Het verraad van de groep Stijkel Van Dam en Van Weezei als daders herkend Kerkelijk Leven Met een enkel woord :£cMalott! Roelofarendsveense veiling kreeg belangrijke uitbreiding DINSDAG 31 MEI Rede van minister v. d. Brink te Brussel GROTE TAAK DER KLEINE LANDEN. De minister van Econ. Zaken, prof. ör J. R. M. van den Brink, heeft he den ter gelegenheid van een lunch te Brussel georganiseerd door de Ned. Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg een rede gehouden. De belangrijkste besluiten van de Haagse ministers-conferentie hebben de Benelux-politiek van het tijdstip der ge- dachtenwissellng en voorbereidende werkzaamheden in het stadium der ver werkelijkheid gebracht. De minister vertouwt, dat de afslui ting van het nieuwe verdrag van de Voor-Unie door het geleidelijk opheffen van de thans nog bestaande restricties een belangrijke verruiming van het ver keer tussen de beide partners ten gevolge zal hebben In het jaar 1948 heeft de monetaire toestand in Nederland zich dusdanig ontwikkeld, dat het gedetailleerde in grijpen op het gebied van productie, dis tributie en prijsvorming in belangrijke mate kon worden verminderd en in de loop van het jaar of kort daarna zal kunnen worden opgeheven. Wordt het streven naar inniger Euro pese samenwerking op economisch ge bied met succes bekroond, en herstelt met name ook Duitsland zich in econo misch opzicht dan krijgt de transito handel in Nederland weer enigermate ziin kansen. Het handelsverkeer met In donesië kon gedurende de afgelopen ja ren aanzienlijk worden uitgebreid. Toch zal. ondanks resultaten in deze sectoren van het economisch leven, het hoofdaandeel in het tot evenwicht bren gen van het handels- en betalingsver keer. door Nederlands voornaamste bron van bestaan, de industrie, moeten wor den geleverd. Deze doelmatigheidsgedachte, moet naar het oordeel van minister Van den Brink, met terzijdestelling van voorop gezette meningen, ook voor Benelux lei dinggevend zijn. Op 'even gepaste als krachtige wijze dient een actieve conjunctuur politiek geleid in de bedding der internationale samenwerking, te worden gevoerd. Zij kan niet lijdelijk toezien, dat de schom-, melingen van het economisch leven cri sis en werkloosheid teweeg brengen als in de dertiger jaren het geval was. Ove rigens is zij zich er van bewust dr>t in het bijzonder kleine landen ook in dit opzicht, zonder een krachtige interna tionale samenwerking, voor een ^.'et op bevredigende wijze oplosbaar probleem staan, Benelux is de eerste rijpende vrucht van een dergelijke internationale sa menwerking. Onze kleine landen heb ben in deze wereld, die roept om sa menwerking in het belane van de vre de. een grote taak. Prijsgarantieregeling vroege aardappelen MEDEWERKING VERZEKERT MINIMUMPRIJS. Hct/ Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland heeft een prijsgarantieregeling voor vroege aardappelen aangenomen. Deze rege ling treedt reeds spoedig in werking en blijft van kracht tot 16 Juli a.s. Na de sterke prijsdaling voor late aardappelen, welke voor de financiële resultaten van vele bedrijven funest is geweest, kunnen de telers, aldus het Centraal Bureau, thans zelf de frioge- lijkheid scheppen om een dergelijke in zinking voor vroege aardappelen te voorkomen. Indien alle betrokkenen meewerken, is volgens het bureau een gegarandeerde minimumprijs zeker. Een aardappelteler, die nadere gege vens wenst, kan zich in verbindingstel len met het bestuur of -de directie van de dichtst bijzijnde groente-, fruit- en aardappelenveiling. Stand der groentegewassen HOGE VERWACHTINGEN OMTRENT FRUITOOGST. Over het algemeen staan de groen teteeltgewassen onder glas er goed, die in de volle grond er vrij goed tot goed voor. De oogstverwachtingen luiden, hoewel iets minder gunstig dan het vorige jaar, bevredigend. Tengevolge van de droogte en de soms scherpe tegenstellingen in de temperatuur is de ontwikkeling van de volle-grondsgewassen thans ten achter •bij die van het vorige jaar. Bij andijvie en sla is de stand goed. De stand van de bloemkool is zeer ongelijk. Op vele bedrijven worden „klemharten" waar genomen, op andere bedrijven daaren tegen staat het gewas er uitstekend voer. Vroege rode kooi ontwikkelt zich gunstig, evenals groene kool. Als ge volg van wind schade* moest peen hier en daar worden o.eigezaaid. De stand is goed. Kaskomkommers leveren een goede ocgst. De ontwikkeling van platglas- komkommers worat geremd door het koude weer der laatste weken. Toma ten in verwarmde kassen vertonen een goede stand. Bij tomaten in niet ver warmde kassen treedt hier en daar reeds meeldauw op Aardbeien hebben plaatselijk geleden van nachtvorsten. Ook hebben zij veel last van beschadigingen door kever larven. Ook vroege aardappelen hebben van nachtvorsten geleden. De verwachtingen voor de komende fruitoogst luiden zeer gunstig. Van appelen en peren wordt een zeer goede, van pruimen, kersen en klein- iruit een goede oogst verwacht. OVERWELDIGENDE BELANGSTEL LING VOOR VAN DONGENS EXPOSITIE. De tentoonstelling van werken door Kees van Dongen is gisteravond onder overweldigende belangstelling in liet Museum Boymans te Rotterdam ge opend. Naaat de schilder de zaal was bin nen geleid, om. in gezelsonap van bur gemeester Oud, sprak de waarnemend museum-directeur, de heer J. C, Eb- binge Wuioben, een welkomstwoord, over het werk van Van Dongen spre kend, zeide hij o.m.; „Als ooit een kunst van een schilder om weinig woorden vraagt, dan is het die van Kees van Dongen, Hij plaatst ons bij uitzondering in de rtioderne kunst voor weinig prooiemen. Eerst te "Parijs heeft hij het klimaat gevonden, waar zijn taient. zich volkomen kon ontplooien. Daar werd hij de modelleur van oe Pa- rijse rnonde en demi-monde na de eer ste wereldoorlog. Van Dongen is steeds zichzelf gebleven, ofschoon hij de be roemde portrettist werd. Namens de Franse ambassadeur opende de heer Manet hierop de ten toonstelling. Twee mannen, die verdacht worden de Haagse „Stykel-grocp", een der eerste Nederlandse verzetsorganisaties, in het verderf te hebben gestort, moesten zich gisteren voor het Haag se Bijz. Gerechtshof verantwoorden. Het zijn de kooplieden W. S, van Dam en J. vtm Weezei, die spionnagewerk voor de Sicherheitsdienst zouden heb ben verricht. Het O.M. dagvaardde 31 getuigen om het bewijs voor dit verraad, dat aan 33 Nederlandse verzetslieden het leven lieten, te leveren. Drs J. A. Stykel nam reeds kort na de Duitse overval in overleg met oud-mi- nister-president, dr H. Collin de orga nisatie van het verzet ter hand. De heer H. Schaaf zou het politieke gedeelte van dit werk op zich nemen, generaal Has- selman belastte zich met de militaire organisatie. Men zocht contact met tal van be trouwbare personen uit militaire, bur- erlijke en politiekringen. Zo ontstond een groep die o.a via de zender van de oolltieman Drupsteen contact met de Nederlandse regering te Londen had. Niet alle leden van de groep kenden elkaar, Het bleek, dat Van Dam zich voor heeft gedaan als half-Jood. die naar En geland wilde vluchten en daarvoor f. 50.000 over had. Ziin medewerker Van W. ontmoette ziin oude schoolvriend J. M, Overbeeke. die graag iets voor de vervolgden wi'de doen en Van W vol komen meende te mogen vertrouwen. Dus werd contact gelegd met P. de Ko ning. een der medewerkers van de Sty- kelvroeD, Van D. en Van W. werden door diver se getuigen ter zitting pertinent her kend. Van D. was als ..Gaaikema" zowel als onder ziin eigen naam bii veie ar restaties aanwezig, evenals Van W., die ondanks reeksen gelijkluidende verkla ringen vele feiten hardnekkig bleef ont kennen. Soms wist hij zich de dingen niet te herinneren. Drs Stykel en diens medewerkers Gu- de, baron Baud en Van Dijk zouden be gin April 1941 met een Schevenlngse logger naar Engeland oversteken, Het verraad werd niet. tiidie genoeg bemerkt. Bü de afvaart sprangen baron Baud en Van Dilk nog tijdig op de wal en kon den zich zo noe voor korte t.iid aan ar restatie onttrekken, Drs Stijkel en Gude werden door de Duitsers van boord ge- Roeping, doel en taak der Ziekenhuizen UITEENZETTING VAN DR HOELEN. Op het congres der Internationale Ziekenhuisfederatie te Amsterdam heeft dr Hoelen, directeur van de Ursula- stlchting in Wassenaar gesproken over: „De roeping, het doel en de taak van de ziekenhuizen". „Het woord roeping houdt al in dat zij. die aan ziekenhui zen hun diensten verlenen, dit moeten doen door een drang van binnen uit. Dit betekent dat men zich ook inder daad „geven" moet aan de taak de zieke mens weer zijn gezondheid terug te geven. Speciaal zij, die geroepen ziin het ziekenhuis te leiden moeten zich er van bewust zijn, dat de specialisten op vele gebieden slechts door gezamen lijk werken dit doel kunnen bereiken. Sprekend over het doel en de taak van de moderne ziekenhuizen, zeide spr., dat het ziekenhuis ook een rol te vervullen heeft in het voortschrijden van de medische wetenschap. De kleine ziekenhuizen zullen de nlet-gespeeiali- seerde artsen gelegenheid bieden zich verder te ontwikkelen, terwijl de gro tere en grootste ziekenhuizen hen in staat stellen zich te specialiseren op verschillend gebied. Het ziekenhuispersoneel moet zo ge varieerd mogelijk van samenstelling zijn, doch tegelijkertijd een organisch geheel vormen. „Daartoe moeten regel matig interne personeelsvergaderingen worden gehouden. De jonge assistenten mogen niet overbelast worden met rou tinewerk, zodat er voor hen geen tijd zou overblijven zich te wijden aan wetenschappelijk werk. Het spreekt vanzelf dat de particu liere ziekenhuizen zich wat dit be treft slechts moeilijk zullen kunnen handhaven ten opzichte van de open bare ziekenhtuizerL Aangezien de academische ziekenhuizen zelfs nau welijks in staat zijn de studenten voldoende ervaring te geven, zal hier toe een beroep op de particuliere in richtingen moeten worden gedaan". Naar sprekers mening moet voorko men worden, dat in deze inrichtingen enkele bedden zullen worden afgestaan aan specialisten, die niet aan de in richting verbonden zijn. Beter ware het indien de mogelijk heid geschapen werd meer specialisten aan de ziekenhuizen te verbinden, die dan in het teamverband van de in richting een beter inzicht in de totale verzorging van de zieken zullen krijgen". haald. Vrijwel alle leden van de groep vielen nadien in Duitse handen De Si cherheitsdienst bleek over een lijst van de voornaamste medewerkers te be schikken. Hoewel men on sommige punten de Duitsers een rad voor ogen kon draai en. had dit verraad tengevolge, dat drs Stykel en 32 zijner medestrijders te Berlijn na een proces van 14 dagen ter dood veroordeeld werden en op 4 Juni 1943 werden terechtgesteld. En kelen. o.w. mej. S. van Deth kregen gevangenisstraffen, overleefden deze en konden thans als getuigen worden gehoord. Zij verklaarde, dat zij Van W. bii haar arrestatie en verhoren heeft gezien. Hij was tiidens het proces ook te Berlijn. Baron Baud heeft haar toen gezegd, dat. Van W. de man was, die het verraad heeft gepleegd. De rechercheur J. van NIeuwenhoven. die van 1945 af het verraad van drs Stykel en de zijnen in handen heeft ge had, verklaarde, dat hii het bewijs slechts bij stukjes en beetjes biieen heeft weten te krijgen, omdat zovelen der be trokkenen niet meer leven. Schreieder heeft hem dadelijk Van D. en Van W. als de daders aange wezen. Deze verklaring wordt z.i. door het bijeengebrachte materiaal beves tigd. De president deelde mede. dat de ex- politieman Gemmecke. die reeds een zware straf kreeg en thans als getuige décharge moest worden gehoord, zich ziek hield. Volgens ziin arts simuleert hy. G is vloekend, tierend en razend naar de rechtszaal gebracht. Hii zal voorlopig niet gehoord worden. De vergeefse poging van drs Stykel en de ziinen om per logger naar Engeland te reizen werd volgens de moeder van C, J. Gude, mevrouw M. W. Gude-Van der Brugge, ondernomen om contact met de regering op te nemen, opdrachten te krijgen en regelingen te treffen. Zij had de indruk, dat de tocht met medeweten van de regering te Londen ondernomen zou worden. Na een verbijf van ongeveer tien dagen zouden deze Engelandvaar ders terugkeren. Hiertoe waren veilig heidsmaatregelen getroffen, die op een sein uit Engeland zouden ingaan. Ook de vader van drs Stykel werd als getuige gehoord. Deze heeft eerst niet geweten, dat de tocht naar Engeland gemaakt, zou worden. Hii is in Ï941 in arrest geweest en heeft na een verhoor Van W, gezien na de oorlog, tijdens een confrontatie begon Van W. te huilen, toen de heer Stykel hem zeide, dat zijn zoon geschreven had: „Geen haat. geen wraak, Pa", en dat hij. de vader, naar deze woorden wilde leven. Thans ont kende Van W. de heer Stykel Sr ooit gezien te hebben. Ten slotte werden gisteravond nog enige gedetineerde Duitsers gehoord, FELLE BRAND TE AMSTERDAM. Gistermiddag brak in de onderruim te van een oud pakhuis in de St. Ja- cobsstraat te Amsterdam 'n felle brand uit. Per bakfiets was een fles met ether bij- het perceel afgeleverd, welke een barst vertoonde. Bij het binnendragen is deze fles kapot gevallen, waardoor de ether over de grond stroomde. Ter wijl men bezig was dit op te ruimen, is vermoedelijk doordat een voorbij ganger met 'n brandende cigaret langs liep, de ether in brand gevlogen. Het vuur deelde zich toen onmiddellijk aan licht brandbaar emballagemateriaal mede. De brandweerlieden moesten met rookmakers werken om de vuurhaard te kunnen bereiken en te doven. NOTU TEGEN WETSONTWERP JOURNALISTIEKE VERANTWOORDELIJKHEID. De Nederlandse Organisatie van Tijd schriftuitgevers Notu heeft aan de leden van de Tweede Kamer medege deeld, dat zij principieel afwijzend staat tegenover het wetsontwerp op de jour nalistieke verantwoordelijkheid welks tend enz zij te enen male in strijd acht met de reputatie en de tradities van de Nederlandse pers. De Notu is van mening, dat aan de Nederlandse pers geen feiten ten laste kunnen worden gelegd, die de nood zakelijkheid van het thans ingediende wetsontwerp vermogen aan te tonen. De pers in ons land kan bogen op een staat van dienst, welke niet zoals in sommige andere landen door pers- schandalen is bevlekt. Integendeel, het peil van de Nederlandse pers kan aan dat van menig land ten voorbeeld wor den gesteld. BIJ EXAMENS spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Mijnhardt Zenuwtabletten (Adv.) PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG. Boskoop. Geref. gem. 7.30 uur ds H. Ligtenberg van Rotterdam. Katwijk aan Zee. Chr. Geref. Kerk: 8 uur da P. v. d. Bijl. NED. HERV. KERK: Drietal te RotterdamKrallngen (vac. dr J. H. Stelma) J. D. Hoekstra te Oppen huizen. M. Poeken te Ilpendam en F. Oberman te Rotterdam. Beroepen te Rotterdam-Kralingen (vac. dr J, H Stelma) J. D. Hoekstra te Oppen hulzen; te Zundert P J. de Bruljn cand. te 's-Gravenhage; te Ridderkerk (vac. C. v, d. Boogert) A. de Bruyn te Sprang; te Woerden (vac, J. W. v. Barneveld) A. J. Flink te Capelle aan de IJssel. Bedankt voor Ommen (vac. L. Emmer zaal) dr A. J. Rasker te Groningen v. h. rector aan de Theol. Hoge School te Ba tavia; voor Beekbergen O. S. Cazemler t-e Dalfsen; voor Ter Aar H. Kraay te Har- dlnxveld. GEREF. KERKEN: Eeoepen te Amersfoort (3e pred.pl.) G, v. Wllgenburg te Aalten; te Oudega (W) P. L. Schuddebeurs, evang. pred. te Win terswijk; te Heeg W. v, d, Bos te O. en N. Wetering. Bedankt voor Utrecht (vac. dr R. J. v. Meulen) W. C. v. d. Brink te Veenen- daal; voor Hornhulzcn-Kloosterburen H. M. Ploeger te Goor. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Beroepen te Veendam K. Drast te Lop- persum. CHR. GEREF. KERKEN: Beroepen te Wormerveer Jac. Overduln te Meppel. BROEDEND VUURGOUDHAANTJE. Een In 1928 voor het eerst in Nederland waargenomen vogel, die hoogst zelden broedend wordt aangetroffen namelijk het vuur- goudlhaanbje, heeft in een spar nabij een villa te Delden een nes tje gebouwd en tien bijzonder kleine eitjes uitgebroed. De vogel- deskundige Jan P, Strijbos, maakt een film van dit zeldzame gebeu ren. Bedrijfspensioenfonds voor Landbouw verplicht VAN 1 MEI J.L. AF. De minister van Sociale Zaken heeft te rekenen van 1 Mei 1949 af de deel neming in het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw verplicht gesteld voor de arbeiders in de land. en tuin bouw en enige andere agrarische be drijfstakken. De bedrijfstakken, waarvoor de ver plichtstelling geldt, zijn: a) landbouw in engere zin (akker- en weide bouw, veehouders en pluimveehou derij j; b) de navolgende tot de tuin bouw in ruime zin behorende bedrijfs takken groenteteelt, fruitteelt, kruiden teelt, bloemkwekerij, boomkwekerij, tuinbouwzaadteelt en bloembollenteelt (de laatste buiten Noord- en Zuid-Hol land en ten Noorden van de Nieuwe Waterweg; c.) griend- en rietcultuur; d) bosbouw; e) veenbedrijf; f. hoveniers bedrijf. De verplichting tot deelneming strekt zich uit tot hen, die op arbeidsovereen komst werkzaam ziin in een onderne ming, waarin een der hierin genoemde takken van bodemcultuur uitsluitend of in hoofdzaak wordt beoefend, met dien verstande, dat: 1. zij die werkzaam zijn krachtens een andere overeenkomst tot het verrichten van arbeid, in het algemeen met hen, die op arbeidsover eenkomst werkzaam zijn, worden gelijk gesteld; 2. onder onderneming mede worden begrepen soortgelijke explotatie- vormen, die niet met winstoogmerk worden gedreven. Te rekenen van 1 Mei af zijn alle arbeiders op wie het verplicht-stellen betrekking heeft, als ook hun werkge vers wettelijk verplicht de statuten en reglementen van het fonds na te leven. Ingevolge het reglement moeten zij, die op 1 Mei in een der hierboven ge noemde bedrijfstakken werkten, zich uiterlijk 1 Juni aanmelden. Zij, die op een later tijdstip gingen of gaan wer ken, moeten zich binnen een maand nadien aanmelden. De aanmelding moet geschieden bij de plaatselijke sociale verzekeringscommissies. 6400 woningen extra in 1949 ALLEREERST BESTEMD VOOR INDUSTRIËLE ONTWIKKELING. Minister In 't Veld heeft besloten het woningbouwprogramma voor 1949 te verhogen met 6400 woningen, n.l. 3000 montagewoningen en 3400 traditionele woningen. Voor Zuid-Holland bedraagt het aantal 825. Bij de verdeling van de woningen over de provinciën en de grote gemeenten is er rekening mede gehouden, dat deze aanvullende woningtoewijzing in de eerste plaats zal moeten worden ge bruikt voor de bevordering van de In dustriële ontwikkeling van ons land. De toewijzing Is zodanig, dat in het algemeen die provinciën, welke 't verst gevorderd zijn met de uitvoering van het Wohingt'oouwprogramma 1949 voor de grootste toewijzing in aanmerking komen. BINNENLAND. In de ouderdom van 75 Jaar ls te Haarlem overleden de heer J. L. Tadema, die te zamen met zijn broer vele jaren het uitgeversbedrijf van de Erven Bohn heeft geleld- De heer Tadema was ln Haarlem vooral ook bekend door zijn werkzaamheden voor de oudheidkundige vereniging „Haarlem", waarvan hij meer dan 30 Jaar secretaris ls geweest. Voorts was hij verscheidene Jaren voorzitter van de Nederlandse Uitgevers Bond. De voorzitter van 't Centraal Stem bureau heeft in de vacature, welke was ontstaan door het ontslag nemen door D. Versluis te Dordrecht, de heer S. Groe nendijk te Rotterdam benoemd tot lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland. De 36-Jarige motorrijder J. Engberts uit Zaandam reed op de Westzijde te Zaandam, voen een autobus van de dienst ZaandamKrommenie uit tegen overgestelde richting naderde. De 73-Ja rige mevr T. BoomstraVan der Geest stak plotseling de rijweg over zonder op het verkeer te letten en werd door de motorrijder gegrepen, die vervolgens te gen de autobus opreed. De motorrijder werd op slag gedood. De 73-Jarige vrouw werd met een zware hersenschudding naar het gemeentelijk ziekenhuis te Zaan dam overgebracht. De minister van Verkeer en Water staat maakt bekend, dat met Iran over eenstemming werd bereikt over het slui ten van een luchtvaartovereenkomst, ter wijl eveneèns Inzake een te sluiten luchtvaartovereenkomst in de Libanon principiële overeenstemming werd ver kregen. In een vliegtuig tussen Calcutta en Hongkong ls vlak voor de landing in Hongkong overleden de heer E Nijgh. di recteur van Phs van Ommerens Scheep vaartbedrijf N,V. te Rotterdam. Op 10 Juni zal te Haarlem in het Frans Halsmuseum geopend worden de expositie „Het Edel-ambacht". Er zullen voortbrengselen worden geëxposeerd van beeldhouwers, houtsnij-kunstenaars, pot tenbakkers, glasschilders, grafische kun stenaars. binnenhuis-architecten, zilver en goudsmeden, weefkunstenaars enz, De heer H. Efrony uit Tel Aviv, „ad viser of the agricultural colonisation de partment of the Jewish agency", heeft In Friesland talrijke aankopen gedaan bij fokkers van stamboekvee. Nederland en Israël hebben een over eenkomst gesloten, waardoor aan laatst genoemd land ls toegestaan dit Jaaar voor 25 millloen gulden In Nederland aan te kopen. Gistermiddag werd aan het perso neel van de Bataafse Petroleum-Maat schappij. dat 20 of meer jaren werkzaam was op de raffinaderij-installaties te Per- nls/Vlaardingen, als erkenning voor langdurige en trouwe dienst een gouden Insigne uitgereikt. BIJ, de Tweede Kamer ls thans In gediend het wetsontwerp tot goedkeuring van het statuut van de Raad van Europa, ondertekend te Londen op 5 Mei 1949, BUITENLAND. De Israëlische vakverenigingen heb ben besloten afgevaardigden te zenden naar de op 29 Juni te Milaan te -houden conferentie van het door de communis ten beheerste wereldvakverbod. Verder werd besloten, slechts waarnemers te zenden naar de conferentie te Genéve van het internationaal vakverenigings congres, dat op Westers initiatief wordt gehouden. Een woordvoerder van de Abessljnse ambassade tc Londen heeft verklaard, dat de ln Italiaanse bladen verschenen be richten over een opstand bij Addis Abeba „absoluut" onjuist waren. Er was in het geheel geen. aanslag op de kroonprins ge pleegd. Volgens de eerste voorlopige resul taten hebben, de liberalen bij de verkie zingen op New Foundland tot dusverre 17 zetels veroverd tegen de conservatieven en onafhankelijke leder één zetel. De verdeling van de resterende acht zetels is nog niet bekend. Te Winton in de Amerikaanse staat Georgië ls een 28-Jarlge neger door een menigte blanken uit de plaatselijke gevangenis gehaald en met slagen en schoten vermoord. De neger whs bij een relletje ln een dansgelegenheid gearres teerd. Op de Mlsberger olle-rafflnaderlJ te Hannover ls een tank voor berging van ruwe olie ontploft, waardoor 4000 ton ruwe olie vlam vatte. Brandweerauto's uit geheel Hannover hebben geholpen de brand te blussen. Veertien personen zijn levend begra- ren door een landverschuiving, die gis ternacht ln een der heuvels boven Val paraiso ln Chili heeft plaats gehad. Zes directeuren en leidende func tionarissen van de wereldbekende scheeps bouwmaatschappij Blohm en Voss zijn door de rechtbank van de bestuurscom missie te Hamburg gedagvaard. De aangeklaagden, die 7 Juni moeten verschijnen, zullen worden beschuldigd van onrechtmatige verwijdering van In stallaties en uitrusting van de werf, die onder contröle van het militair bestuur staat. Op de werven van Blohm en Voss wer den o.m. het slagschip „Bismarck", on derzeeboten, vllegboten en koopvaardij schepen gebouwd. De gemeenteraad van Muetzemich is op bevel van de minister van blnnen- as< Was Uw wol veilig in ALKALIVRIJ t f 35 et per pak Netto 100 gr lljlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIII! Troepenschip Grote Beer vermoedelijk 8 Juni te Amsterdam Het op 16 Mei uit Tandjong Prl- ok vertrokken troepenschip „Grote Beer" zal vermoedelijk op 8 Juni te Amsterdam arriveren. De volle dige passagierslijsten liggen ter in zage op onze bureaux Witte Singel 1 te Leiden en Koningin Wilhelm!- nastraat 15 te Katwijk aan Zee. Blijkens deze lijsten bevinden zich aan boord de volgende perso nen uit Leiden en omgeving: A, Cebol, J. H. v. Tongeren. H. G, v. d. Dop. C. de Jong, G. Ch, A. Junge, G, J. de Kier. W. W. Meer beek, G. J. Moraal, L. D. B. v. d, Burg. G. W. Helman, A, Plette, A, B. Brouwer en M. E. A. Regeer, al len uit Leiden; A. H, M. Christi- aanse en P. J. v. Loo. belden uit Alphen. W. v. d. Heuvel uit Bos koop, P. M. Lammers uit Haarlem mermeer. G. Windhorst uit Ha- zerswoude, J. de Lange. J. L. van Eiik en W. v, Tilburg, allen uit Hil- legom. A. J. Zaagman uit Leider dorp. W. H. Schelvis uit Noordwijk aan Zee, L. J. Welagen uit Noord- wijkerhout, L. Amersfoort uit Oegst- geest, H. de Haan uit Voorschoten en L. Timmerman uit Waddlnx- veen. fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Foto Leidsch Dagblad—Van Vliet) In de grote hal vormden de talrijke aanwezigen tiidens de openingsplechtlg. heid slechts een klein groepje, verloren gaande in de lichte ruimte. gen. Deze memoreerde o.a. dat de vel ling Roelofarendsveen een van de beste leden is van het Centraal Bureau. Rijkstuinbouwconsulent ir G. W. v. d. Helm sprak woorden van gelukwens na mens de Voorlichtingsdienst. Dat de veilingen een belangrijke plaats inne men, bewijst wel het buitenland, waar men nu ten voorbeeld aan Nederland ook tot het oprichten van veilingen ls overgegaan, waarvan onlangs te Oos tenrijk de eerste veiling is gesticht. De directeur is de man die de leiding geeft in de veiling. Door zijn werk en In vloed is deze veiling thans uitgegroeid tot wat het nu is. Spr. wenst de direc teur geluk met zijn jubileum, het be stuur met de nieuwe hal, en hoopt dat zij gezamelijk nog vele jaren in het be lang van de veiling en tuinbouw zullen mogen werken. De g. a. kap. A. J. Hartog zeide met grote voldoening getuige te zijn ge weest van deze openings- en Inzege ningsplechtigheid. Namens de Prov. Commissie in Zuid- Holland sprak de heer v. d. Perk uit Katwijk woorden van gelukwens voor deze heuglijke feiten, en hoopt dat de jubilaris nog vele jaren zijn werkzaam heden in dienst van het veilingwezen zal mogen verrichten. Tot slot was het woord aan de voorz, der veiling, de heer Th. W. Schrama. Deze bracht dank aan de grote rij van sprekers. Het bestuur was van mening hier dienend te moeten werken, en is ten slotte tot nieuwbouw overgegaan. Dank daarom aan bestuur en leden voor dit besluit en aan de directeur voor de uitvoering van deze werkzaamheden. Spr. richt zich hierna tot de direc. teur. Gij hebt steeds de zorg gehad bij de uitvoering der werkzaamheden, waar voor oprechte dank. De strijd die vroeger bij het tot stand komen van een eens gezinde veiling aanwezig was, onder vinden wü ook thans, zij het ln gerin gere mate by onze bloemenveiling. Na deze openingsplechtigheid verza melden het bestuur en genodigden zich in hotel „De Vier Heemskinderen", waar de koffie werd geserveerd en het bestuur zijn directeur een officiële re ceptie aanbood. Namens de velling was allereerst het woord aan de voorz., de heer Schrama. Uitvoerig ging spr. ln op het vele, dat onder leiding van de heer Turk was tot stand gekomen en door hem tot welzijn van de veiling en tuin ders was verricht. Spr. deed zijn woorden vergezeld gaan van de aanbieding van een mooi cadeau, bestaande uit 'n rookstoel met prachtige rooktafel en toebehoren. Ontroerd sprak de jubilaris hierna woorden van dank voor de door de verschillende sprekers geuite waarderende woorden. Des avonds werd de jubilaris door de muziekver. „Liefde voor Harmonie" een welverdiende serenade gebracht. Nieuwe hal geopend en jubilerend directeur gehuldigd Gistermiddag halfdrie had zich ln Roelofarendsveen een grote schare be langstellenden. bestaande uit genodig den, kooplieden en tuinders, verza meld voor de in de nieuwe veiiinghal geplaatste bestuurstafel, in afwachting van de officiële opening. Hierbij waren o.m. aanwezig de burgemeester van Al kemade, J. H. M, L, Hoijnck van Pa- pendrecht en echtgenote, de architect van de nieuwe veilinghal de heer Th. J. Deen, de heer Nijssen, idee-voorzitter van het Centraal Bureau van Tuin bouwveiling, de heer v. d. Perk uit Kat wijk, namens de Prov. Commissie voor Zuid-Holland, mi- Van Reenen, rechts kundig adviseur van het Centraal Bu reau, de heer Torna van de accoun tantsdienst van het Centraal Bureau, de heer Velders van het Aan- en Verkoop bureau van Tulnbouwmaterialen, ir G. W. v. d. Helm, rijkstuinbouwconsulent, de heren C. Hoogervorst en v. d. Hoom resp. directeur en voorzitter van de veiling Ter Aar, pastoor Ligthart en kap. G. J. Groen, de aannemers van de nieuwe veilinghal n.l. A. de Leeuwr uit Zwaag als hoofdaannemer, als onder aannemer voor de betonconstructie C, Th. Voorbij uit Wilnis, voor de ijzer constructie de fa Haring uit Boskoop en voor het schilderwerk H. P. Bakker uit Berkel. Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen de directeur de heer N. Turk en het bestuur der veiling, naast de burgemeester pastoor J, G, Onel en de g.a. kap. A.J Hartog en voorts de heer Nijssen en de lieer v. d. Perk. Voor de bestuurstafel prijkten ver schillende bloemstukken o.a. van het Centraal Bureau en A.V.T. welke in de loop der middag door nog meerdere ge volgd werden. De nieuwe veilinghal, al hoewel nog enkele kleine werkzaamhe den uitgevoerd moeten worden, werd bruikbaar afgeleverd, en maakte een zeer goede Indruk. Aan de Noordzijde ziin grote rolluiken aangebracht, waar door het vervoer per as kan geschieden. Aan de Zuid-zijde naar boven schui vende deuren, met een overkapping over het water, waar dan de tuinders him producten kunnen aanvoeren. In de vei linghal is een lokaal voor het perso neel aangebracht ,met daarnaast mo derne toiletten, en waaronder een grote kelder voor het aanbrengen van cen trale verwarming. Met het reeds be staande gebouw, waaraan gekoppeld de nieuwe hal beschikt de veiling Roelof arendsveen thans over een modern zeer prachtig geoutilleerd veilingseebouw. Allereerst sprak de voorz. der vei ling de heei; Th. W. Schrama een kort welkomstwoord. Burgemeester J. H. M. L. Hoijnck van Papendreeht sprak een zeer uitgebreide openingsrede uit. Spr. begon met het weergeven van de ge beurtenissen uit de geschiedenis van de veiling. Met ere noemde hij de vier pioniers die de stoot tot oprichting had den gegeven hl. Jac. Straathof Tz., J. Oomen Th. v. d. Meer Jz, en J. Hooger vorst Cz. Voorts richtte spr. woorden van waar- dering aan de jubilaris der veiling de he-er N. Turk die 25 jaar in dienstver band is aan de veiling waarvan 12^ jaar als directeur, betrok hierin ook mevr. Turk. en bood hen namens de gemeente zijn welgemeende gelukwen sen aan. Met het uitspreken van de hoop. dat deze nieuwe hal in belang rijke mate moge bijdragen tot de ver dere groei en bloei van deze veiling, verklaarde de burgemeester hierna de ze voor officieel geopend. Pastoor J. G. Onel verrichtte hierna de kerkelilke inzegening, maar sprak eerst nog een kort woord. Vergroting van de velling aldus pastoor betekent groei en naar wij hopen bloei in de tuinbouw. Telkenmale bij een nieuw ge- lanrfsc zaken van Noorttrljn-Westfalan, Qr 1 bouw wordt Gods Zecen hierover alce- een geheime vergadering gehouden, waar-, Latijn g6a.te.de gebeden, waarna hij op besloten was tot de Belgische premier I ze£|nend het gebouw rond ging. daarbij Spaak een petitie te richten waarin om G°ds bescherming hierover afsmekend, een plebisciet over opneming van de ge- Na deze plechtigheid was het woord meente ln de Belgische staat of onmid- aan de heer Nijssen, vice-voorz van het deliyke annexatie zou worden verzocht. Centraal Bureau van Tüinbouwveilin- DOODSTRAF GEËIST TEGEN EX- HOOFDWACHTMEESTER LUKASSEN Voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijz. Gerechtshof is de dood straf geëist tegen de 50-J. ex-hoofd wachtmeester der politie te Schiedam, Th. R. C. Lukassen, die er van beschul digd was in de jaren 1943/44 ten be hoeve en in het belang van de Duitse bezetting als leider van de politieke dienst der Sohiedamse politie arresta ties van Joden, illegale werkers eh onderduikers te hebben verricht cn doen verrichten, in samenwerking met de reeds veroordeelde politiemannen Magnielse en Schoenmakers. De arres tanten, in totaal ongeveer 240. werden overgegeven aan de S.D. te Rotterdam en ten minste tien van de slachtoffers kwamen in Duitse gevangenschap om het leven. De verdachte legde een volledige be ren s af. Hij wist dat hij de Duitse belangen diende en ook welk lot de dracht van zijn superieuren. De advocaat-fiscaal, mr J. C. Don' kerk was van oordeel, dat de verdKhtJ moest boeten voor de ellende, d>e bü over de bevolking van Schiedam en om streken heeft gebracht. Uitspraak 13 Juni a.s. -J

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2