volkomen belangeloos terwijl de onvermijdelüke kosten uit enige daartoe speciaal beschikbaar gestelde bijdragen zullen worden bestreden. Op verzoek van het uitvoerend comité heeft de voorzitter van de Algemene Re kenkamer, de heer Th. Sanders, zich met de controle op dp financiële admini stratie van het comité belast. Er worden niomentce. jp'ae Amerikaan .,e uubtDasis Muroe n^e;: ge houden met het door straal-motoren a angedreven vliegtu 7U02. Dit modei is in tegenstelling tot de gebruike'iike vliegtuigen voorzien van vleugel in drle- hnek=vorm Door-lat deze vleueels minder remmend werken verwacht men, dat de maximum snelheid aanzienlijk kan worden opgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1