Tentoonstelling „Zo tekenen wij", in Lakenhal Blokzijl veroordeeld tot 1000.- boete Doodstraf geëist tegen verraders der Stijlyel-groep Geen andere V-lieden maakten zoveel slachtoffers STADSNIEUWS Met een enkel woord Vraagt U een slager hoe U een band moet plakken? WOENSDAG 1 JUNI De Advocaa-t-Ftscaal bü het Bijz. Gerechtshof te Den Haag eiste gister middag zowel tegen de koopman W. S. van Dam als tegen de koopman J. van Weezel de doodstraf. Hij achtte bewezen, dat deze lieden, die tijdens de oorlog in dienst stonden van de Duitse politie in ons land, zich in 1941 in de verzetsgroep van drs J. Sty kei te Scheveningen hebben ge drongen en deze met 32 van zijn medewerkers de dood ln hebben ge jaagd. 0 De Advocaat-Fiscaal mr De Gruyter merkte in zijn requisitoir op, dat de bewfjsconstructie in deze zaak grote moeilijkheden had opgeleverd, omdat de voornaamste Nederlandse getuigen geen van allen meer in leven zijn. Door sa menvoeging van talrijke stukken, indi rect bewijs, kon echter een sluitend ge heel worden verkregen, waardoor kwam vast' te staan, dat het verraderswerk van belde verdachten direct heeft ge leid tot de arrestaties van leden der „Stijkelgroep". Hij noemde de houding van belde verdachten bij het onderzoek bepaald ongunstig en achtte voorts hun mate van schuld vrijwel gelijk". Zij hebben hun verradersspel gezamenlijk gespeeld en ook in het verdere oprollen van de groep een vrijwel gelijk aandeel". De gevolgen van de handelingen van ver- Wetsontwerp wijziging Hoger-Onderwijswet ÏHJKSBEURZEN VAN l. 800 OP f. 1500? Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet, dat beoogt enkele wij zigingen van spoedeisende aard in de Hoger-Onderwijswet aan te brengen. Aan de Memorie van Toelichting ont lenen wij: In de eerste plaats worden enkele voorzieningen voor de Technische Ho geschool in Delft voorgesteld. Het is noodzakelijk op korte termijn de Technische Hogeschool te reorganiseren, zowel met betrekking tot de opleiding zelf als tot de gebouwen en inrichtin gen. Voorts is door de eerste afdeling van de Onderwijsraad geadviseerd om het maximumbedrag van de rijksbeurzen van f. 800 op f. 1500 te brengen, omdat dit laatste bedrag meer in overeen stemming is met de huidige omstan digheden. Verder wordt geen enkele reden aanwezig geacht om voor bij zondere universiteiten het aantal rijks- beurzen te limiteren tot ten hoogste tien. De minister heeft zich met deze zienswijze kunnen verenigen. Voorgesteld wordt om ook voor de bij zondere Economische Hogescholen de mogelijkheid van Rijksbeurzen te schep pen. Eveneens op advies van de eerste af deling van de Onderwijsraad wordt voor gesteld om in bijzondere gevallen aan de minister van O,. K. en W, :de be voegdheid te geven om bezitters van di ploma's van buitenlandse instellingen van onderwijs tot Nederlandse universi taire examens toe te laten. Een gelijke aanvullende voorziening ware te treffen voor Instellingen van onderwijs in Indonesië, Suriname en de Ned. Antillen. ZWEEDS SPORTVLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Beide inzittenden ongedeerd. Gisteravond omstreeks halfzeven is ter hoogte van Ouddorp (op Goeree Over- flakkee) een Zweeds sportvliegtuig in zee gestort. De beide inzittenden bleven behouden. De „Koningin Wilhe^iina" is de ha ven van Stellendam><hnnengevaren en heeft de beide Zweden ongedeerd bin nengebracht, Het zijn Gunnar Brenkner en Tage Anderson, beiden uit Luleas. Komende van Malmö waren zij met hun vliegtuig op weg van Londen naar Amsterdam om via Hamburg en Ko penhagen naar Malmö terug te keren. Ter hoogte van de Nederlandse kust kregen zii motorstoring en na één maal om de vuurtoren van Ouddorp te zijn gecirkeld, stortte het toestel neer. Het wrak drijft thans weg en men meende, dat het spoedig zal zinken, AFSCHUWELIJKE DIERENMIS HANDELING. Op de. Ooy bij Doesburg raakte een paard van B. in een z.g. „slenk". Men zou het dier met een xraanwagen uit de modder trekken. Daartoe bond men het 'n touw om de hals. Het gelukte het beest op het droge te krijgen, doch door deze onoordeelkundige behandeling was de verbinding tussen halswervel en ach terhoofd van het paard vernield. Kort nadat het paard op het droge stond, stierf het. De Doesburgse politie maakte tegen een vijftal personen proces-ver baal op. OPRICHTING VAN HET „LEGIOEN VAN WERELDBURGERS". Garry Davis komt in Amsterdam spreken. Op initiatief van de voorzitter van de Wereld Federalisten Beweging, de heer P. Kremers, heeft zich in samen werking met de WFB het „Internatio naal legioen der Wereldburgers" ge vormd met als direct doel een wereld volksstemming. die in 1950 gehouden zal worden in Nederland, voor te be reiden en te organiseren. De leden van het legioen hebben zich bereid verklaard na de totstandkoming van een wereldregering deel uit te ma ken van het door deze regering op te richten Veiligheidscorps. Het staat nu vast, dat „de eerste wereldburger", Garry Davis in Juni op zijn tournée door Europa het eerst Amsterdam zal bezoeken. Hij zal daar in de Apollohal op 'n begroetingsavond spreken, die wordt georganiseerd door de WFB §n het „Legioen der Wereld burgers". VRIJLATING PRIJZEN DIVERSE GOEDEREN. Bij beschikking van de minister van Ec. Zaken, zijn de prijzen van de na volgende goederen vrijgelaten: lederwa ren, inlegzolen, muziekinstrumenten en toebehoren, gramofoons en gramofoon- plateh, kammen, sportartikelen en on derdelen, met uitzondering van sport- kleding, slijpmateriaal, molenstenen, nautische, meteorologische, geophysi- sche, chemische en biologische appara ten en instrumenten, kurk en kurkpro- ducten, houtmeel, groot kuipwerk, zul- velwerktuigen, houten riemschljven en parketvloeren. dachten noemde hij verschrikkelijk. Spr. zeïde, dat er waarschijnlijk geen Nederlandse V-lleder. zijn geweest, die in zulk een korte tijd zo veel slachtof fers hebben gemaakt als deze verraders Mr G, A. Vos, raadsman van v. Dam uit Den Haag, merkte ln zijn pleidooi op, dat vele getuigen het hof medede lingen hadden gedaan, die niet uit eigen wetenschap waren verkregen. Hij verzocht het Hof de zaak aan te hou den, totdat er meer licht geworpen was op het geval „Johnny van Ligten". de beruchte V-man van de Duitse inlich tingendienst, die spoorloos verdwenen is, en die de raadsman hoofdpersoon achtte bij het oprollen van de „Stijkel groep". Ook de raadsman van Van Weezel mr dr K W P Klaassen merkte op, dat „Van Ligten". de duiste re figuur op de achtergrond blijft. Hij verzocht het Hof dringend clementie. Uitspraak over 14 dagen. Voor-Unie Benelux waarschijnlijk een maand later BELGISCHE MINISTERS WILLEN NU GEEN GROTE VERANTWOOR DELIJKHEID. Onze Brusselse correspondent tele foneerde ons hedenmorgen: Naar wij uit Ned. kringen te Brus sel, die van nabij de Bcnelux-onder- handeling volgen, vernemen, is het niet denkbeeldig, dat de Voor-Unie, die op 1 Juli e.k. in moet gaan, om technische redenen met een maand zal moeten worden uitgesteld. De officiële besprekingen zullen pas op 8 of 9 Juni aanvangen en waar schijnlijk verschillende weken in beslag nemen, zodat men anderzijds ook niet klaar zal komen met de lijst van pro ducten, die per 1 Juli zouden worden vrijgegeven in het i*uilverkeer tussen België en Nederland. Een van de oorza ken is gelegen in de Belgische verkie zingen. Geen enkele Belgische minis ter wenst thans grote verantwoordelijk heid op zich te nemen, omdat de rege ring ,in afwachting van de verkiezin gen. welke op 26 Juni plaats vinden, slechts lopende zaken mag afhandelen. Het staat nu echter reeds vftst, dat de Belgische credieten aan Nederland door de Belgische privébanken zullen wor den verstrekt. Een Belgisch exporteur, die in het kader van de vrijmaking Nederlandse orders heeft verkregen, zal zich, zoals voor een normaal binnenlands crediet, tot zijn bank kunnen wenden. Daar het crediet in België echter zeer duur is. nl. 5—8%, zal dit waarschijnlijk moeilijk heden meebrengen. WEDEROM TERUGGAVE VAN DIAMANTEN. Gistermiddag werd op het Ministerie van Buit. Zaken wederom een partij diamanten aan de Nederlandse rege ring teruggegeven, die gedurende de be zetting uit Nederland zijn geroofd. Dit maal betrof het een partij van 336,24 karaat, De diamanten zijn destijds door de Duitse bezettingsautoriteiten van Ne derlandse Joodse diamanthandelaren- gevorderd en na de oorlog in Spanje teruggevonden door de vertegenwoordi gers van de geallieerde bestuursraad voor Duitsland. Reeds eerder zijn aanzienlijke 'hoe veelheden diamanten, die uit ons land waren geroofd, gerestitueerd, DE DOOP VAN H.M. DE KONINGIN. A.s. Zondag is het 40 jaar geleden dat in de Willemskerk te s-Gravenhage aan H.M. de Koningin de H. Doop werd toebediend. GINGEN SIGAREN OP IN ROOK.. Een argeloze sigarenfabrikant, die per auto naar Amsterdam gekomen was om 10 è- 12 duizend sigaren af te leveren, ging op het Leidseplein een kop koffie drinken. Hij slooc en parkeerde zijn auto, maar kwam een half uur later tot de "ontdek king, dat deze verdwenen was. De centrale recherche vond de auto gisteravond terug. De sigaren waren echter verdwenen.... Wie rookt ze nu op? ELECTRISCH BREIN. Twintig Amerikaanse geleerden werken thans aan een electrisch brein, dat kan vertalen, rekenen en zelfs het- weer voorspellen. Wanneer het klaar is. kan het misschien een kantoorbediende vervangen.' Het kan 16 000 optel lingen en 4.000 vermenigvuldigin gen in een seconde uitvoeren en millioenen woorden „onthouden". Het electrisch brein kan voor één Engels woord drie equivalenten in een vreemde taal geven en boe ken vertalen. VRIJE PRIJZEN TOERWAGENRITTEN ENZ. Van 31 Mei '49 af worden met ingang van 8 Juni 1949 de prijzen van toerwa- genritten en van ongeregeld personen vervoer met autobussen vrijgelaten. Op het vervoer van arbeiders met autobussen naar en van hun werk blij ven de prljsvoorschriften echter van kracht. Eerste Kamer over het opmaken van overlijdens-akten SOCIALE VERZEKERING RESERVE-POLITIE. In de vergadering der Eerste Kamer kwam gisteravond aan de orde het wetsontwerp, houdende voorzieningen betreffende het opmaken van akten van overlijden, Dc- heer Wendelaar (WD) wenst geen uitzonderingsreoht voor Joodse families, maar een afzonderlijke regeling voor uitgeroeide families. In het ontwerp had een bepaling inzake het erfrecht moe ten zijn opgenomen. De heer Witteman (OECVP) zegt, dat de regeling der gevolgen van het over lijden zeer onoverzichtelijk is en er te veel onzekerheid blijft bestaan. De wet zal ook toepasselijk zijn op statenlozen en vreemdelingen; dat zal tot complicaties kunnen leiden. De minister van, Justitie, de heer Wijers, merkt op. dat als er een nieuwe regeling van het erfrecht voor Joodse vermisten moet worden gemaakt, er weer betrekkelijk veel tijd verstrijken zal en men zit te springen op het in werking treden van deze wet. De. bezwaren tegen een afwijkende regeling van het erfrecht acht" spr. zo danig, dat hij meent, dat men zich moet neerleggen bij het feit, rüat ver ervingen zullen geschieden, die wat wonderlijk zijn. Het wetsontwerp werd tenslotte goedgekeurd. Het wetsontwerp Zuivering kunste naars werd z.h.st. goedgekeurd. Inzake het wetsontwerp sociale ver zekering van de reserve-politie ver klaarde de heer Van Santen (CPN), dat zijn fractie niet bereid is haar stem aan dit ontwerp te geven. De minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, sprak daarover zijn ver wondering u\U HIJ kan zich wel voor steilen, d?i--ae heer Van Santen niet voelt vjfr de reserve-politie, maar het ontgaat hem, als men voelt voor de rechten van hen die werkzaam zijn, dat men voor hun sociale zekerheid niets wil doen. Het ontwerp werd z.h^st. aangenomen, met aantekening, dat de CPN-fractie geacht wil worden te hebben tegenge stemd. De voorzitter verdaagde hierop de zitting tot vanmorgen. Nog is voorlezing gedaan van een schrijven van de heer baron Van Vcoist tot Voorst, waarin hij ln verband met zijn benoeming tot lid van de Raad van State ontslag neemt als lid van de Ka mer. De voorzitter, prof. Kranenburg, ver klaart, dat de Kamer hem zeer zal mis sen ook om de bijzondere wijze, waar op hij zijn redevoeringen hield. Auto met zes studenten gekanteld: een dode TE HOGE SNELHEID VERMOEDELIJKE OORZAAK. Gisteravond omstreeks kwart voor negen is een „duck", een amphibie- auto, zoals die tijdens de laatste oor log door het Amerikaanse 'leger werd gebruikt, in de bocht van de Witte Sin gel nabij het Diaconessenhuls verschei dene malen gekanteld, vermoedelijk doordat de bocht met te grote snelheid werd genomen. Onder de zes inzittende studenten bevond zich de 29-jarige Leidse stu dent G. J. D. Goudriaan, die door het ongeluk zo ernstig werd gewond, dat hü hedenmorgen in het Acade misch Ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. De 25-jarige Leidse stu dent jhr G. O. J. van Tets liep ern stige inwendige kneuzingen op waar mede hij door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis werd ver voerd. De overige inzittenden liepen slechts lichte kwetsuren op. De auto werd bestuurd door de eigenaar, de heer H. uit Den Haag. Prof. Gielen op ds R.K. Onderwijzersdag Gistermorgen om halfelf werd ln de Stadsgehoorzaal de R.K. Onderwijzers- dag voor de afdelingen Leiden en Hil- legom geopend door de voorzitter van de afdeling Hillegóm, de heer J. A. W. Floor. Prof. dr J. J. Gielen sprak tijdehs de ochtendvergadering over „Kerk en School". Na de grote veelzijdigheid van het probleem onderstreept te hebben, wees spreker op het derde belangrijke ele ment in deze verhouding: het gezin. De school moet beschouwd worden als een maatschappelijk hulpinstituut ten dienste van de Kerk en het gezin. Tot slot van zijn betoog liet prof. Gielen de waarschuwing horen dat de onderwijzer zich niet alleen moet con centreren op het bovennatuurlijke. Het natuurlijke en materiële dient tevens in voldoende mate belicht te worden. In de middag vergadering sprak de heer Nimwegen, penningmeester van O .IJL.. een propagandistisch woord i.v.m. een te stichten vleugel voor het Sanatorium voor R.K. onderwijzers. Dr Paul Julien vertelde nog het een en ander over de reuzen vulkanen en hooggebergten van Oost-Afrika. Een tentoonstelling van leermidde len enz. was aan de dag verbonden. N.V. KON. NED. GROFSMEDERIJ. Jaarverslag over 1948. De N.V. Kon. Ned. Grofsmederij houdt op 16 dezer haar jaarlijkse vergadering van aandeelhouders. Aan het verslag over het boekjaar 1948 ontlenen wij, dat de directie over de gang van za ken niet ontevreden is, hoewel het be drijf de gevolgen van de oorlog nog steeds ondervindt. Sinds het einde van de oorlog heeft evenwel een belangrijke vooruitgang plaats gehad. Door verbetering van de productie capaciteit en door de vermeerdering van het aantal werklieden, is de omzet belangrijk toegenomen; het gebrek aan geschoolde werkkrachten deed zich nog steeds in niet geringe mate gevoelen. De beperkte aanvoer van materiaal heeft de bevrediging van de inmiddels toegenomen vraag ongunstig beïnvloed, hoewel toch ook te dien aanzien een vooruitgang te bespeuren is geweest. De werkplaatsen waren ruim van op drachten voorzien en voor 1949 is reeds eenzelfde bezetting practisch gewaar borgd. De verbetering van de bedrijfsinrich ting vond verder voortgang, terwijl een dringend noodzakelijke vergroting van net gebouwencomplex der Kettingfa- briek ter hand kon worden genomen. Hierdoor zal het mogelijk zijn binnen afzienbare tijd een groter deel van de benodigde kettingen electrisch te lassen en waar nodig, de kwaliteitseisen be langrijk op te voeren. De bruto-winst bedraagt f. 730 209.57. Na verrekening van afschrijvingen, in terest, belastingen en de nodige reser vering resteert een bedrag van f. 169.483 07 Voorgesteld wordt hieruit een divi dend uit te keren van 6 op de priori teitsaandelen (v.j. ook 6 en van 7 op de gewone aandelen (v. j. 6 De vaste-activa zijn vermeerderd met f. 411.150.42 aanschaffingen, terwijl hierop in totaal een bedrag van f. 215.33708 werd afgeschreven en ge- amoveerd. Als gevolg van de zeer hoge uitga ven voor vernieuwingen is het nodig geoordeeld een vernieuwingsreserve te creëren van ruim f. 220,000, ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn: voor het candidaats- examen Wis- en Natuurkunde (F) de heer F. Klein te Leiden: idem (A)de heren N. W. van Meerten te Rijswijk en F. A. Kusse te Voorburg; idem (H) de heren P. J. Arens te Rotterdam en G. Eykelboom te Amsterdam; idem (J)de heren W. M. de Vries te Osgstgeest en C. v. d. Nleuwenhuizen te Den Haag, Voor het doctoraal ex amen Nederlands recht: de heren M. P. S. van Berckel te Bilthoven en H. J. Verspljck te Wassenaar. Overtreding van het Deviezenbesluit De Amsterdamse economische poli tierechter mr C. H. Plug heeft de voor zitter van de Eenheidsvakcentrale, Be rend Blokzijl, veroordeeld tot een geld boete van f. 1000, subs, een hechtenis van twee maanden. De Officier van Justitie, jhr mr A, Reigersman zeide dat de heer Blokzijl als voorzitter van de E.V.C. in of om streeks October 1948 in strijd met het verbod van art. 14 van het Deviezenbe sluit 1945 heeft beschikt over een be drag van 400.000 Franse francs, dat vol gens een overeenkomst door de Confe deration General du Travail ter be schikking is gesteld aan Franse staken de mijnwerkers ten behoeve van aan koop van kleding en voedsel voor kin deren. Blokzijl verklaarde hetgeen door haar als getuige gehoord werd bevestigd zijn secretaresse opdracht te hebben gegeven aan de C.G.T. te verzoeken een bedrag van 400.000 Franse francs ter beschikking van de Franse stakers te stellen. Hij ontkende evenwel1 opzette lijk hiermede de devlezenbepalingen te hebben overtreden. Zijn bedoeling was, later door middel van een vergunning van de Ned. Bank, de tegenwaarde in Nederlands geld over te maken. Dit geld zou door middel van een solidari- teitscampagne bijeen worden gebracht en omdat zo zeide de heer Blokzijl de stakers niet konden wachten, was het geld reeds via de C G.T. uitbetaald. Inderdaad is korte tijd later een ver gunning aan de Ned. Bank aange vraagd, welke evenwel werd geweigerd, waarop wederom volgens de heer Blokzijl niet was gerekend. Toen het geld niet kwam, heeft ten slotte de C.G.T. de gift vooq eigen rekening ge nomen. Jhr mr Reigersman achtte het on omstotelijk vast te staan, dat in op dracht of verzoek vau de E.V.C. de 400.000 francs ter beschikking waren gesteld. Hij eiste één maand gevange nisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar en een geldboete van f, 1500— subs. 4 maanden hechtenis. De verdediger mr Stokvis concludeer de tot vrijspraak, omdat verdachte z.i. geheel te goeder trouw was, Mr Plug meende evenwel dat zonne klaar is gebleken dat Blokzijl als voor zitter namens de E.V.C. is opgetreden en dat wel degelijk de bepalingen van het Deviezen-besluit zijn overtreden. Op grond hiervan veroordeelde de po litierechter Blokzijl tot eerstgenoemde boete. De voorzitter van de E.V.C. overweegt tegen dit vonnis hoger beroep aan te tekenen. Belangwekkende proeven der Leidse Jeugd Wie een kijkje gaat nemen tyj de tentoonstelling „Zo tekenen wij", die vanmiddag officieel geopend werd door wethouder J. C. van Schalk, zal verbaasd staan over de vele belang wekkende proeven op tekengebied der Leidse jeugd! Het is inderdaad een prijzenswaar dig initiatief van deze wethouder ge weest, de expositie „Zo tekenen wij" te organiseren. Tijdens een voorbè- zichtiging hebben wij met grote waar dering kennis kunnen nemen van de talloze tekeningen, vervaardigd door leerlingen van een kleine 40-tal Leid se Scholen van Voorbereidend-Lager en Middelbaar Onderwijs, welke ln de Schottenzaal van de Lakenhal zijn op gehangen, onder auspiciën van een gemeentelijke deskundige tentoonstel lingscommissie. Aan de hand van het hier bijeenge brachte zou werkelijk een interessante psychologische beschouwing te geven zijn over de karakter-ontplooiing van het kind, alsmede een overzicht der kunstgeschiedenis, zóveel uitingen TIJDELIJKE OPHEFFING BEPER KENDE BEPALINGEN RECLAME VERLICHTING. Met ingane van heden zijn de 'beper kende bepalingen ten aanzien van de reclameverlichting opgeheven. In de zo mermaanden heeft n;l. het electriciteits- verbruik van lichtreclames practisch geen verhoging van het kolenverbruik der eleetrlsche centralen ten gevolge. In de a.s. winter zal echter wederom een verbod van reclameverlichting wor den ingevoerd, mede in verband met het probleem van de spitsbelasting der electrische centralen. BINNENLAND. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot verrekening van te veel genoten bezoldiging. Gistermiddag liep op de hoek van de Van Tuyllstraat en de Rotterdamse- straat te Den Haag het vijfjarig meisje W. S, tegen een rijdende vrachtauto. ZIJ kwam onder het rechterachterwlel en werd vrijwel op slag gedood. De distributie van alle loofhout- soorten ls opgeheven, met uitzondering van Iepen-, essen-, populieren- en wil genhout. pokhout, palmhout, hickory, perslmon, cornel, Amerikaans mahonie, peroba de campos en moulmalnteak. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mans'holt, ls voornemens Vrijdag a.s. een bezoek aan de gemeente Vlaai-dingen te brengen. De opgravingen nabij het Burcht plein te Heusden door het Rijksbureau voor Oudheidkundig Bodem-onderzoek zijn hervat. Men ls thans bezig met het blootleggen van de eigenlijke burcht. BIJ de vorige opgravingen zijn de fundamen ten van het voorhof blootgelegd, De gemeenteraad van Groningen heeft het wederopbouwplan, zoals dit door prof. Granpre Molière werd ontwor. pen. met 24 stemmen vóór en 14 tegen aangenomen. BUITENLAND. William Foster (New-York) is door president Truman benoemd tot plaats vervangend administrateur van de E.C.A. HIJ volgt Howard Bruce op. wiens ont slagaanvrage Truman aanvaard heeft. Hongarije zal ln de toekomst worden geregeerd door een praesldlum van gelijke aard als dat in de Sovjet-unie en andere Oost-Europese landen. De Westelijke bezettingsmogendhe- den zijn overeengekomen 12 Duitse be heerders voor een gereorganiseerde Duitse staalindustrie aan te wijzen. De Britse en Amerikaanse plaats vervangende militaire gouverneurs voor Duitsland zijn er niet ln geslaagd over eenstemming te bereiken ten aanzien van een tweetal problemen, welke verband houden met de ontbinding der Duitse kartels, en zij hebben besloten de kwes ties voor te leggen aan hun respectieve regeringen. Het Tsjecho-slowaakse ministerie van binnenlandse zaken heeft medege deeld. dat vroegere Tsjecho-slowaakse burgers van Duitse nationaliteit tot 30 Juni een verzoek mogen indienen tot nerkrljging van het Tsjecho-slowaakse burgerschap. Het betreffende decreet heelt betrekking op naar schatting 200.000 Duitsers. De Belgische regering heèft op een velling van Vlaamse en Hollandse schil derijen te Parijs twee schilderijen aan gekocht. namelijk De Kroeg" van Adri- aan Brouwer voor de prijs van 2 600.000 francs en bestemd voor het Koninklijk Museum te Antwerpen en „De Kaartspe lers" van Davld Tenlers voor 1.300,000 Franse francs voor het Koninklijk Mu seum te Brussel. De regering verwijt de dagbladen het voornemen van de regering voortijdig ge- Kubllceerd te hebben, hetgeen tot gevolg eeft gehad, dat de prijzen stegen, Volgens de Deutsche Pressedlenst heeft de politie te Bad Relchenhall een collectie waardevolle boeken, manucrlp- ten en tekeningen gevonden uit de vroege middeleeuwen en behorende aan de bi bliotheek van de universiteit te Muen- chen. De collectie bevond zich in 40 kis ten en werd ln twee boerderijen ontdekt. Volgens directieven van de geal lieerde Commandant ln Japan zal de pa piertoewijzing voor het communistische blad .Akahata" tot op een kwart ver minderd worden, terwijl andere politieke organen meer papier zullen ontvangen. Von Ritelen, een bekend Duits spion uit de eerste wereldoorlog, dié reeds 20 Jaar ln Engeland woonde, is ernstig ziek op een Londens Btatlon van de onder grondse gevonden en ln een ziekenhuis overleden. Hy was 65 Jaar. van uiterst primitief tot extreem mo dern toe als hier het oog treffen. Doch dèt zou ons te ver voeren De strekking van het moderne onder wijs ls er op gericht het kind zoveel mogelijk ontwikkelingskansen te geven en dit komt ook op deze interessante tekententoonstelling volop tot uitdruk king. Veel meer dan eertijds is het teken onderwijs ingesteld op de persoonlijke, vrije ontwikkeling en daarom tracht men de kleuters (46 jaar) al hun fantasie en vertelkracht te laten bot vieren. Hoe herinneren wfj ons duide lijk, dat het in onze jeugd .slechts neer kwam op een zuiver copiëren, maar dit „na-tekenen", hoe precieus en netjes het ook zijn mag, ontwikkelt de eigen persoonlijkheid toch geenszins. Eerst later wanneer het kind er zélf om gaat vragen komt tegenwoor dig de verstandelijke opleiding aan de beurt en wordt aandacht gewijd aan be grippen als perspectief enz. Helaas wordt bij de modern georiënteerde teken- methode één lacune gevoeld: de onder wijzer, die later zijn functie op de lagere school moet uitoefenen, wordt er tijdens ztjn opleiding nog te weinig of zelfs in het geheel niet van op de hoogte ge bracht, hetgeen zich derhalve nog wreekt, in het daadwerkelijke onderwijs aan de kinderen. Zulks is op enkele sprekende grafieken tot uiting ge bracht. Intussen zijn op deze tentoonstelling tooh vele opmerkelijke voorbeelden en aardige vruchten van de eigen verbeel dingskracht aan te wijzen, aan de hand waarvan wij tot interessante vergelij kingen konden komen. Voor het boet seerwerk bijv. geldt hetzelfde: ook daar spreken onmiddellijk de Jeugdige ka rakters, zij het ln analytische dan wel synthetische zin. Er zijn dan tekeningen van leerlin gen der kleuterschool, Lagere en Voort gezet Lagere School, Uitgebreid Lagere School, Kweekschool voor Voorberei dend Onderwijs, Kweekschool voor La ger Onderwijs, Middelbare School en Gymnasium. In deze volgorde ziet men het tekenen &1 rijper, kundiger of persoonlijker wor den: er zijn zelfs bezienswaardige proe ven van abstracte kunst, sierlijke vlak vullingen, rhythmisoh lijnenspel enz. Ook associaties opgewekt door muziek 'o.a. Warschau-concert), zijn ln smaak volle en gevoelige kleuren weergegeven. In 't kort: hier valt ontzaglijk veel te zien, dat ruim blijk geeft, ln welke gevarieerde en belangwekkende banen het huidige tekenonderwijs zich beweegt. Men maakt de Jeugd bepaald warm voor het tekenen, men leert haar zien en voelen en haast zouden wij gaan gelo ven aan de uitspraak, dat „ieder kind tekenen kin". Zeker is, dat iedei kind ei* animo voor heeft! De tentoonstelling bevat een schat van materiaal van leerlingen van 4—18 jaar, zowel van middelmatige, goede en begaafde. Men ga er zelf een kijkje nemen en zich in deze uitingen Verdiepen. En wil dan Uw aandacht ook wijden aan het artistieke plakwerk van twee bijzonder begaafde meisjes, die met een prachtig Pannekoekenhuisje van Hans en Grietje zulk een opmerkelijk voor beeld van de>ze kunst gaven. Wij wisten niet, dat de Leidse Jeugd op tekengebied zoveel presteerde, maar verheugen ons daar recht hartelijk over. Deze groeiende smaak en kunst zin kan voor de toekomst bijv. wat woninginrichting der nieuwe generaties betreft slechts heilzaam werken. Hier wordt zo goed als algemeen getuigd van „levend" onderwijs! H. Als het een handige slager is, zal hij wel „ongeveer" weten hoe het moet, maar een rijwielhersteller weet het toch beter. Zo ls het 'ook met overhemden, in een speciaalzaak bedient men U het beste. Jo van Eyken, Haarlemmerstraat 87 Jan van Hartevelt, Haarlemmerstr. 210 H Holswilder, Nieuwe Rijp 7 A. Klaassens, Breestraat 114b C. H. Nolet, Haarlemmerstraat 206 H. Nolet, Botermarkt 9 Raumann Teppema, Maarsmansteeg 4 G, Schoonwater, Haarlemmerstraat 79 Bert Schrier, Breestraat 152 Alb. B, Timmerman, Breestraat 90 Herm. Trossel, Hogewoerd 109 Firma Wannee, Botermarkt 17 Jan Westen, Breestraat 147 Firma Windsor, Gangetje 6. Koopt in een Speciale Herenmodezaak (Adv.) Kunstavond ten bate van „Margriet" RUSSISCHE EN OEKRAÏNSE VOLKSKUNST. Wie gisteren de Kunstavond ten bate van 't Medisch kleuterdagverblijf „Mar griet" in de stampvolle aula der RK. H.B.S. meemaakte, was getuige van een geconcentreerd meelevend auditorium, getooid met witte margrietjes en aan het slot vol enthousiaste dankbaarheid voor een gevarieerd programma, gegevendoor een gezelschap Russische en Oekraïnse emigranten en anderen, die met zang en dans allen sterk wisten te boeien. De inspirerende en enige beroeps kracht van deze groep amateurs was de danseres mevrouw Kyra Roof-Iwanows- kaja, wier succes waarlijk enorm was! Allereerst willen wij even prof. dr P- J, Gaillard. de voorzitter van Margriet in zijn openingswoord volgen: Hij her innerde aan de totstandkoming van dit kleuterdagverblijf ,dank zij het initia tief en een gift. van dr Keyser uit Til burg met als enige voorwaarde .,de toe gankelijkheid voor zwakke kinderen van alle gezindten". Sinds de bevrijding heeft het bestuur dit werk met succes kunnen voortzet ten. In het afgelopen jaar werden niet minder dan 832 kinderen verpleegd in verband met bloedarmoede, darmafwij kingen, bronchitis, asthma enz. In Mar griet krilgen al deze kinderen, die een behandeling zeer hard van node heb ben. zon, lucht, licht en dladethiek ge durende een kuur van drie maanden. Voorts introduceerde prof. Gaillard het optredende gezelschap. Lithurglsche gez-angen volgens de By zantijns-Slavische ritus klonken op: het was een zuiver en goed klinkend koortje in fraaie costuums. dat zich onder lei ding van de heer J. van der Heyden ver schillende malen liet horen en ons een idee gaf van de diep-levende religieuse gevoelens van het Russische volk. Mevrouw ïwanowskaja, eertijds ver bonden aan het „Ballet de Monte Carlo wist sterk de aandacht op zich te ves tigen met haar klassieke balletkunst, met als hoogtepunt haar suggestieve en artistieke uitbeelding van de „Stervende Zwaan", or> de muziek van Saint Saëns, in hetzelfde costuum. dat eertijds ge dragen werd door de beroemde Anna Pavlova, door wier glanzend voorbeeld zii sterk geïnspireerd leek. Ook haar „Spitzentanz" getuigde van een groot technisch kunnen. Vier kindertjes dansten op inderdaad .snoézige" wijze een Polka van Strauss: muz'kaal-gevoelig. vederlicht en voor hun jeugd reeds merkwaardig door leefd. Het eine allemaal zó soepel, gra cieus en vanzelfsprekend, dat men hier van rasechte „artistjes ln de dop" k°n spreken. Een groot Russisch-Oekraïnlsch ver haal. waarin velerlei facetten der typi sche volkskunst tot uiting kwamen, volg de als kleurig en gevarieerd beshiit: zang en dans in uiteenlopende genre's, een uitstekend verteld sprookle en noff vee' meer trok aan oog en oor voorbij e" wist tot het einde toe de spanning te bewaren. Een schier niet eindigend applaus be' loonde de medewerkenden, doch spe ciaal de charmante mevrouw ïwanows kaja. die deze avond zoveel superieure danskunst ten beste had gegeven. Prof. GaiPard dankte haar en vele andere medewerkenden met een harte- 111 k woord en een klein geschenk. Moge „Margriet" bij deze artistieke en beschaafde avond .wnaroo een ulC" muntende sfeer heerste, wèl varen. Deze mooie en nuttige instelling ver' dient het ten volle 1

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2