Wysjinsky wijst Westelijke voorstellen af WEERBERICHT Nederlanders teleurgesteld over Brusselse jaarbeurs Een ontwerp-grondwet voor Oost-Duitsland 58ste Jaargang DINSDAG 31 MEI 1949 00 No. 26705 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Is het „neen" definitief? Wysjinsky de Sovjet-Russische mi nister van Buitenlandse Zaken heeft psteren het Zaterdag door Bevin ingediende plan der drie Westelijke mogendheden voor een Duitse fede rale republiek geheel en in principe verworpen. Wysjinsky verklaarde, dat de voor- slellen der Westelijken „in strijd zijn met de overeenkomsten van Potsdam en Jalta en met de wensen en be langen van het Duitse volk, dat een vredesverdrag en het eind van de be- letting wil". Wysjinsky wees iedere onderwerping van de Sovjet-zone aan de grondwet ran Bonn met de meeste nadruk van de hand, daar deze constitutie zou zijn gebaseerd op een schending van de de mocratische beginselen. Het West-Duitse volk heeft volgens Wysjinsky geen enkel aandeel gehad in de opstelling van de grondwet, die het resultaat was geweest van openlijke druk van de Westelijke mogendheden. De Sovjet-minister zeide, dat de wer kelijke verlangens van het Duitse volk vertegenwoordigd waren in de grond- wei, die door het Oost-Duitse volkscon gres was ontworpen. De zogenaamde vrijheden, waarnaar de Westelijke mo gendheden hadden verwezen, resulteer- d»n volgens Wysjinsky in de vervolging vm democratische elementen in de Westelijke zones. Er zou daar slechts vrijheid bestaan voor elementen, die het Hitler-bewind hebben gesteund. In de Oostelijke zone bestond vrijheid voor allen, behalve voor fascisten. Wysjinsky zette uiteen, dat de Sovjet- Russische regering bleef staan op de besluiten van Potsdam. Hij schreef aan de Westelijke voorstellen de bedoeling toe om de Duitse economie via de be- rettingsautoriteiten geheel te penetre ren door Engels en Amerikaans mono polistisch kapitaal. Hij zeide niet te felovèh, dat de Westelijke mogendhe den verlangend zijn een overeenkomst met de Sovjet-Unie te bereiken. Bevin stelde hierop Wysjinsky de vraag: „Is U tegen het denkbeeld van en Duitse regering?" Wysjinsky beantwoordde deze vraag niet direct, doch zei. dat er grote ver schillen bestaan tussen Oost en West, niet slechts wat betreft datgene, wat vandaag gezegd was, doch evenzeer bij hetgeen hy morgen wilde zeggen. De verschillen betreffen niet alleen de details, doch de voornaamste principes. Te voren had Bevin verklaard, te hopen, dat Wysjinsky de Westerse voorstellen niet" onherroepelijk zou ver werpen, doch ze punt voor punt op nieuw zou nagaan in een eerlijke poging om tot overeenstemming te komen. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, ver klaarde, dat de voorstellen gebaseerd waren op de West-Duitse grondwet, welke op haar beurt was ontworpen door vertegenwoordigers van en goed gekeurd door 45 millioen Duitsers. Acheson zeide „verbluft" te zijn door de redenen, die Wysjinsky had gege ven. Wat hü echter in Wysjinsky's verklaring belangrijk achtte, waren echter niet deze redenen, doch de conclusie en deze was verwerping van het voorstel der Westelijke mogend heden. Het Sovjet-Russische voorstel, zo zei de Acheson, voorziet niet in een Duit se regering, doch slechts in een be stuurslichaam onder de geallieerde contróleraad. Indien er Duitsers waren, die dit verlangen, dan is dit mij nooit opgevallen, zo verklaarde hij. Wysjinsky kon zelfs niet voorwenden, dat het onder Russisch eigendom blij ven van een derde van Oost-Duitslands industrie overeenkomstig de wil van het Duitse volk is. Acheson verklaarde, dat de tot stand- koming van de West-Duitse grondwet in overeenstemming was met de over eenkomst van Potsdam. Dat dit geschied was onder leiding van drie mogendheden en niet onder vier was te betreuren, doch was niet de schuld van de Westelijke mogend heden. Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, noemde Wysjins ky's opmerkingen „zeer pertinent". Ook hij verwierp iedere aantijging, dat de West-Duitse grondwet op andere dan zuiver democratische wijze tot stand gekomen was. In kringen binnen de Franse delega tie gaf men als mening te kennen, dat Wysjinsky's critiek heden constructie ver zal zijn Men geloofde niet, dat de Russische minister zijn „njet" (nee) als definitief zal beschouwen. Oader srot^ belanitstellinz ls Zaterdag od het ere-graf Menteng Pulu te Bata- het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de plotseling overleden Gene- to] S H Spoor, opperbevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten in In- ^onesië. wen: De kist wordt het ere-veld opgedragen. Onder: Mevr. Spoor aan het &af van haar echtgenoot. (Radiografisch overgebrachte fotos) AANHOUDEND wisselend weer. Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk zwaar bewolkt met plaatse- üjfc enkele buien. Zwakke tot matige tussen Zuid en West. Weinig ver kering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 1 JUNI. op: 4.26 uur; onder: 20.49 uur. Maan op. 8.13 uur; onder: 0.43 uur ih-M.). Hoogwater te Katwijk te 6.00 en 13-33 uur. nummer bestaat uit zes pagina's. Hongarije staakt herstelbetalingen aan Joegoslavië De Hongaarse regering heeft de her stelbetalingen aan Joego-Slavië volle dig gestaakt. Als reden hiervoor werd opgegeven, dat de Joegoslavische rege ring niet had geantwoord op een ver zoek om vermindering der herstelbe talingen. De Hongaarse regering, aldus de verklaring, verzocht op 25 Mei de Joegoslavische leden van de commissie voor herstelbetalingen en restitutie van eigendommen Hongarije binnen vier dagen te verlaten. Joegoslavië be schouwt deze eis niet slechts als een schending van het vredesverdrag, doch tevens als bewijs, dat de Hongaarse re gering geen enkele regeling van de kwestie der Herstelbetalingen wenst. De Joegoslavische regering behoudt zich net recht voor. de nodige maatre gelen te nemen ter bescherming van haar belangen, zo besluit de verklaring. Besprekingen inzake Berlijnse spoorwegstaking Na een bijeenkomst tussen de drie Westelijke commandanten van Berlijn, heeft een officiële woordvoerder ver klaard, dat het er naar uitziet, dat. de onderhandelingen tussen de spoorweg directie en de stokers thans ..vaste vorm schijnen aan te nemen". De burgemees ter in West-Berlijn, prof. Reuter, heeft in een brief aan de spoorwegdirectie voorgesteld morgen een bespreking te houden om een einde aan de staking te doen komen Reuter is door de drie com mandanten ontvangen. De laatsten heb ben. aldus de woordvoerder, met genoe gen geconstateerd, dat geweldpleging ODgehouden is sinds de stations door de West-Berlijnse politie zijn bezet Britse functionarissen van de afde ling transport te Berlijn verklaarden, dat de directie van de spoorwegen in de Sovjet-zone 3.456 Westelijke spoor wegwagons, die naar Berlijn en de Sovjet-zone waren gezonden, sedert de opheffing van de blokkade op 12 Mei niet had terueeezonden. Bovendien, aldus de verklaring, moest de Soviet- zone de Westelijke zones nog 5.521 wagons teruggeven, gerekend van 1 Juni 1948 af. STAKINGEN IN ENGELAND BREIDEN ZICH UIT. De haven- en spoorwegstakingen in Engeland hebben zich weer uitgebreid, doordat het locomotiefpersoneel van Birmingham en Grimsby bij stemming besloten heeft zich bij de „Zondagssto kers" van het Noordoosten aan te slui ten. De staking van havenarbeiders te Liverpool werd in omvang verdubbeld. De 1300 man. die Vrijdag het werk hadden neergelegd, besloten de staking voort te zetten, terwijl 1400 andere ar beiders besloten in stoking te gaan. In de haven van Londen was alles normaal doch de stakers van Avon- mouth en Bristol besloten gedelegeer den naar alle belangrijke Britse havens te zenden en om steun te vragen. George Isaacs, de Britse minister van arbeid, weigerde in het parlement te bemiddelen in de spoorwegstaking. „Wij kunnen niet met wilde stakers in onderhandeling treden, omdat er in de vakverenigingen meer en meer en vastbesloten getracht wordt buiten de leiders om te handelen", zo zeide hij. Handel met communistisch - China Naar te Washington uit officiële bron nen wordt vernomen, bereiden de Ver enigde Staten thans een handelspolitiek voor het communistische China voor. Evenals de handel met Oost-Europa zal ook de handel met het communisti sche China aan twee beperkingen on derhevig zijn. Zo zal Amerika geen le ningen verstrekken en zal alles wat de Chinezen kopen met geld of goederen moeten worden betaald. Ook zullen er geen strategische materialen naar Chi na worden verscheept. Functionarissen geloven, dat het nog slechts een kwestie van tijd is alvorens de communisten het gehele Chinese ter ritoir zullen overnemen en een nieuwe Chinese regering zuUen proclameren. Van communistische ziide wordt ver zekerd. dat personen en bezittineen der buitenlanders veilig zullen worden ge steld. Crisis in België in volle gang? Een Nederlandse textielfabrikant die heeft deelgenomen aan de Brusselse jaarbeurs, schrijft ons dat die beurs een mislukking is geworden. Alles was keurig verzorgd, en noe mooier dan in Utrecht, De gebouwen waren Drachtig en de ver zorging liet niets te wensen over. De bezoekers zo schrijft hij zjjn echter uitgebleven. Terwijl In Utrecht duizenden en duizenden mensen de Jaar beurs bezochten en wij ook over de re sultaten meer dan tevreden waren, heb ben wij in Brussel, om zo te zeggen, helemaal geen bezoek gehad. De crisis is in België in volle gang, Voor zijn vertrek naar Indonesië per K.L.M. Constellation richtte de nieuwe H.VK., de heer A. M. J. Lovink het woord tot de verzameldp journalisten, radioreporters en fotografen. Rechts de secretaris van de heer Lovink, de heer Teixeira de Mattos. links mevrouw Lovink.' Manifest naar Parijs De conferentie van het „Duitse Volks congres" heeft met op twee na alle stemmen, bij één onthouding, haar goedkeuring gehecht aan een aan de min.sters-conferentie te Parijs gericht manifest, waarin aangedrongen wordt op opstelling van beginselen van een vredesverdrag met Duitsland op basis van Yalta en Potsdam, herstel van de Duitse administratieve en economische eenhe'd, invoering van één valuta in geheel Duitsland, opheffing van alle economische en verkeersbelemmeringen tussen de zones, toestemming voor op richting van een voorlopige centrale Duitse regering van vertegenwoordigers van „democratische" partijen en orga nisaties, bijeenroeping van een vredes conferentie, waaraan een „voorlopige democratische regering" van Duitsland zou moeten deelnemen. Ten aanzien van een vredesverdrag noemt het ma nifest de volgende bepalingen voor het Duitse volk aanvaardbaar: herstelbeta ling, waarvoor een redelijke levensstan daard niet in gevaar wordt gebracht: liquidatie van alle oorlogspotentieel en de bewapeningsindustrie, demilitorisatie en democratisering van het Duitse po litieke, economische en culturele leven, bestraffing van alle oorlogsmisdadigers en beperkte vierzijdige controle op de ontwikkeling van het economische en politieke leven in Duitsland. Verder wordt tn het manifest het recht opgeëist op een grondwet voor geheel Duitsland, waarin garantie wordt gegeven voor een onafhankelijk poli tiek, economisch en cultureel leven en het recht op ontwikkeling van een Industriële productie voor vreedzame doeleinden „bij uitsluiting van alle ka pitalistische monopolies en belangen van grootgrondbezitters". Er werd besloten zo spoedig mogelijk een delegatie, waarin ook Max Reimann als lid werd gekozen, naar Parijs te zenden voor de overhandiging van het manifest. (Max Reimann, de West- Duitse communistenleider, bevindt zich thans in een gevangenis, gelijk bekend). Eveneens werd een resolutie aan vaard, waarin alle Duitsers opgeroepen worden zich in een „nationaal front" te verenigen. Het Europese herstelpro gram, het Atlantische pact en de West-Duitse federale republiek werden veroordeeld. De sprekers voerden een onverzoenlijke toon. Het congres heeft voorts een ont werp-grondwet aanvaard met een stem tegen. Toen de voorzitter vroeg of er iemand tegen het ontwerp was, stond eén gedelegeerde op en riep: „Ik ver werp deze grondwet als Duits pacifist". Van alle kanten van de zaal riep men daarop: „Ga naar huis". De ontwerp-grondwet. waarborgt vrij heid van meningsuiting, vrijheid van ieder individu zich aan te sluiten bij de party die het wenst, vrijheid van godsdienst en vergaderen". De souve- reine macht kan deze vryheden slechts beperken of opheffen op grond van wetten, die voor alle burgers gelden", aldus de tekst. De volksvertegenwoordiging zou be staan uit een vry en geheim gekozen Tweede Kamer, bestaande uit 400 le den, en een Eerste Kamer, bestaande uit vertegenwoordigers van deelstaten op basis van een gedelegeerde op iedere 40.000 inwoners De Tweede Kamer staat wat wetgeving en financiële aan gelegenheden betreft boven de Eerste Kamer en de republiek heeft de voor rang boven de deelstaten in alle finan ciële aangelegenheden. Voorts mag het souvereine volk ge raadpleegd worden in elke kwestie door middel van een plebisciet, dat zou kun nen worden gehouden na een petition nement door een tiende van het kie zerscorps of een petitie van een of meer partyen of „massa-organisaties", die kunnen aantonen, dat zü een vyfde van de kiezers vertegenwoordigen. De uitvoerende macht zou moeten berusten by een president, die gekozen wordt door beide kamers tezamen, een eerste minister en een regering, die le den moet omvatten van alle partyen in verhouding tot haar sterkte. De presi dent zou geen aanzieniyke bevoegdhe den krygen. De rechteriyke macht zou moeten bestaan ,uit rechters „die onafhanke lijk zyn en slechts onderworpen aan de grondwet en de wetten", zy zoilden kunnen worden verwijderd, indien zy „buitensporig" gehandeld hadden. Ver der zouden „lekenrechters", benoemd op voordracht van democratische par tijen en massa-organisaties, volledig kunnen deelnemen aan de uitoefening van het recht. De constitutie noemt Berlijn als de hoofdstad van de republiek. Zij voorziet tevens ih straffen voor „oorlogsophit sing", waarborgt het stakingsrecht en schrijft vacanties met doorbetaling van loon voor. Voorts beveelt zy beperking aan van het successierecht en schrijft onteigening voor in gevallen van „mis bruik van eigendom". RUST IN BOLIVIA HERSTELD. In de tinmijnen bij Catavia te Bolivia is de orde hersteld. In het afgelopen week-einde ziin daar in een strijd tus sen mijnwerkers enerzijds en troepen anderzijds 150 personen om het leven gekomen, o.w. zich twee Amerikaanse ingenieurs bevinden. De ene had een schotwond in de nek en de ander was gedood door een dynamietstaaf. Ook een Boliviaans lid van de leiding is omgeko men. De gespannen toestand in de mijnen was te wijten aan langdurige doch vruchteloze onderhandelingen over loons verhoging. De betreffende maatschappij, de Patino-maatschappii. verklaarde reeds te verliezen op de tinproductie. Thans heeft zij medegedeeld, dat demy- nen voor onbepaalde tijd gesloten zullen worden naar aanleiding van het inci dent. Dit besluit betekent een ernstige slag voor de Boliviaanse economie, die hoofdzakelijk op de tinriikdom geba seerd is. De staat van beleg is voor geheel Bo livia afgekondigd. JOEGOSLAVISCH PROTEST. Een Griekse Spitfire zou een Joego- slavisch dorp. dat 10 km. van de grens gelegen is. gebombardeerd hebben en beschoten. Er zouden drie soldaten zijn gedood en vier gewond. Het Joegoslavische ministerie van buitenlandse zaken heeft de Griekse le gatie te Belgrado een protest overhan digd. „MEMORIAL DAY" OP MARGRATEN. Gisteren is op Margraten in verband met ..Memorial day" een korte en in tieme plechtigheid gehouden, waarby voornameliik Amerikaanse autoriteiten aanwezig waren De Amerikaanse ambassadeur, gene raal Taylor de Commissaris van de Ko ningin in Limburg en de burgemeester van Maastricht legden kransen aan de voet van de vlaggemast. Instelling Federatief Verband voor Sumatra DIRECTORIUM BENOEMD. Gistermiddag is de tweede conferen tie voor Sumatra er in geslaagd, de ontstane geschillen uit de weg te rui men. Zy heeft een resolutie aange nomen, waarby de gebieden van Su matra zich dadelijk verenigen in een Voorlopig Federatief Verband. Er werd een uit drie leden bestaand Fe deratief Directorium gekozen. Beslo ten werd tot de oprichting van een Federatief College voor Sumatra. De conferentie sprak als haar oordeel uit, dat een Federatie van Sumatra, in het raam van de Ver. Staten van Indonesië, de meest geëigende staats vorm is. De Voorlopige Federatie zal ln be ginsel alle gebieden kunnen omvatten, weike geografisch tct Sumatra Dehoren. Het door de conferentie aangewezen secretariaat zal de nodige technische en organisatorische werkzaamheden hebben te verrichten, waarby als richt- lyn geldt, dat de leden van het Fede ratieve College zullen worden aange wezen door de volksvertegenwoordigin gen der samenstellende gebieden. Medan werd als zetel van het secre tariaat aangewezen. Als leden van het directorium werden gekozen dr Man- sur, Abdul Malik en mr Abbas. De fi nanciële consequenties zullen worden gedragen door de deelnemende gebie den. INDONESISCHE KWESTIE IN LAGERHUIS BESPROKEN. De Engelse Minister van Staat, de heer Hector Mc Neil, verklaarde gis teren in het Lagerhuis, dat de Britse regering de overeenkomst tussen de Nederlanders en de Republikeinen in Indonesië, die tot stand is gekomen „in een mooie geest van goede wil" toejuicht en dat naar zy hoopt, deze overeenkomst zal leiden tot een per manente en spoedige byiegging van 't geschil. De kwestie was in bespreking gebracht door het lid der conservatieve uppcsitie, de heer Charles Taylor, die de vraajj had gesteld, welke instructies, in het licht van de overeenkomst in Indonesië, zyn verstrekt aan de Britse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, waarop Mc Neil antwoordde, dat by de huidige stand van zaken het geven van nieuwe instructies niet nodig wordt ge acht. Op de vraag of Mc Nell kon zeg gen, wanneer deRepublikeinse rege ring wederom in Djokja zou zyn ge vestigd, luidde Mc Neils' antwoord, dat dit een kwestie van afspraak tussen de betrokken partijen is en dat het ver loop daarvan bevredigend is. AFSCHEID VAN „DE BLIJVERTJES" VAN DJOKJA. De drie nog aanwezige compagnieën van 115 R.I. en het bataljon oorlogs- vrywilligers dat de by naam „De blijver tjes" heeft gekregen, hebben Zondag op het ereveld te Djokja afscheid ge nomen van hun doden. De drie com pagnieën zullen binnenkort naar Se- marang vertrekken om na volbrachte diensttijd in Nederland te demobilise ren. De bataljonscommandant, Lt.-Kol. mr J. F. Scheers, hield een toespraak, waarin hy een vergelyking trok tussen het bataljon en het gedicht „Het geu zenvendel op de thuismars". De werkloosheid wordt al groter en groter, de winke's liggen volgerront met alle mogcliike textiel cn andere artikelen, die in Nederland zelfs op de bon nojr niet to verkriWn ziin. Het priispeil is in België voel en veel te hoo«- en buiten het bereik van Jan Publiek. Men ziet er de prachtigste auto's, maav er ls eeen enkele winkelier, die over contanten beschikt. Al deze voorraden liggen dood, zonder kopers Als wii zo straks met de Benelux ook deelnemer worden aan de ellende, dan zal er van de „bene" weinig te bespeuren zijn. In plaats van dat de winkeliers souien te- een de prijzen, die dat publiek bctaten kan, wordt de voorraad maar vast eo- houden want met verlies kan men toch niet werken. Dit is zegt inzender natuurlrk een onzinniee redenering want op die manier wordt de werkloosheid al eroter en de koopkracht al minder, „Hij. die op tijd gaat snuien. krijgt tenminste weer contanten ln handen, en wie niet snuit heeft toch ziin vaste kosten en wordt met de dag armer, terwijl de orii- zen natuurlijk met een halfjaar al laser en laeer worden, want er ziin altiid vele zwakke broeders, die tout prix verko pen moéten om aan contanten te ko men." Schrijver constateert dat de vooruit zichten in België allerdroevigst zijn en dat ook de Belgische standhouders to taal geen bezoek kr<""»n. Zli jammer den even hard als de Nederlanders, die in verband met het erote aantal deel nemers op eigen verzoek in een apa^t gebouw waren ondergebracht, en die maar bii elkaar op bezoek gincren om op een of andere manier dp lange dag van 9 tot 6 uur door te komen. Onze Brusselse correspondent, die wU vroeecn om commentaar op vorenstaand schriiven. heeft in België in brede kring ziin licht opgestoken, bil autoriteiten zo wel als bii het bedrilfsleven De conclu sies van z'n onderzoek heeft hij in "n twee tal artikelen neereeleed. waarin hii de we- derzildse standpunten uiteen zet en er op wiist. dat men van beide kanten of fers dient te brengen om tot een goede en vruchtbare samenwerking te komen. Benelux zal nu eenmaal onvermijdeliik harde concurrentie meebrengen. Een ge zonde munt en een gezonde economie zullen daarbij noodzakelijk zijn. Prins Bernhard hartelijk te Montreal ontvangen De Constellation „Batavia" van de K.L.M., kwam gisteren om 8.20 u. pl. t. op het vliegveld Dorval van Mon treal aan. Prins Bernhard werd ont vangen door talryke Canadese mili taire autoriteiten, o.w. generaal Foul- kes, chef van de generale staf van het Canadese leger. De laatste 75 kilometer was de „Ba tavia" geëscorteerd door een escadrille jagers met straalaandrijving. Tussen Gander en Montreal heeft Prins Bern hard enjge tyd het vliegtuig bestuurd. Bij de begroeting waren ook nog aan wezig de generaals Morton en Walford, welke laatste de prins een brief van de Gouverneur-Generaal overhandigde, die om belangrijke ambtsbezigheden elders vertoeft. Nadat de volksliederen, ge speeld door het fanfarekorps van het 22ste regiment Infanterie, geklonken hadden, inspecteerde de Prins de ere wacht, terwyl 21 saluutschoten weer klonken. Vertegenwoordigers der Ca nadese regering en van het gemeente bestuur werden aan de Prins voorge steld. Prins Bernhard gaf voor de Cana dese radio in het Engels en het Frans uiting aan zJjn diepgevoelde dank voor de ontvangst in Canada, waarvoor Ko ningin Juliana en het Nederlandse volk zo veel sympathie hebben. De Prins bezocht te Quebec een offi ciersmess waar hij kolonel Maurice de Rome, die tydens en na de oorlog deel van de staf van Prins Bernhard uit maakte, ontmoette. Op een diner van de K.L.M. heeft Prins Bernhard nog een rede gehou den, waarin hy de dag in Juni 1941 in herinnering bracht, toen hij voor het eerst voet op Canadese grond zette om een bezoek te brengen aan zyn gezin. De Prins gaf uiting aan zyn dank baarheid voor de gastvrijheid, hem en zyn gezin in die jaren betoond, en ver klaarde, dat de bevolking van Neder land nooit die tyd zal vergeten, waar in zij, die thans Koningin Juliana is, in staat gesteld werd haar werk in een sfeer van oprechte vriendschap en goede verstandhouding voort te zetten. Uitkering tot 2 van het jaarloon toegestaan Het College van Ryksbemiddelaars heeft, evenals het vorige jaar, bepaald, dat het geoorloofd ls, zonder vooraf gaande afzonderlijke toestemming van het college, in de loop van ly49 een of meer uitkeringen toe te kennen tot een totaalbedrag van maximaal 2-% van het jaarloon van de betrokken werk nemer. Deze uitkering kan ineens of in gedeelten plaats vinden by gelegen heden als Kerstmis, vacantie, einde boekjaar enz, en mag niet ln de ver- koopspryzen worden doorberekend. EXPEDITIES NAAR DE ARARAT GAAN NIET DOOR. Egertqn Sykes. leider van de Engelse expeditie naar de berg Ararat die ln Juni naar Turkije had willen gaan. heeft van de Turksp ambassade te Londen be richt ontvangen, dat zil „opdracht hééft te verklaren, dat de Turkse autoriteiten onmoeeliik toestemming kunnen geven voor een expeditie naar de Ararat". Dit verbod geldt thans reeds voor Hans Roozen ionvp Nederlandse onderzoe ker .en Svkes neemt aan. dat het ook zal gelden voor de Amerikaanse expe ditie onder leiding van A. J Smith Sykes hoont, thans dat de drie ex pedities in^,1950 of 1951 een gemeen- schaeoeUike poging kunnen wagen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1