Een les voor communislen en anli-communisfen HET HUIS AAN DE BAAI Mistoestanden bij Stichting ^Nederlandse Onderwij s-Film" I Controverse tussen Noord en Zuid op textielgebied Radio-programma 88jle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 1 Juni 19i9 Tweede Blad No. 26706 Er is met geld gesmeten (Speciale berichtgeving). In onderwijskringen blijkt reeds ge ruime tijd ontstemming te heersen ten aanzien van de gang van zaken bij de Stichting Nederlandse Onder- vtijsfilm. Een instelling, welke in de oorlogsjaren, met steun van de Duit sers, is opgezet en na de bevrijding in stand is gehouden omdat zij haar bestaansrecht bewezen had. Zij be schikt over een volledig filmproductie- bedrijf, maar de geproduceerde films voldoen allerminst aan de normen, welke daaraan redelijkerwijs gesteld mogen worden, waarbij nog komt dat hier met geld gesmeten is! Over de drie na-oorlogse jaren werd van Rijkswege aan de Stichting on geveer één millioen gulden aan sub sidie verstrekt, waarvoor slechts een 16-tal korte films werd vervaardigd. Er zijn bedragen uitgegeven, waar mede men met betrekking tot de toe passing van de fiftn by het onder wijs zeker beter werk had kunnen doen. TOPZWARE ORGANISATIE. Dat deze films op het ogenblik bezit de Stichting er 61, welke gedeel telijk gekocht en gedeeltelijk zelf ver vaardigd zijn naar het oordeel van de vakwereld niet aan redelijk te stel len eisen voldoen, moet geweten wor den aan de omstandigheid dat als sce narioschrijvers dilettanten fungeerden, mensen, die het moeilijke filmvak niet onder de knie hadden en uitgingen van het langzamerhand verouderde stand punt dat uitsluitend stomme films ver vaardigd moesten worden, omdat het zeluid bij het onderwijs afleidt, een op vatting, welke In geen enkel ander land sordt gehuldigd en waarmede vele on derwijskrachten zich niet kunnen ver enigen. Als een groot bezwaar wordt gevoeld bovendien dat het aantal in omloop zijnde copieën afhankelijk van het aantal scholen dat lid is van de Slichting, en van de wijze waarop deze stichting, in overleg met de scho len, de films distribuëert, aangepast aan het onderwijs veel te gering is. Het gevolg hiervan is dat wanneer een school een bepaalde film, nodig by de behandeling van het betreffende on derwerp in de klas, aanvraagt, deze vaak niet beschikbaar is. Daardoor gaat veel van de waarde der film zo die al aanwezig mocht zijn verloren, daardoor óók kunnen bepaalde lessen op school dikwijls niet tot haar recht komen. Overigens maken de films een ama teuristische indruk en komt er al eens weer een nieuwe uit, dan vertoont zij veel overeenstemming met aan elkaar geplakte plaatjes! Maar met een grote mate van ondes kundigheid, zonder begrip voor het vak, is rustig verder gegaan, waarbij de ene slordigheid zich op de andere stapelde, dure installaties, kostbare auto's en ondoelmatig materiaal wer den aangeschaft en hoge salarissen werden uitbetaald. Dat kon allemaal gebeuren, omdat deze topzware stichting zo in elkaar is gezet, dat niemand er invloed op kon uitoefenen. En zo kon men in de Riouw- straat te Den Haag, waar de Stichting over enige panden beschikt, rustig doorgaan op de eenmaal ingeslagen eg, welke ten slotte ook leidde in de richting van decentralisatie: zeven districtskantoren werden in het leven geroepen, belast met de herdistributie van films in bepaalde provincies, waar door de organisatie nóg kostbaarder werd. ONTSTEMMING IN ONDER WIJSKRINGEN. Van de 8600 openbare en bijzondere lagere scholen, welke ons land telt, zyn er ongeveer 2400 aangesloten bij de Stichting, waardoor zij eenmaal per film kunnen doen vertonen. Alle leer lingen der school dus ook diegenen, die deze filmvertoning niet kunnen meemaken, dat zyn de leerlingen der le, 2e en 3e klasse moeten hiervoor jaarlijks f. 0.25 betalen, hetgeen als een grote onbillijkheid wordt beschouwd. Niet ten onrechte zyn de hoofden van scholen van mening dat de overheid deze contributie behoort te betalen, hetgeen ook tijdens de oorlog en in het eerste jaar na de bevrijding geschied de. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft dit wel ingezien en vergoedt, se dert het begin van het vorige jaar 50% van de contributie aan die scholen, wel ke het benodigde' bedrag niet bijeen kunnen brengen. Overigens zijn in Den Haag rayons gevormd, waardoor 4 of 5 scholen gedurende een week over een projectietoestel en een film kunnen be schikken. FILM IN HET LEERPLAN. Ook is men in de kringen van hoof den van scholen allerminst ingenomen met de keuze van de onderwerpen, in de laatste door de Stichting ver vaardigde 16 films behandeld, en is men van oordeel dat de film, ln ver band met de modernisering van het' onderwijs, in het leerplan dient te wor den opgenomen, zulks in overleg met de vakwereld. Goede onderwijsfilms kunnen naar hun mening beter en goedkoper ver vaardigd worden door bestaande film- speclallsten, die over een ruimere er varing beschikken en zeker bereid zul len zijn bij de productie van de advie zen van onderwas-autoriteiten gebruik te maken. Het particuliere initiatief moet volgens hen niet worden uitge schakeld. EEN COMMISSIE. Er zou een commissie dienen te wor den ingesteld van vooraanstaande fi guren, waarin ook de inspecteurs van het onderwijs en de hoofden van scho len vertegenwoordigd zouden kunnen zyn en welke tot taak zou krijgen te beoordelen of een stomme film. een ge luidsfilm of een filmstrook nodig is. De paedagogische en didactische vormen dezer onderwysfilms kunnen dan vol ledig bepaald worden door de Stichting, welke het centrale punt moet zijn. Op het ogenblik vraagt men zich in vakkringen met verbazing af hoe het mogelijk is dat de Stichting uitsluitend stomme films uitbrengt daar het na tuurlijk geluid toch een onmisbaar ele ment is bij het onderwijs, hoe het mo gelijk is dat de filmstrook ln het. ge heel niet wordt toegepast, terwijl zulks toch noodzakelijk is, omdat rekening moet worden gehouden met de intelli gentie der scholieren en waarom de distributie der films, reeds uit finan ciële overwegingen, niet centraal ge schiedt. FOUT NA DE BEVRIJDING. Zowel in onderwijs-, als in vakkrin gen beschouwt men het als een fout dat na de bevrijding het Ministerie deze Stichting heeft geaccepteerd, al ge schiedde dat misschien alleen maar bij wijze van experiment. Ook wordt be treurd dat het ministerie geen enkele invloed kan uitoefenen op de keuze der films, welke voor het onderwijs geschikt en nodig zyn. Maar bovenal vindt men het bedroe vend dat een knap en bekend paeda- goog als prof. Kohnstamm, wiens grote betekenis voor de wetenschap onomstotelijk vast staat, als directeur belast met de paedagogische en didactische leiding in handen is gevallen van een Stichting, waarin hy naast zich personen had, die voor de organisatorische, financiële en technische leiding allerminst geschikt gebleken te zyn en die grote bedragen uitgaven voor producten, welke niet kunnen tippen aan hetgeen het bui tenland op dit gebied voortbrengt. By de Stichting heeft zich een drama afgespeeld, waarvan de ontknoping eerstdaags aan het licht dient te komen. Laten v/y slechts hopen dat, als deze zaak eenmaal aangepakt wordt, dit zal geschieden op een wijze, welke ons land waardig zal zyn, in de geest van een figuur als Jan Ligthart, die het aan schouwelijk onderwijs propageerde. TEGEN DE SATELLIET-STATEN. Engeland en de Verenigde Staten j hebben de regeringen van Hongarye, i Bulgarije en Roemenië in nota's mee- gedeeld, dat zy hun toevlucht zullen, nemen tot de dwangmiddelen, waarin (Jlll'llSt OVM' llJSt Vail YTIJC gebrUlkSgOCtierCIl Engeland houdt het rechtsprincipe hoog (Van onze Londense correspondent) De vrijlating van de Duitse commu nist Gerhard Eisler, die merkwaar dig genoeg op verzoek van het Ame rikaanse departement van justitie door de Engelse politie aan boord van een Pools schip werd gearresteerd, houdt volgens politieke kringen te Londen een les ln, zowel voor het communisme als het anti-eommunisme. De Amerikaan se opvattingen omtrent dit laatste wor den in Engeland maar ten dele goedge keurd. omdat men vindt, dat men daar vaak te ver gaat. Niemand wordt uit Britse regeringsdienst ontslagen, omdat hij communist is, doch alleen verwijderd van posities, waar hij gevaar kan ople veren voor de veiligheid van de staat. In dat geval volgt overplaatsing naar meer „onschuldige" departementen. In het Lagerhuis werd dezer dagen scher pe afkeuring uitgesproken over het voorstel van een particuliere handels firma. een warenhuis, welks activiteit niets met staatsgeheimen heeft te ma ken, om communistisch gezinde leden van het personeel te ontslaan. Engeland neemt voorzorgsmaatregelen, maar wil van een politieke vervolging niets weten. Dat is ook de reden, waar om de Britse fascisten een betrekke lijke vrijheid genieten. Als de beste be strijding van totalitaire opvattingen be schouwen de Engelsen de zo groot mo gelijke eerbiediging van de meningsvrij heid. Engeland beschouwt zich terecht als de politieke vluchtheuvel van Euro pa en wie door Londen wandelt, ont- maand in de drie hoogste klassen een moet dan ook een ware staalkaart van nationaliteiten. Tienduizenden vreem delingen vooral uit Oost-Europa heb ben ln de loop der iaren hier een tehuis gevonden. Karei Marx zelf kon onge stoord ln de beroemde leeszaal van het Britse museum ziin .Kapital" schrijven, Lenin vond in Noord-Londen onderdak en ook Stalin heeft hier enige tijd ge woond. Toen waren de omstandigheden natuurliik anders dan thans, doch niet temin menen de Engelsen, dat het prin cipe van aanbieden» van asyl voor po litieke vluchtelingen ongerept dient te worden gehandhaafd. Omdat Eisler duidelijk een politiek vervolgde was. heeft de rechtbank dan ook de geëiste uitlevering geweigerd, met het gevolg, dat er thans in Ame rika een stroom van boze woorden over de Engelsen wordt uitgestort. Er zijn hier ook wel mensen, die menen dat m~t communisten niet te. zachtzinnig dient te worden omgesprongen, en dat het geen kwaad kan, hen af en toe een lepel van hun eigen medicijn te geven. Deze opvatting staat echter lijnrecht tegen over de officiële. De overhaaste actie tegen Eisler schijnt te moeten worden verklaard uit het feit, dat deze uitging van plaatse lijke autoriteiten, die over de regering heen rechtstreeks door de Amerikaanse de vredesverdragen met deze voorma lige satellieten voorzien. Tevens zyn nota's overhandigd aan de Sovjetrussische ambassadeurs te Boeda pest, Sofia en Boekarest, waarin deze worden verzocht deel te nemen in het besluit om de vredesverdragen af te dwingen. Engeland en de Verenigde Staten hebben vorige maand reeds by deze lan den geprotesteerd tegen schending van de vredesverdragen en hierbij verklaard, dat, tenzij de drie regeringen zich in het vervolg strikt zouden houden aan de in de vredesverdragen opgelegde politieke verdraagzaamheid, de Westelijke mo gendheden stappen zouden doen om de ten uitvoerlegging van de bepalingen dei- vredesverdragen te verzekeren. Deze protesten werden echter door Hongarije, Bulgarije en Roemenië als ongegrond verworpen. Als inbreuken op de vredesverdragen werden genoemd het proces tegen kar dinaal Mindszenty en anderen in Hon garije, het proces tegen de 15 protes tantse geestelijken, de terechtstelling van de oppositieleider Petkof in Bulgarije en de veroordeling tot levenslange gevan genisstraf van de Roemeense oppositie leider Maniu. GENERAAL CLAY MET PENSIOEN. Generaal Lucius Clay, ,de vroegere Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, is met pensioen gegaan. Hij heeft 31 dienstjaren en is 52 jaar oud. DE FINANCIËLE STRIJD IN FRANKRIJK. De Franse Raad van de republiek heeft met 169 tegen 135 stemmen het door zijn financiële commissie geamen deerde wetsontwerp betreffende de ben- zine-prijzen verworpen. Petsche, de mi nister van financiën, had de raad ver zocht slechts de oorspronkelijke tekst van het ontwerp, die door de Nationale Vergadering was aangenomen, in be schouwing te nemen. De door de commissie geamendeerde tekst werd „ter nadere beschouwing" terug verwezen. EISLER TE PRAAG. Gerhard Eisler, Amerika's communist no. een, wiens uitlevering aan de Ver enigde Staten door de Londense ma gistraat geweigerd is, is per Tsjechisch vliegtuig te Praag aangekomen. Eisler zelde, dat hij niet per schip had durven reizen, omdat de Britse be scherming niet verder dan de territori ale wateren reikte. Hij was met een Tsjechoslowaaks vliegtuig gegaan uit vrees, dat vliegtuigen van andeie na tionaliteit in de Amerikaanse zone van Duitsland zouden landen. Hij zal spoedig naar Leipzig gaan. Eisler heeft verklaard, van de Ame rikaanse regering een schadevergoeding van 25.000 dollar te zullen eisen, als schadeloosstelling voor de geconfls- ceerde waarborgsom. houding tegenover Eisler doet natuur lijk niets af aan de Britse gevoelens te genover het communisme. Het is geens zins in overeenstemming met de waar heid. dat Engeland, zoals „Prawda" schrijft, gezwicht zou zijn voor de .we reldopinie". Het rechtsprincioe heeft hier overwonnen. Het is niet alleen een de monstratieve waarschuwing voor over dreven anti-communlsme. maar niet minder voor de communisten zelf. die dat principe met voeten plegen te tre- ambassade waren benaderd. De Engelse 1 den. (Van onze Brusselse correspondent' Benelux doet voor tal ran influstriën en handelsbedrijven, transport, havens, landbouw enz. de vraag rijzen: wat gebeurt cr als mijn Noorde lijke of eventueel Zuidelijke partner mii, on miin tot nog toe vrijwel ex clusieve binnenlandse markt, zal komen beconcurreren? Enal naar gelang dit antwoord gunstig of ongunstig uitvalt (volgens ieders subjectieve inter oretatie' is men pro of contra, ook al zal men ziin verzet niet onenliik laten blijken en het verdoezelen onder de hier vaak zehoorde uitspraak: „Dat de Benelux een goede zaak is, maar dat het ou de wiize van toepassing aankomt". Men vraagt zich echter nooit af: „Hoe wordt de Dositie van de Be- nelux-verbruiker? Zal mynheer Jansen in Antwerpen ziin Hollandse kaas goedkoper krifgen en zal het publiek in Holland nu wat Kongolese bananen of Belgische textiel kunnen kopen? Kortom, zal de verbrede binnenlands? markt een betere sortering, gun stiger prijspeil en meer concurrentie, dus prijsdaling en verhoging van de kwaliteit der aangeboden artikelen tot gevolg hebben? Om op deze vragen te kunnen ant woorden moeten wil vooreerst weten hoever Benelux is eevorderd. Ter verduide'ljklne van wat op 1 Juli e.k werkelijkheid zal worden, n.l. de zo genaamde Voor-Unie. zij hier herinnerd aan de tekst van het officiële protocol van de Haagse conferentie van 1013 Maart jl.. waarin het mechanisme van dez* Voor-Unie wordt beschreven. Het komt hierop neer: „Dat er van 1 Juli af een lyst van verbruiksgoederen komt. waarvoor tus sen België cn Nederland vrije in- en uitvoer zal mogelijk zyn. Het zulleir voor het merendeel tex tielproducten zyn. waardoor de distri butie in Nederland van dc betreffende producten zaj worden opgeheven. Waar nodig, zal België voor de aankoop daarvan francs voorschieten. Welk belang dient men nu te hechten aan de textiel-controverse, die in de jongste weken in verband met de lijst van 1 Juli is gerezen? Welke ziin de beide standpunten? Vooreerst: de lijst van 1 Juli is nog niet klaar. Pas over enkele weken zullen te Brussel de officiële besprekingen be- beginnen met het doel: a. een nieuw BelgischNederlands handelsaccoord voor de duur van een jaar af te sluiten. Dit accoord zal zo ruim worden opge vat. dat na het verstriikpn er van op 1 Juli 1950, de goederenruil tussen beide landen vrij zal ziin. b, Als kop OD dit werk zal de lijst van vrije ruil worden opgemaakt. Deze lijst d.w.z. van de producten, welke zullen worden vrijgegeven, zal noodzakelijker wijs een vergelijk zyn tussen de Neder landse en de Belgische lijst. Reeds nu zyn tussen de Belgische en Nederlandse ambtenaren daarover be sprekingen aan de gang. En hier zitten wii dan midden in de controverse: de Nederlandse textiel industrie is van oordeel dat ze een re delijke kans moet hebben om op de eigen markt op geiyke voorwaarden met de Belgische textielindustrie te concurreren, m.a.w.: ze moet over de zelfde grondstoffenbevoorrading kun nen beschikken en niet langer tot ex porteren gedwongen worden; vooral wat de kwaliteitsproducten betreft. Daartoe, aldus de opvatting van Ne derlandse textielindustriëlen, is het no dig dat op do lijst van 1 Juli voor het ^SLA^SALATA' Alleen Duyvis maakt Salata (Adv.) FEUILLETON door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 45) - Kun je morgen tegen een uur of Degen klaar zijn?, vroeg hij. Ik neem aan, dat je het slotbedrijf wilt mee maken? Ik had plotseling het gevoel, dat we er naast waren. Als 't het eind is, antwoordde ik septisch. Waarom zeg Je dat? Ik had echter geen verklaring voor deze opmerking. Misschien dacht ik aan hetgeen Brannigan gezegd had over de waarschijnlijkheid, dat de laat ste acte van het drama bij het Huis aan de Baai zelf gespeeld zou worden... HOOFDSTUK XVII. Brannigan was weinig spraakzaam, toen we de volgende morgen naar Lon den reden. Mijn depressie van de vori- 8e dag was iets minder geworden en ik trachtte een gesprek met hem te be ginnen, maar hij leunde achterover met hall-gesloten ogen en schonk weinig aandacht aan wat ik zei. Toen. we de buitenwijken van Lon den bereikten, ontdekte ik de auto van de dominee een paar honderd meter achter ons. Brannigan toonde echter reinig interesse, toen ik hem dit me dedeelde. Je moet mijn intelligentie niet on derschatten, Arlen, zei hij. Dominee Barlow wordt al sinds enige dagen na gegaan. Een politie-motorrijder, in bur gerkleren natuurlijk, volgt hem. Van avond zal ik een volledig verslag krij gen van zijn doen en laten in Londen. En de kolonel? Die ging al om zeven uür vanmor gen naar de stad. Hij vertelde me gis teren, dat hij zou gaan, en ik heb ge constateerd, dat hij inderdaad vertrok ken is. Hij heeft me verzekerd, dat hij ajn kantoor niet zal verlaten en nie mand zal ontvangen, die hij niet kent. Is heb een stel mannen bij het kantoor wacht gezet, voor het geval er iets mocht gebeuren. Gravin Carirew wachtte in haar wo- ning op ons. Ik had dikwijls een foto ")'an deze bekende gastvrouw van de mondaine wereld gezien, maar dit was de eerste keer, dat ik haar ontmoette Eo nu besefte ik onmiddellijk hoe vol komen onmogelijk het was, haar door iemand anders te laten vervangen. Ze ftas lang en koninklijk van gestalte, met wit haar en had dezelfde onbe- Ireesje blauwe ogen als haar zoon. De gravin weerde mijn compliment voor haar persoonlijke moed af. Ik ben tot heden helemaal niet moedig geweest, protesteerde ze. Als er nü risico aan verbonden is, meet ik dat aanvaarden, cpdat eindelijk die afschu welijke misdadiger gepakt kan worden. Ik dacht, dat ik het enige slachtoffer was. Maar toen dat meisje me vertelde, dat er andere slachtoffers waren, be sefte ik, dat het mijn plicht was te helpen om hem aan het gerecht over te leveren. Zegt u me nu maar precies, wat ik doen moet. Brannigan haalde uit zijn zak een klein pakje te voorschijn. Dit bevat alleen maar bruin pak papier, legde hij uit. U moest altijd in biljetten van 1 pond betalen, en dit pakje heeft ongeveer de juiste grootte en het juiste gewicht. U rijdt in uw wagen naar Regent Street en stapt uit bij de hoofdingang van Austin Reed's, en van daar wandelt u naar Piccadilly Circus. Daar gaat u dan op en neer lopen langs de Monopo'lis Magazijnen. Als een man, die twee witte anjers in zijn knoopsgat heeft, u benadert, zegt u: „Hebt u de brieven?" Daarna geeft u hem het pakje en wij zullen dan wel voor de rest zorgen. De gravin herhaalde deze instructies. Uitstekend, zei de inspecteur. U wordt bewaakt van het ogenblik af, dat u uit uw auto stapt. Als er geschoten zou worden en ik kan u verzekeren, dat wij daar niet mee zullen beginnen laat u zich dan onmiddellijk plat op de grond vallen. Ik zeg u niet, wat onze plannen zijn, want dat zou er mis schien toe leiden, dat u om u heen gaat kijken, of wij wel doen wat we gezegd hebben. Het zal er veel natuur lijker uitzien, als u nergens van weet en u zioh alleen op uw eigen rol con centreert. Toen we het huis door een achter uitgang verlieten, keek Brannigan snel even de straat af. Alles in orde, Arlen, merkte hy op. Als die mysterieuze afperser ons tot dusverre niet in de gaten heeft, heb ik er zo'n idee van, dat we vandaag een heel eind komen. Ik begon me opgewonden te voelen. Het was nu kwart over elf. Binnen een uur zou dit bedrijf van het drama ge speeld zijn. We parkeerden onze wa gen in Dean Street. Brannigan geleid de mij door de achteringang een re staurant binnen, dat op Piccadilly uit kwam, en waar door eindeloze gangen kellners zwaarbeladen bladen balan ceerden; vandaar kwamen we via een verbindingsgang, op de vijfde etage en langs nog vele trappen en gangen in het kantoor van de directie van de Monopolis Magazijnen. We werden kennelijk verwacht, want een chef, een lange zenuwachtige man. in een zwarte geklede Jas, maakte on middellijk aanstalten om het kantoor te verlaten. Bij de deur draaide hij zich even om. Kunt u me verzekeren, inspecteur, dat zich geen moeilijkheden zullen voordoen? vroeg hij. Brannigan haalde zijn massieve schou ders op. Dat kan ik onmogelijk zeggen. We nemen alle voorzorgsmaatregelen, op dat er niets gebeurt, dat kan ik u ver zekeren. Maar de man, die we zoeken, is een gevaarlijk misdadiger. U kent. de reputatie vay onze zaak, merkte de zenuwachtige chif op. Als er iets onaangenaams zou voorvallen, zou de directie mij dat zwaar aanrekenen. Ik kende de reputatie van de Mono polis Magazijnen heel goed. De prijzen waren er hoger dan in welk ander groot warenhuis in Londen, zelfs ho ger dan die van de kleine- exclusieve zaken in Mayfair. Ik kon me voorstel len, hoe de reactie van de oudere da- mes-cliëntèle zou zijn, als het een wil- 4). „Ja maarja maar zei Panda verschrikt, toen Joris Goedbloed hem zo-maar dfe rijksdaalder afpakte maar dat mocht hem niet baten, want Joris was buitengewoon welspre kend. „Een prachtig geldstuk, Inderdaad", zei hy. „Het zou toch zonde zyn, niet waar, om dat op een kermis te verbras sen? Maar ja ik weet het. ge hoeft het me niet te vertellen gij zijt nog jong en een weinig plezier wilt ge toch wel even hebben. Is het niet aardig, zo'n kermis? Neen, ik neem het u niet kwa- lyk. Maar ge moogt van geluk spreken, dat ge mij nog tijdig hebt ontmoet, want zodoende kan ik er op toezien.dat ge uw rijkdom niet over de balk werpt". En zo sprekend liep Joris met grote pas sen voor Panda aan naar een kraampje, waar heerlijke koeken en gebak werden verkocht ..Geef my myn geld terug!" riepPan- j da boos maar Joris deed net alsof hy I niets had gehoord en bestelde een heer- I ïyke slagroompunt. „Niets gaat boven slagroom, manne ke", zei hy, terwijl hy de koekebakker met Panda's ryksdaalder betaalde. „Ge hebt het getroffen met myn gezelschap. Ik durf wedden, dat ge zelf niet op de gelukkige gedachte gekomen zoudt zijn om zo'n smeltend-fijne slagroomtaart aan te schaffen!" Vervolgens nam hij eer^ enorme hap van de taart, terwyl hij met zyn linkerhand het wisselgeld l van de koekebakker aannam Panda schreeuwde van kwaadheid, maar het hielp hem niets.... de achtervolging en schietparty zou worden. Brannigan wist tenslotte de angstige chef kwyt te raken door hem te belo ven, dat, wat er ook mocht gebeuren, hy persoonlyk de directie van de zaak er van zou overtuigen, dat ze haar ont stemming niet op deze chef mooht koe len. Zodra tye alleen waren, nam hy me mee naar een bank, die langs het raam van het kantoor stond. Ga daarop staan en vertel me dan wat Je ziet, beval hy. Ik wil me nog niet laten zien. Het raam bestond grotendeels uit matglas, behalve het bovenste gedeelte, dat van helder doo'rschynend glas was, waardoor het zonlicht naar binnen viel. Op de bank staande, kon ik de hoofd ingang van het gebouw bekyken en te vens het verkeer op Piccadilly Circus. Het ziet er allemaal precies uit als altyd, antwoordde ik. Vele bussen. Het trottoir is vol mensen; Ik zie slechts twee politieagenten en die staan met hun rug ndar ons toe. Verder zyn er de gewone leeglopers. Telkens stroomt er een dichte menigte uit het station van de ondergrondse. De grote onbekende heeft het druk ste plekje van Londen uitgekozen, merkte Brannigan op. Ik heb die twee politiemannen in uniform daar laten staan, omdat het er vreemd uit zou zien zonder die figuren op Piccadilly Circus. Maar er is nog wel ëen do- zyn politiemannen in de een of an dere vermomming onder de mensen daar op dat trottoir. Twee hebben zich verkleed als Militaire Politie. Ik zag inderdaad twee korporaals met rode petten by de ingang van de zaak staan. Terwijl lk daar stond te kijken, zag ik hoe één van hen op een soldaat afging, zyn papieren bekeek en hem dadrna beduidde verder te lopen, Bran nigan deed dit soort dingen Inderdaad grondig. Langs Piccadilly Circus stroom den de rode bussen, gevolgd door een leger van taxi's. Maar er waren geen privé-wagens. Ik wachtte tot het ver keerslicht weer groen werd, Wat wonderiyk, merkte ik op. Er zyn helemaal geen particuliere wagens. De grote man aan myn voeten gaf een zucht van voldoening. - Dat wilde lij», juist graag weten. Alle privé-wagens 'worden namelijk van kwart voor twaalf af omgeleid. Ik ben niet van plan risico's te nemen met gewapende kerels, die uit auto's schie ten, zoals gebeurde, toen Billy de dood vond. Hoe laat is het nu? Tien minuten voor twaalf. (Wordt vervolgd) merendeel garens en andere textiel- grondstoffen voorkomen. De Belgische opvatting luidt: „Sedert de bevryding is Benelux voor de Neder landse textielindustrie practtech gerea liseerd omdat Nederland in België alle verbruiksartikelen vril kan verkopen. De Be'gische textlel-export naar Nederland wordt geremd door continzentering. de- viezenschaarste, enz. Het laatste is bo vendien een excuus, dat veel te vaak wordt gebruikt Voor cement en machi nes zyn er namelijk altijd Belgische francs by de Nederlandse bank te krij gen. De staal- en machinecontingenten in het Nederlands-Belgische verdrag zijn zo belangryk. dat daarvoor geen nieuwe credieten nodig zyn. De Nederlandse markt schreeuwt om kwaliteits-onder- kleding en om betere sorterlne in de andere textielartikelen. De Belgische textiel moet daarom, na al die jaren, ook eens zyn kans krygen. En het moe ten afgewerkte producten ziin omdat, ln deze textielsectoren (weefsels onder goed. confectie, breigoed) werkloosheid heerst enomdat België het geld voorschiet. Men merkt al dadeiyk hoezeer senti ment en eigenbelang deze controverse doqrkruisen. Od het Economisch Benelux-congves te Luxemburg zei de heer Joseph Bech. die sedert een kwart eeuw minister van Buit. Zaken van dat e^g mooie Groot hertogdom is. dat bil Benelux-besore- klngen de ene partner op de andere scheen te wachten om de zo hoog ge roemde noodzaak van „offers te bren gen" in de practyk toe te passen Men hoede zich echter voor gevaar- Hike algemeenheden. Deze textiel-cnn- troverse is maar een toevallige uiting van een dieper liggend conflict tussen de economische opvattingen der beide regeringen, een conflict daf wii in een volgend artikel zullen trachten onder de loupe te nemen. Vanzelfsprekend geven wy irrdeze ar tikelen ter Informatie van de Neder landse lezers, hoofdzakelijk de Belgische visie weer. DE RAAD VAN EUROPA. De plaatsvervangende Britse premier Herbert Morrison, zal aan het hoofd staan van de Britse delegatie naar de Assemblee van de Raad van Europa, die in Augustus voor de eerste maal te Straatsburg bijeen zal komen. De Britse regering zal 11 afgevaar digden van de Labourparty, 6 conser vatieven en een liberaal bevatten. Men verwacht, dat Winston Churchill tot eerste voorlopige voorzitter van de Assemblee zal worden gekozen, of schoon hy waarsohijniyk niet de ge hele zitting zal bywonen. VOOR DONDERDAG 2 JUNI. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15- ochtendgymnastiek; 7.30: Gram.muziek," 7.50: (VPRO) dagopening door dr A. Trouw; 8.00: nieuws; 8 15. ochtendvarla; 8.55: korte gesprekken van vrouw tot vrouw; 9.00: muziek om 1700; 9.30; „Soft and Sweet": 10.0: morgenwy. ding prof.-dr A. R. Hulst. 10.15: arbeids vitaminen; 10.50: kleutertje luister; 11.00 orgelconcert; 11.45; „Hoe komt een hoor spel tot stand?"; 12,00: „Portugal in het lied"; 12.30; mededelingen ten behoeve van land- eri tuinbouw; 12.33: ln 't spion netje: 12.38- De Papavers; 1.00: nieuws; I,15: aansluiting B.B.C.; 2.00: van de hak op de tak; 2.15: sollstenconcert; 3.00: Klimop; 4.00; Assortlmento; 5.00: reizen en trekken: 5.20: welk dier deze week?: 5.30: The Skymasters; 6 00: nieuws; 6.16: sportpraatje; 6.30; voor de strUdkrach- ten: 7.00: Kobus Kwint: 7.10: het Pro menade-orkest, 7,45: De R.V.D. ant woordt; 8.00: nieuws; 8.05: Johann. Srauss Festival; 9.00: Wlm Sonneveld pre senteert een cabaret-programma; 9.40: de speeldoos; 10.00; Wlm Sonneveld (verv 10.35: Rndré Kostelanetz en orkest; 10.45; oude en nieuwe problemen bij opvoeding en onderwijs; 11.00: nieuws; 11.15: repor tage bokswedstryden te Amsterdam; 11.30 Engelse en Amerikaanse dansplaatjes; 12.00: sluiting. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: lichte ochtendklanken; 7.45 morgengebed: 8.00: nieuws; 8.15: pluk de dag; 9.00: voor de vrouw; 9.05; muziek houdt fit!; 9.30: waterstanden; 9.35: Mlg- nonse, Allons voir si la Rose. G. Costely; 9.40: schoolradio; NCRV 10.00; Sympho nic No. 28 ln C, K.V. 200, W. A. Mozart; 10.15: morgendienst door ds J. Drost; 10.45: Neukölln Lehrer Gesang Vereln; KRO 11.00: de Zonnebloem; 11.40 school radio; 12.00: angelus; 12.03: Dlchterllebe, R. Schumann; 12.30: mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33: KRO amusementsorkest: 12.55: Zonnewij zer; 1.00: nieuws; 1.20 KRO amusements orkest; 1.45: Roeromme; NCRV 2.00: mld. dagconcert; 2.40: even ander ons; 3.00: Frankle Carle, plano: *15- kamerorkest: 4.00: bijbellezing door ds J. Gronloh; 4.45 Sonate No. 12 ln F K.V. 332, W. A. Mo zart; 5.00: het radio jeugdjournaal; 5.30: onze zingende en voordragende Jeugd: 5.50 correspondentieclub; 6.00: Leger des Hells kwartier; 6.15- C.M.B.-kwartier; 6.30 klein ormrobpkoor; 7.00: nieuws; 7 15: Neder landse organisten spelen eigen werken; 7.30: het actueel geluld; 7.45: Gram - muzlek; 7.55: een goed woord voor een goede zaak: 8 00 nieuws: 8.05: pro gramma proloog: 8.15: plaatvarla: 9.00: ons volk en de voortgaande Industrialisa tie; 9.20: planoduo: 9-35- Swe°llnck kwar tet: 10.05: de vaart der volken; 10.25: NCRV-kwartet; 10 45: avoudnverdenfclne; 11 on; nlauws: 11.15: haroèmde concerten; II.40: cellosonate; 12.00; sluiting. AGENDA WOENSDAG; Korevaarstraat 80' Verg. van verzekerden NV. Verzekeringsmij „V<»orult" 7 30 uur nam. Aandeelhoudersvergadering te 8 30 uur nam. Rehoboth; Bazaar 2J10 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5